NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. 20e .iaartiansi Donderda» 4 Sep ember 1902. Mo. 0884 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd ia (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02J4 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37 de omstreken en franco per post0.45 ADYERTENTIEN Van 15 regels 50 Ota.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Zuider BuitCOSpaarue ISO. 6* Telefoonnummer der Redactie 600. leieroonnuiiimer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA,MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks» behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère O. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bil Faubourg Monvnuxrtre. Dit nummer bestaat uit zes bladzijden. Haanew's Dagblad van 4 Sept. bevat o. a.: Engelsche waarschuwing, Kus- land in Finland, Onderscheidingen, Congres voor den Middenstand, Een onmensckeiijke behandeling, Nabetrachting en vervolg Gemeen teraad Ainsterdainsch Lyrisch Tooneel. NABETRACHTING van cien (jh.Mlih.iM 1EKAAD. De agenda voor den Raad voorspelde wel, dat hij lang zou duren, maar niet dat er zulke harde woorden, zouden val len als gevallen zijn. Eerst naar alle waarschijnlijkheid nog eens over de be noeming van een directeur vo.or gemeen tewerken, maar dat is maar raden, om dat het in gesloten zitting gebeurde. De uitslag van de stemming evenwel wijst er op. Met negentien van de dertig stemmen werd de heer Dumont gekozen, die enkele weken geleden niet de min ste kans had, de andere elf kreeg de heer Gunning, thans onderdirecteur van pu blieke werken, die niet eens op de voor dracht stond en de heer Weissman, die algemeen doorging voor ,,favori" kreeg er geen een. Vóórdat de Raad tot zulk een verrassend resultaat kon komen, is er zeker heelwat heen en weer gepraat. Toen kwamen de stemmerijen. Men weet, dat den eersten Dinsdag van de maand September door 't heele land heen de z.g.n. vaste Raadscommissiën worden benoemd. Dat duurt in den regel een paar uur, maar dezen keer hadden B. en W. gelukkig de zaak weten te bespoedi gen, door voor elke stemming geperfo reerde strookjes te maken, die voor iede- Te stemming afzonderlijk konden worden ingediend. Toch was het nog vervelend. Zelfs dat van zekere zijde als kinderach tig protest voor sommige functiën blanco gestemd werd), raakte den Raad niet meer. Hij kent dat nu al. Met dat al sukkelden we den middag door en arriveerden ten slotte met een klein gangetje aan het onderwerp: reor ganisatie van den Hout. Het was tropisch in de zaal. Er hing een wolk van lauwe hitte, die door de ventilators maar niet opgezogen scheen te kunnen worden. Voor iedereen moet het dan ook een ver ademing geweest zijn, toen de burge meester voorstelde de reorganisatie van den Hout, de verordening voor de reini ging en de subsidie aan den heer Van Rhijn, aan te houden. Hiermee werd bovendien nog de be handeling van een hoogst onaangenaam stuk, zoo niet afgesteld, dan toch ver schoven. Ik bedoel het voorstel van den heer Zocher óver de reorganisatie van den Hout. Wanneer de tegenstanders van de plannen gemeend hebben, dat zij hier mee hun hoogsten troef uitspeelden, dan geloof ik, dat zij zien zullen, dat deze kaart een geheel tegenovergestelde wer king heeft en juist de positie van den heer Springer versterken zal. In ditzelf de nummer verdedigt Springer zichzelf, maar hij is waarlijk in de stad de eenige niet, die er zich over verbaast hoe een man als de heer Zocher er toe heeft kun nen komen, een vakgenoot op deze wijze te lijf te gaan. Velen met mij bewonderen het talent van den heer Springer op het gebied van parkaanleg, o. a. blijkende uit, het Haarlemmerhoutpark, Duin en Daal en den heerlijk mooien weg over Kweekduin. Deze opinie, laat het zijn die van leeken, kan zelfs het gezag van den heer Zocher ons niet ontnemen. Toen dus nu al de belangrijke punten van de agenda waren afgevoerd, dachten we, dat we den atmosfeer van de