De Ster ten liet Mi NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Woensdag 3 Sep ember 1902. Mo. 5883 LEU'S ABONN EM ENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waai- een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37J4 de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIËN Van 15 regels 50 Ots.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. BureauxGebouw Het Spaarne, Zuider Üuiteïispaarne No. 6. Telefoonnummer der Redactie 600. fcieioounummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G, L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 311»* Faubourg Monunartre. Haarlem's Dagblad van 3 Sept. bevat o. a.: Onderscheidingen, Congres mid denstand, „Vergunning", Konin ginnedag, Gemeenteraad. Buitenlandsch Nieuws Zuid-Afrika. De Standard' bevat een hoofdartikel waarin heil; blad de verklaring dier Boerengeneraals bespreekt, dat zij e<n president Kruger eensgezind zijn. Het blad zet uiteen, d'at ditt dien En- gelschen onverschillig kan zijn, wijl Kruger, evenmin als de gedelegeer den of de generaals, politieke betee- kenis heeft. De generaals mogen me dewerken tot den herbouw van Zuid- Afrika, doch wij kunnen ook buiten h,en. Voorstellen doen of eischen stellen kunnen zij evenmin als onderhande lingen voeren. Alleen de Engelsche Regeering beslist over de Kroonkolo niën. Ook de Bondsleden in de Kaapko lonie moeten voorzichtig zijn en zich niet door dien slteun van het Ministe rie laten verleiden om de loyalisten te vervolgen. Alle overwegingen te gen de schorsing der Grondwet moe ten wijken waar helt geldt de bevesti ging der Britsche suprematie in Zuid- Afrika, waarvoor ook die oorlog ge voerd is. De correspondent van de „Standard" te Kaapstad meent, dat er vooral twee din gen zijn die de verzoening van Afrikaan- ders en Engelschen in de Kaapkolonie in den weg staan: de houding van Sauer, die door zijn bedekte en openlijke hate lijkheden de progressieven prikkelt; en de houding van dr. Smartt, wiens verge dreven jingoïsme en gemis aan zelfbe- heersching aldoor de Iiollandsche Afri- kaanders ergeren. De gemaigdheid van Merriman steekt daar gunstig bij af. En dan besluit de correspondent met te zeg gen, dat dr. Jameson met zijn redevoe ring zoo'n goeden indruk heeft gemaakt, dat vele progressieven in hem hun eenig mogelijken leider zien. Dus om de Afri- kaanders niet te prikkelen zou dr. Jame son de aanvoerder van hun tegenpartij moeten worden! Reuter meldt nog uit Kaapstad, dat mi nister Graham, zijn voldoening over den gematigden toon van het debat te kennen heeft gegeven. Hij meent, dat de toena dering tusschen de twee stammen in Z. Afrika hoe langer hoe grooter wordt. Dit laatste daargelaten als Graham terecht den toon van de beraadslagingen zoo ge matigd vindt, wat hebben wij dan weer te denken van de waarheidsliefde van de correspondenten, die ons wilden wijsma ken, dat de heftigheid van het debat be wees dat de schorsingspartij gelijk had, van het bijeenkomen van het Parlement het opnieuw en fel ontbranden van den partijstrijd te verwachten? De correspondent van de „Times", die tot deze berichtgevers behoort, wijst er nog eens op hoe alles blijkt, dat de Kaapsche regeering de gehoorzame die nares van den Bond is geworden. Deze heeft bij monde van een zijner woord voerders verklaard, dat hij niet voor de Indemnity Bill zou gestemd hebben, als de regeering geen koloniale commissie van onderzoek naar de krijgswet beloofd had. Deze commissie komt er dus op den eisch van den Bond; de steun van dezen is tegen dien prijs verkregen. Een Lloyds-telegram uit Port Elisabeth van Maandag meldt dat daar een zware zuidoosterstorm woedt. Zeventien zeil schepen, twee sleepbooten en vele lichters werden op het strand geworpen. Men