Tweede Blad, beboorende bij „KanHeiii'ü Dagblad" van Donderdag 11 Sept. 1902. Me. 5890 Letteren en Kunst. In het laatste nummer van „Het Too- neel" zegt de heer D. een en ander rover Aiida Tartaud Klein, waaraan wij het volgende ontleenen: Mevrouw Tartaud is nimmer conventi oneel. In het dozijn jaren van haar too- neel-Ieven is zij frisch en oorspronkelijk gebleven. Noch haar gebaar, noch haar zeggen zijn feilloos, maar met al die fei ten dan, is zij voor ans meer waard dan de beste „geroutineerde". Haar talent is sappig, groen, lente-levend, en daarom is in elke nieuwe uitbeelding waaraan zij zich geeft, de blijde bekoring van het onverwachte, een verrassing dat zij ook dat weer kon en zóo kon. En wijl daarbij komt een zich steeds ontwikkelend vermogen, dieper kracht van stem en breeder macht van gebaar, hebben we naast onze waardeering voor wat zij reeds vermag, voortdurend de verwachting naar nog meer, nog voller, is zij voor ons een actrice, die hoewel reeds op een eerste plaats, nog lang niet bereikt heeft wat zij bereiken kan. Zoo houden wij ook op deze hoopvol onze belangstelling gevestigd, overtuigd dat zij één van de zeer weinigen is, die ons de toekomst zal kunnen brengen. Gemengd Nieuws, Onbewoonde eilanden. Wie nog eens lust mocht hebben, voor Robinson Crusoë te gaan spelen, op een onbewoond' eiland, die vindt in den Oceaan keus genoeg. Tusschen Madagascar en Indië moe ten niet minder dan 15.000 onbewoon de eilanden l'iggen. waarop. iedex\ die wil, zich als onbeperkt heerscher kan vestigen, en ongeveer 600 andere, waarop slechts zeer weinig menschen wonen. Die eilanden zijn alle klein maar de meeste zijn toch groot genoeg, om den eenen of anderen Robinson, die er kwam wonen, het noodige te ver schaffen. Sommige zijn slechts 4000 tot S000 vierkante meter groot en steken tame lijk hoog boven het water uit. Andere zijn eea halven kilometer lang of wel van H tot 3 kilometer lang en een haL V2n kilometer breed. Van vele dier eilanden is de onder grond graniet, met steile oevers, tus schen de 2 en 30 meter hoog. Daarbo ven ligt dan een laag vruchtbaren grond, dooraderd met smalle water- stroomen, welke langs bloemrijke oevers glijden, en eindelijk over wit glanzende zandvlakten naar zee weg vloeien. De meeste dier e'ilandjes zijn door een krans van koraalrotsen omgeven. Noorsche Boereii. Björnsterne Bjönson treedt tegen- woordlig heftig op tegen de onbe schaamde wijze, waarop de Noorsche boeren de vreemdelingen, die hun komen bezoeken, exploiteeren. De groote schrijver constateert, dat hot jaarlijks grooter wordend aantal toeristen in Noorwegen, die Noorsche landbouwers, die vroeger naïef, eer lijk en rondborstig waren, hebzuchtig maakt, en bij hen vroeger onbekende gevoelens wakker heeft gemaakt, Men bedriegt de toeristen, lieat ze voor en tracht hen zelfs te bestelen. Vooral op de eigenaars van hotels en op koetsiers ils de dichter erg gebe ten. Hij noemt ze ..de schande van 't land' en hij vraagt dringend om een publieke controle in te stellen, die een eind zal maken aan de exploitatie van de toeristen. Dit prote-st van den dich- Ik ter heeft èn bij de pers èn bij het pu- bliek veel instemming gevonden. Een „Kenau". De vrouw van den Berlijnschen schoenmaker en portier Bernstein is er eene, die naast wijlen Kenau Simonsz Hasselaer geen kwaad figuur gemaakt zou hebben. Luister naar het verhaal van haar hel dendaad. Onlangs, toen ze 's avonds éven over negenen thuis kwam, bemerkte zij dat twee mannen, zich in het benedenhuis een beladen wagen toeeigenden, die daar geborgen was. Zij liep de dieven achter- Feaiillfton. 