De Troonrede. Verder is de Commissie samengesteld als volgt: Voorzitter Mr. Tli. de Haan Hugen- holtz. Leden: Voor Toonkunst: Mr. W. Jager Ger- lings en (J. Emrik. Voor de Bachvereeniging: G. B. Crommelin en Mr. C. M. Rasch. Voor de Vereen. Koninginnedag: Mr. A .A. van der Mersch, J. R. Prent en M. Hi Binger. Voor Crescendo: P- C. Bouwmeester. Voor Doopsgezind Zangkoor: E. Liera. Voor Verfraaiing: J. Krol Kz., Dr. J. Nieuwenhuijzen Kruseman. Voor d'ö Soc. Vereeniging: Mr. F. A. Bijvoet, A. C. Laane, J. J. Zeewoldt. benevens de heer Ed. de Lanoy, als oud-voorzitter van Zang- en Vriend^ 6Chap. Voorloopig is het plan. behoudens goedkeuring van de algemeene ver gadering der Commissie, die Woens dag zal plaats hebben, om een concert te doen geven op Zaterdagavond a.s. door Haarlemsch Muziekkorps, in de groote concertzaal der Sociëteit Ver eeniging. In de pauze van 't concert zal dan gelegenheid bestaan tot huldi ging der overwinnaars, het tweede ge- deelie van i concert, zal vroolijke mu ziek bevatten en daarna bal worden gehouden. Tot deze feestelijkheid zullen bestu ren, directeuren en werkende leden der vijf vereenigingen met hunne dames worden uitgenoodigd. Dit plan kan, dunkt ons, niet anders dan een groot succes hebben. Dat men zich moet schili ken, naar veranderde omstandigheden heeft mej Van Ommeren met het oog op haar cursus terecht ingezien. De beken de knipcursus is thans gehuisvest in perceel Groote Houtstraat 125, waar het atelier volkomen naar de eischen des tïjds is ingericht. Licht, lucht, prettig ruim. als het is, vertoeft men er waarlijk gaarne. De da mes die tegen de inrichting in de Kleine Houtstraat bezwaar hadden, zien dit be zwaar nu uit den weg geruimd. De vrouw, genaamd B. M., die gisteren aangehouden werd wegens het ontvreemden van een vloermat en dit eerst ontkende door te vertellen dat zij deze gekocht had van een dronken vrouw, bekende later de mat te hebben gestolen en verkocht voor 35 cent bij een uitdrager in de Lombardsteeg. Tegen haar is proces-verbaal opge maakt. Bij vonnissen van de arron- dissmentsrechtbank alhier d.d. 16 Sept. 1902, zijn verklaard in staat van faillisse ment: 1. K. van Donselaar, smid te Ben- nebroek; 2. W. Janse, varkensslager te I.Tmui- Üen; 3. J. J. Vis, bloemist en koopman te Hillegom. Rechter-commissaris in deze faillisse menten is jhr'. mr, R. de Marees van Swinderen. Uit de Omstreken. Bloemendaal. Voor de aanbesteding van ,,het ma ken van eene rioleering, het dempen van slooten en het aanleggen van we gen met daarbij belioorende werken op een terrein gelegen aan de Klever- laan in de gemeente Bloemendaal, watren ingekomen 8 inschrijvingen C. Benard', Haarlem, a. 19600. b. 6900 J. Smit, Haarlem a. f12155, b. ƒ4769; C. Hoen, Amsterd.. a. ƒ10475, b. 3743; P. Holtjes. Haarlem, a. /12307, b. ƒ4972 H. Steenkist. Haar lem, a. ƒ12790. b. 4980: G. M. van Deuszen, a. 14999, b. 8577 G. Bos. Haarlem, a.10293. b. 4587 H. van_Os en J. Melissen, 'sGravenh.. a. ƒ8747, b. 4450, zonder levering rioolstukken De gunning zal nader bekend ge maakt worden. Heemstede. Voor inschrijving van leerlingen, die aan het I-Ierhalingsondei-wijs wen- schen deel te nemen, zal zitting wor den gehouden in de O. L. School al hier "op 22, 23 en 24 Sept. e.k. Bij het. leggen d'er rioolbuizen al- bier, waar men thans bijna drie me ter diep is, stortte Maandagmiddag plotseling de zijkant weg. De drie werklieden werden hierbij gedeeltelijk onder het zand bedolven. Door directe hulp werden ze echter spoedig uit hun benauwde positie gered en kwataen zij er buiten den schrik met lichte kneu zingen aan de beenen af. Hillegom. Door den bouwkundige J. Kraay al hier is aanbesteed Het bouwen van een pastorie met bijkomende werken aan den Stationsweg. Ingekomen waren 5 biljetten. Laag ste inschrijver bleek te