NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Stamboom van de Familie TFIJLER, '-'fit? .laargang Donderdag 18 September 1902. Mo. Ó890 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37 de omBtreken en franco per poet0.45 ADVERTENT! EN Van 15 regels 50 Ots.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat» Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spanrae, Zuider Buiteuspaarne No. te. Telefoonnummer der Redactie 600. feioioonnuniiner der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DB LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijksbehalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrcmgère G. LDAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31M* Faubourg Monzmartre. Pit nairamer bestaat uit zes bladzijden. Haariera's Dagblad ?an 18 Sept. bevat o. a. Parlementaire Praatjes, Woning toestanden iu Drenthe, Vleescii- nitvoerPersstemmen over de Troonrede, Het stoomschip „ËI- phinstone in een cycloon, Ónze levenswijze, Gemeenteraad. Y e r s c h e 11 e n: benevens advies van Mrs. J". WERTHE1M, M. .1. PIJNAP PEL, en J. 0. DE VRIES, groot 29 bladzijden. In alle Boekwinkels te Haarlem verkrijgbaar en aan onze Bureaux Groote Houtstraat 55 en Zuider Buitenspaarne 6. Prijs 0,50, Naar buiten tr. p. p., na toe zending van postwissel a 0,55. Buitenlandsch Nieuws Engeland. Het afkondigen van de Misdadearwet ln verschillende streken van Ierland houdt alvast deze beperking van de vrijheid van drukpers in, dat de bla den d.aar geen berichten mogen opne men betreffende het boycotten van menschen, die de huizen of landhoe ven van uitgezette Iex'en betrekken. Uitgever en redacteur van een blacl zijn wegens een dergelijk bericht reeds voor den rechter gedaagd. België. De „Indépendance" meldt: De graaf van Vlaanderen telegram pheerde naai- Spa aan d'en kabinetsse cretaris baron Goffinet, of de toestand der Koningin van dien aard' was, dat hij zijn voorgenomen reis naar Italië kan aanvaarden. Het antwoord was bevestigend. Italië. De afgevaardigde Bovio, een bekend filosoof, beeft zijn voornemen te ken nen gegeven om de regeering te inter- pelleeren over de kwestie van algernee- ne ontwapening. Bovio meent, dat bij de zoo talrijke vredelievende verzeke ringen der staatshoofden in den jong- sten tijd in 't bijzonder van die, wel ke tot het Drievoudig of Tweevoudig verbond behooren bet nu een zeer geschikt oogenblik. is om in bet belang, economisch zoowel als politiek, van de geheele wereld) tot geleidelijke ontwa pening over te gaan. Duitschland. Koning Ge org van Saksen is uit Potsdam naar Dresden teruggekeerd. De Keizer reed met hem mede naar het station, waar ook prins Eitel Friedrich zi'ch bevond om afscheid te nemen van den Koning, die zich, na reeds inge stapt te zijn, nog eenigen tijd met den Keizer onderhield. De bladen, de regeeringsgezinde na tuurlijk in de eerste plaats, hebben dit eerste bezoek van den nieuwen koning van Saksen aan de Rijkshoofdstad als aanleiding gebruikt om over de harte lijke betrekkingen tusschen de Pruisi sche en Saksische monarchieën te schrijven, en die toon van de officieele toosten is zeer hartelijk geweest. Zoo zeide keizer Wilhelm, bij het soupé van Zaterdag: ,,Wij begroeten in uw© Ma jesteit den broeder van den overleden konilng, van den getrouwen medewer. ker bij de vestiging van ons Duitsche Rijk. Persoonlijk verzoek ik U. M., te willen gelooven. dat ik d'e allerharte lijkste dankbaarheid, gehechtheid en liefde, die mij, aan koning Albert ver bonden, van ganscher harte op U. M. overdraag' Koning George verzekerde op zijn beurt dat, zooveel het van hemzelf, zijn huis en zijn volk afhing het streven zou blijven bestaan om de verhouding tot Keizer en Rijk zóó in stand te hou den als ze bij het leven van koning Albert geweest is. Het financieel verslag der Duitsche socialisten-partij, op het congres te München uitgebracht, is minder gun stig dan dat