NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Iet Huis outer Je Zee Meestgelezen Dagblad, in. Haarlem en Omstreken. 20e Jaargang Woensdag 24 September 1902. No. 5901 LEU'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1,20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1,30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maandenn 1.65 Afzonderlijke nummers0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.3714 de omstreken en franco per post 0.45 ADVERTENTIËN Van 15 regels 50 Ots.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prqa der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Zuider BuitenSpaarne No. 6. Telefoonnummer der Redactie 600. feieioorinuiunier der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. JDit blad. verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAJJBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3i^> Faubourg Monancatre. Haarlem's Dagblad van 24 Sept. bevat o. a. ~De Boerengeneraals te Rotter dam, Kakadoms en zijn concur rent, Arme kindereu, Vreemde gasten. Buitenlandsch Nieuws Engelaud. In een redevoering, diie Balfour Za terdag te Haddington heeft gehouden herinnerde hij er aan, diat het eerste- ministerschap in de wet niet bestaat. De heele instelling berust op traditie. Balfour is slechts benoemd tot eerste lord der schatkist en lord geheimze gel-bewaarder; den „Prime Mi nister, die hij tevens is, kent de wet niet. Lord Penrhyn heeft nu goedgevon den, dat hij het comité uit zijn werk- stakende arbeiders zal ontvangen, maar de oude vakvereeniging, waar tegen Lord Penrhyn bezwaar heeft, wil hij niet in macht hersteld heb ben. Duitschland. Het sociaal-democratische congres te Munchen heeft een voorstel aange nomen, dat de vrouwen heit recht zullen hebben eigen gemachtigden aan te wijzen om de propaganda on der de „proletarische vrouwen" te versterken. Vooral burgeres Zetkin uit Berlijn had heftig daarvóór ge sproken. Een langdurig debat is gevoerd over een voorstel om de Neue Zeit weer tolt een maandelijksch tijdschrift terug te brengen, en zoo goedkoop mogelijk te maken. Kautsky, de re dacteur, had veel succes met zijn be strijding van dat voorstel. Hij legde uit, hoe weinig de redactie en d'e me dewerkers van dat blad verdienen. Beibei had nooilt een cent gekregen voor zijn artikelen. De hoofdredac teur, die nu 30 jaar de partij dient, krijgt bruto 5000 Mk. En er wordlt van de redactie verwacht, dat zij een soort van bureau van inlichtingen zal zijn. Nu is het nielt mogelijk dien weten-, schappelijken kant van de sociaal-de mocratie bij te houden zonder een vasten post te bekleeden, en voor de sociaal-democraten bestaat slechts de keus tusschen twee vaslte posten: het redactiebureau of het tuchthuis. De Neue Zeit zou door de voorgestelde hervorming zeker sterk achteruit gaan. Het voorstel werd! met groote meer derheid verworpen. Italië. Zaterdag is in geheel Italië de 32e verjaardag gevierd van den intocht der ItaliaanscTie troepen in Rome. De burgemeester dier stad zond een tel gram van gelukwensch aan koniing Victor Emmanuel, waarop deze ant woordde met de volgende woorden „Met erkentelijkheid ontvang ik den gelukwensch van het Italiaansche Ro. me op dezen dag, die d'en x-oemrijken datum in herinnering brengt van Ro mé's veremïging met de andere pr> vinciën van het koninkrijk. Ik bi-eng wederkeerig met geheel mijn hart dien gelukwensch aan de eeuwige stad in de wenschen, die heden in de hoofd stad des rijles worden gevormd, zie ile een gelukkig voorteeken voor de gx-oot heid van ons land." De dag is te Rome door een gewel dige menschenmassa gevierd. Prins Colonna, de burgemeester, lxiield een patriotische redevoering, die groote geestdrift verwekte. Na op welspre kende wijze gewezen te hebben op de roeping van het tegenwoordige Ita liaansche Rome, zinspeelde prins Co lonna op de heugelijke gebeurtenis, die