NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Het testament van Pieter Teijler van der Hulst. 20e .laargang Donderdag 11 Seplember 1902, No. 5890 LEU'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: "Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20 Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), is de prijs der Adrertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door bet gebeele Rijk, per 3 maanden1.65 |KL ImBB Reclames 30 Cent per regel. Afzonderlijke nummers„0.02^ eMnTBureaux: Gebouw Het Spaarne, Zuider ÖUiteil9pa»rae NO. 6. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37^ Telefoonnummer der Kedactie 600. feiexoounuinmer der Administratie 122. de omstreken en franco per post0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het nitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad -verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3B** Faubourg Montma/rtre. Dit nummer bestaat uit zes bladzijden. Maan em's Dagblad van 10 Sept. bevat o.s. Uit Zuid At'rika, Parlementaire Praatjes, Nederland en de allian tie, De generaals, Kolfwedstrijd te Koog aan de Zaan, Het testa ment van Pieter Teyler van der Hulst. buiteuiaiuiscti Nieuws Zuid-Afrika. De „Standard" zegt nog over de uit komst van het gesprek tusschen Cham berlain en de Boeren-gener.aals, dat de generaals te verstaan is gegeven, dat hun medewerking om het land in orde te brengen zeer gewaardeerd zou worden, en daartoe konden zij in de eerste plaats bijdragen door te helpen aan den wrok tegen die Boeren die aan de zijde van i Engeland gevochten hebben een einde te maken. Te Berlijn heeft een verslaggever van de „Berliner Morgenpost" met veldmaar schalk Lord Roberts en generaal Sir Jan Hamilton gesproken. Over de toekomst van Zuid-Afrika zou Roberts gezegd hebbben: „De oorlog is volkomen uit en voorgoed. Er kunnen nog politieke moeilijkheden komen, maar die zullen spoedig opgelost zijn. Over enkele maanden zal het land voor alle immigranten open staan". Op de vraag waarom er nu alleen En- gelschen mogen landen (hetgeen onjuist is), antwoordde Roberts: „Wij moeten eerst voor de krijgsgevangen Boeren zorgen en het land wat op streek bren gen. Als E-ngelschen naar Zuid-Afrika gaan om hun geld ergens in te steken en zij verliezen het door onlusten, nu dan verliezen zij het. Maar zijn het Duit- schers, dan loopen zij naar hun consul. Wij wenschen zulke verwikkelingen te voorkomen". Generaal Jan Hamilton zeide hier: „Het is in werkelijkheid zoo erg niet. Toen ik uit Zuid-Afrika wegging, kwamen daar duizenden Russische .Toden aan". Engeland. De koning heeft een bezoek afgelegd bij den bekenden millionair Carnegie. „Dit kleine voorval", zegt de „Star", „is niet ongenoegelijk, schoon misschien niet zoo belangwekkend als de familiari teiten van den heer Pierpont Morgan met de vorsten van Europa. Toen de heer Morgan op zijn laatste reis in Londen kwam, dineerde hij niet alleen met ko ning Eduard, maar had tweemaal een particulier gehoor bij hem: Daarop spoedde hij zich naar Duitschland, waar de keizer hem aan boord van de Hohen- zollern noodde. Koning Pierpont Mor gan beantwoordde 's keizers hoffelijk heid genadiglijk met een ontvangst aan boord van de Corsair. Inmiddels waren klein goed als de koning dér Belgen en minder geziene vorstelijke aanzoekers, zooals de Sultan van Turkije, met uit- noodigingen hem genaderd, maar wat daarvan gekomen is, weten, wij niet. Misschien liggen zij in de prullemand van den millionair.... O we hadden bijna vergeten te zeggen dat zelfs de groote en machtige Czaar aller Russen zelf met nederige verzoeken bij den Ameri- kaanschen uitcleeler van zegeningen is aangekomen. Inderdaad, zij loopen allen Morgan na, zonder onderscheid van leef tijd, gezag, waardigheid of wat ook. Wij begrijpen niet, dat er eenige aanleiding tot klagen