Werkmeid, Bekwame Costuumstrijksters JONGENS jeiülleade omstandigheden, waaronder dei feit is gepleegd, vorderde inr. Van |ccuns schuldigverklaring van den len ea den 2en bekl. aan het binnendringen eens anders erf; van den 2en, 3en en ien bekl, schuldigverklaring aan diefstal pet braak in vereeniging en veroordee- llüg van den len bekl, tot 8 maanden ran den 2en tot 3 jaar en 6 maanden, van den 3e tot 3 jaar gevangenisstraf en van den tierden bekl. tot opzending naar een Rijksopvoedingsgesticht tot zijn 18e jaar. Letteren en Kunst. Hoe Tolstoï werkt. De wijze waarop Tolstoï werkt, herinnert eenigszins aan de techni sche methode van de oude schilders. Als hij een plan onJtworpen en een •groot aantal aparte studies gemaakt heeft, teek ent hij om zoo te zeggen een vluchtige schets; hij schrijft alles snel neer, zonder op details te lefcten, Dit geeft hij zijn vrouw of een zijner dochters, of een goed' vriend, van wien hij denkt, dat zulk een werkje hem welkom is om over te schrijven. Hij schrijft gewoonlijk een flink loopend schrift op quarto vellen ge woon papier. Dikwijls schrijft hij per dag 20 bladzijden, walt ongeveer een halve bladzijde druks is. Hij ge bruikt geen bijzondere pennen of pa pier. Toen een zakenhuis te Moskou een „Tolstoï-pen" op de markt wilde brengen, was de dichter niet in staat daar zijn meening over te zeg gen. Hij werkt gewoonlijk 's morgens, of liever gezegd tusschen 9 uur 's mor gens en 3 uur 's middags, en "deze uren vindt hij het geschikts/fc voot werk. Als dan het manuscript in net- teren vorm weer op zijn (tafel ligt, be gint hij dadelijk te arbeiden. Maar ook nu is het nog niet veel meer dan een houtskoolschets. Doorgehaalde en bijgeschreven woorden, die aan den rand, I tusschen de regels of bovenaan een bladzijde staan en soms op een andere bladzij de betrekking hebben, ontsieren wel dra het manuscript. Dikwijls onder gaat een tweede nett afschrift het lot van het eerste. Menig hoofdstuk Tolstoï's werken wordt meer dan 'tien maal overgesichirëvenj. Hij weifelt niet als zijn eigen stijl verandierd moet worden en daarbij heeft hij toch een zekeren afkeer van al wat in kunst te veel omgewerkt is. Dat alles verzwaldt de frischheid van de oorspronkelijke gedachte doet den eersten indruk verloren gaan zegt hij. Op zijn verder schrijdenden weg neemt hij nieuwe herinneringen en opmerkingen of latere ervaringen mee, die met die behandelde vragen in verband staan en werkt onverdro ten aan elk hoofdstuk voort, gunt zich daarbij slechts kortte pauzen en bewijst bij moeilijke passages zijn groot geduldi. Tolstoï's leidende gedachte is het innerlijk leven van elk zijner perso nen grondig te begrijpen, en zoo zegit hij gaarne: ,,Men vindt goud door het te wasschen en door het door een zeef te laten gaan." (Tel.) Koristen Ned. Opera. Het bestuur van den Koristenhond heeft het volgende schrijven verzon den aan het bestuur der Ned. Opera- vereeniging: ,,In antwoord op uw schrijven van den 21 en Augustus hebben wij de eer u mede te deelen, dat het koorper-so- neel, voor zoover het lid is van onzen Koristenbond', zich aan zijne beslui ten houdt. Er is besloten bij U ter conferentie te gaan als bestuur van den Koristenbond. welke afgevaardig den onze gemachtigden waren. Er be staat van af de oprichting van onzen bond geen mogelijkheid, van indivi dueel optreden meer. ,,Dit is door den heer Van dier Lin den aanvaard hij onderteekend schrij ven aan onzen gemachtigde, den heer S. J. Pothuis, secretaris van Bestuurdersbond. ,,Het koorpersoneel van den heea- Van der Linden spot niet met deze