E. Th. C. Warmolts, Groningen, Hotel d'Orange, E. Heldring. Amsterdam, id. N. von der Nahmer, Remscheid, id. 7 pers. Katsenellenbogen, Berlijn, id. 2 p. Mej. A. C. M. van Eeghen, Amster dam, id. Mej. E. van Genit, id. id. Mej. C. Boissevain, id. idt Stolp van der Stolp, Gouda, Hotel Kurhaus. A. Bertheux, id. id. M. Scheerder, Rotterdam, id. Mevr. Ni em ei j er Smits, Hilversum, id. 2 p. E. v. d. Mey. Leeuwardien ,id. A. v. d. Hem, id. id. J. Kauffmann, Amsterdam, id. 8 personen. .T. Spiro, Arnhem, id. 2 p. Fam. Klath. Aken, Hotel Zeerust, 6 pers. Mew. G. van Dam. Amsterdam, id. 2 p. Fam. Brauwer, Gotzborg, id. Joh. G. Wertbeim. Amsterdam, Ho tel Beau Site, 6 p. D. H. Middelburg, Amersfoort, id. G. Vigeveno, Amsterdam, id. H. H. de Greve, den Haag, id. Fam. Martin. Nijmegen, id. 2 p. A. I. Oppenheimer, Keulerij id. Heijbrock, Amsterdam, id. Mendes de Leon, id. id. Joh. de Bordes, Hilversum, id. Dames Korff, Zaandam, Pension Beau Site, 2,p. Mej. E. H. Mulder, Hoogezand, iid. Telsen. Dinsdagmiddag is te Driehuis een stu kadoor. wonende te Haarlem, van de in bouw zijnde R. C. school, van bo ven afgevallen. De oorzaak was groo- tendeels dronkenschap. Hij heeft ern stige wonden aan het voorhoofd beko men en is per rijtuig naar Haarlem, naar het Elisabcthgasthuis overge bracht. Beverwijk. Van de door den afgevaardigde der 2de Kamer uit dit district, den heer Pastoors, op heden aangeboden gele genheid. met hem verschillende belan gen te bespreken, werd door vele per sonen gebruik gemaaktniet alleen door inwoners uit deze gemeente, doch ook uit do omliggende plaatsen. Door den heer L. C. Dingemanise onderwijzer aan de O. Jongensschool alhier is met goed gevolg examen af gelegd voor Hoofd' der school. Ter gelegenheid der kermis is het sluitingsuur van herhereren enz. vast gesteld on_14, 15 en 19 Aug. ie 12 uur en op 16. 17 en 18 Aug. te 2 uur s nachis De gewone tijd is 's avonds 11 uur. De Rijkskeuring van dekhengsten, minstens 24 jaar oud. zal dit jaar al hier plaats hebben op 30 September Haarlemmermeer. Bij gelegenheid van den verkoop van het roerend goed der erven J. B. te Hoofddorp, werd door een der aan wezigen een matras ontvreemd. De dader is te Hoofddorp voorloopig in arrest gesteld, om ter beschikking der justitie gesteld te worden. Bij de Wed. Jurriens, caféh'oudsteT aan den Bennebroekerweg te Haarlem mermeer is inbraak met diefstal ge pleegd. Tot het ontvreemde behooren biljartballen, sigaren en kogelfleschjes. De politie doet onderzoek. Halfweg. Trein 552 (HaarlemAmsterdam) correspondeerende op den excursietrein AmsterdamNijmegenKleef, stopte, naar aanleiding van een deswege ge daan verzoek, hedenmorgen alhier, ter opneming van een tiental reizigers voor den trefln. INGEZONDKN MEDEDEE- L1NGEN. 30 (rents per regel. QOCL- WATER znivert den mond van slijm 1 Binnenland. Kamerverkiezing. Voor d!e vacature in district IX van Amsterdam voor de Kamer, ontstaan door de benoemmg van den lieer Lely tot gouverneur van Suriname, wordt van liberale zijde genoemd die heer Mr. N. G. Piersom, oud-minister van financiën. Celebes. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint onder dagteekening van Dinsdag: De vorst van Sigl houdt do Zwitser- scbe reizigers Sarasin vast. Onze amb tenaren zijn er heen, met de oorlogs schepen Utrecht en Java en een com pagnie infanterie uit Makassar, om hen te bevrijden. De redactie teekent d'aarbij aan, d'at de reizigers Sarasin twee ne ven zijn die reeds veel voor het ondferzoek van Celebes hebben ge daan. Sigi is een klein rijkje in het bin nenland. Een treurig voorval had Zondag te Farnsum plaats. Terwijl drie personen 2 broeders en 1 zwager, bezig waren met den hengel te visschen, geraakte de 21-jarige Frans Zwart, door