Tweede Blad, behoorende bij „Haarlem's Dagblad" van Maandag 25 Aug. 1902. No. 5875 Haarlemsche Handels- vereeniging. Goed gel;, bij Kon. Besluit van 12 Kov. JSo. 22, 1S99. De Haarlemsche Handelevereeniging hier ter stede, opgericht 10 Mei 1882, heeft in den loop van den tijd wei haar recht van bestaan bewezen. In xeer veel gevalle», aakeu van vetnachü- lenden aard betreffende, is zij opge treden en dikwijls met groot succes. Jammer echter, dat men aigenM«n niet meer blijk geeft, dit te waar deoren door als lid der vereentgbas: toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 loden, maar dat ie niet vol doende. Elk handelaar, ieder nering doende, ja zelfs particulieren moesten lid worden, om ten minste te laten ge voelen, dat men het werk. op pril* «tolt, dat de Haarlemsche H&ndetever- eeniging steeds opneemt als doende, wat hare hand vindt om te doen. De voordeelen, die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van verschil lenden aard' hare leden aanbiedt, zijn zeer velen, en zeer groot tegenover de sreringe jaarlijksche cointrihutie van f2.50 die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handedsvereeniging bemoeit zich in de eerste plaats er mede de belangen van hare leden te bevorderen door onwillige betalers voor hun tot betaling aan te manen, «31 information voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden heft recht het hun gratis te verstrekken advies van de rechtsgeleerde adviseurs der Vereeniging te vragen, die ook in pro cederen «si faillisementen gratie voor hun optreden, natuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel of heft bedrijf der leden. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eeniging zijn de heeren Mrs. Thv de Haan Hugenholtz en H. Ph. de Kan ter, Spaarne 94 alhier. Bankiers der Vereeniging zijn de Heeren Laane en van Bemmel, Kruis straat. 51. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Lange Begijnestraat 22. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 2 pCt. der vordering, voor incasso's door bemiddeling der advocaten een vast recht van 5 pCt. der vordering berekend. Bovendien moet 10 c. voor porto steeds worden bijgevoegd bij in zending van vorderingen door bemid deling der advocaten te innen. De kosten van information naar bui ten de stad woonachtige personen be dragen 60 ct. per informatie plus 5 ct. porto vergoeding. Information naar Mnnen de stad wonende personen wor den gratis verstrekt. Pretention op buiten de stad wonem de personen worden niet behandeld, wanneer niet 10 ct. voor portovergoe- ding is bijgevoegd. Ruim 1450 informaties en rechtskun dige adviezen werden in het afgeloo- pen jaar gegeven. In de maanden Mei en Juni a. c. zijn 66 vorderingen tot een bedrag van f2248.36 behaald, 15 vorderingen wor den afbetaald en 18 vorderingen zijn uitgesteld. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschonden bewaard te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames; of wat dan ook, moeten worden ge adresseerd aan het bureau, dat ge opend is dagelijks van 'smorgens 9 tot 1 uur en 's namiddags van 2 tot 4 uur, waar dan ook verdere inlich tingen zijn te bekomen. Men wordt geraden, alvorens te leveren aan J. W. Greidanus, ladingmeester H. IJ. S. M., Gener. Joubertstraat 11,zich om inlichtingen te vervoegen aan het Bureau. Sta dsnieuws. Grens regel in g. (Vervolg). De Voorz. zegt, diat de Raad gaar ne eens het oordeel der commissie over dit ontwerp zal hooren.Ook meent spr., dat de commissie wel kan beoor- deelen of het ontwerp in het belang der gemeente is. Zooveel mogelijk is spr. bereid inlichtingen te geven. Welk is het standpunt van B. en W. bij de bepaling van deze grensrege ling geweest, op