vreest dat vele menschenlevens verloren zijn. Het weder is nog altijd zeer slecht. Frankrijk. De besluiten van minister Combes over de congregatiescholen zijn nu uitgevoerd en alle congregatiën op één na in Finistère hebben een verzoek om ver gunning ingediend tot het houden van de scholen, die onlangs gesloten zijn. Worden de aanvragen alle toegestaan, dan zal de oude toestand weldra nage noeg volkomen hersteld zijn. De prefec ten hebben instructie ontvangen machti ging te verleenen aan de gemeenteraden in hun departement, in buitengewone vergadering bijeen te komen om advies uit te brengen aan den Raad van State over de beslissing op de aanvragen. Toen de wet van 1 Juli 1901 in werking trad, waren er 5 congregatiën van man nen, die machtiging hadden bekomen, terwijl er 147 congregatiën van mannen waren zonder machtiging. Onder de in richtingen, opgericht door de congrega tiën, waren er 3216, die geen machtiging hadden. Congregatiën van vrouwen met mach tiging waren er op genoemd tijdstip 905, zonder machtiging 606. Het aantal in richtingen, dat zonder autorisatie door deze congregatiën werd gehouden, be droeg 13,252, waarvan er 10.970 behoor den tot de congregatiën mèt. en 2282..tot. de congregatiën zonder machtiging. De scholen, die onlangs van overheidswege zijn gesloten, vielen alle onder die 13,252 inrichtingen zonder autorisatie. Van de 147 congregatiën van mannen hebben er sedert dien 64 een verzoek om machtiging ingediend; de overige zijn ontbonden. De 606 vrouwen-congregatiën hebben in den regel machtiging ge vraagd van deze zijn er slechts 55 ont bonden. Zondag is wederom een gedenkteeken onthuld voor in den jongsten oorlog ge sneuvelde Fransche soldaten, ditmaal te Bourgoin. Ook daar sprak de minister van oorlog, generaal André. Hij zeide dat tusschen Frankrijk en zijn leger geen verschil van meening kan bestaan. Frankrijk wil een sterk leger hebben, want het moet in de toekomst zegevie ren. Daarvoor is noodig dat alle gezonde jonge Franschen een militaire opleiding krijgen, die het bewonderenswaardige officierskorps hun in twee jaar wil ge ven. Aan het slot van zijn rede legde de minister er nogmaals den nadruk op dat een sterk goed gedrild leger onafwijsbaar noodig is om Frankrijk het bezit van den Franschen bodem te verzekeren. Duitsehland. De „National Zeitung" bespreekt de ontwikkeling van Kiao-tsjou en acht die bevredigend. Vooral is 't van belang dat van den gevreesden uittocht van Chinee- zen uit Duitsch-Sjantoeng niets te be speuren valt. Het blad geeft echter toe, dat de Duitsche firma's, uie veel geld in Kiao-tsjou gestoken hebben, nog moeten wachten op behoorlijke winst, maar die zal wel komen zoodra er maar gezorgd is voor verkeersmiddelen. Een goed spoorwegnet is een eerste vereischte, om 's lands voortbrengselen: zijde, huiden, was, talk enz. te kunnen vervoeren naar de havens. De aanleg van de lijn naar Wei-hsin schiet goed op, en binnen een jaar of drie zal het spoorwegnet op be vredigende wijze Uitgebreid zijn. Intusschen heeft de cholera, die op zoo veel plaatsen van China slachtoffers maakt, ook Kiao-tsjou niet verschoond: hier en daar richt de ziekte er groote ver woestingen aan. Uijfc Gum binnen wordt aan het Ber liner Tageblatt gemeld', dat thans ook luitenant Hildebrandt, wegens de be leende demonstratie bij zijn vertrek uit Gum binnen zijn ontslag- heeft thuis gekregen. Rusland. Volgens de Londensche Standaxd zijn er 26 Augustus te Odessa 600 politieke veroordeelden aangebracht, die allen op weg zijn naar het eiland Saghalien, aan de oostkust van Siberië. Zij worden naar dit verbanningsoord vervoerd door het stoomschip Yaroslawl van de Russische vrijwilligersvloot. Onder de gevangenen bevindt zich ook de beruchte