42. In de imposante woestenij heersch- te rondom diep© stilte. Een zachte morgenwind stak op en speelde met do gele bremstruikjes, .die hier en daar uit de rotsen groeiden, van de zee kwam helt verwijderde geheimzin nig ruischen der golven, die tegen de steile oevers braken men had zich kunnen voorstellen het ademen ■van de natuur te vernemen. En toch lag daar een mensch in zijn bloed; in het doodsgevaar on barmhartig aan zijn lot overgelaten. Welk een schrille tegenstelling tus schen de majestueuze kalmte der na tuur en de woes|te hartstochten der menschen. De zon ging op. Meit haar gouden glans tintte zij eerst de hooge toppen der rotsen en rees (toen stralend, steeds dieper het aardrijk verwar mend en bezielend, in rustige, afge- na. en haalde ze een heel eind verder in. Met de woorden: „Breng dadelijk den wagen terug waar je hem vandaan ge haald hebt", dwong zij de kerels met hun zware vracht terug te keeren en het ge stolen goed te brengen waar het behoor de. Toen zij in de bergplaats waren ge komen sloot de vrouw hen op en haalde politie. Een der kerels bleek een bij de justitie welbekend sujet te zijn. Kindereu zonder toezicht. Een vreeselijk ongeluk is te Charlot- tenburg voorgevallen. Een zekere vrouw Glawe liet hare vijf kinderen in de wo ning achter. De kleinen vermaakten zich met aardappelen naar buiten te werpen. Daarbij ging de driejarige Willy in de open vensterbank zitten, terwijl zijn ne genjarig zusje Frieda over de bloemen- plank heen hing. Vrouw Glawe had bij het glazenwasschen hier zelf opgestaan cn door haar gewicht waarschijnlijk, is een kram losgeraakt. Beide krammen schoten tegelijkertijd plotseling los en de kinderen vielen naar beneden op straat, waar ze bewusteloos bleven liggen: Bu ren en een dokter, die bij het knaapje schedelbreuk en bij de meisjes ernstige verwondingen constateerde, vervoerden de kinderen naar het gasthuis. Een oud acteur. De oudste Engelsche tooneelspeler, mr. Dool, is op 89jarigen leeftijd overleden. I-lij was nog zoo vroolijk als een jongen en spaarde sigaren op, die hij op zijn eeuwfeest wilde gebruiken. Sir Henry Irving zond hem altijd een verjaarsge schenk. Tien jaren geleden trad mr. Dool voor het 'laatst op; toen werd een benefice- voorstelling voor hem gegeven. Vroeger speelde hij met groote acteurs: een be kende creatie van hem was de „dood graver" in Hamlet. Hij trad voor het eerst op in 1820. „Een recept". Kort geleden overleed te Parijs een schilder, Benassit genaamd, die in den laatsten tijd wat op den achtergrond was geraakt, maar in het „Quartier latin" zijn tijd van beroemdheid heeft gehad, al was het alleen maar om de grappen, die hij verkocht, Het volgende is hem naar hij vertelde, eens overkomen; we staan voor de waar heid geenszins in. Een rijk liefhebber van schilderijen had hem een paar stukken afgekocht en zond tegelijk met den bedongen koopprijs een brief, die echter absoluut onleesbaar was voor hem. Benassit aan het zoeken naar iemand, die slecht schrift kon ont cijferen. Eindelijk wordt hem een apo theker aangewezen, die, naar het heet, op dit gebied zijne sporen heeft verdiend. Benassit stapt den winkel binnen, groet, en geeft den apotheker zonder meer dan een: „Als 't u belieft!" den onleesbaren brief. De ander zet zijn bril op, verdiept zich een oogenblik in de lezing van den brief, schenkt een fleschje vol met bruinachtig vocht, plakt er een papiertje op, waarop hij te voren een paar woorden krabbelde en geeft den verbluften schilder het fleschje in de hand met de woorden: ,,'t Kost drie francs!" Hij had Benassit voor een klant aan gezien en den brief voor een recept. En op het etiket van het fleschje stond: „Om de drie uur een lepel." Electrische verkeersmiddelen. Dezer d'age/n is een electrische spoorweg langs dte kust van het Conio- meer, langs Chiavenna, Colico en Sou. drio voor het verkeer geopend. Den eersten dag liepen vier sneltreinen, twintig gewone en vier goederentrei nen. De lengte cler lijn bedraagt hon derd kilometer. De electrische