weldra in de koninklijke familie verwacht werd, en op de aangekondü de bezoeken van vreemde vorsten, die den Koning zouden komen gelukwen- schen en hem de verzekering van hun gewaardeerde vriendschap komen ge ven Rome zou dien vorsten een pas sende ontvangst weten te bereiden. „De ziel van Rome, zich bewust van de diepe beteeken'ils van dezen plechti- gen feestdag, vervolgde de burgemees ter. vereenzelvigt zich een keer te va ker met die van het geheele volk, het welk, trotsch op zijn rechten en zijn macht, een loyale hand reikt aan zijn invale vrienden en aan die van den Koning, in wien de aspiraties van heel zijn volle belichaamd zijn." Rusland. Er is al eens melding gemaakt van de toenemende zelfverminking, waar aan, vooral in Russisch Polen, tot den militairen dienst opgeroepen jonge Russen zich schuldig maken ten einde te worden afgekeui'd. Een gewone praktijk is daartoe het afsnijden der teenen, waaraan tot voor kort een ge wezen officier van gezondheid te War schau in 't bijzonder zijn talent wijd de. De Gaz. Warsz. heeft, toen dit be drijf aan 't licht kwam, eens een on derzoek ingesteld of er meer soortgelij ke middelen bestonden, en de uitkomst heeft geleerd, dat het afsnijden der teenen nog maar een heel bescheiden onderdeel der zelfverminkïngsmanie vormt. Tn de Neue Lodzer Teitung, een te Lodz, in Polen, verschijnend Duitsch blad, worden de bijzonderheden ver meld van de waarnemingen der Gaz. Warsz. Zoo zijn er „oorenoperateurs", die het trommelvlies doorsteken, en ver volgens in het oor bijtende, stinkende vloeistoffen gieten, waardoor zij doof heid en zoogenaamde loopende ooren te voorschijn roepen. Dan zijn er „ocu listen". die hun patiënten een of an der poeder in de oogenblazen, om een acute ontsteking der oogleden te be werkstelligen. Vervolgens komen de dentisten, die 'enkel gezonde tanden uittrekken, en wel zooveel, dat er af keuring voor den dienst op moet vol gen. Maar radicaler gaan nog te werk de „orthopedisten", die, in tegenstel ling met hunne voor het gewone pu- bliek werkende collega's zich toeleggen op het te voorschijn roepen van beenen van ongelijke lexxgte, scheeve schou ders, ï-uggegraatsverkrommingen, kromme vingers en, alsof dit alle-s nog niet afschuwelijk genoeg ware, van heupontwrichtingen. Waarschijnlijk geschieden al deze kunstbewerkingen onder chloroform met het oog op de vreeselijke pijn, die ze moeten veroor zaken. Andere specialiteiten geven hun patiënten verschillende medica menten om hartgebreken. katarrhen e. d. te veroorzaken. Hoeveel jonge mannen aan deze operaties en medicamenten bezwijken kunnen alleen de Russische kerkhoven vertellen, maar hun aantal moet niet gering zijn. Het meerendeel der jon gelieden. die zich uit vrees of afschuw voor den krijgsdienst aan een der bo vengenoemde behandelingen onderwer pen. zijn Israëlieten. Geliik hierboven gezegd is, komt deze zelfverminking het sterkst voor in Russisch-Polen, maar daar is zij dan ook zeer verspreid. Begin Augustus werd' in de Kathe draal van Blagowestschensk, Oos(t- Siberië, een Te Deum gezongen ter herinnering aan de opheffing van het beleg dier stad door de Chineesche troepen, De kerk was stampvol. Na afloop der plechtigheid gingen vele menschen, meest xxit de lagere stan den, naar de herbergen, waar druk gesproken weerd over de cholera, die in deze dagen vele slachtoffers eisch- te in Siberië. Toen de hei'berg-bezoe- kers dronken waren, ttogen zij in op tocht naar het cholera-hospitaa^waar zij een verschrikkelijke verwarring stichtten en de doktoren en verplegers beschuldigden van menschen te ver giftigen en levend te begraven. Zij gingen zelfs zoo ver, dat zij het per soneel aangrepen, door de straten joegen, en beproefden het hospitaal te vernielen, na eerst de medicamen ten onbruikbaar gemaakt, te hebben. De gouverneur wist eindelijk het dronken gepeupel ftot rust en