ALLERLEI. Prijsraadsel. Wat al ziel'eleed wordt or in de we reld veroorzaakt door een enkel spot tend of onvriendelijk woord, door een lastertong geuit. De gelukkigste menseh zal altijd die zijn. in wien de verhevenste idéé woont, niet de grootste kracM. Maeterlinck. Het daglicht gluurt door kleine re ten zoo komt ook het karakter van een mensch door kleinigheden aan 't licht; vooral door de wijze waarop wij onze kleine plichten vervullen. De nieuwste tunnel wan Londen. zoo mooi, als ik misschien zou vinden, wanneer ik niet altijd denken moest aan dien armen Karei Klomp, die daar tus- schen de machinerie geraakt en verplet terd is. „Op dien heuvel daar is het kerkhof. Ge kunt 's avonds bij maneschijn duide lijk de gtraf&teenen door de boomen heen zien schemeren. Daar ligt Hans Klos be graven, die in een plotselinge vlaag van krankzinnigheid zijn vrouw vermoord de en zich daarna aan den beddekwast ophing. Sommige menschen denken, dat hij daar 's nachts komt spoken. „Nu, mijnheer, ik hoop, dat gij het hier naar uw zin zult hebben. Ik doe altijd maar mijn best om het den menschen bij mij aan huis zoo vroolijk en huise lijk mogelijk te maken - „Maar wat ziet u vreeselijk bleek! Dat had ik zooeven nog niet opgemerkt!" restaurant in den vorm van een olie fant Naar hetzelfde denkbeeld wordt in Ohio een reusachtig gebouw opgericht Sn den vorm van een visch. Dit bouw werk moet tegelijkertijd dienen voor hotel, restaurant en tentoonstelling. Het zal op een zandplaat liggen, die in een meertje, niet ver van den oever ligt. De groot© bezienswaardigheid van Baldwin in Georgië is een reuzenvat van 40.000 gallons inhoud, dat als herberg dienst doet, ofschoon zijn grootte, 22 bij 16 voet, niet veel ruim te aanbiedt, In plaatsen, waar gebouwen op het land kostbaar zijn, komen drijvende hotelsin den smaak. De heeren Wicker's Son en Maxim (Bij de plaxen). Londen is sedert korten tijd een tun nel rijker geworden, die onder de Theems loopt en Greenwich verbindt met Mill- wall. Deze tunnel heeft een totale lengte van ongeveer 400 meter met een inwen dige middellijn van ruim 3 meter. De toe gang van den tunnel aan ieder einde wordt bezorgd door cylindervormige schachten van ruim 10 meter middellijn miet trappen en lifts. De trappen tellen 96 treden, waaruit men kan opmaken, dat de tunnel op aanzienlijke diepte is gelegen. Aan den tunnel, waaraan 3 jaar ge werkt is, is voor 1.670 ton aan ijzer ge-„ bruikt en de verschillende platen zijn met 180.000 nagels aaneengeklo^ken. De verlichting geschied; door - electxische gloeilampen, die natuurlijk dag en nacht branden. Voor hij voor het verkeer geopend wordt, zal de nieuwe tunnel voor het pu bliek te bezichtigen zijn tegen betaling van eenige stuivers en de opbrengst is bestemd voor een paar Londensche hos pitalen. Voor de Biackwail-tunnel ge opend werd, werd hij eveneens tegen be taling toegankelijk gesteld ten bate der hospitalen. De recette bedroeg toen ver scheidene honderden ponden sterling. Een nieuw soort agentuur. Te Londen is een man op het denk beeld gekomen, om een soort agentuur op te richten, alwaar bedelaars raad en bijstand kunnen bekomen, echter tegen betaling eener vastgestelde som. Tot dat doel heeft de man de adressen van .rijke en weldadige menschen verschaft. Uit deze aanteekeningen worden verscheide ne lange en korte lijsten .samengesteld en vermenigvuldigd. Een catalogus bv. met 500 namen kost 6.50, voor «ene uit voerige lijst met 1500 namen wordt een bedrag