Zoo heeft men bii den landbouwer J. de V. onderscheidene' zilveren voor werpen ontvreemd. Bij den l&ndbou- wer S. heeft men het raam opgescho ven en binnen zijnde, gepoogd kasten te openen, wat niet. is geuikt. zoodat. de dieven wee>r door het- raam een goed heenkomen gezocht hebben. Bij hun vertrek hebben zij overal sporen van hunne komst achtergelaten. Vereeniging van Leden der Ned. Ridderorden. Het volgend rondschrijven is door het bestuur verzonden aan de leden van Nederlandsche Ridderorden: „Zich gedragende naar heit voor treffelijk voorbeeld door Hare Majes teit de Koningin-Moeder steeds gege ven, tot leniging van den nood van lijdenden en tot ondersteuning van behoeftigen, onlangs wtedefcpom dioocr de opening der stichting Oranje-Nas- sau's Oord, hebben de ondergeteken den zich vereenigd en beraadslaagd, wat gedaan zou kunnen worden om de geldmiddelen voor Oranje-Nassau's Oord ruimer te doen worden, ten ein de ook weinig vermogende en behoef tige lijders en lijderessen in dat ge sticht te kunnen opnemen. „Bij hen rees het denkbeeld om al len, die door het Koninklijk Gezag met de onderscheiding eener ridder orde zijn vereerd geworden, op te roepen om voor dat doel samen te werken, doch bij de overweging, dat onder die personen er zijn. die mis schien vrouw en kinderen onverzorgd moeten achterlaten, kwamen de on- de-rgeteekenden ook in verband met de verwachting, dat verreweg de meerderheid der leden van de Neder landsche Ridderorden wel kunnen en zullen willen deelnemen, tot heit be sluit om niet alleen ten hate van Oranje-Nassau's Oord, maar ook voor een fonds tot ondersteuning van in behoeftige omstandigheden verkee- rende weduwen en kinderen van Rid ders der Nederlandsche Orden een beroep te doen op de leden dier Or den. „Voor zooveel behoeftige weduwen en kinderen van Ridders der Militai re Willemsorde betreft, zal bij die ondersteuning rejlcening gehouden moeten worden met hetgeen andere vereenigingen verrichten voor wedu wen en weezen van' die ridders. „Zoo is dan door de ondergetee- kenden opgericht de „Veireeniging van ledlen der Nedierlandsche Ridder orden. „Op welke wijze zij zich voorstellen het hierboven omschreven tweeledig doel te bereiken, blijkt uit de bijge voegde statuten, waarop de Konink lijke goedkeuring is verkregen. „Tot u, leden der Nederlandsche Ridderorden, richten de ondlergetee- kenden het verzoek om medewerking aan hun plan door het toetreden als gewoon lid dan wel als lid-donateur of donatrice der vereeniging. „Helpt de verwachtingen verwezen lijken. dat verreweg de meerderheid dergenen, die op eene Koninklijke onderscheiding trotsch kunnen zijn, het vermeld streven zullen steunen." Het secretariaat der Vereeniging is gevestigd Van Eeghenstraat 80 alhier. Dubbele moordaanslag. Daders gevat. In de Marnixstraat te Amsterdam be zit het echtpaar J. Th. Versluys «en kruideuiersaffafiire, waaraan, zooars bij dergelijke zaken meer het geval is, tevens een brooddepot is verbonden. De man is gewoon vroeg te sluiten, daar hij, om het brood 's morgens te kunnen rondbrengen, reeds om vijf uur op moet. Nu ongeveer veertien dagen geleden kwam er 's avonds een man in den winkel, die boodscnappen nestelde. Hij zei echter ze niet terstond te kun nen meenemen d'och wilde ze om streeks elf uur wel komen nalen. De oude Versluys. de man is reeds 66 jaar. had daartegen eerst wel eenig bezwaar, maar op aandringen <an den man dat hij de boodschappen al leen maar hacl over te geven door de deur, gaf hij toe. Zulks geschiedde een paar malen. Die man. of liever jongen, want Versluys schatte hem op ongeveer 20 jaar, klopte aan en kreeg dan het bestelde. Steeds was hij ver gezeld van een tweeden persoon aie echter buiten bleef wachten, zoodat de kruidenier hem niet te zien kreeg Maandag, werden weder boodschap pen besteld, die 's avonds gehaald zou den worden. Tegen half 12, later dan gewoonlijk, werd er. zooals was afge sproken. geklopt. Versluys stapte liet bed uit .de beidde oudjes hadden zich reeds te ruste begeven, en aeed de deur open om het zakje te overhandi gen. Op bet oogenblik dat hi] zulks zou doen. zei de tweede man: „Vraag eens of lrij ook nog beschuit en kren tebroodjes heeft!" Op het