orde te brengen. Hij gaf het bevel dat voort aan cholera-lijders vervoerd moesten worden naar het hospitaal onder po- litiegeleide. Maar het gepeupel had nog niet ge noeg geraasd. Opnieuw begon het op stootje en thans heviger dan den eersten keer. Het volk kwam in con flict met de politie, die de patiënten bewaakte en het werd noodig geacht om militairen tusschenheide te doen komen. Toen was het voorgoed rustig. Sinds dien tijd wordt het hospitaal bewaakt door militairen, is het het publiek verboden wapens te dragen, zijn verschillende herbergen geslo ten. België. Tijdens de plechtige mis, gecele breerd door den bisschop van Luik, zong de bariton Barzin. De lijkstoet, waarin geen enkele bui- tenlanclsche mogendheid vertegenwoor digd was, begaf zic'h naar het sta tion. Het lijk verti-ok met den trein van 12,55 naar Laekende Koning, prins Albert, prinses Clementine, de ministers en generaals gingen even eens met den trein mede. Morgen zal het testament der Konin gin geopend worden. Prinses Elisabeth von Windischgratz, de kleindochter der Koningin, wier komst was medegedeeld, zal niet in België komen. Een groote menigte begaf zich naar I.aeken, om de aankomst van het lijk der Koningin bij te wonen. Het sta tion te Laeken en de aangrenzende straten waren met zeer eenvoudige rouwdraperieën behangen. De kerk te Laeken was zeer prachtig gedrapeerd. Te drie uur begonnen de klokken van de kerken te Brussel en in de voor steden te luiden. Een dichte menigte, die met groote moeite in bedwang gehouden werd, stond bij het station en langs den weg naar de kerk; de troepen stonden langs dien weg geschaard. Te 3.40 kwam de trein aan het station. Op de locomotief stond de Belgische vlag met floers omgeven. De graaf van Vlaanderen begaf zich naar den Koninklijken wagen, waar uit achtereenvolgens prinses Clementi ne en de Koning te voorschijn traden de Koning droeg groot uniform met een rouwfloers om den hals. Achter den Koning volgden de graaf van Vlaanderen en prins Albert, met rouw floers üin den arm en om den sabel kwast. De lijkkist werd uit den trein dragen en de stoet begaf zich naar de kerk, waarvoor de muziek der grena diers treurmarschen speelde. De absolutie werd gegeven door Z. Em. Goosens, kardinaal-aartsbisschop van Mechelen. Vervolgens werd de lijkkist neergelaten in de graftombe, waarheen zich ook de Koning en de overige vox-stelijke personen begaven. Het lijk der Koningin zal geplaatst worden i.n den kelder, waarin ook haar zoon, de graaf van Henegouwen, begraven is. Gravin Lonyay verliet Maandag middag om 2 uur 14 Brussel, aan de Gare du Midi plaats nemende in den trein naar Calais. De zeer talrijke menigte, bij het stationsgebouw ver zameld, bracht haar een ovatie. De prinses, zich tot de menigte wen dende, zei van ganscher harte dank voor deze goede bejegening. Zij was ten prooi aan een hevige gemoedsaan doening. De ontmoeting tusschen de gravin Lonyay en de gravin van Vlaanderen was zeer bewogen. Snikkend wierp prinses Stephanie zich in de armen der gravin van Vlaanderen, die haar bemoedigende woorden toevoegde. De graaf van Vlaanderen omhelsde zijn nicht. Het bezoek duurde zeer lang. Bij het verlaten van het paleis van den graaf van Vlaanderen werd gravin Lonyay door de menigte eerbiedig ge groet. Stadsnieuws. Haarlem, 23 Sept. 1902. Bij vonnis van de arrondisse- ments-rechtbanlv alhier, d.d. 23 Septem ber 1902 is Simon Veenman, winkelier tn tabak en sigaren, wonende te Zaandam, verklaard in staat van faillissement. Tot rechter-commissaris is benoemd de rechter jhr. mr. R. de Marees van Swin- deren. De heer Mr. A. H. J. Merens te Haarlem is heden ter terechtzitting der arrondissements-rechtbank alhier beëe- digd als advocaat en procureur. Grensregeling. Na heropening der vergadering worden de algemeene beschouwingen geopend. De heer v. d. Mersch dankt den voor zitter voor de mededëeling