amendementen die gezamenlijk een ge heel nieuw stelsel vormden, volgens het welk de voordracht bij directe keuze (en dus niet door getrapte verkiezing), door werkgevers en werklieden zou worden opgemaakt. Zij wilden voorts vrouwen toelaten als leden der Raden van Beroep en den eisch doen vervallen dat de be noembare werkman in dienst van ten hoogste twee werkgevers is geweest. De heer Bos wilde ook voor vrouwen de mogelijkheid vaat benoembaarheid vaststellen, althans haar recht tot deelne ming aan het opmaken der voordrachten. De heeren Talma en Van Vliet kwa men eveneens met een vrij belangrijke wijziging van het stelsel, maar meer blij vend in den lijn der regeering. Zij stel den nl. voor dat onder degenen die tot het opmaken der voordrachten zouden medewerken, zouden worden opgenomen leden der Kamers van Arbeid, afgevaar digden van patroons- en werklieden-orga nisaties en ook ongeorganiseerde werk lieden. De commissie van voorbereiding ein delijk stelde voor om voor de eerste maal de benoeming der leden van de raden van beroep te doen plaats hebben naar door de uitvoerende macht te stellen re gelen, doch te bepalen, dat binnen twee jaren na het in werking komen der wet, de regelen van benoembaarheid bij de wet zouden worden vastgesteld. Men ziet, dat van verschillende zijden het zoogenaamde kaartenstelsel der Reg. werd afgekeurd, doch dat er verschil lende wegen werden gezocht om het stelsel te verbeteren. Principieel gaat hert amend, der socialisten, dat tegenover getrapte rechtstreeksche verkiezingen wil, natuurlijk het verst. Tegen het stel- sel-Talma, dat op zichzelf tot bevordering der organisaties onder de werklieden zou leiden, hadden enkele sprekeTs het bezwaar dat het niet genoeg rekening hield met de arbeiders-toestanden van thans. Maar met het oog op het moeilijke eener regeling schenen anderen geneigd thans mede te gaan. mits vaststond dat binnen twee jaren een herzieningswet zou komen. T)r. Kuyper. Men herinnert zich het interview van minister Kuyper, een dag na zijn terugkomst uit 't buitenland met een medewerker van de Figaro. Dr. Kuy per zeide in hoofdzaak dat hij niet in Berlijn geweest was (van Rome was geen sprake), dat hij geen buiten- landsch minister had ontmoet niet over politiek gepraat, alleen het vakonder wijs bestudeerd en overigens als par ticulier een vacantïereis gemaakt had. Hier volgt nu een berichtje uit het „Berl. rageblatt". waaruit weer eens blijkt hoe het buitenland over Neder- landscne zaken wordt ingelicht. „De zooeven uit het buitenland in den Haag teruggekeerde Nederland- sche minister president Kuyper ver klaart nogmaals, zoo heslist mogelijk, dat de geruchten over een zoogenaam de aansluiting van Nederland bij het Drievoudig Verbond, en over afstand van een kolenstation aan Duitschland ongegrond zijn. Zijn besprekingen in officieele kringen te Weenen. Berlijn en Rome hadden alleen betrekking on oeconomische' kwestiën, in 't hijzon der op de geprojecteerde postuni tns- schen Duitschland, Oostenrijk(l) en Nederland. Geknipt. Men schrijft uit den Haag Heden is hier gevankelijk in de stau gebracht P. Zuidhof, die reeds vroeger tot zware gevangenisstraf werd ver oordeeld. en onlangs uit de gevange nis te Middelburg ontvluchtte. Hij moet 11 dezer voor het gerechtshof al hier in hooger beroep terecht staan, wegens diefstal in vereeniring met an deren onder verzwarende omstandig heden gepleegd en waarvoor hij door de Middelburgsche rechtbank tot 4 jaar gevangenisstraf was veroordeeld. Atjeh. Het volgende telegram is door de „N. R. Ct." uit Batavia ontvangen: Kapitein Colijn heeft twee bentengs van de Gajoes ingenomen; 83 vijanden werden gedood, 58 geweren vielen ons in handen. „Aan onze zijde sneuvelden luitenant Steyn van Hensbroek en 4 minderen, en werden gewond luitenant Korndörffer, sergeant Frank en 6 minderen. „De pretendent-sultan vluchtte naar Pedir of Peusangan. De colonne van den len luitenant Scheepens vervolgt