dat komt op een boerendorp zoo niet voor. Dc eisch van het O. M. was 3 maan den. Brutale straatroof. Men schrijft uit den Haag juist, omdat zij dit karwei als geen voordeelig beschouwt, vindt zij het des te onaangenamer nu nog weer meer geld daarvoor uit te geven. Er wordt voor d'e opera-koristen vier malen 's weeks met J2 rijtuigen gereden. De eisch der koetsiers zou dus der direc tie op éene uitgaaf van f 12 per week In den nacht van 10 op 11 Augustuskomen te staan, terwijl elk koetsier zelf stonden eerx aantal jongelieden te Delft voor een herberg, waaruit, op liet sluitingsuur, nog twee jonge man nen kwamen, van wie een, licht be schonken, nog in het bezit was van een flesch jenever, die buiten onder el kander werd leeggedronken. De jonk man, die reeds een stevigen borrel ge dronken had, beging de onvoorzichtig heid. er op tc bluffen, dat hij nog geld genoeg bij zich had', en dit schijnt aanleiding te zijn geweest voor het vijftal, om een plannetje te maken, om hem zijn portemonnaie met geld te ontstelen. De man werd achtervolgd naar zijn woningop een gegeven oogenblik kreeg hij een klap, die hem deed duizelen, daarna kreeg hij van alle kanten klappen, en het slot was dat hij zijn portemonnaie met onge veer f6.75 miste en een paar uren, suf geslagen, in het Ivalverbosch bleef liggen. Wegens diefstal met geweldpleging hadden de vijf jongelieden zich lieden voor de Haagsche rechtbank te ver antwoorden. Subst. officier van justitie, mr. van Geuns meende dat uit het getuigen verhoor vaststond, dat door vier van de vijf beklaagden aan den diefstal is deelgenomen. Voor den vijfden bekl. is, naar het oordeel van het O. M., niet wettig bewezen, dat hij aan de beroo- vine heeft deelgenomen, zoodat ten aanzien van hem vrijspraak zal moeten volgen wat den diefstal betreft. Hei misdrijf qualificeerende als een hoogst brutale straatroof, vorderde ZEd. Acht bare voor ieder der vier beklaagden S maanden gevangenissrtaf. en voor den vijfden vrijspraak. De toegevoegde verdediger, mr. Van Veen. achtte1 niet bewezen de mishan deling in vereeniging, en evenmin den diefstal, waarmee dan ook vervalt de ten laste gelegde heling- Mocht de rechtbank echter het bewijs wel ge leverd achten, dan vroeg pl. een lich tere straf, met het oog op het gunstig verleden van zijn ciienten. Voorts vroeg pleiter dadelijk ontslag uit de voorloopige hechtenis van den beid,, voor wien vrijspraak was gevorderd, hetgeen door de rechtbank is toege staan. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. De Amsterdamcbe Arbeiders-Maat schappij hield Zondagmiddag in Ocl'éon eene algemeene vergadering van aandeelhouders ter beraming van de middelen om een einde te maken aan de werkstaking. De voorzitter herinnerde de vergade ring aan de geschiedenis dezer staking hoe in de vorige vergadering aan liet bestuur machtiging was verleend om het tweeploegenstelsel wieder in te voe ren dat, hoewel deze regeling eerst na een maand' tot stand zou komen, de bakkers dadelijk na het vallen van dat besluit het werk hebben gestaakt; dat de loopers hen niet steunden, doch hun werk bleven verrichten, terwijl andere bakkers in dienst zijn geno men; dat thans een voorstel van de hakkers is ingekomen, waarbij zij aan bieden dat zij f 3300 per jaar op het bakloon zullen bezuinigen, doch het intusschen in dienst genomen perso neel moet worden ontslagen. De voorzitter betreurt het, dat een voorstel eenige weken geleden door de bakkers tot liet bestuur gericht om eeue conferentie te houden, op onver klaarbare wijze zoek is geraakt. Verschillende sprekers behandelen het al of niet gemotiveerde van de werkstaking; bij sommigen legt 't niet behandelen van. gemeld' voorstel d'er bakkers nog al gewicht in de schaal. Anderen daarentegen zijn van oordeel, dat die conferentie toch tot niets zou hebben geleid, daar de bakkers uit moedwil