in gehei me zitting gedaan en zegt dat het hem niet zoo zonneklaar is bij het le zen van het voorstel van B. en W. aan den Gemeenteraad, dat de grens regeling in het algemeen belang is, dat is het belang, dat de omliggende gemeenten ook bij de regeling heb ben. Spreker zegt. dit omdat. Bloe- mendaal en Heemstede zich beiden te gen de grensregeling hadden verklaard omdat deze niet in hun belang is. Het eigenbelang treedt hier dus op den voorgrond, of beiter het finantieel be lang. Wanneer we daarnaast be schouwen de gemeenten Schoten en Haarlemmerliede, dan zien wij dat deze vooral Schoten met de grensregeling tevreden is, omdat ook dit is in haar eigen belang. Ook hier is dus het financieele belang op Óen voorgrond. Wat is dan hot algemeen belang? Volgens het vooi'stel van B. en W. zal het politietoezicht, brandweer, reiniging enz. in de-omliggende wij ken niet voldoende mee,r zijn.. Maar dat is toch nielt in het belang van Haarlem, maar van de omliggende stadskwartieren. Spr. zou het, derhal ve beter vinden, d'at de gemeente Schoten bijv. een bedrag jaarlijks stortte voor politietoezicht enz. door Haarlem te leveren. De verordenin gen in de omliggende gemeenten zijn gebaseerd op die van Haarlem en niet minder streng dan hier. Bovendien bestaat er een hinderwet, waaraan B. en W. van alle gemeenten zich moeten houden. Wanneer spr. dfus nielt volkomen overtuigd is van het algemeen belang voor Haarlem, zoo zou spr. al werd er geene wijziging gebracht aan die Westzijde nog met de voorgestelde grensregeling kunnen medegaan, wanneer de 'finantieel? zijde daarvan niet zoo slecht was geregeld. Haarlem zal bepaald het slachtoffer van dit ontwerp wor den. De heer Troelstra zegt, dait het al gemeen belang hierin ligt, dat stad» gedeelten zich meer uitbreiden d'an plattelandsgemeenten. En dan moet het centraal gezag ingrijpen om den naituurlijken groei der gemeenten te bevorderen. Waar Haarlem reeds over haar eigen grens groeit., is het in 't alge meen belan*- dat Haarlem haar gren- zen uitbreidt. Spr. juicht het toe dat Ged- Staten vei'der zijn gegaan dan B. en W. wenschten. De grens wijziging aan de zijde van het Scho terkwartier is urgenter dan die aan de Westzijde bij Bloeanendaal. ln het Schoterkwartier staan thans reed3 vele woningen van arbeiders, die te Haarlem werk vinden. Eene spoedige uitbreiding van de grens aan de Noordzijde is derhalve zeer dringexxd. Spr. betreurt het dat Ged. Staten niet aan het verzoek der comm. oxn inlich tingen omtrent de grens aan de W.-zij de, voldoen, doch gelooft dat xxien zoo veel mogelijk heeft willen te gexnoet komen aan bezwaren van particulie ren aard. Er zijn aan de Westzijde tal van lieeren, die villa's bezitten en niet gaarne onder Haarlem zouden komen. Ondanks dat men niet ver ge- noef gaat aan die zijde gelooft spr. toch dat het. in 't belang cTer gemeente Haarlem is het ontwerp aan te nemen. En d'e prijs, die, in geheime zitting ge noemd, voor de uitbreiding van net grondgebied betaald moet worden is volgens spreker zeer gering. De uitga ven van politie die behoeven niet naar gelang van de meerdere bevol king toe te nemen: voor de genoemde som kijgt men een stuk grond bijna zoo groot als Haarlem. Wij krijgen ook mettertijd' d'an belasting-inkom sten, zoodat spr. het alleszins ge- wenscht vindt dat waar Haarlem thans in nood verkeert het ontwerp van wet in het belang van Haarlem wordt aangenomen. Wat de financieele bezwaren betreft, bij art. 4 van het wetsontwerp, zal spr. nadere voorstellen doen. Daarna werd het voorstel van Ged. Staten in behan deling genomen. Tegen de Noord-, Oost- en Zuid grens- wordt, reen bezwaar Ingebracht. Bii d" Westelijke grens herinnert de heer Krelage aan de bezwaren door hem de vorige maal geopperd, Om daaraan tegemoet te komen, stelde bij het volgende voor: De westelijke grens loopt in noorde lijke strekking langs