die vraag van den heer Troelstra, antwoordt spr. dat h!et bijvoegen van den Hout bij Haar lem in die laatste jaren de oorzaak van de uitbreiding is geweest Door; de, bouwplannen ten Zuiden van den Hout is deze zaak opnieuw aan de orde gekomen. Daarna is de bouw van het Schoterkwartier er bij geko men, en dat alles bij elkander heeft B. en W. doen besluiten, eene. af doende regeling der grenzen van Haarlem, oak voor de toekomst, aan Ged. Staten voor te stellen. Een ongeveer gelijk plan als nu bestaat, is toen bij Ged. Staten inge diend, alleen verschilt het tegenwoor dige plan met het ingediende, dat B. en W. idien grens tot Elswout nal- den willen zien uitgebreid, waarmede Ged. Staten geen genoegen namen. De heer van Eden vroeg of het ont werp alleen beoordeeld moet worden of dat er ook wijzigingen in mogen worden voorgesteld!. De voorzitter antwoordt dat dit wel geoorloofd is, doch hij ontraadt het voor thans. De Voorzatter vraagt of de leden met het ontwerp kunnen instemmen. De heer v. d. Mersch zegt, dat Gel. Staten aan de Westzijde het eerst in gediende plan hebben gewijzigd. Aan de N.Westzijde is de grens zeer onre gelmatig voorgesteld. Voor spreker is een zeer belangrijk punt het voordeel dat Haarlem met de uitbreiding krijgt. Hier kan men voordeel krijgen, maar aan een an dei'e zijde is ook veel nadeel voor de gemeente te verwachten. Aan de N.Westzijde zou de straat weg OverveenBloemendaal eene na tuurlijke grenswijziging zijn. Met het plan kan spr. zich derhalve niet ge heel vereenigen. De voorzitter zegt, dat B. en W. rok eene andere wijziging aan de N W. zijde hadden voorgesteld. De heer van Ro9sum onderschrijft de meening van den heer v.d. Mersch niet.. Daardoor zouden wij in griote verwikkelingen met Bloemendaal 1< o- men. Spr. gelooft, dat behalve eeni- ge onregelmatigheden B. en W. zich beter kunnen vereenigen met deihan-, voorgestelde regeling, aan de N. W. zijde. Spreker zou, gaarne verschillende cijfers omtrent de voordeelen en na deel en der gemeente voor eene vol gendie vergadering ontvangen. Met den grens bij de Houtvaart kan spr. zich niet vereenigen, daar hier bij de minste uitbreiding de woningen ve der op grondgebied van Bloemendaal vallen. Waar overal de grensregeling in breede lijnen is gesteld, waarom is dit hier dan niet geschied. Zijn er geen onderhandelingen met de Sta ten daaromtrent geweest? Spr. zou dan ook gaarne daar (ene andere, grensregeling vorstellen. De Voorzitter antwoordt, dat B en W. hebben voorgesteld de grensrege ling ongeveer tot de Elswou'tslaan te bepalen. Veerschillende onderhande lingen zijn daarover gevoerd met Provinciale, Ged. Staten, en met een kleine uitzondering hebben Ged. Sta ten ons plan ingediend. Gaarne geeft spr. toe dat de finantieele zijde van groot belang is, doch z.i. is dit ntet het grootste belang. Een goede basis is voor een stad van bet grootste be lang, zij moet zich naar alle zijden flink kunnen uitbreiden. Gaarne zal spr. den leden d:e cijfers geven, naar daarvan moet men zich niet al te veel voorstellen. Eene uitbreiding van alle mogeilj- ke takken van dienst zal eerst goed kunnen worden overzien, wanneer de grens goed gevoeld is, en de s'tad zich uitbreidt. Voldoet deze grens aan de gemeen te Haarlem, ook voor de toekomst, dat is de vraag, die men zich 'thans voor oogen moet stellen. De heer van Rossum vraagt of de gemeente, 'toen haar eerste plan niet was goedgekeurd, genoegen heeft genomen, den grens eenigszins te wij zigen. De Voorzitter zegtt dat B. en W. gehoord de verschillende gemeenten, het tegenwoordige wétsontwerp heb ben ingediend. De heer Timmer vraagt de motie ven, die er toe geleid hebben dat de grens aan de Westzijde