NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. 20e .Jaarean» Donderdag 25 September 1902. Mo. 5902 HAARLEM'S DAGBLAD ABONN EM ENT8PRIJS Voor Haarlem per 3 maanden f 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het gekeele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37J£ de omstreken en franco per post0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. ADVERTENTIEN Van 15 regels 50 Ots.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prqs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. BureauxGebouw Het Spaarne, .Zuidcr fcSllit<?USp£lcAt'ilC No. t Telefoonnummer der Redactie 600. feiorooniiummcr der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiera. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recbt tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nqverbeid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. Li DAUBE Co. JOHN F. JONES, Suce., Parijs 31w» Faubourg Monvmartre. Dit nummer bestaat uit zes bladzijden. Haarlem's Dagblad van'25 Sept. bevat o. a. Uit Zuid-Afrika, Parlementaire Praatjes, Harddraverijen te Alk maar, Dubbele moordaanslag, He- roep der Boerengeneraals op de I geschaalde wereld, Grensregeling.1 Uiïicieele Berichten. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van Haarlem, doen te weten, dat van he den op alle werkdagen, van des voormid dags 10 tot des namiddags 4 uur, tot 7 October e. k. "s namiddags ten 1 ure, ter gemeente-secretarie (7de afdeeling) ter visie is nedergelegd het ingekomen ver zoekschrift met de bijlagen van Haver- schmidt en Klaje, om vergunning tot oprichting van eene stoffenververij en wasscherij, waarbij als beweegkracht eene stoommachine met ketel zal worden gebezigd, achter het perceel aan de Brouwersvaart, no. 74, alsmede tot op richting van eene bewaarplaats van ben zine in eenen aangrenzenden uitbouw op genoemd terrein; en dat op den veertien den dag na heden, zijnde 7 October e.k., en wel des namiddags ten 1 ure op het Raadhuis der gemeente de gelegenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden bezwaren tegen het oprich ten der inrichting in te brengen. Haarlem, 23 Sept. 1902. Burg. en Weth. voornoemd, BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. Buitenlandsch Nieuws Zuid-Afrika. De Daily Mail van gisteren bevat een mededeeling, die. zoo zij juist blijkt, van groot belang is. Er its be sloten, aldus lezen wij, dat het bedrag, hetwelk de nieuwe koloniën in de oor logskosten en als de prijs voor de in voering van goed bestuur(!) te betalen zullen hebben, honderd millioen pond sterling zal wezen. Aan het ministerie van financiën staan de nieuwe kolo niën voor dit bedrag geboekt. Maai de regeering zal de betaling niet op onredelijke wijze vorderen. Als bet overschot van de inkomsten en uitga ven der koloniën behoorlijk aange groeid is, d.i. over minstens twee of drie jaar, zal de regeering misschien al vast een leening van een 50.000.000 pd. st. of minder uitgeven om baar oorlogskosten ten deele terug te krijgen. De goudmijnen zullen misschien een 10 pet. meer belasting moeten betalen als voor den oorlog. Voorts zal er met nieuwe concessies en minerale rechten op gelet worden, om daaruit ook een bijdrage in de oorlogskosten te verkrij gen. Komt er vrij dynamiet, dan zul len de GOO.OOO pd. st. winst, die de mijnindustrie daarmee maakt, in dei vorm van een andere belasting opge bracht moeten worden. Men verwacht, dat over enkele jaren het batig slot aanzienlijk meer dan 2.000.000 pel. st. per jaar zal bedragen; volgens sommigen wel 3.000.000 pd. st. Daaruit kan ruimschoots de rente van de leening van 50.000.000 pd. st. wor den gevonden. En uit hetgeen over schiet, zal de regeering zooveel ne men, tot-ten slotte de 100.000.000 pd. st. teruggewonnen zijn. Bij dit alles gaat de regeering uit van 'het beginsel, dt de mijnnijverheid niet in haar ontwikkeling