beginselen en hoogst ernstige zaken; het heeft zich vereenigd en blijft daarbij. Wij hebben als beroepskoris- ten onze gemeenschappelijke belan gen en wenschen die als zoodanig te bespreken en te behartigen. ..Van persoonlijke aanbieding of onderhandeling kan d'us geen sprake zijn en van 'tusschenkomst van der den alleen ten overstaan van onze gemachtigden, het bestuur v,an den Koristenbond en den Amst. Bestuur dersbond. .,Het koorpersoneel is overtuigd van zijn goed recht en juiste handel wijze en zal daarva eerstdaags doen blijken bij manifest aan de burgerij en de pers, gestaafd aan de hand van authentieke stukken. ,,Om u te doen blijken dat het koor personeel van den heer Van der Lin den hiermede accoord gaalt, voor zoo ver het deel uitmaakt van onzen bond onderteekenen allen dit schrijven, hetgeen overigens niet de gewoonte is in onze organisatie". In tegenspraak met het hierboven medegedeelde is de mededeeïing van den heer Van der Linden, dalt zich reedis eenige ontslagen koorleden voor een nieuw engagement hebben aan gemeld. Wielerwedstrijden te Breda. Een 3000-tal belangstellenden vulde gisteren reeds vroegtijdig de verschil lende rangen van de Bredasche Wie lerbaan met het oog op de vrij belang rijke wedstrijden die er zouden ge houden worden. Te half twee echter even voor den aanvang begon het te regenen en spoedig daarna vielen er stortbuien doch het publiek bleef geduldig wach ten tot om half vier op de kletsnatte baan met het eerste nummer kon aangevangen worden en wel de wed strijd met voorgift voor amateurs in series en beslissing. De eerste serie won Van der Kemp (GO), 2e Veruly (0), 2e serie le Aarts (80). 2e Meuller (30), 3e Broos (5). Door de gladheid der baan werd er niet hard gereden. Daarna werd een begin gemaakt met den wedstrijd Meyers, Momo, Eden doch na vier ronden gereden te hebben vielen Meyers en Momo van wie laatstgenoemde zich eenigszins bezeeide. De directie besloot daai'op na veel geharrewar den wed strijd uit te stellen tot 6 uur, doch daar het toen verschrikkelijk begon te regenen werd besloten den wedstrijd te hervatten Woensdagavond half zes. Paarden. Courses te Woestduin. Land en Tuinbouw. Te Leeuwarden is niet veel luister het vijftigjarig bestaan van den Frie. scbe Maatschappij van Landbouw en Veeteelt gevierd. De minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid was tegenwoordig. Koloniën. districten van Celebes) en in die dis tricten Amondït eti Benoea Ampait (Zuider en Ooster-afdeelmg van Bor neo). Wetenschap. Sport en Wedstrijden Cricket. Door de aanhoudende regenbuien zijn de cricketwedstrijden Zondag te 's-Hage en ook in andere plaatsen niet doorge gaan. De regen heeft van het begin tot het eind gestroomd waardoor de baan eenigs zins zwaar werd. Er was Wij veel publiek opgekomen, dat vooral van de groote harddraverij ge noten heeft. De wedrennen waren goed bezet, en we zagen nu Tintagel Castle1 winnen, na een." strijd met Stal Creutz. In den hordenren liepen zes paarden mee, die allen goed gesprongen hebben. Konijnenprijs, recordharddraverij Prijs' 250, 100 en 25. Ussanna (2850), Controleur (2825), An toinette (2700) en Prinses Wanda (2700). De start is bij het middenterrein; An toinette is dadelijk voorop en loopt ver uit. Ussanna gaat slecht weg en blijft met Prinses Wanda ver in de achterhoe de. Antoinette heeft dadelijk gewonnen spel, en komt ingehouden binnen, ter wijl Controleur in het rechte eind haar iets genaderd is. I. Antoinette van Joh. de Mol, rijder Schippers, in 5.4 4/5; Controleur van H Glas, rijder Ensing, in 5.6 2/5 en 3. Us sanna van A. A. v. d. Berg, rijder Ten Hagen in 5.32 3/5, Totalisator 3, placé 7 en 5.50. II. Patrijzenprijs, wedren vlakke baan, voor inlandsche paarden, afstand 1200 M. Prijs 350 en 50. Biiliton (68), Diamant (58) en Kempred (48). Slec-hte start, waardoor Biiliton met een paar lengten voorgift de leiding neemt en behoudt. Diamant in het rechte eind sterk aangezet, kon hem niet ge vaarlijk worden, en blijft twee lengtes achter Kempred met vele lengtes derde. 