NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. GONDEL? AART. 20e Jaargang Maandag 25 Augustus 1002. No. 5875 LEM'S ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenL20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maandenL30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0J37% de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIÉN Van 15 regels 50 Cta.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem ia de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer t 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlek rabat. Reclames 30 Cent per regeL Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Zuideï" rue No, Telefoonnummer der Redactie 600. i'eieioouu unimcr der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DB LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks* behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland,: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES*, fiwcc., Parijs 31W* Faubourg Monvmartre. öit nummer öestaat uit actit bladzijden. Haarlem's Dagblad van 25 Aug. bevat o. a.: Uit Zuid-Afrika, De Boerenge neraals in Nederland, Noordholl. Katholiekendag, Een Nederland- sche monsterkamer in Zuid-Afrika. Grensregeling. Bovendien behoort bij dit blad als gra tis-bijvoegsel no. 103 van „De Zaterdag avond" letterkundig weekblad voor Jong en oud, bevattende: Haarlemmer Halletjes, Rubriek voor Da mes; Licht en Schaduw: Een fatsoenlijke familie; De Harz (speciale corresponden tie); Nooit uit de schulden, benevens de gewone rubrieken, afbeeldingen, oplos sing prijsraadsel en nieuw prijsraadsel. Buitenlandseh Nieuws Zuid-Afrika. Het zijn niei alleen de Engelschej bladen die dezer dagen vol dwaashe-| den en leelijke dingen over de voor mannen der Boeren in Europa s'taan. Er zijn verscheiden bladen op het vasteland, die trouw meedoen. Daar is weèr de „Indépendance", die zich nu afvraagt wat er op die conferentie tusschen de Boerenleiders 'te Utrecht toch verhandeld! zou zijn, en dan licht zoekt bij de Daily Mail! Zou 't waar zijn, dat president Kruger de generaals verwéten heeft, vrede te hebben gesloten? vraagt helt bladï, en dan: ,,De ex-president zou er, dunkt ons, verkeerd' aan doen, dat te verwij len aan de helden die hun vaderland met het wapen in de hand hebben verdedigd, terwijl hij zelf in Europa een steun ging zoeken, dien hij zeer goed wist niet te zullen vinden." Di't is dom en kwaadwillig. Het is kwaadwillig door te redeneeren op een van de tallooze lasterlijke ver zinsels van een blad als de Daily Mail en den ouden president voor alle zekerheid maar vast voor de voe ten te gooien da't hij is weggeloopen terwijl de anderen doorvochten, en dat onder het voorwendsel hier in Europa een steun te zoeken, dien hij toch niet vinden zou. En dit is> dom ook, want de generaals zelf hebben meegewerkt om den president buiten Zuid-Afrika in veiligheid1 te brengen en zij hebben den président ook niet zonder hoop op wat hij in Europa zou kunnen bewerken, laten gaan. De Indépendance vervolg1! dan wel, dat men op de beweringen van de En- gelsche pers niet kan afgaan, maar zegt toch dat er bij het sluiten van den vrede stellig een misverstand was. ,,De beer Kruger en zijn raad gevers waren voor den oorlog tot het uiterste, terwijl de generaals te velde, De Wet zelfs, voor verzoening was." Dit is onwetende praat. Generaal De Wet heeft tot het laatste toe den vrede op de voorwaarden d'ie de En- gelschen aanboden en geen