zijn de heer E. Zwólsman alhier voor f 5770. Naar we vernemen zal de Hillegom- sche Bankvereeniging alhier avondzit- iiiigen gaan houden te Rijnsburg, ge bouw Concordia", Kerkstraat en wel des Donderdagsavonds van half 6 tot half 8, te beginnen 18 Sept. a.s. Zand voort. Door B. en W. is aan den heer W. Zwemmer vergunning verleend tot het oprichten van een vischdrogerij en roo- kerij op een perceel grond, gelegen m het Duin, kadastraal bekend onder sectie B, gedeelte van no. 1802. Daarbij is bepaald, dat het grom in een afgeslo ten bak In den grond geborgen moet worden en dat. de concessionaris zorg moet dragen, dat, wanneer er bij de inrichting huizen mochten worden ge bouwd, de rookerij voorzien moet wor den van een schoorsteen die boven de huizen uitsteekt. De inrichting moet voltooid en in werking zijn gebracht vóór of op 1 Januari 1903. Om aan het voorbereidend militair on derricht deel te nemen, hebben zich gee- ne j'ongelieden aangemeld. Aangekomen badgasten: Von Kaufmann, Wiesbaden. Pension Quiusana, 2 pers. Familie II. Heydanus. Bussum, id., 3 pers. Fam. Slicher, Zoeterwoude, Pension Paula, 4 pers. Gildemeester, Bloemendaal, huize Hermina, 1 pers. Mej. Hasselman, id. id. id. Fam. Witvliet, Amsterdam, Kostverlo- renstraatweg, 4 pers. IJmuiden. De typhuslijder is van het hospitaal kerkschip afgehaald en naar de zieken barak overgebracht. Halfweg. De campagne aan de beetwortelsui kerfabriek zal wegens den ongunstiger] stand d'er beetwortelen niet voor half October aanvangen. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel, Odol-Mondwater, zuivert deu mond van slijm l binnenland, Hulde aau de Koningin. In onsb lad van gisteren namen w reeds een kort telegrafisch verslag op van de hulde, die te 's Gravenhage H. M. de Koningin bij haar terug komst gebracht is. Die terugkomst op het Loo is in allo deelen tot een dag van vreugde ge maakt. Door het drukke vlaggen had da stad een zeer feeistelijk aanzien. Tal van vereenigïngen defileerden, manifesteerend een volkshulde. in den tuin van het Kon. Zoöl. Bot. Ge i. stelde men zich op en marcheerde naai de Rijnstraat, waar de vereenïgingen zich opstelden langs den weg, door ïl M. te nemen. Aan het station zong een kinderen- koor De kinderen der verschillende scho len (der hoogste klassen) onder leiding hunner onderwijzers, tot. een machtig koor vereenigd, zongen, begeleid door het harmoniekorps der christelijke Jongemannenvereeniging, de volgende coupletten Welkom, welkom. Koninginne, Klinkt ons juichend kinderlied. 't Ts de tolk der trouw en minne, Van het volk, dat ge om u ziet. Sombre tijden, bange zorgen. Drukten allen droef ter neer: Heerlijk daagde een blijde morgen, Neerland's volk herademt weer Wij smeeken u uit de diepte van ons harte Voor u, Vorstinne, heil en vreugd. Uit 't verder leven zij gehand de smarte. 't Breng' u slechts voorspoed en geneugt- Wij bidden knielend tot d© Hoogste Machten Dat ze u hesparen nieuwe zorg en leed, Dat ze u hergeven d'ouden moed en krachten. Als loon voor wat Gii steeds voor Holland deedt. Amen. Met de kinderhulde aan het station en de begroeting door de aan den weg geschaarde veree-nigingen was het. eerste gedeelte van het programma vervuld. Was het kinderkoor na de aubade onder leiding der onderwijzers naar hun scholen teruggekeerd, de corpora- tiën gingen andermaal in optocht te rug naar den Dierentuin, om opnieuw te worden opgesteld voor het défilé langs het paleis van H. M. de Koningin. De Koningin te Gouda. Een bijzondere ovatie werd gister middag te half vier bij het passeeren van Gouda aan de Koningin gebracht Op het perron hadden zich ver eenigd d'e burgerlijke militaire auto riteiten, oa. de burgemeester in ambts gewaad, met de leden van den Raad velen met hun dames, de officieren van garnizoen en schutterij, terwijl