1. Biiliton van -V. v. Hoboken rijder Wienert, 2. Diamant van jhr. L. Boreel. Totalisator f 4. placé 6.50 en 5.50. III. Hazenprijs, handicap-harddraverij. Prijs 350. 100 en 25. Belle Bay (2225), Fanfare (2150). Ducaat 200), Anton (2075). Controleur (2075). Molly (2025) Premier TI (2000). Premier aan het hoofd, dan Molly Ducaat. Anton, Controleur, Fanfare en Belle Bay. Aan de overzijde passeert Ducaat, Mol ly en gaat op Premier af, dien zij in de laatste bocht passeert. In de rechte lijn passeert Molly op het laatste oogenblik Premier. 1. Ducaat van A. R. v. d. Hïlt. rijder Noordzij in 3.38 2/5; 2. Molly van J. Kos ter rijder eigenaar in 3.40 3/5; 3. Pre mier II van C. de Jong, rijder Matze, in 3.41. Totalisator 12.50, placé 11.50 en 7. IV. Snippenprijs, verkoopswedren vlak ke baan, afstand 1600 M. Prijs f 500. 50 en 25. Cheeky (56 1/2), Royal Governess (59 1/2), Tintagel Castle (54), Reaction (59), Reinette (55 1/2) en Catalpa (55). Eerst eenige malen valsche start, daar na gaan ze goed weg, Stal Creutz aan het hoofd. Aan de overzijde neemt Stal Jochems de leiding en de eindstrijd volgt nu tusschen Tintagel en Catalpa waar bij Tintagel met. een halve lengte wint. 1. Tintagel Castle van W. Jochems, rijder Lehmfull: 2. Catalpa van baron Creutz, rijder Mac Cord en 3. Reaction van baron Creutz, rijder Speek. Totalisator 7.50, placé 9 en 9. De winner voor 1000 te koop gesteld, werd voor 1400 door baron Creutz ge kocht. V. Fazantenprijs, handicap harddrave rij. Prijs 500, ƒ100 en 50. Anselor (4850) May D (4675), Georgia H. (4675) en Isa bella (4550). May D eerst voorop, spoedig daarna neemt Isabelle de leiding en behoudt die tot het einde. Eerste maal dito; aan de overzijde pas seert Anselor May D en Georgia en gaat na op Isabella af, die hij echter niet be reiken kan. Dit was een zeer interessant nummer, dat met grootte belangstelling door het publiek gevolgd werd. Ten Ha gen werd toegejuicht. 1. Isabella van A. A. v. d. Berg, rijder Ten Hagen in 7.55 2/5; 2. Anselor van J. W. Schuyll, rijder Schuyll Jr, in 7.58 en 3. May D. van W. Ockhorst, rijder Schönrock in 8.1 3/5. Tot. 16.50. placé 6 en 11. VI. Talingenprijs, hordenren, afstand 2700 M. Prijs 400, 50 en 25. Laura Gold (70, Speck), Parsimony (73. Mac Cord), Revue (65, Smithhrand). May Fly (63, Kok), Lough Arrow (62, Lehm full) en Single String ,60, Kuhineck), Single String neemt de leiding; allen nemen goed de horden, in de laatste bocht wordt Single String door Parsi mony gepasseerd. Parsimony wint ge makkelijk, Laura Gold is tweede. De favoriet Revue kwam geheel ach teraan, doordat zij kreupel geworden was. 1. Parsimony van baron v. Heemstra, 2. Laura Gold van jhr. de Pesters en 3. May Fly van H. Labouchere. Tot. 9.50, placé f 8.50 en 11. Borneo. In een artikel over den Boven Doe" soen in de ..Soer. Ct." lezen wij o. a. Nadat nu de ware toestand zich ontpopt heeft, is het aan het gouver nement om nieuwe maatregelen te nemen en deze niet over te laten aan den gewestelijk militairen comman dant. In de „Soer Crt." zijn eenige dezer maatregelen reeds aangeraden en omtrent de blokhuizen voor 15 man zij nog