hierin is. Het is slechts een late erkenning t'an wat wij al jaren wis ten, nl, da,t de ware koningen tegen woordig niet de mannen op den troon zijn, maar de millionairs op de effecten beurs. De Morgan- en Camegie-furore is alleen belangwekkend als een aanwij zing dat die kleine beteekenisvolle waar heid ook tot de vorsten doordringt". De „St. James's Gaz". doet ee-nig^me- dedeelingen over de Boerengeneraals. Zij zijn niet van plan lezingen te houden uit vrees vijandige betoogingen tegen En geland uit te lokken; zij meenen dat hun Joel slechts moet zijn gelden te verzame len en dat zij dit het, best kunnen berei ken door in verdraagzamen vorm te agi- teeren. Hun plan is een algemeenen op roep tot Engeland, de meeste Europee- sche landen en de Ver. Staten te richten. Reeds ontvingen de generaals uit ver schillende landen aanzienlijke bedragen, o. a. uit Engeland 5000 pd. st. reeds, ter wijl er nog niet eens om gevraagd was. De generaals schatten, volgens de „St. James's Gaz", de door den oorlog ver oorzaakte schade op 60 tot 80 millioen pd. st. Zij verlangen niet, dat de Engel- sche regeering deze som zal geven, doch willen het aan deze zelve zien overgela ten, te bepalen hoeveel zij geven wil. Botha, De Wet en De la Rey vertrok ken om half vijf uit Horex' Hotel te Lon den in een omnibus-naar de dokken. Zij werden luide toegejuicht door een groote menigte. De Press Association verneemt, dat de Boeren-generaals in hun onderhoud met Chamberlain vruchteloos getracht heb ben verlof te krijgen voor de Boeren- vluchtelingen om naar hun haardsteden terug te keeren, zonder den eed van trouw aan de Britsche kroon te zweren. Ook trachtten zij de schriftelijke belofte te verkrijgen, dat zekere ex-ambtenaren onder de nieuwe regeering zullen aan gesteld worden in functiën, die zooveel mogelijk gelijk staan met hun vorige ambten. Chamberlain weigerde de regee ring te verbinden. Aan de „Temps" wordt uit Londen ge seind: De Boeren-generaals hebben niets ver kregen van de Engelsche regeering, zelfs niet datgene waarop zij, na de beloften hun te Vereeniging gedaan, het recht hadden te rekenen, met name volledige amnestie voor de rebellen. De amnestie zou bij de kroning des Konings afgekon digd zijn. Frankrijk. De ministers, op het Elysée bijeenge komen, hebben onder het voorzitterschap van President Loubet ministerraad ge houden en besloten luitenant-kolonel Saint Rëmy op non-activiteit te stellen door hem zijn te-genwoordigen post ,te ontnemen, welke maatregel ontslag uit den dienst medebrengt. Dttitseliland. De begrafenis van professor Virchow belooft een grootsche betooging te zul len worden. In de feestzaal van het Raadhuis zal te midden van een plan- tenversiering de lijkkist worden ge plaatst, omringd doo,r brandende kaar sen. Aan de.eene zijde wordt gezet het portret van den overleden geleerde, aan de andere zijde komt de omfloerste ba nier van de stad Berlijn te staan. De lijkstoet zal worden geopend door een muziekkorps, daarachter gaan de dragers van den reuzenkrans van Ber lijn, dan deputaties van studenten en wetenschappelijke vereenigingen. Achter de lijkkoets volgen de familieleden, eere burgers van Berlijn, de magistraat en de gemeenteraad en alweder deputaties. De stoet wordt begeleid door boden met omfloerste staven. De „Lustige Blatter" heeft een plaat, waarop staat een officier, die aan eenige kadetten instructie geeft. Het onder schrift luidt als volgt: Instructeur: Wie in het tweegevecht zijn tegenstander doodt, wordt met7 Eerste kadet: wordt met gevangenis straf van minstens iwee jaar... Instructeur: Fout! de volgende! Tweede kadet: wordt met een schitte rend escorte in een galarijtuig met niet minder dan vier paarden en met een feestmaal van niet- minder dan zes ge rechten beloond. Te Berlijn zal een groote protestmee ting door de socialisten worden