andtere waren te krijgen; raadpleging mét. de mannen in Europa was niet noodig om de mannen in Zuid-Afrika er toe te brengen „nog gunstiger" voor waarden te eischen, gelijk de Indé pendance beweert, zij hebben dat uit zich zelf genoeg gedaan tegenge werkt; de Wet was voor doorvechten. En de heer Kruger en zijn raadgevers waren hier niet voor den oorlog tot het uiterste, maar zij konden niet be ter weten of de burgers en de gene raals te velde waren voor den oorlog tot het uiterste. En dat waren de meesten ook nog, tot er te Vereeni- ging bleek, dat het voortzetten van den oorlog om zekere redenen onge raden was. Dat was een verrassing voor het grootste gedeelte van de bur gers te velde, en dat wa's Nhet ook voor den heer Kruger en zijn raadge vers. Maar zoodra wist. men hier niet of de zaak was beslist, of de heer Kru ger en zijn raadgevers dachten er juist zoo over, als de generaals in hun redevoeringen in Zuid-Afrika toonden te denken. Men wil dien strijd nu laten rusten en alleen arbei den aan de opbeuring van het ramp zalige Boerenvolk. De Indépendance is ten slotte wel zoo goed te onderstellen, d'at d'e heer Kruger het sluiten van den vrede nu aan de generaals zal vergeven, maar dit maakt niet goed wat zij er aan vooraf liett gaan. Het I-Iaagsche Dagblad heeft naar aanleiding va.n d'e leugens van de Daily Mail over de oneenigheid tus schen de Boerenleiders „een in alle opzichten vertrouwbaar persoon uit de omgeving der Boerenchefs" daar naar gevraagd. Deze zegsman begon en eindigde zeer terecht met zijn ver bazing er over uit te spreken, dat men zulke dingen nog nood'ig acht te vragen naar aanleiding van ,,al wat Engelsche en andere ons vijan dig gezinde bladen aan bun lezers op- disschen." Maar voor een blad) als de Indépendance is zijn antwoord toch niet. overbodig. De zegsman j van het H. D. zeide dan: „Gij kunt aan uw lezers mededeelen, dla't nog nooit en ook nu nog niet eenige onee nigheid, eenig verschil van gevoelen heeft bestaan onder ons allen. De En gelsche pers kan het maar niet ver kroppen, dat wij steeds eensgezind blijven. Meer zeg ik niet-, doch dit alleen wil ik nogmaals herhalen: ik begrijp niet dat het noodig is om te vragen walt er waar kan zijn van al dat met bepaalde bedoelingen voort gezet geschrijf. Wij waren, wij zijn en wij blijven één. Frankrijk. De Fransche gezant in Londen, de heer Cambon. heeft den lord-may or 10.000 francs dtoéh toekomen voor de slachtoffers van die ramp op Sint-Vin cent. Dit bedrag is afgehouden van de opbrengst van een feest gegeven ten bate der slachtoffers op Martinique. dachtenwisselingen geen houvast j hebben. Dui'tschland staat met Ne-1 derland op vriendschappelijken voet en hoopt dat deze verhouding moge voortduren en zich versterken; het denkt echter niet aan plannen die op een of andere wijze de staatkundige zelfstandigheid van Nederland of zijn koloniën zouden kunnen aantasten. De openlijke bespreking van zoodani ge plannen kan daarom van geen nut, maar 'moét eerder van nadeel zijn, zelfs als zij zeer goed bedoeld is en in een vriendschappelijken geest ge schiedt. Kusland. Reeds eenigen tijd geleden werd ge meld dat de Tsaar gratie verleend ha.cl aan d'e Moskousche studenten, bij de opstootjes van Februari betrokken. Thans is een keizerlijk besluit versche. nen. uitvoering gevende aan dat. voor nemen; bijna alle studenten krijgen, gratie, en mogen in het najaar de academische lessen w.eeir volgen. Een hondierdtal studenten