hem". De le luitenant der infanterie G. J. H. v. Steyn van Hensbroek, die thans he laas gesneuveld is. was ridder van de 4e klasse der Militaire Willemsorde, bezat het eereteeken voor belangrijke krijgsbe drijven met de gesp. Atjeh 1873—1900, en het Lombokkruis. Hij werd in 1871 ge-; boren, 24 Juli 1893 tot 2e luit. aangesteld en 31 Mei 1896 tot le luit. bevorderd. De le luitenant der infanterie J. F Korndörffer is gedetacheerd bij het leger In Ned. Indie. President Steijn. Van president Steijn weer goede tij ding Gelijk het in het bericht, na het consult met prof. Erb aan de pers verstrekt, heette, achtte deze in over eenstemming met prof. Winkler die ge nezing waarschijnlijk, schoon 't lang zaam zou gaan. Dat was voorzichtig uitgedrukt, maar men kan wel zeg gen. dai ook prof. Erb. gelijk indertijd al prof Winkler te kennen gaf. niet twijfelt'aan de beterschap, als er waarmee altijd rekening dient gehou den niets onvoorziens gebeurt.. Reeds heeft de rust, die de zieke op Scheveningen geniet, hem veel goed gedaan. Zijn macht over handen en beemem, reeds gedurende die zeereis toe genomen. is weer aanmerkelijk voor uit gegaan. Alleen de kaken doen hij liet kauwen nog niet ten volle hun dienst. Maar ook dat komt terecht. Men begrijpt hoe gelukkig onder deze verschijnselen en die verzekering van de doktoren de stemming in d>e omge ving van den president is. En hijzelf is vol moed. Wat het vertrek naar Montreux be treft: mogelijk wordt dat nog wat uit gesteld, In deze maand acht de facul teit de lucht te Scheveningen vooral niet minder dan die te Montreux, al thans als het wear meewerkt. Houdt het weer zich dus goed. dan blijft de president nog een week of drie in ons land. Tweede Kamer. Voor de Tweede Kamer zijn te 's-Gra- venhage Donderdag officieel candïdaat gestald de heeren mr. W. Dolk, jhr. mr. W. Th. Gevers Deynoot en P. H. van der Kemp. Alweer een moord. In den nacht van Dinsdag op Woens dag is te Herten Merum wederom een vreeselijk drama afgespeeld, het tweede binnen zeer kort tijdsverloop. Zekere Roemen, 29 jaar oud, ongehuwd neef van den voor eenige weken ver moorden Verheesen begaf zich even over twaalf uit een café het was ker mis naar huis. Aan een neef van hem, die zich bij hem vervoegde, zeide hij: „ze hebben me gestoken", zakte ineen en was een lijk. Even te voren was hij een drietal mannen gepasseerd, die door de marechaussee te Roermond, als vermoe delijke daders zijn in hechtenis genomen, zekere S W. en S., alle drie wonende te Roermond, werkzaam in Pruisen en voor eenige dagen thuisblijvende. Ovg? de drijfveer tot de vreeselijke mis daad. voorzoover men kan nagaan een laffen overval zonder eenigen vooTaf- gaanden twist, verkeert men nog volko men in het duister. T)e Katholieke Tïamerelnb en de lieer Passtoors. Van het bestuur der Katholieke Kamer- club ontving de „Residentiebode" het volgende schrijven ter mededeeling: Het bestuuT der Katholieke Kamerclub wenscht over de loopende geruchten, be treffende die Club, en haar lid. den heer Passtoors. het volgende mede te deelen: Ten half zeven des avonds na de zitting van 2 Sept. 1902, door de Club gehouden. welke zitting te 4.15 eindigde kon men te 's-Gravenhage in het dagblad De Tijd het volgende-lezen: „Men seint ons uit 's-Gravenhage: het geschil tus=chen den heer Passtoors en de Katholieke KameTclub is op minnelij ke wijze uit den weg geruimd. Op zekere voorwaarden heeft de heer Passtoors er in toegestemd zijn indiening van ont slag als lid der Club terug te nemen". Op Woensdag-voormiddag verzond nu de heer Passtoors het volgend telegram: „Uw bericht van het door mij inge trokken ontslag als lid der Katholieke Kamerclub is in zijn bijzonderheden on juist. „Ik verzoek van deze tegenspraak he den mededeeling te doen. W. PASSTOORS". Het antwoord luidde: „Passtoors. Schenkweg, 's-Hage. „Wij kunnen geen tegenspraak opne men, zoo niet onjuistheid ons in bijzon derheden wordt bekend gemaakt. Tijd". Het