vermeld, dat het mate.iiaal ten allen tijde te Priok Tjahoe aanwezig is en er dus niet behoeft gewacht te worden tot ze in een of ander maga zijn pasklaar zijn gemaakt. Het denkbeeld Priok Tjahoe slechts voor drie maanden te bezetten, is en moet verder worden opgegeven, de bezetting moet worden gebracht, op tweehonderd man, met honderd-en- twintig dwangarbeiders, de vrouwen met kinderen moeten weg, een paar barakken worden bijgebouwd, de pos ten worden ingericht voor langeren duur, zoodat de privaten, badkamers moeten worden gemaakt, liefst over- overhangende, de verbinding met Moeara Teweh en Bandjermasin moet door een paar ondiepgaande stroomer- tjes worden verzekerd. Geen overhaasting zooals tot nog toe, maar een methodische afwerking. Voor behoorlijke voeding en huis vesting moet beter worden gezorgd, het dwangarbeiderskwartier verbeterd worden. Ook aan den verstapel moet worden gedacht, want, wel is er in de nabijheid een grasveld, maar de tijden zijn nog te onveilig om er gebruik van te maken en de gelegenheid heeft vroeger ontbroken om er een heining om te maken. De instructie voor den postcom- mandant moet herzien worden met het oog op de veranderde tijden en omstandigheden. Hem moet worden opgedragen een goed begaanbaren weg te maken in de allereerste plaats naar de Minawingvallei (Peloengkoeh) binnen de zes dagen nadat het deta chement tot de vastgestelde sterkte is gebracht, zoodat Peloengkoeh in zes uur, Tentalai in vier uur kan bereikt wordan. (Het verbeteren van wegen was reeds in de instructie opgenomen, eenigszins zonderling, daar landwegen eigenlijk voor den Dajak een neven zaak is). Zoodoende bestaat de mogelijkheid de streek te leeren kennen en daardoor weder de bezittingen der pegoestian in de macht te hebben. De postcom- inandant moet geheel onafhankelijk zijn van den daar gevestigden civielen ambtenaar die alleen inlichtingen heeft te geven omtrent alle bijzonderheden die de streek betreffen en de plaatsen waar zich kwaadwilligen ophouden zonder het recht te hebben voorstellen te doen daarheen te gaan en voor in boorlingen te zorgen, die de namen der woonplaatsen weten op te geven. Bestaat eenmaal een goed begaanbare weg, dan zijn de afstanden niet zoo groot of met gemak kan de streek af- gepatrouilleerd worden. Een persoonlijke gezondheidspas Wij lezen in het „Weekblad voor Ge neeskunde": ,,De ziekelijke ziektevrees, die onze tijdgenooten niet buiten de schuld der faculteit bevangen heeft, doet reeds naar middelen grijpen, die even zeker als de- Spartaansche methode, maar langzamer, wreedaardiger, de zwakke en ziekelijke natuurgenooten uit het leven zouden helpen. ,,La Revue Sclentifique" (16 Augustus) roemt het denkbeeld van den heer Dumas, om aan iederen pasgeborene van staatswege een boekje uit te reiken, waarop de geheele gezondheidsgeschiedenis van het wicht tot zijn ontslapen zou moeten worden aangeteekend: zijn gewicht en toestand bij de geboorte, zijn voeding als zuige ling, zijn ziekten en de behandeling daarvan. Ontzaglijk voordeel voor zijn artsen, zijn schoonvader, de militie, den levensverzekeraar en den patroon! De bezitter van een minder gunstig boekje krijgt natuurlijk noch schoonvader noch patroon. Wie gelijk Goethe op zestienja rigen leeftijd tot phtisïcus verklaard 'ordt, zal dit feit geen zeventig jaar overleven, gedurende welken tijd de door de doctoren „opgegeven" stumperd toch eenigen niet geheel onbeteekenen- de.n geestesarbeid heeft geleverd maar zal .door toedoen van zijn „carnet sani taire", zijn papieren lazarusklep, overal .