be weegkracht wordt geleverdi door de watervallen van die Adda. De stroom, aanvankelijk 20,000 volts sterk, wordt in de stations teruggebracht tot 3000 volts en langs een bovengrondgche lei ding gevoerd. Binnenkort zal hetzelf de electrische vermogen ook worden gebruikt voor de lijn Lec.coColico. Journalistiek in het verre Westen „Varkens, schietijzers en hoofdarti kels". Onder dezen titel schrijft een Amerikaansch blad) uit liet Verre Wes ten, die „Arizona Kicker": Het is ons verre van aangenaam tegen d'e zeden en gewoonten van onze stad te velde te moeten trekken, maar wij kunnen toch niet nalaten onzen medteburgers te verzoeken hun varkens uit de buurt van het bureau der courant, te houden. meeten majesteit omhoog. Eindelijk bereikte zij melt haar stralen ook de plaats, waar hertog Attilio nog altijd bewusteloos lag, en in de bleelce lip pen en op de wangen kwam allengs weer kleur en leven. Hij slcueg cl© oogen op en voelde een brandende pijn in den schouder. Hij zag dat hij half naalcit was en een ruw aangelegd verband droeg. Toen keerde ook al lengs de herinnering terug. Haastig bevend van angst en onrust richtte hij zich op en zag om zich heen. Wijd en zijd was er ge©n levende ziel! Wat was er gebeurd? Waar was zijn va der? Daar viel zijn blik op het, briefje, dat men hem in den mopd had gesto- uen. Hij bracht, het mat moeite aan zijn oogen. Elke beweging deed hem zulk een pijn, dat hij het, wiel had willen uitschreeuwen en toen hij van den inhoud, had kennis genomen, en die treurige waarheid hem duidelijk was geworden, gaf hij een gil van vertwijfeling. Zijn vader door roovers ontvoerd! Hij luisterde met, ingehouden adem naar alle richtingen, maar hij ver nam niets dan het suizen van den wind en helt ruischen van de zee, Terwijl vij ons gisteren bezighielden met het ichrijven van een hoofdarti kel ovsr de stabiliteit, onzer staatsin- stellineei; had een van de varkens van Senator Mac Bride zich een weg tot oude- ons bureau gebaand en krabde ei schuurde zich den rug te gen die bilken onder onze voeten. Wij waren genoodzaakt om het beest met een bezeaisteel op zijn huid te ko men en zoo weg te jagen. Nauwelijks waren wij wedter gezeten, of wij wer den wedtrom gestoord door het oin- nentrediec van een langen lummel van een cowboy. Hij hield zijn revolver in de handl en vroeg ons of wij de redacteur dier Kicker" en de schijver van het irtikel over het bal bij Bab- cock warm. Wij hadden namelijk on ze afkeuring te kennen gegeven over de wijze, waarop de waard, bij gele genheid van dit bal. behandeld was. cl aar men hem eenvoudig overhoop had geschoten, omdat hij aan ©en cowboy, drie hem nog 80 dollars schul dig was, verder crediet weigerdte. Toen wij zeiden van ja. begon dit gemeen individu op ons te schieten; maar wij waren ei op verdacht geweest. Wij bukten ons en daar wij ongelukkig ons schietijzer niet bij de hand had den. grepen wij onze waterkruik, waarin wij gewoonlijk het. voor hei samenstellen van onze courant benoo- d'igd'e bier halen en wierpen die met zulk een kracht en met zooveel han digheid naar zijn verst andskist. dat hij als wijlen Goliath ter aardie stort te. De 7 dollars ®n 80 centen, die wij in den zak van dén ver slagen e von den. behielden w:: om daarvan een nieuwe lruik. aan te schaffen en als schadeloosstelling voor de schade, aan dien wand toegebracht. Door al deze stoornissen waren wij zoo afge leid. dat het on9 niet mogelijk was liet. hoofdartikel te voltooien. Daarom is het, dit d© Kicker er heden geen heeft. Trouwens, maken wij aan al onze vijanden bekend', ddt wij van he den af aan ons schietijzer steeds bi' ons zullen dragen en er niets fti zullen zien om het. waar noodig. onmiddel lijk te gebruiken. Ook grijpen wij deze gelegenheid aan om tot liet vernieuwen der amen dementen uit te