f 18.960. De overige inschrijvers al len te Haarlem. Uit de Omstreken. Overveen. De heer F. W. R. Grippeling, wet houder alhier, is hedennacht plotse ling overleden. Burg. en Wefch. van Bloemendaal maken bekend, dat er op 1 Oct a.s. weer gelegenheid is :tot het plaatsen van nieuwe leerlingen op de openh. school ie Overveen. Ouders en voogden, die hunne kin deren of pupillen op genoemde school geplaatst wenschen te zien, kunnen zich daartoe aanmelden bij het Hoofd der school, den heer C. J. Th. Leistikow. Heemstede. Ten nadeele van G. van der Eem al hier zijn konijnen ontvreemd, tegen den vermoedelijken .dader is proces verbaal opgemaakt. Stiphout en van der Klashorst, on langs in hechtenis genomen als ver- vht van de diefstallen met braak al hier in den laatsten tijd gepleegd, zijn wederom op vrije voeten gesteld. Hillegom. De kinderen van de School met den Bijbel alhier maakten gisteren een pleizierreisje naar Zandvoolrt. De Harmonie bracht de kinderen weg, en haalde hen ook weer in, waarna nog een wandeling door het dorp gemaakt werd. Yelsen Ter gelegenheid voor de a.s. trouw partij van baron E. L. L, van Tuijll van Serooskerken, van ..Velserbeek" alhier, zal door ingezetenen de bui tenplaats worden versierd'. Reeds heeft men aan beide ingangen van Velserbeek" prachtige eerepoorten ge maakt, waarvan toe aan de buiten plaats guirlandes zullen worden ge hangen. IJmuiden. Woensdagmiddag kwam hier de ha- ringlogger K. W. 108 Minister Ivuyper. 'schipper Post, binnen met niet minder dan 31 last having dit vaartuig kwam nu reeds voor de vierde maal met ha ring binnen en nu na slechts 10 dagen uit geweest te zijn. De vangst schijnt dit jaar bijzonder loonend te zijn. Zandvoort. Woensdag j.l. bezochten ongeveer 135 schoolkinderen uit Hillegom onze gemeente. Voorafgegaan door het fanfarekorps uit Hillegom. trokken de kinderen onder koofdgeleide van den heer A. J. Somsen Tzn. in optocht door het dorp. In .Ons Huis' werdten eeni- ge iververschingen gebhuikt en aan het strand' vermaakte de jeugd zich kostelijk. Te 4 uur vertrok het gezel schap. In Juni 1901 werden ten Post- en Telegraafkantore behandeld 1061 tele grammen tegen 1101 in Juni 1902. In Juli' 1901 2392 tegen 2651 in Juli j.l., en in Augustus 1901 3237 tegen 3407 in Augustus 1902. Het aantal telephonische gesprekken bedroeg in Juni. Juli en Augustus 1901 respectievelijk 319. 718 en 893 tegen 33S. 886 en 1136 gedurende diezelfde maanden van dit jaar. In 1902 werden in die drie zomer maanden 988 telegrammen en gesprek ken meer behandeld en gevoerd dan gedurende die maanden van bet vorige jaar. Wel een groote vooruitgang. Sloten. De herbouw der boerderij van jnr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg in de Lutkemeerpolder is opgedragen aan den aannemer Van Mierlo, alhier, voor f 13.700. Door den heer Mr. J. W. H. Rut gers van Rozenburg te Amsterdam, .|s alhijefr aanbesteed: Het bouwen eener bouwmanswoning in den Lut- kemeerpolder gem. Sloten. Ingekomen waren 6 biljetten. Laag ste inschrijver bleek te zijn de heer P. J. v. Mierlo alhier voor f 12365. De Coöp. Vereeniging „Ken U Zei ven" alhier heeft de levering van pl. m. 47.000 kg. lijnkoeken en 186.000 kg. lijnmeel opgedragen aan de Ruhrorter Oliefabriek te Amsterdam. Haarlemmermeer. De 11 aspiranten die zich onderwier pen aan het toelatingsexamen vow den Rijkstuinbouw-winterschool te Aals meer, zijn alle toegelaten. De levering door de landbouwvereeni- ging te Haarlemmermeer van lijnkoe ken en lijnmeel is bij aanbesteding ge gund aan de fabriek „Landbouw" te Utrecht en bedraagt; 233,000 lijnkoeken en 