Raads zaal met de althans iets frisschere omge ving van de Groote Markt zouden kun nen verwisselen. Maar daar hadden we weer buiten de Rondvraag gerekend, een punt dat nooit op de agenda sflaat en toch dikwijls veel interessanter is, dan de heele rest. Dat was nu ook het geval. De heer Van de Kamp klaagde. Hij had op den Koninginnedag gezien, dat een man (een socialist zei hij) brochures te koop aanbood, die zeer hatelijk waren voor de Katholieken en hunne geeste lijkheid, en dat hij daarbij een bord rond droeg met een zeer beleedigende toespe ling, in verband met den moord op Ma- ria Kessels. Hij meende, dat de Commis saris van politie dit nad kunnen belet ten volgens art. 55 van de politieverorde ning, maar de Commissaris was van een ander gevoelen en nad den kerel la ten loopen, die toen natuurlijk met ven ten was voortgegaan. Ik heb van deze opmerking van den heer Van de Kamp hooren zeggen, dat ze niet in 5e vergadering gedaan had moeten worden omdat ze het gemeente belang niet raakte. Deze redeneering schijnt mij onjuist. Het is zonder twij fel een gemeentebelang, dat niet de eer ste die dat maar in zijn hoofd krijgt, op de openbare straat kan gaan rondloo- pen met afbeeldingen, die voor velen grievend beleedigend zijn en nog worden aangedikt door geschreeuw van den ven ter. En dat hier het opzet bestond om te grieven kan worden afgeleid uit het feit, dat juist de Koninginnedag voor deze colportage werd uitgekozen. M,en wist dat er veel menschen op de been zou den zijn, men wist ook dat zeer velen zouden zijn in een feestelijke stemming. Het is immers duidelijk, dat hier opzet was om te grieven. Hier was het niet enkel een meening, neergelegd in- een brochure, tegenover een andere meening. Men gafN er een vertooning bij en daar ging het in hoofdzaak om. Wat mij betreft vind ik elke exploita tie van geschriften in dezen vorm, tegen wie ze ook gericht mogen wezen, tegen Katholiek, Protestant Israëliet of socia list, even afkeurenswaardig als de schan- daalcolportage, waaraan we ons Zater dagsavonds zoo innig ergeren. Is er in derdaad in deze politieverordening geen remedie tegen te vinden, dan behoort dat m. i. te worden verbeterd bij de eerstvol gende herziening, die hoewel ze veel te lang op zich wachten laat, toch wel ein delijk eens komen zal. De heer Hofland zei, dat de venter geen socialist was. Wat voor een man het dan wel was, zei hij niet. Natuurlijk gaf deze zaak aanleiding tot scherpe opmerkingen. De Raad, die al van buiten zoo warm was, werd het ook van binnen, totdat de heer Groot op het onverwachtst de uitdrukking gebruikte van „oranjelol" Dat was als een brutale keisteen door een ruiCHet rinkinkte. Heftig protesteer de de Raad. Niet maar een paar leden, maar de heele Raad. Alleen uitte het zich verschillend. De heer Laane riep hardop, met vele anderen, de heer Welsienaar en verschillenden bromden, er waren er die bleek werden, waaronder de Burgemees ter. De verontwaardiging was algemeen. Alleen de vrienden van den heer Groot keken strak. De heer Bijvoet meende, dat het geen beleedigende uitdrukking was, wel een zeer onbeschaafde uitdrukking, beleedi gend alleen voor hem die haar gebruikte. Met deze rake opmerking kon Se keer Groot het doen. Toch komt het mij voor, dat de heer Bijvoet een zaak uit het oog verloor: namelijk de vraag, of de heer Groot, het woord gebruikende, al dan niet de bedoeling had, zijn medeleden van den Ra,ad te beleedigen. Met meerderheid van stemmen ver klaarde de Raad de uitdrukking voor be leedigend en ontnam daarmee den spre ker het woord verder ovefdëze zaak. De heer Groot heeft gisteren wel een oogen- blik geprikkeld, maar zeker niemand be keerd. Wel kan men zeggen, dat wie voor zijn betoog straattaal meent noodig te hebben, zichzelf en niet anderen daar mee afbreekt. Met deze onverkwikkelijke historie wil ik niet eindigen, en liever mijtf ingeno menheid uitspreken met het feit, dat de twee wethouders, de heeren de Breuk en Nieuwenhuijzen