of onverstand d'e zaak te gron de schijnen te willen richten. Zij schij nen niet te kunnen of te willen bega-ij- pen dat zij niet tegenover het kapitaal staan, doch bezig zijn hun eigen gla zen in te gooien. Van verschillends zij den wordt zelfs de meening geuit, dat de houding der bakkers het gevolg is van vijandige invloeden zoowel van buiten als van binnen. Wat het dioor de bakkers gedane voor stel betreft, zouden de meeste sprekers het financieels gedeelte daarvan wel willen aannemen, doch de eisch om de uieuw-aangenomen werkkrachten weer te ontslaan, vindt algemeene tegen kanting. Waar de staking door de bak kers is aangevangen ter verijdeling van een wettig genomen besluit der al gemeene vergadering van aandeelhou ders en door d'e loopers niet werd ge steund, beschouwde de vergadering de plaatsvervangers geenszins als onder kruipers, doch als redders in den nood. Ten slotte wordt door de vergadering met 100 tegen 12 steimme<n (6 buiten stemming) beslist dat de staking onge motiveerd is geweest en met algemee ne stemmen op één na aan liet bestuur machtiging verleend' om de zaak te sluiten en slechts diegenen in dienst te nemen, die het wenschelijk acht en bereid zijn te wei-ken op den voet van de regeling in die vorige vergadering aangenomen. Uit Amsterdam meldt men: De werkstaking aan de Amsterdam- scbe R i j tu i'gmaatschappij betreft voor een deel liet rijden voor de Nederland se lie Opera. Van dit karwei zou het personeel! gaarne verlost willen zijn. daar het een dieelvan d'e nachtrust ont rooft, De trein met de koristen komt drie of vier maal per week des nachts om half twee aan. Er zijn dian 12 rij tuigen noodtig O-in de dames naar huis te rijden, en men vat, dat daarmede lange ritten zijn gemoeid'. Daar de di- rectiei derf R ij tiui'gmaiatschappi j zich bij contract aan die Ned'erlandsche Ope ra heeft gebonden, is het onmogelijk voorgoed van dit lastig karwei a.f He zien. Tot hedien ontvingen de koetsiers voor het opera-rijden telkens een kwar tje extra. Zij willen nu in alle geval deze vergoeding op f 0.50 gebracht zien. Ook de directie zou, zegt ,zij, het gansche rijden voor de opera wel wil len opgeven, dlaar het contract wel verre van groote winsten afwerpt. Maar slechts gemiddeld één kwartje per week bij zou winnen, aangezien de di rectie 50 koetsiers in dienst heeft. Ook brengt de directie de grief bij. dat de koetsier twee en een half jaar geleden, op het einde der algemee ne koetsierswerkstaking, beloofd had den in geen vijf jaar met nieuwe eï- schen te zullen komen. De directeur, de beer Peirk, bleef de zaak met koet siers der onderscheidene stallen be spreken, zeggende, dat hij naar een uitweg zou zoeken. Maar dit bespreken duurde den koet siers ten slotte te lang, zoodat de sta king uitbrak. De opera-koristen wor den nu tijdelijkdoor stalhazen in hoogst eigen persoon huiswaarts gere den, waarbij tot heden 's nachts nog geen moeielijkheid' is ondervonden. De directeur, met wien het personeel 'het overigens zeer wel kan vinden, naar hij zelf mededeelt, verwijt den koet siers, d!at zij nu met hunnen nieuwen eisch betreffende het opera-rijden aan komen, terwijl het contract reeds loo- pende is. Hadden zij liefde voor de zaak, aan welke zij verbonden zijn, zoo zouden zij aan het eind van het vorig seizoen of althans voor het begin van het loopend opera-seizoen hunne bezwaren tegen liet nachtwerk voor die opera hebben ingebracht. De directie der Amsterdamsche rij- tuigniaatschappij heeft ten slotte toe gegeven. De koetsiers krijgen hun ex tra-kwartje bij liet nachtwerk voor de opera en zullen voor de twee dagen der staking uitbetaald krijgen, als wa re er niets gebeurd. Daartegenover verbonden de koet siers zich, terstond weder allen.aan het werk te gaan. Geen enkele hunner is uitgesloten. De staking der werklieden van „Hei- nekens Glazenwasscherij'' is