NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. 20e Jaargang Maandag 8 Sep ember 1902. No. 0887 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENT TEN Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Van 15 regels 50 Cte.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. 1.65 SoEKakOCReclames 30 Cent per regel. Afzonderlijke nummers0.02*4 Bureaus: Gebouw Het Spaarne, Znider AfuiieïlSpa*»me No. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37J£ Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. de omstreken en franco per post0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 311>" Faubourg Monvmartre. Hit nummer bestaat rait acht bladzijden. Haarlem's Dagblad vaa 8 Sopt. bevat o. a. Lands verraad, Kei zer Wilhelm te Posen. Moord. Een kijkje in Atjeh. De militaire prijs- rit. Finaneieele nood in de ge meenten. Bovendien behoort bij dit nummer als gratis-bijvoegsel no. 105 van „De Zater dagavond", letterkundig weekblad voor jong en oud, bevattende: Haarlemmer Halletjes, Rubriek voor Dames, Licht en Schaduw: Een schilderijtje, Vergiftigd, Witte haren, benevens de gewone ru brieken, afbeeldingen, oplossing prijs raadsel, nieuw prijsraadsel enz. Buitenlandsch Nieuws Engeland. Dublin protesteert op allerlei wijze te gen het besluit der regeering om de Cri mes' Act ook op die stad toe te passen. De burgemeester heeft een protestverga dering bijeengeroepen en er is plan om in het Phoenixpark een vollcsbetooging te houden. Een paar besturen hebben reeds protestbesluiten aangenomen. Lord Roberts, opperbevelhebber van het Engelsche leger, en Brodrick, de minis ter van oorlog, zijn Vrijdagochtend van Dover naar Ostende vertrokken op weg naar Duitschland om de legeroefeningen bij te wonen. Duitschland. De plechtige onthulling van het ge deukte eken voor keizer Friedrich heeft te Posen plaats gehad in tegen woordigheid van den Keizer en de Keizerin, den Kroonprins, den Rijks kanselier, de ministers von Rheinha- ben, v. Gossler, v. Hammerstein en Stoedt, en vele andere aanzienlijken, ook ui't den geestelijken stand. Nadat de land'dagsmaarschalk der provincie Wilamowitz, de hooge gasten het wel kom had toegeroepen, zeide de Keizer: De vaderlandslievende woor'den, waarin gij voor mij en de Keizerin de gevoelens der provincie Posen ver tolkt hebt, vervullen ons met vreugde en dankbaarheid. Die (taal vindt hare bevestiging in de vaderlandslievende ontvangst, ons bereid door de bewo ners d'ezer stad. Wij bevinden ons heir te midden van eene getrouwe Duitsche bevolking in eene getrouwe Dui'tsche stad, en gij Duitschers ver vult Kier voor de ontwikkeling der provincie een vaderlandslievende taak. Deze taak, die tot eind'dloel heeft den grooteren bloei van land en volk, moet slagen in aller belang. Maar daadtoe is het onvermijdelijk noodig, dat gij Duitschers, uw erfelijk gebrek bestrij den de, uw politieke twisten ter zijde stelt en dat ieder uwer bereid zij te verloochenen wat scherp individu eel in hem is, om mede te werken aan den gemeenschappelijken arbeid, ge lijk eertijds de ridders d'er Duitsche Orde, hun persoonlijke onafhankelijk heid en gemakken opofferend, zich vreenigdlen tot he<t sterke samenstel van hun orde, ten einde door onop houdelijke,n harden arbeid, de Duit sche beschaving te verbreiden. Ook spreekt het vanzelf dat. mijn ambtenaren zich onvoorwaardelijk houden aan mijn aanwijzingen, en gehoorzaam aan mijn bevelen zondier dralen de politiek ten uitvoer leggen, die ik voor het welzijn der provincie als de goede erkend heb. Het samen werken van volk en ambtenaren on der de leiding der Kroon zal onge twijfeld in den loop der jaren de ze genrijke ontwikkeling der provincie bevorderen. Ik beltreur het diep, dlat een deel mijner onderdanen van niet- Duitschen stam zich