toestemmend antwoord' werd gevraagd om van oei- de artikelen eenige in een zak te pait- k Nu bevindt zich de lade waar de zakken zijn opgeborgen links van de deur en juist had de ouuie man zich gebukt om er een uit te halen, toen hem eensklapsmet een ijzeren ha mer een geweldigen slag op liet. hoofd werd geaeven. De man stortte bewus teloos neer zonder een kik te geven, waarop de dader zich naar boven be- ^De oude menschen sliepen in de op kamer waar de dader de vrouw even eens met den hamer een slag toe bracht: gelukkig viel <Jeze hem h.erbi] uit de hand. waarop de man de met de handen in het ®Z'CM sl°er Het oudje begon echter zoo gillen dat. de man liet raadzaam, achtte die vlucht te nemen. De vrouw bleef, nadat de man weg was. als 't ware versuft liggen, doch plotseling hoorde zij met een kermen de stem roepen: Is er dan geen mensch om mij te helpen? Erst nu begreep zii dat er moord was. Zij sprong net bed uit en zag haar man voor de deur ba dende in zijn bloed' liggen. l'>n oogenblik later wei-d de deur door de buren, die het gegil gehoord hadden, 1 geopend en was weldra ook een agent van politie ter plaatse. Men wild!© den man naar het gast huis brengen, doch deze, die nu weel bij volle kennis was, weigerde tut en wilde liever thuis blijven. Derhalve werd een geneesheer uit de buurt geroepen, die do eerte hulp verleende. Het bleek dat Versluys slechts één slag met den hamer was toegebracht, doch deze was zoodanig aangekomen dlat de schedelhuid op acht plaatsen was gescheurd en .tan- genaaid moest worden, de vrouw had een wonde aan het achterhoofd! en een buil meer naar voren gekregen. Gelukkig zijn die wonden niet le vensgevaarlijk. Natuurlijk was ter stond een giroote politiemacht, op die been om een onderzoek in te stellen, dat persoonlijk geleid werd door oen heer Daman commissaris van het bu reau Noordlermarkt. onder wiens sec tie dat. gedeelte van de Marnixstraat ressorteert. Aan bet. beleidvol optreden rier po litie is liet te danken, dat d;e beide daders. J. A. L. en B. G. .T„ zijp gear resteerd. Hoe brutaal de beidé daders geweest zijn blijkt hieruit, dat. twee huizen verder een tapperij en slijterij is. die tot 12 uur geopend blijft en waar dan ook duidelijk het gegil van ae viouw werd1 gehoord. Bij het eerste onderzoek werd de ha. nier gevonden onder het beddelaken. De beide bedrijvers van den moord aanslag op Van der S.luys en zijn vrouw hebben thans een volledige be. kenteuis afgelegd. Zij keeten Liebeit en Janning zijn 20 en 18 jaar oua: en bankwerker en schilder van beroep. Slechts zuclit. tot diefstal heeft hen tot de misdaad geleid. Zij meenden tt weten. dat. van dier Sluys nogal wat geld in huis had. De toestand van Van der Sluys is vrijwel bevredigend. Beroep der Roeren-Generaals op de beschaafde wereld. Het zal de wereld nog versck in het geheugen zijn hoe de Boeren na een hangen strijd voor hunne onafhanke lijkheid van meer dan twee en een half jaar, eindelijk genoodzaakt, zijn geworden die termen van overgave, hun door de Regeeriiig van Zijne Brit- sc-he Majesteit, Koning Eduard VII voorgelegd, door middel van nunné afgevaardigen te Vereeniging aan te nemen. Gelijktijdig werd ons door die afge vaardigden opgedragen ons naar En geland te begeven ten einde in de eer ste plaats een beroep te doen op onze nieuwe Regeering om de ontzaggelijke ellende die door de lengte en breedte der nieuwe Kolonies heersckt te ver zachten. Slaagden wij hierin niet clan zouden wij een beroep voor liefdadige bijdragen op de mensckelijklieid van de beschaafde wereld! doen. Daar wij er tot dus verre met in geslaagd' zijn de Engelscke Regeering te bewegen ons volk verder behulp zaam te zijn, en de nood onhesenrijfe- lijk hoog is. blijft er voor ons niets over dan ons te wenden naar de volke ren van Europa en Amerika. In de hachelijke dagen die wij door worstelden, was het ons én ere onzen zoet gedurig blijken van sympathie uit alle oorden te ontvangen De wei delijke en andere ondersteuningen aan onze vrouwen en kinderen in de con centratiekampen. en aan de krijgsge vangenen in alle deel en der aarde, droegen oneindig veel bij om het lot van die arme on,gelukkigen te verlich ten. en wij nemen deze gedegenheid