a. de gemeente voor 1903, met bij lagen; b. die armbesturen voor 1903; c de gecontracteerde wegen voor 1903. 5. Vaststelling van een verordening voor de commissie van bijstand in bet, beheer der openbare werken en benoe ming der leden. 6. Voorstel tot benoeming van een commissie om. met B. en W. samen te stellen eer£ concept-verordening, als bedoeld in artikel 1 der woningwet, 7. Adres van gemeente-ambtenaren en beambten van verschillende tak ken van dienst om ook voor hen, even als voor bet onderwijzend personeel der gemeente in te voeren een bezol diging naar dienstjaren, en een rege ling van de nensioen-quaestie tot stand te willen b reu gen. S. Adres van de afd. Noord-Holland van den Algemeenen Ned. Politiebond om verbetering van de bezoldigingen der politiebeambten. 9. Adres P J. Chattelion. om een vergoeding voor onverhaalbare ver- volgingskostem in zake de plaatseijke belastingen. 10. Najaarsschouw over de wateren. 11. Verklaringen van onvermogen in zake schoolgeld. Zandvoort. Hunne Koninklijke Hoogheden de Prinsen van Saksen hebben onze bad plaats weder verlaten, na een verblijf van bijna 6 weken. Om den regen is de wedstrijd in het opwerpen van het fraaiste zandkasteel tot nader order uitgesteld. Haarlemmermeer. Door het gemeentebestuur alhier is aanbesteed: lo. De levering van 110 kub. M. grint, ten dienste der dorpswegen te Hoofddorp en te NIeuw-Vennep; 2o. de levering van 66 kub. M. grint voor de scholen. Ingeschreven werd als volgt A. den Breejen, Haarlemmermeer, perc. 1, voor 360.80: perc. 2. voor f 244.20. J. v. d. Heuvel Azn., Haarlemmermeer, perc. 1 f 375; perc. 2 249. De levering is gegund aan A. den Bree jen. Binnenkort zal door de Landbouwver- eeniging alhier worden aanbesteed: De levering van 233.000 KG. lijnkoek en 15000 KG. lijmneel. INGEZONDEN MEOEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Odol-Mondwater: znivert den mond van slijm. Binnenland. Audiëntie. Ter aanbieding hunner gelukwenschen zal Hare Majesteit de Koningin Maandag den len September, te halfeen des na middags, behalve de leden van het Mili tair en Civiele Huis en die van het Huis van Hare Majesteit de Koningin-Moeder, ontvangen: de presidenten der beide Ka mers der Staten-Generaal, de ministers portefeuille, den vice-president van den Raad van State en den Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland. Interparlementaire Conferentie. Uit Weenen is thans bericht omvan gen dat de Conférence Interparlementaire alsnu zal plaats hebben van 30 Septem ber tot 3 October. Eene circulaire wordt aan de leden der Nedecrlandsche groep van de Union Interparlementaire door het bestuur toegezonden. Arbitrage. De leden der Amerikaansche commis sie voor het Mexicaansch-Amerikaansche geschil zijn: senator M. Stewart, mr. Jackson H. Ralston; agent der Vereenigde Staten voor het kerkelijk geschil, mr. C. J. Kappler; mr. W. F. S. Doyle, Hon. W. L. Penfield en eenige secretarissen en adsistenten; voorts aartsbisschop Ri- ordan, rev. C. Ramm en advocaat Ener- ney, adviseerende leden. Zuiderzee. Naar men verneemt, zal in de volgende maand de commissie uit het College voor de Zeevisscherijen haar rapport vaststellen in zake de gevolgen (voor de visscherij) van eene drooglegging der Zuiderzee. Stenografen. Het hoofdbestuur van de Nederland- sche S ten o gr a fen-vereienigi ng „Stolze- Wéry". deelt ons med:e diat deze ver eeniging niet zal deelnemen aan die conferentie van Nederlandsche Steno graf en-ver eenigtngen. belegd door de Vereeniging van Leeraren in die Ste nographic. gevestigd te Amsterdam. Paul Kruger. De Fransche bladen deelen met zeker heid mee dat de heer Kruger de winter maanden door zal brengen in Menton. Zijn arts, dr. Heijmans is in Menton ge weest en heeft er