bestuur van de Club heeft over deze handelwijze geen oordeel uit te spre ken. Hét durft echter meenen dat de loyale tegenspraak van den heer Pass toors tegenover een naamloozen „men" had moeten worden opgenomen. Het stond aan de redactie van De Tijd vrij er hare anteekeningen en haar verweer bij te voegen, gelijk dat in de pers pleegt te geschieden. Dit ter zijde gelaten, meent het bestuur dat na de eerlijke en flinke tegenspraak- van den heer Passtoors aan deze geruch ten een einde moet komen. Het deelt daarom hier het schrijven van den heer Passtoors mede: Den Haag, 22 Aug. 1902. Aan het bestuur der Kath. Club, alhier. Mïjneheeren. Door deze heb ik de eer U te berichten, dat ik mijn ontslag als lid der Kath. Club intrek, uithoofde van de noodzakelijk heid der éenheid in de partij. Onder aanbieding mijner gevoelens van hoogachting heb ik de eer te zijn Uw dienstw. dr. W. PASSTOORS. Het strekt den" heer Passtoors onbe twistbaar tot eer aan de eenheid dit offer te hebben gebracht. Het bestuur houdt zich overtuigd dat, in deze geheele zaak. van „voorwaarden" die trouwens niet gesteld zijn en ook niet aanvaard, na deze mededeelingen geen spraak meer kan zijn. Wegens de noodzakelijkheid eener snel le tegenspraak kan het bestuur dez"e me dedeeling niet aan alle katholieke bla den toezenden, maar het verzoekt hen, die wel te willen overnemen. 4 Sept. 1902. Dr. SCHAEPMAN. Mr. J. A. N. TRAVAGLTNO. EMILE VAN DER KUN. Nederlandsche krijgsgevangenen terng. Te Rotterdam zijn met het stoom schip Gedé Donderdagochtend een aantal Nederlandsche krijgsgevange nen van Ceylon aangekomen. Het stoomschip Harmime II stoomde de C.edé tegemoet ter verwelkoming van de aangekomenen. Aan boord bevon den zich het bestuur van het Christe lijk Natonaal Boerencomité, afd. Rot terdam, het dagelijksch bestuur van de Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Vereeniging, afd. Rotterdam, en eenige genoodigden. De overscheping geschiedde te mid den van menig aandoenlijk tooneeltje. Velen zagen er schamel gekleed uit. Congres voor den Middenstand. In het kort konden we gisteren iets me de deelen uit de algemeen© verga dering en berichtten toen o .a. dat verschillende conclusies uit de af dee. 1 ingsvergaderingen werden aangeno men. In de eerste afdteeing was gehan- ded over coöperatie, meer in het bij zonder over consumptieve coöperatie, waarover rapporten waren uitgebracht door de heeren K. Citroen, van Am sterdam, en J. Droste, van Assen. De tweedie afdeeling kwam terug op de oneerlijke concurrentie. De afdeeling besloot: overwegende, dat art. 357 W v. S. ten ©enenmale onvoldoende is tot bescherming van den industrieelen eigendom, wenscht zij. dat zoo 9poedig mogelijk doeltref fende wetswijziging plaats vin die. Vervolgens werd in behandeling ge nomen het rapport van den heer H. Revelman Jr.. te Zulfen. over verval- 9ching van koopwaren. De conclusie luidt: „De handeldrijvende midden stand1 heeft noodig goedkoopte en ge makkelijke gelegenheid, waar vervaJ- schinig en knoeierij, van handelsarti kelen door scheikund'to onderzoek worden geconstateerd". De afdeeling nam deze conclusie over en voegde er de wenscirelijkheiid aan toe. dat van overheidswege In richtingen voor het bedoelde onderzoek zouden worden gevestigd. De heer Marinus van Hout uit Hel mond1 sprak aan de hand van het door hem ingediend rapport over het ven ten. Na eerst vastgesteld te hebben wat men onder het. venten heeft te verstaan, concludeerde de spreker al dus: 1. Het vonten is in strijd' met de be langen van d'on h an del dri j ven dén mid denstand. omdat a het venten zeer dikwijls een der vormen van oneerlijke concurrentie is en b. de venter minder lasten heeft dan en de 'lusten teniet van de lasten van den winkelier. 