ïitgestooten, weldra van honger omko men. „Als de eerste aanval van neopho- bie voorbij is", zegt ,,La Revue Scientï- fique". „zal men zien, dat er geen ern stige tegenwerping te maken is". Dat staat nog te bezien. Op de mogelijkheid van onjuiste, invulling, door dwaling, menschlievendheid of kwaad opzet schijnt de uitvinder niet te hebben gere kend. van Musscher—van der Aard, 25. W. Duij- velshof—Wijnhond z. 23. L. Schouten— Lavooij d. 24. M. van Brugge—Graman d. A. J. Couwenhoven—van Duijn z. A. NoltheniusGlazener z. Overleden: 24 Aug. P Maas, 33 j., Gasthusvest; P. Lange veld, 70 jZijl- weg; W, M. C. v. d. BoonNelck, 44 j.. Kinderhuisslngel23. S. Oudhuizen. 2 j.. z.. Sint Antonïesteeg; M. H. Bu rn aVermeulen. 37 j.. Colterm .str.24. M. H. Buma, 4 d. d_. Colt erna. str.; 23 G. H. F. .T, van Looij, 4 j.. z.. L. Veer- straat. De Cholera. Wij zijn in hex hartje van dein oost. moesson, schrijft de „Semaramgsche Ct.": sedert een paar dagen waaien akelige zuidoostenwinden, die ziekten met zich medebrengen. Zij, die den gehaelen dag in de. buitenlucht moe ten vertoeven, ondervinden er de on aangenaamste gevolgen van. Over het algemeen is nu de gezond heid'stoestand hier vrij goed; de enkele sporadische choeragevallen uitgezon derd. maar of die toestand', met die fatale winden, zoo bevredigend1 zal blijven, ïs te betwijfelen. iiet ..Soer. Hbl." van Maandag. Juli; Zoo langzamerhand meeoiden wij hier ter plaatse dat het rijk van Bho- wani. de godin der cholera, uit was; maar die1 fejiten verbrijzelen diezen waan met ruwe slagen. Gisteren (Zondag) is het te Soeratoaja en in omstreken een ware ongeluksdag ge weest. Hier tea- plaatse bezweken aan de ziekte de gepensionneerde majoor Meis en een zijner dochters, die van Maos afkomstig, bij hun verwanten door cholera werden aangetast en. na in het groot militair hospitaal te zijn overgebracht, overleden. Verder viel te Soerabaja als slachtoffer der ziekte, de jongeling Butteling, een zoon van den conducteur der Staatsspoorwegen van dien naam; en te Bangil de twee. de-machinist bij die Staatsspoorwegen Boonzaaier en de beambte bij dien dienst Ibnen. Bovendien hield de cho lera huis onder het plaatselijk garni zoen; niet minder dan zeven in het Simpangsch hospitaal opgenomen sol daten overleden aan de ziekte. Te Sidihoardjo is de cholera aan het afnemen; ea- zijn daar heel wat slacht offers gevallen evenals op ander plaatsen in dien omtrek. Verder zijn verscheidene personen, Europeanen, aangetast; gistei-middar werd de kapitein van het Duitsche stoomschip ..Sommerfeld" door die ziekte aangegrepen; naar het hospitaal aan den Oedjong overgebracht, bevond bij zich hedenmorgen vrij wel. Nog heeft de cholera den heer Reigers, den chef der exploitatie van dë Oost-Java- Stoomü-ammaatschappij en den heer Koopman, dien we 11) eken den musicus, aangetast. Men hoopt en verwacht, dat deze gevallen niet een nieuwe epidemie zul len in-, maar de oude zullen uitluiden. Deze verwachting is gegrond1 op de er varing van vroeger jaren. Uit de ti'endaagsche rapporten, op genomen in de ..Jav. Ct.". zien wij, dat- van den len tot d'en 10en Juli te Pecalongan 53 gevallen voorkwamen, waarvan 48 doodelijk; in de afdleeling Brebes vier gevallen, één dood'elijk en in dë afdeeline Pemalang 167 geval len. waarvan 46 doodelijk. De cholera-epïdemie ih de districten Gendmgan en Ngrame. afdeeling Ngawi. Madioen is opgehouden. Daar entegen heerscht cholera epidemisch in de on der af deeling Segtei (Noorder Vervolg Stadsnieuws. Heden had de feestelijke ope- ning plaats van de chocolade-fabriek aan. den Schoterweg. Morgen hierover