worden uit Si berië truggezonden. De cholera in Mantsjoerije schijnt nu aan het afnemen te zijn, en men hoopt dat met het einde van het regen, seizoen en tengevolge van' dis op groo te schaal genomen gezondheidsmaat regelen. de epidemie geheel verdfwij nen zal. Duitsciiland. Te Frankfort aan de Main zal de proef worden genomen met een scheids gerecht voor het regelen van geschil len tusschen huurders en varhuurders. De vereeniging van hulsheeren en die van huurders hebben na gemeenschap, peiijke onderhandelingen tot de op richting besloten. Het scheidsgerecht zal uit een voorzitter, twee bijzitters uit de vereenie-ing van hulsheeren en twee bijzitters uit de huurders be staan. Het scheidsgerecht zal te beslis sen hebben over alle rchtsgeschillen voorkomende tusschen huisheeren en huurders meti vermijding van den gewonen rechtsweg en onverschillig wat het punt iin geschil is, voorzoorver huurder en verhuurder zich daartoe in bet huurcontract verbonden hebben Victor Emanuel komt den 27sten Augustus 's ochtends te Frankfort en op den middag van denzelfden dag in het station Weldpark bij Potsdam aan De ontvangst zal met groote ceremoni eel plaats hebben. Den 28sten houdt de Koning zijn intocht in Berlijn, en den 30sten zal hij aan de zijde van zijn bondgenoot de herfstparade bij- wonlen. Daarna parade-diïié in het Neue Palais te Potsdam. In de laatste weken zoo schrijft de Köln. 2?tg. in een officieus lijkend entrefilet is herhaaldelijk, zoowel in de Duitsche als in de Nederland- sche bladen, sprake geweest van een toenadering, van een verbond of zelfs van een staatsrechterlijke vereeniging van Nederland rnet Duitschland. Wij hebben ons niet in deze gedachten- wisselingen gemengd1, niet omda'twij geen waarde 'hechten aan zoo vriend schappelijk mogelijke betrekkingen met Nederland, maar omdat wij van méenirig waren, dat door het bespre ken van mogelijkheden, die voor den pracitischeai polliticuis volstreklt niet bestaan, slechts het tegendeel bereikt kan worden van hetgeen men na moet streven. Zoo is dan inderdaad in heit geziene Amsterdamsche Handels blad thans een antwoord verschenen dat van een nauwere aansluiting van Nederland bij Duitschland niéts wil weten. Wanneer door deze aanhou dende gedach'tenwisselingen in de pers de indruk gewekt mocht worden alsof er werkelijk sprake is geweest van ernstige plannen of tenminste van proefballonnetjes, moet met na druk verklaard1 worden, dat deze ge- Italië. Het Italiaansche departement van justitie heeft het ontwerp betreffende de echticheid'ing gereed en begint nu met den arbeid aan het ontwerp tot onderzoek naar bet vaderschap. Bei. de wetsvoorstellen zullen in November aan het parlement worden voorgelegd. het gerucht, dat Frans Rosier na in instruötie te zijn geweest in het Paleis van Justitie een poging had gedaan om te ontvluchten. Doch deerlijk werdlen wij teleurge steld, 'toen het ons eindelijk na een langen omweg gelukte de ware toe dracht der zaak te vernemen. Wij kunnen ons niet goed voorstellen, waarom de autoriteiten over derge lijke, weinig beteékenende voorvallen het stilzwijgen zouden gelasten. De zaak toch betrof niet eene po ging 'tot ontvluchting van Frans Ro sier, deze was niet eens in instruc tie geweest doch door zekeren de Waarde, die voor eenige dagen we gens diefstal van een rijwiel was ge-j arresteerd. Nadat hij, na de instructie, in zijn cel was teruggebracht, greep hij on verwachts de beide veldwachters die hem de boeien