In de ons getoonde acte dan wordt] o.a. gezegd: „In den naame Godes. Amen! „Kenlijk zij een iegelijk dien des behoorde dat op heden den 17 Mei 1756 zijnde Maandag 's namididags tusschen drie en half vier uren, voor mij Nico laas Gallée, openbaar Nota ris bij den Hoven van Holland gead mitteerd, binnen de stad Haarlem re- sideerende, en de voor de nagenoem- de getuigen in eigen persoon gecom pareerd en d'e verrekend is de heer Pieter Teyler van der Huldt, koop man wonende in de Damstraat tin nen Haarlem, zijnde aan mij Notaris wel bekend, gezond van ligchaam en zijn verstand en memorie wel mach tig. dewelke verklaarde in overden kingen van de zekerheid des doods ende van da onzekere tijd en uren van dien, genegen fte zijn over zijne na te latene goederen te disponeeren op de navolgende wijze. „Eerstelijk heeft hij Heler Testa teur na christelijke recommandatie van ziel en ligchaam, wederroepen en teniet gedaan alle testamenten, codi cillen en andere actens van laagste wille bij hem voor dato dezer alleen ofte met. iemand gepasseerd, niet wil lende, dat dezelve of één van dien eenige de minste krachit meer zal of zullen hebben, maar deze tegenwoor dige alleen. Ende dan nu geheel en alwederom disponeerende, zoo verklaarde hij Heer Testateur te willen en te hegee ren, dat zijn gansche nalatenschap ende allen de goederen, gelden en effecten, die hij met de dood zal ko men te ontruimen en na te laten, gee- ne uitgezonderd, dan alleen die gee- nen waarover hij Heer Tes tateur hier na specialijk zal beschikken en altoos zullen moeten blijven, onder de administratie en dprectiie, mitsgaders het opzigt en bestuur van vijf personen, waartoe hij Heer Testateur bij deze benoem de als de vijf eerste: de Heeren Jaco bus Barnaert, Willem van der Voo- ren, Pieter Verhamme. Jan Olthoff en Willem van der Vlugt. Hieronder door den Heer Teyler van der Hulst zelfs geschreven. „Izak Brandl, Willem van der Vlugt, Antony Kuits, Gerard Hugaart en Jacobus Barnaert. en iben teeken mijne wil en begeerte door mij on derteekend in Haarlem den 17 Juni 1776. (was get.) Pieter Teyler van der Hulst. „Welke personen ©n derzelver suc- cesseuren in die qualiteilt ook tege lijk zullen zijn Excuteurs van zijn Heer Testateur uiterste wille, dispo- sitiën, voogden over zijne minderjari gen en anderen 'toezicht behoevende legatarissen en administrateurs van derzelver van hem Heer Testateur te genieten goederen, zooals bij Heer Testateur gemelde Heeren, tot alle die respectieve qualiteiten is verzoe kende, committeerend en aanstellen de bij deze, to dien einde aan dezelve en hunne successeuren tot reeompen- sie en belooningen van de moeite, welke zij daardoor zullen komen te hebben en voor hunne te bewijzen diensten, toeleggende, maklende en besprekende voor ieder een jaarlijks tractememt van Een duizend guldens, dlerzelver leven lang gedurende of zoo lange als zij hen met de voorgemelde commissiën zullen komen te belasten zooals hij Heer Testateur, ook nog nevens gemelde Heeren Directeurs en Administrateurs tot. Boekhouder was verzoekende, committeerende en aanstellende bij deze de heer Corne lls Elout, meed© wonende binnen de ze stad, op een gelijk tractement van Een duizend gudens jaars." Aldus gaat het. zeer lijvige teslta- ment voort. Daar het niet doenlijk is het in zijn geheel t,e publiceeren, ver melden wij van de overigen inhoud het volgende: „Voorts wordt aan de Directeuren volledige beschikking verleend' over des erflaters „plaisiertum aan 't Zui- der Buiten Spaarne buiten deze stad, en de stallingen, paarden, rijtuigen, mitsgaders zijn WelEd. Fabriek van Zijdenstoffen". Aan verschillende colleges van Ar menzorg worden voorts tal van lega ten gemaakt. Dan volgen de meer be kende, beechikkingc^n over het huis en het Museum, en de samenstelling van de Godgeleerde en Natuurkundi ge