DE ZATERDAGAVOND GRATIS BIJVOEGSEL VAN „HAARLEM'S DAGBLAD". Letterkundig Weekblad voor Jong en Oud. Haarlemmer Halletjes Ka. 102. Zaterdag 16 Augustus. 1902* Meest gelezen Da.gblad in Haarlem en Omstreken. DE HARZ. (Speciale correspondentie). Elbingsrode is een van die echte, onvervalschte Harz-stadjes, waarvan men zoo nu en dan eene afbeelding iu een der geïllusteerde Duitsche (tijd schriften aantreft. De straten, geheel men keien geplaveid, loopen in alle richtingen naar de hoogte, de huizen met hunne luifels, vooruitspringende gevels en vensterdaken, onderschei den zich door bonte kleunnengeling, waartusschen de kleine, in lood ge vatte, in vele gevallen blauwe, ruit jes eenefrzijds, de groene, rood en wit gestreepte luikjes daarvoor, ander zijds, een niet onaardig effect maken. In het midden van het sitedeke een ruim plein, waarop de traditioneele pomp staat, waaraan de huismoeders of jongedochters hiarej waterkruiken komen vullen; d'd&r is ook de plaats, waarheen 's morgens in de vroegte het rundvee geleid wordt, om er on der de hoede van den stads-veehoeder gesteldi te worden. En onder hoorn geschal wordt dan het vee- weide- waarts gevoerd. Den volgenden morgen, begaven we ons vroegtijdig op weg. Even buiten Elbingsrode loopt een pad recht op Schierke toe. Meen echter niet een geboomde weg te zullen aantreffen; even buiten he<t hotel Waldhof gaat hy?t nog, dan begimt de weg zich te midden van het dichte bosch te ver smallen, loopt door beekjes, waar over planken geslagen zijn of waarin steenen liggen, waar men, zoo goed en zoo kwaad als 't kan, overheen moet loopen, dan weer gaat de weg heuvel op, heuvel af, altijd maar te midden van het sombere hoogstam- mige sparrenbosch, waarin wegvluch tende herten slechts de stilte verbre ken. Op een gegeven oogenblik stijgt de weg buitengewoon, men voelt zich bergopwaarts gaan, doch ziet het niet, want het dichte bosch belet elk vergezicht, dan staan we plotseling voor eene weide, waar het pad zich geheel verliest. Aan gene zijde ver rijst een eenvoudig gebouw, een boe renwoning zou men bijna zeggen,dat bij nader onderzoek het sanatorium Drei-Annen blijkt te zijn, op eene hoogte van 542 M. De weide zet zich nog voorbij het sanatorium voort en verliest zich dan weer in het bosch, waar we ook 'n pad weer terug vinden dat, op dezelfde wijze als het vorige, naar het station Drei Annen-Hohrte leidt. Dit station onderscheidt zich door niets bijzonders; behalve als zoo danig, wordt het gebouw mede gebe zigd als jachtopzieners- en houtves terswoning, logement en café-restau rant. We passeeren den grooten weg die hier naar Nordhausen eenerzijds en Wemigerode anderzijds leidt, om het zooeven verlaten pad te volgen tot een brecde weg ons de nabijheid' van een meer belangrijk dorpje ver raadt. Luxe-rijtuigen rijden ons voor bij, talrijke gezelschappen passeeren ons, toit een naar beneden leidende weg die ons een blik doelt slaan op 't dorpje Schierke, op de helling van een© belangrijke hoogte, in het dal van de Koude Bode". Onder die zeer aanzienlijke hotels van dit dorpje noem ik Hotel Fiirstenhöh ©n Burg- hotel, beiden meer op paleizen dan op penlsioms gelijkend» Het dorpje zelf op eene hoogte van 695 M. zal niet meer dan 400 inwoners tellen en is in het bezit van een allerliefts, op eene hoogte gelegen kerkje. De om geving is hier riant; liggende aan de zuidvoet van den Broeken, welks top we van hier uit niet kunnen zien, wordt 't dorpje van de boven-rechter zijde overschaduwd door de bosschen aan de linkerzijde door drie reusach tige, geheel met bosch begroeide ber gen, nl. de Groote Winterberg, (902 M.). de Wurmberg (968 M.) en de Ach- termannshoogte (902 M.). Schierke draagt den stempel van een vooruit gaande plaats; in elk gedeelte van het dorp hoort men hameren en klop pen,' tal van villa's verrijzen, nieuw en onbewoond, of nog in aanbouw, zoodat het niet 