150.000 kilo lijnmeel. Het getal leden der gezondheidscom missie, wier getal door den Commissa ris der Koningin op 7 is bepaald, zal haar zetel te Aalsmeer hebben. Door den Raad van Aalsmeer is tot concierge van 't gemeentehuis benoemd J. de Boer en is de begrooting dier ge meente vastgesteld op 1 37879 in ont vangst en uitgaaf over 1903. De hoofde lijke omslag werd gebracht op f 10.800. Binnenland. H. M. de Koningin heeft het Be scherm vrouw schap van de Vereeniging van leden der Nederlandsche ridder orden aanvaard'. Jlir. Mr. de Savornin Lohman. Een Ilaagsche correspondent van het „Hbld." schrijft: Eenigen tijd geleden heeft door de pers het gerucht geloopen. dat de neer De Savornin Lohman zou worden be noemd tot lid van den Raad van State in de vacature-Ilubrecht. Wij kunnen mededeelen dat thans vaststaat, dat de heer Lohman niet naar aat nougu college zal verhuizen, en dus voor de Tweede Kamer behouden blijft. Een tijding die zeker niet alleen onder de geestverwanten van den heer Lohman met ingenomenheid1 zal worden Be groet. Moordaanslag. Men schrijft uit Tilburg aan de Nbr. In den afgeloopen nacht tusschen 12 en 1 uur is een moordaanslag ge pleegd door zekere C-, vroeger te Bre da thans te Tilburg woonachtig. Hij bracht zijn vrouw, waarmede hi] eerst kort gehuwd is, een messteek in de borst toe. Hij had die steek zoo krach tig toegebracht dat het mes cvat op 't been afgestuit was, gelieel krom ge bogen was. De agent van politie Bre- keLmans. wiens hulp was ingeroepen, arresteerde hem en bracht hem geboeid naar het politiebureau alwaar hij be kende den steek opzettelijk en met voorbedachten rade te hebben loege- bracht met liet dioel zijn vrouw, waar mede hij in ongenoegen leefde, te doo- den. Dr. Daamen heeft haar benan- deld. Hedenmorgen was haar toestand bevredigend. De lieer Reitz geïnterviewd. Een vertegenwoordiger van de N. R. Ci. heeft met den heer Re'itz een ge sprek gehad over het sluiten van den vrede cn over de amnestie. Ten op zichte van het eerste punt heeft de heer Reitz slechts bevestigd, wat hij reeds heeft verteld, Wat de heer Reitz zeide over dc am nestie vertelt de N. R- Ct. aldus: De onderhandelaars van Boerenzijde mochten oo dit stuk gerust wezen. Zij hadden hun vrienden uit de Kaap kolonie niet in den steek gelaten zij hadden voor hun straffeloosheid ge zorgd. Immers, van de rebellen, d'ie nog in hei veld waren, zouden de „rank and file", de gewone burgers, met, verlies van het kiesrecht vrij ko men. Dat zij desondanks bij de over gave in de gevangenis zijn gezet, en vele hunner op belachelijke beschuldi gingen van tegen het oorlogsgebruik gehandeld te hebben, vervolgd worden, is een woordbreuk van Engelschen kant, waarop de Boeven niet konden rc-kenen. Maar wie ambtenaar waren geweest onder de Iiaapsche regeering of offi cier waren 'in den oorlog, zouden voor den rechter moeten komen en gestraft worden, zij 't dan niet met de dood straf. Maar ook dit beteekende zeer weinig. In het geheel vielen zes of zeven man onder deze bepaling. Vóór de overeenkomst geteekend werd, be gaf generaal Smuts, voormalig staats- pvocureur van de Z. A. Piepubliek, zich naar Sir Gordon Sprigg. den eerste- mïnister der Kaapkolonie, om van de zen te verkrijgen, dat die zes of zeven man ongemoeid zouden worden gela ten. Slaagdie hij daarin, niet, dan zou er voor gezorgd worden, dat die man nen, voordat de wapenen neergelegd werden, de grens over en in veiligheid kwamen. De heer Reitz heeft Smuts niet meer gesproken, en weet niet. hoe deze. 