Maandag geëindigd; de stakers hebben hunn eischen ingetrokken en 'zullen weder aan het werk gaan. Men meldt uit Deventer: ZondlagmMdag vergaderden de gezel, len, betrokken in de quaestie d'er si garenfabriek Langkat. Besloten werd, dat allen zich Maandagochtend weer zouden aanmelden, daar de patroon allen diesverlangd weer zou aannemen. Maandagochtend zijn dan ook drie arbeiders weer aan 't werk gegaan. Heden, wanneer er voldoende tabak is ingevocht, volgen de tien anderen. De slecht te verwerken tabak, waar door de quaestie is veroorzaakt, is op; voortaan zal betere tabak worden ver strekt. De schade, die de gezellen hebben geleden, wordt door d'en bond vergoed. De staking van het trampersoneel te Geuève, die was ontstaan nadat de on tevredenheid van het personeel over de strenge contröle en zware disciplinaire straffen ten top was gestegen door het ongemotiveerd ontslag van 44 beambte, is geëindigd met een gedeeltelijke over winning der stakers. Krachtens de scheidsrechterlijke utispraak van de re geering van het kanton zijn de 44 ont slagenen opnieuw aangenomen en de strafbepalingen verzacht, waarbij echter rekening is gehouden met de rechten van de directie, tot verzekering van de tucht onder haar personeel. BUITENLAND. Slechts 1631 mijnwerkers dus meldt men uit St. Etienne hebben deelgenomen aan het referendum over de algemeene werkstaking Frankrijk. 1300 waren voor, 331 tegen onmiddellijke werkstaking. De staking der metselaars te Bar celona is heden geëindigd. Vervolg Stadsnieuws. Hedenmorgen omstreeks 12 uur viel een timmerman van het dak van een in aanbouw zijnd' liuis aan de Ainsterdainsche vaart. Het liep geluk kig goedi af, dlaar hij aan een steiger welke tot aan een verdieping lager .reikte, bleef hangen. Hij kwam er met enkele lichte verwondingen af. Ongevallenwet. De Haarlemsche Varkensslagers-Yer- eeniiging hield Maandagavond eene bui tengewone vergadering in een zaal van café Wagner", Kruisweg. De voorzitter, de heer Daudey, opende de bijeenkomst met een woord van wel kom, en zeide dat het bestuur het ge- wenscht had geacht den heer Johs. Ru fer Jr., uit Amsterdam, uit te noodigen, om eens uiteen te zetten wat de Ongeval lenwet wil en wat iin de gegeven om standigheden voor de vleeschhouwers het beste zal zijn. Daarna kreeg de spr. van den avond het woord, die zeide achtereenvolgens te zullen schetsen: ,,de beweegredenen, „welke er toe geleid hebben de wet in „het leven te roepen; de beginselen, „waarop de wet rust en de houding door „de vleeschhouwers bij deze hoogst be langrijke quaestie in te nemen". Allereerst herinnerde spr. er aan dat het niet aangaat, zooals enkele slagers tegen hem beweerden, om maar te zeg gen, dat verzekering overbodig was, daar nog nimmer een ongeluk in hun inrichting was voorgevallen. De wet is er nu eenmaal en zij legt ons de verplichting op tot verzekering van ons personeel en daarom moeten wij thans zien, hoe wij het best aan deze verplichtingen kunnen voldoen. Alsnu zette spr. „de beweegredenen tot „het totstandkomen der Ongevallenwet „uiteen". Het is meermalen voorgekomen, dat een werkman tijdens de uitoefening van zijn werk een ongeluk treft. Voor de invoering van de Ongevallenwet stond hij op een zeer slecht standpunt, want alleen kon hij zich dan beroepen op het Burgerlijk Wetboek, dat zegt, dat, wanneer een werkman een ongeluk krijgt, en dit te wijten is aan schuld of nalatigheid van den werkgever, de pa troon verplicht is den werkman eene schadeloosstelling te geven, door de rechtbank te bepalen. Aan de suikerraf finaderij te Amsterdam is dit eens ge schied en de maatschappij tot f 20,000 schadevergoeding veroordeeld. Deze bepaling gaf dikwijls tot groote moeilijkheden aanleiding. Een werkman moest veelal langen tijd procedeeren; de werkgever was wel eens niet in staat de verplichting door de rechtbank