maar moeilipt naar onze omstandigheden schijnt te kunnen schikken. De oorzaak daar van zal wel gezocht moeten worden in twee dwalingen: vooreerst wordt in dat deel der bevolking levendig ge houden de vrees dat hun godsdienst aangetast zal wordlen. Wie beweert dat mijn katholieke onderdanen be lemmerd zullen worden in de uitoefe ning van hun godsdienstige plichten, of gedwongen, ze niet te, vervullen, dde maakt zich aan een grove onwaar heid schuldig. Mijn geheele regee- 'ingstijd en de woorden die ik te Aken gesproken heb, bewijzen hoe hoog ik den godsdienst schaft, dat wil zeggen de persoonlijke betrekking van ieder rnensch tot zijn God, en hij beleed,igt door zulk een laster den na komeling van dien grooten koning, die gezegd heeft, dait ieder op zijn eigen manier zalig moest worden. De tweede dwaling is deze: men kweekt de vrees aan voor het streven, d'e ei genaardigheden van stam en overle vering te vernietigen. Dat streven be staat niet. Het koninkrijk Pruisen is saamgesteld uit vele stammen, die 'trotsch zijn op hun vroegere geschie denis en hun eigen volksaard. Dat be let hen echter niet, vóór alles flinke Pruisen te zijn. Zoo moet het ook hier wezen. Overleveringen en herinnerin gen kunnen rustig blijven besltaan, maar zij behooren tot de geschiedenis van het verledtene. Thans ken ik slechts Pruisen, en ik ben het ver plicht nan het werk mijner voorou ders, er voor te zorgen, dat deze pro vincie onverbreekbaar aan de Prui sische monarchie verbonden, dat zij steeds goed: Pruisisch en goed Duitsch blijft... Daarmede dronk de Keizer op den bloei van de provincie Posen en van haar hoofdstad. Het heeft de aandacht getrokken, dat de Keizer, voordat hij dieze ve in anen de toespraak hield, aartsbi; schop Stablewski had ontvangen. De toon van de rede laat overigens geen twijfel aan de bedoelingen des Kei zers, van wien men na zijn „wel komstgeschenk aan de stad Posen" had kunnen denken, dat. het in zijn bedoeling lag de Poolsche vliegen te vangen met honing. Bladen als de Kölnische Zeitung zijn natuurlijk in verrukking ,.de rede was het glans punt van het Keizersfeest: men was verrast over het scherpe oordeel dtes Keizers en den vasten wil tot uitvoe ring van zijn program" even na tuurlijk is het, dat de German ia over .verscheiden punten in 's Keizers rede struikelt. Zoo schrijft heft blad over het verwijt dat de Polen zich niet aan, dien tegenwoord'igen toestand kunnen wennen: „Dat is zeker, een feit, maar de oorzaken ervan zijn niet onbekend." Oostenrijk. Over de veroordeeling van den van spionage aangeklaagden Oostenrijk- schen ingenieur, teekenaar bij het technische instituut van Marine te Triest, Humbert Diminjch, worden nog de volgende bijzonderheden meege deeld: Diminich is uit de stad Pola en heeft zich daar plannen en ontwerpen van oorlogsschepen toegeëigend, die hij van Triest uit aan vreemde mo gendheden te koop aanbood. In het instituut dreigde men Dimi nich, die diep in schuldten stak. met ontslag uit den dienst, wanneer hij niet zorgde spoedig in een betere fi- i nancieele positie te komen. Dat, schijnt hem op die gedachte gebracht, I te hebben om van de plannen, die hij uit het. bureau van zijn chef, dien in genieur Poppea. gemakkelijk kon wegnemen, geld! te maken. Van Vene tië uit schreef hij brieven aap het mi nisterie van oorlog eenier vreemde mo gendheid' en vroeg een aanstelling in het arsenaal. Tegelijkertijd zond! hij copieën van ontwerpen van een in aanbouw zijnd pantser schip, van een onzinkbare boot en van een hoogzee-torpedoboot en vroeg daarvoor 200 lire. Deze geld soort. verraadt aan welke mogendheid hij zijne aanbieding deed. Van uit Triëst schreef hij aan den militairen attaché van d'at land te Weenen en legde er het plan bij over van een in aanbouw zijnd oorlogsschip, waar