Kruseman, herkozen zijn en de herbenoeming hebben aanvaard. Ruitenlandsch Nieuws Znid-Afrika. Van alle kanten rijzen klachten over de wijze waarop de Boeren naar hun plaatsen teruggebracht worden en het geld daartoe besteed wordt. En dat zijn nog maar klachten uit den koker van En- gelsche berichtgevers. Wat zou 't wezen als wij de Boeren zelf hoorden klagen! Zelfs „Ons Land", over dit onderwerp schrijvende, geeft geen uiting aan klach ten van die zijde. De krijgswet en de censuur zijn er nog. Ziehier wat Laffan's correspondent te Bloemfontein weer seint: Men klaagt hier erg over de schikkingen van den Repatriation Board. Men berekent f 3600 voor een wagen en een span ossen. Daar voor kan men uit de Kaap een puiken wagen met ossen krijgen, maar men krijgt hier wat het leger gebruikt heeft. Men krijgt jonge ossen, dikwijls in el- lendigen staat; f 2400 voor alles bij elkaar zou mooi betaald wezen. Tot zoover schijnt de correspondent de Boeren, of althans ook de Boeren op het oog te hebben. Maar het volgende heeft blijkbaar betrekking op de Engelsche ko lonisten, die op het veroverde land g'e- bracht moeten worden. En misschien zou de duurte van wagen en ossen den cor respondent niet gestoken hebben, als hij niet aan die Engelsche kolonisten dacht. Velen zoo vernemen wij verder kunnen niet uit de Kaap weg, omdat zij geen geld hebben voor wagen en ossen of verstoken zijn van landbouwgereed schappen enz. De tijd voor tarwe- en ha- verzaaien is bijna voorbij en de kolonis ten (settlers) moeten in September op hun hoeve worden gebracht, willen zij zich in den zomer kunnen bedruipen. Dan meldt, de correspondent nog iets over de moeielijkheid met de bijwoners. De regeering neemt hen zooveel moge lijk in dienst, zegt hij, „in government works". Als houthouwers en waterput- ters? Engeland. Er was sprake van, dat Chamberlain een reis zou doen naar de koloniën. De minister heeft een verslaggever van de „Birmingham Daily Mail", die om inlich tingen kwam. vragen, te woord gestaan. Vertegenwoordigers uit de Koloniën, die met de kroning in Engeland zijn geweest zoo zeide de minister hebben er hem hartelijk toe aangespoord en zelf heeft, hij al jaren met het plan rondge- loopen. En hij zou nog gaarne willen, maar het ziet er niet naar uit, dat zijn werkzaamheden in Engeland hem voor eerst zullen toelaten zoolang van huis te gaan. Er komt dus niets van. De „Standard" acht het noodzakelijk, bij de aankomst der Boeren-generaals in Engeland, eens heel precies te vertellen, wat de Republieken van Engeland te wachten hebben. Na eerst een collectie scheldwoorden geslingerd te hebben naar de hoofden van Kruger en Leyds en van het Driemanschap, zegt het blad: „In hoeverre deze voorzichtige vluch telingen eenstemmig zijn met, hunne meer roemrijke kameraden, die tot het einde toe streden in plaats van weg te loopen, kan ons niet het minste schelen. Wij wenschen noch Kruger, noch Fischer of Wolmarans te verbinden aan het be heer van het land, dat zij zoo slecht be stuurden en tot den ondergang brachten Dat zijn particulieren die hier of in Z. Afrika niet meer invloed hebben op den gang van zaken dan ieder ander Britsch onderdaan, zonder ambtelijke positie. „Maar ook de generaals hebben geen officieele positie. Wij willen dat nog eens openlijk uitspreken, om misvattingen te voorkomen, die wellicht ongelukkige ge volgen konden hebben". Na er op gewezen te hebben, dat de ontvangst van Botha, De Wet en De la Rey in Engeland, hen er wellicht toe brengen zal om hun „eigen gewicht te overdrijven", waarschuwt het blad hen, die persoonlijke hulde niet op te vatten als een politieke betooging. „De generaals hebben geen politieke positie; en hun moet worden te verstaan gegeven dat Engeland de samenwerking zoekt van alle bekwame mannen in Z. Afrika, Hollanders of Engelschen, om de rust te herstellen en de welvaart te be vorderen. Doch al zal Engeland van hun goeden raad gaarne gebruik maken, zij moeten niet