belegd om op te komen tegen de ondraaglijke duurte van vleesch. Een petitie z-ol tot de regeering worden gericht om aan te dringen op opheffing van de sluiting der grenzen voor den invoer van vee, Men zal trachten zoo veel mogelijk handtee- keningen op dit adres te verzamelen. Italië. In Imola vergadert het congres van de Italiaansche socialisten, waaraan 800 ge delegeerden deelnemen. Zwitserland. Het Zwitsersche spoorwegpersoneel is ten hoogste verontwaardigd en bereidt een groot monsterprotest voor. Het geval is dit: toen de koning van Italië op zijn doorreis door Zwitserland te Zurich aan kwam, stelde de politie kalmweg het ge- heele spoorwegpersoneel aan het station in verzekerde bewaring tot de koninklij ke trein weer vertrokken was. Vandaar en te recht diepe verontwaardiging der vreedzame stationsbeambten. Oostenrijk-Hougarye. De Praagsche Narodni Listy verzekert nog eens, dat als de Rijksraad het Tsje chisch niet als ofi'icieele taal erkent voordat de besprekingen over den Aus- gleich beginnen, de Tsjechen de goed keuring yan den Ausgleich met alle macht zullen tegenwerken zonder te kies keurig te zijn bij het zoeken naar mid delen. De laatste verzekering is overbo dig in een land als Oostenrijk, welks parlementaire zeden een wereldfaam ge nieten. Koerber, die nog niet eens klaar is met de onderhandelingen over den Aus gleich, zooals wij weten, schijnt de Tsjechische bedreiging ernstig genoeg te vinden om de leiders der Tsjechen in Bohemen en Moravië naar Weenen te roepen ten einde hun zijn plannen mede te deelen. Hij heeft twee voorstellen tot oplossing der Duitsch-Tsjechische kwes tie, die concessies aan beide partijen be vatten. Een keizerlijk besluit beveelt de ont binding der Landdagen van Opper- en Neder-Oostenrijk, Salzburg, Stiermarken, Karinthië, Moravië, Silezië en Vorarl- berg, en schrijft nieuwe verkiezingen uit. Haïti. Als ©en kruiser van een groote mo gendheid een kanonneerboot van eeai andere mogendheid in dfein grond hoort, doet zich bet eerst de vraag voor welke gevolgen diit hebben zal. Die vraag komt zeker aan die orde. nu die Duitsche kruiser Panther, onder bevel van kapitein ter zee Eckermann. de kanonneerboot Crêta-a-Pierrot in de haven van Gonaïves heeft doen zin ken. Reeds dadelijk toen het bekend was dat de kanonneerboot', die door de aanhangers van den pretendent Anthénor Firmin was uitgerust, we der, rechtelijk een Duitsch stoomschip, de Markomannia van de Hamburg Amerikalïjn, had aangehouden en on derzocht. was het te verwachten, dat de Duitsche regeering hiervoor vol doening zou eischen; en dat werd te klemmender toen de vreemde consuls te Port-au-Pri'nce hun meening uit spraken, dat de Crêta-a-Pienrot niet als oorlogsbodem van een oorlogvoeren den staat kon beschouwd worden, maai- uitsluitend1 als ze-eroover. Dat was de roden waarom de Crète. a-Pierrot kennis heeft gemaakt met de .gepantserde vuist", en waardoor het 1-Iaïtische schip gebroken en naar de keldler gegaan is. Nu hebben wij pas het voorrecht ge had de theorieën van president Roose velt over de Monroe-leer te mogen ver nemen en onwillekeurig wendden zich al lea- oogen naar New-York of Was hington. om te zien wat dfe groote Re publiek ervan zegt. De berichten uit New-York doen zien, dat men daar dte zaak nogal kalm opvat. Het ligt niet op dien weg van die Monro e-leer een vreemde mo gendheid te beletten Haïti een oorveeg ie geven, wijl dit zich onhebbelijk ge dragen beeft. En in offieieele kringen erkent men, dat. de zaak alleen Duitsch land en Haïti aangaat, zoolang Duitsch.land' niet dreigt geheel Haïti in te pakken voor het vergrijp van de Crêta-a-Pi.errot. Want de Monroe-leer maakt, dit alleen onmogelijk. Dat is de meening der Amerika an sche staats lieden. en president Roosevelt, die zich te Chattamoogo Bevindt, vindt het niet. noodlg daar nog wat. aan toe