twee villa's gehuurd. In het begin van November zal de ex-pre sident komen, om te blijven tot einde Maart. ïRein leven." Den 24en Augustus werd ter druk kerij Vrede" te Blaricum eene goed bezochte bijeenkomst gehouden van correspondenten en vrienden van de beweging ,,Rein Leven". Een paar jaar geleden is deze beweging door eenige jonge mannen aangevangen, teQ einde onder de jongelieden hooge en reine opvattingen omtrent liefde en huwelijk aan te kweeken. Zij geeft daartoe haar correspondentie- en propaganda-blad „Rein Leven" uit benevens passende vlugblaadjes. Op deze eerste jaarvergadering wer den, behalve tal van huishoudelijke zaken, ook besproken de zoo talrijke onzedelijke prentbriefkaarten en der gelijke, die men voor sommige boek winkels uitgestald ziet en de niet minder onzedelijke bioscopen, in stati ons en andere gelegenheden g® plaatst. Er werd besloten samenwer king met verwante vereenigingen ie zoeken, ten einde te pogen deze voor de moraliteit zoo schadelijk geachte voorstellingen verwijderd te krijgen. Voor belangstellenden zij gemeld, dat inlichtingen omtrenlt de „Rein Leven"-be'weging te bekomen zijn bij den Alg. correspondent, Lod. van Mierop, te Blaricum (N.-H.). Ko«telooze studie. Naar aanleiding van de opmerking door een der correspondenten van het Hbld. gemaakt, dat dit jaar het aan tal jongelui, die voor een kostelooze opleiding aan de Rijks H. B. S. in aanmerking komen, hoewel veleji vol doend examen aflegden, zeer gering is zegt Het Centrum: „Geheel ten onrechte wordt hier aan dr. Kuyper verweten, dalt hij door boven gewraakten maatregel toont, niet genoeg te willen opkomen voor de belangen der „kleine luy- den." Immers, aan onvermogende jonge lieden, die geen bijzonderen aanleg voor studie hebben, wordt doorgaans een slechten dienst bewezen, wanneer zij voortgestuwd worden op een we tenschappelijke carrière. Zelfs ingeval zij hun studies met veel inspanning teneinde brengen, bestaat er nog groote kans, dat zij in de maatschappij slechts krakebeenen zullen zijn. Het „geleerde proletariaat", dat bijv. in Duitsckland zoo talrijk wordt aangetroffen, brengt van zijn behaalde diploma's noch voor zich zelf. noch voor de gemeenschap, eenig voordeel van beteekenis mee. Maar des te meer nadeel, omdat het de markt overlaadt en bij uitstek de kweekschool van ontevredenheid is gebleken. Aan intellectueel topzware men- schen, die in het Fransch „désésquili- brés" heeten, bestaat ten onzent waarlijk geen behoefte meer. Evenmin als particuliere, zijn er dus in werkelijkheid geen algemeene belangen mee gemoeid, dat weinig begaafde, of zelfs middelmatige jon gelui, die van huis uit onvermogend zijn, op Staatskosten de H. B. S. be zoeken. Men kan gerust zeggen: integen deel. Br. Kuyper beeft dan ook zeer wijs gehandeld, toen hij van de ulltra- demoeratische lijn, door zijn voor ganger gevolgd, afweek en terugkeer de tot de in dit opzicht gezonde op- vatlting van minister Van Houten. Alleen voor jongelieden van bijzon deren aanleg kan heit gewenscht zijn dat de Staat bij wijze van uitzon dering de H. B. S. kosteloos open stelt." l)r. Kuyper. Het door Laffan's Bureau weer op gewarmde gerucht, dat dir. Kuyper met Richthofen en Goluchowski on derhandeld heeft over de aansluiting van Nederland aan het drievoudig ver bond, wordt te Berlijn nogmaals offi cieus met kracht tegengesproken. Van de geheele geschiedenis, zoo heet het. is geen woord waar. Bij het bezoek van dr. Kuyper te Berlijn was bet om een onderzoek vair onderwijsquaesties te doen. Wel heeft da*. Kuyper hier Richthofen bezocht. De ..Berliner Neneste Nachrichten" merkt hierbij op. dat de diplomatieke gebruiken dat voorschrijven: ..de minister-president Kuyper is tegelijk minister van bui- teniandsche