moet de vrouw van twee kwaden éen kiezen. Door het noodlot gedwongen verlaat zij haar huisgezin, om het in komen te helpen vergrooten. Uit de Omstreken. Jiloe men daal. Donderdag vergadert de gemeente raad alhier, 's avonds te halfacht. Als punten van behandeling staan op de agenda vermeld Ontwerp ver ordening, regelende de voorwaarden van waterlevering, kohier van den hoofdelijken omslag, idem van school geld en hondenbelasting, voorstel van B. en W. inzake wegen in den Aerden hout. en mededeelingen en ingekomen 6tukken. Heemstede. Maandag is men begonnen met het maken van een tweeden aanlegsteiger ean de noordzijde van het Noordzee kanaal alhier, voor de passagiersboo ten van gebrs. Goedkoop, varende van Amsterdam naar IJmuiden. Yelsen. Tegen drie personen alhier is pro ces-verbaal opgemaakt wegens het wegnemen van een fleisch met sterken drank uit het buffet van den caféhou der van Berkel, aan de Prinsenlaan. Haarlemmerliede en Spaarnwoude Tot leden dier grensregeling com missie zijn alhier gekozen (bij candii- daatstelling') dte heeren A. Biesheuvel, J. C. Dijksen. P. Th. Dijkzeul, J. 11. Engelen, H. N. Hartgerink, J. Nelis en Jb. die Vries. Schoten. Alhier zijn bij candidaatstelling ge kozen tot leden dei' commissie uit de "Ingezetenen voor de grensregeling met Haarlem de lieeren: H. Alders. G. Berghuis, P. Brouwer, J. Faase Sz., R. Lensselink. J J. Nelis Gz. en H. A Wolff. B. en W. plaaisten op die aanbeve ling tea- benoeming van één of meer leden der in te stellen, gezondheids commissie die lieeren C. Drente arts te Santpoort. gemeentegeneesheer Mr. P. Tidleman advocaat procureur te Bloemendaal en Jhr. Sandberg tot Essenburg te Heemstede. Zandvoort. Thans zijn alhier aanwezig 4069 badgasten. Door A. Molenaar is vergunning gevraagd tot het oprichten van eene vischdrogerij en rookerij op de per- ceelen grond, gelegen aan de Kruis- öteeg, kadastraal hekend onder sectie C nos. 88 en 1188 en door W. Zwem mer voor eene dergelijke inlichting op een perceel grond, gelegen in het Duin, kadastraal bekend onder Sectie B. no. 3802, gedeeltelijk. Op Maandag 2-5 Aug. a.s. zal gele genheid bestaan tefn Raadhuize be zwaren tegen die verzoeken in te brengen. Maandag 11 Augustus zijn, alhier aan het strand door het Leger des Heils, afdeeling Haarlem, samenkom sten gehouden onder leiding van de kapiteins Salet en Van Eerde en den ötafkapitein Vlas. Een groot aantal strijdkreten werden verkocht. De bij eenkomsten werden door tal van be langstellenden en nieuwsgierigen bij gewoond. Te 5.30 eindigdeO (de samenkomst met een Halleluja-sluiting. Zaterdag 16 Aug. a.s. zal de Rede rijkerskamer Sandevoerde" in het Kurhaus eene openbare uitvoering ge ven, waarbij zal worden opgevoerd: Broeders Vrijmetselaars!" blijspel in 3 bedrijven door Carl Lauss. Met dit stuk heeflt de Kamer in den afge- loopen winter veel succes gehad en wij vertrouwen, dat ook deze uitvoe ring veel belangstelling zal hebben en menig badgast naar het Kurhaus zal opgaan om die uitvoering hij te wo nen. Woensdag 20 Augustus a.s. zal in de Concertzaal van het Kurhaus al hier een liefdadigheidsconcert worden gegeven door de Mannen-Zangvreeni- ging ..Caecilia" uit Haarlem, met welwitllende miedawjerking van mej. Scholten. altzangeres uit Haarlem en den heer Edward Tak, violist te Am sterdam. De opbrengst zal, na aftrek der on vermijdelijke onkosten, worden be steed ten voordeel© der noodlijdende bewaarschool te Zandvoort, De mannenzangveireenigliing' Caeci lia zal, onder leiding van haren kun- digen directeur, den heer Henri Pie- lage, mat ongeveer 70 zangers, op dit concert de nummers zingen, waar mede zij dezen zomer in een zang- wdstrijd te Amsterdam dien eersten en