2. Het venten werkt nadeelig voor de geheele maatschappijomdat a. de onbeperkte vrijheid van ven ten de wetten op de bedelarij ver kracht; b de onbeperkte vrijheid van ven ten een steun is voor dien oneerlijken koopman, die door het venten van on rechtmatig verkregen goederen dien diefstal in die hand werkt of althans helpt verbergen: c. d'e onbeperkte vrijheid van ven ten zeer dikwijls in strijd is met de openbare orde. veiligheid en gezond heid. Op voorstel van den inleider sprak de afdeeling, overwegende, dat de on. beperkte vrijheid van Vénten, in strijd is met d'e belangen van dien handel drijvend-en middenstand, en die der gansche maaatschappij. en dat niet alle vormen van venten nuttig of nood zakelijk zijn, d'e overtuiging uit. dat het de taak is der regeering eene wet in het leven te roepen, welke het ven ten aan bepalingen en voorwaarden bindt, die meer in 't belang zijn van de geheele maatschappij en van dien handel drijven den middenstand in het bijzonder. Vervolgens werd eene conclusie aan. genomen, betreffende den arbeid in gevangenissen, luidende:: „Het. con gres wenscht. dat de staatsbesturen van België en Nederland maatregelen zullen nemen om het werk der opge- slotenen in de gevangenissen, dat con currentie sticht .te verminderen, zoo niet geheel af te schaffen en dat d'e bevolking der gevangenissen gebezigd zal worden, voor zoodanigen arbeid, dat daarmede geene concurrentie wordt aangedaan aan den handeldrij vend en mid dien stand''. Die derde sectie werd aangevangen met do behandeling van het onder werp arbeidswetgeving, rapporteur de heer Rambonnet uit Zutfen. die tot da conclusie komt. dat de' arbeidswetge ving beteer door de belanghebbenden zelven kan worden ter hand genomen, dan door het centraal gezag. Dit is echter slechts mogelijk door plaatse lijk evereenigingen van alle patroons en alle werklieden in eenzelfde vak werkzaam, aan welke vereeniging en de bevoegdheid wordt toegekend' om voor allen bindende bepalingen te ma. kc-n, onder controle van het openbaar gezag. Erkennende diat de tijd nog nie: rijp is voor een zoo ingrijpende wijzigin" staat spr. voor de oprich ting van een bond van werkgevers en werknemers, om voor het denkbeeld propaganda te maken In 't kort ge zegd wenscht spr. iets als de oude gil den terug, maar in gemodemiseerden vorm. Voorts werden zooals gemeld nog behandeld de onderwerpen Zon dagsrust en vervroegde winkelsluiting. In de algemeen© vergadering sprak mr. J. A. Levy over oneerlijke concurrentie en stelde zich lijnrecht tegenover mr. Aaibars©, wat aangaat d'e wijze van bestrijding. Met het doel, door d'en heer Aalberse uiteengezet, is hij het volkomen eens. De Duitsche wijze van bestrijding der oneerlijke concurrentie verschilt van de Fransche, in dien zin. dat hij de Duitsche best rij dings wijze de vrij heid/ aan banden gelegd wordt. Een voorbeeld: In Duitschland' werd een koopman voor het ..hemeltergend' feit", dat hij kui.stviooltjes voor die helft van den inkoopsprijs te koop aanbood, veroor deeld. Dat noemde een Franschman. die het hoorde „merveilleux". Verbeeld u. zei mr. Levy, als hij eens vernomen had dat indien bii ons de toegezegde novelle wet ware geworden, de koop man gevangenisstraf had kunnen op loop en. Wat het rapport van mr. Aalbersp betreft, spreker is het er niet mee eens. dat die plicht dér waarachtigheid een rechtstheorie is. Wil men van overheidswege bedrei gen alles wat niet precies waarheid: is. dan staat men op de helling, die doet, afglijden. op de helling die eindigt bij den handel, weder onderworpen aan de* scholastiek, een hoofdstuk in de handelsgeschiedenis sedert lang ge sloten. De kleinhandel zelf zou van zulk een wetgeving de zwaarste gevol gen ondervinden Zij zou staan voor de vraag: Kleinhandel of coöperatie, terwijl noodig is. d'at men staan blijft voor het feit kleinhandel en coöperatie. Mr. Levy eindigde met allen, wien de strijd tegen oneerlijke concurrentie aar het harte gaat, aan te raden: „Pas de zèle!" Toen deed zi'ch een incident voor. Mr. Aalberse vroeg het woord, doch de voorzitter kon dit niet verleenen mot, het oog op het. reglement van orde Mr. Aalberse