'te boud gesproken is, indien aan Schierke eenzelfde glorie rijke toekomst wordt voorspéld, als die waarin Harzburg zich nu reeds mag verheugen. Van Schierke uit heeft de bestijging van den Broeken (1142 M. hoog) plaats. Gedachtig aan het waarschu wend woord, dat het daarboven koud zal zijn, hebben we ons reeds warmp jes ingepakt en schrijden we wéldra voort langs den door bordjes aange duide n weg. Reeds dadelijk na het verlaten van Schierke begint de klim partij. eerst nog te midden van bosch langs eene schuine helling, cirm 100 meter hoog, dan wordï het bosch lichter en verdwijnt uit onze onmid dellijke omgeving. Ons oog rust hier op een door de natuur gevormde kom vijf of zes bergen steken hier hunne min of meer begroeide kruinen in de hoogte, reu zenkolossussen in verge lijking met de heuvels in hei döor ons zoo hoog geprezen en gewaar deerde Gelderland. Op de hellingen weiden groote kudden vee die, al gra zende, schudden met hunne metalen klokjes; de wind wischt ons dit klok kenspel van uit de verte toe. In tal van kronkelingen is een spoorweg aangelegd, de Brockenbaan. waarvan meer ophun gemak gestelde toeristen gebruik kunnen maken en waarin een rit mede 'tot de aanbevelenswaar digheden behoort. In 'tegenstelling met den spoorweg Blankenburg Tanne is deze baan geen tandrad baan; een trein in d© .verte te zien na deren misschien op een uur afstand© kenbaar door een wit rookwolkje, biedt een frappant gezicht ze langs de hellingen als 't ware te zien voort kruipen naar boven is zoo mogelijk nog interessanter. Buitengewoon steil wordt nu de weg, die door het Ec-ker Loch voert, links en rechts we derom bosch, maar nu laag geboom te. waarin stormen hun alvemielen- de kracht geducht hebben doen gel den Tientallen boomen liggen daar ontworteld over de naast hen staan- den, deze in hun groei belemmerend, tot ze op hun beurt ook weer als offer van de stormen zullen vallen. Menig maal woudlt de vermoeienis te groot, dan moeten we gaan zitten op de hier en daar geplaatste rustbanken, om op adem te komen: dan gaat het weer immer voort, de hoogte in. (Wordt vervolgd). Het overbrengen van president Steijn van de ..Carisbrook Castle" aan boord vanjjde ..Batavier [III" te Southampton door de matrozen van laatstgenoemd stoomschip. ALLERLEI. I dit? Wij hebben niets te verpanden? Hebben wij niets te verpanden" Wij ihebben toch onze eer? Als wij onze eer. J waarop geen smet kleeft, verpanden. zaJ men ons toch wel 50 pond daarop willen Jleenen! Zijn denkbeeld vond bijval en de ge broeders stelden den volgenden brief op: „Twaalf Engelsehen. zoons vaneen kleermaker, die op bijna honderdjarigen leeftijd tot de uiterste armoede 1- verval len, allen ijverig in den dienst van ko- ning en vaderland, verzoeken de dir^r tie van de bank van leemng de som van 50 pond sterling, om hun on gelukkigen vader te helpen. Als pand daarvoor ge ven zij hun eer en beloven de genoem de. som na verloop van een jaar terug te zullen betalen. Beleende eer. In liet jaar 1783 woonde ie Londen een bijna honderdjarig man, kleed ermaker van beroep. Hij had twaalf zoons," die al len soldaat waren en niets dan hunne ka rige soldij te verteren hadden. Die zoons kwamen eens met verlof hun nen ouden vader bezoeken. Zij vonden den grijsaard in groote armoede; er was zelfs geen brood in huis. Vader zonder brood! riep een van hen. En hij heeft het vaderland twaalf verdedigers gegeven! Wij moeten hem helpen. Maar hoe? Is er geen bank van leening hier? vroeg de jongste. Een bank van leening? Wat helpt De Engelsche Zondag. Men weet, dat de Zondag in Engeland de .meest vervelende dag is van de week wegens het totaal gemis aan gelegenhe den tot vermaak en ontspanning op dien dag, gevolg van de uiterst strenge Zon dagswet en de niet minder strenge toe passing daarvan. Het schijnt echter, dat er kentering in dit opzicht komen zal en dit zou in de allereerste