te baat om namens het volk van de ge wezen Republieken onzen innigen dank te betuigen aan allen, die ons in het verleden liefdladiglijk hebben on dersteund. Het Boer en-volk je kan nim mer de hulp vergeten, die hetzelve be wezen werd' in de donkere uren van zijne beproeving. Het volk van de twee Republieken had alles veil voor zijne onafhanke lijkheid en nu die worstelstrijd voorbij is, staat het totaal geruïneerd. Hoewei wij niet de gelegenheid hadden een nauwkeurigen staat op te maken van die veiwoestins-, aangericht In de twee Republieken, zijn wij op grond van onze persoonlijke kennis overtuigd, dat er minstens dertig duizend huizen op de boerenplaatsen en bovendien tal van dorpen door de Britten gedurenae den oorlog verbrand of vernield) zijn. Onze. woningen met de meubelen zijn verbrand of vernield, onze boomgaar den neergeveld1, alle landbouwgereed schappen stuk geslagen, molens ver nietigd. elk levend dier is weggevoerd of gedood niets bleef ons, helaas! over. Het land' is eerte woestenij. Ook heeft de oorlog vele slachtoffers ge- eischt en het land weergalmt van het geween der hulpelooze weduwen en weezen. Bovendien behoeft niet te worden herinnerd hoeveel in de toekomst voor de opvoedii'no- van de kinderen onzer burgers zal noodig zijn. In dezen groeten nood wenden wij ons nu tot, de wereld- met het verzoen om door liefdadige bijdragen onze we. duwen en weezen. onze verminkten en andere nood'diruftlgen te hulp te ko men en onze kinderen behoorlijk te doen onderwijzen. Wij wijzen op de verschrikkelijke gevolgen van den ooriog, om unre groote behoeften ter kennis van de wereld te brengen en geenszins om de gemoederen opnieuw gaande te ma ken. Het zwaard rust nu in de schede en alle geschillen zwijgen in tegenwoordigheid) van zoo groote e±- lende. De schade, door den oorlog berok kend. is onbeschrijfelijk groot, zoodat het kleine bedrag dat Engeland1, vol gens de termen van overgave, zal schenken, zelfs indien tienmaal ver menigvuldigd geheel en al ontoerei kend zal zijn om ook maar de oor logsverliezen te dekken. De weduwen en weezen. oe ver minkten en nooddruftigen. en onze kinderen voor wie alleen wij dit. be roep doen, zullen dus daaruit weinig en in de meeste gevallen niets trek ken. Alle bijdragen zullen gestort worden in een fonds genaamd „Het Generale Boeren-Hulp-Fonds", en dit fonds zal uitsluitend besteed worden om in de behoeften van de personen, voor wie hetzelve verzameld wordt nu en in de toekomst te voorzien. Wij verzoeken vriendelijk de Harte lijke samenwerking van de bestaande comités in de verschillende landen van Europa en Amerika, en staan nu op het punt die landen beurtelings een bezoek te brengen ten emae de zaait behoorlijk te organiseeren. LOUIS BOTRA. C. R. DE WET. J. H. DE LA REY. Permits voor Zuid-Afrika. Het Britsche Consulaat deelt mede, dat ten gevolge van de afschaffing der Krijgs wet in de Kaapkolonie, permits niet meer noodig zijn voor personen, die zich naar de havens ol' plaatsen in de Kolo nie begeven. De voorwaarden, waaronder een per mit om naar Natal, de Transvaal en de Oranje-Rivier Kolonie te gaan, kan wor den verkregen, zijn als volgt: 1. Het doel van de reis moet definitief zijn. 2. Alle aanvragers moeten voldoende bewijs leveren.dat hen een bepaalde zaak of betrekking wacht in Zuid-Afrika. Het enkel vooruitzicht van werk te zullen vinden is niet voldoende. 3. Aanbiedingen en bevestigingen van betrekkingen of werk moeten schriftelijk zijn en gelegaliseerd door een „Justice of the Palace", of predikant of andere au toriteit van de plaats, waar de werkge ver verblijf houdt. 4. Vertegenwoordigers van bestaande firma's in Europa behooren een geschre ven overeenkomst te toonen, waarin staat, dat zij op een vast salaris in dienst zijn genomen, en niet slechts agenten zijn, wien een bepaalde commissie is be loofd op bestellingen of verlcoopingen. 5. Echt-genooten en familiebetrekkingen die naar hunnen echtgenoot of familie 'in Z.