te voegen. Het gebeurde met die Crêta-a-P.ierrot brengt er van zelf toe. even na te gaan. hoe de toestand op Haïti' op dit oogen- blik is Na die vlucht van. generaal Tiresias Sam, die van 1896 tot 1902 president der Republiek geweest, was, werd ee.n voo.rloopige Regeerin^ gevormd' aan wier hoofd de vroegere president Boïsrond Canal staat; d'eze regeerihg zou de Kamerverkiezingen en de Pre sidentsverkiezing- leiden. Tegenover die Regeering hebben zich de volgende candidaten voor het. presidentschap opgedaan: Anthenor Fiïmin de gezant van Haï ti te Parijs, een zeer beschaafd doch tevens zeer met zichzelf ingenomen neger; Cailisltihèiie Fouchard', oud-minister van financiën en een dier rijkste ne gers op Haïti; Solon Menas. oud-minister van buil tenlandsche-zaken; Seneca Pierre, een goedmoedig ne ger vroeger senator; Generaal Alexis Nord', een 84-jarig en zeer eerzuchtig neger, en comman dant dier troepen van Haïti. De voorloopige regeer in g die met al deze candi'diaten tegelijk moet reke ning houden, en tegen Firmin en Fou chard zelfs moet strijden, heeft aan haar opdracht nog niet kunnen vol doen. Ondanks de schoone proclama tie., waarin Boirond Canal de vrijheid der velrkieizingen waarborgdie, werd in geen enkel district die vrijheid ge ëerbiedigd. De strijd beeft zich over liet geheele eiland uitgebreid'. Tot nog toe schijnt de partij van Firmin. die zich dioor de medeplichtigheid van admiraal Killick ook meester had gemaakt van het. eeni ge oorlogsschip van Haïti, aan de win nende hand te zijn. Maar van den af loop van dezen strijd om de opper macht in de negerrepubliek is voorloo. pig nog niets te zeggen. Sladsnieuws. Haarlem' 10 Sept. 1902. J. 1. Zondagmiddag hield de afd. Haarlem van den NedJerL Christel. Ceheelonthoudersbond een openlucht samenkomst op een terrein aan de Ra. gulierstraat. De heer C. Vellhuysen Sr. sprak de omstanders toe en vertoonde daarbij eemige platen waarop de .gevolgen van drankgebruik en van geheelonthou ding waren afgebeeld. A. s .Zondagmiddag te 3 uur hoop? de afd. e,en dergelijke samenkomst, te houden op het Leidsclxe Plein, J u b i 1 e O r e 1 i' o. Wij hebben reeds gemeld, dat ter gelegenheid van zijn 25 jarig jubilé als zanger de heer Jos. M. Orelio ook hier ter stede een f eest-u it voering geven zal Naar wij thans vernemen zal deze uitvoerig bestaan in de opera Willem Teil waarin Orelio die titelrol vervult, te geven in het laatst van October. Veil-sch.illlende ingezetenletu hebben zich reeds bereid verklaard, deel uit te maken va.n een comité tot aanbie ding van een huldeblijk. Vakver e e n i g i n g. Aan die onvereen igde Roomsch- Katholieke Houtbewerkers te Haarlem. Het Bestuur van die Houtbewerkers- vereen iging ..St. Joseph", heeft de na volgende circulaire verspreid: Vakgen oo ten! ITet Bestuur van d'e Houtbewerkers- Vereeniging ..St, Joseph" Vakafdiee- 1iv- van den Ned. R.-K. Volksbond, af- dieeling Haarlem, gevoelt zich ver plicht een ernstig woord te richten tot U allen, die tot heden verzuimd hebben lidl te worden hunner Vakver- eenigiuo- Eevenzoo meent hel bestuur zich te moeten wenden tot diegenen, welke lid'geweest zijnde, vaak om on beduidende redenen zich hebben teru". setrokken. en thans geen lid'©ener Vak vereeniging zijn. Was het bestuur steed!? doordron gen van de noodzakelijkheid van ver een if"1 t.e zijn. de gebeurtenissen van de laatste maandlen hebben bewezen dat dte eenling niets, die vereenigden veel ia bij voldoende sterkte alles ver mogen. Ook U kan dat niet ontgaan zijn. Niet alleen werklieden, maar ook de patroons hebben getoond, dat zij de kracht welke in veneenigen schuilt, we. ten te gebruiken, wanneer hunne be langen bedreigd worden. Zult gi'i Katholieke boutbewerkers, u nog la na-er als onmondigên laten ge bruiken? Zult liideiiik ja en amen zeggen als heetgebakerde medearbei ders IJ hunne arbeidsvoorwaarden voorleggen? Of zult, ge het recht van medespveken ot>e';scben? Voorzeker w'lt g« Uw goed recht bewust het Taai ste. Maai- waarom dan langer getalmd met U bij ons aan te sluiten? Waarom een klein getal alles laten doen. en zelf in zalig .nietsdoen de vruchten van dien arbeid genieten. Schud af die lauwheid, en sluit u bij ons aan. Mocht ge echter ondanks alles nog besluiteloos zijn, bezoekt dan vooral d'e vergadering, welke zal ge houden worden op Vrijdag 12 Sept. ïn het gebouw van dien N. R.