Genootschappen. Ten slotte be hield de erflater zich voor „omme deeze zijne dispositie ook nog in alle deszelfs leeven en deelen te mogen amplieeren, veranderen of corrigeeren, om meerdere le gaten en besprekingen te mogen ma ken. en deze weder te mogen vernie tigen, als zijn WelEd. zal komen goed te vinden". Enkele legaten door hem eerst ver leend, zijn dan ook later, blijkens de kanttekeningen, vernietigd. Dit is nu de hoofdinhoud van het Testament, waarvan Teylers nalaten schap bestuurd wordlt. Opmerkelijk is, dat het stuk niet door Pieter Teyler v. d. Hulst zou zijn ondetrteekend, maar alleen door Ni- colaas Gallée, Notaris. Op dezen grond tracht, de pretendent- erfgenaam nu de nietigheid van het stuk, waarop de tegenwoordige Direc teuren van Teyler zich baseeren, rechtens uitgesproken te krijgen. Uit de Omstreken. Heemstede. Het feest voor de kinderen van de Christelijke school met den Bijbel alhier, zal morgen Donderdag plaats hebben. Het voornemen is om met al de hon derd dertig kinderen ook een rijtoenje te maken. De buitenplaats Dennenheuvel on der deze gemeente wordf. electrisch verlicht. Aan het bestuur van het Nederl. Weeziengesticht „Weldadigheid" te Vianen is vergunning verleend tot 't houden eener collecte binnen deze ge meente. De kinderen van de Bijz. Proltest, School alhier maken Donderdagna middag twee uur met hunne ondier- wijzers een rijtoer over Bennebroek en. Bloemendaal, na terugkomst zul len zij in de school worden onthaald. Zand voort. Dinsdag bracht een Zandvoortsche schuit versche visch aan. Besomming f 9.25. De prijzen der visch waren: tong f 0.20 tot f 0.70 per stuk: bakschol f 1.S0 en scharren f 2.50 per mand. Dinsdagavond wilde P. Visser, wonen de aan de Pakveldstraat in de stal zijn ezel drinken geven. Het dier wist uit den stal te komen en ging er van door. Tus schen Kostverloren en de halte Zand- voort-dorp liep het de spoorbaan op, doch werd ongelukkigerwijze gegrepen door den juist passeerenden trein van 8.15, die het grauwtje overreed, zoodat het op de plaats dood bleef. Thans zijn alhier aanwezig 1379 bad gasten. Haarlemmermeer. Te Nieuw Veinnep is afgebrand, de schuur met het aanwezige hooi van P. Koos. Door die werking dier spuit zijn de belendende gebouwen gespaard ge bleven. Oorzaak onbekend. INGEZONDEN MEDEDEE- IJNGEN. 80 cents per regel. Odol-Mondwater, conserveert de tanden! Binnenland. Parlementaire Praatjes. De zitting dei* Tweede Kamer van gisteren werd opgeheven onder den in druk van het overlijden van den Min. van Kol., wien de Min. dr. Kuyper huldigde als vriend, terwijl de Voorzit ter meer in. het bijzondei- den overle den landsdienaar en staatsman her dacht. Beiden spraken in gevoelvolle van diep leelwezen getuigende woor - den, en allen die hen aanhoorden kon men het aanzien, dat ook zij be wogen waren. Uit de voortgezette discussie over de Beroepswet is eigenlijk niet zoo heel veel belangrijks te destilleeren. Op art. 25 d, dat van de vervallenverklaring der leden van de raden van beroep- spreekt, stelden de heeren Hugenholtz consorten voor, ontslag wegens veroor deeling toi gevangenisstraf of hechte nis ie doen vervallen, omdai men bijv. voor het ijveren in het belang van den werkman in de kast kan komen zon der daarom liet vertrouwen zijner me dearbeiders ie verliezen. Spr. wees op het geval van een gemeenteraadslid terzake van een bedreiging bij een be tooging te Haarlem met vervolging be dreigd. De heer de Ridder merkte op, en zoo ook de Min. van Justitie dat de bepaling facultatief was, terwijl ook gesproken zou worden van een onher- ruepelijk geworden veroordeeling, zoo- al® de lieer de Bidder had voorgesteld. De socialisten trokken daarop het amendement in. Principieel debat werd nog gevoerd over het voorstel van den heer van Id- singa om te bepalen, dat de leden van den centralen raad (voorzitter, onder voorzitter en griffier uitgezonderd) ook andere personen dan juristen kon den zijn. Zijn verdediging van de lee. kenrechtspraak werd bestreden dooi den heer RoëlI en door den Min. van Justitie. Het amend, werd ten slotte verworpen met 55 tegen 19 stemmen. Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijk. f De minister van Koloniën, wiens over lijden wij gisteren meldden, ving zijn ambtelijken loopbaan aan als adjunct- commies bij het departement van oorlog en zijne staatkundige loopbaan begon in 1881, toen hij door het kiesdistrict Zwolle naar de Tweede Kamer der Sta- teh-Generaai werd afgevaardigd. (Later had hij zitting voor Amersfoort). Zijn parlementair mandaat werd afgebroken in 1891, toen het vertrouwen der Kroon hem riep tot het gouverneurschap van de kolonie Suriname: een tijdperk, dat teekent in het leven van dezen bewinds man, omdat hij toen vooral de regeer kracht ontwikkelde, die ten zegen is ge weest voor de kolonie, welke aan zoo sterke lotswisselingen is onderworpen. Uit die kolonie met eere teruggekeerd, nam de heer v. Asch v. Wjjck voor Zee land zitting in de Eerste Kamer En in Augustus 1901- vestigde dr. Kuyper, bij de samenstelling van het huidige Kabi net, de aandacht der Kroon op dezen staatsman voor eene benoeming tot mi- nisier v. koloniën. Vóór zijn optreding als minister was v A sell v. Wijck opnieuw voor Amers foort tot lid van de Tweede Kamer be noemd (welk mandaat hij niet vereenig- de met het ministerschap). Hij was toen burgemeester van Amersfoort, welke be trekking hij ook reeds in 1883 harl be kleed, terwijl hij in 1885 ook tot. lid van Provinciale Staten van Utrecht werd ge kozen. Toen hij zich te 's-Gravenhage vestig de, werd de heer van Asch v. Wijck ook daar weldra door het vertrouwen der kiezers naar de gemeentelijke raadzaal afgevaardigd. Dat de heer van Asch v. Wijck, ook buiten zijn publieke betrekkingen, aan koloniale belangen zijn belangstellende aandacht wijdde, spreekt van zelf. Ten overvloede wordt herinnerd, dat hij o.a. een ijverig aandeel nam aan de werk zaamheden van het Institut internatio nal colonial. Een nobele persoonlijkheid, ook buiten de staatkundige kringen hooggeëerd als mensch, is met Van Asch van Wijck heengegaan. Zijn vroegtijdig afsterven zal algemeen met groot leedwezen en veel deelneming worden vernomen. TT el komaan de Koningin. Het regelings-comité te 's-Gravenhage dat aanstaanden Maandag aan Hare Ma jesteit de Koningin hulde wenscht te brengen bij haar komst in de residentie, is thans gereed met zijn arbeid. Aan het station van het Staatsspoor zal H. M. een welkomstlied worden toegezongen door een kinderkoor. De verschillende vereenigingen met' hare banieren, die aan de betooging deelnemen, zullen van het station langs een gedeelte van den weg, dien H. M. zal volgen, worden op gesteld, waartoe de vereenigingen, die in den Dierentuin zullen samenkomen, zich daarheen zullen begeven. Kort nadat Hare Majesteit ten paleize zal zijn aangekomen, zullen de vereeni gingen. die inmiddels weer naar den Die rentuin zijn teruggekeerd, van daar uit in optocht langs Koninginnegracht, Ka naalstraat, Parkstraat, Oranjestraat en Noordeinde naar het Paleis optrekken, en langs het. paleis voor H. M. defilee- ren, om verder langs Plaats, Vijverberg. Tournooiveld naar het Lange Voorhout, te gaan, waar de stoet zal worden ont bonden. Nederland en de alliantie». Naar aanleiding van de reis van dr. Kuyper en de verhalen over plannen tot aansluiting van Nederland bij de Tripte Alliantie heefit de Temps" een aantal staatslieden in Nederland doen interviewen, die allen zonder on derscheid van politieke partij ver klaarden heit in het belang van hun land te achten dat het vrij bleef van eilke internationale verplichting en huilt en elke alliantie. De eerste was jhr. mir. A. F. de Sa- vornin Lohrnan, die