zaken". Bij die gelegen heid zijn verscheiden aangelegenhe den. maar geen internationale quaes-1 ties aangeroerd. De ven-spreiding van zulke berichten heeft blijkbaar ten doel. de overtuiging, dlie in Nederland ontkiemt, dat een toenadering tot Duitschland vooral op ekonomisch ge bied voordeelig zou zijn, te verstikken. Dr Kuyper's benoeming tot minister van buitenlandsche zaken is overigens geen redactioneel e grap van de Neu- .este Nacbrichten". maar onkunde. Uit het jaarverslag van bet Alduit- sche Verhond wordt bekend, dat het verbond in het ganscbe land nauwe lijks 22,000 leden telt In verhouding tot het lawaai, dat onze Alduitschers bij gelegenheid maken, is d'at een be lachelijk klein, aantal en kenschetsend voor de feitelijke onbeduidendheid van zijn politiek gefantaseer. Het jaarver slag erkent, dat het verbond in het afgeloopen jaar hoofdzakelijk dooi- zijn werkzaamheid voor de Boeren succes heeft gehad en in ruimer kringen be kend is geworden. Cacao en Chocolade. Gelijk indertijd gemeld., had ten vo- rigen jare op initiatief van de firma's Helmondsche Cacaofabriek en Korff eene voorloopige bijeenkomst plaats om zoo mogelijk te geraken tot oprich ting een er Vereeniging van Cacao- en Chocolade-fabrikanten. De wensche- lï.ikheid voor eene zoodanige entente cordiale had zich doen gevoelen dooi de overdreven concurrentie gedlurende de laatste jaren in 't vak ontstaan, welke tevens van sommige zijdien tot minder goede praktijken aanleiding had gegeven. De toen benoemde voor loopige commissie thans met haren arbeid gereed, had tegen Dinsdag een vergadering uitgeschreven in Hotel Krasnapolsky te Amsterdam. De op komst was zeer goed; vele waaronder de eerste firma's o. a. Blooker, Groo- tes. Veen, Bensdorp. Droste, de Bont Leyten etc. etc. waren vertegen woordigd .terwijl van meerdere ge achte zijden bij verhindering om aan wezig te zijn schriftelijke bewijzen van sympathie waren ingekomen. Het concept-reglement dier commis sie kwam in behandeling en werd na bespreking vastgesteld. De koninklijke goedkeuring zal er op worden aange vraagd en de vereeniging werd behou dens deze goedkeuring thans definitief geconstitueerd De leden den- commis sie van voorbereiding werden, op voor stel van dten lieer Ivarstel. zonder hoof delijke stemming bij acclamatie tot be stuurd/eren gekozen en namen de be noeming aan; waarna de heer Van de. Werk als voorzitter de bijeenkomst sloot met den wensch dat de nieuwe vereeniging moge strekken tot nut van het publiek en tot eer dezer hoogstaan de Nedertandsche wereldi'ndustrie Patrimonium Te Zwolle is de 22ste Algemeene Bondsvergadering van ..Patrimonium" gehouden, die geopend werd door den voorzitter, den heer P. van Vliet, De drie aftredende bestuursleden, de heeren J. P. Boerkool. J. Iluizinga en D. Lautenbach, evenals de heer Hovv van Amsterdam, als Md van. de com. sie van advies, en de heer.A. S. Talma als redacteur van het orgaan. In de avondzitting was allereerst aan de orde het voorstel van Arnhem De bondsvergadering spreke de wenschelijkheid uit. dat door Patri monium pogingen worden aangewend om op «stelselmatige wijze de kennis onzer beginselen bij de knapen en jon-1 gelitigen van christelijke huizen in gang t.e doen vinden. Dit punt werd aangenomen. De heer van Baflo voerde hierna het woord over arbeid en loon. Volgens zijn meaning zit het kwaad van dezen tijd niet in het stelsel, maar in het loon. Alle aanvallen op het stel sel berusten op dwalingen der econo men van de oude «schooi, die bij de be handeling van de leer van het arbeids loon steeds uitgingen van de overtui ging dat de prijs van zeker economisch goed afhankeijk was van de productie kosten. Spr. noemt verschillende middelen, die gebreken van het