van 15 gevorderd. De vertegen woordiger van deze bedelaars-agentuur is ook steeds bereid om de hartroerend- ste bedelbrieven op te stellen. Men be weert dat de man met dit zaakje een jaarlijkseh inkomen van f 3600 heeft. De viermillioenstad Londen herbergt allerlei soorten elementen! Zoo vroolijk mogelijk. „Dat is nu uw kamer, mijnheer" zei juffrouw Peters, de eigenares van een pension op een dorp in eene gezonde streek, tot een bleek en mager jonkman "uit de stad, die door zijn dokter naar buiten was gezonden „voor zijne zenu wen". „Meneer Tenger, die hier verleden zo mer een poos heeft gewoond", zoo ver volgde zij, „was er altijd zeer mede in zijn schik. Hem mankeerde zoowat het zelfde als u en hij schreef zulke mooie verzen, van verloren verliefde en bleeke manen en zoo. En hij leed aan flauwtes ook. „Hij stierf in den leuningstoel, waar in u nu zit, Ik sprak met hem net als nu met u. Daar valt hij opeens met een zucht achterover en vwo dood. Ik ben nooit in mijn leven zoo geschrikt! „Iedereen, die hier komt, vindt het uit zicht zoo mooi. Gij kunit. hier ook juist op den ouden molen zien bij den vijver, waarin de meisjes van Jansen acht ja ren geleden zijn verdronken. „Het was een treurig geval. Zij waren tweelingen, pas 19 jaar. En Annemie zou de volgende week trouwen. ,,De menschen uit de stad vinden alle maal, dat die oude molen er zoo schil derachtig uitziet. Maar ik vind hem niet In den Verjaarbrief van een piano-onderwijzer aan zijn leerling. Een jubelouverture klinke tot je eer en bazuinen mogen schallen in C-Dur (daar je nog geen anderen toonaard kent) om der wereld je geboortedag te verkondi gen! Wanneer je in den vroegen geboor tedagsmorgen nog in sluimer ligt en in den droom misschien de toonladder op klimt om de liooge c te halen, zal je broertje al allegro con fuoco aan je bed komen springen en je onzacht aan de punt van den neus er uit willen trek ken; of wanneer je daarvoor ongevoelig blijkt, misschien je „Pedalen" erg on hebbelijk kittelen, zoodat je vivace uit je bed springt en je broer staccato aan je hart drukt. Mijne wenschen op je geboortedag nu zijn .deze: Dolce en piano stroome je leven daar heen; doch slingeren je de stormen van hei noodlot, zoo wees torie! Geen disharmonie store ooit het spel van je leven; geen wanklank zij er tus- sehen .jou en je broertjes en zusjes. Je geest en lichaam mogen steeds cres cendo blijven, je karakter moderato! Toon onder alle omstandigheden den goeden tact! Kleed je en gedraag je in gezelschap zoo, dat men je voor een salonstuk aanziet en niet voor een ver velende étude. Houd onder het spreken de handen stil en ma.alc geen vingeroefe ningen! Begeleid1 menschen, die je nog niet kent, hoogstens op de piano en niet op andere wegen. Wanneer je wat gewichtigs voor hebt, ga dan niet, andante, maar accelerando op je doel af, en hebt ,ge het bereikt, dan zij hei sostenuto! Wanneer je eens door eigen verdien ste geld in handen krijgt, vergeet dan 't nauwkeurig iellen niet! Vier dien dag van heden scherzando in Es-dur en hïermde fine, zonder dal segno. Je trouwe leeraar. K. L.