belemmerd mag worden, en van de verwachting, dat de koloniën bloeien zullen. Wordt deze verwachting niet vervuld, dan zal de regeering alleen eischen. wat zij redelijkerwijze kunnen opbi-engen. De Westminster Gazette maakt de opmerking, dat het plan alleen uit voerbaar is, als Transvaal. want de Vrijstaat komt in deze niet. in aanmer king in lengte van jaren een kroon kolonie blijft, Krijgt het zelfbestuur, dan zal het wel zorgen, dat het zijn inkomen in eigen land besteedt, zoo dat er voor de schatkist niets meer te balen is. Of het geheel® bericht juist is, dan wel een nieuwe schakel in de reeks berichten, die den toestand en de voor uitzichten van de industrie in Zuid- Afrika hachelijk voorstellen, met "te 2 welke duistere beursooginerken die be richten ook verspreid' mogen wor den durven wij niet beslissen. Dat plan om wat de mijnmaatschappijen met vrij dynamiet winnen op andere wijze weer op hen te verhalen, is een kostelijke bijdrage |ot waardeering van den ernst, waarmede de Engelsche re geering indertijd de dynamietgrief tegen de regeer mg der Z.-A. Republiek heeft la [ear gelden. In de kategorie van sombere berich ren over de industrie in Zuid-Afrika behoort misschien ook het gerucht thuis, dat de Engelsche fiscus van plan is, van de De Beers 1.000.00 pd. st. Le eischen als inkomstenbelasting, ge heven van de winsten, die de diamant maatschappij tot nu toe gemaakt heeft. Men vertelt er zelfs bij, dat de De Beers en andere Zuid-Afrikaansclie maat schappijen van plan zijn hun kantoren naar Brussel of Ostende te verplaatsen Engeland. Dezer dagen is er bij Leeds op de heide van Woodhouse een protesv-hij- eenkomst geweest, gericht tegen net onder wij sw etsohtwerp. Men sen at het aantal aanwezigen tusschen de tach tig- en honderdduizend. Van vijf spreekplaatsen werd een besluit voor gesteld. en dat besluit werd aangeno men. Het veroordeelt de aanhangige wet, omdait zij de openbare schoolra den en onmiddellijk toezicht van de belastingbetalers op de scholen op heft en voorstelt belasting te neTfen tot ondersteuning van. sektarische dog ma's, leerstellige eischen voor oiiuer- wijzers en kerkelijk beheer van scho len. Er zijn menschen, die telkens weer Chamberlain herinneren aan net pen sioen voor oude menschen, dat nij m den verkiezingstijd de werklieden ais iets zoo gemakkelijk bereikbaar voor gespiegeld heeft. Nu weer heeft iemand er toean over geschreven en zijn ant woord' staat in de bladen. Of mis schien zegt men juister: om ae telkens herhaald® opmerkingen over zijn houding in die quaestie te kunnen beantwoorden is de gebruikelijke wer gevolgd. dat iemand hem er over schrijft zoo d'at de minister antwoor den kan. Chamberlain zegt dan, dat de quaes- tie hem nog altijd ter harte- gaat. Maar zoolang men algemeen van zoo'n pensioen buitensporige verwachtingen heeft en de particuliere pensioenkas sen over de zaak verd'eeld' blijven, ziet hij niet in hoe eenige regeering op bevredigende wijze de zaak aanvatten kan. Was men onder het volk tot overeenstemming gekomen en ning men niet zulke onredelijke denkbeel den aan als b.v. in een hesiuit van het congres van vakverenigingen neergelegd zijn, dan zou er misaenien reeds een wet "'Un België, Schielijk is de Koningin begraven En tusschen de regels door leest men in de verslagen der Belgische bladen, dat de begrafenisplechtigheid, bij heel veel weelde, een karakter van vluchtig heid heeft gehad. Veel was niet gereed kunnen komen, de boel dreigde telkens in de war te zullen loopen. En het droevigst was wel, na afloop van de begrafenis, den koninklijken lijkwa gen, zonder eenig escorte, te zien te rugrijden door Brussel, met een bende straatjongens er achter, die trokken aan de franjes. Toen de koning uit de kerk wegreed, hïekl de menigte zich stil, en bijna niemand groette. Prinses Stéphanie had gehoopt, dat bij het lijk van hare moeder