rondweg ver klaarde, niet te gelooven dat dr. Kuy per de stappen had gedaan die hem werden toegedicht. Mr. Lohrnan ver klaarde persoonlijk itegen elite poli tieke alliantie met eenige mogendheid te zijn, omdat due z.i. onvermijdelijk leiden moest tot vernietiging van ons staatsbestaan. Mr. Lohrnan ziet er bovendien geen noodzakelijkheid voor. „Wij genieten hek vrijhandels stelsel, onze havens in Europa en in de koloniën zijn voor iedereen geo pend, wij komen niemand te na. Waarom zou men ons aanvallen? Wij willen blijven wat wij zijn, een onaf hankelijke natie, op goeden voet le vend met iedereen, maar ons hij nie mand aansluitend". De tweede staatsman, tot wien de ,.Temps"-redacteur zich wendkïle, was mr. E. Fokker, de vrijzinnig-democra tische afgevaardigde. Deze noemde het denkbeeld, dat Nederland zich bij het Drievoudig Verbond zou aansluiten, een dwaas heid'. Indien hij een boosaardige ver onderstelling zou durven uitspreken, zou het zijn, dat deze geheele zaak uit. den miliiairistisehen hoek voort komt. Die heeren hopen wellicht, door te praten over gevaren, die ons bedreigen, van het Parlement de be dragen los te krijgen voor de verwe zenlijking van hunne wenschen: uit breiding der legenstieu'kte, 'aanbouw van oorlogsschepen, enz. De heer Fokker is overtuigd, dat de mogendheid ,waar Nederland zich zou aansluiten, nog meer eische.fi zou dan uitbreiding onzer weermacht. En dak meerdere kan slechts gevonden worden in de koloniën, waarschijn lijk in den vorm van maritieme stations. Dat zou, in elk opzicht, het begin van het einde onzer naltionale onafhankelijkheid zijn. Wanneer een verbond noodzakelijk zou zijn, zou het vanzelf met Duitsch- land moeten wezen: want wij zijn Germanen, en geen afstammelingen van Latijnen of Slaven. Maar mr. Fokker noemt zich volstrekt geen voorstander van zulk een aansluiting; hij zou zich er slechts met heft mes op de keel toe leen en.. Want hij wenscht de volkomen en algeheele onafhan kelijkheid van ons land en slechts on der zeer bijzondere omstandigheden kan hij zich voorstellen dat wij uit zien naar middelen om die onafhan kelijkheid' te waarborgen. Maar diie omstandigheden zijn er thanis niqt. Niemand heeft belang er bij om ons volksbestaan t© vernie tigen of onze verdwijning uit de rij der volkeren te wenschen. Het eenige wat hij vreest'voor onze koloniën is de imperialistische poli tiek van den Australischen Staten bond, wanneer die eens zich aan de voogdijschap van Engeland zal heb ben onttrokken. Daartegen weet hij echter een eenvoudig middel. Geen grooit leger, noch een machtige vloot; evenmin ondoelmatige en kostbare forten; maar een staatkunde, waar door de inboorlingen liefde en eer bied krijgen voor Nederland, een wijs, humaan, en bezadigd beheer, waar door de inlanders er belang bij heb ben Ned'erlandsche onderdanen le blijven. Voor een aanval op het Rijk in Eu ropa vreest de heer Fokker geen ge vaar. Zelfs niet van Duitsche zijde. Want Nederland en het Duitsche Bijk verschillen, ondanks de germaansche afstamming, te veel. Nederland, met zijn van ouds ingevoerde rechten en vrijheden, zou voor Duitschland een bron van verzwakking worden; de Hollanders zouden „verdomd lastige lui" blijken. En wanneer na annexa tie Duitschlandi uit Nederland hon derd duizend man troepen haalde, zou het er 150.000 Pommeranen moe ten heen sturen om de overige Hol landers in bedwang te houden. Waar lijk, Duitschland zal er niet toe over gaan om vijf millioen ontevredenen te annexeeren, die slechts op een ge legenheid zullen wachten om rebel len te worden. Ten slotte verklaarde dir. Fokker ook tegenstander te zijn van een dou ane-unie tusschen Nederland en Duitschland, omdat dit de eerste stap zijn zou op den weg, die tolt verlies onaer onafhankelijkheid zou voeren en vervolgens omdat het de ondier gang van onze nijverheid