een toeval getroffen, waaraan hij lijdende was. te water en verdronk. Zijn broe der. die hem wilde redden, zou ook daarbij zijn verdronken. ware niet de zwager. H. Vledderman. mét d'en hen. gelsiok toegeschoten, waaraan de red der zich vasthield en zoo op den wal werd aangebracht. Wat Jhr. Sandberg bijeenbracht Naar aanleiding van het bericht, dat men de opbrengst van de lezingen, die jhr. C. G. S. Sandberg in Frankrijk en elders gehouden heeft, denkt, over t<^ dragen aan het fonds, dat de drie generaals zullen zien te vormen, wil len wij uiv het gedrukte verslag, dat de heer Sandberg over zijn lezingen uit gegeven heeft, nog vernielden, wat hij voor de Boeren bijeen wist te bren gen. Dit is nie weinig: 117,190,20 ir. Daarvan zijn 6527,65 fr .onkosten af gegaan; blijft 110,662.55 fr. Daarvan zijn 30,000 fr. gezonden aan den heer Aubert. consul-generaal van Frankrijk te Pretoria. Blijft 80,662.55 fr. op 31 Mei. Sedert is gelijk uit een aanvul lingsver slag blijkt het. bedrag ge stegen tot 84,583 fr. op 7 Juli. Ondier deze sommen zijn begrepen d'e bijdra gen d5e men buiten die lezingen om ge geven heeft aan d)e Caisse internatio nale de Secours pour les Boers, het»co. mité. waarvoor de heer Sandberg pro paganda maakt; o.a. groote som men van de vereeniging Sou des Boer; enz. Het centrale comité voor de Caisse bestaat uit de lieeren: baron J. D. van Wassenaar van Rosande, G. A. A. Middel berg. Frédéric Passy en Ernest Lavisse: d'e raad van bestuur uit 'die heeren: jhr. C. G. S. Sandberg, voor zitter; jhr. H. G. F. Mock, secretaris, en M. K. F. van dien Berg., penning meester. Posterijen eu Telegraphic. Benoemd: 1 Aug. tot bureel-ambte naar der post., en tel. 3 kl. te 's-Gra- venhage F. C. S. Terborgh; 16 Aug. ■bot) brievengaarder te Donkerbroek K. Lu ik ens, thans postbode te Brits- werd. Bevorderd: 1 Aug. tot klerk der post., lie kl. de klerk dier post. 2e kl. W. H. Van Lummel te Rotterdam; tot. klerk der telegraphic le kl. de klerken der telegraphie 2e kl. mej. W. H. Hoek .water ie Rotterdam, mejA. M. Jcke te Amsterdam, R. Glimmenga te Delf zijl en H. A. Avenarius te Winkel; tot klerk der post en tel. Ie kl. de kler ken dier post. en tel. 2e kl. J. Pickee te Groningen, mej. J. C. Bogaard te Nijmegen, W. Steembruggen, L. N. H. Doove en A. R. Noteboom te Rotter dam. mej. H. M. Tinbergen te 's-Gra- venhage, B. L. Vermeulen, te Tilburg, A. Klein te Amersfoort. N. M. Nu- mans te Iiardierwïjk, J. Noordbeek te Hengeloo, R. Huizing te Hoogezand. mej. J. M. Brinck te Hoorn, J. H, Ho- diamont te Roermond. H. Heemstra te Smilde, E. W. Van Heusen te Tiel, P. H. Zweers te Weesp. C. H. Derkse- ma te Zaandam, A. Aldenberg en mej. H E. Snoek te Amsterdam. 16 April tot klerk der post. en tel. le kl. de klerk der post, en tel. 2e kl. H. Ruijgh, te Heerenveen. 1 Aug. tot klerk der post. en tel. le kl. de klerken der póst. en tel. 2e kl. mej. W. Bos, te Zwolle, en -J. M. J. Kliebisch. te Ootmarsum. 16 Sept. tot kier® der post. en tel. 1e kl. de klerk der post, en tel. 2e. kl. P. V. G. Reus. te Amsterdam. Verplaatst: 1 Aug. de commies der post. 4e kl. J. M. Henning. van Hoorn naar Amsterdam: 16 Aug. de onderdi recteur ter tel J. A. Hummelinck, van Amsterdam naar Groningen: de com mies der post 3 kl. G. Hoefer, van Leiden naar Utrecht, 1 Sept. d'e commies der tel. 2e kl. R. A. Dekker, van het bijtel.-kant. Spiegelstraat naar het hoofdtel.-kant. te Amsterdam; de commiezen der tel. 3e kl. I Groeneveld, van het hoofdtel.- kant. naar het bijtel.-kant. Spiegel straat te Amsterdam, en J. II. E. Van Waegeningb. van Roermond naai- Al- fen: de commies der post, en tel. 4e kl. A. v. d. Eilaart, van Alfen naar Hoom. De surnum.erairs der post, en tel. W. A. Kloosterboer, van Rotterdam (telk.