den eereprijs behaalde. Deze zang vereeniging biedt dus alle waarborgen van ©en degelijk kunstgenot. Mej. Scholten is te Zandvoort geen onbekende. Hare schoone altstem en uitstekende voordracht zullen zeker op dit concert het kunstgenot in niet geringe mate verhoogen en tevens eene aangename afwisseling aanbie den. De heer Eduard Tak, een jeudig vi olist, die onlangs met uistekend ge volg het eindexamen deed aan het Conservatoire te Amsterdam, waar hij onder leiding van zijn talentvol len leermeester, den heer Bram Elde- ring, zijne studiën voltooide, verwierf bij dait examen den eereprijs. Het zal wel onnoodig zijn, de te Zandvoort vertoevende badgasten op bijzondere wijze op te wekken, om dit concert met hunne tegenwoordig heid te vereeren. Kunstgenot en een liefdadig doel zijn twee krachtig opwekkende mid delen. Aangekomen badgasten: G. Seuster, Zeiderscheid, Hotel de 1' Ocean. B. Hoffman, Dordmund, M'. W. Hackenbroch, Berlijn, id. 5 p. Fam. J. Smit, Johannisberg, Halte straat no. 15, 2 p. Mej. G. van Oostveen, Amsterdam, Smedestraait no. 6, 3 p. L. C. v. d. Meulen, id., Villa Loui se, 7 pers. K. Koopman, Parijs, Huize Saïd- jah, 4 p. Fam. Gans, Amsterdam, Hotel N. Ho lland, 3 p. Van Gelder, id. id. Mevr. Vernes d'Arlandes, Baden, Hotel d'Orange, 2 p. Heerma van Vos, Lent, id. Mr. A. Polak, Amsterdam. L. Duiker, Amsterdam, id. J. Loef, Tiel, id. Dr. Fritz David, Gladibach, id. 4 p. K. de Vries, Crefeld, id. C. E. Roock, Almeloo, Hotel Belve dère. Mej. F. Lammers, Amsterdam, id. Dr. E. van Dieren, id. id. C. Seyler, Aken, Hotel Kurhaus, 7 uersonen. Mej. E. van der Mey, Leeuwarden, id! 2 p. H. Z. Coopman, Amsterdam, Hotel de TOceam. H. von Lewenstein. Dortmund, id- E. Quadratstein, Krakau, id. Beverwijk, De heer J. Tinholt van hier slaagdie Maandag te 's-Gravenhage voor het examen Fransch L. O. Binnenland. De minister van binnenlandsche zaken heeft als standplaatsen, voor de agenten der Rijksverzekeringsbank aangewezen: voor den agent in het eerste agentschap, de gemeente Breda; voor den agent in het tweede agentschap, de gemeente Rotter dam; voor den agent in het derde agent schap; de gemeente Leiden; voor den agent in het vierde agentschap, de ge meente .Amsterdam; voor den agent in het vijfde agentschap, de gemeente Alk maar; voor den agent in het zesde agent schap, de gemeente Utrecht; voor den agent in heit zevende agentschap, de ge meente Arnhem; voor den agent in het achtste agentschap, de gemeente Gronin gen; voor den agent in het negende agentschap, de gemeente Leeuwarden. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat, te rekenen van 1 September a.s., zal bevoegd zijn: in de 5de arbeidsinspectie de opzichter van den arbeid M. Herman, wien als stand plaats wordt aangewezen de gemeente Alkmaar; in de 7de arbeidsinspectie de opzichter van den arbeid W. F. H. Bon nekamp, wien als standplaats wordt aan gewezen de gemeente Arnhem; in de 8ste arbeidsinspectie de opzichter van den ar beid C. C. Smit,, wien als standplaats wordt aangewezen de gemeente Gronin gen. Het mes. Te Maastricht heeft Zondag namiddag een manslag plaats gehad. Bij een vecht partij heeft zekere F. zijn tegenpartij Dekkers doodgestoken. De dader is in hechtenis. De brievengaarder W. S. uit Alkmaar is verdwenen met achterlating van een tekort in zijn kas. De kapitein der genie te Naar- den J. F. de TEspinasse, komt als nomraer één voor op de voordracht van B. en W. van den raad voor direc teur van den stads-reinigingsdienst te Amsterdam, op een jaarwedde van f 4000 tot t 5000. Wijlen zijn voorganger Te Winkel werd aangesteld op eene aan- vang-salaris van t 3500. Tevens stellen B. en W. voor om den eersten hoofdop zichter, die den directeur bij ontstente nis vervangt, te bevorderen tot onderdi recteur op eene jaarwedde van f 3500. De buitenlandsche vijand van Java. Waarvan het hart vol is, loopt de mond van over, zegi het Batav. Nbl. De Buitenlandsche Vijand wil ons tegenwoordig niet uit den zin: de B. V. voor en de B. V. na. Wij leven verder in de B. V.