zoo gebrekkig getrokken is. De Voorzitter antwoordt, dat deze hem onbekend zijn. De heer Timmer zegt, dat hij zeer tevreden is met het plan. hij vindt hét eene uitstekende verbetering van Haarlem's toestand en gaarne zou spr. den leden willen toeroepen: Men moet niet te veel vragen. Zooals de grensregeling is bepaald, komt deze z. i. Haarlem ten goede. De heer Krelage vraagt, of spreker nog inlichtingen kan geven omtrent het oorspronkelijke plan dooi* B. en W. ingediend. Gaarne zou hij de fi' nantieele gevolgen van den tegen woordig geprojecteerden Westelijken grens vernemen. Deze loopt thans tot de Houtvaart. De andere zijde be hoort aan Bloemendaal. Mét het oog op de viaduct der H. IJ. S. M. zal Haarlem deze gaan maken ten behoe ve van den Overveenschen weg. Billijk is het derhalve, dat het ove rige gedeelte ook aan Haarlem komt, met het oog op de kosten, die Haar lem zich daarvoor reeds heef t ge troost. De heer Lasschui't zou gaarne de motieven vernemen, welke er toe. ge leid hebben, dat de Westelijke grens bij de Brouwersvaart is getrokken. De voorzitter zegt, dat B. en W. kunnen worden uitgenoodigd dit ver zoek tot Geck Staten 'te rirhten, doch spr. gelooft, dat deze niet verplicht zijn daaraan gevolg te geven. Voorts is eene uitbreiding van Haarlem aan die zijde niet zoo noodzakelijk. Haar lem kan zich aan alle zijden goed uit breiden. Wel moet men in oogenschouw ne men, diat wanneer hier weder een on gunstig advies werd gegeven, het nu wel mogelijk was, dalt Haarlem niets kreeg en eene uitbreiding achterwege bleef en dat zou zeer te bejammeren zijn. De heer v. d!. Mersch zegt, dat Ged, Staten den natuurlijken grens, zijnde die waterweg aan de Westzijde hebben getrokken. De heer Troelstra zegt, dat hij zich, met het plan wel kan 'vereenigen en het zou te betreuren zijn, wanneer door gebrek aan samenwerking, het plan in duigen viel, te meer daarliet plan bij Heemstede ook al niet in goede aarde is gevallen. Toch meent spreker, dat wel eenige inlichtingen aan Ged. Staten of liever eene memorie van 'toelichting aan hen zou kunnen worden gevraagd1. Wanneer wij hun beweegredenen kenden, dan zouden wij wellicht over nu nog bestaande bezwaren kunnen worden heengestapt. Spr. zou gaar ne een desbetreffend voorstel doen. Een voorstel om eene memorie van toelichting op het ontwerp in zijn geheel en eene omschrijving van de redenen, welke geleid hebben tot het stellen van den tegenwoordigen grens aan d'e Westzijde, aan Ged. Staten aan te vragen, wordt vervolgens door den heer Troelélra ingediend, onder steund en aangenomen met algemee- ne stemmen op 2 na, die van de hee ren v. d. Mersch en Selle. Daarna wordt dJe vergadering ge sloten. Donderdag kwamen per bont, een aantal kinderen van openbare scholen te Hazerswoude, die goed de school bezocht hadden, te Haarlem op uitnoodiging van Mevrouw Visser van Hazerswoude, die, naar men weet, Ambachtsvrouwe van die gemeente is. Na een rijtoer door Bloemendaal kwamen zij op het buiten Westerhout van mevrouw Visser aan. en zongen haar een lied toe. Daarna werd het middagmaal gebruikt en vermaakte de jeugd zich in een draaimolen. Vervolgens zongen zij hunne vrien delijke gastvrouw weer een lied toe. waarin ze het betreurden, dat ze. niet meetr op Westerhout zouden komen (die bewoonster gaat naai- men weet te Bloemendaal wonen) en vertrokken weer per boot, nadat ieder een fraai cadeau gekregen had. onder dank en gejubel. Alg. Ned. Politie-Bond (Vervolg.) Na een kwartier pauze gaat in en over tot de verkiezing van een foesttiurs lid inplaats van den president Jlir. A. M. A. van Humalda van Eysinga. die voor deze functie bedankt heei: Het bestuur stelt als candidal en de heeren P. de