-Afrika wenschen te gaan, moeten eene schriftelijke verklaring vertoonen van den echtgenoot of de familie, waar in staat, dat de onderteekenaar wenscht, dat zijne echtgenoote of familiebetrek king naar hem of naar de familie kome, en verder, dat hij of de familie zorgen zal voor het onderhoud van den bedoel den persoon. Deze verklaring moet ver gezeld zijn van een certificaat van een persoon van autoriteit in dezelfde plaats, die den schrijver kent en garandeeren kan, dat bij in eene positie is de persoon in quaestie te onderhouden en zulks wenscht te doen. Het is niet zoozeer van belang, dat men 100 pd. st. medeneemt naar Afrika, of bewijs geeft, dat men bet heeft bij aankomst, als men slechts bewijs kan ge ven, dat men alleszins in staat is zich zelf te onderhouden. Alle ex-burgers en krijgsgevangenen op parool moeten schrijven naar de Per mit Office, 47, Victoriastreet, Londen. S Generaal de Wet. Men meldt uit den Haag Toen generaal De Wet uit Rotterdam naar het Doelenhotel terugkeerde, wachte hem de droeve tijding, dat zijn 13jaa-ig zoontje, tengevolge van eau oorziekte, in Zuidafrika was overleden, Generaal De Wet, die toch reeds we gens vermoeienis zijn verblijf te Rot térdam had ingekort, was door het treurige bericht ten zeerste geschokt. Toch nam de zwaarbeproefde man hedenvoormiddag met de generaals Botha en De la Reij, in het Doelenho tel, weer deel aan een samenkomst, waarbij ook tegenwoordig was dr. I.eyds. Een nette dame. Te Hilversum kocht dezer dagen een netgekleede dame bij een goudsmid iets ter waarde van 15 cent en legde een gulden op de toonbank. Tegelijk vroeg zij, hoe laat de eerstvolgende tram naar Laren vertrok. De goudsmid ging het even nazien, en noemde haar toen het tijdstip, waarop zij zeilde ..Dan moet ik voortmaken," Hij gaf toen inderhaast 85 cent terug. Na haar vertrek ontdekte hij, dat de gulden een Wurtembergsche gul den was van het jaar 1843. Onmiddel lijk snelde hij op de fiets naar het sta tion der Gooische stoomtram, doch van de dame was aldaar niets te zien. Scheidsgerecht. In de Dinsdagmiddagzitting van het Scheidsgerecht inzake het geschil tus- scben Amerika en Mexico heeft het scheidsgerecht geweigerd het verzoek van den agent van Amerika, om senator Descamps, een der advocaten van Ame- rikaansche- zijde, door den dood der Ko ningin van België verhinderd heden te verschijnen, alsnog te hooren Maandag a. s., na het antwoord van Mexico. Hierop heeft de advocaat voor Mexico zijn pleidooi aangevangen, betoogende, dat, waar het hier niet' geldt een con flict tusschen natiën in den eigenlijken zin, maar Amerika eenvoudig tusschen- beide komt in het belang eener private vordering van den aartsbisschop en de bisschoppen van Californië tegen het gouvernement van Mexico, hier uitslui tend het positief Mexicaansch privaat recht van toepassing is en niet eenig vaag beginsel van billijkheid, waarop de tegenpartij een beroep doet. Vervolgens zette pleiter uiteen, dat be doeld fonds tot stand is gekomen door dat de Jezuïeten naar Californië waren gezonden door den koning van Spanje, ten einde die streek te veroveren en aan den Koning te onderwerpen; en dat de Spaansche kroon, en later het gouverne ment van Mexico, doch nimmer de Kerk of de eischende bisschop beschikkings recht over het fonds hadden. Heden 10 uur voortzetting. Hotbericht. De dienst, welke H. M. bij haar aan staand verblijf op t Loo zal vergezel len, zal bestaan uit: jhr. v. d. Poll. kamerheer-ceremoniemeesterluit. ter zee le kl. jhr Van Geen, adjudantle luitenant jhr. Sickinge, ordonnance- officier, terwijl tevens medegaan de kapitein-luit. ter zee le kl. jhr. v. d. Staal, particulier secretaris, en van wege het Kabinet de referendaris baron De Vos van Steenwijk. President Steijn. De oud-president van den Oranje- Vrijstaat en bondgenoot van de Zuid- Afr. Republiek, de heer Steijn, heeft gistermiddag Scheveningen verlaten, om in de Zwitsersche bergen geduren de het aanstaande, najaar verder her stel te zoeken voor zijn reeds veel ver beterde gezondheid. Met dezelfde voorzorgsmaatregelen als, bij zijn komst uit zijn vaderland hier te lande genomen waren, werd de zieke gisteren van zijn villa te Sche veningen naar het Staatsspoor ver. voerd, t.w. op een brancard, die ge plaatst word in hetsalonrijtuig, waar mede de lijder met zijn gezin de reis naar Garens maakt. l)e heer Steijn wordt op reis omgeven door zijn lijfgeneesheer, de heeren Eraser en