zou zijn. Ook van het Tweevoudig Vierbond toonde dr. Fokker zich een tegenstan der. Al erken d'e hij dalt er in Neder land wie Franische sympathieën schuiten, van een verbond willen wij niets weten. En vooral niet miet Rus land: ..Alles wat u wilt, maar dalt niet", was zijn laatste woord. T)a Boeran-stenaraals. Thans tstaat vast. dat de generaals Donderdag te Amsterdam zulten ko men. Daarom zij nog eens het pro gramma in herinnering gebracht. De generaals zulten de= morgens te 9.37 (spoortij d) aan het Centraal Sta tion aankomen en daar door de com missie van ontvangst verwelkomd wor den. Van het Centraal Station bege ven zij vtich met de commissie in rij tuigen langs de Nieuwezijds Voor burgwal onmiddellijk naar de Nieuwe Kerk. Tot, de plechtigheid worden toe gelaten, houders van gereserveerde kaarten door den ingang in de Gra venstraat tof. 9.30 (stadstijd) houders van witte kaarten door den hoofdin gang en den ingang aan den N. Z. Voorburgwal van 9.45 tot 10.15 (stadst). Na de plechtigheid in de Nieuwe Kerk zullen de generaals een bezoek brengen aan het stadhuis waar zij door eht gemeentebestuur zullen ont vangen worden. Vervolgens begeven zij zich lang® den. Oudezijds Voorburg wal over den Dam, langs Damrak. Prins Hendrikkade, Schippersgrachf, Rapenburgerplein, Nieuwe Heeren gracht. Latjesbrug, Parklaan, Middel- laan, Sarphatistraat, Frederiksplein. L'rechtschestraat, Keizersgracht naar den huize Couturier, om daar met de commissie het tweede ontbijt te ge bruiken. In het Palelis voor Volksvlijt zul len ten slotte cle corporatiën, welke zich daartoe hebben aangemeld, voor de generaals defileer en en zal aan hei publiek gelegenheid worden gegeven deze in de groote zaal te begroeten. Het vertrek is bepaald op 5 uur (spoortijd) van het station Staatsspoor. Uitgeversbond In de onder voorzitterschap van den heer H. A. M, Roelauts te 's Graven- li age gehouden 31e algemeene verga dering van den Nederlandschen Uitge versbond gaf de voorzitter zijn voorne men te kennen, het presidium neer te leggen om zijn betrekking aan jeugdi ger handen te zien toevertrouwd. Po gingen om hem op dat beslu'it te doen terugkomen, leidden tot geen resultaat. Tot lid van het besuur werd de heer Aug. Belinfanté, die aan de beurt van aftreden wals. maar omdat hij het se cretariaat waarneemt, beschikbaar was, bij acclamatie herkozen. Na verschillende huishoudelijke werkzaamheden werd een bestuurs voorstel om H. M. te verzoeken vrij stelling van zegel- en registratierechten ie verleonen voor alle1 verklaringen en bewijzen van ontvangst betreffende 't auteursrecht ingetrokken op grond, dat tegen de auteurswet zooveel be. zwaren bestaan, dat een verzoek tot opheffing van een gertng finantieel be zwaar niet in de eerste plaats tot de regeering moest worden gericht. Het voorstel van het bestuur, de aandacht, van den Nederlandschen Journalistenkring te vestigen op het. feit dat verschillende dagbladen, bro chures of artikelen van tijdschriften bijna in hun geheel overdrukken en dat bestuur te verzoeken, de leden van den Journalistenkring er op te willen wijzen, de grenzen door hun rechts gevoel in deze gesteld, niet te over schrijden, werd aangenomen. De volgende algemeene vergadering zal te Haarlem gehouden worden. Het bestuur heeft zich aldus gecon stitueerd J. C. Nijgh, voorzitterH. D. Tjeenk Willink, onder-voorzitter; C. Schillemans, penningmeester H. A. M. Roelants, lidAug. Bel'infante. secretaris. T«reeniging „Boaz." De vereeniging van Nederlandsche patroons „Boaz" heeft in helt Ainetri- can-Hotel te Amsterdam vergaderd ondier presidium van den heer A. E. van Kempen, die in zijn openings woord dank aan God bracht, nu aan den politieleen hemel die zonae door de wolken heenbreeklt. Op dezelfde plaats, zeide spr., waaa* eens Thorbecke zat na te denken over d'© in zijn oog, zonderlinge denk beelden van Groen, zit thans Groens geesteszoon om het den v-olke too- nen, dat niet Thorbeckes poliitek tes tament, maar Groens wachtwoord „Tegen de Revolutie het Evangelie", dien staatkundigen en maatscliappeüj- ken kamp zal beheerschen. Spreker betoogde, dalt reed® nu een nieuw levensbeginsel zichtbaar is, en dat dit Christelijk ministerie zooveel voor de arbeiders doet Een telegram van hulde werd ge zonden aan H. M. de Koningin en aan minister Kuyper. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren A. van Namen te Zwïjn- direcht, B. Schuurman te Meppol, J. van Leeuwen te Leiderdorp, J. A. Voorwaarts te Amsterdam, A. E. van Kempen te Leiden, Jan Schippers te Vlaardingen. J. J. van Hoeken te Lei den en W. Hovy te Amsterdam. Het aantal ledien bedroeg 1123 in 1901, het saldo is een nadeelig van f 35. Aangenomen werd een motie, waar in „Boaz" het billijke van een vacan- tie voor handels- en kantoorbedien den uitspreekt. Staande de vergadering was inge komen het volgend' telegram van den Minister Kuyper: „Tegelijk met het doodsbericht van den minister van koloniën ontving ik uw vriendelijk telegram. Ontvang er mijn hartelijken diank voor. l>e Heer onze God stelle „Boaz" tot een zegen voor het vaderland." De heer Sybrandy hield een referaat over „De wettelijke regeling van het arbeidscontract." Het liberalisme, zeidie de heer Sy brandy is ontwricht, en. bloedend uit veel wonden, niet meer te herstellen. Ht is gebleken dat het noodle- is de maatschappij te regelen op grond van 'I e,ischen diie die practijk stelt en in verband daarmede is noodlig een rege ling wan het arbeidscontract. Terwijl het arbeidscontract feiteliik op menie eebied' veel belangrijker moet geacht wordien dan het contract omtrent koop en verkoop, omtrent, huur en verhuur. I het in het Burg. Wetb. slechts sober behandeld', zóe sober dat. van een ern stige wettelijke regeling feitelijk geen sprake is. De positie dier dienstboden, meende spr.. moet afzonderlijk geregeld, om dat in overstemming de ordonnantiën Gods het wierk dien* dienstbode niet bloot, geleverde arbeid' is. doch zij een bestanddeel is van. het georganiseerd gezin. Vraagt mem nu wat in zulk een con tract behoort te staan, dan meen mr. Sybrandy da de beer Drucker in zijn ontwerp te ver gaat, daar hij te wei nig aan de regeling van die nijverheid) overlaat. Spr. is van oordeel dat het contract moet loopen over drie ru brieken, t. w. over: ontstaan, ©indie en duur van den arbeid; loon; boete en kortingen. Deze drile rubrieken werden door den referent daarna aan afzonderlij ke beschouwingen onderworpen, ter wijl hij daarna nog een en ander me dedeelde over d'e noodige inrichting van fabrieks-reglementen. Verbriiikersbond. De V orb ruiker sb o n ddie in het laatst van bet vorige jaar is opgericht, heeft een aanvang gemaakt met bet samenstellen van een-witte lijst. Daar toe heeft hij in de eerste plaats noodig gegevens van de vakvereenigingen, pa- t-r o on s ver e enigihigen en Kamers van Arbeid en aan deze corporatiën zijn dan ook gezonden lijsten ter invulling waarvan reedis eenigen zijn terugont vangen. Van deze corporatiën hangt het af of spoedig een witte lijst zal worden gepubliceerd. Dat de Bond reedis krachtig begint, te worden, blijkt ten duidelijkste uit het feit, dat door het bestuur een op roeping is gedaan voor de vervulling van' de betrekking van inspecteur of in actrice, Zoodlra deze ambtenaar zal zijn benoemd, zal overal niet kracht worden opgetreden. Reeds wordt die Bond' gesteund, be halve door ongeveer 600 particulieren als ledien. door vele vakverenigingen ©n afdeelingien van Patrimonium, R.