kolonel Grimm, die wegens hoogverraad het verkwanselen van militaire geheimen aan vreemde mogendheden; men herin nert zich die opzienbarende zaak van eenige maanden geleden tot tien jaar dwangarbeid is veroordeeld. Evenals de andere gedeporteerden draagt Grimm 't grijze pak der dwangarbeiders en is zijn hoofd tot op de kruin kaal geschoren. Hij is eveneens aan handen en voeten geboeid. De veroordeelden zijn opgeslo ten in ijzeren kooien tusschendeks. Bij de minste poging tot opstand wordt altijd volgens den correspondent der „Standard" door stalen buizen op hen gespoten, niet met water, maar met stoom uit de ketels van het schip. Stadsnieuws. Haarlem, 2 Sept. 1902. De afd. Haarlem en Omstre ken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, houdt Vrijdagavond eene al gemeene vergadering in het koffiehuis „De Korenbeurs" te Haarlem". De onderwerpen ter behandeling zijn: 1. Medededeelingen; 2. Benoeming van twee Afgevaardigden ter algemeene ver gadering, te houden te Alkmaar, op Vrij dag 19 September 1902. 3. Punten van be schrijving voor die vergadering. Daarna kostelooze verloting (ailieen voor de leden, die bij den aanvang der vergadering en tevens bij de verloting tegenwoordig zijn). Naar wijvernemenzalde he er J. Guskus, seinhuiswachter aan Blok E ou de lijn AmsterdamHaarlem alhier, September a.s. de H. IJ. S. M. met pen sioen verlaten. De heer Guskus was 34 j; ar aan de I-I. IJ. S. M. Maandagavond o ms t re e k s half een werd de Langebrug over het Spaarne na. ruim een uur gesloten te zijn geweest, weder geopend. Een man, die het hek open maakte werd door het hevige gedrang tegen het hek geduwd, zijn hand geraakte tusschen het hek en de leuning van de brug be kneld, met het gevolg dat twee vinger toppen werden afgekneld. Maandagmiddag omstreeks; twee uur wilde een politieagent een j beschonken man in de Kleine Houtstraat j arresteeren, doch dit ging niet zoo ge- makkelijk. D,e man stelde zich zoo woest aan, dat niet minder dan negen agenten noodig waren hem naar het politiebureau over toebrengen. Maandag herdacht de heer A. Spierenburg, ladingmeester bij de H. IJ. S. M. alhier den dag, waarop hij vóór 25 jaar bij die maatschappij in dienst trad. Zoowel van zijne superieuren als van zijne kameraden ontving hij vele blijken van belangstelling. Maandagavond geraakte de boot van de kegelclub „de Kroon" bij bet terugkeeren van de gondeltocht in bot sing met de Langebrug over het Spaarne, De geheele acetyleenverlichting brak af, viel in het Spaarne en zonk naar de diepte. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van den heer Mr. A. Kist, zal plaats hebben op de algemeene begraaf plaats alhier, op morgen 11 uur. Een persoon, wonende te Schoten, vervoegd1© zich Zondag met een belangrijke wonde aan het voor hoofd en een wond in de linkerborst aan het politiebureau, welke wonden hem waren toegebracht door een 21- jarig los werkman in een tapperij in de Fran ken straat alhier. Na geneeskundig verbonden te. zijn, kon de verwonde huiswaarts gaan, en is de dader aangehouden door de re cherche. Reorgaaisalti e-p lannen van den Hou t. Zooals wij in ons nummer van gis teren reed® mededeelden, is door den heer L. P. Zocher een adres aan den Raad gericht, waarin hij zegt, dat hij zich als een persoon die meer dan een halve eeuw zich met het aan leggen van parken en tuinen heeft be zig gehouden, en die iedere boom in den Hout kent, verplicht acht den Raad mede te deelen, dat hij met groot leedwezen van de voorgestelde reorganisatie heeft kennis genomen. Wordt deze aangenomen, dan geeft schrijver den Raad de verzekering, dat onze Hout veel van haar schoon en van haar karakter zal verliezen. Bovendien ach't. de heer Z. den heer Springer geenszins den man, aan