Deprez, den oud-gedelegeer de Fischer en dr. Iveuchenius, die zijn collega op reis zal adSisteeren. Minister van Koloniën. Wij kunnen thans mededeelen, dat de lieer A. W. F. Idenburg, lid van de Tweede Kamer, is aangewezen als op volger van den overleden minister van koloniën. Zijn benoeming kan Woens dag (heden) of Donderdag in de St. Ct. verwacht worden. CN. C) I)r. Sniiaeptnau aan 't woord. Dr. Schaepman heeft op den Frie sehen katholiekendag een rede gehou den, waarin hij betoogde dat de christelijke regeering niet tevreden is met vage woorden, doch wat men aaclit te moete-n. doen is gedaan met krach- tig beleid. Dat komt. duidelijk uit in de militaire wetten en bij de Beroeps- wet. zei_ spreker. De jongste Troon rede wijst er op. dat deze regeering haar eigen weg zal gaan. In cieze Troonrede, een merkwaardig staats stuk, dat van vroed regeeringsbeleid getuigt, ligt voor de waarheid dezer profetie meer dan eene vingerwijzing. B.v. in de volgende ztnsmeqe, welke één in flatteerendle, maar in eenvou dige woorden te lezen geeft: „In het nieuwe zittingjaar zullen bij de Sta- ten-Generaal worden ingediend wets ontwerpen tot gedeeltelijke wijziging van de provinciale en gemeentewet, tot meerdere vrijmaking van het hoo- ger en middelbaar onderwijs, -tot in perking van den vaccinedwang, tot meerdere ontwikkeling van net hooger en middelbaar vakonderwijs, tot rege ling van de pensionneenng der bij zondere onderwijzers en van weou- wen van alle onderwijzers, alsmede van een wet tot vervanging van de arbeidswet". Bij een goede doorlezing en beschouwing dezer zinsnede komt mien tot de gevolgtrekking dat ze iets meer is dan een dorre reeks. Ten eer ste die provinciale en gemeentewet, ene de elementaire vormen onzer staat huishouding betreffen. Van de be slissingen, welke dien aangaande geno men worden, hangt toch af. of den staat het recht toegekend zal worden alle verrichtingen voor het maatschap, pelijk lichaam te beheerschen of dat nok de rechten van die oude en Krach tige geledingen van dat lichaam zul len worden geëerbiedigd. De opvolging van de in die zinsnede opgesomde wetsontwerpen werd door den spreker niet. toevallig genoemd. Met name door de liberale onderwijs-! wetgeving i's toch op de autonomie der "gemeenten zeer veel inbreuk ge maakt.; in plaats van een autonomisti sche heeft deze wetgeving een atono- mistisehe schikking der gemeenten in het leven geroepen, en noe wanstaltig zulks is, kan men aan de weet komen bij een beshouwing van bet feit, dat een .gemeente, welke daaraan geen ne- hoefte heeft, wegens Haar bevolkings cijfer verplicht kan worden een hoo- gere burgerschool op te riemen. Men ic- toch verplicht belastingen op te brengen voer inrichtingen, welke men niet behoeft, niet noodig zal hebben. Tusschen *l)e| in die zinsneörei der Troonrede genoemde ontwerpen betref fende de provincies en het onderwijs bestaan dierhalve rangregeling, rang ordening. samenhang. Wat de inperking der vaccinedwang betreft, zei spreker, dat vaccraeawang geen vraag is van volksgezondheid, ••een Pandoradoos welke allerlei voor behoedsmiddelen tegen besmettelijke ziekten inhoudt, maar een vraag v~n persoonlijke vrijheid, van vrijheid an •iet geweten. Door spreker werd o. a. antwoord gegeven op de vragen: le. Hoe verkrij- en wij de meerderheid? Om tot de meerderheid te geraken, moet men aldus antwoordde spr. o. a. veei onaangenaams over het hoofd laten gaan; terwijl men, wanneer zij verkre gen is. van de Regeering slechts dat vorderen moet wat de waarachtige va derlandsliefde als beleid voorscnrijit. Is men in die minderheid, dain kan men strijd voeren over ledier punt, bijv door het vertoonen van de eigen vlag. door het lossen van eenige scno- ten. maar ook door de wetsvoorstellen van de Regeering. welke tegen ons overslaat, zoo veel mogelijk naar ae eigen beginselen trachten te wijzigen en te vervormen, ten einde cte tegen partij te leeren, d'at bet niet te doen is om de eigen belangen, maar die van! het vaderland te bevorderen. Daardoor krïi<rt de minderheid invloed op het zoog. vlottend deel der kiezers, gelijk kort geleden nog in Amsterdam IX het geval geweest i's. De tweede vraag is: -.Hoe verliest men de meer