voor hij 500 lire verlangde. De politie kveeg achterdocht tegen hem en nam hem gevangen. Terwijl hij zich in gevangenschap bevond, arriveerde het geld in ©en brief van den bedoelden militairen at. taché aan hem gericht. Bij het on derzoek kwam aan het. licht dat dte sleutel van het geheime archief aan Diminich wa? toevertrouwd. Diminich bekende maar voerdte tot zijne verde diging aan dlat b" van die gelegen heid'. die hem r eg even was om gehei men te verraden toch weinig gebruik gemaakt had. Hij werd' tot 16 maan den zware kerkerstraf veroordeeld. Di minich is gehuwd en vader van vier kinderen. Zoo is ©ene geheele familie ongeluk, kir- gemaakt, voor een paar teekenin- gen van oorlogsschepen, die waar schijnlijk nooit zullen gebruikt wor den. Veroenigiïe Staten .Central News" meldt dat senator Quay, uit Pennsylvania, die gelijk men weet niet geslaagd is in het bewerken van een verzoening tusschen de partijen, bij de werkstaking betrokken, bet repu- blikeinsche staatscomité heeft overge haald om den gouverneur te verzoeken, een buitengewone zitting der wetgevende macht van den staat bijeen te roepen Daarin zou dan een wetsontwerp tot stand gebracht kunnen worden, waarbij werklieden en directiën gedwongen wer den, het geschil te onderwerpen aan een scheidsrechterlijke beslissing. Stadsnieuws. Haarlem, 6 Sept. 1902. Jubilé. Den 8sten October herdenkt de heer P. J. Janssen, beambte aan de H. IJ. S. M., station Haarlem, den dag, waarop hij vóór 25 jaar als zoodanig werd aangesteld. Ongetwijfeld zal het den jubilaris, die bij zijn superieuren en collega's zeer ge zien is, dien dag niet aan blijken van van belangstelling ontbreken. Ook de „Harmonie", bij welke vereeni- ging de jubilaris banierdrager is, zal de zen dag voorzeker niet onopgemerkt voor hem laten voorbijgaan. Landbouw. Vrij dag-avond werd in helt gebouw De Korenbeurs alhier eene algemeene vergadering gehou den der af deeling Haarlem en Om streken der Hollandsche Maatschap pij van Landbouw, onder voorzitter schap van dien heer Fr. Lieftinck. Na opening der vergadering werden eenige mededeelingen gedaan, welke alle voor kennisgeving werden aan genomen. De mededeeling, d'at het bestuur aan de afd. Alkmaar voor de tentoon stelling een zilveren medaille had geschonken, werd met applaus begroet. Tot afgevaardigden ter Algemeene Vergadering te Alkmaar op Vrijdag 19 September a.s. te houden, werden gekozen die heeren Evelein, en v. Am- stel, die beiden 'deze benoeming aan namen. Daarna kwamen de puriten van be schrijving voor die vergadering aan de orde, warvoor aan de afgevaardig den een vrij mandaat wordt gegeven. I-Iet voorstel van dien heer De Kan- teir werd door hem toegelicht. Dit voorstel, dat door de Maatschap pij van het grootste belang is, en door het Hoofdbestuur is overgenomen, be helst om ook in den vervolge vereeni- gingen en corporaties als Ü'd' d'er Maatschappij toe te laten en eene commissie te benoemen, die in ver band daarmede wijzigingen zal voor stellen in de statuten dier Maat schappij. De heer De Kanter zet uiteen, dat er verschillende afdeeldngen zijn dttte coöperatief landbouwartikelen aan- koopen. Hiervoor moet, nu ©en regle ment samengesteld worden, waaraan de leden gebonden zijn, en waardoor men op een zuiverdl&r standpunt komt t© staan. Z.i. mag niemand aan ere coöperatie meedoen, voor en afeerhij lid is van de Hollandsche Maatschap pij van Landbouw. I-Iet. Hoofdbestuur heefft echter sprekers opinie verkeerd opgevat. Zijn bedoeling is, zooals boven reeds in 't korit gezegd' is, dat elke vereeniging als vereeniging te gen f 3 per jaar lid kan worden, zoo dra alle leden daarvan persoonlijk lid zijn dier Maatschappij. Het Hoofdbestuur echter schijnt van meening te zijn. dat iedere veree niging zich voor f 3 als