-K. Vbks- bond, des avonds ten half 9 uur. Daar zal door een Amsterdamsch Vakgenoot getracht, worden, de twijfelaars te over tuigen van nut en de noodzake lijkheid van vereenigen. Daar zal u gesproken worden van uwe plichten, maar eveneens van uwe rechten. Ver zuim dïis deze gelegenheid! niet. ook al waart gii, hetgeen wij natuurlijk niet hopen, reed's nu besloten om u niet aan te sluiten. Vast vertrouwende dat deze oproep niet tevergeefs moge zijn. maar moge strekken tot meerderen groei en bloei der R.-K. Haarlemsche Vakor ganisatie. Kantongerecht. (Zitting van 10 Sept.). Drankwet. De eerste persoon die heden in 't bankje der beklaagden stond was J. Ramakers van de Leidsche Vaart, die terecht stond, omdat hij aan D. van der Lee een glaasje jenever heeft ver kocht voor 5 cent, terwijl hij geen ver gunning heeft. De rechercheur, die bin nenkwam omdat hij de zaak niet ver trouwde, zag wat D. van der Lee dronk. Deze verklaarde dat het bitter was, ter wijl beklaagde vertelde, dat het een soort wijn was. De rechercheur hield vol, dat 't jenever was en Ramakers hoorde tegen zich eischen 1 25 boete of 10 dagen hech tenis. Uitspraak over 8 aagen. Voor het loopen op andermans eigen dommen in de duinen te Zandvoort, stonden 5 heeren terecht, waarvan er maar 3 waren op komen dagen. De hee ren hadden 's avonds n Juni te onge veer 9 uur gewandeld op 't jachtterrein „Flesschenvelddrie der heeren had den nog een hond bij zich gehad. De drie heeren, die in het bankje ston den, verklaarden, dat zij daar hadden geloopen in de veronderstelling, dat zij daar mochten loopen, daar zij geen bordje hadden gezien waarop stond „Ver boden toegang" en daar de weg ook niet door een hek was afgesloten. De heeren hadden dan ook geen bedoeling om daar te" gaan jagen, doch waren daar om wat te wandelen. Het O. M. vroeg tegen ieder der hee ren wegens overtreding der wet f 2 en tegen de 3 heeren die daar met honden hadden geloopen, ieder f 3 meer. Uitspraak over 8 dagen. P. van der Ven had zich te verant woorden voor het venten van chocolade langs 't strand, dat door de gemeente Zandvoort is gepacht, en waar hij aldus geen recht had om daar met koopwaar te venten. Het. O. M. vroeg tegen hem f 1 of 1 dag hechtenis. R. Driehuizen stond eveneens terecht voor het venten van melk langs 't zelfde strand, zonder dat zij daartoe vergun ning had. Ook tegen haar werd 1 of 1 dag hechtenis geëischt. Wenser, een jongmenscli van 14 jaar, had de brutaliteit nadat hij door den Commissaris van Politie te Zandvoort was gewaarschuwd om de Kerkstraat te Zandvoort met een rijwiel af te rijden. Het O. M. eischte f 2 of 1 dag hechte nis. Een bekende voor het kantongerecht, J. Selderbeek van Velsen, had zich te ver dedigen, daar hij terecht, stond, omdat hij 3 maal, 1 maa! op 6 Juli, 1 maal op 7 Juli en 1 maal op 12 Juli, jn kennelijken toestand van dronkenschap te Velsen was geweest. De bekl. ontkende dit ten sterkste, en beweerde, dat de politie te Velsen hem niet kon uitstaan, en dat zij daarom maar zeggen, dat hij dronken was ge weest. Tegen hem werd 3 maal 1 2 boete ge- eischt. De kantonrechter bedreigde hem, dat hij maar op moest passen, dat hij niet naar een Rijks-werkinrichting zou worden gestuurd. Gevonden voorwerpen: Een R. K. Kerkboekje. Een koperen miniatuur bankschroefje. M v. A. Kis t. Naar wij vernemen zal het kantoor van wijlen mr. A. Kist, advocaat en procureur te Haar-- lem, voorligezet wordien door tor. Joost de Graaff, die reeds eenige ja ren met wijlen mr. Kist werkzaam was. Het kantoor blijft voorloopig ge. vestigd Zijtsftraat 45. B ij vonnis van de Arron- disëéments Rechtbank alhier d.d. 9 September 1902 is; lo. Arie van Hooff, kruidenier, wonende te Velsen (VVij- keroog) verklaard in staat van faillis sement. Tot rechter-cornrnissarls werd be noemd de rechter jhr. R. de Marees van Swinderen. 