derheid?" lo. door uit het oog t« ver liezen. dat op deze wereld niets zon der geweldigen strijd niet alleen ver kregen. maar ook behouden wordt, Een les„ welke sinds 30 jaar woor Duitschïand. ten opzichte van Elzas en Lotharingen i'n practijk wordt ge bracht: 2o. door de meerderheid niet te bezigen tot 's lands heil- en volksze den en voor het tot stand' brengen van alles wat in het belang van het na tionale leven noodig. nuttig en moge lijk is. Veel beloven en niets doen is vailsch: wij moeten belooven wat wij kunnen doen. Een andere oorzaak van mogelijk verlies der meerderheid schul.it in het vergeten dat de meerderheid uit een coalitie is voortgekomen en men der halve daarin zijn eigen haan geen ko ning kan doen kraaien, of dat men zijn verplichtingen als deel der meier- derheid uit het oog verliest. Is men in de minderheid, dan kan net geen kwaad voor zijn individueele meemng uitte komen, doch wanneer men tot de meerderheid behoort, dan moet men de Regeering bij haar arbeid steunen; anders gaat de meerderheid, verloren. Ik ken mijn Pappenhei mers en ik ken ook mij zeiven. De Boeren-geiieraa'-s. De „Nieuwe Groninger" meldt, dat de Boerengeneraals, behalve De Wet, Vrij dagmiddag te Groningen komen. Zij vertrekken Zaterdagmorgen weer. Er is verzocht geen Transvaalsche volksliede ren te zingen. Voordracht. Evenals het vorige jaar organiseert de afdeeling Amsterdam van den Bond voor Ned. Onderwijzers ook dezen winter, be halve eenige buitengewone vergadering- gen, een cursus van een zestal voor drachten. Thans Is de leider F .v. d. Goes en het onderwerp: Theorie en toepassing van het historisch materialisme (Neder land in de 19e eeuw). De Rijkswerkinrichtingen. In de rijkswerkinrichtingen Veenhui- zen komt overbevolking. Ontruimde za len van een oud gebouw worden weer in gebruik genomen. En dat in dezen tijd van het jaar, nu de bevolking nog niet op haar sterkst is. Die overbevolking doet zich ook op an dere wijze gevoelen. Voor eenige jaren waren deze gewoonlijk ledig. Nu zijn ze altijd in gebruik; en soms moeten de door den raad van tucht veroordeelden drie weken in voorarrest wachten, eer zij hunne straf in de gewone cel kunnen ondergaan. Vervolgens vertoeven som migen van deze veroordeelden weken lang in celletjes van ruim 2 M. lang en 1.5 M. breed, waarvan de helft door de brits in beslag wordt genomen, eer er voor hen plaats is in de grootere cellen, voor langer verblijf bestemd. En in het hospitaal, voor weinige jaren gebouwd, hetzelfde. De twee ontspan ningszalen voor herstellende zieken zijn nooit als zoodanig in gebruik geweest, maar hebben altijd als ziekenzalen dienst gedaan; terwijl ook de barak voor besmettelijke ziekten sedert een paar ja ren voortdurend als gewoon hospitaal in gebruik is. 't „Nieuws" meldt: Iedereen noemde baar „tante Toos"; niet alleen in haar onmiddellijke omge ving, in het circus Oscar Carré, maar in alle plaatsen, binnen- en buitenslands, sprak men haar als zoodanig aan. Die alom bekende vrouw is Zaterdagavond plotseling, midden in haar werk, te Mun- chen overleden. Zij, de wed. Gras—Lurasco, was 35 ja ren lang buraliste aan het circus, overal bekend om haar groote gezelligheid en haar grooten hoed, waaronder haar vriendelijke, goedmoedige lach uitblonk. Zij wist te verhalen van al de voorname heeren, vooral in den Haag, waaronder niet minder dan de Kroonprins, die zoo minzaam en lief met haar waren. Zij kon van al de reizen en wederwaardig heden in het circus-leven zoo gezellig praten, altijd opgewekt en vroolijk. Die levenslustigheid behield zij tot haar laat ste oogenbliklcen, tot haar 68e levensjaar. Eene oude bekende. In het T. v. N. I. deelt de heer Van Krl de publicatie mede, den lsten (niet lddi&n) April 1851 door den resi dent van Menado gericht aan hoofden en bevolking der Minahassa. D'ie pu blicatie werd opgesteld door den secre taris der residentie Douwes Dek ker (Multatuli). Zij was echter sind's lang bekend. Niet alleen werd zij gepubliceerd in 't Soer. Hbld. van 1879, maar men vindt haar ook op blz. 82 en vlg. van de .Brieven van Multatuli, het ontstaan van den Havelaar", 1890. Het onderschrift is daar juister weergegeven. Tn de officieele publica tie staat natuurlijk niet wie haar op stelde, maar wel, ler zijde van de on der teekening door den resident ..In kennisse van mij, E. Douwes Dekker, secretaris", INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet teruggegeven. Haarlem, 23 Sept. 1902. Mijnheer de Redacteur! Voor het volgende verzoek ik be leefd plaatsing. Naar aanleiding van uw verslag van d<e vergadering, jl. Maandag avond in „St.