hem op gelegd, uit te voeren. En in vele geval len was niet uit te maken aan wie de schuld lag. Een en ander heeft gemaakt dat de Ongevallenwet in het leven is geroepen, waarbij den patroons 'de verplichting wordt opgelegd hunne werklieden te ver zekeren. II. De beginselen waarop de wet rust. Een werkman krijgt vergoeding, wan neer hij een ongeval krijgt tijdens het uitoefenen van zijn werk. Ook ontvangt hij deze schadeloosstelling bij ziekte, doch alleen wanneer deze het gevolg is van een ongeval. In de praktijk zal het zeer moeilijk uit te maken zijn wat eigenlijk een ongeval is, en ten tweede of het ongeval in ver band met den arbeid is ontstaan. Men beeft daarom eerst eene omschrij ving van een ongeval willen geven, doch is later daarop teruggekomen, nadat de Minister er op gewezen had. dat ongevallen zijn in d'e eerste plaats ongelukken o n v e r w a c h t s ontstaan in uitoefening van het bedrijf. Ziekten ontstaan door arbeid in voor den mensch nadeelige fabrieken als lood- witfabri'eken, worden niet gerekend, daar deze vooruit te voorzien zijn. Evenwel gelooft spr. dat nog vele moeielijkheden zullen ontstaan om uit te maken wat een ongeval is. De werkman ontvangt vergoeding naarmate zijn loon hoog is. Volgens de wet worden onder loon, kost en in woning en gratificatiën gerekend, al leen fooien vallen daar buiten. Wanneer er in een zaak volontairs werkzaam zijn, dan wordt krachtens die wet het loon op f 1 per dag voor hen gerekend. Jongens onder de 16 jaar vallen ook onder de ongevallen wet. Wanneer iemand een ongeluk krijgt, ontvangt hij van de Rijksverzekering bank genees- en heelkundige hulp. Duurt het ongeval 3 weken bijv., dan krijgt de werkman 70 van zijn dagloon. Wanneer hij duis f 2 per idiag verdient, dan ontvangt hij f 1.40 per dag en deze uitkeerïng kan hoog stens 6 weken diuren. Wanneer de man voor den derden dag weer hersteld is, dan krijgt hij niets; is hij na 3 dagen nog niet her steld, dan ontvangt hij van den eer sten d!ag af 70 van zijn dagloon. Na 6 weken moet de Rijksverzeke ringbank beoord'eelen of de man ge heel of gedeeltelijk ongeschikt is ge worden voor zijn arbeid. Veronderstelt men, dat de man zijn werk in het vervolg of gedurende lan en tijd maar half kan verrichten, dan ontvangt hij na 6 weken 70 van de helft van zijn loon; dat duurt levenslang of zoolang totdat er her stel komt. Is hij geheel invalide en nimmer meer in staat om te werken, dan ont vangt hij 70 van zijn volle loon. Komt de man door het ongeluk te overlijden, dan vergoedt de Verzeke- ringbank 30 maal zijn dagloon voor begrafeniskosten en verder renten aan overblijvende familieleden. Als de vrouw achterblijft, krijgt zij 30 van zijn dagloon; dat blijft, zij behou den haar leven lang, of zoolang, tot zij hertrouwt. Hertrouwt zij, dan ont vangt zij nog tweemaal het jaarloon van haar overleden man in eens. Bo vendien krijgt zij voor ieder kind 15% van het loon van den overledene. Te zamen mag d'e vergoeding nooit meer bedragen dan 60% van het loon van den overledene. De uitkeering voor d'e kinderen ein digt op 16-jarigen leeftijd. Enkele gevallen zijn er, waarop de knecht geen uitkeering krijgt. Dat is, wanneer een werkman met het oog op uitkeering met op zet een ongeval krijgt. In dat geval ontvangt hij juist niets. Is het onge val te wijten aan dronkenschap, dan krijgen hij en zijn betrekkingen de helft van de voorgeschreven vergoe ding. Is dat billijk tegenover den man, voorzeker is het dit niet tegen over de familiebetrekkingen. Al deze verplichtingen moeten wor den afgesloten bij de Rijksverzekering bank, een Staatsinstelling. De post kantoren zijn van die bank hulpkan toren. Er 'is echter ook de gelegenheid ge opend, om zich bij een particuliere maatschappij te verzekeren. Nog niet is bepaald in welke geva ren-klasse de slagersgezellen zullen komen. De Rijksverzekeringbank re gelt d'e gevaren-percentageklasse, wel ke afhangt van omstandigheden. Het zal dus mogelijk zijn. dat de eene vleeschhouwer. door een betere inrich ting van zijn slagerij bv. minder zal moeten betalen, dan zijn klasse-genoot. 