2o. Henri te Poel, koopman, wonen de te Haarlem. Rechter commissaris als voren. De heer Mr. Maurits Men- dels «te Zaandam is ter terechtzitting1 van de Arr. Rechtbank alhier van den 9en September 1902 beëedigd als advocaat bij deze Rechtbank. Voetbal. De Haarl. V, B. houdt Maandag 15 Sept. 's avonds 8 uur, eene algemeene vergadering in de bovenzaal van café Montagne. Punten van behan deling: 1. Jaarverslag van den penningmees. ter; 2. Jaarverslag van den secretaris. 3. Verkiezing bestuuY 4. Verkiezing kas- commissie. 5. Verkiezing protest-commis sie. 6. Wat verder ter tafel zal worden gebracht. Een goede vangst. Heden is de Instructie geopend' tegen den D uitschei- Mülleu-, die verleden week te Noordiwijk werd gearresteerd als verdacht van d'en diefstal met in braak in het Groote Badhuis te Zand voort. alsmede van enkele diefstallen en inbraken te Noordiwijk en andere plaatsen gepleegd. Het blijkt dat d'e Politie een zeer goede vangst gedaan heeft, daar die se arrest eerde thans ook door de Haar lemsche Politie is herkend als die per soon. die eenigen tijd geleden, na de inbraken in de bierbrouwerij ..Het Haantje" en in een in aanbouwzp'nd huis aan de Parklaan. zwervende werd aangetroffen en op hef Politie- Bureau gebracht, waar hij werd be vonden in het bez.it van f 160 en eenL fp voorwerpen, die zooals later bleken m b o ven sen n emd'e perceelen werden vermist. De gearresteerde gaf toen op Dedi'o te beaten, van beroep koopman in vleklcenzeëp. Daar dien nacht niet. het minste vermoedien tesen hem bestond, en nog seen aangifte van inbraken was gediaan. werd de Duitscher des morgens on vrije voeten gesteld. Lans pleitza'er heeft, de booswicht du^ ni'et meer van zijne toen door toe vallige omstandigheden hei-kregen vrij heid gehad. Thans heeft hij bekend' die dader van, die genoemde inbraken te zijn. Het testament van Pieter Teyler van der Hulst heeft, zooals men weeft reeds tot zeer vele verwikkelingen en processen aanleiding gegeven; en binnenkort zal weder eene nieuwe poging worden gedaan door een zich noemenden wettigen erfgenaam om in bezilt te krijgen hetgeen hem naar zijne meening rechtens toekomt. Van wege deze persoon nu wesrd ons een afschrift getoond van het Testamenlt, en daarbij de verzekering gegeven, dat dit was een gelijkluidend afschrift van heft origineele stuk, dat berust in het archief van het Paleis van Justi tie te Haarlem. Zooals wij dan ook tevens hoorden, is een nieuw proces dus binnen kor ten -tijd te verwachten. En naar het schijnt zijn thans eene serie docu menten en bewijzen door den wetti gen erfgenaam bijeengebracht, die de Rechtbank zeker met ernst zal on derzoeken. Ond'er die papieren be vindt zich bet afschrift'van bovenge noemd testament, waarop de Teylers- stichjting haar aanspraken bouwt. Het is gepasseerd' voor notaris Nico- laas Gallee te Haarlem op 17 Mei 1756 Maandag 's namiddags tusschen drie en half vier. De erfgenaam nu beweert, dat dilt stuk, gelijk vereischt wordt, niet de handteekening draagt van Pieter Tey ler van der Hulst eu daarop baseert hij zijn recht In het afschrift komt de handteekening dan ook niet voor aan het einde. In margï.ne zijn wel enkele dingen veranderd1 en bijgeschreven en door Pieter Teyler v. d. Hulst zelf onder teekend.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1