van het vorige jaar. Het blad „Vorwarts" heeft 20.000 mark minder opgeleverd en de syndicaten moesten met geld bijspringen. Toch zou nog een tekort te constateeren zijn geweest, indien men niet met 25.000 mark uit den brand was geholpen door eengoedgeefsch rentenier! Denemarken. Den 19en September hebben in De nemarken die nieuwe verkiezingen voor het Land'sthing plaats; en deze verkiezingen zijn belangrijk omdat het bestaan van de kleine conservatieve meerderheid die Denemarken reeds zoo lang heeft bestuurd; op het spel staat. Deze meerderheid, die slechts enkele stemmen sterker is dan de vrij zinnige minderheid', heeft zich er toe gezet om alle besluiten van het Folket- king, die niet naar haren zin waren, te casseeren. Dat het volk dit spelletje moede is, bleek hij d'e verkiezing der kiesmannen; in vele districten zijn de conservatieven geslagen, en men ver wacht dat zij minstens zes zetels zul len verliezen. Hun meerderheid va,n 35 stemmen, tegen 31 der vrijzinnigen, zal dan veranderen in een minderheid1 van 29 stemmen, tegen een vrijzinnige meerderheid van 37 stemmen. Daar door wordt ht conservatieve element uit zijn laatste stelling verdreven, en krijgen de vrijzinnigen in alle deelen dier vertegenwoordiging de meerder heid. Zij zullen dan niet aarzelen om d© hervormingen, die door d'en tegen stand van den Land'sthing tot nog toe niet kond'en worden ingevoerd, tot stand te brengen. Het tractaat oVer den afstand der Deensche Antillen aan d© Vereenigde Staten zal den 5en October opnieuw bij den Rijksdag worden ingediend en zal, naar men verwacht, thans wor den goedgekeurd1, zoodat d© ratificatie ervan eindelijk kan plaats hebben. Yereenigde Staten. Voor eenige diagen deelde de „Times" mede, dat senator Platt, de Republi- keinsche „boss" voor den staat New- York, verklaard had, al zou de New- Yorksche Republikeinsche conventie het beheer van president Roosevelt goedkeuren, toch zijn candi'datuur voor het presidentschap in 1904 geen in stemming zou vinden. De feiten hebben senator Platt onge lijk gegeven; hij heeft bakzeil moeten halen. Reeds dadelijk spraken de republi keinsche voormannen hun misnoegen uit over zijn uiting; en hij werd' daar door genoodzaakt om een bijeenkomst der conventie uit te schrijven, die Za terdag gehouden werd. In "die bijeenkomst werd besloten, dat dei republikeinsche partij in New- York de candidatuur van president Roosevelt in 1904 zal steunen Newyork is thans de elfde staat, waarin de republikeinen zich voor de herkiezing van Theodore Roosevelt hebben verklaard. De „Times'-correspondent wijst op het groote belang dezer- beslissing. De leiders der republikeinsche partij be ginnen in t© zi©n. d'at zoo zij hun te genstand geen Roosevelt volhouden, de volgelingen, d!e gehoorzaamheid zul len opzeggen. En tevens is het thans zeker, dat, onvoorziene gevallen uitge sloten, Roosevelt in 1904 de candidaat der geheele Republikeinsche partij zijn zal. En waar, zooals d'e „Litterary Di gest" doet uitkomen, ook de democra ten hoogelijk ingenomen zijn met Roo sevelt's optreden in de trust-quaestie, daar is de herkiezing van Roosevelt verzekerd. Spanje. Bij de opening van het nieuwe zit tingsjaar heeft de miister van justitie in het Paleis van justitie te Madrid eeu rede gehouden, waarin hij een aantal hervormingen heeft opgesomd, die hij van plan is tot. stand te bren gen. Allereerst in de huwelijkswetge ving en wel door de leeftijdsgrens voor trouwlustigen hooger te stellen, hu welijken tusschen alle bloedverwanten te verbieden en ten slotte door het verplichtend maken voor beide partijen van een geneeskundig onderzoek vóór de huwelijksvoltrekking. De minister wees voorts od het be lang van agrarische maatregelen, met namie de bevordering van het ontgin nen van 'onbebouwde gronden. Hij zal daartoe bij de Cortes een wetsontwerp indienen, hetwelk het mogelijk maakt, dat men door zijn arbeid eigenaar