riep gedhrig tusschen- in, terwijl de voorzitter sprak, terwijl van vele kanten toejuiching van 's heeren Aalberse's woorden gehoord werd. Onder hevig protest, schreeu wend en fluitend vertrok ten slotte de heer Aalberse en die hem aanhingen. Buiten het gebouw maakten ze nog een poosje lawaai. Hierna kreeg de heer Karei van der Cruysen van Gent. het woord, die in een korte redle de beteekenis der kunst- in 'i algi'ineen ten opzichte der vor ming en geestelijke ontwikkeling van dm mensch uiteenzette en betoogde hoe de kunstontwikkeling invloed heelt op den handel. Kunstkennis is noodig voor het inkoopen der goede ren en ook voor het smaakvol etalee- reu der waren. De heer R. P. J. Tutein Nolthenius. afgevaardigde der Nederlandsche re- seering diie hierna het woord ver kreeg. deed uitkomen dat dit congres zoo vruchtbaar geweest is. omdat hei licli; gevallen is op menigen misstand in den middenstand Spreker verlaat dankbaar dit con- 2're- en hij is trotsch aan de Regee ring rapport te mogen doen van wat dit congres tot stand bracht. Tot den voorzitter prsoon-lijk richtte de heer Tutein Nolthenius nog enkele hartelijke woorden. Dr. Tli. de Visser, die in enkele woorden zijn indruk van dit congres zou weergeven, ving aan een vergelij king te maken met den welvarenden middenstand van vroeger, die blijkens de rapporten thans zoo in 't gedrang zit. Zijn opsomming van datgene wat den middenstand bezwaart voortzetten de noemde spr. het credietwezen. Krachtige associatie voerde den mid denstand tot een wetgeving op het ge bied van ere diet. De kanker der gedwongen winkelne ring worde uitgesneden: d'e uitverkoop onder valsche voorgevens zij aan de kaal. gesteld. Aanrakende d'e andere wonde plekken in den middenstand, zoo als die achtereenvolgens op hert Congres waren besproken, raadde dr. üi Visser aan zich de bescherming van dein wetgever te verzekeren, doch eerst eigen kracht te putten uit ver eeniging Van diie vereeniging noemde spr. dat" Congres een schoon begin, deze con- gr es week een gelukkig verschijnsel, geheiligd al? die toch reeds is door het gelcortefeest van I-Iaar. die allen zoo zoo na aan het hart ligt Koningin WiL hehnin a Prof. Noord-tzij sprak de sluitings- r" 1e uit. en bracht dank aan allen, die hadden medegewerkt tn de goede'rich ting Na afloop der vergadering was er »en feestmaaltijd, waar heel veel tafel, redenen gehouden zijn INGEZONDEN MÊDEDEE~ r.TNGEN. 30 cpnt«t ner regel, ©«lol-Monel water parfumeert den mond! Uit de Arbeiderswereld r-.iMNJvNl.A'ND. Onder zeer vel© blijken van belang stelling werd Donderdag' h©t stoffelijk overschot van den lieer J. N. van Zo meren. voorzitter van het N. A. S. op de begraafplaats „Vredienhof" te Am sterdam ter aarde besteld. Een onafzienbare schare geestver wanten en corporation met een dertig tal omfloerste vaandels volgden den stoet In die Rozenstraat waar liet publiek overal was. waar het maar kon staan, hangen of lto^en, werd! door een koor van 100 man gezongen „Op het Kerk hof'. van C. C. A. de Vliegh. Op de hoeken der straten werd de reusach tige stoet door groepjes opgewacht en vergroot, zoodat het eere-escorte bij aankomst op de rustplaats Vredenhof een indrukwekkend geheel opleverde en die geheele lengte van den Haar lemmerweg van af het Haarlemmer plein besloeg. Lang voor dien tijd had zich tevens een groote menigte op den doodenak- kcr verzameld, waar eenige politie agenten reeds om half twaalf voor een vrijen weg hadden zorg gedragen. Te genover hei graf had zelfs een photo- sraaf met zijn toestel postgevat, om een treffend oogenblik aan de verge telheid' te ontrukken. Het was drie uur toen de stoet ..Vredenhof' bereikte. Het woord werd achtereenvolgens gevoerd door de heeren F. Domela Nieuwenhuis. namens de Vrije Socia listen: G. van Erkel, namens het N. A. S.; P. Hols. namens die typografen; J. W. ten Boekhorst, voor dte bakkers en nog eenige andere sprekers, die al ien met waardeering spraken over