-vrees, welke ons geregeld om de zooveel jaren bezoekt; en vrees is een drijfveer, sterker dan de. meeste andere. Vandaar dat op het oogenblik duizenden worden uit gegeven voor een verdediging van Java, welke zonder een krachtige vloot toch onmogelijk zal blijken. Men moet echjter roeien met de rie men welke men heeft en de jongste reis van Z. E. den Gouverneur-Gene raal, waarbij de •ruime blik" het ge heel van ons verdedigingsstelsel vol maken moest, zoo goed en zoo kwaad het dan ging, alweder A raiison van eütelijke duizenden guldiens meer. terwijl de bevolking in verscheidene eertijds welvarende streken honger lijdt en tot een binnenlandschen vij and gemaakt wordt de jongste reis van Z. E. den Gouverneur-Gene raal heeft od het punt der verdedi ging van Java groote gerustheid ge bracht; een gerustheid nog zooveel grooter, wanneer men weet dat de plannen tegen den geduchten B. V. tot in de kleinste kleinigheden zijn uitgewerkt, met uiterste kunst gelegd als de plannen van moeder natuur zelve, naar h.et woord van den dich ter. Wie gevoelt zich niet veilig,wan neer hij wedt, dat alles gereed staat om de archieven, het dierbare be schreven papier, bij 'ft eerste oorlogs gevaar naar het binnenland over t> brengen hoewel vergeten was te zor gen voor een behoorlijke hoeveelheid steenkool om den treinenloop te ver zekeren, niet alleen ten behoeve rvan den paperassen wilvel, maar ook ten behoeve van de verdedigingstroepen; •dat bovendien, toen aan steenkolen gedacht werd, onmiddellijk helt werk-, zame brein der zorgzame overheid begreep,hoe voor het kolen laden manden noodig zullen zijn, vierhon derd stuks, van welk artikel dan ook te Soerabaja bij het marine-etablis sement gereed liggen; daft verder met een prauwenveer te Soerabaja een overeenkomst gesloten is voor het overbrengen van levensmiddelen en andere benoodigdheden naar de oor logsschepen ter reede, alsof het Gou-, vernement, in (tijd van nood, niet een voudig beslag kan leggen op de be staande middelen van vervoer, te wa ter en te land Terwijl de eerste voorwaarde tot verdediging, een krachftige vloot, on vervuld blijft, is het verdedigings plan sterk in zulke kleinigheden: geë mailleerde plaatjes op de spoorwa gens om aan te geven hoeveel man elk dier wagens kan houden; aan schrijvingen betreffende hetgeen de officier in zijn zak moet dragen en thuis kan laten, zooveel doosjes, elk met zooveel lucifers hier en zooveel daar. Van zulke aanschrijvingen sprekend, herinnerden wij al eens meer aan het bekende woord van den Fransehen Minister van Oo-rlog Le- boeuf vóór het uitbreken van den laatsten strijd ftusschen Frankrijk en Duitschland: Er ontbreekt geen knoop aan een slobkous, Sire! In eene door de hamdelsreizigers-ver- eenigingen Providentia en Amsterdam afdeelingen van den NederlandscheD Bond van Handelsreizigers belegde open bare vergadering heeft de heer H. F. van Reijsen Jr. een en ander medegedeeld omtrent de te houden enquête naar den maatschappelijken staat der Nederland- sche handelsreizigers. Deze enquête be oogt verbetering te brengen in deai rechtstoestand van den handelsreiziger en .den handelsagent en hunne betrek king tot eene vast-gesalari eerde te maken, tevens gegevens te verzamelen, die ook in ander opzicht van nut kun nen zijn. Bij de behandeling der onge vallenwet is het nadeel van het ontbre ken van gegevens duidelijk