1 Januari 1903 treedt de wet in wer king. III. De houding door de slagers in te nemen. Is men verzekerd bij de Rijksverze keringbank, dan is men steeds afhan kelijk van d:e Rijksambtenaren, bek gc-en spr. een zeer groot bezwaar acht. Voorts zet spr. uiteen, hoe men daar steeds te veel zal betalen, want het is daar wel zoo gerekend, dat alle risico buitengesloten is. Ook op dezen grond moet hij verzekering bij de Rijksverze keringbank ontraden. De premie, door de slagers te beta len, is nog niïet bepaald, doch volgens de Oostenrijksche wet, welke voor onze wet tot voorbeeld is geweest, is do premie, die de vleeschhouwers moeten betalen, voor f 100 loongeld van f 2 62 tot f 3.27. Onze minister heeft echter ge zegd. dat déze1 premies hier te lande hier nog hoogor zullen worden dan de confrontatie met zijne slachtoffers bovengenoemde bedragen. I toonde bij niet het minste teeken van De Rijksverzekeringbank zal dus berouw, doch begon tot toppunt van zeer llooge premies heffen; vantoar brutaliteit luW lachen dat men beter zou doen, zich onderling te verzekeren. Maar hieraan zijn groote finantieele moeielijkheden ver bonden. Wanneer een vereeniging zich onderling wil verzekeren, dan is minstens f20.000 noodig plus 2 pCt. van de loonen der gezellen der aan geslotenen. Daar 't moeielijk is. voir éen vereeniging zulk een groot kapitaal bij elkander te krijgen, heeft de Am sterdamsche SI agersvetreen ighng zich in verbinding gesteld met de Centrale Risicobank, dat geen Maatschappij is, en spr. gelooft, dat dit voor Haarlem ook de aangewezen weg zal zijn, om zich te verzekeren. De Centrale Risicobank is, wat uw vereeniging is, een vereeniging van werkgevers, die voor ons allen kan storten het benoodigde kapitaal bij de Rijksverzekeringbank, en die de admi nistratie voor elk der aangesloten ver- eenigingen houdt. Deze Bank beeft een kapitaal van 20 millioen. En wat het mooiste is, is, dat elke vereeniging lid is van deze bank. en geheel op zich zelf istaat m. a. w. dat wij nimmer zul len lijden van schade, welke andere aangeloten vereenigingen hebben. Is er dus in een jaar bij onze ver eeniging geen schade, dan betalen wij niets, bij de Verzekeringbank moest men dan toch voor elke f 100 loon f3.50 betalen. De conditiën der Centrale zijn Zij vraagt f 1 voor iederen werkman van den patroon als entreegeld. Bo vendien moet. iedere patroon storten 1 1/4 pCt. van f 100 loon als een depot bij de Centrale Risicobank, welk geld iedere slager bij het verlaten der com binatie terugkrijgt. Bovendien wordt aan de aangesloten vereeniging jaar lijks de gekweekte rente1 gegeven. Voor f 1000 loon wordt fl admini stratiekosten geheven. Eén schaduwzijde is aan deze verze kering, en die is, dat de schade bij een ongeval door de vereeniging moet'wor den gedragen. Hij werd (Zaterdag) naar de gevan genis te Cleve overgebracht Droevig ongeluk. Een jongeling uit Zeelst, die zich op het balkon van de tram bevond, werd Maandagavond, terwijl hij den con ducteur zijn kaartje wilde betalen, tus- schen Sfeensel en Veldhoven uit het rijtuig geslagen, en kwam op den straatweg terecht. Hevig bloedende werdl hij opgenomen en te Veldhoven in de tramhalte gedragen. Hier gaf hij na ongeveer ©en uur den geest. j Een woeste huzaar. Toen Maandagavond een huzaar, die pas van de klas van discipline terug is, over zijn tijd in beschonken toestand in de kazerne te Zutphen terugkwam, wilde de wacht hem in arrest brengen. Hij verzette zich daartegen, trok zijn sabel en hakte er in den blinde op los. De wachtmeester kreeg een houw over zijn hand en een steek in de zijde. Na dat de woesteling