het leven en streven van den heer Van Zomeren, die steeds met woord en daad voor d'e sociaal-democrati'sche beginselen heeft gestreden. Onder het bakkerspersoneel der bak kerij van de Amstefrd'amsche arbeiders- maatschappij. gevestigd in de Jan van der Heydenstraat. is eene staking uit gebroken wegens de opheffing van het drieploegen-stelsel en wederinvoering van eene werkregeling met twee ploe- gen. Het werken met drie ploegen, waarbij de gezellen 54 uren per week in touw waren, is te onvoordeeldg ge bleken. Ondanks hulp van machines en den bijbouw van een nieuwen oven bleven d'e bedrijfskosten ongeveer 12 cents per 100 brood'en hooger dan in de con-curreeirende bakkerijen. Het bestuur werd derhalve door de arbei- ders-aandfeelhouders gemachtigd tot wederinvoering van eene werkrege ling op de basis van twee ploegen met een werktijd van elf uren per etmaal. Dc gezellen wilden echter in deze re geling niet berusten; 31 vaste bakkers gezellen en 7 noodhulpen staakten het werk. Het bestuur heeft nu bakkers van buiten aangenomen, zoodat al thans tot op dit oogenblik het bedrijf is voortgezet. De staking in dit d'oor arbeiders zei ven gevestigde bedrijf heeft het gewo ne verloop Het. bestuur verklaart de nieuwaangesteld/e bakkers niet weder te zullen loslaten en in geen geval ■eenige bepaalde personen weder terug te zullen nemen, ook al werd' het ge schil bijgelegd. BUITENLAND. Engelsche vakvereenigingen. Het congres van vakvereenigingen opend/e Maandag te Londen zijn zilt- ting met een bijeenkomst op het. stad huis van Hol born. Steadman, de voor zitter van de parlementaire commis sie. leidde de vergadering. Er werd een brief van verwelkoming voorgele zen van de bisschoppen van Londen, Rochester en St.. Albans, wier diocees in de hoofdstad ligt. Het eigenlijke werk begon Dinsdag. Eerst echter hield Slteadman een ope ningsrede. Hij zeide o.a., dat het Par lement in de afgeloopen zitting geen enkele wet ten bale van het werkvolk had aangenomen. Wel heeft de re geering een onderwijswet ingediend, doch in middelbaar onderwijs en hooger ambachtsonderwijs voorziet het ontwerp slecht, Steadman hekel de de graanrechten, die weer vooral den arme treffen, en ook den onwil van de regeering om voor pensioenen voor de behoeftigen te zorgen. Hij be streed de bewering, dat de vakveree nigingen de oorzaak zijn, dat zekere takken van nijverheid achteruitgaan. Hij wees daarbij op Duitschland, waar de vakvereenigingen sterk toe nemen. en op Denemarken, waar de werklieden het beslt georganiseerd zijn en dat misschien het bloeiendste land ter wereld is. Hij kwam ook op voor d/e vrijheid van .den werkman om bij stakingen op vreedzame wijze anderen van het werk te houden. Nu kwam helt rapport van de par lementaire commissie in behandeling. Een voorstel om het gedeelte, waarin van de kroning van dien koning ge waagd wordt, te schrappen, werd met 1G2 tegen 69 sltemmen verworpen. Een voorstel om in het rapport het besluit te voegen, dat hij de volgende verkiezing voor het Parlement geen candidaat gestemd' zal worden, die niet belooft voor heit onderwijs in de mocratisch en zin te werken, werd aangenomen. Bij de behandeling van de kwestie, dait het posten uitzetten bij stakingen onwettig is verklaard:, kwam ook het gevaar van de fondsen der vereeni- gingen ter sprake. Een rechtskundig raadsman zeide, dat het beste voor behoedmiddel was. aan elke vakver- eeniging een bij vereeniging It® ver binden die het geld zou beheer-e®. Met, nog een paar wijzigingen werd het rapport aangenomen. Het congres heeft den oorlog tegen de Boeren als een der onrechtvaar- öttgsjte oorlogen van den nieuwen tijd gebrandmerkt. De parlementaire com missie had in haar verslag gezegd': „Het jaar 1902 zal ook gedenkwaardig wezen al? het jaar, waarin een van de merkwaardigste oorlogen van den nieuwen tijd' met een vrede besloten werd." Een paar afgevaardigden stoel den als amendement voor, de woor den „en onrechtvaardigste" in