gebleken. Im mers, men heeft de handelsreizigers niet in de ongevallenwet kunnen opnemen, omdat niet eenmaal bij benadering hun aantal kon worden opgegeven. De enquête zal worden geleid door zes leden der Tweede Kamer van verschillen de politieke richting; het secretariaat der commissie is opgedragen aan mr. Jolles. Onder deze hoofdcommissie zijn 10 sub- commissiën gevormd, die zich zullen be zighouden met het verzamelen van adres sen van handelsreizigers en vragenlijs ten zullen rondzenden. Tegen half September kan men die circulaire verwachten; men heeft ge-; zorgd voor een volmaakten waarborg, dat de antwoorden nimmer aan collega's of patroons bekend zullen worden. Ongelukken Maandagavond keerden oen twaalf tal werklieden uit Dordrecht per roeiboot terug van de fabriek van Kievits en Van Reede 'te Papendrecht waar zij werkten. In de rivier de Noord wilden zij ter bespoediging van de reis achter een sleepboot gaan hangen, met het noodlottig gevolg, dalt, de boot omsloeg en allen te water geraakten. Volgens de eene lezing verdronken er twee mannen, volgens de andere een. De overigen werden gered. Öp de Varkenmarkt te Dordrecht kwam Maandag een. 57-jarig werk man aan een aldaar afgebroken wor dend pand zich aanmelden om stee- nen te mogen bikken. Terwijl hij be neden stond fte wachten, kreeg hij een. hoofdbalk met bok op het hoofd. Kort na zijn overbrenging in het zie kenhuis overleed de ongelukkige aan de gevolgen. Een gestoorde vergadering. Zondagmiddag werd op den Zand berg bij Kampen een openluchtmee ting gehouden om propaganda te ma ken voor algemeen kiesrecht. De heer G. W. Melcbers, lid) der Tweede Ka mer, die als spreker optrad, zette zijn grieven tegen de wet-Van Houten uit een en spoorde krachtig de aanwezi gen aan om onvermoeid 'ite blijven strijden voor algemeen kiesrecht. Of schoon er gelegenheid was gegeven tot diebat, meldde zich niemand daar voor aan. Bij het eind van zijn betoog ont- sltond er eenig tumult, doordien de aanwezige militairen, volontairs en korporaals van het instr. bataljon,tot een 50-tal aangegroeid, door gesis hun afkeuring 'te kennen gaven. En kelen hadden reeds tijdens de rede voering den spreker gehinderd^ nu ontzag een zich zelfs niet naar den spreker te gooien, van welk feit pro ces-verbaal zal worden opgemaakt. Een aanwezig fourier deed de sol daatjes van den Zandberg verdwij nen; naderhand in den Nieuwenweg, kort hij de stad1, werden zij echter met de burgerij handgemeen. Geluk kig dat een flinke stortbui .d'e woelige menigte uiteendreef, daar anders on getwijfeld ernstige schermutselingen zouden gevolgd zijn, aangezien men menig sabel reeds zag blinken. Over de IJsselbrug werden ze door een sergeant-majoor naar d© kazerne verdreven, waar ze verlof hadden dien avond te blijven. De automobiel, die het ongeluk op den Graafschen weg bij Nijmegen veroorzaak te en welks bestuurder onverstoorbaar doorreed, is no. 492, eigenaar E. Swin- kels te Helmond. Het is goed, dat dit bekend is gewor den. Uitvaart W. J, Geertsema. Od Driebergen's stillen d'oodenakker werd Maandagmiddag te 12 uur onder zeer vele bewijzen van deelneming, ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer W. J. Geertsema. Tal van kran sen en bloemstukken dekten de lijkkist. Ruim 12 uur kwam de stoet bij de be graafplaats aan. Bij de groeve had zich een talrijke schare vrienden van den overledene ver zameld. Onder de aanwezigen werden o. a. opgemerkt mr. G. van Tienhoven, commissaris der Koningin in Noord-hol land; jhr. mr. W. H. de Beaufort, oud- minister van buitenlandsche zaken; mr. W. H. baron Roëll, lid van Ged. Staten van Noord-Holland; baron Van Heem stra., burgemeester van Driebergen; de heer N. P. van den