( naar Zutphen telk); M. C. J. Mieras en M. Spoor, van Rotterdam (telk.) naar Dordrecht (telk.); A. J. van Woerkom, van Rotterdam (telk.) naar Schiedam (telk.); J. W. F. van Hus, J. J. Noteman en S. v. d. Wijk, van Rotterdam (telk.); naar 's- Gravenhage (telk.); J. J. Larell. en A. Kui ler, van Rotterdam (telk.) naar Haar lem (telk); J. L. Fijnvandraat, J. C. Duu ring en B. D. Pronk, van Rotterdam (telk.) naar Utrecht (telk.); J. Knape, R. Dekker en S. Tiemersma, van Rotterdam (telk.) naar Arnhem (telk); G. Parreé, en E. Flick, van Rotterdam (telk.) naar 's- Heriogenbosch (telk.); J. Spaan en A. G. •hram de Jong, van Rotterdam (telk.) naar Leiden (telk.); A. J. Klerk, van Rot terdam (telle.) naar Alkmaar (telk.); D. de Vries, H. Bakker en H. W. Boom- gaart, van Rotterdam (telk.) naar Gro ningen (telk.). Kantwerk. Naar men verneemt is Mme Neyt de kantwerkster nu te Apeldoorn ge vestigd en hebben zich verscheidene leerlingen aangemeld om van haar on der leiding van mevrouw Wegerif, on derwijs te ontvangen in het kantwerk. Ook hebben reeds verscheidene da mes der Haagsclue aristocratie, waar- ondier baronnesse van Brieaien van de Groote Luidt, baronesse Clifford, baro nesse van Herzeele, mevr. van Loon. geboren baronesse Schimmelpemiinck van der Oye, en mevrouw VegeLin van Claerbergen, geb. d'Hangest barones se d'Yvoy van Mijdrecht, zich welwil lend bereid verklaard haren steun aan de kantwerkschool te ver lee men door zitting te nemen in een comité. Volks- en Schoolbaüen. De conferentie voor propaganda in het belang der oprichting van volks- en schoolbaden, welke eerst op 3 Sep tember was gesteld', is verdiaagd. tot Zaterdag 13 September a.s. De bijeenkomst zal in het Kurhaus te Scheveningen plaats hebben, waar aan die conferentie door den directeur generaal van het Zeebad gastvrijheid wordt verleend. De commissie van organisatie i's als volgt vastgesteld': dr. Ruysch, dr Fi le er en nnej. W. Jansen van het Haag- sche volks- en schoolbad. H. Gérlings en dr. Barnouw van de Amsterdam- sche volksbaden. J. G. van Rosssm van het Rotterdamsche, J. H. F. Ritter van het Utrechtsche en A. R. Jolles ven hot ArnIrenische volksbod Moord. Eene verwoede vechtpartij is op de Boschstraat ,te Maastricht, juist nabij de fabriek ,,de Sphinx", gele verd' tusschen eenige werklieden. Een -der vechtenden heeft zijn da den met den dood moeten bekoopen. Uilt dit verhaal, zooals dat door be trouwbare ooggetuigen aan de „L. K." werd gegeven, zou men moeten opmaken dat hier een oude wrok de drijfveer was tot den twist, die tot zulke ernstige handtastelijkheden aanleiding gaf. 't Was omstreeks half (twee in d'en middag, dat zekere Engelen, van be roep leurder, wonende Bosscherveld, op genoemde straat werd aangespro ken door Poelman, een sjouwer, die zich in gezelschap bevond van nog vier collega's. Eten woordenwisseling ontstond, kont doch heftig, en weldra vielen er slagen. Tot dan had men de twee aan hun lot overgelaten. Toen echter wilde Bekkers, een van Poelman© gezelschap, tussc henbei de treden om hen te scheiden. Die inmenging, hoe goed bedoeld wellicht, zou hem noodlottig worden. Frederiks, een toeschouwer, volgde zijn voorbeeld en wierp zich, op het gezicht der vechtenden, waarschijn lijk in (overprikkelden toestand ge bracht, op den vechtenden klomp. 