Vries; II. Kohier; A. Ver- laan; G. Slootwegen H. Schuur voor. terwijl eenige ledisn nog gaarne cie heeren A. Smits en J.Timmer als c au di dlaat zagen, gesteld. Gekozen werd de hr. A. Smits te Bloemendaal. stand plaats Aendenhout met 16 tegen 13 stemmen nadat eene herstemming heeft plaats gehad' tussehen den hoer do Vries en den heer Smits De heer Sm.iits neemt zijne benoeming zeer gaarne aan. en, wordt door vele leden geluk wenischte met. deze benoeming, Hierna komt punt 6 van dis agenda in behandeling bespreking van don be- schirijvingsbrief. Een voorstel om mede te gaan met de afd. Noord-Brabant, orn liet hoofdbestuur in bestuursleden even groot, te maken als dat. er afdee- lin-gen bestaan: wordt aangenomen. Twee leden van "t bestuur d'ie zich hiermedte niet kunnen voreenigen ver laten den vergadering, zoodoende blij ven er nog maar 2 bestuursleden over en trad de heer A. Smits, die zooeven was gekozen, reedis dadielijk .als be stuurslid' op. Het voorstel van den Berg om het minimum,loon te stellen op het Iracte- ment van een 3de klasse rijksveld wachter) wordt mot algemeen© stem men aangenomen. Het voorstel van de afdeeling Zuid- Holland, ,,tot oprichting van een kas, waaruit ambtenaren bij ziekte of on gelukken zullen worden gesteund," wordt goedgekeurd om te helpen steunen. Het voorstel van de afd'. Noord-Bra bant om de regeering te verzoeken de politieambtenaren op te nemen "in het pensioenfonds voor burgerlijke amb tenaren, zal eveneens door den afge vaardigde van Noord-Holland worden gesteund. Ten opzichte van do benoeming van twee leden van het hoofdbestuur ter voorziening in de vacature, ontstaan door de periodieke aftredingen opge dragen te isteunen op de heeren J. P. Engelman, lid van Ged. Staten van Friesland en Heerenveen on J. W. v. Loon, Brigadier der Rijksveldwacht te Tholen. Hierna gaat men over tot het kiezen van een afgevaardigde en plaatsver vanger voor de alg. vergadering op 2 September te Amsterdam. Gekozen werden A. Politiek te Krommenie tot afgevaardigde en B. Timmens, te Abenes, tot plaatsvervanger. Hierna wordt de vergadering onder dankzegging voor de opkomst gesloten Uit de Omstreken. Halfweg. De heer W. Berkemieyer alhier, (zie de in dit nummer voorkomende adver tentie) welke in 1S99 te Amsterdam op de tentoonstelling de eerediploma ver kreeg met ingezonden beschuit, is titans ook weer te Keulen bekroond met een zilveren medaille. Binnenland. De vice-president van den Raad van Stale, jhr. mr. Schorer. is uit het bui tenland in de residentie teruggekeerd. D© Tijd betoogt de wenschelijkheid om in de wet te bepalen, dat die leden van den central en raad van beroep eai dei voorzitters der beroepsrade>n (Ongevallenwet), indien zij tot lid der Eerste of Tweede Kamer worden ge kozen, terstond op non-activiteit wor den gesteld en hun ambtelijke bezol diging gedurende het lidmaatschap der Staten-Generaal niet slechts inge krompen, maar in haar geheel ge- schar st word't. Er in geloopen. Vrijdagochtend stond1 voor een per ceel op de LeLdJsehesitraat te Amster dam een rijwiel even onbeheerd. Hier van maakte een jongmenseh ge.bru.ik om dit weg te nemen. Hij werd echter door ©enige voorbijgangers opgemerkt d'ie hem onder het bekende geroep van „houttedief" achtervolgden. Ofschoon de jongeman vreeselijk hard trapte, werd hij in die Raadhuisstraat gegre pen en door de politie naar liet post huis N. Z. Voorburgwal geleid*, aan het politie bureel Gymnasium werd te. gen hem proces verhaal opgemaakt. Uit de Arbeiders wereld BINNENLAND. Van de 136 leden vam het tramper soneel te Vaals hebben meer dan 100 den arbeid' neergelegd. Wegens hun voorbeeldig gedrag is de sympathie van al de burgers., zoowel