een massa menschen zich langs het perron had geschaard1. Het Wilhelmus werd gespeeld door] het muziekcorps. H. M. verscheen op het balcon van den Koninklijken trein en werd toegesproken door den burge meester, die, herinnerende aan hef be zoek door II. M. eenige jaren geleden aan Gouda gebracht, dank zeide dat de Koningin door een kort oponthoud gelegenheid had willen geven, de hul de van Gouda's ingezetenen te aan vaarden. De burgemeester sprak, in verband met haar herstel, de beste wenschen uit voor den gezondheids toestand van H. M. De echtgenoote van den burgemees. ster overhandigde der Koningin een ruiker orchideëen, waarvoor PI. M. dank betuigde en verzekerde, dat haar vele aangename herinneringen aan Gouda waren bijgebleven. Nederland en het Drievoudig Verbond. Onder dezen titel geel't het te Moskou verschijnend Russich blad „Courrier" van 9 September eene uiteenzetting van hetgeen, in de Nederlandsche en buiten- landsche pers den laatsten tijd geschre ven is over de beweerde aansluiting van Nederland aan het Drievoudig Ver bond in verband met de reizen van mi nister Kuyper. Het blad bespreekt niet de mogelijkheid dat Nederland bij den Tweebond aansluiting zou kunnen zoe ken, vermeldt de tegenspraak der ,,KöJ.n Zeit." en eindigt zijne uiteenzetting al dus: „Zooals de „Indép. beige" opmerkt, is het een feit, dat sinds het optreden van dr. Kuyper de aandacht der internatio nale politici herhaaldelijk op Nederland gevestigd werd. Het verlangen den toe stand der Boeren gedurende den laat sten oorlog te verzachten, was eene edelmoedige daad, waarvoor de geheele beschaafde wereld Nederland dankbaar is, maar daarnaast bespeurt men het verlangen een rol te spelen die boven de krachten gaat. Italië heeft hetzelfde beproefd en zich daardoor aan den rand van den afgrond geplaatst en Oos- tenrijk-Hongarije heeft alleen teleurstel lingen ondervonden. Installatie Scheidsgerecht. De zaal van het hof van arbitrage aan de Prinsengracht te 's Gravenhage werd Maandag in gebruik genomen ter instal latie van het scheidsgerecht, geroepen om te onderzoeken en uitspraak te doen in een internationaal geschil. De ont vangst van de arbiters en de opening ,dex eerste zitting gingen me.t; eenige plechtigheid gepaard in de zaal lestemd voor de bijeenkomsten van den perma nenten raad van beheer dier instelling, gevormd door de hoofden der te 's Gra venhage geaccrediteerde gezantschap pen, die tot bijwoning der eerste zitting waren uitgenoodigd en meest alle aan wezig waren. De audiëntiezaal, reeds vroeger beschreven in haar eenvoudige bekleeding met loodkleurige stof. draagt den stempel van de bestemming van bet gebouw en doet deze al dadelijk kennen door een levensgroot portret in kleuren van H. M. de Koningin gevat in een ver gulden lijst te midden van de portretten van de vorsten en staatshoofden der rij ken, die tot de vredesconferentie zijn toegetreden Het Hof van Arbitrage werd in een der zijvertrekken ontvangen door den permanenten raad van beheer met den minister van buitenlzaken, baron Mei- vil van Lijnden, als voorzitter van den Raad aan het hoofd. De Minister ver welkomde de leden van het eerste scheidsgerecht met een volgende toe spraak, waarin Z.Ex. o. a. zeide: Met, werkelijke belangstelling en een gevoel, ik zou bijna zeggen van vreugde, ontvangen wij u uit naam van den raad van beheer in deze lokalen, bestemd voor de werking van het Permanent Hof van Arbitrage. Bedoeld, hof, waar van gij de vertegenwoordigers zxjt, is ingesteld door gemeen overleg van de mogendheden die zich vereenigd hebben op het edelmoedig initiatief van den verheven souverein, den keizer aller Russen, om zooveel hem mogelijk zou zijn de verschrikkingen van den oorlog te verminderen en, in de eerste plaats, ze te voorkomen, door de wereld eene andere