't Was Bekkers, die, op een gege' ven oogenblik getroffen in de hart streek, tegen den muur van de Sphinx neerplofte. Uit een groote wonde gulpte helt bloed. Toch had hij nog de kracht zich op te richten en zich tolt naar den over kant te sleepen, waar hij op een zandhoop neerzeeg. Toen ontfermden de omstanders zich over hem. Voorzichtig werd hij opgenomen en in het gebouw van de Sphinx over gebracht. Brouwers, de portier van deze fa briek, verleende hem de eerste hulp en aan hem is het voot een deel te danken, dat de dood niet intrad, voordat een ijlings geroepen priester het slachtoffer van dit woest geweld de laatste genademiddelen der H. Kerk kon toedienen. Dr. Indemans, die eveneens onmid dellijk was toegesneld, constateerde na weinige oogenblikken den doodl Bekkers is een ongehuwd jonkman de zoon echter van een weduwe, voor wie hij natuurlijk een gToote siteun was in het dagelijksch onderhoud. Hij is werkzaam op de tegelfabriek der firma Regout en woont in het quartier Emalie 24. Van Engelen is vrij ernstig gewond geworden, hoe en door wien is voor alsnog onbekend. Toch heeft de geneesheer zijn op nemen in Calvariënberg noodzakelijk geacht en is hij derwaarts overge bracht. Frederiks, bijgenaamd „de link- sche", wonende in de Jekkaersltraat, is onmiddellijk op de vlucht geslagen in de richting van Smeermaes. De politie heeft zich aanstonds per fieits op weg begeven om hem te vatten, doch hij is haar met een grooiten voorsprong vooruit. Van andere zijde wordt evenwel meegedeeld, dat de dader gearres teerd is, en nar de gevangenis ge bracht, terwijl de menigte een zeer dreigende houding aannam. T)e moord te Ommen. De gespannen verhouding tusschen de ingezetenen en polderwerkers waar door de politie met zes man versterkt was. heeft tot heden geen aanleiding tot ongeregeldheden gegeven. De po li tieversterking is gisteren dian ook weer vertrokken. Nadat Zondag in d'e R.-K. kerk al hier. op aansporing van den pastoor en onder groote deelneming, eene kruis weg-oefeni'ng werd gehouden tot boete voor de misdaad die in de afgeloopem week werd gepleegd, had gisterenmor gen om negen ure eene plechtige ge-zon gen lijkdienst plaats voor den versla gen marechaussee Amoldus Hoekstra. Bij die droeve en indrukwekkende plechtigheid waren tegenwoordig o. a. d'e burgemeester van Stad en Ambt- Ommen, de wachtmeester d'er mare chaussee, eenige ledien van den ge meenteraad, van het kerk- en armbe stuur, .enz. Te Leeuwarden is opgericht een Protestantsche II and el sb on d, welke zich ten doel .stelt de handhaving en verspreiding der protestantsche be ginselen, bevordering van de maat schappelijke belangen van (protes tantsche) kooplieden, neringdoenden, enz. in 't algemeen, en van de leden in het bijzonder. De Bond heeft een eigen orgaan, waarvan het eerste nummer is verschenen onder den ti tel van „Protestantsch Advertentie blad van Friesland". Paul Kruger. Dinsdag te 11 uur verliet de heer Kruger de villa „Costa" te Scheve- ningen, waar hij verblijf bield, ten einde te kwart vóór 12 uur per Staats spoor naar Utrecht terug te koeren. De heer mr. de Ridder, president van de Pro Boervereeniging, die de villa ten gebruike had afgestaan, begeleid de den heer Kruger tot het station. In een gesloten rijtuig werd eerst nog een bezoek gebracht aan de villa „Norma", waar de heer Kruger van den heer Steijn een hartelijk afscheid nam. Evenals den vorigen keer ver toefde de heer Kruger slechts eenige minuten in de ziekenkamer. Bij het vertrek van Villa „Costa" juichte hem eene groote menigte toe. De heer Kruger vertoefde geruimen tijd voor het vertrek van den trein in de wachtkamer van heit station Staatsspoor, waar nog tot uitgeleide aanwezig waren ,de heeren Grobler, Beelaertg van Blokland en ds. Van der Valk. Vóór het instappen in de gereser veerde coupé drukte de heer Kruger allen nog eens hartelijk de hand en duidelijk hoorbaar voor het publiek, dat den grijzen staatsman eerbiedig groette, bracht hij mr. De Ridder dank voor de hartelijke ontvangst, hem bereid en voor de zorgen waar mede zijn gastheer hem tijdens zijn verblijf te Scheveningen had om ringd. De heeren dr. Hymans en