te voegen. Hert amendement werd aangenomen mef. 176 tegen 134 sltemmen. Men ver langde daarop een stemming naar het aantal werklieden, die de afge vaardigden vertegenwoordigden, en de uitkomst was weer, dialt het amen- demient werd aangenomen, en wel met 591.000 tegen 314.000 stemmen. Onder de tegenstemmers meeft men dus rekenen zoowel zij die op het congres geen oordeel over den oorlog wilden uitspreken als zij die- hem al licht rechtvaardig achten. In elk ge val is de meerderheid van het- con gres van helt onrecht, den Boeren aangedaan, overtuigd. Het congres nam o.a. ook in behan deling een voorstel, waarin aange drongen werd op het vormen van een commissie, die werken zou voor de verkiezing van zuivere werklieden- c and id af en in bet Parlement en voor samenwerking van de werklied/enle- den voor de belangen van de werklie den. Dit voorstel werd aangenomen. Bij het débat bleek verschil van mee ning over de vraag, of men bij de ver kiezingen de hulp van de liberalen zou aanvaarden. Sommigen meenden van ja, anderen van neen. Een spre ker wilde strijd voeren tiegen beide politieke partijen. Vervolgens nam het congres een voorsttel aan om bij het Parlement aan te dringen op uitbreiding van de ongevallenwet tot alle bedrijven te land en ter zee. Nu werd er gelegenheid gegeven voor een paar Amerikaansche gedele geerden om het congres Ito© te spre ken. Dit waren Blackmore van het Armer ik. WfetrkMedf&nverbond m Do- ton van de Amerikaansche Mijnwer kers. Beiden pleitten voor den acht- uurswerkdag. Dolan begreep niet, dat er onder Engelsche mijnwerkers op dait punt. verschil van meening kon bestaan. Dolan zeide ook, dat Enge land Amerika in werkliedenorganisa tie vooruit is. In Amerika zijn de werklieden nog te zeer in de twee po- li|ti.eke partijen verdeeld om zich in het Congres te toten gelden. Zij be hoorden daar op te houden republi kein of democraat te zijn en een werk liedenpartïj te vormen. Andere spreikers, o.a. Vivian van die Coöperaltieve Unie pleitten voor het samengaan van de vakvereenigin gen en de coöperatie. Na deze redevoeringen nam het congres een voorstel aan om aan te dringén op een algemeen pensioen op 60-j arigen leeftijd van f 3 in de week, waarvan de schatkist dte kostten zou dragen.' Voorts besloot het congres de arbei ders in de steengroeven van Lord Penrhvn, die nog altijd strijd voeren om hun rechlt van vereeniging te handhaven, geldelijk te steunen. Te Decazeville is een oproeping aan de werklieden in de ijzergieterij en en in die mijnen aangeplakt. De werklieden wolrdten aangespoord, de partij op te nemen van de werksta kers van la Forge, en ook te sltaken. Tot dusver zijn de mijnwerkers al len aan den arbeid gebleven. Van de: ijzergieters staken er een 500-tal. Het weirkstakende trampersoneel te Genève1 heeft het voorstel van de di rectie afgestemd. Het heeft de kan tonnale regeering verzocht, het tram bedrijf over te nemen, en de tegen woordige directie daarbij niet te handhaven. De kantonnale regeering heeft aangeboden, als scheidsrechter op te treden dat hebben beide partij en goedgekeurd. De istakers hebben besloten, in afwachting van de door de kantonnale regeering voorgestelde oplossing van het geschil weer aan 't werk te gaan, onder voorwaarde, dat de directie de 40 ontslagen arbei ders, om wie de staking is aangeko men, weer in dienst zou nemen. Vele werkgevers te St. Etienne zijn verontwaardigd1 over het besluit der mijnwerkers om te gaan staken op 12 September a.s. De werklieden schij nen volstrekt niet algemeen voor bet plan te zijn, Bouchard, een der leden van het bondiscomité uit het district, heeft de aandacht erop gevestigd, dat voor de helft de leden van het comité van oordeel waren, dat over de werk staking moest worden be-slist door het nationaal congres, dat op 24 Septem ber te Commentry wordt gehouden. Ondertusschen nroet elke vereeniging die aangesloten is aan den bond van het district, nog stemmen over