wijze te verschaffen om de moei lijkheden en geschillen die tusscben de natiën konden rijzen, op te lossen, pit overleg heeft geleid tot het besluit der Haagsche conventie betreffende de vre delievende regeling der internationale conflicten, waardoor, onder andere mid- delen, een stelsel van arbitrage is uit gewerkt, van het beginsel uitgaande dat de beslissingen der internationale ge schillen zou worden opgedragen aan de meest bevoegde mannen, hiertoe aange wezen door de regeeringen die conven tie teekenden en eene volmaakte onaf hankelijkheid genietende. De aldus aan gewezen kundige mannen zouden het Permanent Hof van Arbitrage vormen, uit welks boezem de rechtsgeleerden zou den genomen worden, die voor iedere zaak het scheidsgerecht zouden vormen. In zijn geheel komt het Hof nimmer te zamen, maar elk scheidsgerecht ver tegenwoordigt het eenigszins zooals in de gewone rechtspleging elke kamer van een gerechtshof hare arresten wijst in naam van dat Hof. Prof. Matzen hield hierna een rede voering. De president noodigde den Minister en de heeren uit thans in de audiëntie zaal de eerste zitting bij te wonen, al waar de leden plaats namen tegenover het podium bestemd voor de arbiters op de stoelen in welker rug het wapen van het land aanwijst naar welken ver tegenwoordiger de zetel bestemd is. On der het auditorium in de zaal bevond zich mr. Coninck Liefsting, lid van het intern, arbitrage-hof voor Nederland en verscheidene dames van de scheid sle den, agenten en vertegenwoordigers, Op de estrade voor de rechtbank na men plaats naast den president: recht- de arbiters Marten.se en De Savornin Lohman, links de rechters mr. Asser en Frïj. De tafels der partijen zijn in i midden der zaal tegenover elkander ge rangschikt. Even elf uur verklaarde prof. Matzen, als president van het tribunaal, inge steld krachtens tractaat tusschen de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika en Mexico gesloten, de eerste zitting van het scheidsgerecht geopend. Hoe men zijii kiesrecht verliest Een cux-ieus geval is ..Het Vad". ter ooren gekomen. In het laatst van 1901 ontving een Hagenaar, dien we als Jan Jansen zullen aanduiden, oproepingen van den fiscus om opgaven zijner ei gendommen te dioen in verband met d'e grondbelasting. De man, die geen en kel onroerend bezit het zijne mocht noemen, gaf beleefdelijk kennis, ter plaai.se waar dat behoorde, dat men den vex-keerde te pakken had en dat kennelijk bedoeld werd zijn naamge noot, Jakob Jansen. Hetgeen niet be lette, dat hij eenigen tijdJ later de ge- ibruikclijke 5 en 10 cl?.-waarschuwin gen ontving, en eindelijk een ,,in Haam der Koningin" uitgebracht von- xxis tot verkoop van zijn inboedel, alles terzake van eenige honderden guldens onverschuldigde grondbelasting. De xxxan had er aanvankelijk zijn aai'diig- heid ixx, om deix fiscus een geweldigen hok te dioen schieten, maar zijn fami lieleden vonden, dat de aardigheid te ver ging, en waarschuwden dein ont vanger, die op het punt stond zich te blameeren, en ontvingen diens harte- lijke 'dankbetuigingen, dat zij hem be let hadden ©exx malle fout te maken. Wie schetst zich nu de verbazing van den heer Jansen, die een trouw belastingbetaler is, toen hem bleek, dal hij (die in Mei jl. nog gestemd had' voor- den Gemeenteraad, maar blijkbaar volgens de oude kiezerslijst) aan de stemming voor de Prov. Staten niet korx deelnemen, wegens het in ge-j breke zijn bij dien fiscus, vaix de kie zerslijst was afgevoerd. Hof van Arbitrage. Maandagmiddag te 2 uur werd dé zit ting van het scheidsgerecht in zake het geschil over kerkelijke goederen tus schen N.