Berg, directeur der Nederl. Bank. Door den heer Cremer, oud-minister van koloniën, werd een toespraak ge houden, waarin hij de verdiensten van den overledene herdacht. De oudste zoon van den overledene dankte voor de betoonde deelneming. Mooi gevonden. Zaterdagnacht één minuut en één se conde over één was het de tweede secon de van de tweede minuut van het tweede uur va.n den tweeden dag van de tweede week van de tweede maand van de twee de helft van het tweede jaar van de twee maal tiende eeuw! „Grand hotel de houten Lepel." Een hotel, waar tal van Hagenaars tot hun geluk nooit gelogeerd hebben mocht zich heden in het bezoek verheugen vanja misschien wel twee, driedui zend belangstellenden! Wij bedoelen het groote Huis van Bewaring aan de Prin segracht, in den volksmond, „hotel de Houten Lepel" genoemd. In de nauwe donkere gangen, 't geleek er wel of we al diep in December zaten, veT,drongen zich honderden mannen, vrouwen ook dames, heeren en kinderen, om toch maar allen te kunnen zien. De totaal-indruk dien 't gebouw bij velen maakte is. dat men nauwelijks gelooven kan, dat in den tegenwoordigen tijd zoo tets voor strafgevangenis gebruikt is ge worden. Onmiddellijk geven wij natuur lijk toe dat tijdens de bewoning de noo- dige voorzorgsmaatregelen v,an reinheid wel in acht genomen zijn, maar wan neer wordt opgemerkt, dat in eenige cel len de toiletemmers (waarschijnlijk door logés) gewoonweg over de vloeren zijn uitgegoten en ginds weer lokalen dien den tot stapelplaats van bergen vuil lin nen, dan dient daarbij gezegd, dat men nu niet direct zijn best gedaan had, om de impressie van het geheel bij de bezoe kers te verhoogen. Smalle trapjes, waar men elkaar nau welijks passeeren kan, brachten het pu bliek soms zoo in de verdrukking, dat nieuwsgierige dikke juffrouwen en kin deren het soms uitgilden, 't Was een bui tengewoon amusement voor de Maandag houders, die nu mef hun respectieve da- mes(?) het alleraardigst vonden hier in den middag te verpoozen, in plaats van achter de orgels mee te slenteren. Bui ten was het een typiscn gezicht al die troniën achter de tralies té zien, vol op gewektheid. De kerels zaten met hun pet schuin op het hoofd in de kozijnen sigaartjes te rooken. Ze gevoelden zich blijkbaar op hun gemak, zoo in volle vrijheid nu eens hier te zitten. Aan het wisselen van ruwe aardighe den van uit het gebouw naar de straat vice versa ontbrak het niet. 't Was curieus hoe daarbinnen sommi gen uitstekend den weg wisten, terwijl anderen weer door vrienden op hun plaats gezet werden omdat ze net deden oi ze den weg vergeten waren. Sommi gen kwamen èr rond voor uit en zeiden brutaal weg: „Hier had je nou onze keu ken, daar de ziekenzaal, hier weer het waschhok", enz. meubilair prijkte met tal van opschriften. Op twee banken wa ren zeer keurig damborden geteekend en een der bezoekers had de vriendelijkheid in te lichten dat men -damde met bruine boonen en grauwe erwten. Twee heeren mei jockeypetten op en blauwe boezeroenen aan stonden voor een celletje te watertanden. De deur was dicht en door het observeergaatje zag men oude koperen buizen, waterkranen en oud roest opeengestapeld. „Sjonge, sjonge!" riep er een, „er legt wel voor honderd gulden. Looie pèpe same deelen Jol!" Onder de kunstschatten was er niet veel. Alleen een oud schilderstuk in een nis der krijgsraadkamer, de geblinddoek te Justitia voorstellende, maar zoo lee- lijk dat het in plaats van op het Maurits- huis wel terecht zal komen bij een op- kooper, die 't misschien nog kan van de hand doen aan het kijkspel van Spriet! Op de jeugd, die ook in grooten getale aanwezig was, maakte de omgeving na tuurlijk verpletterenden indruk (Dbl.). Eenzijdige