-Bavo" gehouden, ver oorloof ik mij eeniige opmerkingen. Met verwondering las ik daarin, dat gij den heer Blauw (van wie u beweeri dat hij an-archist is, wat u niet bewijzen kunt) aanvoerder laat zijn van de ovaties hier en daar ge bracht. Dit kan beslist als vuile laster wor den aangemerkt. De heer Blauw heeft geen woord1 gerept wat aanlei ding zou kunnea geven tot het ge beurde. Meerderen met mij kunnen dat getuigen. Ofschoon ik het niet geloof dat het in den aard van den heer Blauw ligt om dergelijke laag heden door de justitie te laten onder zoeken, komlt het mij toch zeer ge- wenscht voor, aangezien het toch niet aangaat om iemand zoo in het open haar te kwalificeeren. Uit het geheele verslag meen ik op te merken, dat gij het wilt laiten voor komen, alsof het publiek de aanlei- dende oorzaak was, van de herrie in de vergadering. Maar ge vergeet uit te laten komen, dat het gegoede in gezetenen te dezer Stede waren, die hun best dedien om de vergadering in de war te sturen. Dat gewroet was dan ook de aanleiding van de sleep der gebeurtenissen welke zich daarna afspeelden. Nu is het zeer gemakkelijk om een ander daar de schuld! van te geven. Ook de ovatie aan v. dl. Kamp was niet geheel bedoeld, als zou hij de drijfveer zijn van het Itooneel-rélletje. Och, wij weten wel, dat zulke trucken het werken is van de mannen der duisternis. I Maar het is te hopen, dat zulk wroeten in den nacht, onmogelijk wordt gemaakt, en tenminste niet langer bijstand vindt in de pers. Met dank voor de plaatsing, P. MEIJER. Naar aanleiding van het bovenstaand ingezonden stuk verklaren wij aan het hoofd van den stoet iemand gezien le hebben, in wien wij meenden den heer Blauw te herkennen. Mogelijk hebben wij ons dus vergist in den persoon. Ove rigens geven wij den beer Meijer in overweging ons verslag nog eens goed na te lezen. Daarin wordt wei degelijk gezegd, dat de stoornis in de zaal werd teweeggebracht door lawaai op het too- neel. Ten slotte conslateeren wij, dat bij on ze redactie een rectificatie steeds op een voudig verzoek te verkrijgen en daverend dreigement daarvoor overbodig is RED. Sport en Wedstrijden Harddraverijen te Alkmaar. De Dinsdag ie Alkmaar gehouden harddra verij ter gelegenheid van de Landbouwtentoon stelling in de groote harddraverslaan door paarden van alle landen en rassen, aangespan nen zoor tweewielige rijtuigen, om prijzen van 1 350, f 150 en 50 vond plaats onder alle gunstige omstandigheden, die men zich maar kon en mocht denkeu.' prachtig weer, een on telbare massa menschen, allen even opgewekt, omringd door een prachtige natuur zooals de Alkmaarsche Hout die kan bieden, haast on- noodig versierd met een menigte vlaggen en opgeluisterd door een goed muziekkorps. Tien paarden dongen mede: de le prijs werd gewonnen door ..David A" van de wed. A. de Goede uit de Purmer, bereden door C, Bier; de 2e door ..Egbertine", van den Stal Jan Steen, den Haag, bereden door A. C. v d, Ak ker, en de 3e door „Sador TI" van H. Glas Jz. te Loppersum, liereden door J. Ensing. Het Concours Hippique vanwege de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw uitge schreven, had plaats op het terrein der ten toonstelling, dat er zich bij uitstek gunstig voor leende. Het was voor de duizenden toe schouwers een heerlijk gezicht die fraaie paarden, met. sierlijke tuigen gespannen voor magnifique rijtuigen, door een geoefende hand bereden op een terrein, smaakvol ver sierd en beschenen door een heerlijke herfst zon aan een helderblauwen hemel. Alles alles werkte er toe mede om het geheel prach tig te kunnen noemen. No. 1 Concours voor het schoonste eu hest- gaande rijtuigpaard, toehehoorende aan par ticulieren of handelaren, le prijs A. A. van den Berg. Haarlem; 2e prijs H. F. Bultman Hz.. Haarlemmermeer; 3e prijs J. Hiscott, Wlmmenum; 