loonstelsel heb ben verzacht, maar liet loe is nog niet bereikt, Het levensbelang van duizen den brengt mee, dat er eenige stabih te'it zij in het huisgezin. Het loon van den arbeid moet elk mensch in der- stand waarin God hem plaatste, ver schaffen een menschwaardig bestaan Maar daarbij blijft het wenschelijk te kennen een minimumloon ter bepaling van dat menschwaardig bestaan, naar gelang van de eischen der standen. Èn dit stellen van de eischen voor een menschwaardig bestaan als grondslag voor het minimumloon, is niet nieuw. Alleen in le wereld van den productie ven arbeid is het nog zoo goed als uit zondering. En toch moet het daarheen. Het'is noodig, omdat bet vrije burger leven eerst daar begint, waar eenige stabiliteit in het bestaan verkregen is. Zoolang de arbeider stoffelijk in groo te mate afhankelijk is, is er van gees telijke ontwikkeling geen sprake. Het loei van den loonstrijd is tocli, den arbeider ook geestelijk te verheffen. Nocdig is daarbij krachtige, gezonde arbeidersorganisatie, en in de tweede plaats gezonde arbeiderswetgeving. Verschillende sprekers traden in debat. 1 In de den volgenden dag heropende vergadering werd allereerst een tele gram van hulde gezonden aan H. M. de Koningin, waarna de behandeling der onderscheidene voorstellen werd voortgezet. Aan de orde kwam toen het voorstel Dokkum Het Verbonds- bestuur. wende pogingen aan ter ver krijging van eene toelichting op Pa trimonium's sociaal program, welks voorstel na breedvoerige discussie ter zijde werd gelegd. Alsnu is aan de orde het volgende vraagpunt van Rotterdam Is het niet wenschelijk. dat zoo vaan 'tzij in ons orgaan, 't zij in 't cofre-s pondentiebiad melding wordt gemaak van een uitgebroken werkstaking, er tevens bijvoegende of er naar de wet tigheid dezer staking volgens de opvat ting van Patrimonium, een onderzoek is ingesteld geworden, en zoo ja, welk het resltaat van dit onderzoek is. Werkstaking is het middel in de al lerlaatste plaats, zegt de afdeeling. Bij rechtmatigheid van de eischen dei- stakers moet ook blijken, dat alle an dere middelen, om tot een schikking te komen zijn aangewend geworden zonder resultaat. Het in onzen tijd' veelvuldig voorkomen van werksta kingen en het voortdurend lezen hier van zonder meer doet ons met de zaak zoo vertrouwd, worden, dat men het als „heel gewoon" in plaats van als uitzondering gaat beschouwen. Nadat verschillende personen het woord hebben gevoerd, bracht ds. Tal- ma het debat tot een einde, door ten opzichte van het voorstel-Vlaardingen voor te stellen, dit jaar een brochure te doen verschijnen, waarin de midde len om werkstakingen te voorkomen, zullen worden aangegeven. Op een volgende vergadering kan deze kwes tie dan op gezetter wijze besproken worden. Hiermede stemde de vergade ring in. Nadat een telegram met dank betuiging van H. M. de Koningin on der hartelijke dankbetuiging van H. M. de Koningin onder hartelijke toe juichingen in ontvangst was genomen, werd de ochtendvergadering gesloten. 's Middags hield de heer J. Hermans van Amsterdam een referaat over coö peratie, bezien van het standpunt van een tegenstander. In besloten vergadering werd behan deld het voonstel-Delft: De afd. Delft van Patrimonum, van oordeel, dat het streven naar sociale hervorming, dat immers voor Patrimo nium zoowel reden van bestaan als kracht bij zijn optreden, bij de aanver wante politieke partijen hij de aan verwante1 politieke partijen bijna of geheel niet op den voorgrond staat; dat toch herhaaldelijk blijkt, hoevelen. die tot partijen behooren, te wéinig gevoelen voor wat naar Patrimonium's program hiervoor noodig wordt ge keurd, stelt voor, dat het bondsbestuur worde opgedragen, die dingen te over wegen. welken een wijziging van den