alles wat in zijne nabijheid was, kort en klein had ge slagen, gelukt© het eindelijk hem ach ter slot en grendel te brengen. Vechtpartij. Te Maastricht heeft in den afgeloo- pen nacht ter gelegenheid van. de ker mis een vechtpartij plaats gehad, waarbij een persoon nog al erg met een mes werd verwond. In dienzelfden nacht bacht ook een minnaar zijn meisje een niet levensgevaarlijke mes steek in de borst toe. De dader is door de politie van zijn bedi gelicht en ter beschikking van den commissaris van politie gesteld. Te Heer, nabij Maastricht, is in den afgeloopen nacht zekeren Lardinois door messteken gevaarlijk verwond. De vermoedelijke dader is voortvluchtig. Plotseling waanzinnig Te Malaga is een gendarme plotse ling waanzinnig geworden. Onder 't afschieten van zijn Mauser liep hij door de straten en trof aldus niet minder dan negen personen, waar van reeds drie zijn overleden, vol gens een bericht uit Madrid. De ka meraden van den ongelukkige, die hem naliepen, slaagden er eindelijk in hem onder schoit te krijgen en neer te leggen. De Madrileensche Epoca vertelt, dat er in 't geheel 7 menschen door den waanzinnige zijn doodgeschoten en 5 gewond. Een bloedig opstootje. Een bloedig opstootje heeft te Tsjen- teschau in Polen plaats gehad. Een boerin kreeg bet daar op de markJt te kwaad met een koopman, waarop eenige joden haar aanvielen en op het hoofd sloegen. In een oogwenk verspreidde zich het gerucht in de stad, dat er een christin was doodge slagen door joden en in minder dan geen tijd stormd'c een troep werklie den op joodsche winkels los, wierp de goederen op straat en vernielde den opstal. Om een einde aan deze geweldenarij te maken werden er soldaten ontboden, die met steenen ontvangen werden en na drie vruch- teloozë waarschuwingen vuur gaven. Twee personen zijn doodlelïjk getrof fen en vijf zwaar gewond. - Bij Koninklijk besluit van 9 Septcm- VVanneer iemand komtlier 1902 no. 25 is benoemd' tot ridder te overlijden^ dan moeten alle leden soms een groot bedrag naar gelang van hun personeel storten. Kan men dit dragen Langen tijd is daarover in den Slagershond gediscusseerd. Spr. gelooft, dat liet aantal ongelukken in het slagersvak zeer gering"is. In alle gevallen kan men deze risico dan nog heter dragen, dan steeds van elke f 100 loon f3.50 aan de Verzekeringbank te moeten betalen. Ten slotte zal de Ongevallenwet het verenigingsleven ten goede komen en al legt zij een zware last, op de schou ders van de slagers, dan nog zal zij niet met tegenzin worden begroet, wan neer daardoor een krachtige organi satie in het leven wordt geroepen. Spr. hoopt dan ook, dat het voorstel van het hoofdbestuur om tot verzekering bij de Centrale Risicobank te beslui ten. bij de binnenkort te houden ver gadering van vleeschhouwers ingan: zal vinden. Met applaus werd de rede begroet. Vervolg Nieuwstijdingen. in de orde van den Nederlandschen Leeuw, A. G. Schweitzer, kanunnik, deken en pastoor te Amsterdam. Sport en Wedstrijden Storm in Hamburg. Een verschrikkelijke storm woei Maandag over Hamburg gepaard' met hagelbuien. Verschillende oude hoo rnen ziin omvergeworpen, de leidings draden van den tram sloegen stuk, zoo- dloende was er ook zeer veel verkeers- itremming. Een groote beladen wagen bespannen met 2 paarden werd' in 't water geslagen, de twee paarden ver loren hierbij 't, leven. De berichten omtrent schade zijn nog niet allen bekend. Ook Berlijn is met zulk weer gezegend geweest, de daken waren geheel wit door de1 hagelbuien, en gaven bepaald een winter-indruk. En dat in de maand September. Afschuwelijk moordtooneel. Een afschuwelijk moordtooneel heeft deze week plaats gehad in het naburige Duitsche Lobberich, zonder dat hiertoe hoegenaamd eenige aan leiding bestond! of gegeven werd. Omtrent deze misdaad verneemt de Limb. Koerier het volgende: Het dienstmeisje