Bredell begeleidden den heer Kruger naar Uitrecht Naar men verneemt heeft de directeur der rijkswerkinrichting Veenhuizen no. 3 aan de Koningin ontslag aangevraagd, en is reeds sedert eenigen tijd een der belangrijkste administratieve betrekkin gen in de rijkswerkinrichtingen Veenhui zen, die van „commies ter directie", va cant. Gelukkige erfgenaam. Te Borssele werd verleden week een ingezetene in staat gesteld te beschikken over de erfenis van zijnen in Indië over leden zoon, die aldaar eenige jaren had gediend. Het hem toegezonden mandaat bedroeg de kapiiale som van f 0.66, die betaalbaar is gesteld bij den betaalmees ter te Middelburg. Om genoemd stuk in te wisselen moet de man een daggeld missen grooter dan de nalatenschap en dan nog eene voetreis van ongeveer tien uren maken. Boekhandel. De vereeniging tot bevordering van de belangen des boekhandels vergader de Dinsdag onder voorzitterschap van den heer J. A. Wormser. Van de 30 candidaten voor het lid maatschap werden er 29 aangenomen. Het ledental is teruggegaan van 540 op 525. In plaats van de heeren P. Noordhoff 'en J. L. W. Seyffardt wer den als bestuursleden gekozen die hee ren Allert de Lange te Amsterdam en A. de Jager te1 Groningen. De eerste werd tevens benoemd tot penning meester. Het ondersteuningsfonds heeft aan 15 weduwen en 3 personen, die in nauwe betrekking hebben gestaan tot den boekhandel een som van f3875 uitgekeerd. Het aantal committenten van 't Be. stelhuis .gaat vooruit en bedraagt nu reeds 1112. Het aantal abonnementen op bet Nieuwsblad voor den Boekhan del daalde van 297 tot 273. het aantal advertentiën van 2541 tot 2421, daar door was het batig saldo de helft min der dan 't vorige jaar. In d'e commis sie van toezicht werden benoemd de heeren R. W. P. de Vries. M. M. Oli vier en L. J. Veen. Besloten werd den prijs voor het D. A. Thieme fonds (dit iaar gold de prijsvraag een fontein met handen- waschbakje1, geschikt om tegen den muur geplaatst te worden) niet toe te kennen, maar aan elk der twee inzen ders f25 te betalen. Tot lid der Commissie voor de1 Bouw stoffen enz. werd de heer R. van der Meulen bij acclamatie herbenoemd. Tot commissaris van het Ondersteu ningsfonds (vac. J. II. de Bussy) wordt benoemd de heer J. L. W. Seyffardt. Tot penningmeester van ditzelfde fonds wordt uit de commissarissen benoemd de heer N. G. van Kampen. Tot commissaris voor het Bestelhuis (vac D. A. van Waalwijk) wordt ge kozen de heer J. Funke. Nog worden benoemd tot lid van de commissie tot regeling van het verta- lingsrecht (vac. Seyffardt) de heer A. Sybrand, tot penningmeester d'ier com. missie de heer Vincent van Gogh, tot leden der oommissie van het Pensioen spaarfonds van bedienden de heeren J. C. Tadema (uit de patroons) en P. van der Kamp (uit de bedienden), tot penningmeester voor het Bestelhuis de heer J. L. W. Seyffardt en tot pen ningmeester van het Pensioenispaar- fonds de heer W. A. van Rooyen. Daarna werd uitvoerig gediscusseerd over een voorstel van commissarissen van het Beètelhuis tot vaststelling van een minimumloon en maximum ar beidsduur, voor de werklieden aan die inrichting. Een besluit in dien zin werd, als voorloopige regeling, ge nomen. Inbraak. In den nacht van Maandag op Dinsdag is ingebroken in de villa van den heer Lub, aan de Van der Lindelaan te Hil versum. Eerst Dinsdagmiddag werd het bemerkt, daar de bewoners tij delijk afwezig zijn. De dief of dieven hebben zich toegang verschaft door het tralieJuik van een keldergat aan den achterkant van het huis weg te schuiven en vervolgens een ruit in te slaan, waar door de toegang tot den kelder en verder het geheele huis voor hen open lag. Het zoontje van den tuinman, die el- ken dag daar komt, vond glasscherven