aanbevelingen. De commissaris der Koningin in Noord-Holland heeft aan de gemeen tebesturen in die provincie de volgen de missive gezonden Door den centralen gezondheidsraad wordt medegedeeld, dat. naar gelang de aanbevelingen voor leden der ge- zondheidscommissiën worden ontvan. gen, meer en meer blijkt, dat niet alle gemeentebesturen voldoende reke ning gehouden hebben met de kenne lijke bedoeling der gezondheidswet. Het is reedis voorgekomen, dat uit alle gemeenten, voor welke een ge-. meenscliappelijke commissie za! wor den ingesteld, eene. blijkbaar na on derling overleg der besturen, opgestel de gelijkluidende aanbevelingslijst werd ontvangen, waarop geen andere namen voorkwamen dan die van de burgemetaiers der betrokken gemeen ten. Op andere aanbevelingslijsten kwamen enkel de namen voor van ge neeskundigen. Het lis niet te verwach ten. dat uit zulke aanbevelingen door dien raad voordrachten voor commis- sien samengesteld zullen kunnen wor den, welke in werkelijkheid zijn gelijk de toenmalige minister van binnen landsche zaken in de Memorie van toelichting tot het ontwerp gezond heidswet in September 1899 schreef over het geheele land verspreide, deels technische, deels veelzijdig samengestelde organen, geroepen tot doeltreffend onderzoek en een krach tig plaatselijk medearbeiden aan de belangen der volksgezondheid, zoodat zij aan het leidende cen trale college geven wat dit noodig heeft om het staatstoezicht op de volks gezondheid tot een levende kracht te maken en voor een regeering, die de belangen der volksgezondheid wil be. hartigen, tot een daadwerkelijken steun en raad' zijn." De centrale gezondheidsraad meent dat het overweging verdient, in de te vormen commisslie, naarst geneeshee- ren en ingenieurs, scheikundigen en rechtsgeleerden, zoo mogelijk ook mannen op te nemen, die, hoewel misschien geen titel bezittende, met terdaad getoond hebben, belangstelling gevoelen voor de verbetering der volksgezondheid, door hunne werk zaamheid op so maal philantropisch of üünantieel gebied. Mede zullen som mige ontwikkele bekwame werklieden in aanmerking zullen komen. Voorts is het zeer wenschelijk, met het oog op den grooten invloed, welken de school heeft op de gezondheid van het kind. in de commissie mannen op te nemen, op wier ervaring en door zicht op het gebied van onderwijs en opvoeding kan gerekend worden. Evenzeer verdient ook de vraag over weging. of in menige gemeente niet reeds vrouwen aanwezig zijn. welke ruimschoots blijk hebben gegeven van hare belangstelling in de zaken der volksgezondheid en wier medewerking van groot nut kan zijn. De centrale gezondheidsraad wenscht u alsnog in de gelegenheid te stellen, desgewenscht de reeds door u gedane aanbevelingen aan te vullen, en is daartoe, hoewel de aanbevelingen voor 6 dezer 'ingezonden moesten worden, gaarne bereid om de na dien datum inkomende aanbevelingslijsten alsnog in overweging te nemen. Ik heb de eer, u met het bovenstaan de 'in kennis te stellen en uwe mede werking in te roepen, opdat alsnog zoo noodig aan den geuiten wensch zal kunnen worden voldaan. Uw aan beveling zal evenwel uiterlijk vóór 15 dezer aan den centralen gezondheids, raad zijn in te zenden. Afneming van Rottum. Uit Westernieland schrijft men ons: Het. lid! der Eerste Ivamer de heer K. D. Welt. te Usquert. heeft dezer da gen een bezoek gebracht aan het ei land) Rottum, om op het terrein na te gaan in. hoeverre die voornemens der regeei'lng uitvoerbaar schijnen om dit eiland voor den aJgeheelen ondergang te behoeden. Er is ernstig sprake van om de westzijde van het eiland; door bazalt te versterken. Aan deze zijde wordt de kust zoodanig ondermijnd, dat de duinen zijn afgebrokkeld