A. Tönis, oud 20 jaar, dat zich Dinsdagavond naar het Station begaf, ten einde eene familie die bij den patroon waar zij in dienst was, op bezoek was geweest, behulp zaam te zijn tot het dragen van eeni ge zaken, en daarmede het gezel schap op een afstand van ongeveer 30 pas volgde, werd onverwachts door e|en m»anspersoon aangevallen, die haar eene diepe snede in het onder lijf toebracht. Door den schrik der aanranding had zij zelfs niets van de wonde be merkt alvorens aan het station te zijn gekomen, waar zij badende in haar bloedi bewusteloos achterover viel en later ter verpleging in het Gasthuis moest worden opgenomen. De dader was toen onbekend. Woensdagavond werd zekere dame C. Ummelen, oud 38 jaar, dood op straat gevonden, tengevolge van zwa re verwondingen op dezelfde maar ernstige wijze toegebracht, zoodat de ingewanden te voorschijn kwamen. Na het volvoeren dezer afschuwelijke daad begaf die woestaard zich naar bet koffiehuis van den heer Jansen aldaar en bestelde een glas bier, het welk hem door het 18-jarig dienst meisje, genaamd C. Kohren, werd overhandigd. Daarna ouder meer sprak de café houder J. met het meisje om eene boodschap in de buurt te doen. Nau welijks was het meisje buiten of het werd door den moordenaar achter volgd en eveneens zware verwondin gen toegebracht. Hierna werd van den moordenaar nielt-s meer gezien. Een drietal hee- ren uit Lobberich gingen op verken ning uit en hadden het geluk hem tus- schen Brei jell en Lobberich in han den te krijgen. Op het eerste gezicht dezer heeren zwaaide hij woest met zijn mes rond, idioch een hunner sloeg hem het mes uit de hand waar na hij spoedig overweldigd werd- Zwaar gekneveld werd hij dien nacht aan de poliltie te Lobberich overgele verd. De moordenaar, zijnde zekere W. W. fabrieksarbeider geboren te Breij- ell en wonende tusschen Breïjell en Lobberich, die sinds een jaar ge huwd was, had in den loop van den dag (Dinsdag) een lang mes gekocht in een winkel en na betaling daarvan het, nauwkeurig bekeken en tot zich zelf gezegd -dat is lang genoeg". Bij Wi elernienw8. Op den baan te Baltimore (Ver, Sta ten) heeft Vrijdagnamiddag een zeer ern- alg ongeluk plaats gehad waarbij rijders Ben Munroe en Leander bene vens eene toeschouwster vreeselijk ver wond werden. In een vijf-mijls-wedstrijd met motor- gangmaking sprong een band van de tandem waar Leander achter reed, juist bij een bocht. Leander rechts willende uitwijken werd daarop aangereden door den motor van Munroe, waardoor rijders en gangmakers met een hevigen slag te gen de balustrade werden geslingerd. Toen men ©enigszins van den schrik bekomen was werden de gewonden op genomen. Munroe had eveneens een gebroken arm en een diepe wonde aan den enkel, terwijl hij tevens zijn hoofd ernstig ver wond had doordien hij tegen het hoofd van eene dame die over de balustrade leunde was aangekomen, waardoor ook deze met eene belangrijke wonde met de anderen naar het gasthuis moest wor den gebracht. Wanneer zou men toch eindelijk eens met die onzinnige motorgangmaking op houden? De wereldrecords met motorgangma king zijn op 't oogenblik: 1 Km., 1 m. 1 sec. 4/5, Jaquelin; 2 Km 1 m. 5G sec., Dickentmann; 3 Km, m 44 sec. 3/5, Dickentmann; 4 Km., 3 m. 3 sec., Contenet; 5 Km.. 4 m. 20 sec. 4/5, Contenet; 10 Km., 8 m. 18 sec. 2/5, Conte net: 20 Km., 16 m. 5 sec., Contenet; 30 Km., 23 m. 55 sec. 4/5, Contenet; 40 Km. 31 m. 50 sec. 3/5, Michael; 50 Km.. 39 m. 56 sec. 1/5, Tom Linton; 60 Km.. 47 m. 58 sec. 1/5, Tom Linton; 70 Km., 53 m sec. 4/5, Michael. In het uur 75 Km. 273 m. door Michael. Te Hannover won Robl een 70 kilo meter-wedstrijd in 1 u. 3 m. 10 4/5 sec. 2e Dickentmann 8 ronden en 3e Heiny 30 ronden achter. Op de baan te Duisburg won de Deen Ellegaard een wedstrijd in 3 afdeelmgen ▼an Ruth en. kwam resp. in de 1600 m., de 800 m. en 2400 m. eerst aan met 1/2, 1/4 en 3/4 lengte voorsprong. Op de Pare des Priiices-baan won Contenet een 1 uur wedstrijd met, 67 ki- lom. 50 m„ 2e Michael 63 kilom. 