meer. Gemengd Nieuws. Alpen ongeluk. Weder komt er van den Wetterhorn het bericht van een ongeluk. Twee Engelschen, de gebroeders Fearon met twee gidsen waren Dinsdag uiL gegaan om den Wetterhorn te be stijgen, Toen zij Donderdag nog niet teruggekeerd waren, ging een collonne van 30 gidsen en dragers op onder zoek uit. Zij vonden, nabij top de lijken van één der Fearons en een gids, doodgeslagen door den bliksem. De beide anderen heeft men nog niet gevonden, zij zijn vermoedelijk een ravijn gestort. Eenlijster vanger. Zaterdagavond werd door een boerenjongen de hulp in geroepen van den tuinman van Ooster duin in den Aerdenhout, omdat hij op den, weg een „dooden" man had zien liggen. Terstond begaven heiden zich naar de aangewezen plaats, en vonden zij een bewusteioozen persoon, die hevig uit zijn mond bloedde en wiens gelaat een doodskleur had. Door 2 heeren, die juist voorbijkwamen werd onmiddellijk de hulp van dr, Bornwater ingeroepen, die spoedig ter plaatse kwam en wien het gelukte den man eenige oogenblikken tot bewustzijn te brengen. In die oogenblikken vertelde hij, dat hij Fransen heette, uit Alkmaar, afkom stig was en verblijf hield in een der ho tels te Haarlem, waar dan ook een on derzoek werd ingesteld. Daar bleek even wel, dat Fransen geheel onbekend was, en nu werd de politie hier ter stede van het geval in kennis gesteld. Intusschen was de man per brancard naar het St. Elisabeths-gasthuis overge bracht, waar het bewustzijn terugkeerde en de man beweerde, dat hij een jonge lijster had willen vangen.. Daartoe was hij in een boom geklommen, had, daar een zenuwtoeval, waaraan hij lijdende gekregen en was naar heneden ge stort. Op het oogenblik is zijn toestand re delijk wei. Roermond, 21 Augustus. Louis Bloe- mers, koopman. Rechter-commissaris Mr. E. M. Gonipertz. Amsterdam, 22 Aug. Jan van Door nik, koodman tn rijwielen. Rechter commissaris rar. A. Fentener van Vlissingen. Opgeheven. Amsterdam 22 Aug. J. J. P. Kok, tapper en meubelmaker. Stoom vaartberichten. Het stoomschip Soembing, van Rot" terdam naar .Tava, passeerde 23 Aug* Kaap del Arm. Aet stoomschip Koningin Regentes, van Batavia naar Amsterdam, pas seerde 23 Aug. des nam. 1 uur Ouessant. Het stoomschip Amsteldijk, van de IIolland-Anierika Lijn, van Newport News naar Amsterdam en Rotterdam passeerde 23 Aug., des nam. 2 uur 40 min., Dover. Het dubbelschroefstooinschip Noor- dan, van de Holland—Amerika Lijn, arriveerde 23 Aug. van Rotterdam te New-York. Het dubbelschroefstooinschip Goen- toer vertrok 23 Aug. van Rotterdam naar Java. Het stoomschip Myrmidon, van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 22 Aug. te Port Said. Het stoomschip Soerabaja, van Rot terdam naar Java, passeerde 22 Aug. Perim. Amsterdamsche Beurs. Vrijdag. Heden. 7.22AQ2, K.25A02. 2i/spCt. Ned. Werk. 8chnld ■h/a Ppt- Portugal 4 pCt'. Venezuela Cert. Nederl. Handel Maatij... Aand Koninkl. Petroleum450 453 Aand. Moeara Enim109l/a 105 Aand. Perlak Petroleum143 1421/. Aand. Schibaieff Aand. Soemalata-. Aand. Am. Car Foundry Cy.. Aand. TJnited Steel Conip..".41S/4 Aand. Atchison Topeka91 91lr'/ig Aand. TJnion Pacific107a/g 1081/, 4 pCt. Conv. Union Pacific bds 107s/s 108 Aand. Missouri Kansas Texas 31 va/16 323/g Aand. New-York Ontario343GJ/„ Gew. aand. Kansas City South. 373/ie 38'/s Pref. aand. id. id59"/g 605/js Gew. aand. Southern Railway. 405/g 40 Aand. Wasbash32:i/t 333/§ Aand. Denver Rio Grande4S1/. 