noodigen, maar met de opmerking, dat wij tot nadter geen ei'eren van parelboenders in betaling aannemen, omdat de prijs daarvan laag is eriwij er nog een groote®. voor raad van hebben. Een graaf vermoord. Te Bologna is graaf Bonmartini ver moord in zijn woning gevonden. De moord was blijkbaar reeds verscheidene dagen tevoren gepleegd. Het lijk had 17 doikwondm, waarvan er verscheidene doodelijk jevveest zijn. Diefstal schijnt de aanleidingtot den moord geweest te zijn en liet hert, dat hij in een hinderlaag is gelokt docr een vrouw, die zich daarop met den noordenaar, na veel geld te heb ben gestoon, uit de voeten zou hebben gemaakt. Dubbele moord. Zes jaaigeleden werden op het Deen- sche eilaii Langeland een oude boer en zijn vrouv in bed vermoord gevonden. Een arbeier, Rasmussen genaamd, die van den dibbelen moord verdacht werd, werd gerumen tijd in preventieve hech tenis gehoiden, doch moest, wegens ge brek aan lewijs, op vrije voeten warden gesteld. Woensdag is hij opnieuw gear resteerd, daar een kameraad, die hem in den nacht van den moord naar het betrokken huis heeft vergezeld en tot zijn terugkomst op hem heeft gewacht, de overheid van een en ander in kennis heeft gesteld mei de toevoeging, dat hij des tijds bloedvlekken op Rasmussen's klee- ren heeft gezien. Rasmussen blijft alles hardnekkig ontkennen.. lemaiid (lie het druk heeft. Men heeft uitgerekend, dat de beken de Amerikaansche trustkoning Pierpont Morgan in niet minder dan een zestig tal ondernemingen (spoorwegen, stoom vaartmaatschappijen, bankinstellingen, fabrieken enz.), met een gezamenlijk kapitaal van 6.450.000 dollars, is geïnte resseerd. Dit kapitaal is grooter dan de totale waarde van al het gouden geld op aarde. Men kan dus begrijpen, dat Ameri kaansche speculanten graag een premie van 9 procent voor de assurantiepolissen op Morgan's leven betalen, Genezing van aangezichtsroos. Dr. Hermann Krukenberg te Lieg- nitz geeft in het tijdschrift „Die Kran- kenpi'lege" een uitvoerig verslag over zijn bevindingen met het gebruik van een „roode kamer" bij de genezing van aan gezichtsroos. Sedert eenigen tijd had waarop nu, onder den invloed van de zonnestralen de witte nevelwolken als in een wilden strijd golvend door el kander woelden Nadat Attilio zich had' overtuigd, dat ©r van de bandieten geen spoor meer te ontdekken was, begreep hij, dat het. zijn plicht was zoo spoedig mogelijk naar bet kaslteel terug te keeren en alles wat in zijn vermogen was, in het werk te stellen, om d'e be vrijding van zijn vader te bewerken. Dezen plicht te volbrengen, viel hem ohtzettend zwaar. Hij was doo delijk uitgeput ©n op vele plaatsen van den nietf. ongevaarlijken weg moest hij op handen en voeten krui pen, om vooruit te komen. Hij was den weg dikwijls in een uur gegaan, nu deed hij er bijna drie over. Het sloeg juist negen uur op dien slottoren, toen de jonge hertog, bleek ontdaan en half naakt, de voorpoort, kwam doorwaggelen. Eenige bedien den, die verschrikt over zijn uiterlijk toeschoten, viel hij al© levenloos in de armen. XIX. De ontvoering van hertog Cesare geschiedde op een Vrijdag, vroeg ïn Krukenberg opgemerkt, dat aangezichts-1 roos bij rood licht een sneller en gunsti ger verloop neemt dan bij gewone be handeling. Hij heeft nu in een zieken huis te Liegnitz een kamer ingericht, waarin de muren en het plafond rood geverfd, de vensters van robijnrood glas voorzien zijn, en ook de kunstmatige ver lichting door roode lampeglazen wordt gekleurd. De spoedige genezing van aan gezichtsroos in zulk een kamer schrijft de dokter niet toe aan een heelende uit werking der roode stralen, doch aan de buitensluiting van de schadelijk werken de chemische stralen. Een woordenboek voor „kenners". In het handboekje voor Parijzenaars. dat sedert eenlige jaren onder den li- tel „Paris-Parisien" wordt uitgegeven, treft men onder allerlei geestige boosaardige en nuttige hoofdstukken ook een „woordenboek voor kenners" aan. Daarin vindt, men een menigte geijkte uitdrukkingen ten behoeve van menschen, die zich gaarne voordoen, alsof ze ergens verstand van hebben, zonder daarvan ook maar iets te be grijpen. Zulke menschen zijn er niet alleen in Parijs. Met een paar wijzi gingen kan dat hoofdstuk voor de ..kenners" over de heele wereld ge bruikt worden. Een proeve volgt hier In de schilderij en-tentoonstelling. A. Een oordeel, dat overal op past: De teekening laat wenschen over. maar hei coloriet. 1-Iet coloriet is niet bijzonder, maar de teekening Slecht© perspectief© Niette dan liemel (Ironisch): Ach, die nieuwe kunst! (Aandachtig) Nieuwe kunst (Beteekenisvol) Kunst(Deze laatiste uitroep is goed voor alle even tualiteriten). B. Een oordeel voor afzonderlijke gevallen Bij een Corot spreekt men van zijn ..poëzie" of van zijn „kracht". Van een Bourgereau zegt men hee- lemaal niets. Van een caricaturist van naam Een nieuwe Daumier Van een schilderij, dat een kleine, fijne, modedame, in zijde of mousel'i- n© of kinderen met verdraaide beene voorsteltEen echte Bold'ini Van een Besnard Wat een kleuren- svmphonist Bij een gesprek over litteratuur Van een boek. dat men nog niet ge lezen heeft Veel talentEr komen prachtige passages in voor. D'ie man heeft iets te zeggen. Termen voor huisgebruik Skandinavische schemering. Macht der persoonlijkheid, modern geëtiket teerd, antieke helderheid, aestheliek der ethiek, ethiek der aesthetiek Bij een muzikaal gesprek A. Na een pianospel Wat een temperament? Wal een techniek Men denkt, dat men Rubinstein hoort,Hebt u Rosenthal gehoord 7 En Paderewsk'i En Gugno Hij maakt een heel orkest uit zijn instrumentZijn ziel klinkt in de toetsen B. Bi] sommige gelegenheden. Wanneer men over Bach spreekt Die gothische architectuur in de fu ga's. Over Beethoven De Michel-Angclo der toonkunst. N. B. Men moet de negende syniphonie kennen. Wanneer er over de Mondschein-soate gespro ken wordt, zegt de kenner „De sonate in Cis-moll." Schumann: De droomer De dich ter in den trant van 1830. De meester van liet li ad. Cliopin De componist der onbegre pen vrouwen. In zijn rhythmen klinkt de smart van het verloren Polen terug. Biografische wetenswaardigheidVer scheidene gravinnen strijden om de eer, den held in hare armen te hebben zien sterven). MassenetAls iemand beweert, dat „Wertlier" zijn beste opera is. dan is liet zeer verdienstelijk, om „Manon Lescaut" dieper te vinden. Prijst men daarentegen „Manon Lescaut". dan houdt de kenner vol dat Werther be- ter 'is. Eeii man van 127 jaren. De Russische prins Wolkonski deelt in de „Swjet" oen en ander mede over een man, die den leeftijd van 127 ja ren heeft bereikt en dtus wel als de oudste mensch der aarde mag worden beschouwd. De bewuste man heet Si- nip en woont in het dorp Marewka. in het gouvernement Smolensk. Sinip is van middelmatige, forschen lichaams bouw. Zooals hij zelf verhaalt, heeft hij zijn gansclie leven woetki (een soort van jenever) gedronken, doch is hij nooit dronken geweest. Zijn ge- hoor en gezicht zijn nog uitstekend. den morgen, en in den avond van denzelfden dag stond er reeds in alle Napolitaansebe dagbladen een ver haal over t© lezen. Was heft bericht op zichzelf al hoogst belangwekkend door de buitengewoon levendige fan tasie der Napolitaansebe reporters werd het een heel© roman. De heeren gaven beschrijvingen van het gebeur de, zooals zij wislten, dat het op sen satie en emotie beluste Napolitaan- sche publiek ze verlangde, maar die voor het overige hun phantasie meer eer aandeden dan hun waarheids liefde. Er werd gesproken over een ver woeden strijd, over een hinderlaag van geamskerde verraders, over ge heimzinnige