haar va der zich met haar zou verzoenen. Prin ses Clémentine en een hoogwaardig- heidsbekleeder van het hof moeten al hun best gedaan hebben, om den Ko ning tot een verzoening te bewegen. Maar de Koning bleef onverzoenlijk en deed de Prinses door baron Goffi- net weten, dat hij haar niet wenschte te zien. De prinses heeft hierop on middellijk de rouwkapel verlaten. De pastoor der St. Jacobskerk te Brussel heeft de mis, om welke de prinses Maandagochtend gevraagd had, niet durven houden, zonder tele grafische permissie van den aartsbis schop en van Z. M. De prinses is in de kerk ook niet als prinses van ko ninklijken bloede bejegend en heeft piet in de koninklijke bank gezeten. Het publiek te Brussel heeft haar bij het verlaten van de kerk met kenmer kende sjunpathie behandeld. Door haar oom en tante, den graaf en de gravin van Vlaanderen, is zij hartelijk ontvangen en later heeft zij in haar hotel verscheidene bezoeken gehad o.a. van den Oostenrijkschen attaché militaire te Brussel en van den wet houder, waarnemend burgemeester der hoofdstad, De Potter. Haar vertrek uit Brussel schijnt een betooging ten haren gunste van dui zenden menschen te zijn geweest. Op hoog bevel werden er aan het station geen perron kaartjes afgegeven 't pu bliek nam toen eenvoudig reiskaartjes, ieder had er wel een paar franken voor over, om deze verstoeten prinses te be groeten met een luid ..vive notie princesise Men wilde een versche wonde helen. Wellicht heeft de prin ses toen ze de vermoedelijke troonop volgster der Habsburgs was, zulk een hartelijke begroeting niet gekregen. Zij was blijkbaar verrast. Zij scheen een o ogenblik in tweestrijd. Maar de behoefte om haar dankbaarheid te toon en, was te grootzij verscheen aan het portier van haar wagen en zeide zeer duidelijk„dank van gan seher harte'' met een armbeweging tot afscheid. „Moed Moed riep men haar na en herhaaldelijk „Tot weer ziens" I Ook te Doornik is men komen be- toogen. toen de trein daar even stil hield. De dochter van prinses Stéphanie zou de begrafenis hebben bijgewoond. Maar hare moeder heeft haar geseind, de reis niet voort te zetten. Door haar D.uïtschen secretaris heeft zij in het Duitsch een bericht over het incident aan Havas doen zenden. Het luidt vertaald „Ik bevond mij met mijn gemaal te Cromer (Engeland). Zoodra ik den dood mijner moeder, de Koningin van België, vernam, ben ik onmiddellijk, als liefhebbende dochter en als patriot- te, overgekomen, om der Koningin de laatste eer te bewijzen. Zijne Majes teit de Koning heeft mij doen meedee- len, dat mijne tegenwoordigheid niet gewensclït was. Een scene tusschen Zijne Majesteit en mij heeft niet plaats gehad." Dit laatste als tegenspraak van. een bericht in Belgische bladen.' Italië De Italianen hebben naast den moord te Bologna al weer een schan daaltje om over te praten. Te Lugano is gearresteerd de markies Cavalcanti een lid) der hooge Napolitaansche aris tocratie, die een jaar of vijf, zes gele den naar Amerika was gevlucht, na wissels vervalschit te hebben. Hij was toen bij verstek veroordeeld. De Italiaansche politie ontdekte hem nu te Lugano en zijn uitlevering Lugano is Zwitsersch gebied, zoo als men weet is aangevraagd. Stadsnieuws. Haarlem, 24 Sept. 1902. Hazardspel, üe heer A. van Oosterzee, die op 23 Aug. jl. in villa Botha te Zandvoort aan verschillende personen gelegenheid' lot hazardspel gaf, zal zich daarvoor 1 Oct. voor het Kantongerecht hebben te verantwoor den. De Vrijwilligers. De vrijwil ligers van spuit 10 maken heden hun jaarlijkscli uitstapje Thans bestaat uil uit een boottocht, naar Marken. Edam en Zaandam. Te G.40 heden morgen had de afvaart aan de Kaas markt plaats. P r o t. Kiesvereeniging. Naar wij vernemen, vergadert Vrij dagavond a.s. de Protestantsche Kies vereeniging, tot nadere bespreking der gemeenteraadsverkiezing. Zeer waarschijnlijk zal dit wel een gevolg zijn van het feit, dat de anti- rev. kiesvereeniging niet on Baron van Lynden zal steunen. Althans de leden der eerstgenoemde vereeniging hadden reeds genoemden heer gecandidateerd zoodat dus voor dit doel niet verga derd wordt. Dit kunnen wij tenminste mededee- len, dat-liet verwondering gewekt-heeft ook bij a.