lid kan aan melden, ook al is niemand der leden persoonlijk lid' der Maatschappij. Dit vindt spr. te gek, en mocht helt Hoofd bestuur dit laatste voorstel blijven handhaven, don wenscWt spr. tegen het toelaten van vereenigingen corporaties te adviseeren. Wil men het als spreker heeft aangegeven wij zigen, dan is hij er sterk voor. Besloten werd, dat de afgevaardig den zullen stemmen naar gelang het Hoofdbestuur hietj voorstal 'inkleedt en als hierboven is bepaald'. Besloten werd nog d® candidaatuur van den hee,r J. F. Evelein te. Haar lemmermeer voor het hoofdbestuur te steunen. Bij de rondvraag zeide de heer van Am,stel, dat hij het gewen,schlt achtte dat in het Landbouwweekblad versla gen van tentoonstellingen worden ge geven. De Voorzitter antwoordde, dat men op dit punt zal blijven aandringen. De heer Verdel vroeg of het bestuur geen pogingen in het werk zou kun nen stellen om de eerstvolgende jaar- lijksche tentoonstelling hier ter stede te houden. Hij betreurde hat, dat deze tentoonstelling hier niét werd gehouden, omdat de Raad wellicht j geen subsidie van f 2000 daarvoor zou willen geven en gelooft dat het particulier initiatief wel iets zou wil len doen. De Voorzitter antwoordde, dat de eerstvolgende, vteirgad,tering in Zuid- Holland moet worden gehouden en die daarop volgende weder in Noord- Holland, dus over 10 jaar pas. In be ginsel i-s spr. het volkomen met den heer Verdel eens. Hij zeide tevens dait hij niet, veel verwacht van het parti culier initiatief, maar ook de plaatse- lijkei toestanden, da 'tegenwoordige samenstelling van deu Raad, maken het dat. die Burgemeester niet meer zooals vroeger vooraf toezegging kon doen dat men subsidie krijgt, niette genstaande een Landbouwtentoon stelling van heft grootste belang voor een stad is. Ook de Alkmaarsche Raad bad nog niet beslist, toen het bestuur der af- d.eeling overtuigd dat het subsidie zou krijgen reedis aanvroeg de ten toonstelling daar te honden. De reden, dat de tentoonstellini dus niet hier is, ligt in hoofdzaak aan de tegenwoordige samenstelling van dien Raad, en aan de plaatselijke toestanden. Op voorstel van den heer de Kanter en een ander werd daarna b ©sloft, en om op de agenda der volgende verga dering een voorstel te plaatsen om over 2 jaar hier ter stede een afdee- lingstentoonstelling te houden, het geen h.i. in het belang der af deeling zal zijn. Daarna wordt overgegaan tolt de, kostelooze verloting. Zondag a. s. zullen in de Ro tonde van het Museum van Kunstnijver heid nog tentoongesteld zijn de Chinee- sche borduurwerken en voorwerpen van kunstnijverheid. Tot afscheid. De leerlingen van het Gymnasium alhier boden heden aan dr. J- J- G. Vürtheim, leeraar in de klassieke 'talen en geschiedenis, bij zijn vertrek naar Utrecht, als sou venir, een fraai bronzen beeld aan. Een dood gewaande. Voor eenige dagen is te Haarlem terugge keerd zekere Krup, die langen tijd. aan de zijde der Boeren streed en daarna krijgsgevangen, genomien werd. Zijn vrouw, die sedert dien niets meer van hem vernomen had, waande hem gesneuveld en klaagde eenigen tijd geleden haar nood bij eenige weldadfigheidsvereenigingen, die dan ook een liefdadigheidsvoor- sftelling ten haren gunste gaven,waar van het, finantieel resultaat vrij gun stig was. Men kan zich echter het geluk der vrouw voorstellen, toen zij voor eeni ge dagen haar doodgewaanden echt genoot gezond en wel de woning zag binnentreden. Feest Westerkwartier. He den was het feest voor de kindteren van de leden d'er Ver. Koninginne dag in het Westerkwartier. Om 9 uur vereenigdten dte rijk mist oranje getooid© kinderen zich op het Le-idsehe Plein, waar die stoet werd' opgesteld', teneinde een rondgang te doen door het Leidsche kwartier en daarna naar het feestlokaal te mar cheer en. Voorop