„. Zonderlinge hotels. Waarschijnlijk heeft, nooit een bouwmeester een zonderlinger gedach te gehad' dan die van een hotel op Co- ney-'Jsland, hij New-York, dat den vorm van een oliefant had. Van verre gezien, was het zoo bedriegelijk mo gelijk. Het gebouw, dat 2000 personen kon bevatten, zag er met den snu'it en den staart precies nit als een reus achtig standbeeld van een oliefant. Dit merkwaardige gebouw brandde eenige jaren geleden af, maar in At lantic City, de badplaats van Phila delphia, bestaat een tweede oliefant- hotel, dat niet zoo groot is. als dat van Coney Island, maar evenveel bezoe kers trekt. Op de Reiswezen-tentoonstelling te Amsterdam had men indertijd een tunnel. kochten onlangs het oude stoomschip „Alaska" en richtten dit in als verblijf voor vierhonderd hunner arbeiders in Barrow. Het ligt in de dokken en de vroeger door vorsten en millionnairs be woonde hutten dienen nu tot verblijf aan Engelsche werklieden. Een ander tot hotel ingericht schip is het lievelinsplan van den grooten koffie- millïonnair Joch Arbuckle. Hij kocht het zeeschip „Jacob A. Stamler" en richtte dit tot een zeer elegant hotel met vijf- en zeventig kamers in. Alleen overdag zal het in het dok blijven liggen. Des zomers zal het eiken avond zee kiezen, zoodat de gasten het voordeel genieten een nacht in de k'o^Ie. frissche zeelucht door te brengen. De prijs voor een kooi aan boord bedraagt 1 1/4 dollar 3.12 1/2 per nacht. Geestrijke dranken zijn ,er niet aan boord; maar voor die keuken zorgt een kok van den eersten rang; bovendien zal er een zeer goed orkest aan boord zijn. Uit Talma's leven. De beroemde tooneelspeler Talma deed een® e.en tooneelreis. In den post wagen leerde hij een zeer aardigen Parijzenaar kennen, die tot zijn groot ste bewonderaars behoorde. De Pa rijzenaar begeleidde den kunstenaar dn alle plaatsen waar deze de gastrol vervulde, te Bordeaux, Toulouse, Avig- nen, Lyon, enz. Hij vertoefde altoos in hetzelfde hotel, en ontbrak nooit bij de toeschouwers, als Talma optrad. Te Parijs teruggekomen, noodigde de tooneelspele® zijn goeden bekende, die ook naar de hoofdstad was terug gekeerd; aan een diner. Deze betreur de de onmogelijkheid, daaraan deel te kunnen nemen, daar hij dadelijk we der afreizen moest. Toen Talma aan zijn middagmaal zat, bracht men hem een pakket met een prachtig horloge; een gouden snuifdoos en een zeer kostbaren das speld, met een schrijven, dat de woor den bevatte„Ik ben noch koning, noch vorsttoch verzoek ik u dit klein bewijs van dankbaarheid van mij te willen aannemen. Ik dank aan Ros- cius veel meer, dan Rolscius van mij ontvangt." Ongeveer een maand later kreeg Talma van de prefectuur van politie te Parijs een brief. Er stond in. dat een gevangene hem dringend om een bezoek bad, daar slechts hij (Talma) in de gelegenheid was, een groot mis verstand op te helderen. Talma begeeft zich naar de gevan genis en vindt... zijn reisgenoot. Alleen mijn bewondering voor u. zeide deze, heeft mij hier gebracht. Daar ik Parijs plotseling verlaten moest, kon ik u geen bezoek brengen; De toegang tot den nieuwen tunnel onder de Theems. De SSeussap. In de verzameling van I-Iagenbeck te Hamburg bevindt zich thans een uit Bor neo levend overgebrachte neus-aap, de eerste die tot heden in Europa voor kwam. Door zijn neus, die hem zijn naam gaf, oudeischeidt zich het dier van den gewonen aap. Die neus is langer enslap- p«i dan één andere apenneus, de eige naar kan hem op en neer bewegen, op waarts zoover, dat de steeds naar bene den gerichte neusgaten, die hij boven dien wijder en nauwer maken kan, ver ticaal opwaarts staan. Het is een woest, kwaadaardig dier, ofschoon het in hoofdzaak vegetariër is. Het voédt zich, Ln de kronen der woud- b;.omen, die hij bewoont, met bladen, jonge twijgen-, knoppen en rijpe vruch ten. In gevangenschap eet de. neusaap salade, gekookte