in het grint en het traliewerk verscho ven. Hij riep zijn vader, die de politie waarschuwde. Deze bevond toen dat de inbrekers zich licht hadden verschaft door een lamp aan te steken, welke zij in den kelder gevonden hadden. De pit hadden zij daarna er uit getrokken en de olie over den grond gestort. Door het geheele huis lagen lucifers verspreid. Van eenige flesschen likeur waren de halzen afgeslagen, doch verder onaangeroerd gebleven. Een kist met vuil linnengoed, op den zolder staande, was met geweld opengebroken, doch verder zag men niets abnormaals in 't huis. De kasten waren nog alle dicht. Wat er echter vermist wordt, kan alleen gezegd worden, wan neer de bewoners terug zijn. Op verzoek van dien directeur der cellulaire, gevangenis te Amsterdam, nam een firma te Edam in haar dienst zekeren T. R.. iemand die zich gedu rende zijn straftijd goed had gedragen Nog slechts enkele dagen echter in dienst zijnde, wist hij iemand in Edam voor 40 op te lichten. Daarop vertrok hij met d'e noorderzon. Ilet, is der Edarosche politie, bij onderzoek, cebleken. dat liij ook te Amsterdam iemand oplichtte, en Vroe ger. onder het voorgeven van zeeoffi cier te zijn. reeds oneerlijkheid pleeg de. Een rechercheur uit Edam traclu T. R. op te sporenzijne familie vermoedt d'at hij te Rotterdam verblijf houdt. D© Residentiebode meldt: Naar wij uit goede bronnen verne men. hield de Commissie van Voorbe reiding voor de Beroepswet Dinsdag haai- laatste mondeling overleg mei de regeering en zal in den loop dezer week het laatste gedeelte van haar ver slatr en een gewijzigd wetsontwerp verschijnen. Het is thans buiten twijfel, dat de Tweede Kamer den 3dien September bijeen zal komen ter openbare behan- dfling van dit wetsontwerp. Door een adder. Bij het maaien van rogge werd de arbeider S. V. Z. te Hoornsterzwaag (Fr.) door een adder in d'e hand gebe ten. Het lichaamsdeel «wol direct hevig op, gepaard met veel pijn. Di rect werd geneeskundige hulp inge roepen, die bloedvergiftiging consta teerde. Naar omstandigheden is de toestand vrij gunstig. In een dronken bui. Maandagmiddag is een matroos van het loggerschip VI. 169, uitVtaar- dingen, dat ter haringvisscherij ver trok, op de Maas ter hoogte van het Noordgeul overboord gesprongen. Hij verdween terstond in de diepte. Naar het schijnt w,as de man dronken. Niet nauwkeurig. Bij de Koloniale Reserve te Nijme gen meldde zich ter dienstneming aan de persoon v. B., die, na geneeskun dig geschikt te zijn bevonden, voor den tijd van zes jaren werd aangeno men. Na eenigen tijd bij het corps te hebben gediend, kreeg hij tegenzin in den dienst en vroeg aan d'en corps- commandant om ontslag, hetgeen na tuurlijk niet werd toegestaan; daar op beriep zich de man, dat hij vroe ger bij het wapen dier artillerie, uit den die-nst was weggejaagd en men dientengevolge het recht niet had, hem aan te- internen. Na onderzoek is dan ook gebleken, dat de persoon in quaestie werkelijk bij het 2e regiment vestingartillerie was weggejaagd, hetgeen tengevolge had, diat- men verplicht was hem uit den dienst te ontslaan, na hem het grootste gedieelte van den winter ge kleed en gevoed t,e hebben en nadat hij 50 van zijn f 300 premie had ge noten. Zondagavond kregen te Princenha- ge zekere W. v. R. en A. S. twist over een. hondje. De R. had van S. een hondje ge kocht en dat beestje bij S. afgehaald, toen deze niet thuis was. S„ die later thuis kwam, had intusschen berouw gekregen, en haal die het hondje terug uit de woning van dè R. Doch die R. wilde toen het dier niet meer missen, en ging S. achterna. S. was intusschen al aan zijn huis gekomen, liep zijn erf op en kwam in woede terug met een schop in de hand. Daarmede sloeg hij met den scherpen kant met