-r. ingezetenen, dat de kiesvereeniging „Nederland en Oranje" niet den candidaat der pro testantsche kiesvereeniging heeft over genomen. O r k e s t s p e 1. Sedert twee jaren wordt er wekelijks, onder leiding van Joh. Steenman, gezamenlijk ernstig gestudeerd om goede orkestmuziek te maken. Dit jaar wordt in studie geno men Ouverture Freischütz, Weber, en Simfonien van Beethoven (no. 2). Mozart G. min. Haydn (no. 1.) Een veertigtal muzikale krachten hebben zich reeds vereenigd. Gaarne raden we ieder uitvoerend muzieklief hebber aan, tot dit geheel mede te werken. School voor Bejaarden. Door de Commissie van de „School voor Be jaarden" (de heeren F. J. Poutsma, P. Dyserinck, Vincent Loosjes en Dr. E. v. d. Ven) is benoemd tot hoofd dier school de heer B. J. te Kiefte, nieuw benoemd hoofd van school D, thans nog te Hil- iegom, en tot onderwijzer de heer H. van Leeuwen, alhier. Deze school zal dit jaar niet 1 Oct., doch 1 Nov. a.s. aanvangen. Uiteen bericht in de „Nieuwe Haarl. Crt." blijkt, dat de heer N. H. An- driessen, na de opheffing van het R. K. gemengd koor 'Jan Albert Ban, een R. K. dameskoor wil oprichten. Daartoe zijn verschillende R. K. dames uitgenoodigd tot een bijeenkomst op de nieuwe bovenzaal van de Korenbeurs aan het Spaarne op Vrijdag a.s. De mogelijkheid bestaat, dat, de heer Andriessen, wanneer er goed geoefend wordt, overgaat tot de oprichting van een nieuw gemengd koor. Brandts Buys, d e c o m p o n i st van het koor ,,'n Stem in Rama", dat als verplicht koor in de afd. gemengde zangvereenigingen van den zangvved- strijd Orphéon te» Amisterdam gezon nen is, heeft op de repetitie van het Haarlemsch Operette-Gezelschap zelf •/iin koor gedirigeerd. Hij betuigde zijn groote ingenomenheid met de wij ze van uitvoering, waarvoor hij direc teur en leden hulde bracht en ver klaarde dat het hem een eer zou zijn het. koor a.s. Vrijdag od de uitvoering zelf aan te voeren. Schouwburg. De Nederl. Opera komt Donderdag hier met „Hoffmanns Vertellingen", van Offenbach, behel zende het verhaal zijner liefdeshisto ries, een werk in de hoogste mate boeiend, geestig en vol verrassingen. Over de wijze van opvoering en over de bezetting 'is de pens vol lof geweest. We kunnen dan ook met vertrouwen verwachten, dat men in grooten geta le zal opgaan om een Offenbach te ge nieten, en de Nederl. Opera te huldi gen. Maandag 29 dezer komt het gezel schap van den Rotterdamsclien Schouwburg, Dir. van Eysden, hier vertoonen „OudiHeidelberg", tooneel- spel in 5 bedrijven, naar het Duitsch van Wilhelm Meijer—För ster. Het stuk is met groote belangstelling ont vangen en trekt, waar het vertoond wordt, altijd volle zalen. Sentimen tele droefheid en luid klinkende vroo- liikheid, wisselen elkander af. Kranig bedacht en knap geschreven, wordt t met groot genoegen gevolgd, voor- al ook, omdat het zoo levendig gespeeld wordt. Sommige tooneelen hebben daardoor een charme gekregen, die de schrijver zich niet had kunnen voor stellen. Brondgeest als erfprins von Sach- senHartzburg. mevrouw van Eysden als Ivathie, jong en mooi, een levendige Wiener Keilnej'in, en Henri Poolman, als di*. Jüttner, de gouverneur van den jarigen prins, vormen een trio van verrassende creation. Alt-I-Ieidelberg spreekt een taal, die wij allen verstaan, of wij al dan niet den istudentenmuts gedragen hebben, de taal van het hartHeimwee naar de jeugd, die voorbij is, wij all'en voelen haar mee en dat alles geeft aan hei stuk een algemeen menschelijke beteekenis. Dat verklaart het groote succes van dit tooneelspel