wilden aandoen, aan, nam het houten bankje op, sloeg daarmede naar rechts 'en links, ver brijzelde de ruit der cel, kortom stel de zich als een woesteling aan, zoo- dat het de Rijksveldwachters onmo gelijk was, de Waarde 'te overmeeste ren. Eerst nadat aan de politie om hulp was getelephoneerd, gelukte hét na een verwoed gevecht, waarbij van den gummisitok gebruik werd', ge maakt. aan 4 politiedienaren dien woesteling te overmeesteren en in de boeien te slaan, waarna hij onder sterk geleide naar den celwagen en vervolgens naar hét Huis van Bewa ring werd teruggebracht. Dit is nu de heele geschiedenis. Stadsnieuws. Haarlem, 23 Aug. 1902. Hedenmorgen ishetbataljon infanterie, alhier in garnizoen, naar het kamp van Milligen vertrokken. Tijdens zijn afwezigheid zal de garnizoensdienst worden waargenomen door een detache ment onder bevel van den len luitenant Boet van het 7e regiment infanterie. Toen heden mo rg e n een b e- spannen voertuig van den heer Van Sta veren omstreeks 9 uur op de Raamsingel tegen een boom aanreed, brak de kar door midden en rolde een bu* met melk over de straat. Gevonden Voorwerpen: Een lorgnet in étui; een geelharig fikhondje; een koperen gewicht van 5 H.G. Opsporing wordt gevraggd van Leo Visser, oud 21 jaar, wonen de 'te Heemstede. Kennis werd gegeven dat een steenhouwer die aangifte had ge daan, dat hij een blikken doosje met geld uit een least op zijn kantoor ver miste, wederom het een en ander op zijn kantoor in de kast terugvond. Boottocht. Vanwege het depar tement Haarlem der Nederlandsche Maatschappij 'ter bevordering v. Nij verheid' zal op Woensdag 3 Septem ber 1902 een boottocht worden gehou den voor leden en geïntroduceerden tot een bezoek aan de Munitiefabriek en de werkplaats van draagbare wa penen aan de Hembrug. De afvaart is bepaald op 8.45 dies morgens van het Spaarne tegenover de Kaasmarkt. De heerl. J. Kraal alhier slaag de voor het examen ter verkrijging van de akte handteekenen L. O. In d'e zwemschool aan de Houtvaart was de temperatuur van het water heden morgen om 6 uur 62 en des middags ten 12 ure 64 gra den Fahrenheit. In het douchebadhuis zijn afgeloopen week genomen 541 baden. Vechtpartij in het Paleis van Justitie. Vrijdagavond liep hier ter stede Vrijdag-avond had in het Bronge bouw te Haarlem eene vergadering plaats van die Roei- en Zeilvereniging ..Het Spaarne", onder voorzitterschap van den heer W. Dijserinck, ten einde de regeling te bespreken van de gon- dielvaart op 1 September te houden. Medegedeeld werd! dat de Regelings commissie was samengesteld uit de heeren: A. Koolhoven, J. R. Prent; A. N. Hubregtae; W. Dyserinck, W. Bran- tjes. M. J. E. Krieiis, havenmeester, en H. J. F. A. A. M. van Goor, com missaris van politie. De Jury zal bestaan uit, de heeren: G. B. Croxnmeliu; R. Grippeling; P. A. v. d. Laan; F. T. H. Grabijn; Mr. N J. L. Brantjes; M. H. Biliger; en W. Bus. Tot op heden hebben reeds hunne medewerking toegezegd! de Vereenigin- gen „Cremer" en ,,d!e Kroon", welke iets aardigs zullen voorstellen, voorts ..Het Spaarne" met 7 verlichte vaar tuigen. Een tweetal electrisch verlichte bootjes, waaronder, dat van de Haar- lemsche Machine-fabriek waarop de Jury zal plaats nemen. 