vergeten, dat de beide ko lonies als kroonkolonies rechtstreeksch onder het beheer der Engelsche Regee ring staan. En wij kunnen de hoofdtrek ken van onze staatkunde in Afrika niet veranderen, om hunne wenschen in te willigen. Het politieke leven der Boeren republieken is na den oorlog geëindigd: het kan niet worden opgewekt, vooral niet door toe te laten dat zelfgekozen ge delegeerden, op den voet van gelijkheid onderhandelen met de Engelsche Regee ring. Tusschen een souvereine macht en haar onderdanen kunnen geen diploma tieke betrekkingen bestaan..." De Boeren-generaals weten dus nu, wat zij van Engeland te wachten hebben. Frankryk. Te St. Symphorien (Gironde) heeft de minister van koloniën, .Doumergue, ge sproken bij gelegenheid van een land- bouwfeest. Hoewel de minister zelf zei- de, dat hij op een landbouwfeest niet al te veel politiek mocht behandelen, heeft hij toch niet nagelaten een politieke ta felrede te houden. De tegenwoordige mi nisters zoo sprak Doumergue zijn gekomen om een taak voort te zetten, die reeds flink aangepakt is; zij zijn geko men tot hun spijt, niet omdat de taak hen afschrikte, maar omdat zij zoo gaar ne hadden gezien, dat de mannen van ondervinding gebleven waren om het werk voort te zetten. Na de ministerieele verklaring is er iets als een teleurstel ling gevoeld in sommige politieke krin gen; men had grootere beloften verwacht; de president van den ministerraad had evenwel opgemerkt, dat in de omstandig heden, waaronder hij aan het. bewind kwam, het vaderland en het parlement meer behoefte hadden aan daden dan aan woorden. Over het algemeen stem recht heeft de minister-president zich uit gelaten in bewoordingen, die tot geen dubbelzinnige verklaringen aanleiding geven en toen heeft Combes verklaard, dat hij de hervormingen tot stand wilde brengen, waarover de groote troep der republikeinen eenstemmig dacht. Eerst wilde hij evenwel de wetten uitvoeren, tot stand gebracht in het vorig wetge vend tijdperk. De wetten van het vorige ministerie zijn tot stand gebracht door een meerderheid, waarin alle fractiën der republikeinsche partij waren vertegen woordigd. Wat zou men wel van ons heb ben moeten denken, als wij 's anderen daags na de uitspraak der Kamer die wet hadden laten rusten in het arsenaal van in onbruik geraakte bepalingen? Zoo zouden wij de kracht van het parlemen taire stelsel hebben verzwakt en de ken merkende eigenschap van den democrati- schen regeeringsvorm, den eerbied voor de wet, hebben miskend. Wij hebben onze voorgangers in de regeering geëerd door de wet, door haar uitgewerkt, ongerept in toepassing te brengen. Met gestreng heid opgetreden zijn wij slechts tegen over hen, die, klaarblijkelijk met politie ke bedoelingen, ondanks herhaalde ver maningen verklaard hebben, dat zij zich niet wilden buigen voor een wet, die zij niet erkenden. De wet niet toepassen zou een beleediging zijn tegenover het hoofd der regeering, die haar heeft ontworpen, tegenover de meerderheid, die haar heeft aangenomen. Rusland. Naar uit Helsingfors wordt gemeld, zijn de berichten, die van een verzach ting der Russische dwangmaatregelen in Finland spreken, beslist onjuist. Inte gendeel... de russificeering van Finland wordt zoo mogelijk met nog meer nadruk voortgezet. Een keizerlijk bevel betreffende de af kondiging van wetten en regeeringsbe- sluiten bepaalt, dat die in het Russisch moeten worden bekend gemaakt en niet lènger in de landstaal; de wetten, tot nog toe in het Finsch geschreven, moeten als vertalingen worden beschouwd. Het aantal Russische ambtenaren wordt steeds uitgebreid; Bobrikof heeft twee Russische helpers gekregen: voor de militaire zaken generaal Turbine voor de burgerlijke administratie den rechts geleerde Deutrich. In strijd met de wet worden in de Fin- sche provinciën uitsluitend Russen tot gouverneurs benoemd; de meesten dezer hebben geen de minste kennis van Fin- sche toestanden'en van de Finsche wet geving en Trengen daardoor weinig