plaats het werk zijn van koning Edward in hoogst eigen persoon, die 'voor eenige maanden met zijn familie en zijn gevolg het Zondag middagconcert in de Queen's Hall be zocht en daarmede duidelijk deed zien. welke zijn inzichten zijn op het. punt van Zondagsheiliging. Sedert heeft een gees telijke, Reverend H. B. Blogg ln Frods- ham, algemeen opzien verwekt, door op een vergadering den ouders aan te ra- den hun kinderen vergunning te geven om op Zondagmiddag voetbal en cricket te spelen, zij het dan ook onder voor waarde, dat zij 's morgens de kerk be zoeken. Voor volwassenen beveelt deze vrijzinnige geestelijke het golfspel aan. omdat hij van meening is, dat het voor d - rm-nschen veel beter is den tijd aan een gezonde sport te besteden dan rond te slenteren en het. lichaam te bederven met het rooken van sigaren en sigaret ten. nt de Moppentrommel, ITT DE HÜOGERE BURGERSCHOOL. Leeares. Aan het hoofd, van ee>n lqeer van 90.000 man voetvolk en 12.000 ruiters trok Hannibal ovea' die .Alpen, niet minder dan 37 olifanten niet zich medevoerende. Truitje (met een diepen zucht). Ach, cl/at arme edeiweisz! Onderwijzer. Nu zullen wij eens uit het hoofd rekenen. Hoe oud zou iemand zijn die in 1868 geboren was'? Nellie. Was het een man of een vrouw, mijnheer? En heeft u nog brieven gekregen op die advertentie om een kinderjuf frouw? Geen enkele, helaas! In zijn ver strooidheid heeft Professor, mijn man haar in het Sanskriet laten plaatsen! ZEKER KEXTEEKEN. Je zendt dus koopwaren naar de Sandvvich-eilanden! Is dat volk daar dan al beschaafd. Dat zou 'k meenen. Laatst heeft er zoowaar een "n frauduleus bankroet gemaakt Rechter. Je wordt beschuldigd verschillende oplichterijen onder vaL scban naam gepleegd te hebben. Beschuldigde. Maar, meneer de rechter. ik kan toch mijn eigen eer lijken naam niet voor zulke zaken lee- nen. Bezoeker Waarom huil je zoo, ventje? Kleine Jan. Al mijn broers hebben een dag vacantia gehad en ik niet. Bezoeker. Dat is niet aardig. Hoe komt diat? Jantje (snikkende). Ik ik... ga nog niet naar school! Zij. Spreek met mijn vader, mijn heer. HijIk zal hem niet kunnen vin den. lieveling. Hij is mij f 100 schul dig. Jonge man. Het eten smaakt mij in 't geheel niet. Vrouw. Ik heb 't dadelijk gezegd: je had dat duurste kookboek voor mij moeten nemen in plaats van 't goed- koope. Een Zaterdag avondpraatje. Er zijn menschen. die meenen, dat de Commissie voor de grensrege ling eigenlijk alleen maar een wassen neus is, zij het dan ook een officieele, eenigszins deftige wassen neus. Zij zeggen„och, de gemeenteraad doet het werk toch en de toevallige com missie uit dejmrgenj doet maar wijs, als ze zïich daarbij aansluit". Derhalve een soort van slippendraagster. Ik weet niet, of de leden van die Commis sie met die rol tevreden zullen wezen maar ik weet wel, dat zij, wanneer ze dat doen. in hun plicht volkomen te kort schieten. Het werk dat van de Commissie verwacht mag worden is een onafhankelijk onderzoek naar verschillende punten, 't Is gemakke lijk genoeg, om te zeggen„we zullen Haarlem uitbreiden", maar 't is niet om de eer. wel om 't voordeel te doen. Waarom zouden we het verbergen? Willen wij uitbreiding van Haarlem's grenzen, om erop te kunnen bluffen, dat we zoo groot geworden zijn Wei neen, het is er ons alleen om te doen om er beter van te worden. En nu moet derhalve de Commissie zich afvragen: „zal wezenlijk deze, grensregeling voordeel opleveren?" Wat zal het kosten, om de gronden, ffie er bij komen, te verlichten, te rio- leeren en te bestraten? Met hoeveel man zal het Haarlemsche politiecorps moeten Worden uitgebreid1, opdat het kunne voortgaan met naar de regelen der kunst de inbrekers niet te vangen Hoeveel scholen zullen er dadelijk of mettertijd bijgebouwd moeten wor den? Wat kan dit alles kosten, en hoeveel Aangenomen nu eens, dat de uitbrei- rente en aflossing zullen we van op teding