ging „Harmonie'' vroolijke marschen blazende, dian volgde de drager van dte banier, omringd door een© kleine kinderschaar, di'e de veeL kleurige linten aan het vaandel aange bracht. droegen, en daarachter kwa men die kinderen, met van blijdschap straJ/endle gezichten; gekleed in hun helder witte jurkjes en Zondagsch© pakjes, allen voorzien van vlaggetjes, waarmede onophoudelijk werd' ge zwaaid. ©n aldus uiting gegeven aan hun vreugde. Nadat die stoet in de Sociëteit Ve.r- niging was aangekomen, namen di rect de festiviteiten een aanvang. In 8 groepen werd het jonge volkje ver deeld. en wel da-a kon men de jeugd over die zaal en den tuiin verspreid vin den. In dten tuin werden de spelen, als fortbouwen, balspel, letterzetten, wed loop met. hindernissen, touwbloemen etc.. onder leiding van gymnasten uit gevoerd. en in de zaal was een tafel aangericht, waar de kleinen na afloop d'er spelen bii groepen ruimschoots werden onthaald op allerlei versnape ringen. Dat zij zich het een en an der goed lieten smaken, valt te begrij- pen. Voor de spelen waren een 32-tal fraaie prijzen uitgeloofd. De eerste prijs bestond' uit een zilveren remon toir-horloge; de tweede uit een nikkel remontoir horloge, terwijl dte overige wijzen bestonden uit harmonica's, fluiten, naaidoozen. theeserviezen, tol len. hoepels etc. liet was bepaald aardig om t,e zien hoe in elke groep de mededingers elkander in vlugheid trachtten te over treffen en him best d'eden om een prijs te behalen. Hedenmiddag werd een tombola ge houden, waarin 60 prijzen, waaronder een sportkar en harmonica. Tot wij vertrokken was het feest nog in vollen gang. Aan de joelende, dansende, springende jeugd was het aan te zien, hoezeer zij genoten. Voor de grooten, die dit kinderfeest bijwoonden, was dit eene groote vol doening. maar niet het minst voor de beschermvrouwe, mevr Visser van Hazerswoud'e. die zich geruimen tijd' tusschen die blijde, vroolijke. feestvie rende kinderschaar bewoog. Ten slotte zij nog vermeld! dat het. volgende telegram werd1 verzonden: Aan Hare Majesteit Koningin Wil hel min a Het Loo. Het bestuur der Vereeniging Ko ningin,nediag in het Westerkwartier te Haarlem, vereen!gd met de 500 kinde ren der leden ter viering van den dag der Inhuldiging van Uwe Majes teit. betuigt Uwe Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins dier Nederlandten. eerbiedig hulde en biedt u die beste wenschen voor het welzijn van Uw Koninklijk Huis. Namens het bestuur. C. ROMEIJN. Hedenavond zal de win kel van den heer P. P. Rietfort, in de Gierstraat, ma gazijn van fournituren, passemente- riën en kerkgoederen, welke eene groote verandering heeft ondergaan, heropend worden. De winkel is ei zeer op verbeterd en legt getuigenis af van een goeden smaak. De étalage- kasten zijn met fijn spiegelkast inge richt en geven een mooien inkijk in de kasten. Tevens zijn er prachtige gaskronen aangebracht, die voor een goede verlichting zorgen. Achter de winkel is nog een flinke kamer om f© passen, wat tolt groot- ge rief voor het publiek is. Een kijkje in dezen winkel kunnen wij gerust een ieder aanraden, d'aar het de loop wel waard is. De Comm. voor de strafverordeningen meent, dat de eerste reden (de concur rentie) bezwaarlijk kan leiden tot het vaststellen van een strafbepaling en dat de tweede reden (de veiligheid) voor we reldsteden misschien juist, voor Haar lem minder toepasselijk is. Bovendien heeft de gemeente het in haar macht, desgewenscht, strengere, eischen te stel len in de verpachtingsvoorwaarden der standplaatsen van de snorders. Dientengevolge adviseert de Commissie tot afwijzing van het verzoek. Adres van H. Warmerdam om scha devergoeding. Adressant werd, zoo schrijft hij, 10 Febr. 1901 geschorst op vermoeden van diefstal, waarvan de op zichter