wien die taak zou mogen worden op gedragen. Te oordeelen naar hetgeen schrijver van hem zag, staat het bij hem vast, dat de heer S. daarvoor de noodige kunde, die van een bekwaam tuin-architec't mag worden verwacht, mist. Verder schrijft de heer Zocher het. volgende: ..Hoezeer ook de heer Springer met zichzelven is ingenomen en zich het monopolie van deskundigheid schijnt, toe te eigenen, kan ik toch in dlie wer ken. waaraan hij zijne reputatie, bij een groot deel van het onkundige pu bliek heeft te danken, bijv. Duin en Daal. Haïar 1 e.mrr<orhoutpark. Kljever- park. enz. een aantal punten aanwij zen, die in mijn oog. fouten en gebre ken zijn. terwijl ook de wijze, waarop de wandelweg van den Dreef door hem is behandeld, de peuterige be planting met. allerlei heestertjes: en planten op liet groote gazon van het Kenaupark, het plaatsen van drie kleine boompjes vóór den zeldzaam fraaien treurbeuk in den Hortus bo tanicus, de onoogelijke prikkeldraad versperringen op de bolwerken, de leelijke en geheel onnoodige sloot om den Hertenkamp, de kleingeestige en misselijke bochtje® van struiken en heesterparken, den man leeren ken nen en getuigen van bekrompenheid in zijne opvattingen en van weinig schoonheidsgevoel. Het schijnt, dat de heer Springer geheel de vrije hand heeft, te doen walt hem goe.dldunkt, daar ik mij niet kan voorstellen, dat het hier aangehaalde door de com missie van toezicht zou zijn goedge keurd. Het werk van mijn vader, ook doo.r hem zoo hoog geroemd-, wordt juist door hem geleidelijk bedorven en zijne uitingen van respedt hier voor, acht ik dan ook volslfcrekt niet betrouwbaar en doen me zeer onaan genaam aan. Niemand gevoelt meer dan ik. dat den Hout behoefte heeft aan goed on derhoud, vooral na de twee jaren van vorwaarloozing; nagenoeg niets toch werd er in dien tijd: aan gedaan, niet tegenstaande er tegenwoordig aan bewaking en onderhoud van onze plantsoenen jaarlijks zeker ruim f 10.000 meer wordt uitgegeven dan vroeger, maar wat er gedaan moet worden, kan geschieden zonder een deel van den Hout te bederven en groote sommen behoeflt het dan ook volstrekt niet, te kosten, te meer daar ook volgens den heer Springer zeiven hiervoor ten deele werkkracht der ge meente-arbeiders kan worden aange: wend. Wat de voorgestelde harde wegen betreft, hiervan zal, naar ik vertrouw wel geen sprake meer zijn, nu geluk kig, ook voor hem zeiven, de heer Springer naar ik vernam, zijn voor stel hier omtrent grootendleels heeft ingetrokken; zeer zou het dan ook te betreuren zijn, als hiertoe werd be sloten en nielt minder zou dit ook het geval zijn, als, in verband: hiermede, de Spanjaardslaan in rechte lijn werd doorgetrokken; Git zou ik een mis daad achten. Laat men toch de overtuiging heb ben. dat de plantsoenen van Haarlem voor de stad van het allerhoogste be lang zijn en er daarmede niet licht vaardig mag worden omgesprongen. Ik neem daarom de vrijheid U zeer ernstig in overweging te geven, nielt tot dc voorgestelde reorganisatie over te gaan, opdalt een der grootste mees terwerken van mijn vader voor Haar lem hehouden blijve. Bovengenoemde vereeniging van oud-strijders herdacht Zondag den ge- hoortedag van H. M. de Koningin door het houden van een bijeenkomst, voor de leden en hun vrouwen in het ge- j bouw „St. Bavo." Te 8 uur werd door den voorzitter de vergadering geopend en na herin nerd te hebben aan de ziekte en het gelukkig hei-stel van H. Majesteit werd een driewerf hoera aangeheven en staande de' vergadering een telegram van gelukwensch aan H. M. afge- j zonden. De avoncl werd verder afgewisseld i door voordracht en dans. terwijl door i een der leden namens de aanwezig zijnde weduwen derzelver dank werd 1 overgebracht aan het bestuur en leden voor