aardappelen en artisjok ken, die hij als een voorname fijnproe ver, uitzuigt. Ook lust hij gaarne brood en melk. Door de zeer zorgvuldige verpleging, die hij _enoot, is men er in geslaagd hem levend in Europa te brengen, alle dongen koopprijs een grief, die ech ter absoluut onleesbaar was voor hem. Benassit aan het zoeken naar iemand, die slecht schrift kon ontcij feren. Eindelijk wordt hem een apo theker aangewezen, die, naar het heet, op dit gebied zijne sporen heeft verdiend1.. Benassit stapt denwinkel binnen, groet en geeft den apoltheker zonder meer dan een: „Al® 't u belieft!" dien on leesbaren brief. De andere zet. zijn bril op, verdiept zich een oogenblik in de lezing van den brief, schenkt een flesc.hje vol met een bruinachtig vocht, plakt er een papiertje op, waarop hij te v.oren een paar woorden krabbelde, en geeft den verbluften schilder het fleschje in de hand met de woorden: ,,'t Kasfo 3 francs." Hij had Benassit voor een Klant aangezien en den brief voor een re cept. En op het etiket van U flegeK» t4jjet$omd: Om de drie uur een lepeL Het mausoleum, waar het stoffelijk overschot van den Amerikaanschen müliardair Mackay zal heengebracht worden, is gelegen te Greenwood, nabiji New-York. Het 'is een dier prachtigste' graven, die op de wereld bedtaan en kost 300.000 diollar. Het mausoleum is van graniet opge bouwd. Op ieder der vier hoeken staat één enorme symbolische groep uit brons gegoten. De standbeelden verzinnebeelden die droefheid, het ge loof, het leven en den dood. Toegang tot het graf verleenen vier deuren van' massief brons. Voor den hoofdin gang staat een altaar met voetstuk van wit Car arisch marmer; hei altaar zelf is uit zwart. lersch marmer ge houwen. In het geheel zijn ©r twin tig graven in, het Mausoleum; Het monument is 33 voet lang, 33 voet breed en 47 voet hoog. De oplossing van ons vorig prijsraad sel Week te zijn: MALARIA-MUG. De prijs werd na loting toegewezen aait den heer A. J, DIEL, Gaelstraat 19. Ons nieuwe prijsraad luidt als volgt: Het geheel is een dorp aan de Zaan streek en bestaat uit 9 letters. 5, 8, 9, 2 is een Vlijtig dier. Eik zaadje draagt! een 1, 8, 6, 4 in zich. 3 en 7 zijn letters. Als prijs loven wij uit een BOEK. maar toen ik gisteren hier weder aan kwam, las ik uw naam op een tooneel- biljet en snelde naar den schouwburg. Onder de groote menigte die gij 'on ophoudelijk weet te boeien, moeten gisteren ook eenüge dieven ingeslopen zijn. Verscheidene zakken zijn door vlugge hand geplunderd. Door een verkeerde opvatting geleid, greep mij een politieagent. Maar. dank zij den hemel, nu gij hier zijt, en het getui genis, dat gij over mijn moraliteit ga. ven kunt, waarde rdisgenoot, nu zal Vergeef mij, viel Talma hem in de rede. welke zijn de gestolen voor werpen? Dat weet ik niet zoo precies horloges, shuifdoozen Ook doekspelden misschien Ge hadt ijm dus nog een geschenk willen maken? vroeg de kunstenaar lachend. Ach, mijnheer TalmaDus ook gij verdenkt mij en valt mij af Neen mijnheer, zeide Talma vroo lijk. Ik wil u een goeden rechtsgeleer de aan de hand doen. De tooneelspeler hield woord. Maar trots den goeden advocaat veroordeel de men den zakkenroller, die van den grooten toevloed van Talma's optre den gebruik had gemaakt, om de zak. ken der schouwburgbezoekers te ledi gen en daarom alleen met den kunste naar alle plaatsen in de provincie had bezocht. lang. Daar de Franschen ijverige jagers zijn, wordt voor een betrek king van wolvenjager steeds druk ge