en maakt, dat meer dan een oppervlakkig genot gesmaakt wordt door den toeschouwer. Uit de Omstreken. Zandvoort. Maandagavond vervoegde zich aan het politiebureau alhier een heer, die ie mand op verdachte wijze om zijn woning had zien sluipen en vroeg of de nacht dienst een onderzoek wilde gaan instel len. Alzoo geschiedde, maar wie was die verdachte persoon? Niemand anders dan een politieambtenaar, die juist in die buurt op surveillance uit was. Dinsdag 23 dezer brachten de Zand- voortsche schuiten versche visch aan. Besomming f 13 tot J 17. De prijzen der visch waren: tong f 0.25 tot f 0.95, rog f 0.55 per stuk; scharren f 2.50 en bak schol 1 1.75 per mand. Donderdagavond a. s. te 8 uur zal in „Ons Huis" eene vergadering gehouden worden van opperlieden, met het doel alhier eene vereeniging te stichten en zoo dit mocht gelukken alsdan zich aan te sluiten bij eene dergelijke vereeniging te Haarlem. Haarlemmermeer. De landbouwer N. v. Leeuwen te Haar lemmermeer, is jammerlijk om het leven gekomen. Met zijne schoondochter huis waarts rijdende, schrikte het paard en sprong in eene der wegslooten kort bij de woning. Met veel moeite kon men de dochter redden, doch de vader was helaas reeds in den modder gestikt, toen men hem van onder het rijtuig haalde. Binnenland. Parlementaire Praatjes. De Tweede Kamer, aangevuld met het nieuw® lid, den heer Bijleveld en versterkt met den van alle zijden wel kom geheeten heer Van Kol, heeft in een korte zitting het adres van ant woord op de Troonrede vastgesteld. In concept luidde dat aldus: Mevrouw! Hoogelijk waardeerde de Tweede Kamer het voorrecht Uwe Majesteit vergezeld, van Hare Majesteit de Ko ningin-Moeder en van Zijne Konink lijke Hoogheid den Prins der Neder landen te midden van die Volksverite- genwoordigigng te zien tot opening van de nieuwe zitting der Staten-Ge- neraal. Van harte hebben wij gedeeld inde uitingen van verknochtheid, waartoe de ernstige krankheid van Uwe Ma jesteit aanleiding' gaf en in de dank bare vreugde des volks over Haar herstel. Voor de mededeelingen omtrent de betrekkingen van Nederland met an dere Mogendheden en die betreffende den toestand van het Moederland en van de Koloniën betuigen wij Uwe Majesteit onzen eerbiedigen dank. Erkentelijk voor he*f vertrouwen, waarmede Uwe Majesteit een beroep doet op onze toewijding, hopen wij aan de behandeling der gewichtige voorstellen, waarvan de indiening door Uwe Majesteit wordt aangekon digd. onze beste krachten te wijden. Moge onder den zegen van God Al machtig onze arbeid strekken tot heil van het Vaderland." Algemeene discussie werd niet ge voerd, doch bij art. 3 achtte de heer Mees het nuttig, dat van Regeerings- wege de zeer duidelijke verklaring in de Eerste Kamer afgelegd ten aan zien van de buiten!andsche betrekkin gen. in dien zin zou worden aange vuld, dat het verblijf in het buiten land van den Min. van Binnenl. Za ken daarmede in geenerlei verband stond. De heer Schaper maakte be zwaar tegen den passus in de troon rede waarin de toestand des lands be moedigend wordt genoemd'. Al had dan ook de ingestelde enquête naar de werkloosheid geleerd, dat die niet zoo erg was als men vreesde, er was nog werkeloosheid te veel. Spa*, wees ook op den strijdi te Enschedé, waar uit allerminst mocht volgen .dat in den toestand van den arbeid iets be moedigends is. De heer van Kol weet den toestand op Java niet aan wan- oogst, maar aan wanbeheer en drong er op aan, dat hulp zou worden ge boden met Nederlandsch geld. Wat ,d'e vraag van den heer Mees betrof, gaf dr. Kuyper een welover-1 legd antwoord, dat hij op schrift had gebracht en voorlas. De verklaring luidde in hoofdzaak: dat noch eenig verdrag is gesloten, noch het sluiten van eenig verdrag is voorbereid', noch ter voorbereiding van eenig verdrag een enkele schriftuur gewisseld is, noch eenig officieel of officieus woor,(j