in Aken als hier, op hunne zijde. Van alle kanten wordt hun geldelijke steun toegezegd. is hun reeds door voorname familiën uit Aken. Door een vlugschrift, hebben zij hun alleszins rechtvaardige grie ven aan het publiek bekend; gemaakt. Deze zijn: vermindering der boeten bij de minste overtredingen; een com missie uit hun midden te benoemen, ten einde mede controle uit te oefe nen. hoe en waartoe deze boeten be steed worden; deze boeten dienen voor h.et trampersoneel bestemd te worden; eisch om inlichtingen, waar tot nu toe de strafgelden gebleven zijn; we den- indienstneming der na de Heilig domsvaart ontslagen uodere collega's; betere en rechtvaardigere dienstrege ling verkorting van den arbeidstijd. Zijn onze inlichtingen juist. dat is de diensttijd dezer lieden 14 tot 55 uren daags, niet nog geen tien minuten tijd' om het middagmaal te gebruiken. En dat van mannen, van wie het leven van honderden menschen bij zoo'n druk verkeer afhangt. Als een bewijs hoe het personeel wordt afgejakkerd, wordt verteld, diat voor eenige dagen de tramconducteur Keiler, na 31 dagen onafgebroken te hebben dienst gedaan, van den bok sloeg en op de plaats dood, bleef. Geen enkele rustdag, dan wel mei, aftrek van het d'agloon. word)t dezen mannen, wier inspanning toch zoo groot. is. toegestaan, ofschoon zij daar om reads jaren te vergeefsch gevraagd hebben En zoo iets gebeurt bij_ een maat schappij die in cle laatste 7 jaren ach tereenvolgens een zuiver ovrschot kan maken van 12,000 M. 144,127 M., 189,786 M 300.136 M.. 404.859 M., 449.831 M.. 414.851 M. Naar verluidt zouden de niet-stakers bij nietinwilligi'ng der eischen hunner collega's, ook het ambt neerleggen, zoodat eene al gem eene werkstaking te verwachten i.s. De enkele wagens, die nog de verbinding tussehen Vaals en Aken in stand houden, worden gere den door controleurs en geëscorteerd door een paar Duitscbe politiemannen. Een koddig gezicht, dat de lachlust van velen opwekt, vooral hij de zoo voorbeeldige houding van liet stakings personeel. Moge een spoedige veran dering ten goede intreden, dit ware te wensch.en voor het personeel zelf en voor de neringdoenden in ons stadje. (L.K.) Keffer en Vloot. In ..Allen weerbaar', officieel or gaan van de Vereeniiging ..Volksweer baarheid)". kamt een „woördi van verweer" voor van dien voorzitter d.er Vereeniging prof. dr. G. Kalff te Lei den. waarin deze opkomt tegen dat disel dér brochure van den luitenant- kolonel G. J. W. Kolemans Beijnen: ..De nieuwe leger wetten en de oud- minister van oorlog A. L. V. Seijf- fardt". waarin over die vereeniging .Volksweerbaarheid" gesproken wordt Prof. Kalff zegt dat uit die brochure blijkt, d'at de schrijver volslagen on kundig is omtrent het wezen en stre ven den* vereeniging en icht d'e ze uit spraak uitvoerig toe. Koloniën. Priok Tjalioe. Aan een van clen resident der Zuider en Oosterafdeeling van Borneo ont vangen telegram van 22 Juli ontleent de J av. Ct. het volgende Den 14den dezer werden op chinee- sche kolengravers van de Handel- en Mijnbouw-Maatschappii „Lo© Katjang' drie schoten gelost, waardoor een koe- l'i aan den arm gewond werd. Vier daders met hun aanvoerder. Temenggoeng Langka, uit Opper- Laoeng. werden door de bevolking met. de politie gearresteerd. Patrouilles uit Priok Tjahoe hadden geen ontmoeting met den vijand, den lagen waterstand kan de Ban Liong Hin niet varen. De prauwvaart en het postvervoer ondervonden geen overlast. In een artikel over den B'oven Doe soen in de So er. Ct. leest, men o.a, Nadat nu de ware toestand zich ont popt heeft, ijs het aan het gouverne- men om nieuwe maatregelen te nemen en deze niet over te laten aan den ge westelijk militairen commandant. In