van den grond kan worden. Vervolgens heeft de minister aange kondigd, dat hij gemeentelijke bu reaux zal oprichten, waar alle arbeids contracten kunnen worden ingeschre ven. Men praat te Madrid heel wat over deze groote plannen van den minister van justitie, waarvan vooral die be treffende huwelijkswetgeving nog wel aan veel bestrijding zullen blootstaan. Stadsnieuws. Haarlem, 17 Sept. 1902. De eiectriische kolen-trans- port-inrichting op het terrein van onze lichtfabrieken, die aanvankelijk niet volkomen aan die verwacht.ng voldeed, is in de laatste dagen meermalen be proefd, met het resultaat dat Dinsdag hare deugdelijkheid schitterend is ge bleken. Zij maakte toen namelijk 34 trips per uur en vervoerde daarbij 38.499 KG-, terwijl zij volgens leve ringsconditie met 30.000 KG. had kun nen volstaan. Zooals men zich zal herinneren is deze inrichting geleverd door de II aar - lemsche Machinefabriek, in verbin ding met de Brown Hoisting Machine ry Cij., Cleveland (Ohio"' Den 25sten. October zal 'het Kon. In stituut van Ingenieurs afd. Werktuig kunde en Scheepsbouw, de inrichting komen bezichtigen na een toelichting dlaarover te hebben aangehoord in 't Br,on,gebouw. Nog dient te worden ver meld:, dat de heeren J. Faber, voorzit ter van Baarlemsch gemengd koor, en G. J. van Gasteren, voorzitter der let terlievende vereen. ,,J. J. Cremer" lid van liet Comité voor het feest voor de overwinnende zangvereenigingen uit maken. Gisterenavond omstreeks 0 uur had een werkman van Beijnes het ongeluk bij bet lossen van bout aan liet Spaarne met eeen been be kneld te raken tusschen twee zware balken, die weggleden. De man werd mank naar de fabriek overgebracht. Het is .gelukkig goed afgeloopen. Het bestuur van den I-I. V. B. is voor het hondsjaar 1902—1903 samengesteld als volgt: .J. J. Kerbert Jr., voorz.; J. A. Rijlcens, 2e voorz.; J. A. Jonker Jr., seer.; W. J. A. van Ouwerlterk, pen- ningm.J. Cheriex, J. W. Lucas en J. J. Wesseling, medebestuurders; Kascomrnissie: M. C. van Lennep, W. v. d. Graaff, M. Bos. Protestcommissie: J. de Kanter, A. C. de Koek, C. Overbeek, permanente leden, enH. Pb. de Kanter Jr.. J. S. II. Reijers en F. H. J. Holdert, plaatsver vangende leden. De inschrijving voor de competities blijft geopend tot en met 22 Sept. e. k. Voor die open gekomen plaats als lid van den gemeenteraad, door het ontslag nemen van den heer J. Klein is de verkiezing bepaald' op Vrij dag 3 October e. k. De stemming zal. zoo noodig, wor- d'en gehouden op Vrijdag 10 October en de herstemming Dinsdag 21 Octo ber a.s. Vrijgelaten. Van de drie d'oor die politie gearresteerd® personen, ge naamd Akooy, Scholten en van Aken, d'ie verdacht worden van de laatste in braken hier ter .stedle, is van Aken we der losgelaten, daar gebleken is. dat hij een zeer ondergeschikte rol in deze misdrijven heeft gespeeld: De hoofdbedrijver moet zijn Akooy, een zeer brutaal en onverschillig per soon, die daarbij voor een groot ge deelte werd geholpen door Scholten, terwijl het werk van van Aken in hoofd zaad bestond in het op den uitkijk staan voor de woningen, waar de in braak plaats had. Akooy en Scholten zijn heden naai' het Huis van Bewaring overgebracht. Schouwburg. In den Haarlem- schen Schouwburg treedt Zondag avond het gunstig bekende Rotterdam se he tooneelgezelschap op met niet minder dan „Maria Stuart". De groot© bladen zijn vol lof geweest, over de wijze waarop Mevr. Tartaud— Klein d'e rol van Maria Stuart vervult. De „N. R. Ct." schreef o. a.: „In zwart fluweel gekleed, had haar geëlanceerde gestalte een tenger© sta tigheid, die aan Schiller's onschuldig lijdende, alle vijanden vergevende teerhartige Maria Stuart de sympathie^ ke bekoring schonk van wat schoon is en licht te breken. En nu de ziel, die er sprak uit haar spel. Hoever waren wij van den tijd, toen Alida Klein leek een mi'sschien- wel-gevoelig persoontje, maar dat staag haai- gevoel