het plan van het bondscomité van het district. Cotte, de algemeene secretaris van den nationalen bond. wil de vergade ringen der vereenigingen bijwonen, met de bedoeling, de arbeiders over te halen, het werk niet neer te leggen, voordat het congres te Commentry zal zijn bijeengekomen. Letteren en Kunst. De „Nieuwe Rottefdamsche Courant" schrijft aangaande de relletjes in de de Groote Schouwburg te Rotterdam bij het optreden van de Ned. Opera: Het „kunst-bericht" zou eigenlijk eer een „gemengd-bericht" moeten zijn. De fantastische opera van Offenbach heeft stellig nooit tot zooveel agitatie in den schouwburg aanleiding gegeven: 't was trouwens (evenmin als de onschuldige tekst) de muziek niet die de gemoederen in beweging bracht. Maar de koristen- quaestie... Ook hier: men zei dat er Am- sterdamers waren overgekomen, expres- selijk voor dit relletje. Nauwelijks viel het eerste koor in met zijn „Falderira", na de inleiding van het orkest, en met zijn breng ons wat bier breng ons wat wijn of daar kletterde een aplaus van boven neer, dat alles overstemde. Voortgaan niet mogelijk. Deze storing herhaalde zich op dezelfde plaats, nadat enkelen van boven verwijderd waren door de po litie. Toen een meer radicale opruiming, maar nu begonnen we niet meer van vo ren af: neen, zei de heer Van der Lin den, nu van de maat waar we zijn opge houden. „Herr Markus, weiteir". De di recteur had nog een kleine toespraaktot het publiek gehouden. En we vervolgden tot middenin de aria van de pop-Olympia: opeens ontijdig applaus uit het parterre. 't Bleek dat de politie op alle rangen ver spreid post had gevat.! Wie eruit werd gezet, kon zeker zijn van een hoeratje van de nieuwsgierigen 0 pstraat. Het „weg met de onderkrui pers", de vloeken en het honend gelach waren niet geschikt om het publiek, dat niet talrijk trouwens was in deze eerste voorstelling, tot muzikaal genot te „stem men". We besloten na het derde bedrijf tot 1 vrij willig) vertrek. Voor de Ned. Opera is 't te hopen dat deze voorvallen voor goed zijn onder drukt. Zij die vanavond teleurgesteld zijn moeten zich maar troosten met 'n volgende opvoering, „De Vertellingen van Hoffmann" zijn immers aan de orde van den dag. Van de 18 candidaten, die deelnamen aan het toelatings-examen voor de Too- neelschool te Amsterdam, slaagden de dames Sara Orelio en Th. van der Gaag (Rotterdam), de heeren D. B. Jesurun Lobo, H. I. Matthes, L. M. C. van Dom melen. Frits Bouwmeester Jr., Louis Bouwmeester Jr., T. H. Brandenburg Jr. (Rotterdam) en P. M. L. C. Brow (Delft). De nieuwe cursus vangt aan met 15 leerlingen. Gemengd Nieuws. Aardb» ving! Volgens een telegram uit Caracas, heeft men Zaterdagavond' jl. in Caru- pano, op Venezueelsch grondgebied, een hevige aardbeving gevoeld, ge paard gaande met een verschrikke lijk onderaardsch geweld. Vervolg Stadsnieuws. Gevonden voorwerpen: een portemorunaii met geld in een winkel in die KI. Houtstraat achterge laten. een ring met sleutels, een ka beltouw. een blauw kor al en armbandje met gouden sluiting, een portemon- naiie met gei dl een jongensjasje. Hedenmorgen werd d'oor de Com missie van Toezicht over het ge sticht jMeerenberg" alhier aanbe steed: Helt bouwen van een woning voor dien huismeester en eien woning vooi® den magazijnmeester. Ingekomen waren 18 biljetten Laagste- inschrijver bleek te zijn de heer H. Wijker te Helder, resp. voor f 5740, f 3240, en voor de massa f 8780. Helt w-erlt is nog niet gegund. He d' e n morgen h a di' d' e p 1 o e g- baas Duinker. werkzaam Centrale Werkplaats H. S. M. het onge-luk niet het opendoen van. een-kolenwagen ach terover te vallen, waarhij hij een bloe dende hoofdwond kreeg. Tot koster in de Room sch- Katholieke kerk in het Kleverpark is benoemd de heer J. L. Dolle, alhier. In de Zwemschool aan de Ho-utvaart was de temperatuur van het water des morgens te 6 uur 65. en des middags te 12uur 66 gr. F.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2