bestaanden stand van zaken ten gevol ge kan hebben. Aangezien de meedingen omtrent deze aangelegenheid nogal uiteenlie pen, werd het bondsbestuur opgedra gen, een nota samen te stellen, die de algemeene gedachte zoo goed mogelijk weergaf. Daarin is het hoofdbestuur geslaagd door het aannemen van de volgende motie De jaarvergadering van Patrimo nium, gehoord de besprekingen van 't voorstel Delft, spreekt haai- dankbaarheid uit, dat door den Zegen Gods op den arbeid der leiders van de anti-rev. partij de leiding van Gods Zaken toevertrouwd is aan den man, die meer dan iemand de Christelijke sociale beginselen on der ons volk tot ontwikkeling heeft ge bracht. en bidt hem van harte toe. dat God hem geve in onze wetgeving en in het landsbestuur deze beginselen tot vruchtbare toepassing te brengen spreekt hare bezorgdheid uit over het fe'it, dat uit verschillende af die o- lingen de klacht komt. dat in de kies- vereeniging, de beginselen die Patri monium in gemeenschap met de anti revolutionaire partij belijdt, en de maatregelen die het naar eisch dier beginselen begeert, telkens worden af gewezen als vreemde elementen zoekt de oorzaak daarin dat de A. R. P. bepaald op het punt van het kiesrecht zich niet met de noodige be slistheid heeft uitgesproken, en draagt het B. B. op. bepaaldelijk bij het cen- 'traal comité ernstig aan te1 dringen, dat ten opzichte van het kiesrecht en andere sociale hervormingen duidelij ke verklaringen van de A. R. P. aan het optreden dier partij op deze pun ten meerdere beslistheid verzekeren. Leger en Vloot. •Te 's-Gravenhage is overleden de gep. generaal-majoor A. J. W. van der Schriek, vroeger commandant van een der divisiën infanterie en kolonel-com mandant van het 3e reg. inf. De ontsla pene behoorde in zijn militaire loopbaan ook tot den generalen staf en was een algemeen geacht en bemind chef. Kerknieuws. Onlangs werd door eenige bladen ver meld, dat het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland besloten zou hebben den ke^keraad der hervormde gemeente te Brielle er toe te brengen dat in de va cature van de derde predikantsplaats al daar zou worden beroepen en daartoe de door het classicaal bestuur van Brielle hem verleende dïligentverklaring buiten werking had gesteld. Thans vernemen wij, uit goede bron, dat de Algemeene Synode der Ned. Hervormde kerk het daartoe bestaande besluit van het pro vinciaal kerkbestuur in hooger beroep heeft vernietigd, zoodat de aan den ker- keraad verleende diligentverklaring en het recht van het classicaal bestuur deze te verleenen zonder beoordeeling door het provinciaal kerkbestuur is gehand haafd. Wordt nu eerlang het beroepings- werli aangevangen, dan kan daarbij dus geen sprake zijn van eenigen dwang van de zijde van het provinciaal kerkbestuur uitgeoefend, maar zal dit uit vrije be weging door den Uerkeraad kunnen ge schieden, (N. R. Ct.). Land en Tuinbouw. Oogstverwachtmgen. Aangaande da verwachtingen van den oogst in de provincie Overijssel, over 1902, zegt de „St.-Ct.": De verwachtingen omtrent dien te velde staandien oogst in deze provin cie zijn, volgens de medjedeelingen van de gemeentebesturen, als volgt; Rogge. Het gewas belooft een goed beschot te zullen opleveren; in enkele gemeenten zal de opbrengst echter minder goed zijn. ten gevolge van die omstandigheid dat het op sommige plaatsen is neergeslagen. Tarwe. Het weinige dat van dieze graansoort verbouwd wordt, staat goed'. Haver. Staat goed. Gerst. Belooft mede een goeden oogst. Boekweit. "Wordt niet veel meer verbouwd. Staat op sommige plaatsen slecht De opbrengst, belooft middel matig te zullen zijn. Aardappelen. Dit gewas heeft in het voorjaar veel geleden door het -koude weder; het is ongelijk opgeko men en op