goeds maar vaak heel wat kwaads tot stand. De gouverneur van Wiborg, Re- chenberg, een der weinige overgebleven Finsche ambtenaren, werd onlangs ont slagen en vervangen door den Russi- schen staatsraad Mjajojedof. En alle pogingen om van Finsche zijde over maatregelen der RussiscTre ambte naren klachten te richten tot den troon, zijn reeds van te voren veroordeeld; zij bereiken den Czaar niet, en brengen Bo brikof er toe nog krasser maatregelen te nemen. Op de petitie van den Gemeenteraad van Helsingfors over het misbruiken van macht door den gouverneur en den chef van politie, werd namens den Keizer af wijzend geantwoord; en door strengere politiemaatregelen werd dit antwoord gevolgd. De gouverneur van Abo, gene raal Von Kraemer, die bij de onlusten in April te Helsingfors aanwezig was en toen den gouverneur en den chef van po litie den raad gaf wat kalmer op te tre den, werd wegens „ongeoorloofde be moeiing" uit zijn ambt ontslagen. En ten slotte verdient vermelding dit bevel van den minister van binnenland- sche zaken: ,Daar gebleken is dat slechtgezinde personen zich van de post bedienen om periodieke en andere gedrukte stukken met een tegen de Regeering gerichten inhoud te verspreiden, heeft de minister het noodig geacht, aan de postbeambten te gelasten, in gevallen waar zij vermoe den koesteren, dat een postzending zulke stukken bevat, in tegenwoordigheid van den geadresseerde open te breken en de verboden stukken op te zenden aan den provincialen gouverneur". Dat is ook een opvatting van de on schendbaarheid van het briefgeheim! Italië. Uit Rome wordt geseind, aan de ..Daily Mail" dat het bezoek van den Tsaar aan den koning van Italië is vastgesteld op den 3en November en dat de hooge gast ook een bezoek zal brengen aan den Pauis. Spanje. De correspondent van de „Petit F.leu" in Lissabon seint aan zijn blad. dat een groot schandaal in deze stad verschillende ambtenaren compromit teert. De groote bierbrouwerijen moesten sinds verleden jaar hoogere belasting betalen, om der wijncrisis ter wille te zijn. Twee brouwerijen echter wis ten zich te verstaan met hooggeplaat ste belastingambtenaren, zoodat zij geen hoogere belasting betaalden. "Men berekent, dat de schatkist hier door ruim een half millioen gulden is benadeeld. Maar het ergste is, dat de misdadi gers ongestraft zullen blijven. De re geering heeft de directeuren der brou werijen laten gevangen nemen, maar hen weer losgelaten, omdat een vervol ging tegen hen tevens een vervolging zou (insluiten van de hooge ambtena ren. Een -staatsraad is zelfs in dit zaakje betrokken. Stadsnieuws. Haarlem, 3 Sept. 1902. Men schrijft ons: Zondagmorgen tusschen 10 en 12 uur werden de meisjes en jonge da mes. die aan de Zwemschool aan d» Houtvaart zijn geabonneerd, in de gelegenheid gesteld) om ondier leiding van mejuffrouw Anna van den Boo- ren, le onderwijzeres aan die inrich ting, van ht bassin, dat voor de hee ren is bestemd, en vee] grooter en dieper is, dan het d/amesbassin, ge bruik te maken. Een groot aantal meisjes van 1018 jaren ofschoon voor de eerste maal sprongen meft veel zelfvertrouwen van den circa 4 meter hoogen springforen in het 3.50 meter diepe bassin. Verschillende meisjes zwommen na den sprong 10 meter onder water door. Een der meis jes sprong zelfs met een salto mor- tale, te water. Wanneer het wedier gunstig blijflt, dan bestaat het voor nemen. om de ouders van de meisjes voor de sluiting dier inrichting, 30 September, in de gelegenheid te stel len. zich van de geoefendheid in het duiken en zwemmen, van hunne kin deren te overtuigen. (Door plaatsgebrek tot hedlen blij ven liggen). Het St e d el ij k Museum van schilderijen, en oudheden op het Raad huis is in de maand Augustus jl. be- zochtt door 1477 personen tegen beta ling en door 668 personen zonder be taling. VanwegedevrijeSocialisten- Vereeniging wordt 15 September a.s. een openbare vergadering gehouden in de St Bavo, waar spreken zal de heer Kolt- hek van