-Amerika en Mexico in het ge bouw van het Arbitragehof heropend. Vanu Mexicaansche zijde werden door den agent van Mexico eenige bezwaren geopperd naar aanleiding van den in houd van het dossier, aaxx het scheids gerecht overgelegd. Daarin zou een zeer gewichtig stuk, het antwoord van Mexico op de memorie van Amerikaan- sche zijde, ontbreken. Den agent van Mexico werd toegestaan dit stuk alsnog in het geding te brengen. Nog werden andere punten, details van procedure ra kend, besproken, waaromtrent het scheidsgerecht nader beslissing zal ge ven. In afwachting daarvan werden de pleidooien Maandag geopend met eene uiteenzetting, namens Amerika, door se nator Stewart, van het ontstaan der quaestie. Pleiter trachtte aan te too- nen dat de rente van de fondsen in quaestie door Mexico steeds is be schouwd als bestemd ten bate van de beschaving vaxi de inwoners van Cali- fornië en van de bevordering van den katholieken godsdienst in die streek. Woensdagochtend half 10 uur worden de pleidooien voortgezet. Een waaghals. Op' de kermis' te Rozendaal (N.-B.) loofde de directeur eener menagerie tien flesscheu champagne uit aan hem, die xnet zijne dochter Flora, de leeu went emst©i\ in het leeuvvenhok durfdte gaan. Een belcendi ingezetene, de heer Fa- brie, nam de uitdaging aan en trad voor de oogen van een groot nieuws gierig publiek met de leeuwentemsier het hok binnen. Hoewel de dieién dooi de aanwezigheid van den ongewonen bezoeker onrustig werden en vreeselijk brulden, verloor hij den moed niet: nam plaats op een stoel aan tafel, ont kurkt,© een flesch champagne, dronk een paar glazen, en stak zelfs een si gaar op, terwijl juffrouw Flora, met ha- re gevaarlijke viervoeters de gewone werkzaamheden verrichtte. De gewaagd!© vertooning liep goed af en de directeur was zijn tien flesschen champagne kwijt. De tentoonstelling te Scheveningen Naar men verneemt zal de tentoon stelling van kunstwerken te Sclieve ningen, georganiseerd door de Haag sche Pro-Boer-Vereenigihg. den len October a.s, gesloten worden. Van Woensdag den 17en dezer af zal de tentoonstelling alleen gedurende de na middag van 1 uur tot 5 uur voor het publiek geopend1 zijn. Het trainongeluk. Over het tramongéluk bij Zutphen zegt de Zutplx. Cut." Zondagmorgen verspreidde zich reeds vroegtijdig het gerucht, dat aan de tram ZutphenEmmerik een ern stig ongeval was overkomen. Volgens het loopend verhaal zouden kwaadwil ligen een stuk rails hebben losgemaakt en weggenomen, waardoor de locomo tief ontspoord was. Een onderzoek ter plaatsen deed ons de volgende feiten aan de hand. Het ongeval heeft, plaats gehad aan den Toldijk, tusscherx de halten De Bremer en Tolbrug. De laatste tram trein van Zutphen passeei-t daar om streeks kwart over 10. Zaterdagavond even nadat de trein Den Bremer ge passeerd was, werd plotseling een he vige schok gevoeld, die locomotief sprong uit de rails, tuimelde aan den rechterkant uit het spoor stox-tte op hare zijde in de hermsloot en kwam ten -lotte door een laatste wending geheel onderste boven, met de wielen in de lucht, in de sloot te liggen. De remverbinding en de koppelstang tus schen de machine en den daaropvol- genden personenwagen waren door de kracht van den val gelukkig gebro ken. zoodat de wagon, waarin geen passagiers zaten, op de rails bleef staan. De machinist Keijzer had nog de tegenwoordigheid van geest direct stoom af te sluiten en het vuur te dek ken, om verdere oixheilen te voorko men. Eerst toen dacht de wakkere beambte aan zichzelf. Hij bleek toen vrij ernstig aan de borst gekwetst te zijn, doordat een kleine dommekracht, die altijd' op de locomotief aanwezig is. hem op het lijf gevallen was. Hij wist een der ruiten stuk te slaan exx uit de locomotief te kruipen, xnaar viel daarna in zwijm. Na eerst in den wagon te zijn neergelegd, is hij later naar een nabijzijnd buis en vervolgens naar zijxx wonixxg vervoerd. Een onderzoek naar de oorzaak van het ongeval had inmiddels aan het Bcht gebracht, dat men hier te