sommige plaatsen afgevro ren. De bekende ziekte vertoont zïch hier en daar. De opbrengst en die quaÜteit zullen geheel afhangen van de weersgesteldheid. Wortelgewassen. Staan goed. Kool en koolrapen. Hiervan kan nog niets gezegd worden, omdat zij pas geplant zijn. Erwten en boonen. Staan redelijk goed'. Vlas, Het weinige, dat verbouwd wordt, staat, tamelijk goed. Hennep. Wordt niet verbouwd. Henfstknollen. Zijn nog niet ge zaaid. Gras en hooi'. In het voorjaar stond het grasgewas zeer gunstig; de koude weersgesteldheid' in Meii hield echter de ontwikkeling tegen, die eerst later verbeterde-. De opbrengst van de eerste snede hooi was voldoende en is ten gevolge van gunstig weer goed binnen geko men. Omtrent de tweede snede kaai nog nïots gezegd worden. Herfst spurn'e. Is nog niet gezaaid. Klaver De opbrengst van die eerste sniedle was voldoende. Koolzaad. Wordt in Overijsel wei nig of niet verbouwd en alleen voor eigen gebruik. Vruchtboomen. Zonder uitzondering slecht. Slechts op enkele plaatsen vindt men appelboomen die nog iets zullen opleveren. Peren zijn er bijna niet. Alleen steenvruchten (perziken) zijn tamelijk goed geladen. Biezen Opbrengst, minder dan het vorig jaar. De oogst heeft tot hedlen onder gunstige omstandigheden plaaiy Riet. De stand van het riet is goed. Warmoezerijen. Leveren goede uit-i komsten op. Bijen. Het honïggewin is tot nog toe slecht, ten gevolge van het koudie en natte weder. Alarmearend bericht. Onlangs werd in sommige Nedier- landsche dagbladen medegedeeld dat in een aardappelveld te Linschoten (provincie Utrecht) sc'hadieijke insec ten waren aangetroffen, die d'oor dien hoofddirecteur van de Rijkslandbouw school zouden zijn herkend als colo radokevers. Uit een onderzoek naar aanleiding van een gezegd bericht, op verzoek van den minister van waterstaat ingesteld door het hoofd van dien Phvtopatholo- gischen dienst, bij den directeur van het Phytopatologische laboratorium Willie Commélin Scholten. te- Amster dam. is gebekm. dat de- gevonden in secten geon Colorado-ki vers, maar veenmollen waren. Ook bleek dat de voornoemde hoofddirecteur d.'ie insec ten niet ondier de oogen heeft gehad en zijne verklaring, dat. men hier te doen had met die-n (terecht zoo ge- vreesden) Coloradokever, dus eveneens een verzinsel was. Sport en Wedstrijden Iut. Homlententoonstelling. Op de Haagsche tentoonstelling zijn nog de volgende eerste prijzen toegekend: Draadharige Fox Teriers (vervolg): J. Haakman, v. d. Ber-gh, Bussum; Skye Terriers: Jhr. W. C. de Geer, Hil versum; Schotsche Terriers: dr. A. J. J. Klop pen, Hilversum; mej. A. J. de Boer en P. Drost. Haarlem; mevr. O. Dooremans- Kolliner, Rotterdam; Adolf Bischoff, Aken; Amste-l-Kennels Koppel. Bedlington Terriers: Jongeheer Anton Dolk-, Rotterdam; Toy Terriers; mevr. Harloff, Rijswijk; mej. P. Lub, 's-Gravenhage; P. R. Smith, Leeds; Yorkshire Terriers: mevr. Aysmée Houze, Jetten Sainx Pierre; mevr. Jan Meddens, Rotterdam. Dashonden: H. Everard, Zutphen; Ed. América, Valkenberg (L.); Griffons Bruxellois; J. Harff, Utrecht; Kleine Griffons: J. Harff, Utrecht; Hen ry E. Rey, 's-Gravenhage; Italiaansche Windhondjes: mevr. H. Eykenboom—Fontaine, Rotterdam; Schipperkes: J. Harff. Utrecht; H. J. Fopma Bonnema, Tzummarum; Malthezer hondjes: G. Ouwerschuur, Den Haag; Gladharig Duitsehe Dwerg Pinschers: A. Darmstadt. Amersfoort; H. J. Ree horst, Den Haag; G Ouwerschuur, Den Haag: Affen Pinschers: Jan Westerwoudt, Baarn; Dwerg Keeshonden: K, S. Schulte, Am sterdam; Sainctelette, 's-Gravenhage; jhr. Melvill van Carnbee's Koppel; Niet jachthonden van niet-gevraagde, doch bekende rassen: Prinses de Mont- glyon, geb. Gravin De Mercy-Argenteau, Argent eau; IC. J. IC. Hoff. 