liefdesavonturen, zooals geen romanschrijver ze belter had kunnen verzinnen. De conrantenven- ters liepen door de straten en brulden in de meest uitlokkende termen hun nieuws uit. II raltto del dUca dlei Ti- haldi! of: I briganta di Positano! en dergelijke kreten klonken met eene volharding en met eene galmende kracht door de nachtelijke straten, gelijk zij alleen door de longen van Napolitaanfsche' couran|tetnVetrkoopers ontwikkeld kunnen worden. en zijn gezondheid laat eveneens niets te wenschen. Nog levendig en vlug als een jonge man. legt Simp schier da gelijks den twee wersten langen weg naar 'de rikastbijgelegen kerk te voet af. Zijn arbeid bestaat in het vlechten van bast-sandlalen en het breien van kousen, maar bovendien verricht hij nog eenigen lichten arbeid1 in den paardenstal. De grijsaard beschikt ook nog over een voortreffelijk geheu gen; hij herinnert, zich nog heel goed den regeer ingst ij di van .Katharma II. den inval van Napoleon en den Krim- oorlog. Nooit is Sinip. naar hij zegt. ernstig ziek geweest, Ook zijn ouders werden oud. die vader stierf op 80-. de moeder op 120-jarïgen leeftijd. Diogenes in arrest. Weenen bezit een zonderlingen straatvogel. Gibhard de Wilde ge naamd. colporteur, rijtuagportieropen- maker. fratsenmaker in koffiehuizen, glaseter enz. enz., kortom, alles aan pakkend' voor zijn onderhoud, waar voor overigens tenzij hij dikwijls aan biierdorst lijdt niet zoo heel veel noodlig is. Want Gibhard. een vijand van huishuur en belastingen, woont in de vrije natuur. Als een tweede Diogenes leefde hij vele jaren in een ton bij liet spoorwegviaduct, en toen hij daar eens door een nachtelijken storm met zijn huis werd weggerold, „verhuisde" hij naar een ander oord waar hij onder een brug zich een hooibed spreidde. Zóó slaapt hij nu al 25 jaren en trotseert zijn ijzersterk gestel alle bar heden van het weder. Voor andere jubilarissen niet willende onderdoen, vierdle hij zijn 25-jarig jubilé als zoon der wildernis", 's Avonds was zijn slaapplaats keurig verlicht, door een 2)-tal lampions, en voor het bijzetten van nog hóogeren luister aan zijn feest legde hij op de nabijgelegen halte van de electrische tramlijn dionderhoedjes op die rails, die bij het passeer en van den eersten wagen ontploften. Kort daarop echter werd de zonderlinge ju bilaris in arrest genomen en moest den nacht van ziin zilveren jubilé. in plaats van in d'e vrije natuur, op het politie bureau doorbrengen. Een reisverhaal. De politie te Villelles heeft naai' Pa rijs overgebracht eene vrouw en drie kleine kinderen, die afgemat waren van vermoeidheid. De ongelukkige1 vrouw noemde zich van Esse, zij woont in Brussel, en is 34 jaar oud. Haar man had' haar den 27 Julri met 3 kinderen verlaten, een jongen van 12 jaar, een meisje van tien. en een klein kind van 2 jaar. Vernomen hebbende dat hij zich naar Parijs had begeven vertelde zij. ben ik ook met mijne drie kinderen van Brussel naar hier te voet geko men. De moeder zal weldra wederom met hare kmdteren over de grenzen worden gebracht. Doordringbaarheid van maren. Men gelooft nog algemeen, dat de muren van onze huizen een volkomen afsluiting vormen en geen lucht door laten van buiten naai- binnen of om gekeerd1. De lucht gaat wiel door muren, zelfs door dikke muren. Zijn muren van slechte steen gebouwd, dan laten zij zelfs stofjes en microben door. die men dan tot op zekere diepte in het metselwerk kan aantoonen. Proefon dervindelijk toont men d'e doordring baarheid van het bouwmateriaal aan, door lucht door steenplaten te persen en zoo 't is gelukt lucht te persen door een muur van meer dan 1 M. dikte. Op de Parijsche tentoonstelling van 1878 perste men lichtgas door een muur c-n kon d'it aan dén anderen kant afvoe ren en aansteken. Het is dius niet twijfelachtig, dat lucht door onze gewone