doen had met een opzettelijke poging om de tram te doen oxxtspox*en. Van een hoop rails, die een eind verder aan den weg opgestapeld liggen was er nl. een afgehaald, exx dwars over den weg ge legd. De botsing van de loconxotief xnet het voorwerp, dat ondanks het, groote lichtvermogen in het donker niet te onderscheiden was. veroorzaak te het ongeval. Natuurlijk 'is direct een onderzoek ingesteld naar de da- ders. Met het oog op die zwaarte van het stuk rail moet hier ongetwijfeld aan meer dan éen persoon gedacht worden. Het. is te hopen, dat de plegex;s van deze door-en-door gemeene daad hun straf niet zixllen ontgaan. Aan de universiteiten. Aan alle universiteiten in ons land werd Maandag heit rectoraat overge dragen met de gewone plechtigheden. Te Amsterdam droeg pTof. P. K. Pel zijn waardigheid over aan prof. dr. J. M. J. Valeton; te Leiden werd het rectoraat doo-r prof. mr. H. van der Hoeven overgedragen aan prof. W. van der Vlugt; te Utrecht was het prof. dr. A. A. W. Hubrechlt, die af trad, terwijl opvolger was prof. Mo lengraaf! Te Groningen ving het nieuwe studiejaar aan zonder de ge bruikelijke rectorale oratie, wijl prof. Land zich op medisch advies van elke meer dan gewone inspanning moet onthouden. Dr. A. G. van Ha mel, loco-rector magnificus gaf een koxd overzicht van het afgeloopen studiejaar. Alcmaria De heerexx Tj. de Cock Buning, voorzitter; S. M. S. Moddexman en C. D. Donath, ledexx van het interna- tioixaail damescomité Alcmaria, te 's-Gravenhage, hebben een langdurig onderhoud gehad met de drie Boeren generaals, in het bijzonder ter be handeling van de vraag, wat met het kassaldo van het Comité te doen. De uitslag is geweest, dat Alcmaxia niet wordit opgeheven, nxaar aan de gene raals zijn steun heeft toegezegd be- bereiking van hun doel. Vacant res vau rechters De Minister van Justitie heeft in een circulaire aan de presidenten der Gerechtshovexx exx de procux-eurs-gene- raal bij die Colleges en aan de presi- dexxtexx der Rechtbanken en de officie ren vaix justitie daarbij, daartoe door do Koningfin gemachtigd, medegedeeld, dat, voortaan slechts dan verlof tot af wezigheid buiten de rechterlijke va- caxxtie kan worden verleend, wanneer dit. lief zij om redenen van gezondheid, of oixi axideve zeer gewichtige redenen, in de betrekkelijke adressen uitdrukke lijk te vermelden, gerechtvaardigd voorkomt. De omstandigheid van het in den laatsten tijd veelvuldig voorgekomen aanvragen om buitenlandsch verlof, bruten dexx tijd die volgens wettelijk voorschrift voor de rechterlijke vacaxi- tie bestemd is, kannaar de Mini-ster I zegt. xxiet anders dan nadeelig w-ev ken op de geregelde afdoening van zaken en moet in elk geval een minder gunstigen en daardoor q.d zichzelf al een nadeeligen indruk naar buiten Inbraak. Te Amsterdam is waarschijnlijk, orxi het winterseizoen te openen, door in brekers een stout stukje uitgehaald. De familie W. H. O verm ars, wonende Van Eëghenlaan 10, was niet thuis uitgenomen éen familielid, dat zou op passen. Vermoedelijk hebben de die ven in de nabijheid van de woning op den uitkijk gestaan, want de diefstal is geschied in zeer korten tijd, toen be- bedoeld familielid even afwezig was Blijkbaar met een vaischen sleutel zijn zij binnengekomen, werd een aan tal kasten opengebroken en verschil lende voorwerpen gestolen. Voor zoover kan worden opgegeven zijn gestolen 24 stel zilveren lepels en vorken, 12 paar kleine dito .twee zil veren voorsnijmessen en vorken. 