- K. Volksbond en Algem. Ned. "Werk. lieden verbond- In een 5-tal Gemeenten zijn afdee- lingen tot stand' gekomen en binnen kort zal de oprichting van meerdere kunnen vermeld' worden. Het bestuur is samengesteld als volgt: T. Sanders, te Amsterdam, voor zitter: H. Luken. te Zwolle, vice-voor- zitter; mr. dr. H. S. Veldman, te Kam. nen. secretaris; J. Huizïnga te Kam pen penningmeester: mej. K. W. Crommelin. te Utrecht; mej. M. Bahl- mann. te Bussum; D. de Clerq. te Bloemendaal; P .A. Nicolaas. te Am sterdam. en J. Zo dij. te Amsterdam, Leiden's ontzet. Om in aanmerking te komen voor de uitdeeling van haring en wittebrood, bier en tabak op 3 Oct. a. s., hebben zich niet minder dan 3430 vrouwen en 3057 mannen aangemeld. Om deel te nemen aan de groote sportbetoogrng op dien dag hebben zich bijna alle sportvereeni- gingen aangemeld. Moord op een controleur. De correspondent van de „N. R. Ct." te Batavia seint: ,,De controleur Cramer is in Pinang vermoord". Bij de conciergen en boden van de Ge rechtshoven en Rechtbanken in Neder land circuleert een adres aan den minis ter van justitie om hun een Rijksaanstel ling te geven opdat zij later wanneer zij oud geworden zijn, in de termen van pensioen vallen. Zij gronden hun verzoek hierop, dat zij nu ook met gelden uit 's Rijks schat kist betaald worden. Leerplicht noodig Men schrijft aan de „N. R. Ct.": Een onderwijzer op een der dorpen in het Noorden van ons land ontving dezer dagen, van den vader van een zijner leerlingen, die de school verzuimd had, het volgende briefje: „Zeer geliefde Meester Ik moet onze (hier volgde de naam van 't meisje) tot steun genieten. Zij is mij een moeder. Ik draag Uwe Liefde als Meester. Maar help gij mij ook een klein stuki dragen dat u Edel Meester zeker zeer gaar doen wilt. Maar ik kan onzeniet miszen. X Of leerplicht ook noodig is! Sport en Wedstrijden Paarden. Ingeschreven paarden voor de meeting te Cruys-Bergen, op Zondag 14 Septem ber 1902. I. (11/2 uur). Herfst-prijs, Harddraverij Handicap voor 3j, Nederl. hengsten en merries. Afstand 1600 Meter. 1 Rita, 2 Redstar, 3 Don Carlos, 4 Co- lombine, 5 Don Quichotte, 6 Benny, 7 Mascotta. II. (2 uur). Tribune-prijs: Record Hard draverij 2e en 3e klasse, voor Nederl. paarden met geen beter record dan 1.50. Voor paarden met een record van 2.2 of slechter en voor iedere betere seconde 15 Meter meer. Afstand 2000 Meter. 1 Nella, 2 Liberty ex Swaska, 3 Contro leur, 4 Molly, 5 Antoinette. 6 Willis Price, 7 Cathrien, 8 Milclos, 9 Vetlok, 10 Miss O'Brien, 11 Don Quichotte, 12 Ussanna, 13 Firmant, 14 Chiloriene, 15 Schaber- nack, 16 Avenir, 17 Premier II, 18 Debu tant, 19 Prins Wanda. III. (2 1/2 uur). Najaars-prijs. Wedren over horden, voor inlandsche paarden van 3 jaar en ouder. Gewichten: 3 jaar 611/2 Kg., 4 jaar 70 1/2 Kg.. 5 jaar 74 Kg., oudere 75 Kg. Afstand circa 3000 Meter. 1 Salem, 6 j.; 2 Regina, 5 j., 3. Berthus, 5 j., 4 Helena, 5 j. IV. (3 uur). Cruys-Bergen-prijs. Han dicap le en 2e klasse. Als minste snel heid zal 1.49 worden aangenomen. Af stand 3200 Meter. 1 Eddallah, 2 de Luitenant, 3 Dobrina, 4 Ducaat, 5 Nettie Bruen, 6 Anton, 7 Ge orgia H, 8 Leda, 9 Lady B, 10 Anselor, 11 Abdul Ameer, 12 Continent, 13 Quickli me, 14 May D, 15 Clerimond, 16 Belle Bay, 17 Sierra, 18 My Love. V. (3 1/2 uur). Troost-prijs. Wedren op de vlakke baan, voor paarden van 3 jaar en ouder. Handicap. Afstand circa 2000 M. 1. Waddon, 3 j2 Europa, 5 j., 3 Mayfly* 4 j., 4. Dauphiné, 3 j., 5 Something, 4 j., 6 Irlandais, 5 j., 7 Laura Gold, 6 j. VI. (4 uur) Troost-prijs. Handicap voor alle paarden die in 1902 op Cruys-Ber gen of Oud-Roosenburgh hebben geloo- pen en daar gèen le prijs hebben gewon nen. Afstand 2400 Meter. Als minste snelheid zal 1.58 worden aangenomen. 1 Eddallah. 2 Swaska II, 3 Controleur, 4 Liberty ex Swaska, 5 Jonge Yoël, 6 Mol ly, 7 D. D., 8. Redstar, 9 Atlantic, 10 Net tie Bruen, 11 Georgia H, 12 Robert See Steele, 13 Cathrien, 14 Leda, 15 Nelly II, 16 Fanfare, 17 Miss Maggie, 18 Anselor, 19 Abdul Ameer, 20 Firmant, 21 Vetlok, 22 de Luitenant. 