de Soerabaja Crt. zijn eenige dezer maatregelen reeds aangeraden en om trent de blokhuizen voor vijftien man zij nog vermeld, dat het materiaal ten allen tijde te Priok Tjahoe aanwezig is en er dus niet behoeft gewacht te worden tot ze in een of ander rnaga zijn pasklaar gemaakt. Het denkbeeld Prior Tjahoe slechts voor drie maanden te bezetten is en moet verder worden opgegeven. De be zetting moet worden gebracht op twee honderd man, met h onderdtwintig dwangarbeiders, de vrouwen me kin deren moeten weg een paar barakken worden begebouwd, de post worden ingericht voor iangeren duur, zoodat privaten, badkamers, enz. moeten worden gemaakt, de verbinding met Moeara Teweh en Bandjermasin moetj door een paar ondiep gaande stoomer- tjös worden verzekerd. Geen overhaasting, zooals tot nog toe, maar een methodische afwerking. Voor behoorlijke voeding en huisves ting moet beter worden gezorgd, het dwangarbeiderskwartier verbeterd worden. Ook aan den veestapel moet worden gedacht, want wel is er in de nabijheid een grasveld, maar de tijden zijn nog te onveilig om1 er gebruik van te maken, en de gelegenheid heeft vroeger ontbroken om er een heining om. te maken. De instructie1 van den postcomman- dant moet- herzien worden met het. oog op de veranderde tijden en omstandig heden. Hem moet worden opgedragen een goed begaanharen weg te maken in de allereerste plaats naar de Mena. wingvallei (Peloengkoeh) binnen de zes dagen nadat het detachement tot de vastgestelde sterkte is gebracht, zoodat Peloengkoeh in zes uur. Tenta- lei in vier uur kan bereikt worden. (Het verbeteren van wegen was reeds in de instructie opgenomen eenigszins zonderling, daar landwegen eigenlijk voor den Dajak een nevenzaak is). Zoodoende bestaat de mogelijkheid de streek te leercn kennen en daardoor weder de bezittingen der pegoestian in de macht te hebben. De postcom- mandant moet geheel onafhankelijk zijn van den daar gevesiigden civielen abetenaar die alleen inlichtingen be hoeft te geven amtrent ale bijzonder heden, die da streek betreffen, en de plaatsen, waar zich kwaadwilligen op houden. zonder het recht te hebben, voorstellen te doen daar heen te gaan, en voor inboorlingen te zorgen, die de namen der woonplaatsen weten op te geven. Bestaat eenmaal een goed begaanbare weg, dan zijn de afstan den niet zoo groot, of met gemak kan de streek afggpatrouilleerd worden. Wetenschap. Een Engelsche Academie. Bij koninklijk besluit van 8 Augus tus is in Engeland' ingesteld een Brit- sche Academie, die de beoefening van geschiedenis, wijsbegeerte en taalkun de zal bevorderen. De oprichting is bet gevolg van een adres van 51 ge leerden. van wie er nu reeds drie. o a. lord Acton, die het initiatief tot de zaak heeft genomen, zijn overledien. De overige 48 zulllen de eerste leden zijn. met nog een 49ste. nl. lord Rose- bery. Onder die 48 zijn Balfour. Mor- lev. lord Dillon, lord Reay, Lecky. Bryce. Sir Leslie Stephen, prof. Mait- land. prof. Dicey. Sir F. Pollock enz. Opmerking verdient dat Herbert- Spen cer ontbreekt Deze academie komt te staan naast de Royal Society, die zich alleen met. de natuurwetenschap bezig houdt. Zij zal zich kunnen laten vertegenwoor digen bij huldigingen en buifenland- sche geleerden; zii zal deel kunnen uitmaken van dl© internationale ver eeniging van academies en geleerde lichamen: zij zal ook dooi* samenwer king dé studie van de vakken di?r le den bevorderen. INGEZONDEN MEDEDEE- L IN GEN. 30 cents per regel. Re poëzie, gelegen in den mond eener schoone vrouw, staat of valt met de schoonheid van het gebit en de frischheid van den adem, twee eigenschappen die zeer ge- maKlcelijkjén zeker door het dage lij ksch gebruik. van