hetgeen hen weder ter gelegenheid: van H. M's. verjaardag uit het wedu wen- en weezenfonds was verstrekt. Niet het minst, droeg tot het welsla- i gen dier gezellige bijeenkomst bij de heer P. v. Koniugsbrugge. Spaamwou- cterslraat. '138, aan wien de leiding over het feestelijk gedeelte van dien avond j was opgedragen. j ..Het Vaderland Getrouw" heeft hier mede getoond, naast. de> zorg voor we- j duwen en weezen ook hare leden aan- i genaam. en gezellig te kunnen bezig houden. Ten drie uur in de morgen keerden de laatsten der di'ie leden huiswaarts, allen wel voldaan. A. s. Zondagzullen dan onze twee Haarlemsche football-clubs in strijd gaan te Rotterdam om cle zilve ren voetbal machtig te kunnen worden. Plet is Haarlem, die den eersten wed strijd des morgens te 11.15 tot 12.30 moet spelen. De club. welke zij het eerst moeten slaan, is Rapiditas. Komt Plaarlem volledig op. wat zeer te betwijfelen is, dan heeft zij een mooie kans om Zaterdag tegen de D F. C. to moeten spelen. De PI. F. C. komt des middags in het strijdperk tegen Ajax en moet spelen van 3.30 tot. 4.45 ook hier heeft onze Plaarlem- sche club kans op een overwinning, mite haar elftal niet minder in gehalte Feuilleton. Vertaald uit het Italia,ansch. 35) Maar wat valt er dan ie doen Dc weet het niet. Dit weet ik al leen, dat gij over uw verhouding tot Semmola. over de ontvreemding van de Ster van het Zuiden en over alles, wat tot het ontdekken van den misda diger aanleiding kan geven, niet meer kunt, niet moogt zwijgen. Dat is niet alleen een gewolne zedelijke plicht, dien gij als staatsburger tegenover de overheid hebt te vervullen ^maar het moet ook geschieden,omdat, gij anders in nog erger verdenking zoudt vallen. Attilio voelde in vertwijfeling door zijn haar. O, ik zie het aankomen deze zaak zal mijn ruïne, mijn onder gang zijn. Maar wat valt er te doen? Ik weet het niet. Dit weet ik al len dat gij over uwe verhouding tot Semmola, over dJe ontvreemding van de Ster van het Zuidten en over alles. wat tot ontdekking van die misdadt-i gers ka,n leiden, niet meer kunt. niet; meer moogt zwijgen Dat is niet alleen een gewone zedelijke plicht, dien gij als staatsburger tegenover de overheid hebt te vervullen, maar het moet ook) geschieden, omdat gij anders in nog erger verdenking zoudt geraken. Attilio voelde in vertwijfeling door zijn haar. O. ik zie het aankomen, cleze zaak zal mijne ruïne, mijn on dergang zijn! Dat zie ik nog niet in. Is het zoo. moeielijk een kleine fout te bekenne Is dat moeielijk. wanneer daardoor een groot onheil, voorkomen kon wor- dien en een misdaad kan worden ont dekt? Leer dan toch eindelijk eens be grijpen. da,t gij als eerlijk man niet andiers kunt handelen. En Elvira? Dat helpt allemaal niets! Er mag van komen. wat. wil. gij moogt niet, an ders handelen. Is het uwer misschien waardiger, mannelijker, alle energie en te maken? Wie weet, wat er uit uw hardnekkig stilzwijgen nog kan voort kom. Schrikt gij niet terug voor die vearnt.wo ordelij kheid. die gij daardoor op u laadt. Is het niet veel beter, waarliger, mannelijker, alle energie en kracht aan te wenden, om dien schul dige of de schuldigen aan het. gerecht over te leveren.. Attilio, verman u. Ge moet handelen. Attilio stond op en zag graaf Tozzo] vast aan. Hij gaf hem die hand en' sprak vastberaden: Het is een vreese-f lijke gang voor mij, maar ik wil hem doen. Gij hebt gelijk. Emilio, ik moet hem doen, er blijft mij niets anders meer over. Ik vertrek dadelijk na Positano. Naar Poisitano? Zeker. Ik zal mijn vader do waar-< beid bekennen, hem alles zeggen wat er gebeurd' is. ik zal hem ook den| dreigbrief laten zien. dien men miji gezonden heeft. Ilc ben zijn zoon. ik, ben van zijn bloed, hij zal mij begrij-j pen en