23 Diamant, 24 Quickli me, 25 May D, 26 Don Quichotte, 27 Us sanna, 28 Belle Bay, 29 Clerimond, 30 Isabella, 31 Sierra, 32 Colombine, 33 Herman, 34 Schabernack, 35 Avenir, 36 Premier II, 37 Prinses Wanda. VII. (4 1/2 uur). Hilversum-prijs. Wed ren over hindernissen (Steeplechase), voor paarden van 4 jaar en ouder, gere den door Nederlandsche Heerrijders. Gewicht: 3 jaar 63 Kg., 4 jaar 74 Kg., 5 jaar 78 1/2., oudere 80 Kg. Afstand cir- co 4500 Meter. De winner wordt bij opbod publiek verkocht 1. Harvest Queen (f 500), 6 j.; 2 Mumias (f 700), 6 j., 3 Maufly (f 700), 4 j„ 4 Zethus (f 500), 5. Nerts (f 500), 5 j., 6 Lough Ar row 500), o., 7 Dusky Duck 1000), o., 8 Muggins II if 1200), 6 j., 9 Selim 900), Men schrijft ons uit Koog aan de Zaan: De driedaagsche lcolfwed strijd alhier liep heden ten einde. Op den laatsten dag is er van acht uur s morgens tot 's avonds half acht onaf gebroken gespeeld. Toch scheen deze lange duur niemand te verdrieten. On der spelers en belangstellenden heersch- te een opgewekte, soms zelfs vroolijli luidruchtige stemming. Vooral als de korpskolvers in de baan kwamen, en een mooie of beslissende slag werd ge slagen, weerklonken luide en geestdrif tige toejuichingen. Daarbij komt dat kolvers een vroolijk volkje is, en het weer nu ook eens meewerkte, om de goede stemmling te' verhoogen. Van de 16 vereenigingen waarvan deelnemers waren ingeschreven, is al leen „Boskoop" niet uitgekomen. Na afloop van den strijd volgde de feestelijke uitreiking van de prijzen, eensdeels bij monde van den Voorzit ter van den Bond. den heer H. F. van Thiel, anderdeels door den heer Vren- denberg. voorzitter van „Zaanstreek". Nadat dr. Vrendenberg de bijeen komst heeft geopend, is het eerst het woord aan den heer Van Thiel. die met voldoening terugblikt op de da gen van genoegelijk samenzijn, die door geen enkelen wanklank zijn ge stoord. Hij brengt „Zaandijk" hulde voor haar gastvrije ontvangst en gaat nu over tot het uitreiken der prijzen, waarhij menig hartelijk en opwekkend woord werd gesproken. De uitslag wa® als volgt le Korpsprijs: „Zaanstreek" te Koog aan de Zaan. met 351 puntenGroote verguld zilveren medaille voor het vaandel en drie kleine zilveren herin. nertngsmedailleis voor die spelers (met gomballen). lste Korpsprijs „Prins van Oranje' te Goes, met 310 punten, groote verguld zilveren medaille en eveneens drie kleine zilveren herinneringsmedailles voor de spelers (met sajetballen) 2e Korpsprijs „Onder Ons" te Krom- menliemet 336 punten, een groote bron zen medaille en 3 kleine bronzen her- innermgsmedailleis voor de spelers (met gomballen). Deze prijzen waren uitgeloofd door het hoofdbestuur. Hierop werd medegedeeld, dat de wisselprijs. uitgeloofd door dr. Vren denberg. nog n'iet kon worden uitge keerd. Deze prijs bestaat uit een zeer groote zilveren medaille, waarop aan de eene zijde voorkomt het Nederland sche wapen, omgeven door de wapens van Noord-Holland, Zuid-Holland, Zee land en Friesland, benevens de woor den „Nederlandsche Kolfbond", aan de bovenzijde en de beide flanken een kolfbal en onder de gekruiste kolven het woord Wisselprijs. D^ze medaille wordt gewonnen door de club, d'ie het hoogst aantal punten slaat, doch zal niet worden uitgekeerd, vóór een club haar tweemaal achterelkaar of drie maal in 't geheel wint. De winnende club, nu „Zaanstreek," kreeg een klei ne zilveren herinneringsmedaille, ter wijl aan den heer N. v. Calcar, die als korpsspeler van het winnend drietal de meeste punten behaalde, een ver guld zlilveren medaille werd toege kend. Aan „Zaanstreek" viel ook een spe ciale clubprijis ten deel, aangezien dtrie spelers uit deze club samen in drie se ries het hoogst aantal punten hadden geslagen. Het waren de heeren N. v. Calcar, A. Schipper en P. DU, respec-

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2