12 zuurvorken met paai'lmoeren hef ten, verschillend zilveren tafel servies, eenige gouden sieraden, arm banden met diamanten en eenige klei nigheden. Door den heer E. M. Dusser de Ba- renne, commissaris van politie in d'e betrokken sectie, is een onderzoek in gesteld Herstemming Prov. Staten. Bij de Woensdag gehouden hei'stem- luxng voor een lid der Provinciale Sta ten voor het kiesdistrict den Haag zijn uitgebracht S758 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren B. Janze Johzn. (lib.) 5068, en mr. M. J. C. M. Kolkman (r. k.) tevens cand'idaat der antirevol.3690 stemmen, zoodat ge kozen is de heer B. Janze Johzn. Naar Het Volk mededeelt, is de heer Van Kol, lid der Tweede Kamer, giste ren in het land teruggekeerd. Yoor de blinden. Te Amsterdam wordt een poppenten- toonstelling voorbereid, waarvan de lx aten zullen vloeien in de kas der Ver eeniging tot Verbetering van het lot der Blinden. Leger en Vloot. Te 's-Gravenhage is« op 68-jarigen leeftijd overleden de gep. luit.-gen. Anthonie Haga, gewezen comman dant van het leger in Ned. Indië, rid der van de Milit. Willemsorde enden Nedierlandschen Leeuw. Men deelt aan de N. R. Ct. mede, dat bij de viering van den jaardag van H. M. de Koningin hij het 3e re giment infanterie, dat vaxx 29 Augus tus tolt 10 September in het kamp te Rijen heeft gelegen, de manschappen in de verschillende compagnieën door de kapiteins gecommandeerd wer den d'eel te nemen o.a. aan een wed strijd in het zakloopen. wat door ver scheidene soldaten met tegenzin ge schiedde. Bij de plechtige opening der Staten- Generaal sprak H. M. de Koningin de volgende Troonrede uit'; Uit ernstige krankheid genadi'g her steld en door de liefde mij betoond te inniger aan nxijix volk vexkoxiden, ben ik in uw middeix verschenen, om ook nu in pex-soon de nieuwe zitting der Staten-Generaal te openen. De betrekkingen van Ned'exdand met de andere mogendheden bleven wat zij waren en behielden haar zeer vriendschapgelijk karakter. De terugslag vaix een elders uitge broken cid sis was voor het scheep- vaartveidseer nadeelig. Overigens bleef de toestand van Handel en Nijverheid bevredigend en gaf de Landbouw geen ongunstige uitkomst. Op het gebied van den arbeid is wat bemoedigt, maar ook wat blijft roepen om verbetering. Wanoogst in eenige residentiën op Ja va maakte krachtig hulpbetoon van gouverncmentswege noodzakelijk. Zoo hier te landë, als in de Kolo niën en ovei-zeesche bezittingen kweten Zee- en Landmacht zich met toewij ding van har© roeping en gaf het coi'ps, van Burgerlijke Ambtenaren mij alles zins réden tot tevredenheid. In het nieuwe zittingjaar zal een i-eeks wetsontwerpen bij de Staten- Generaal worden ingediend. Zoo zal uwe medewerking worden ingeroepen tot gedeeltelijke wijziging van de provinciale en do gemeentewet, tot meerdere vrijmaking van hel hoo- ger en middelbaar onderwijs, tot in- peiking van den vaccine dwang, tot meerdere ontwikkeling van het ixooger exx middelbaar vakonderwijs, tot rege ling van pensioneering der bijzondere onderwijzers en van weduwen van al le onderwijzers, alsmede tot veiwan- ging van de arbeidswet. Voor de betere ineenschakeling van de verschillende deelen van het onder wijs, en de wijzigingen die te dien einde in de onderwijswetten zullen zijn aan te brengen is het mijn voornemen eene staatscommissie te benoemen. Ter bekrachtiging van de onlangs alhier gesloten overeenkomsten betref fende onderwerpen van internationaal privaatrecht zullen ai oxxtwerpen wor den voorgelegd. De indiening van wets ontwerpen betreffende het houden van loterijen, het arbeidscontract, het be wijs in burgerlijke zaken en het nota risambt, alsmedie tot herziening van enkele punten in de militair© straf rechtspleging kan dit jaar worden ver wacht. Tot afschaffing van d'e Staats loterij zal een wetsontwerp bij u inko men. Voor de gedeeltelijke herziening van de wetten op de personeele en de vermogensbelasting en voor nadere regelixxg vaix het suikei-vraagstuk en de bankquaestie zal uwe medewerking worden ingeroepen. Wetsvoordlracht tot regeling van de landbouwvertegen- woordiging, van het telegraaf en tele