solliciteerd. Bonte steentjes. Het zijn de besten, die zich beteren. Wee hen, die het vertrouwen van de kinderen dooden! Een welopgevoed' man kan de waar heid zeggen zonder te kwetsen. Wat ge iemand niet in het gezicht durft zeggen, zeg dat ook niet achter zijn rug. „Men is maar eens jong!" Juist, men is het. maar ééns! Verbeuzel daarom uw tijd niet; en geniet zóó, dat gij er later zonder zelfverwijt op kunit terugzien. Oppervlakkige menschen. hebben kleine verdrietjes en kleine vreug den; zij voelen zoo weinig hun lijden zoo weinig hun genietingen; het zijn bijna poppen. I-Iet vrachtverkeer vian alle schepen der aarde bedraagt, aan gewicht jaar lijks 185 miUioen ton, waarvan een vierde gedeelte van kolen en een tien de gedeelte van graan afkomstig. Wolven. De wolven zijn in Frankrijk nog volstrekt niet uitgestorven, maar in den loop van de laatste 20 jaren is hun. getal, tengevolge van den feilen strijd, dien men 'tegen hen voert, toch aanzienlijk verminderd. Hunne volle dige vernietiging is overigens geen onmogelijkheid. In Groot-Brittan je zijn zij bijv. sinds lang verdwenen. De laatste wolven werden in Schot land in 1860, in Ierland in 1710 ge- d'ood, ©n in dien tijid! was het eigen lijke Engeland reeds lang van ze be vrijd. Frankrijk heeft nog niet het zelfde resultaat bereikt als Engeland omdat de aangewende middelen niet zoo 'krachtig waren als aan de andere zijde van het kanaal en omdat uit naburige landen steeds weer nieuwe wolven het land binnen trekken. De departementen, waar zij thans nog in vrij groote hoeveelheildl voor komen, zijn Dordogne., Charente.i Haute Saónne, Vogezen, Maas, Hau te Vienna, Deux Sèvres, Incfcre en Haute-Marne. Het vervolgen der wolven in Frank rijk geschiedt zoowel door bijzondere personen als dioor menschen door den Staat aangesteld, idle „lieutenants de louveterie". Ieder heeft het recht het roofdier te dooden. De staatswolven- jagers krijgen ge©a traktement, maar hebben recht op een premie. Zij wor den door de prefecten uit de beste ja gers van de streek uitgekozen, en mogen zich van alle wapenen beldlie- nen, bijv. strikken, wolfskuilen en vergiftigde lokazen, wanneet* zij slechts geen nadeel toebrengen aan zaken van openbaar of privaat be- Een eigenaardig duel heeft plaats gehad tusschen een Amerikaan en een Franschman. Deze, heeren, die zich in Zwitserland bevonden, heb- j ben, op het pistool geduelleerd, Ifier- wijl zij ieder in een bootje stonden op het meer van Lucern. De Fransch man werd1 licht gewond. Een trap die toegang geeft tot den tunnel. Kort geleden overleed te Parijs een schilder, Benassit genaamd, die in den laatstan tijd wat op den achter grond was 'geraakt, maar in het Qualr- tier laltin zijn tijd van beroemdheid heeft gehad, al was het alleen maar om de grappen, die hij verkocht. Het volgende' is hem, naar hij ver telde, eens overkomen; we staan voor de waarheid geenszins in. Een rijk liefhebber van schilderij en had hem een paar stukken afge kocht en zond' tegelijk met d'en be verige proeven mislukten reeds te Suez.. Het is een slank mooi dier, met fraaie,, bruine oogen. Zijn zijde-achtig baar is op den rug geelbruin, op den kop en in den nek roodbruin, .een donkere vlek loopt -over den achterrug. De staart, is zilvergrijs, armen en beenen zijn. licht grauw, de banden zijn donker. Hij bezit geen wangzakken. Overigens is van zijn levenswijze en zijn gewoonten in de wouden van Borneo niets bekend.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 8