mij vergeven. Hij zal ook het beste weten wat er gedaan moet wor- iden. Gij vergezelt mij immers. Emi- io? Als gij het wenscht, ja. O, natuurijk wensch ik het. Ge zut mij hepen, mij ondersteunen, als de kracht mij mocht ontzinken. Gij moogt mij niet verlaten, vooral nu niet, nu de nood het, hoogst is. Ik ben bereid. Kom! De zon was juist ondergegaan, maar nog schitterde het geheele westen van het firmament in donkerrooden gloed, en overgoot de zee en de heerlijke oevers van de Golf van Salerno met die verrukkelijk schoone, wonderbarei tinten, en dompelde de olijfbosschen en de rotsachtige heuvelen in schilder achtige schaduwen, zooals men alleen in het Zuid'en kent. De hitte van de dag was ©enigszins verminderd. Een koele, verfrisschende zeewind verhief j zich en bewoog in grillige slingeringen de lange spookachtige armen der aga ven en paiknen in het park van het kasteel van Positano, en ruischte ge heimzinnig in de breedte In-uinen der pijnen. I-Iert. o gin Estella zat in een grooten stoel aan het open venster en voor haar lag haar zoon Attilio geknield, het hoofd1 weemend in haar schoot ver borgen. In drooraend gemijmer rust ten hare schoone, sprekende oogen op het heerlijke landschap, dat zich voor .haar uitbreidde., en. eindelijk sprak zij, een lange pauze verbrekend; langzaam en weemoedig: Die mannen! Die mannen! Zij gaan luidruchtig, joe lend' en tierend die wereld door. stor men hartstochtelijk het leven in en eindigen met ongeluk. Niet alleen met hun eigen, maar ook met dat hunner aanhoorigen en met de zielesmart van hen. die zij liefhebben. O. gij verblin den! Waarom luistert gij niet naar de tooverspraak van het hart? Waarom overstemt gij de teedere, zachte waar schuwingen van het geweten? Zie, At tilio, de wereld is zoo schoon, zoo groot en heerlijk, maar het heerlijkste van alles is het menschenhart. Onophoude lijk doortrilt het met duizend vezelen de borst, liet vermaant en bidt en smeekt. ,en streeft en smacht naar menschengeluk, en gij brengt in uw dolzinnig onverstand al die duizend zachte en teedere stemmen tot zwijgen. O, dat gij die inwendige stem had ge volgd. ge zoudt dan nu niet zoo voor mij liggen. Attilio! Weet uw vader al les? Ja! Van wien? Van graaf Tozzo. En wil hij u niet ontvangen? Hij wil mij niet meer zien! Dat is dus zijn gansche wijsheid?! Weer ontstond er een pauze, eerst1 na eenigen drukte hertogin Estella op dien knop eener ©lèctrische hel. Een bediende kwam binnen. Ik laat hertog Gesare verzoeken bij mij te komen, zeide de hertogin! tot hem. De bediende verwijderde zich met, een zwijgende buiging. Haastig hief Attilio een weinig het hoofd op en zag zijn moed'er "vragend in de oogen. Moed'er! riep hij opgewonden. Wat wilt ge doen? Ge zult het zien. Hij zal bii zal tegen mij uitvaren? Blijf maar kalm, Attilio. Laat- er gebeuren, wat gebeuren moet. Ik was lichtzinnig, maar nooit, nooit eerloos. Wees maar kalm. en sta op. Langzaam stond Attilao op. Er heerschte een lange pijnlijke stilte fn de kamer. Na een poos hoorde men den haastigen vasten tred van hertog Cesare op dien steteuen vloer van den corridor en kort daarna sloeg hij de porfiere terug en trad' die kamer van zijn echtgenoot® binnen. Hij zag zeer bleek, hij ademde snel en hoorbaar en zijn neusvleugels zet ten zich uit. Achter hem verscheen angstig en beschroomd' hertogin Cesi- na. eindelijk kwam ook graaf Tozzo. In de kamer heerschte eenige oogen- bUkken de stilte voor den storm, wel ke op allen even pijnlijk drukte. Plet was. alsof allen voelden, dat nu een van die onberekenbare tooneelen zou worden afgespeeld, die zoo vaak over 's menschen leven onheil brengen. Een ieder zag er tegen op het eerst te spre ken. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1