49t/, Gew. aand. Erie397/s 405/3 Ernst von Wolzogen"s Uebe 1 - brett'l heeft Zaterdag- en Zondagavond in den Schouwburg weer zeer veel suc ces gehad. Zaterdagavond was het niet bijzonder druk, Zondagavond wel. Valsche munters. Op zeer sluwe wijze hebben valsche munters de Italiaansche Bank opge licht. Van een echt biljet van diuizend lire sneden zij een strookje van twee millimeter af en brachten het daarna in omloop. Nieanamdi bemerkte dat bei biljet- korter was dan een ander. Van een tweede biljet wterdi een strookje van viea- millimeter afgesneden, ver. volgens werdl bet strookje van twee millimeter daaraan geplakt en ook dit biljet werd' grif aangenomen. Door deze kunstbewerking vijftig maal te herbalen maakte men van 50 biljetten er 51. die elk twee millimeter te kort waren, en op twee na geplakt. Deze laatste omstandigheid1 komt bij Itali aansche biljetten zoo dikwerf voor, dat ze niet opviel en het tekort was zoo gering dat het slechts bij zeer nauwkeurige meting opvallen kon. Door een toeval werd het bedrog ont dekt, nadat het vermoedelijk reeds lan gen tijd was uitgeoefend. Deze biljetten-verminking kan nog aanleiding geven tot een merkwaardig proces. De bank weigert namelijk -biljetten aan te nemen die 2 millimeter te kort zijn. maar het is die vraag of zij deze weigering kan volhouden. Im mers van 51 verkorte biljetten zijn er toch 50 echt- en slechts één „valsch". Edoch, welk is dit eene, die de bank zeer te recht kan weigeren? Dat is waarschijnlijk niet uit te maken. Dood gebleven. Zondagmiddag liep de reeds bejaarde heer Langeveld op den Zijlweg in de richting van zijne woning, toen hij eensklaps tot schrik dei- voorbijgangers op den grond viel bleef liggen. In de apotheek van den heer Loomeijer gebracht, waar men trachtte hem bij te malven, kon de inmiddels geroepen ge neesheer dr. Bückmann slechts den dood constateeren, tengevolge van hartverlam ming. Het lijk werd vervolgens naar het St. Elïzabeths-gasthuis overgebracht, later naar de woning aan den Zijlweg ver voerd. A<!verfent;iëii. Geboren: jOHANNA MARIA ELISABETH. Dochter van A. C. SWEERTS en A. H. SWEERTS- Van der Bosse. Haarlem, 24 Augustus 1902. Telegrammen. DE BLOKKADE IN VENEZUELA. NEW-YORK, 25 Aug. (R. O.) Blijkens een telegram uit Curacao protesteeren Duitschland, Engeland en Frankrijk te gen het blokkeeren der Venezuelaansche havens. De Regeering van Venezuela ant woordde dat zij dit protest niet in over weging zal nemen. Twee Holiandsche schoeners, die niet wisten dat de havens van Venezuela ge blokkeerd waren, zijn buitgemaakt. Marktnieuws. Overstrooming. In het Sarndal is door het slechte weer der laatste dagen bij Nordheim de Eggerbeek door haar dijk gebroken. De badplaats Schorgau werd op vele plaatsen zwaar geteisterd, 2 bruggen werden door den stroom vernield. Het dorp Prad bij Innsbruck werd door een wolkbreuk overstroomd, elf hulzen zijn ingestort, twaalf sterk beschadigd; twee menschen werden gedood, twee gewond. Te Meran zijn door een over strooming van de Naisbeek vijf men schen omgekomen. Tier slachtoffers. Een treurig ongeluk wordt bericht uit Brus in Servië. Aldaar waren vier vrouwen bezig steenkolen uit putten buiten -le stad te stelen, zij vielen in een waterreservoir van verscheidene meters diepte en verdronken. De lijken zijn nog niet gevonden. Haarlem, 25 Aug. 1902. Op de heden gehouden graan- en zaad- markt waren aangevoerd: 220 HL. Witte tarwe, f 7 90—7.60; 195 HL. Rogge 5.25—5.00; 60 HL. Garst :.65; 31 HL. Groene Erwten 6.10. Hevige ontploffing. Te Wilmington (Delaware) heeft in een papierfabriek een ontploffing plaats gehad. 