muren, van ongeveer 22 c.M. dikte, gemakkelijk dringt. De doorlating hangt, voorname lijk af van het temperatuursverschil binnen en buiten die afgesloten ruimte. Wordt het temperatuursverschil groo ter. dan neemt volgens die onderzoe kingen van. Dr. Flagge die luchtbewe- ng to®. Hij bepaalde de hoeveelheid lucht, die door de wanden van een kamer drong. d. i. die z.g. spoilage ventilatie. Hij vond. dat de 'iuchtverversching voor kamers met weinig doordringba- re muren, bij een temperatuursver schil van 1 gr. C. van de binnen- en buitenlucht, per uur achthondersten van de opgesloten hoeveelheid luclit bedroeg. Bij eentemperatuurs verschil van 14 gr. C. zou dat in één uur de opgesloten lucht geheel door versche vervangen zijn. De scheikundige H. Volpert heeft de juistheid van d'e door Flagge gegeven cijfers kortelings gecontroleerd („Bul letin de la Société des Ingenieurs ci- vils de la France 1901), door van uur tot uur het gehalte aan koolzuurgas van de- luclit in een afgesloten, ledige kamer te bepalen en vond dat men uit Het was een verrukkelijke avond. Juffrouw Elvira de Vries zat op haar balcon en luisterde naar he/t zoo ei genaardig, droemerige ruischen van de palmboomen in het park van haar oom en beschouwde peinzend1 de klei ne huppelende golven der zee, die door bet zilveren licht, van de ietwat zuidelijk staande maan van den oever van den Posilippo tolt ver in de baai werd beschenen. Aan den anderen oever van de baai zond de nooit rus tende Vesuvius van tijd tot tijd een donker roode, gloeiende rookwolk ten hemel, en een zachte zeewind voerde jonge dame liefkozend en verkoelend door de haren. Met al het enthousiasme der jeugd verdiepte de Noordsche schoone zich in dat tooverachtige, schouwspel. Welk een heerlijk land! mompel de zij onwillekeurig en zij liet er haar gedachten over gaan, welk een onge lukkig contrast, er in is.gelegen, dat in zulk een paradijsachtig land, een zoo wild, hartstochtelijk, onbetrouw baar, rijk begaafds maar volkomen verwaarloosd volk woonjt. Zij peinsde er over, welk een geluk, welk eene oneindige zaligheid het moest wezen, hier te mogen leven aan de zijde van het afnemend koolzuurgehaltc bij be nadering dé snelheid kan bepalen, waarmede de buitenlucht binnendringt Voor kamers van 60 kub. M. inhoud! met gemetselde wanden, die beplakt zijn met papier, wat ten onzent veel het geval is. vond hij. dat. de Iuchtver versching per 1 gr. C. temperatuurs verschil en por uur 25/000 bedraagt, als binne- en buitenlucht '12 gr. 6m. C. in temperatuur 'Verschillen. Voor kam ars, waarvan de muren met olieverf bestreken zijn. is de ver ver sching slechts 17 per duizend, ter wijl zij bij muren drie met. witkalk be streken zijn. tot 53 per duizend kan stijgen. Hoewel dteze cijfers veel lager zijn dan die van Flagge. vindt men toch voor het laatste geval, dus bij een ver- versching van 53 per duizend, dat de lucht in een kamer, bij 10 gr. C. tem per at uursversch ilin twee uren ge heel kan vernieuwd zijn. Dit. tempera tuursverschil komt 's winters veel voor. Iliieruit volgt dus. dat. de verver- sching van de lucht in kamers met gemetseld© wan dén bij ""©sloten deu ren en vensters nog vrij sn©;l plaats grijpt, door dte spontage ventilatie Wordt de kamer bewoond dan vol doet de spont age ventelatie "©woon- 1 ijk niet en kan luchtbedterf plaats grijpen. De snelheid van den windhond Door zorgvuldige en met nauwkeu rige tijdmeting gedane proefnemingen is gebleken, dat de windhond' het snelste van allé viervoetige drie-ren is. In vollen loop kan hij omstreeks 18 me ter per seconde of in 55 1/2 seconde een kilometer afleggen, hetgeen over eenkomt. niet de snelheid' van dte post duif. Er zijn maar weinig renpaarden drie het tot 17 meter of mrindter daar boven per seconde brengen, enkel® windhonden hebben deze snelheid