's-Gravehhage; Nesten (niet-jachthonden): Nest Slou- guis; Dr. Leuring, 's-Gravenhage; Toy- Terrièrs: mej. J. P. Lub, 's-Gravenhage. Dinsdag gaven wij een stukje in de courant over het wielrijden van den Prins op Het Loo. Dit geeft der „Zutph. Ct." aanleiding er op aan te dringen dat men niet langer zoo angstvallig voor de fiets de mooie wegen van Het Loo sluite. „Reeds geruimen tijd werd fiets gere den door geëmployeerden en bedienden van Het Loo. Men kan ze nu en dan per rijwiel door de mooie -lanen om en bij het Loo zien snellen. „En nu is blijkens -de berichten der laatste dagen, ook de Prins der Neder landen tot de beoefening der vlugge fietssport ovei-gegaan. Eene balling is de fiets dus niet langer op en bij het Loo. „Alleenaan personen die niet tot de hofhouding behooren. is het fietsen er nog ten strengste verboden. „Nu is bet, duidelijk, dat het op vreem delingen, die dit verbod op de bordjes in de Paleislaan lezen, een zonderlingen indruk maakt, wanneer zij, na gehoor zaam van hun fiets gestegen te zijn, een oogenblik later anderen gemakkelijk zien voorbijpeddelen en hen zonder aange houden tÖ worden, de parkwachters zien passeeren. „Menigmaal gebeurt het, dat men dan, denkend met een verouderd verbod te doen te hebben, ook opstijgt, en... zich een proces-verbaal op den hals haalt. „Waarom de kans groot is dat vreem delingen in de Paleislanen de passage meer dan anders met hunne fietsen zou den belemmeren, is toch' wel niet duide lijk. Die lanen zijn flink breed, en aan weerskanten loopen smallere lanen voor voetgangers. „Dat de koninklijke paarden schrik achtiger zouden zijn dan anders is niet a->. te nemen. Dat zij in de Palei-slanen angstiger voor fietsrijders zouden zijn dan daarbuiten, bijv. op den Amers- foortschen grintweg, waar men H. M. ie der oogenblik in haar rijtuig kan ont moeten, en waar dagelijks massa's wiel rijders passeeren, is toch werkelijk al te absurd om in ernst besproken te werden. „Niemand kan er iets tegen hebben, dat het terrein vlak voor de bassecour van het Loo voor wielrijders verboden grond blijft, zooals niemand het kan mis duiden, dat het voor voetgangers verbo den is, daar te blijven stilstaan. „Maar de handhaving van het verbod om zich in die ruime lanen op de fiets te bewegen, is al zeer zonderling, en weinig in overeenstemming met den geest van onzen tijd. „Dat men ten tijde toen H. M. de Ko ningin nog een kind was, dus jaren geleden de gevaren die voorbijrijdende fietsers voor de passeerende rijtuigen der hofhouding opleverden, breed heeft uitgemeten, is te verklaren. De fiets was i toen nog in haar opkomst en werd als een soort duivelsmaelüne beschouwd, waaraan vele en groote gevaren inhae- rent waren. „Doch sedert dien tijd hebben onze inzichten op dat gebied zich zeer gewij zigd en lijkt het al zeer vreemd de fiets „de koningin van den weg" te zien uit gesloten van de wegen bij het paleis van H. M. de Koningin der Nederlanden. „Misschien geeft de overgang van Z. K. H. den Prins der Nederlanden tot het gilde van het gevleugdelde wiel er aan leiding toe, dat dit verbod wordt opge heven. „Alle wielrijders zouden daarvoor ze ker zeer erkentelijk zijn". Letteren en Kunst. Koristen Ned. Opera. Verschenen is oen „manifest aan die Amsterdamsche burgerij", uitgevaar digd d'oor Koristen bond en Beistuur- diars-bond'. Niaidat de« stellers van het manifest terloops hebben geconstateerd dat 'die beer Van dier Linden een schee- ve voorstelling heelt gegeven van die qua-estfe. wordt uiteengezet hoe gering cis bezoldiging dier koristen bij een groot aantal werkuren is. Het boeten- stelsel wordt volgens genoemde bestu ren streng en onrechtvaardig toege past. Erkend wordt dat de heer Van der Linden vele- eischen heeft ingewilligd al was het. zegt heit manifest, wei