alle macht op het hoofd van de R., tengevolge waarvan deaei bewusteilods neerviel met een groote wond in het hoofd, waaruit hij hevig bloedde. De officier van justitie, mr. baron Spijeri van Woerden, toevallig ter plaatse aanwezig, stelde terstond een onderzoek in. De dader is gearres teerd. Uit een. ingesteld geneeskundig onderzoek bleek, dat de verwonde een schedelbreuk heeft bekomen. De hersenen schijnen echter niet ge raakt. De R. verkeert niet terstond in levensgevaar, ofschoon zijn toestand hoogst zorgwekkend is en nog steeds gevaar oplevert. Deze getuigen waren met de Bataaf. sche Bank in relatie getreden, zooals naar aanleiding van vragen door den ambtenaar van het O. M. gesteld bleek, als gevolg der herhaaldelijk ontvan gen circulaires en van hetgeen in de finantieele courantjes van Noëls van Wageningen te lezen stond. Vervolgens werd als deskundige ge hoord de heer J. C. Post. accountant die met het onderzoek van de boeken der Bataafsche Bank was belast, en omtrent zijn bevinding rapport uit bracht. De 'indruk, dien deze deskundige onL ving was. dat de boekhouding heei treurig was. De boeken waren zeer onvolledig. Hier en daar ontbraken gedeelten ervan geheelvan een ge- regegelde boekhouding kon eigenlijk geen sprake zijn, en de deskundige kon Rechts met moeite uit de in zijn han den gestelde boeken wijs worden De heeren A. M. di Gazar en C. Hü- ter, chef der effeotenafdeelingen, bei den bij de Kasvereeniging. gaven ver. volgens inlichtingen omtrent het in onderpand geven van de' in de dag vaarding genoemde effecten. De Kasvereeniging wilde in lateren u S(£n zaken meer met de Bataaf- Si ®ank doen, als gevolg van de slechte noten, dlie gekraakt werden omtrent laatstgenoemde instelling. Het crediet werd opgezegd, en het onderpand werd vervolgens gereali seerd De realisatie had plaats kort voor de faillietverklaring. Het saldo werd aan den curator afgedragen De daarop volgende vier getuigen zijn de vier bedienden, d'ie werkzaam waren bij de Bataafsche Bank. Zij ga ven inlichtingen omtrent het beleenen der effecten bij de Kasvereenigingtot het beleenen der effecten werd de noo- dige last steeds gegeven door Knapp Get, hadden wel eens gehoord, dat Van Wageningen. die presidentdirec teur was. aan Knapp, den secretaris- dfirecteur, order had gegeven tot ver koop of beleening van effecten van an deren doch getuigen hadden in dit opzicht nooit orders ontvangen van Van Wageningen direct. De verhou ding tusschen Noëls van Wageningen en Knapp, was niet van aangenamen aard. Van Wageningen kwam dik- wiits geld halen, en als bekl. Knapp dat dan niet wilde geven, speelde Van Wageningen op. Het was bekl. Knapp ook steeds on aangenaam, dat de Bataafsche Bank de dividenden van de andere maat schappijen van Noëls van Wagenin gen moest uitbetalen. Vaak was er in 't geheel geen kas geld zoodat de bedienden op d'e uitbe taling van hun salaris moesten wach ten, en Knapp die salarissen soms uit eigen zak betaalde. De boekhouder ontving geen voldoende gegevens, om een behoorlijken kasstraat te maken een journaal werd op losse bladen bij gehouden en een memoriaal was er in '•t geheel niet. Ook Gerrit Kroesen, voorheen secre taris van de voormalige Emissiebank (ook al een schepping van Noëls van Wageningen) trad als getuige op. De eisch was een jaar gevangenis straf. Mr. Rijishouwer verdedigde den be klaagde, die erkende dat hij geweten heeft, dat hij verkeerd handelde, maar dit deed op last van Noëls van Wage ningen. De verdediger betoogde dat bekl. een slachtoffer is van Noëls van Wage ningen, die hem in zijn macht had, en pleitte vervolgens nietigheid van dagvaarding, omdat hij met ten eigen, bate heeft verduisterd, zoodat pl. tot vrijispraak concludeerde. Op het