Diepenveen, over het onderwerp: „Vakorganisatie en Algemeen Kiesrecht". Boottocnt. Heden werd door de le den van het departement Haarlem der Ned. Maatschappij tot bevordering van Nijverheid een boottocht gemaakt, ten einde een bezoek te brengen aan de Mu nitiefabriek en de werkplaats voor draag bare wapenen aan de Hembrug. Om 8.45 werd de tocht aangevangen van af de Kaasmarkt. Inhetingezondenstukjeover Examen-dwaasheid in ons nummer van Dinsdag 2 Sept. staat: „Dat er goedAwei- den op, duin en op zandbodem te vin den zijn', enz. Dit moet zijn: „Dat er goede weiden op K1 e i en op zandbodem te vinden zijn" enz. Gymnasium te Haarlem. Na ge houden her-examen op 2 en 3 September werden toegelaten J. S. Gockinga tot de le en Louise Japikse tot de 2e klasse. Bevorderd werden na voldoend her examen, van de ie tot de 2e klasse E. B. H. Sefgnette: van de 2e tot de 3e klasse J. Beeckman, W. ten Boom, J. W. L. de Booy en Maria Vogel; van de 3e tot de 4e klasse Ina Willekes Mac Donald, F. A. van der Breggen, J. C. Koderitsch, H. B. F. Westerouen van Meet-eren, B. Rijkens, en A. Schram; van de 5e tot de 6e klasse J. G. de Jongh en Louise .T. Öosterhoff. Een candidaafvoor de le klasse werd afgewezen. De lessen worden hervat op Donderdag 4 September a.s. Het is voorzeker een aardige gedachtenis, welke de heeren W. E. de Vrieze en Spier, die het spoorwegonge luk laatstleden hebben voorkomen, van den heer Wagenaar en Co. hebben gekre gen. Zij zijn nl. ieder in het bezit gesteld van een zeer goed geslaagde fotografie van den trein, waarin de werklieden wa ren, die toevallig des morgens op foto was gebracht. Zuinig beheer. Dezer dagen verschijnt onze gemeen- te-begroot'ing en zal er waarschijnlijk door verschillende Raadsleden een wensch worden geuit tot het verhoogen van de een of andere past of het op nemen van nieuwe uitgaven. Bij d.6 behandeling van dle begrooting is de verzoeking voor de Raadsleden om mild1 te zijn, altijd groot. Een begroo ting is tot zekere hoogte elastisch, de inkomstenbelasting is immers de sluit post. d'ie verhoogd kan worden zoo dat inkomsten en uitgaven elkaar dekken. Tot zekere hoogte is de begrooting elastisch, zeiden we. En hoe voor zichtig men met het gebruiken van die spankracht in den tegenwoordigen tijd wezen moet, zullen wij trachten aan te toonen. Er zijn in een gemeente die zich uitzet, altijd veranderingen en vervormingen, nieuwe zaken, uitbrei ding van bestaande inrichtingen, noo dig, die men wel een poos verschui ven, maar op den duur niet ontgaan kan. Er moeten in den eersten tijd drie nieuwe lagere scholen worden gebouwd die aan bouwen f120.000 te zamen kosten, ongerekend nog de kosten van onderwijzend personeel, onderhoud, enz. die jaarlijks terugkomen De brug over den Koudenhora kost f 100.000, de nieuwe Hoogere Burger school, die geen weelde, maar een noodzakelijkheid is, kost zeker meer dan een ton. Het Stads- Armen- en Ziekenhui® is een allertreurigst ge bouw, dat op vele gedeelten zóo oud is, dat alleen aan nieuw-bouw te den ken valt. In 't voorbijgaan noemen wij nog even de zwemschool en den ontsmettingeoven, die ook geld zullen vorderen. Zoo moet en zal binnenkort het oude gedeelte van het St. Elisabeths- Gasthuis worden verbouwd. Al jaren geleden is het door den 'inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht afge keurd. zoodat het nu voor bergplaats wordt gebruikt. Dit moet naar den grond en vervangen door geschikte lokalen. Dat wordt zeker een kostbare verbouwing. Doktoren zijn dure bou wers. Zij zeggen „voor onze patiën ten is niets te goed" en hoe moo'i deze menschlievendheid ook wezen mag, dat ze veel geld zal kosten, is buiten twijfel. Is eenmaal deze verbouwing een feit. dan kan het niet anders, of de polikliniek, die de Raad in een on bewaakt oogenblik heeft gesanctio neerd, zal veel meer geld gaan kosten dan voorspeld is. Het spreekt van zelf. dat de doktoren van de poli-

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1