nig naar verhouding van den ver- schrikkelijken toestand. Daarna komen de stellers tot de eigenlijke quaestie: he/L niet verschij nen op die repetitie en wordt den heer Van der Lm den euvel geduid dat hij. waar die koristen zelf verklaarden dat dit verzuim uit misverstand1 was voort gekomen, allen ontslag gaf. Ten slotte wordt verzekerd, dat de koiisten zullen stand houdten en wordt een beroep gedaan op dJe burgerij om hen te steunen. Het Ned Tooneel. Vrijdag en Zaterdag worden door Het Neder 1. Tooneel in den Stads schouwburg voorstellingen gegeven van: „Eerloos", drama in dln'e bedrij ven W. G. van Nouhuijs. In „Eer loos'' treden op die heeren Jan C. de Vos, Chriispijn. Van Schoonhoven, van Westerhoven, Van der Hitst, Laureu- tius met die dames S. PauwelsVan Biene, Rika Hopper en S. van Gij ten- beek. „Eerloos" wordt gevolgd' d'oor „Moe der!" tooneelspel in een bedrijf van Eusebio Blasco, uit het Spaansch ver taald door Marinus Kalff, waarin op- triede/n mevrouw S. PauwelsVan Biene en de heeren Tourm'aire en Van Westerhoven. D.e regie van beide stukken is van den beer L. II. Chrispijn. Gemengd Nieuws. Troebelen in Engelscb Guyana. De pakketboot „Trent", die te King ston is aangekomen, bericht, dat in Engelsch Guyana 300 Indische emi granten een Schot, eigenaar van een groote plantage, hebben aangevallen en dte telephoonlijnen die het district met an diere districten in verbinding brachten, hebben vernield. De politie werd nog tijdig genoeg gewaarschuwd en doodde .21 aanvallers terwijl vele an deren werden gewond of gevangen ge nomen. Uit het spoor gevlogen. Het station Schandelah bood dezer dagen een schouwspel van groo te verwoesting. De sneltrein Ant werpenBerlijn no. 9, die 's och- tens om 5.33 van Brunswijk vertrekit, was juist Schandelah voorbij, toen hij uit helt spoor vloog. De eerste lo comotief, waarvan de koppeling ge broken was, werd links van den spoordijk geslingerd, de goederenwa gen volgde haar. De tweede locomo tief vloog rechts den dijk af en woelde zich daar vast in helt zand. Van de volgende drie Nederlandsche D-rijtuigen schoven er twee geheel in elkaar, terwijl de tenders van de twee tecomatieven midden in dien wrak- hoop kwamen te liggen. De drie spo ren op de plaats zijn geheel en al vernield, en de dijk is overal opge woeld'. Het is een buitengewoon gelukkig toeval, dat er geen menschen om helt leven gekomen zijn. Van de reizigers die met behulp van menschen uit de buurt uit de -venislt'ers van de ineenge schoven coupé's gehaald werden, is niemand ernstig gekwetst. De baga- gemeester, die uit den goederenwagen geslingerd werd. verstuikte zijn voet; de hoofdconducteur in denzelfden wagen kreeg slechts lichte kwetsu ren. Een machinist, die van onder de overblijfselen te voorschijn is ge haald, had verwondingen aan hoofd en handen. Van Brunswijk uit vertrok dade lijk een hulptrein melt personeel dn twee dokters. (Dergelijke treinen staan tegenwoordig nacht en dag met Verbandmiddelen., dommekrachten, enz. aan de groote stations in Prui sen klaar). Men zal wel vier dagen noodig hebben voor helt wegruimen van den wrakhoop. De oorzaak van het déraillement is nog niet gevonden. Misschien is een nieuw zijspoor, dat daar pas is gelegd, schuld aan het ongeluk. Yoor liefhebbers van kaartspelen De Tzsjan-tsjun (gouverneur) van de provincie Ch.edlunszsansk (Mand- sjoerije) heeft in een schrijven aan dien Tundutun (chef der politie) van Zizikar bevolen: „Alle l'ieden, djie kaart spelen worden gestraft met hon derd stokslagen en krijgen om dien hals een metalen ring, welke zij twee maanden moeten dragen. Bezitters van huizen waar gespeeld wordt, krijgen voor de eerste maal 100 stokslagen en

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2