verzoek van onmiddellijke in vrijheidstelling ging de Rechtbank niet in. Uitspraak 26 Aug. Door het omvallen van een bran dend petroleumltoestel geraakten de kleeren van de vrouw van den tim mermansknecht J. G. v. E., wonen de aan de Zoutsteeg te Alkmaar, in brand. Zij bekwam daardoor zulke ernstige brandwonden, diait opname in het St. Elisabeth's Mannen, en vrou- webgasthuis noodzakelijk werd ge acht, waar zij hedennacht is bezwe ken. Een oud stukje van Amsterdam gaat verdwijnen. Eigenlijk is bet al verdwenen, want de huizen zijn sinds lang ontruimd: maar die naam van Het. Hol aan -den Nieuwendijk be stond dan toch nog en ook die naam is nu ten doode opgeschreven. B. en W. brengen ter openbare kennis, dat bij hun college hot voor nemen bestaat aan den gemeenteraad voor ite stellen om het Lange Hol aan den openbaren dienst te onttrekken. Rechtszaken. Bataafsche Bank. Terwijl W. P. Noëls van Wagenin gen in voorloopige hechtenis wacht op den uitslag van zijn beroep in cas satie, heeft een van zijn ondergeschik ten-Dinsdag to Amsterdam terecht ge staan, beschuldigd van een aantal ef fecten, die hem waren toevertrouwd, hetzij om ze te verkoopen, hetzij om nieuwe couponbladen te verkrijgen, in pand to hebben gegeven aan de Kasvereeniging te Amsterdam. Het is J. P. Knapp, 45 jaar, vroeger directeur-secretaris van de Bataafsche Bank. De eerste getuige was de curator Mr. Maurits R. Cohen, de ander© ge tuigen waren de benadeelden J. Been te Rotterdam, Mevrouw Slotemaker— de Bruine en haar schoonzoon, de heer J. Pruis, burgemeester van Mole naarsgraaf!, J. C. Knaap, schilder te Oud-Gastel en W. A. Klaren, "hoofd der school tA Echteld. Koloniën. Merauké. In de „Java Crt." van 15 Juli, is het volgende telegram opgenomen van dfóki ass.-restidemt van Zuid-Nieuw- Gui'nea: De gezondheidstoestand is .goed-; eenige dagen viel er regen. Vriend schappelijke aanrakingen worden dia- gelijks verkregen rnet de inboorlingen dei- strandhegorijen en met die welke 30 mijlen d'e Merauke-rivier op wonen, bij een door den ass.-resident op drïle rivier ondernomen tocht. Klappers err andere, vruchten werden door man nen. vrouwen en kinderen ingeruild. Djaaibi. Den 18en Juni seuvelde. volgens een regeermgstelearam opgenomen in de- ..Jaiva-Crt.". bij een verkenning naar Rantau Pandjang (Tabir) de Eur. fu selier Koudüjs en werd levensgevaar lijk gewond' de i'd'em Weiss. Bij verschillende ontmoetingen liet de vijand1 8 dooden op het veldl liggen. Vernist. Naar het ,,B. N." verneemt, zijn te Ba tavia berichten ontvangen, dat de heer S-, officier van het stoomschip „Tasman" van de Koninklijke Pakketvaart-Maat schappij, op de reis naar Deli is vermist. Men vreest, dat hij tijdens ruw weder overboord is geslagen en verdronken. Spionn^ge In de Soer. Ct. leest men Eenige maanden geleden kwam td Batavia aan een zeker kapitein Wan- less, van den Engelscben staf in Ma dras en vroeg verlof om over Java ie reizen om het bezienswaardige te be zoeken. Hiertegen was natuurlijk volstrekt geen bezwaar en aan den Engelschman werd de gevraagde ver gunning verleend. Hij begon te Bata via bezoeken te brengen aan de plaat sen, waar de verschillende kustbatte- rijen werden opgericht in verband met den B. V. en bracht deze versterkingen in teekeni.ng. Toen hij naair zijn mee ning genoeg wist van deze stelling, toog hij naar Tjimahi, waar hij eenige dagen verblijf hield, om ook daar zijn aanteekeningen te maken. Van Tji mahi ging de reis naar Tjilatjap, waar hij op Noesakembangan opnieuw aan- t.eekeningen maakte. Vervolgens reisde hij naar Soeraba- ja. en zoodra was hij hier aangeko men, of hij bracht dadelijk een bezoek aan de kustbatterij te Semmamboeng

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2