verborg! Gevoel sprak er uit de eerste woorden tot Hanna, ge voel uit bijna al de vele woorden, die de zware rol haar opgaf. Zooals op de voordracht kan aangemerkt, dat de stem wat gevoileerd was, d'at de klank soms monotoom werd, zoo zijn er te gen heel de vertolking ongetwijfeld denkiiigen van detail te maken en staat ons een Maria Stuart van Schil ler voor den geest, die, schoon niet sympathieker, koninklijker. voorna nier was, bij eenzelfde poëtische zacht heid. Maar dit neemt niet weg, dat Mevr. Tartaud Maandagavond met zeer mooi en zielvol spel velen wij zeg gen niet meer. heeft verrast, maar har telijk verblijd, en dat het vertolken van deze, terecht of ten onrecht tot de hoogere tooneelspeelsters-kunst gere kend wordende rol voor haar een be sliste zege geweest is." Ook andere bladen waren vol lof over hare wijze van vertolking. Kantongerecht. (Zitting 17 September). Dierenmishandeling. Heden morgen stond A. Roosen terecht voor het feit, dat hij zijn honden gruwelijk mis handelt. Op een wannen dag liet bo vengenoemde een wagen, welke veel te zwaar geladen was, door twee honden trekken. De dieren die hiertoe ndet in staat waren, werden op zulk een val- sche manier geslagen, dat de beesten niet verder konden en een der dieren een bloedende wonde bekwam. Het O. M. vroeg 3 dagen hechtenis of t 5 boete. S 11"aats chen der ij. Hiervoor stond heden terecht G. Zwemmer, die op 13 Aug. in een tuin van een perceel aan de Rozennobelstraat een goudsbloem van een plant afgreep. Toen de eige naar zag, dat de bloem werd afgetrok ken, ging hij Zwemmer achterna, die nn- tusschen de bloem in" zijn zak stak. Tegen den bekl. werd f 2 of 2 dagen gevraagd Verkoop van sterken drank zonder vergunning. Iemand die reeds meer voor een dergelijk feit heeft, terecht gestaan, miej. A. Bonekamp, café houdster te IJmuiden, tapte op 20 Juni aan 5 personen sterken drank, zonder dat, zij daartoe vergunning heeft, juist toen de politie binnenkwam. De personen, zoo beweerde bekl.. die zeer zenuwachtig was, hadden bij haar gelogeerd en dan kregen ze altijd 's mor gens een kop koffie en een borreltje. De vrouw bracht heel wat te- barer ver ontschuldiging in het miclden, doch ze sprak daarbij zichzelf nog al eens tegen. Het O. M. vroeg f 100 boete, subs. 20 dagen hechtenis. A'Ien deelt ons mede: Als een zeer prijzenswaar dige attentie werd heden uit den boe zem der liedertafel „Zang en Vriend schap"' een eerbiedige buide gebracht aan de nagedachtenis van wijlen den lieer Hendrik van Breemen. Op zijn graf werd nl. een krans neergelegd: na de overwinning van Zond'ag gevoelden de leden zich gedrongen nog een? te betuigen hun groote dankbaarheid voor hetgeen da heer Van Breemen voor de liedertafel geweest is. Vincentius. Heden had de verloting der talrijke prachtige prij zen plaats, welke gedurende een week tentoongesteld geweest zijn, in het gebouw der St. Vincentius-Vereeni- ging op de Nieuwe Groenmarkt. De drie hoofdprijzen zijn gevallen op de volgende nummers. Op num mer 2048 de eerste prijs, de camée van Z. II. den Paus; op nummer 851 de tweede prijs, een fraai buffet; op nummer 1427 de derde prijs, een da mes-schrijfbureau met lamp. De tentoonstelling is uitstekend ge slaagd: helt finantieel resultaat moet zeer belangrijk zijn, waartoe vooral de aan de tentoonstelling verbonden kermis het zijn© heeft gedaan. Aan het bestuur en de leden der Vincentius-vereeniging, die deze ten toonstelling hebben georganiseerd, en. aan allen, d'ie tolt het welslagen daarvan hebben medegeweirkt mag een woord van lof niet onthouden worden. Hun edel streven om de nood'ender armen te kunnen lenigen; hun liefde vol werk is met prachtigen uitslag bekroond. Door den heer A. W. Weissman is heden het volgende adres aan den Haarlemschen Raad verzonden. Haarlem, 17 Sept. 1902. Aan- den Raad der gemeente Haarlem. Geeft met ver schuldigden eerbied te kennen Adriaan Willem