de bestaande grens tusschen de gemeenten Bloemen- daal en Heemstede, zijnde het midden van de Houtvaart, volgt in westwaart- sche richting do Noordzijde van de Munsterlaan, zet zich in Noordelijke richting voort op een evenwijdigen af stand van ongeveer 100 Meter van de Aerdenhoutslaan tot aan de Schcutjes- laan, volgt deze in westwaartsche richting tot een lengte van ongeveer 150 Meter, buigt naar het noorden en volgt in noordelijke richting een nage noeg rechte lijn. zooveel mogelijk de grenzen der kadastrale perceelen vol gende tot aan de Brouwersvaart, om na de Brouwersvaax-t te hebben over gestoken de oostelijke grens te volgen perceelen Sectie B. No. 52 en 2248. de zuidelijke en daarna de oostelijke grens van No. 1161. Verder zegt spr. dat de weg langs de Houtvaart veel te wexxschen overlaat Bovendien wettigt de aanleg van dc viaduct een meerdere uitbreiding aan die zijde. Het amendement van den heer Kre lage wordt ondersteund. De heer Pamet juichte het vooi'stel van den heer Krelage ten zeerste toe, temeer daar het beter is, dat de Hout vaart in goeden toestand wordt gehou den door de gemeente Haarlem alleen, dan door Haarlem en Bloemendaal. Het voorstel van den heer Krelage Fenllleton. door MAX PEMBERTON. 4. Hij was een tijdlang in de Stille Zuid zee geweest, werd er verteld, en was in Amerika iemand van twaalf ambach ten en dertien ongelukken. Zoo kwam hij langs deze eilanden op weg naar Yokohama. Er is menig goed schip gestrand op Ken's Eiland, jongen, ge loof me, en er zal er nog menig volgen ook. Dit is geen aardige plaats om een jonge vrouw naar toe te brengen, zoo. iets zou alleen maar een gek doen. Ik vertelde hem dit zooals een ander spreekt over iets, dat je bezwaart. Niet dat hij er veel aandacht aan schonk, hoe zou hij ook, want er waren honder den dingen om naar te kijken, en zijn oogen waren hier en daar en overal nu eens boven ons naar de zwarte wol ken, dan weer starend in een diepe bergkloof, waarover een kleine houten brug ons heenbracht, licht als een steiger. Het was een zelzaam schilde rij, en toen wij eindelijk uit het bosch kwamen, en het lagere gedeelte van het eiland voor oris uitgespreid zagen liggen, als een landkaart met zijn velden van kanxiozijn bloemen, zijn watexwallen, zijn weiden en de blau we zee aan den andex*en kant, moest men het zichzelven bekennen, dat na tuur nooit een schooner woonplaats als woning had verkozen. Wat mij beti'eft, ik begon weer te gelooven, dat Edrnond Czei'ny wel wist wat hij deed. toen hij op zulk een plaats een huis liet bouwen voor Miss Ruth, en ik wou dit juist tegen den jongen zeggen, toen een man het pad op kwam loopen, on<* praaide met een luide stem en vroeg waar wij voor den duivel naar toe gingen, of iets andei's ongemanierds. Daarop nam ik hem eens van het hoofd tot de voeten op en antwoordde, zooals een zeeman betaamde, ..Loop zelf naar den du'ivel, wat scheelt jou. en wat v ex-beeldt jij je Hij was een flink man. gekleed in blauw serge, met een pet op en een zeemansjas aan. Hij had een langen, bxninen baard, en een pokdalig ge zicht, en hij droeg een verrekijker on der den arm. Hij was naar boven ge komen va» uit het grasrijke dal, daar beneden, en daar zag ik voor het eerst het dak van een lange bungalow, en tuinen er omheen. Dat is het teiiuis van Ruth, zei ik bij mezelf, en deze man was een van de bemanning van Czeimy's jacht. Niet zoo hard van stal loopen, riep hijweet je, dat dit particulier land is, en dat jij er niets op te maken hebt? Waarom, zei ik, zonden wij niet aan land zijn gekomen om jou te zien, mooie vent, en ik moett zeggen het is wel d& moeite waard. Uithalen, en hou me niet op, als jeblieft. Ik heb zaken met je me vrouw te doen, die ik kende voor jou broer te Frisco werd opgehangen. Hij vloekte en ilc geloof, hij was half en half van plan om te zien wie de sterkste was, maar ttoen hij