van de grenzen jaarlijks aan de nemen gelden moeten betalen Met gemeente Haarlem kosten zou (ik sla andere woorden: hoeveel zal onze be- cr maar een slajj in) f40.000, en dat lasting hooger worden aan belasting van nieuwe ingezetenen Daartegenover staan de ontvangsten, daartegenover zou worden ontvangen Welk bedrag zal de gemeentekas Jaar- 120.000, moet dan de Commissie adv> lijks ontvangen aan belasfingen van seeren om de grensverandering fe doen de nieuwe ingeztenen Dat ils natuur-plaats hebben, ja of neen? lijk geen gemakkelijke vraag, maarj Dat is een moedelijke vraag, vooral een die toch zóó: goed mogelijk be. omdat er n'og een ander element bi;i- antwoord zou moeten worden en komt en dat is het indirecte voordeel, waarvoor het gemeentebestuur of de indirecte voordeden hebben deze gegevens bezit of ze wei-Jcrijgen kan. eigenaardigheid, dat je ze zoo hoog Evenmin heeft een van ons kunnen kant kan geen sprake wezen. Stel, dat |mer vijftigduizend gulden te vergoeden. droomen. dat we nu nog een bijreke-je het zóo bekijkt, niet waar? Welnu, ning van den bouw der lichtfabrieken j dan krijgt de aannemer de twaalfdui- zouden krijgen van meer dan twaaT. zend guldentjes niet. hij is uit zijn duizend gulden. De aannemer heeft i humeur en Burgemeester en Wetbou- een maand of wat geleden gevraagd, ders beschouwen je ten o vei vloed© als om het ronde sommetje van f25.000 iemand, die vindt, dat de waardigheid maar toen was de meerderheid van B. van de gemeente wèl gedoogt, dat zij en W. er tegen. Dat kon ook wel nietkomt in 't bezit van werken, waarvoor anders; want de: reden, die de aanne-1 zij niet betaalt. mer daarvoor had was deze, dat hij Iedereen voelt al heel gauw, dat dit j bij den bouw zooveel tegenspoed had I de onplezierige positie is. ondervonden. Natuurlijk kon dit in Nu zou ik alleen wel eens een be- een ander oog dan daf. van den vrager scheiden vraag willen doen. Voor hoe- Mocht hij zich honderdduizend gul den vergist hebben, dan is hetzelfde beginsel van B. en W. evengoed van toepassing. Zou mettertijd de mogelijkheid zich niet kunnen voordoen, dat een aanne mer opzettelijk een deel van 't werk niet berekende, denkende: „later kan ik dat afzonderlijk wel betaald krij. Ik weet wel, dat deze en gene dez« opmerkingen niet aardig zal vinden en ik zei ook immers, dat het plezierige standpunt is om de duiten maar toe te staan. Evenwel is 't in de gemeen te-administratie allerminst de vraag, Hj|0 uo B wat plezierig is. Wat is billijk, en wat deelten, direct nadat het besluit tot bestaat, hierin, dat Haarlem voor zijn I Tiacl hij loch zeker aan de gemeente i stens twaalf-, van hoogstens twintig- is wenschelijk. ook in de toekomst? annexatie genomen is, zullen uitzien snelle uitbreiding aan grondgebied 1 geen deel van de aannemingssom te- of van hoogstens vijftigduizend gul Daar züt de kneep, naar een andere woonplaats. Bewo. groote behoefte heeft. Er moet keur rugbetaald den Ik bedoel dit. Stel een aanne- Kunnen B. en W. nu aantoonen. ners van den Zijlweg te Overveen bij- v&n bouwterrein wezen en daardoor' Maar nu komt er een ander motief, mer vergeet bij zijn inschrijving naar dat het geven van die twaalfduizend voorbeeld zullen, voor zoover ze huur- keur van huizen. Voor wie zich in De aannemer heeft nl. bij zijn bereke- den bouw van T abattoir de koelkamers zilverlingen niet alleen billijk is, maar deus zijn, veel liever te Bloemendaal Haarlem vestigen wil, moet er van ning een zekere hoeveelheid metsel ie berekenen, die laat ons zeggen, ook bij volgende gelegenheden geen be- Deze berekening zal niet al te lucht kunt schatten als je wilt, wat voor niet voor een krachtig argument door- veel mag een aannemer zich vergis- hartig mogen worden opgemaakt, luchthartigen een genot, .maar voor j gaan. Evengoed als hij nu tegenspoed sen, om naderhand moreele aanspraak omdat zeer zeker verschillende