och ten* een vijfde overtroffen. Vossen Heb ben soms 6 kilometer in 6 minuten, dus evenveel als de beste renpaarden d'oorloopen. Deze snelheid is gedéelte- ln'k een over erving: zoo kunnen wol- in twee minuten afleggen en Nanzen van daarentegen een kilometer slechts verhaalt, dat Siberische hondten. een slede trekkende, binnen vijf uren op liet- ijs 72 kilometers overwinnen. Shall van Perzië. In den morgen, voordat de Shah van Perziê naar Rambouillet zou gaan om president Loubet een bezoek te brengen, was hij tijdig opgestaan om den tand meester te raadplegen, aan wiens goede zorgen hij te Parijs zijn gebit had toe vertrouwd. De Shah had evenwel geen kiespijn en hij behoefde voor het oogen blik zich aan geen kunstbewerking te onderwerpen. Hij hield den tandmeester toch een tijdlang aan de praat en ver zocht hem, de instrumentenkist te wlL len laten zien, die hij had meegenomen, üe dentist legde de beteekenis der vel schillende tangen uit aan den vorst der Perzen, die te kennen gaf, dat hij wel graag eens de werkelijke toepassing van de werktuigen zou willen zien. „Er zijn onder mijn gevolg zooveel personen met een slecht gebit" zeide hij „dat daar allicht een paar kiezen onder zullen zijn, die hoognoodïg moeten worden getrok ken." De Shall keek in het rond, maar het vertrek, waar kort te voren nog on derscheiden personen van zijn gevolg vertoefden, was stilletjes leeggeioopen en alleen de Grootvizier was nog aanwe zig. De Shah glimlachte en gaf den tand meester te kennen, dat deze nu gaan kon. Het verhaal doet denken aan Peter den Groote, die aan de heeren die hem rond leidden, verzocht een van zijn gevolg te willen gebruiken om op het. levende lijf eens de toepassing van eenige der folter- werkiuigen ie vertoonen, die men hem liet zien. Maar de Oostersche monarch schijnt wel goediger dan zijn Russische voorganger ook willen wij niet gezegd hebben, dat een tandmeester geheel met een beul overeenkomt, al ziet mogelijker wijs een Oosterling niet zooveel verschil tusschen die beide betrekkingen. De dichter eii de shah. Door iemand' uit het gevolg van den Shah werd de volgende anecdote ver teld. die betrekking heeft, op den groot vader van Mouzaffer-ed-Dlin. De vorst was eens geïnspireerd en maakte ver zen. die hij den hofpoëet liet lezen, waarbij hij hem verzocht eerlijk zijn meening te zeggen. Deze. geen hove ling zijnde, durfde critiek uit tc oefe nen. Hierdoor was de Koning der Ko ningen weinig gesticht. ..Breng dien ezel naar den stal." riep de vanst uit. „leg hem vast naast zijn langoorige broeders." Het bevel Wérd ten uitvoer gelegd. De ongelukkige dichter bleef daar eenige weken. Toen vond da Shah. een man, die haar gevoel wist te be grijpen en te deelen. Zij dacht aan hertog Attilio En plotseling weergalmde door de stille villa's van Posilippo de half zingende, half brullende stem van een courantenventer: ,,11 ratto del duca dei Tibaldi! I briganlii di Positano! Verschrikt rees mejuffrouw Elvira op. Wat was er gebeurd? Wat was At tilio overkomen? Hadden de brig an ten van Positano hem opgelicht? Zij riep haar kamenier en lielt deze van de straat een dagblad halen. Het meisje kwam spoedig terug, maar voor het ongeduld van Elvira nog altijd niet spoedig genoeg, en in ademlooze spanning vloog haar mees teres haar 'tegemoet. Elvira las, dat niet Attilio, maar zijn vader was ont voerd, dat Attilio na een langen hevi- gen strijd met een zware, gevaarlijke wonde hulpeloos in de bergen was blijven liggen en nu op het kasteel 'tusschen leven en dood zweefde. Elvira weende. Ja zij beminde hem, met al zijn fouten en gebreken, dezen vurigen, jongen edtelman met de don kere bliksemende oogen, waarin een wereld van liefde en teederheid lag. In dit oogenblik toornde zij tegen

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 5