11 personen werden op de plaats gedood, 2 ernstig gewond en 6 anderen zijn verdwenen, denkelijk tusschen de puinhoopen. Pest in Odessa. Sedert het uitbreken van de ziekte zijn in Odessa negen pestgevallen voorgekomen, waarvan één met doo delijken afloop. Zeven verdachten, die in observatie waren gehouden, zijn deels genezen, deels heeft zich de ziekte bij hen geopenbaard. Burgelijke Stand. Bevallen: 23 Aug. E. Nieman—van Rixel z. 25. L. H. Monkhorstvan WierLngen d. 24. J. Sieraad—Janssen z. 23. C. Broe ken—Bastiaanse d. 25. C. J. Visscher— Molenaar z. 23. W. M. C. van der Boon- Nelck z. 25. M, A. van Amersfoord—Wil- lebrands d. 24. C. M. Kooijmanvan Lies hout d. 23. G. Fluitenberg—Koper d. S. L. Beurs. Overzicht Effectenhandel. Met uitzondering van de Amerlk. spoorwegen, blijft de beurs nog in een- vacantiestemming verkoelen. Staatsfondsen voor het meerendeel onveranderd; alleen in Portugeezen was de omzet vrij levendig; d'e obligaJtiën genoten goedle) vraag en noteeTen ï-uim li hooger. Turken waren verlaten, doch kenmerken zich door een vaste toon in afwachting van nader nieuw.s omtrent de voor genomen conversie der oblïgaltie B en D. In de Amerikaansche markt heerscht een flinke bedrijvigheid, ge paard gaande niet verhoogde notee ringen, waarbij sommige speciale soorten op den voorgrond treden o.a. Denver Rio, die plotseling 4% mon teerden; verder Kansas City Southern New York Ontario, Southern Rails, Southern Pacific, enz. die alle een min of meer belangrijk avans be haalden, niettegenstaande de ongun stige marktpositie te New-York, waar bij de emissiehuizen blijkbaar nog groote massa's nieuwe fondsen op plaatsing wachten, wat evenwel niet belet dalt de koersen in deze week vrij belangrijke afmetingen aannam, steund door verschillende berichten omtrent spoorwegcombinatiën en den goeden oogslt en gunstige ecenomische toestanden van Amerika. Prolongatie 4 1/43 1/4. Faillissementen. Uitgesproken. Arnhem, 21 Augustus. G. W. Degen banker. Rechter-commissaris mr. H. J. vak der Poel Hiddingh. Utrecht, 21 Augustus. A. A. vanDïjck, winkelier. Rechter-commissaris mr. M. Crommelin. Heden trot ons een zware slag door het overlijden van onzen jongsten lieveling GERARD in den aanvalligeri leeftijd van bijna 5 jaren G. H. VAN LOOY. H. Pr J. M. F. VAN LOOY.- Ranshuysen. Onze Brievenbussen. Brieven op Advertentién kunnen worden geworpen in onze vier eigen Brievenbussen ie weten GrooteiloutstraatNo. 14oaan het huis van den neer B. Langeveld bij het Proveniershuis Anegang, hoek Groote Houtstraat, aan het huis van den heer F. Hellingman. Kruisweg 41 hoek Heerenstraat aan den winkel van den heer A. C. A. van Hemerten tan onze Bureaux, Zuider Buitenspaarne No. 6 vlak bij de Turfmarkt en Bijkantoor Groote Houtstraat 55. DE ADMINISTRATIE. Gevraagd om terstond in dienst te treden, een flinke goed met de wasch kunnende om gaan. Loon ƒ125,Zich te ver voegen 's avonds na 8 uur, Zijl straat 59. kunnen geplaatst worden. Adres: HAVERSCHMIDT KLAJE, Ververij Chem. Was- scberij, Gr. Houtslraat 90. Op een Bankierskantoor te Haarlem kan als Volontair ge plaatst worden een Jongmenseh, voorzien van diploma H. B. S. (3 of 5-jarige cursus). Brieven worden ingewacht onder no. 5244 aan het Bureau van dit Blad. F. H. SMIT spiegel en lijsten maker, groote Houtstraat 69 vraagt Loon naar bekwaamheid. Zij, die met het vak bekend zijn genieten de voorkeur. Kunnen direct geplaatst worden tegen een begin- loon van f 1.50, on de Chocolade fabriek van DROSTE Co., Veer- polder. Gevraagd voor een Bibliotheek een Colporteur, onder eenigen waarborg of eenig kapitaal voor compagnonschap. Br. fr. onder no. 5246 bur. van dit blad.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 3