Weissman, Raamsingel 44; dat hij door Burgemeester en Wet houders op de aanbeveling voor Direc teur der Openbare werken werd' ge plaatst; dat hij, toen de benoeming geschied de, de stem van geen der leden ver kreeg, ofschoon hij, hen bezoekende, uit de ontvangst, welke hem te beurt viel, de gevolgtrekking meende te mo gen maken, dat er aan zijn geschikt heid voor de betrekking niet werd ge twijfeld. en zulks te eer. daar bij mocht aannemen, dat Burgemeester en Wet houders niet dan na rijpe overweging en grondig onderzoek hunne aanbe veling hadden opgemaakt; dat. hij. aanvankelijk na de gevallen beslissing, het stilzwijgen meende te kunnen bewaren; d'at echter thans te Haarlem geruch ten gaan, als zouden ernstige beschul digingen. in de beide raadszittingen, die aan de benoeming voorafgingen, tegen hem, ingebracht, de oorzaak ge weest zijn, dat geen lid' vrijheid vond, hem ziin stem ie geven: dat hij een te'hoog denkbeeld heeft van de rechtvaardigheid van Uwen Raad', om te kunnen aannemen, dat deze zijn geheime zittingen zou misbruiken, door toe te laten, dat daar iemand zedelijk afgemaakt wordt, die zich niet kan ver dedigen: dat evenwel de geruchten steeds aan houden. en zelfs namen en feiten ge noemd worden: redenen, waarom hij, in het belang van zijn goeden naam. tot Uwen Raad het verzoek richt, di© geruchten in het openbaar te willen logenstraffen, of. zoo dit niet mogelijk mocht. zijn. de ingebrachte beschuldigingen te zijner kennis te willen'brengen, opdat hij de onwaarheid' daarvan kan aantoonen. Noorderkwartier. Heden was het feest \oor de kindeven van de be woners van het Noorderkwartier. Orn 9 uur werd op den Schotersingel bij de Ostadestvaat aangetreden en daarna door de vroolijke, rijk met oranje ge tooide jeugd een rondgang door het kwartier gemaakt. Voorop ging de muzüekvereeniging „Willen is Kun nen". opgewekte prettige mars chen blazende, en daarachter kwam de jui chende, blijde kinderschaar, die overal de aandacht der voorbijgangers trok. Na de rondgang d'oor het k.vnrtïer werd langs de woning van den Bur gemeester naar de Sociëteit Vereeni- gmg gemarcheerd,waar al spoedig eenige aardige kinderspelen een aan vang namen. Het duurde dan ook niet lang. of de groote zaal der Sociëteit, welke zich daarvoor zoo bij uitstek leent, was herschapen in een groote speelplaats, waar de dartele, woelige jeugd zich naar hartelust vermaakte. Het was een gej'oeg, een gedraaf een gegons zonder einde. Alles krioelde door elkander cn pret dat ze hadden, daarvan gaven de blozende wangetjes, de schitterende .oogjes der vele jon gens en meisjes de meest welsprekende bewijzen. Met zeer veel welgevallen sloegen de ouders, die op de gaanderij een zit plaats hadden gekregen, dan ook dit ongedwongen, prettige schouwspel gade. Dat de kleinen ruimschoots op al lerlei versnaperingen werden onthaald, behoeft voorzeker geen betoog. Hedenmiddag werd een tombola zon der nieten gehouden. Hedenavond zal een concert van „Willen is Kunnen op het verlichte Frans Halsplein plaats hebben. In de pauze zal zich de Gem. Zangvereen., afd. van Haarl. Noorder kwartier, doen hooren. Feestuitvoeringen. Naar wij vernemen, zal de R- E- Volksbond har© 14de jaarfeestviering houden op Zon dag 12 en 19 November a.s. in de groo te zaal van het Brongebouw. Deze bij eenkomsten zullen opgeluisterd worden door tooneel- en gymnastiekvoorstel- l'ingen, zang en muziek, door de on- derafdeelingen. Hedenmorgen omstreeks 9 uur kreeg een 15-jarige jongen, die een pot met kokende teer droeg op den steiger van een in aanbouw zijnde woning op de Paul-Krugerlcade, door stooten een gedeelte van den inhoud over zijn arm, waardoor hij eenige brandwonden bekwam. Uit de Omstreken. pelen opbrengst en kwaliteit goed; wor telen mede goed; gras- en hooiland be vredigend; de opbrengst der tuinen en w-armoezerij en was vrij goed; de kwa liteit zeer goed; de bloembollenteelt was