Odolmondwater verkregen worden, üdol is het eenige mondwater, dat volgc-nsde uitspraak der beroemdste tand- hijgieiiisten, het volkomenst aan de tegenwoordige eischen der tandhijgiene voldoet. Gemengd Nieuws. Gevaarlyke konden. Dezer dagen had een herdér op berg Connexe, Mure, Frankrijk, des avonds zijne schapen in welstand verlaten, 's Ochtends vond hij er 84 doodgebeten en meer dan honderd zoo deerlijk gehavend dat men die heeft moeten afmaken. Drie honden bleken 's nachts in. de afgeslo'ten wei de doorgedrongen te zijn en er het bloedbad te hebben aangericht. Yliegeuregeii. Vrijdagnamiddag zijn te Brussel de talrijke wandelaars gekweld door vliegen met tamelijk lange, zeer doorschijnende vleugels en zeer kort lijf. Vooral nn het lager gedeelte der stad was het een echte vliegenre- gen. Duizenden en duizenden wer den er vertrapt. Op de binnenplaats van het stadhuis krielde het en men heeft ze daar niet eene slang van de waterleiding het riool ingespoeld'. Ook te Mëchelen en te Leuven zijn groote zwermen gezien. De cholera in Siberië. De cho Ier a-epidemie blijft voortwoe den in Mandchoerije en plant zich steeds verder voort, den spoorweg en de riVierwegen volgende. D,e autori teiten hebben daarom een quarantaine van 5 dagen opgelegd aan ieder, dü.e met den trein te Irkoetsk aankomt. Met, strenge straffen worden op Russische wijze diegenen bedreigd, die alarmee- rende geruchten over die ziekte verbrei den. Een nieuw ~eval van pest met doo dlijken afloop heeft zich te Odessa voorgedaan Door mieren gedood. De badplaais Teplitz in Oostenrijk heeft bezoek gekregen van uiterst on plezierige gasten. Een wolk van vlie- ffendie mieren, gevaarlijke en nijdige insecten, streek dezer dagen op het d'orp neer en viel er de wandelaars aan. Twee personen stierven, tenge- voL- van de beten der insecten en een groot aantal anderen zijn ziek. De cholera in Egypte. Op veertig plaatsen Ln Egypte is thans cholera geconstateerd. De geval len zijn echter zóó verspreid en die in woners verzetten zich zóó tegen de maatregelen dier regeering. dat. deze vrijwel vergeefsch werk doet, Sedert- 15 Juli' heeft men 2238 gevallen gecon stateerd', waarvan 16% met doodelij- ken afloop en slechts 130 herstelden. In Alexandria is het totaal de gevallen tien, 'waarondier slechts één enkele Europeaan. Volgens de N. Rott. Ct. heeft Ons Land. het Kaapstadsche blad. dat nu opnieuw verschijnen mag. ook haar rubriek ...grappies" weer geopend. Dat is goed) gezien, zegt de N. Roti. Ct. want de Afrtkaanders hebben wel wat op montering noodiig, We nemen een paai* van. die grappies over: STOUTE KLASI. ,,Nou kinders!" se>i di ondierwijseres, die net klaar was mei 'n les o er di jaargetij©. ..wat is di beste tijd om vrufti» te pluk?" ..As di hond: vasgemaak is," ant woord Klasi. GIN KOMPLIMENT NI. ..Ja" seh di jonge vader an sijn vrouw, toen bij di vette babitji voor hom beskou, ..dflt's 'n gesonde dinge tje. mar daarom tog verskrikkeLik lee- lik." „Ag! wat 'n fraai kindje!" sei 'n buurvrou 'n paar minute latei*, dit lijk kompleet so's di vader." DIT WAS RAAK. „Kobus sit o"erkant 'n mooi inei-si in di tuin. Om 'n gesprek met haar te begin, seg hij: ..M&r het ek jou nie errens tevore gesien ni'?" ,,Wel," was haar antwoord. ..ik ia ni seker ni. mar ek dank dit is jij was onse hoenders ges teel het." Kobus spring toe uit. 