foonwezen, van het rivierrecht, van be vloeiingen, alsmede van opsporing van delfstoffen door den Staat zullen u in dit zittingjaar bereiken. Zoodra door het Koloniaal Bestuur van Suriname de noodage stappen zul len zijn gedaan om den spoorwegaan leg naar het Lawagcbied) en het nader ondierzoek van dat. gebied van bestuurs- wegeterhand te nemen, zal ik u voor stellen onx dit werk, dat ik noodzake lijk acht. van x-ijkswege te bevorderen. Veel zal m dit zittingjaar van uwe in spanning gevorderd' worden, ik reken daarbij op uwe toewijding aan de zaak van het Vaderland en bid u toe dat God de Heere uwen arbeid' met Zijnen ze gen krone. Ik verklaar de gewone zit ting der Staten-Generaal te zijn ge opend. Men kan van de troonrede niet zeggen dat het een stuk vol groote beloften is; in dit opzicht verschilt ze hemelsbreed van de eerste troonrede, die werd uitge sproken! onder het huidig ministerie. Na de algemeene clausules, waarmede men ook verleden jaar aanving, volgde toen onmiddellijk een paragraaf over het noodzakelijke van Staatsinmenging tot bevordering van den geestelijken en stoffeüjken vooruitgang van het volk en met name werden toen o. a. genoemd de beteugeling van speel- en drankzucht, herziening der bestaande Zondagswet, rechtstreeksche vertegenwoordiging van den landbouw, betere regeling van het leex-lingstelsel, verplichte verzekering te gen de gevolgen van ziekte, invaliditeit en ouderdom en invoerrechten ter ver krijging van de noodige middelen voor deze sociale, hervormingen. Thans van sociale hervormingen zoo goed als niets en ook wordt met geen enkel woord gezegd dat op den ingesla gen weg van hetgeen het ministerie meent dat tot sociale hervormingen be hoort, zal worden voortgegaan. Op dit punt is de heden gehouden troonrede dus zeer sober. Veel aandacht wordt gewijd aan het onderwijs en vooral treft het streven van dit ministerie naar vrijmaking van het hooger en middelbaar onderwijs en naar inperking van vaccinedwang Van groot belang is de mededeeling dat zal inkomen een wetsontwerp tot af schaffing van de Staatsloterij, zooals trouwens van dit ministerie te wachten was, doch nu in de troonrede geformu leerd. In afwijking van vroeger wordt nu niet alleen tevredenheid uitgesproken over zee- en landmacht, doch ook over het corps van burgerlijke ambtenaren. Kechtznken. Misliaiideling. Omtrent den mishandelden politie agent De Ruyter te Enschedé meldt men, dai deze in het ziekenhuis is overleden. Een rij les veldwachter voor de rechtbank. Voor de aiTondissementsrechtbank te Utrecht stond, terecht J. S., onbezol digd rijksveldwachter en gemeente veldwachter te Lixxschoten. beschuL digd van mishandeling, die daax-in be staan heeft, dat hij in den avond van Zondag 23 Juni 1901 met zijn revolver een paar schoten gelost heeft op eenige jongelui, waarvan éen den getuige Achterberg in het been getroffen heeft. Bekl. beweert in de lucht geschoten te hebben, met het doel, de jongelui, die eenigszins luidruchtig waren, vrees aan te' jagen. Uit de resumtie van den voorzitter bleek dan, diat beklaagde eigenlijk zon der eenige noodzaak de schoten heeft gelost, want de jongelui, in wier rich ting geschoten was, hadden zich fei telijk aan een niet ernstig feit schuldig gemaakt. Een hunner had plaats ge nomen in een aan den wal liggend schuitje, en de andleren maakten dit los en wilden hem van den wal afstoo- ten, maar vóór dien tijd' wais hij er al uitgesprongen. Niet onaardig was, na een vraag van een der rechters, of in belch's instruc tie niets voorgeschreven was omtrent het gebruik van zijn schietwapens, dat de bekl. sprak van een oud stuk. hij geloofde van het jaar 1853, dat hij* evenwel nooit las, zoodat hij niet wist wat eir in istaat. Och meneer, zei hij,

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2