zwaartillenden een nadeel is. Het in- heeft gehad, zou hij ook voorspoed ge L kunnen maken op schadevergoeding? bewoners van de te annexeeren ge directe voordeel bij deze grensregeling ad kunnen hebben, en in dat geval Mag hij een fout rnaken van hoog- gaan wonen. En dat vooral nu de elck wat wils zijn. Gebeurt dat, dan nieuwste plannen van de Binnenland sche exploitatie-Maatschappij bekend geworden zijn. Het is wel zeker, dat over een paar jaar de hoofdweg van Haarlem naar Bloemendaal zal loo pen door de Delfstraat,over de door de Maatschappij pas aangekochte gron den, direct naar Kweekduin. Daar mee wordt het drukke verkeer in de buurtschap Overveen weggenomen en zal de liefhebberij om: er te wonen, verminderen,. Hieruit zal een afne ming van de huurprijzen volgen, en daarmee een daling van den welstand van diegenen, die er komen wonen. Het stuk Overveen, dat bjj d© gemeen te Haarlem1 zou worden gevoegd, zal dus mettertijd volstrekt niet zoo'n vet hapje wezen, als we wel hadden ver ondersteld. zoo zeggen er velen, „dan komen bij hoopen „de menschen geloopen". Dit klinkt nu alles heel fraai en goed maar 't ligt natuurlijk alles op 't vage terrein van de onbekende toekomst. Hoeveel menschen zullen zich hier om de uitbreiding der grenzen komen ves tigen Tien of duizend En wat zul len ze aan belasting opbrengen Duizend gulden of honderdduizend Iedereen mag er een slag naar slaan, maar toekomstmuziek is en blijft het. Voor de Commissie is dat in zekeren zin een troost Werkt zij mee tot de annex ati'e, e»n blijkt later, d!at we ons daarmee een strop hebben gekocht, dan kan de CommJissie altijd zeggen „dat was van te voren niet met zeker heid te voerspellen." werk over 't hoofd gezien en nu stel len B. en W. voor hem de kosten daar van. (dat is dan ruim f12000) te ver goeden. Niet zonder plechtigheid ver vijftigduizend gulden kosten, zijn in- I schrijvingssom is daardoor zoo laag dat hij ver beneden de andere inschrij vers is. Het werk wordt hem dlus ge- zwaar zal opleveren, dan zou ik de man niet willen wezen, die ze aan den heer Van Rhijn onthield. Waarom zou ik Niemand zou, als 't erop aan- klaren B. en W., dat de waardigheid 1 gund, en tegen den tijd dat het af is. kwam. zoo weinig bezwaar maken te der gemeente niet gedoogt, dat zij komt hij met een benauwd gezicht bij gen het makkelijk omspringen met an door een vergissing van den aannemer B. en W. en zegt„Met uw welnemen, dersmans geld als ik Maar vóór dat in 't bezit zou komen van werken, die edelachtbare heeren, ik heb mij ver- je dat kunt doen. dien je eerst Raads- zij niet betaalt. rekend, de koelkameris waren niet in lid te wezen, en zoover heb ik 't nog Dit is natuurlijk het pleizierigste standpunt. De gemeente vergoedt de schade aan den aannemer, de aanne mer. dankbaar, zwaait het gemeente bestuur lof toe, de een is over den an der tevreden en alles is in de plezie rigste stemming afgeloopen. Stel daar nu tegenover, dat je als Raadslid zoo redeneert: de aannemer moet zijn be rekening zoo maken, dat ze goed is, hij is daarvoor zelf aansprakelijk en van bijbetalen om een vergissing van zijn mijn l'fgrooting van kosten. npgeno-1 niet gebracht, men. Mag ik U om een premie van j Evenwel zooals ik zeide kunst van rijftigduizend gulden verzoeken "t riemen snijden van andermans leer Wat zullen B. en W. dan doen zou ik gauw genoeg leeren. Wanneer Volgens hun beginsel moeten zij dan de kiezers deze eigenschap als een zoo rédeneeren „De waardigheid van aanbeveling beschouwen dan ben ik de gemeente gedoogt niet, dat zij door na een beetje aandringen hunnerzijds, een vergissing van den aannemer in voor een Raadscandidatuur te vinden, het bezit komt van werken, die zij Er is juist op 't, oogenblik een zetel niet betaalt". vacaat. Derhalve zou het College dan den FIDELIO. Raad moeten voorstellen den aanne-

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 5