3 stoombooten met muziek, en tal van kleine bootjes, zullen verder d'eel uitmaken van den tocht. In het geheel is tot dusverre voor 40 groote en kleine vaartuigen ingeschre ven. doch bet bestuur verwacht dat diiï aantal nog zeer zal toenemen, vooral wanneer men weet dat. bij den spoorweg-wachter aan de Friescbe Var- markt, tegen geringe prijzen vaartuig jes zijn te huren, die met eenige lam pions versierd, zeer goed aan de gon delvaart kunnen deelnemen. De afvaart, is bepaald van de Spoor- brusr aan het Noorder Spaarne om 9 1/2 uur. Door de stoombooten zullen de ove rige vaartuigen langs de stad naar het Haarlemmerhoutpark worden ge sleept. waar om 10 1/2 uur het vuur werk aangeboden door de vereeniging tot Verfraaiing van Haarlem en Om streken zal worden afgestoken. De verschillende vaartuigen zullen daar zoodanig worden gerangschikt, dat de kleine vaartuigen vóór en de groote daarachter komen te liggen, zoodat alle deelnemers aan de gondel- vaart het. vuurwerk uitstekend zullen kunnen zien. Na afloop van het. vuurwerk is een stoomboot disponibel gesteld om die vaartuigen, wier eigenaars dit wen- schen. naar liet Noorder-Spaarne te- rus- te sleepen. De vaart is dien avond voor het ge woon scheepvaartverkeer gesloten; alle bruggen zullen bij tijds voor de gondelvaart geopend zijn. Na alloop van hst vuurwerk, zal te 12 uur middernacht in het Bronge-- bouw de prijsuitdeeling van de be kroonden plaats hebben. Door de Vereeniging ..Koninginne dag" zijn 3 fraaie medailles uitgeloofd; d'oor de bestuursleden dier vereeniging bovendien nog 2. en door de Jury-le den 1, in totaal dus 6 medailles. Deze zullen, eerstdaags in het siga renmagazijn van den beer Langeveld aan het Spaame. worden tentoonge steld Van de muziekkoi*psen. die mede gaan. krijgt ..Harmonie" eene plaats op de boot van ..Koninginnedag"; ter wijl op een andere stoomboot „Na Ai-beid Kunst" eene plaats zal vin den. ook op de boot van „ITet Spaar ne" zal een muziekkorps aanwezig zijn. Ten slotte word't- den deelnemers nog het volgende verzocht, 1. Om ten einde eene goede regeling te kunnen treffen reeds ten 8 a 8','j uur op het Noorder- Spaarne aanwezig te zijnde kleine vaartuigen aan de zijde van de Friesche Varkensmarktde groote booten aan de overzijde nabij de werf van den heer Stoel. 2. Dat iedere deelnemer eenige sleeptouwen medeneemt, daar de sleepbooten natuurlijk niet voor de noodige lijnen kunne» zorgen. 3. Dat tijdens de vaart allen stipt luisteren naar de comman do's van het Regelings-comïté. 4. Om bij het vuurwerk de verschillende vaartuigen stil te laten liggen. Voorts wordt aller medewerking tot het welslagen dlezer gondelvaar ingeroepen. Het geheel belooft een fantastischen Lnd.ruk te maken. A. s. Maandagavondzal,naar wij vernemen, du muziekvereeniging „St, Cecilia", dir. de Heer Wind, een serenade brengen aan den beer Koe lemij, wonende aan de Zomervaart, die dan den dag herdenkt, waarop hij vóór 50 jaren in den echt verbonden werd. Te half acht stelt de vereen'iging in de Fabriciusstraat zich op. Aan den Burgemeester is hiertoe vergunning gevraagd. Naar wij vernemen heeft 't bestuur van het Ziekenfonds „Archi medes" bestaande uit werklieden van de Centrale Werkplaats der H. S. M beroep gedaan op de leden, of zij in 'iedere afdeeling der werkplaats vrij willig drie leden wilen opgeven, om als controleurs het fonds bij te staan. Uit de Omstreken. Heemstede. Het. voornemen bestaat om aan de kin deren van de verschillende scholen alhier een feest te bereiden, dat waarschijnlijk zal plaats hebben op 4 of 5 September a.s. Hillegom. In de volgende week is het kermis in ons dorp. Het weer neemt een goeden keer en dus hoopt men op veel genoegen en een druk bezoek. Een great attraction der kermis schijnt te zullen zijn het. Italiaansche kwartet gezelschap Mariette Pelosi, (aan de Haar lemmers niet onbekend door zijn optre den in (de Löwenbrau), en wel in de zaal van den heer Joh. A. Gerritsen, aan de remise van de stoomtram. Wij verwijzen belanghebbenden daar omtrent. naar de in dit nummer opgeno men annonce. Zandvoort. Aangekomen badgasten: A. C. Hartjens, Bergeyk, Villa Nij- enstede. Fam. Bender, Amsterdam, Boule vard Paula Dort 10. 