Boerkoel door een anoniemen brief kennis kreeg; bij werd in eersten aanleg te Haarlem, zoowel als in hooger beroep te Amsterdam vrijgesproken, beide malen 60 aan rechtsbijstand, moest betalen en vijf maanden zonder werk was. B. en W. stellen vo.or, hierop afwijzend te beschikken, daar de schorsing terecht heeft plaats gehad. Voorstel van de heeren Modoo, Schram. Groot en Hugenholtz om het oor spronkelijk plan tot reorganisatie van den Hout. door den heer Springer, wel aan te nemen, maar met de navolgende wijzigingen: a. dat de vroeger door Zocher ontwor pen rijwegen wel verbeterd worden, doch onbehard blijven en dan als rijwegen vervallen; b. dat alleen behard worden de ontwor pen rijwegen VII en VIH, zijnde beide uitmondingen van den Kleinen Houtweg. c. dat alleen de middenlaan van de Spanjaardslaan wordt hardgemaakt als verbindingsweg tusschen Wagenweg, Heemsteedsche weg en Haarlemmerhout park, waardoor tevens de oorspronkelijk voorgestelde rioleering kan vervallen. Stnbken van den Gemeenteraad Wegens een bezwaar van Ged. Sta ten stellen B. en W. voor, in verschil lende artt. der politieverordening de woorden „den Burgemeester" of „den Commissaris van Politie" te vervangen door Burgemeester en Wethouders. Adres van de bestuursleden der Haar- lemsche Koetsiersvereeniging om maat regelen te nemen, dat voortaan niet meer, zooals tegenwoordig geschiedt, zeer jeugdige personen zullen kunnen worden gebruikt om rij- en voertuigen te besturen. Dit is schadelijk voor de be langen van adressanten als volwassen werkkrachten, maar bovenal hoogst ge vaarlijk "voor de veiligheid van het pu bliek. De Nederl. Vfsseherij-Conrant. Bij de Vennootschap Lourens Coster te Haarlem is verschenen No. 1 van de Nederlandsche Visschery-Courant. orgaan voor de Zee- en Riviervisseherij. Onder den geteekenden kop. waarop een stoom trawler, zeilende visscherijbooten, net ten, touwen en meer symbolen van de visscherij zijn afgebeeld, staat vermeld dat de redactie in de handen is van be voegde deskundigen, met medewerking van correspondenten en verschillende ge meenten. Met formaat is handig, de druk niet al t,e klein en de bladzijde verdeeld in drie kolommen, die gedeeltelijk met, tekst, anderdeels met advertentiën zijn gevuld, evenwel naast elkaar, zoodat de tekst niet wordt gehinderd door de annonces, terwijl deze laatsten toch flink in 't oog vallen. Goed gesatineerd, wit papier is voor de Courant gekozen en elk exem plaar met twee nietjes behoorlijk gehecht. Wat den inhoud aangaat, deze is veel zijdig. Na een kloek gesteld voorwoord, waarin Redactie eu Uitgever wijzen op de noodzakelijkheid van een algemeen Nederlandsch visscherijblad in een land, waar de visscherij zoo groote beteekenis heeft, een artikeltje over ansjovis, weer kundige waarnemingen, de nieuwe werk kring van Dr. Hoek, berichten aan zee varenden, zeer uitgebreide marktberich ten uit Nederland en het. buitenland en een lijst van binnengekomen schepen; een reeks van berichten over de rivier visseherij en allerlei kleine mededeelin gen met tot slot een artikeltje over de Zeeuwsche visscherijen. Het geheel zal, naar wij meenen, wel voldoen. Zoo dachten er ook blijkbaar de adverteerders over. Althans in dit eerste nummer komen niet minder dan 32 klei ne en groote annonces voor, Gevonden voorwerpen: Een koperen knipschaar; een rolle tje teekeningen; een wilt met bruin katje; een zwart bonte koe. In het douche badhuis zijn afgeloopen week genomen 405 baden. In 't water gereden. Vrijdagmid dag geraakte door baldadigheid van eenige jongens, een verhuiswagen van den heer Blesgraaf, aan het Donkere Spaarne, te water. Door het ophijschen aan den mast van een tjalkschip, werd de wagen weder op het droge gebracht.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1