even neerkeek in de tuinen van de bunga low, waar een witte figuur dluidelijlc te zien was, scheen hij er beter over te gaan denken, en veranderde zijn toon aanmerkelijk. Stop maar, zei hij met 'n zweem van lachen. Jij bent er een van de ware soort, die zich niett met een kluitje in het riet laat sturen. Waar kom je vandaan, en wat wil je hier? vroeg hij, zoo beleefd als een kruier die om een vrachtje vraagt. Maar, zei ik, als ik er een van de rechte soort ben, dan wil ik jewel vertellen dat mijn haven Southamp ton is. Breng mij naar mevrouw Czerney, die ik tusschen de bloembed den daar beneden zie, en je zult bin nen vijf minuten genoeg van mij we ten om de tranen in je mooie oogen te brengen. Zeg, zei ik, om hem te plagen, zijn er geen meisjes in dit paradijs? Zoo ja, dan mag ik ze wel gelukkig noemen, als ik naar jou zie. Hij nam mijn scheids nogal knor- ï'ig op, maar ik kon zien, dat hij ver bazend' nieuwsgierig was om meer van mij te hooren, en toen wij een slingerend pad' naar de bungalow in het dal insloegen, deed hij mij aller lei vragen, en ik trachtte hem beleefd tef antwoorden. Als alle zeelui had hij geen macht zichzelf tot stilzwij gen te dwingen, en elk woord dat hij dacht, moe at hij uitspreken ook. De gouverneur is niet hier, zei hij. Hij is naar Frisco gegaan. Je treft het, want hij houdt niet van vreemdelingen. Ja, hij is een wonder lijk man, in zijn soort. Zorg je aan boord te zijn en te vertrekken voor zonsondergang, dan zie je hem niet. Neem mijn raad aan, en reis af. De kusit is ongezond. Zeg eens even, zei ik, jij hebt zelf de geelzucht, en dat kan ik ook licht meenemen. Maar wat jouw gou verneur betreft, ik herinner mij hem wel, toen wij beiden Europeesche ha vens bezochten. Hij was een uitste kend violist. Mijn meesteres kon hem leiden als een puckhondje. En ik twijfel er niet aan, of zij heeft hem nog wel een beetje onder den plak. Ik dacht, nu zul je wel weten wie ik ben. Jij moet Jaspar Begg zijn, die 't jacht van de juffrouw, de „Manhat tan" bestuurde, zei hij. O, ik heb vaak van je gehoord, door haar zelf. Ze zal blij zijn je te zien, maar wat de gou verneur zal zeggen is een andere zaak. Je ziet, ging hij voort, dit eiland is een paradijs, zoo zeker als tweemaal twee vier is; maar het is alleen voor het vrouwelijk geslacht, en dat bevalt jou meesteres niet. Niet dat zij klaagt of iets van dien aard. Een dame die rin gen om baar vingers heeft, en bellen aan haar ooren, alles zoo kostbaar dat het door een hertogin zou kunnen wor den gedragen, klaagt niet lang. En mijn gouverneur heeft zooveel diaman ten dat het er op een meer of minder niet aankomt. Maar zijn vrouw zeurt altijd over een reis naar Europa en zoo. Als of hij niet zijn vrouw in zijn eigen huis zou willen hebben, en nïet in dat van een ander. Dit is de waar- heid, mijnheer Begg. want een vol bloed zeeman heeft het u verteld. Ik zei: ..Ja, ja", maar zweeg verder stil, verwachtend dat hij voort zou gaan. Wij waren nu bijna bij het huis. en de rotsen leken een donkere wolk van zware rotsen, met een beetje rook daar boven. George volgde mij op de hielen als een trouwe hond. Mijn ei gen gevoelens zijn moeielijk ie be schrijven. Ik zou Ruth Belenden weer zien. Zij was daar ginds in den tuin, en er stond niets tusschen ons dan deze afgetakelde gele knaap. Welnu, zei hij op eens, en hij ging voor mij staan, als wilde hij mij den weg versperren, „jij bent door mij gewaarschuwd, mijnheer Begg, maak dit schielijk af. Luister niet naar vrou wenpraatjes. want dat is nonsens. Ik heb misschien verkeerd gedaan met je te laten landen, misschien ook niet; maar in elk geval is het mijn plicht om te gaan zien of de bevelen van den gouverneur worden uitgevoerd, en zij zullen worden uitgevoerd. Wil je nu een openhartig woord gelooven. ja of neen. mijnheer Begg?" (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1