3 p. P. Grave, Amst. Postdtraat no. 11. 5 pers. Mej. Dallenga, Schcemda, id. Mevr. Mackay, Haarlem, id. Mijnh. Tiddens, Arnhem, Villa Mil- dridt Charlotte, 2 p. Mevr. Post, Amsterdam, Resltaur. Gerzon, 3 p. Landshoff, Berlijn, Grand Hotel. J. Pretorius, Antwerpen, id. 3 p. J. M. van Bosse, Amsterdam, id. 3 pers. J. Maresz Oyens, Bloemendaal, id. N. Stanwell, Londen, id. I. H. Compes, Dusseldorf, id. Prof. Romberg, Marburg, idl 5 p. H. Salomonson, Amsterdam, Hotel d'Orange, 2 p. B. Rutkowsky, Essen, id. Buhrman, Amsterdam, id. M. Asscher, id., id. A. Asscher, id. idl L. de Paauw, id. Hotel Kurhaud, Ed. Tak, id. id. Fam. Flenider, Dusseldorf, Groote Badhuis, 4 pers. Fam. van Holten, Elamburg, id. 2 personen. H. J. Vroom, Amsterdam, Hotel de 1'Ocean. W. Vinke, Rotterdam, id. 4 p. Fam. Etty, Nijmegen, id. 5 p. S. Boers. Dordrecht, id. 2 p. Dames Breven, Amsterdam, Swa- luestraat 2, 2 p. Fr. Tbeopold, id. Hotel Kurhaus. S. Boas, id. id. 5 p. Ed. Hepner, id. id. J. F. Jansen. Fuikwerd, Hoitel Zeerust. A. van Dorp Janssen, Appinged'am, id. Mej. J. van Delttmers. Fuikwerd, id. Mej. G. Mendes, Londen, Hotel Beau Site. Prof. Fleissig, Leipzig, id. Z. Polak. Amlstetrdam, HotejL dfO- range. G. Pander, Duitschland, 2 p. A. Wolff. Brussel, id, Fam. Lamberts Hurrelbrinck, Am sterdam, Hotbel d'Orange E. Horch, Londen, id. G. Pockson Bristol, id. A. Ivraftt, St. Blasien. id. 4 p. W. II. van Kempen, Londen id. Fam. Poensger, Bonn. id. 3 p. F. Berberich, Mannheim, id. Zadöks Spanjaard, Borne, id. 3 p. H. Lieven, Odiessa, id. Fam. Cornbrinck, Wezel, Pension Quisisana, 7 p. Lauwhardt, Crefeld, id. A. O. Hienrich. Berlijn,, id. 2 p. Schneider Ajrnold/i, Knefeld, id., 2 pers. L. J. Schneider, id. id. J. C. Santhagens, Amsterdam, id., 5 pers. W. B. Blijdenétein, Londen, id. 5 personen. C. F. A. Knijff, Amsterdam, id. 2 p. Dr. Ubbens. id. id. 4 pers. Graad van Roggen, Utrecht, idl Mej. van d'er Tuuk, Groningen, id. H. Falck, Frankfort, Hotel Kur haus, 1 p. C. Dijkstra, den Haag, Villa Mari na, 3 pers. S. ten Bokkel Huinink, Ubbergen, 7 pers. H. J. Heemskerk. Amltserdam, Gr. Hotel, 2 p. Maresz Oyens, id. id. M. Tromp, id id. Prins H. van Hohenlohe. Darm stadt, id. Mej. L. Jansen, Amsterdam, Pensi on Roos. I. Mendels, Groningen, Pension Maritime. Fam. Egloff, Brussel, Villa de Win ter, 4 p. C. IT. Smit, Nijmegen, Pension Zee en Duinzicht. R. Reurs, Amsterdam, Pension Bon Repos. Fam. Strelitsky, Amst., villa Zelia, 7 pers. Fam. Mendes da Costa, Amst. Wed. B. Gompertz, 3 pers. S. Kattenburg, Den Haag, id. F. W. J. Huberts, Amsterdam, Vil la Hendrika, 5 p. B. Susholz, id., Kerkstraat no. 31. D. Fiétz, Boskoop. Pension Buck- mann, 10 p. Thans zijn alhier aanweziig 3789 badgasten. In de gisteravond gehouden algemee ne vergadering der Werkliedenvereen. „Onderling Hulpbetoon" die geleid werd door den vice-voorzitter, den heer Th. Martens werden tot afgevaardig den gekozen, om de vereeniging in

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1