en weggespoeld. Voor een kwarteeuw en eerder had bazalt hier groote diensten kunnen bewijzen, om den afslag van beteVlandi zoo niet tegen te gaan, dan toch te verminderen. De noordkust van het eiland neemt ook af. zooals duidelijk blijkt uit de noordelijke kaap. die- al nader .aan het water voorkomt. Van. Duitsche ziideis het verzoek ge daan. om aan de noordkust van Rot tum een kunstlicht te plaatsen. Van- welingelichte zijde deelt men mij medle dat. onze regeering dat verzoek gaat inwilligen. Een scheepsbouwmeester te Vlaar- dingen bemerkte sinds geruimen tijd1 dat hij Zaterdags telkens een klein be drag aan geld te weinig in kas had, zondier d:e oorzaak hiervan te kunnen opsporen. Aan, diefstal denkende, liet hij iemand' post, vatten op den zolder boven het. kantoor, vanwaar hij door een gaatje het geheele kantoor kom overzien. Al spaed'ig kwam een dór knechts van de scheepstimmerwerf, opendie met een sleutel de kast waarin het. geld geborgen was. nam daaruit vijf rijksdaalders en verliet daarop het lokaal. Terstond werd' die politie gewaarschuwd, die den dief in ver hoor nam en hem tot bekentenis wist te brengen. Ongevallenwet. In de Staatscourant komt voor een Koninklijk besluit, waarbij geregeld, wordt het verleenen van genees- en heel kundige hulp door de Rijksverzekering- bank aan den verzekerde, dien een on geval overkomt. In ons volgend nummer zullen wij hierover nader een en ander mededeelen. N.-H. Katholiekendag. Omtrent den in October te houden Noord-H ollandlschen Katholiekendag verneemt „de Maasbode" dat hij zal wordien gehouden op een binnenkort- vast te stellen werkdag. Mgr. A. J. Calilier, vicaris-generaal van het bisdom Haarlem, heeft zich bereid' verklaard het eer e-voorzitter schap op zich te neinen. Als inleiders van de te behandelen onderwerpen, welke uitsluitend' het vereenjgingsleven zullen betreffen, zijn aangezocht en hebben zich bereid ver klaard': die heer L. J. J. Hageraats. rec tor van het R. K. weeshuis te 's-Gra venhage en de heer W. C. J. Passtoors lid van de Twee Kamer der Stal en- Generaal en voorzitter van dien ,,Ned. R. K. Volksbond." Het uitvoerend comité bestaat uit d'e navolgende heeren: mr. J. N. J. E. Thijssen, te Haarlem, voorzitter; G. T. M. van den Bosch, te Alkmaar, on der-voor ziter; M. L. van Gem art, te Haarlem, secretaris; notaris P. Bos, te Hoorn, penningmeester; mr. E. P. F. A. van den Bogaert. te Amsterdam; J. M. Goes, te Castricum, centraal-preei- clent der R. K. kies ver e end gingen in het district BeverwijkB. Lammers, secretaris van 'het, centraal bestuur van den „Ned. R. K. Volksbond''; J. W. Smit, voorzitter der afdeeling Amster dam van dien Bond; GH. F. Stoffels, pr.. centraal-pres der St. Josephgezel- ien-Vereeniging". en dr. P. J. F. Ver meulen, oud-lidt der Tweede Kamer, al len te Amsterdam, Op 21 Aug. a. s. houdt het comité eenie vergadering te Alkmaar, waarop de nadere regeling enz. zal worde® vastgestel<L Tan Kol's middel tegen zeeziekte In het „Nieuwsblad voor Nederland" deelt V. zijn bevinding mede met het door Van Kol aanbevolen middel te gen zeeziekte. De heer Van Kol gaf, gelijk bekend, den raad. rich elastie ken banden om het lichaam te leggen. Bij gebreke daarvan wikkelde V. zich stevig in een laken, en ging zoo, iet wat invaliede wat zijn gang betreft, op reis van Amsterdam naar De Lem. mer, per stoomboot „Heerenveen". De Zuiderzee was juist erg speelsch en de wind deed ook mee. Het duurde dus nliet lang, of het op-neer, op-neer, de regelmatige doch juist daardoor zeeziekmakende langzame schomme ling van het schip begon zich te doen gevoelen. Ik dacht aan Van Kol. aan het anti-zeeziektemiddel van dien volks, vertegenwoordiger, aan.. ja, aan