middelmatig, de bloementeelt goed. Zandvoort. Zaterdag a.s. zal de werklieden-ver- eeniging ..Onderling Hulpbetoon" in „Ons Huis" eene algemeene vergade ring houden ter bespreking van het bouwen van woningen en bet aankoo- pen van terrein daarvoor benevens ter benoeming van een commissaris in de plaats van den heer C. Draijer Alzn., dde als zoodanig bedankt heeft. Het verzoek van den beer A. A'Iole- naar alhier om op een perceel grond, gelegen aan d'e Kruissteeg, kadastraal bekend onder sectie C, nos. 88 en 1188, eene vischdrogerij en rookerij te mo gen oprichten, is door B. en w. gewei gerd op grond, cl.at de inrichting, die in de bebouwde kom van het dorp zou worden opgericht, door den rook en de walgelijke uitdampingen, die zij verspreidt, belendende woonhuizen of gedeelten van woonhuizen ter bewo ning ongeschikt, maakt. In verband met de ingekomen be zwaren tegen de oprichting van eene boekdrukkerij met een petroleummo- tor van 5 P.K. door den heer P. Saaf, is door het college van B. en W., in gevolge art. 12 der Hinderwet, beslo ten de vergunning, waaraan eenige voorwaarden verbonden zijn voor een bepaalden proeftijd te verleenen. Aan gezien de bedoelde inrichting valt on der de veiligheidswet, is overeenkom stig art. 12bis der Hinderwet het ont werp van de te nemen beschikking ter kennisneming aan den Inspecteur van den Arbeid) te Amsterdam gezonden. Thans zijn alhier aanwezig 487 bad gasten. Velsen. Naar wij vernemen, zal de candi- daatstelling, voor een lid van den Raad (vacature J. C. van Vendeloo) plaats hebben, op 4 Nov. 1902, de stem ming op 18 Nov. d'. a. v. en zoo noo dig de herstemming op 2 Dec. a.s. Binnenland. Heemstede. Aan het oordeel omtrent den oogst der voornaamste cultuur-, voeder en andere warmoczerij-gewassen, enz., geteeld in deze gemeente, ontleenen wij 't volgende: De opbrengst van de rogge was mid delmatig, de kwaliteit goed; aardap- Parlementaire Praatjes. Nadat de Staten-Generaal op de ge bruikelijke wijze waren geopend door II. M. de Koningin, kwamen beide takken d'er volksvertegenwoordiging weder te zaïnen. In de Tweede Kamer presideerde de heer Van Alphen, als oudste lid in ja ren. Hij opende het bijeenzijn met een korte rede waarin hij zijn voorganger als nestor (Conrad) woorden van hulde wijdde en de gevoelens van blijdschap der Kamer vertolkte, dat „Nederland en Oranje niet gescheiden" waren. Na zijn met instemming vernomen woor den, werd de nominatie voor het voor zitterschap opgemaakt, die door een commissie aan H. M. de Koningin zal worden aangeboden. Evenals verleden jaar werden voorgedragen: 1. mr. ba ron Mackay. 2. mr. baron Michiels v. Verduynen. 3. Jhr. mr, Roëll. De afdeelingen der Kamer, die op nieuw werden samengesteld, kozen tot leden der commissi© van redactie voor liet adres van antwoord op de troon rede de heeren Lobman, Kolkman, Nolens, Heemskerk en van der Kun. Tot toelating van het nieuwe lid uit den Haag, mr. Dolk, is besloten. In de Eerste Kamer aanvaardde de heer Schimmelpenninck het presidium met een korte en in politieken zin kleurlooze toespraak gelijk men van de voorzitters van den Senaat gewend is. Te voren waren de nieuwe of herko zen leden van dezen tak $er vergade ring toegelaten, ook de heer Havelaar, van wien gebleken is, dat hij al? di recteur-generaal der posterijen tijde lijk verlof krijgt. Daarna was de voorzitter aller tolk toen hij woorden van leedwezen sprak over het verlies dat het land leed door het heengaan van den Min. van Kol. Eenige huishoudelijke zaken werden afgedaan en besloten de Troonrede te beantwoorden met een adres van ant woord. Heden 11 uur komt die Kamer weer bijeen en in den middag zal het ant woord wel worden vastgesteld. Persstemmen over de Troonrede De „Nieuwe Roltterd. Cou rant", de Troonrede besprekend,zegt dat heel Nederland met instemming de woorden van H. M. gehoord zal

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1