696 m. Bouhours kwam door een motorrijder in de kleine bocht te vallen, doch ofschoon een oogenblik bewusteloos scheen hij niets te mankeeren. Amsterdamsche Beurs Gister. Heden. M. 15 Sept. DA. 16SBDI- 2i/o pCt. Ved. Werk. Schold 41 pCt, Portugal 4 pCt. Venezuela Cert. Nederl. Handel Maatij.. Aand Koninkl. Petroleum.448 Aand. Moeara Enini Aand. Perlak Petroleum Aand. Schibaieif Aand. Soemalata Aand. Am. Car «fc Foundry Cy... Aand. United Steel Comp42% 41$/* Aand. Atchison Topeka94 93%o Aand. Union PacificllU/sllO'VlC 4 pCt. Conv. Union Pacificbds 109% 109% Aand. Missouri Kansas Texas 33"/$ 33% Aand. New-York Ontario3G1/.! 355/s Gew. aand. Kansas City South. 37% 37% Pref. aand. id. id59% 59% Gew. aand. Southern Railway. 40% 391/® Aand. Wasbash37% 31% Aand. Denver Rio Grande.49% 491/4 Gew. aand. Erie42% 41% Amerikaansche markt zeer slap. Burgerlijke Stand. Bevallen: 15 Sept. A. M. VeenHun- tink. z. 14. H. M. KramerLeeman cL C. P. Hartogvan Sluis z. Overleden: 15 Sept. K. J. van der Gaag, 20 j.. Brouwersvaart. T. Vink 9 j., z. Doelstraat. HILLEGOM. Ondertrouwd: G. v. Bourgondiên en A. Schoore. Bevallen: E. Vis—fitroomenbergen, d.; M. H. v. Waveren—Wijtman, z.; G. Stok man—Dekker. z. Overleden: W. A. v. d. Hoeven, 1 m.; U Tillema, 34 j. i'eleorammen. Paarden. De algemeen bekende en bejaarde Duitschen heerrijder Oberstleutnant von Heyden-Linden, commandeur der Kö- nigl. Ulanen, is in zijn qualiteit van vleugeladjudant des keizers tot overste bevorderd en zal nu niet meer aan wed rennen kunnen deelnemen. Dit jaar kwam hij nog menigmaal met succes op de Hoppegarten renbaan uit. Gemengd Nieuws, Een lievige brand heeft te Paddington (Londen) gewoed in een meubelmagazijn. 40 Stoombrandspui- ten namen aan het blusschingswerlc deel. Twee spuitgasten werden gewond. De schade wordt begroot op 100.000 pd. st. Dunr vleesch. De regeering van het Koninkrijk Beieren heeft zich, in verband met de duurte van het vleesch, genood zaakt gezien een enquête te openen naar de oorzaken van dit verschijn sel. EEN REDEVOERING VAN MINIS TER PELLETAN. BIZERTE, 16 Sept. (R. O.) De minis ter van marine. Canaille Pelletan, hield' hier een redevoering, waarin hij wee3 op het groote belang van Corsika, Bi- zerte en Toulon voor de verdediging van het Fransche deel der Middelland- ache zee. De minister voegde er aan toe: Wij zijn genezen van de droomen van we reldheerschappij, maar wij weten niet wat anderen voorbereiden. In de be schaafde wereld bestaat geen veilig heid meer. Op het einde der 19e eeuw, na de nederlaag van Frankrijk door de barbaarschheid van het oude Germa nic, ziet men den terugkeer van het recht van den sterkste en de gebeele wereld schijnt beheerscht te worden door het beginsel dat macht boven recht gaat. Marktnieuws. Haarlem, 15 Sept. 1902. Artikelen. Aangevoerd1. Verk. Prijs. Boter 98 KG. 9S KG. f 1.40—/ 1.35. Biggen 46 st. 42 st. 139. Schrammen 6 st. 6 stuks f 17f 15. Markt van 15 Sept. 1902. Artikelen Aang. Verkocht. Prijs. Aardappelen 180 HL. 180 HL. 1.80—3.25 Appelen 78 HL. 59 HL. 3.—12.00 Peeren 120 KL. 73 HL. 7.00—28.00 Heereb. 1200 ran. 1200 non. C.301.00 Snijboonen 520 mn. 520 mn. 0.500.90 Bloemkool 6000 sts. 5000 sts. 210 ets. Wortelen 1500 bos 1500 bos 45 ets. Purmerend, 16 Sept. 1902. Aaneevoerd 260 stapels kaas, f 27 per 50 KG.: 1639 KG. boter 1.20—f 1.30 per KG.; 825 Runderen vet vee: 6075 per KG.: 27 paarden; 193 vette kalve ren 60—85 ct. per KG.; 170 nuchtere kalveren f 10f 23; 183 vette varkens 4651 ct. per KG.; 104 magere idem f 15— f25; 304 biggen f 7—f 11; 3310 schapen en lammeren. 700 IIL. Peren f 2.50—f 3: 1200 HL. Appelen f 1.40— f 2. Eieren f 3.50f4.25 per 100 stuks.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 3