zooveel, waaraan juist een adspirant- zeezieke niet moet denken. Het ging echter boven verwachting goed. Het trajeet tusschen Amster damLemmer duurt 4J uur en de boot was vertrokken om 9.30. Reeds tegen 11 uur waren er verschijnselen van zeeziekte hij een drietal medepassa giers te bemerken en een uur later ont moette ik op den trap naar den salon een vierden patient. Mijn laken. Van Kol's laken deed Wonderen 't Knelde een weinig, doch van zeeziekte geen spoor En toen Lemmer in 't zicht kwam. zegende ik mijn laken en wist ik. dat des heeren Van Kol's Indische reis tenminste reeds dit praktische reisul taat had' opgeleverd een middel tegen zeeziekte. IN GEZOND RN ME'>EDEF- TANGEN. 30 cents per regel. OOOL-^OI^SÏWATER is heerlijk verfrisschend Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND Op de Zondagochtend gehouden ver gadering van den Leidschen Bestuurdars- bond werd medegedeeld, da tde bemid deling van de Kamer van Arbeid in de staking der katoendrukkers tot geen re sultaat geleid heeft; de heer Driesse® weigerde wat toe te geven. Na uiteen zetting van feiten en toestanden op de katoendrukkerij besloot de Bestuurders- bond met alle kracht v.oor het inzamelen van steun te werken, en daar waarschijn lijk in Leiden alleen niet genoeg bijee®. te brengen is, ook in de andere plaatse® aan te kloppen; verder om met den Tex- tielarbeidersbond samenwerking te zoe ken, in den loop der komende week ee® openbare vergadering te beleggen eat daartoe iemand van het hoofdbestuur van den Textielarbeidersbond te vrage®, om daardoor wat organisatie onder de textielarbeiders te brengen. (Het Volk). Koloniën. Atjeh. Kapitein Colijn vervolgde zijn tocht in Keureutoë door Boven Fira en Bo ven Peutóë tot aan Sara Radja, de hoogste nederzetting aan de Djamboe Ajet-, ter achtervolging van Panglima Polem en opiuiming van vijandige schuilplaatsen in 't gebergte en de bosschen en keerde over Paisei Tinggi. Rampaih en Lho' Soekon terugtal rijke schuil- en wijkplaatsen werden opgeruimd, waarbij successievelijk nog een dertigtal vijanden in onze handen hieven, 't Spoor van Polem Ls verloren. De kapitein is thans opnieuw met 4 brigades maréchaussee naar Boven Pasé en Pira. In 't gebergte aan de Kroeêng Djeu- niep, Samalanga, werd de bende van T. Moeda Peudada overvallen, die 11 dooden met wapens, waaronder twe© Spencer repeteer- en een Beaumontge- weer, Eet liggen. In 't gebergte aan de Olem-rivier. Salamanga. werd de schuilplaats van de bende van Pang Meureudoe opge zocht de bende liet vijf gesneuvelden, waaronder twee panglima's met 3 Beaumonts en enkele voorlaadgeweren in onze handen. T. Moeda Lhon is met zijn bende ge signaleerd in 't gebergte boven Simile, në hij is opgezocht door kapitein La Gordt Dillie met 4 brigades maréchaus- sées. De vijand liet 4 dooden met 4 Beaumontgeweren liggen en wordt nog achtervolgd. De colonne Matthes in Seunagan ondervond nog geen tegenstand, ook niet in Boengong Taloë bivakkeert te Poelo Teungoh. T. Kedir Eh onder wierp rich en ook eenige mindere hoofden meldden zich bij het bestuur. Kapitein Swart maakt met 4 briga des een tocht door het binnenland in de onderaf deeling Po lo Raja, in d© richting Meulaboh. KERMÏS. In den schouwburg werd Maandag voor d'e tweede maal voor het voetlicht ge bracht het blijspel van Ludwig Fulda, ge titeld „De Tweelingzusters". Blijkens het luid applaus na ieder be drijf en aan het slot, toen het scherm zelfs driemaal moest worden gehaald, viel het stuk ten zeerste in den smaak der aanwezigen. De artistieke vertolking, de prachtige costumes, het fraaie decoratief, dit alles deed het stuk geheel tot zijn recht komen

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2