'N SLIMME PLAN. ..Dit spijt mij," seg Atti an di kat, „dat ek jou bek so vol komfijt moet smeer; mar as ek dit ni doen ni. sal ma d'Lnk dat dit ek is wat in die spons ge wees het." Een vulkanische uitbarsting in Japan. Het kleine eiland Sori-Sliima, dat dieel uitmaakt van de Japansche eilan dengroep. die tussehen de Bonineilan- den en Japan zelf gelegen, is tussehen 13 en 15 Augustus op vreeselijke wijze door een vulkanische uitbarsting ge teisterd. Het eiland had ongeveer 150 bewoners, van wie men geen spoor heeft teruggevonden. De meestcn hun ner vonden hun bezigheden in het ont ginnen der guano vel den. Het eiland' is geheel bedekt met stukkeu van d'e vul- kansche uitbarsting gaat nog steeds door en gaat gepaard met onderzee- sche uitbarstingen. Het i's nog onmo gelijk op het eiland te landen en de omgeving levert het grootste gevaar op voor de scheepvaart. Een billioen dollars ter verfraai ing van New-York. Voor die verfraaiing van New-York is een som van een billioen dollars uit getrokken. De veranderingen zullen bestaan in heJ' aanleggen van tunnels, het bouwen van .„sky-scrapers" en groote publieke werken. Voor bruggen, riolen, scholen en waterreservoirs 300.000.000 dollars, voor spoorwegen en tunnels 200 mil- li'oen en voor particuliere gebouwen, kerken, dokken enz. 500 millioen dol lars Automobiel- ongelukken. Te Brohl aan den Boven-Rijn overreed een motor een ouden heer, die dienten gevolge op de plaats dood bleef. De eige naar van den motor, een Belgische graaf, werd gearresteerd. Te Sinzig werd een achtjarig meisje overreden en gedood. Het leed heel wei nig of de automobilist werd door een razende menigte gelyncht. Eveneens een jong meisje werd te Piïnderich aan de Moezel doodelljk ge wond door auto's van een Belgisch ge zelschap. Men dringt in het Rijngebied1 op strenge maatregelen aan. Onze zomer. De zwaluwen beginnen al heen te gaan naar het warme Zuiden. Op verschillende plaatsen heeft men al ganzen en wilde eenden zien komen. Voorts ontdekte men hier en daar aan de kust scholen kabeljauwen, die an ders een maand latar arriveeren om edn winter aan te kondigen. Staat dus de winter voor de deur Treinongeluk. Een sneltrein van Londen naar Queensborough, is Dinsdag nabij Ele phant and Castle gederailleerd. De trein, bestaande uit negen rijtuigen, reed met een snelheid van 30 mijl in 't uur en na den schok, yeroorzaakt door bet uit de rails vliegen van den eersten wagen, zag alles er afschuwe lijk uit. Doch wonder boven wonder, geen der tweehonderd reizigers was gekwetst, zij konden, een schrik rijker, in een anderen trein overstappen. Koningin en Koetsier. De Weensche correspondent van de ,,N. R. Ct." schrijft: Eerstgenoemde is de Koningin-weduwe van Spanje, die na de meerderjarigheids verklaring van haar zoon thans haar va derland en familie bezoekt, en laatst genoemde is Kreuzer Pepi, de. koetsier op den Graben, die haar nog als jong meisje gereden had. De Koningin die met haar dochter nog eens echt Weensch door de stad wilde draven, vroeg óf hij er nog was en liet hem komen toen zij hoorde van ja. „Majestiit, das ist der schönste Tag meines Lebens", zei de op getogen koetsier, en toen vloog hij met zijn victoria als een pijl door den Pra ter en later naar het station. De infante was in vex^rukking, en toen zij al in den trein zat, riep zij: mama, wij hebben nog geen afscheid genomen van den koetsier. En Kreuzer Pepi werd van den bok gehaald en mocht Koningin en prinses de hand kussen. Pierpont Morgan weer thuis! Vele Amerikaansche dagbladen be vatten artikelen over den „kro ning van Wall street", d'ie Woens dag van zijn Europeescha reis in het vaderland is teruggekeerd. Een dier bladen gaf een nogal aar dig verzonnen interview met J. Pier pont, Morgan, dat door middel van te legrafie zonder draad tussehen den financier en de redactie van de cou rant zou zijn gevoerd, terwijl de boot nog in volle zee was. Het quasi-inter- view luidde in hoofdzaak als als volgt: Mr. Morgan aldus de persman

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 5