4e prijs F. Kessler. Zaandam. No. 2. Concours voor het schoonste en best- gaando rijtuigpaard, toehehoorende aan per sonen. wier hoofdbedrijf landbouw is. le prijs K. A. Kaan en Cons. Anna Paulowna; 2e prijs P. D. M. Scholten, Haarlemmermeer: 2e prijs C. Biesheuvel, id.; 3e prijs J W. H. Geer- lings, Purmerend; 3e prijs A. D. Sleutel, Wle- ringerwaard. Eervolle vermeldingen werden toegekend aan E. Zijp Kz., Wieringerwaard; P Barendregt, Beverwijk: H. Eecen, Oud Karspel; J Bruin, Zuid-Schermer, en H. Stam, Oudendijk. No. 3. Concours voor het schoonste en best- gaande tweespan, toehehoorende aan parti culieren of handelaren, le prijs A. A. v. d. Berg. Haarlem: 2e prijs dezelfde. No. 4. Concours voor het schoonste en best- gaande tweespan, toehehoorende aan perso- ne, wier hoofdbedrijf landbouw is. le prijs M. J. L. Schram. Bloemendaal; 2e prijs D. Willig Jr.. Oudendijk. De slotnummers1 défilé van de paarden die den vorigen dag werden bekroond eu de uit voering van eenige bewegingen door het per soneel van het 2e regt. veld-artillerie te 's- Hage met 4 aangespannen stukken, waren een waardig slot van een heerlijk geheel Leger en Vloot. Een cursus tot opleiding voor den officiers rang wordt ingesteld bij de regimenten infan terie waaronder het regiment grenadiers en jagers wordt geacht te zijn begrepen geheel of gedeeltelijk in garnizoen te 's-Gra- venhage, Bergeu-op-Zoom Leiden, Amersfoort, Breda en Arnhem, alsmede bij het instruc tie-bataljon Het bestuur van den cursus is opgedragen a. bij het instructie-bataljon aan een der kapiteins van dat bataljon; b. bij elk van de regimenten infanterie,waarbij een cur sus Is gevestigd; aan een kapitein van het wapen der infanterie, die, voor zooveel hij op het tijdstp zijner aanwijzing tot directeur geen kapitein voor speciale diensten is. daar voor zoo spoedig mogelijk wordt aangewezen. De kapitein, heiast met het bestuur vau eenen cursus, voert, als zoodanig, den titel van di recteur van den cursus". Aan den cursus wordt onderwijs gegeven van 1 October tot ongeveer 15 Juli. De onderofficieren van den hoofdcursus, die dezer dagen zijn benoemd tot 2e luit. der inf. en tot 2e luit. kwartiermeester, zullen op 4 Oct bij de slaven der inf. korpsen worden beeedigd en ln functie gesteld. Onderwijs. AcatL examens. Utrecht. 1. Nat uur k. de heeren G. v. Ter- wisga en W. Hoortmau. Doet. Rechtsw. de heer Th. J. H. Aquarius. B. en W. van Amsterdam stellen den ge meenteraad voor, het aantal herhalingsscho len te bepalen op 38, en deze te openen l No vember a.s. De kosten worden begroot op t 72.500, benevens f 5000 voor eerste aanschaf fing van leer- en hulpmiddelen. Git een en ander blijkt, dat met het oog op liet groot aantal leerlingen, dat zich aanmeld de. namelijk voor de scholen voor jongens met uitgebreid leerplan 1144, idem beperkt leer plan 565, idem voor meisjes met uitgebreid leerplan (opleiding voor administratie) 564, voor de scholen voor meisjes met uitgebreid leerplan (opleiding voor dienstboden) 873, voor de scholen voor meisjes met beperkt leerplan (avondscholen) 131, idem (middagschool) 22. het oorspronkelijk aantal herhalingsscholen met 4 is uitgebreid. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Salak, van Java naar Rot terdam, vertrok 22 Sept. van Marseille. Het stoomschip Malang, van Rotterdam naar Java, arriveerde 23 Sept. te Padang. Het dubbelschroefstoomschip Potsdam, van de Holland—Amerika Lijn, van Newyork naar Rotterdam, vertrok 23 Sept., des voormiddags 6 uur van Boulogne. Het dubbelschroefstoomschip Potsdam, van de Holland—Amerika Lijn, arriveerde 23 Sept. van Newyork te Rotterdam. Het stoomschip Soestdijk, van de Holland— Amerika Lijn. arriveerde 23 Sept. van New port News te Rotterdam. Het stoomschip Soembawa, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 23 Sept. te Havre. Het stoomschip Prins Hendrik, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 22 Sept. van Port Said. Het stoomschip Java vertrok 22 Sept. van Samarang naar Noord-Amerika. Faillissementen. Uitgesproken: 's-Gravenhage, 19 Sept. A. J. ter Morshuizen, winkelier, aldaar. Rechter-commlssaris mr. C. W. Vollgraff.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2