is gesproken; dat noch in den Ministerraad, noch onder de Ministers persoonlijk, ooilt ook maar met een enkel woord, eenig plan noch denkbeeld van alliantie ter sprake is gebracht; dat wat mijzelf aangaat, ik noch in Den Haag, noch over de grenzen met eenig staatsman of met eenig lasthebber van een staatsman een enkel woord over eenige alliantie ge sproken heb; dat al wat daarover vermeld is rust op pure fantasie, ten deele uit poli tiek opzet; en eindelijk, dat het bewind' van oordeel is, dat er noch gegevens, noch om'sftandigheden aanwezig zijn. d£e( het voor de Nederlandsche Regeering raadzaam of geoorloofd zouden ma ken van de dusver gevolgde gedrags lijn af te wijken. De Min. hield vol, dat 's lands toe stand in het algemeen bemoedigend was. Zonden* den toekomstigen Min. van Koloniën te kunnen binden,wees de Min. op hetgeen reeds in Indië is gedaan tot leniging van den nood; een onderzoek was toegezegd en in gang; wilde het serieus zijn, dan vor derde het tijd. Na de duidelijke verklaring van den premier achtte de heer Schaap man ook een uitbreiding van het ant woord noodig. Hij stelde voor par. 3 te doen luiden: „Met voldoening vernamen wij dat de betrekkingen van Nederland met de andere Mogendheden bleven walt zij waren en ook dit jaar haar zeer vriendschappelijk karakter behiel den." Uit de par. 3 (die par. 4 wordt) ver vallen dan de woorden: „omtrent de betrekkingen van Nederland met de andere Mogendheden en die". Na de replieken werden bij par. 5 nog eenige vragen gesteld'; door den heer Rink omtrent de drankwet, door den heer Schaper omtrenlt de herzie ning op het gebouwde. Het bleek, dat beide onderwerpen nog niet gereed waren ter indiening in dit zittings jaar, evenmin als de ziekteverzeke ring en de tariefwet. Het in de (troonrede genoemde moest voorop gaan. Par. 4 was met 63 tegen 6 stemmen (socialisten) aangenomen; het geheele adres ging er zonder stemming door. Aan den heer Ter Laan werd verlof gegeven op een nader te bepalen dag te interpelleeren over het niet koste loos plaatsen, op de H. B. S. van on vermogende leerlingen die een vol doend' examen deden. Na eenige discussie zijn liegen 30 Sept. aan de orde gesteld de wetsont werpen betreffende het pantserschip en tot wijziging der arbeidswet (ha ringspeetster s). Daarna zal de begroo ting in de afdeelingen komen. De beroepswelt is in tweede lezing goedgekeurd en de Kamer vervolgens uiteengegaan. De commissaris der Koningin in d'e provincie Noord-Holland heeft het aantal leden der gezondheidscom- missiën bepaald op: 5 in elk der ge meenten. Alkmaar. Helder, Hilversum en Zaandam. Voorts 9 voor de vereeni ging van gemeenten met Bussum ais zetel. 7 voor de vereeniging van ge meenten met Aalsmeer als zetel, 9 voor de vereeniging van gemeenten met Bloemendaal als zetel, 7 voor de ver eeniging van gemeenten met Bever wijk als zetel. 7 voor de vereeniging van gemeenten met Edam als zetel, 9 voor de vereeniging van gemeenten met Purmerend als zetel, 9 voor de vereeniging van gemeenten met Enk huizen als zetel, 11 voor de vereeni ging van gemeenten met Hoorn als zetel, 7 voor de vereeniging van ge meenten met Schagen als zetel. Vrije Kath. Partij. Uit de „Kath Democraat" blijkt, dat de huishoudelijke partijvergaaering te Arnhem besloot het hoofdbestuur naar Delft te verplaatsen en vrouwen tol het lidmaatschap toe te laten. Voorts werd het volgend besluit ge nomen: „De partij wordt van nu at genoemd „Vrije Katholieke Volkspartij", om re den we als politieke maatschappelijke partij in het minst geen verwantschap hebben met de oude conservatieve par tij. bijgevolg een vrije zelstandige po litiek wenschen te voeren, in overeen stemming met onze H. Evangelieleer' Inbraken. Op onderscheidene punten in het noordelijk gedeelte van Haarlemmer meer is diefstal met inbraak gepleegd.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1