'in zijn zending geslaagd is. In elk geval heeft hij niet gehoord, dat een van die zes of zeven man voor den rechter is gebracht. Gelijk men ziet hebben de vertegen woordigers van Transvaal en Vrijstaat dus gezorgd, dat de Kapenaars, die nog te velde waren, ongestraft bleven. Maar Natal, heette het niet in het stuk. dat Kitchener en Milner betref fende de rebellen aan de Boeren-onder- handelaars voorlegden, dat de Natal- sche rebellen onvoorwaardelijk naar de wet des lands gestraft zouden wor den'? Ongetwijfeld, maar dat was met voordacht zoo fier gezegd, om beter te bedekken, dat de zaak niets beteekende. Er waren in Natal geen rebellen meer en die er nog 'in de republikeinsche' commandos waren, bevonden zich op repubiikeinsch gebied. Heden ten dage zijn er nog eenige Natalsche rebellen m Transvaal, maar zij blijven daar. tntd'at de gelieele zaak uit is. De quaestie van de Natalsche rebellen had niets te beduiden. En nu'de amnestie, d'ie men met de kroning verwachtte voor alle rebellen. De heer Reitz zegt, dat cle Boeren daar omtrent alle zekerheid hadden, die ze verlangen konden. Milner en Kitche ner zeiden hun, dat die amnestie niet in de vredesvoorwaarden kon opgeno men worden, aangezien zij een recht van de kroon is. Maar Kitchener zou d:e amnestie aanbevelen, voordragen. Nu was dat geen belofte van Lord Kit chener persoonlijk. Hij vertegenwoor digde de Engelsche regeerine. Wat hij bij de onderhandelingen zeide, verze kerde en beloofde de Engelsche regee ring. Die belofte kon dus niet anders beschouwd worden, dan dat bij de kroning dan zou 't gebeuren, de Engelsche regeering de amnestie zou voordragen bij den Koning, die er dan alleen over te zeggen had. Dat was een verbintenis, waarop de Boeren mochten afgaan. Op de bijeenkomst van Londen heeft Chamberlain gezegd, dat hij van niets anders wist dan wat er in zijn stukken voorkwam, en daarin stond van die verbintenis geen woord. En Kitchener zelf beweerde, dat het voorgelezen stuk betreffende de behandeling van de re bellen het eenige bindende stuk was. Dat was omvaar. De Engelsche regee ring was door het woord van haar vertegenwoordiger in eere gebonden, de amnestie hij den Koning voor te dragen. Maar Kitchener, om de re geering te sparen, ontkende een ver plichting. De heer Reitz heeft nog een persoon lijke grief tegen Kitchener. Op de hij- eenkomst verweet Chamberlain aan Reitz, dat hij zijn woord brak. Te Pre toria had hij zu-,h onderworpen door de voorwaarden te teekenen en daar mede verklaard Britsch onderdaan to zijn, en nu wierp hij de verantwoorde lijkheid daarvan van z'ich en ging te gen Engeland te keer. Dat hoorde Lord Kitchener zwijgend aan, en zei niet, dat de heer Reitz. voor hij teékenae, hem gevraagd had. of 't wel duidelijk was, dat hij ieeken- de in zijn hoedanigheid van lid der Transvaalsche regeering en onderhan delaar maar niet als privaat persoon. Kitchener stemde toe, dat Reitz alleen teekende in zijn hoedanigheid. Dus was de bedoeling duidelijk, dat de heer Reitz zich niet individueel aan Enge land onderwierp, en niet verklaarde Britsch onderdaan te worden. Hij bleef vrij man. In kan met Engelan.i geen vrede maken, zeide de heer Reit?. De heer Chamberlain, zoo sprak de heer Reitz ongeveer, 'is er vlug mede. mij van onwaarheid te beschuldigen. Maar wie zoo haastig iemand een leu genaar noemt, heeft zelf achter de deur gestaan. Aanstaande Kamervacature. Wannéér het besluit tot benoeming van den lieer Idenburg als minister van koloniën zal zijn verschenen, zal hij moeten aftreden als afgevaardigde voor Gouda en. naar met zekerheid kan worden aangenomen, zich niet her kiesbaar stellen. In anti-revolutionaire kringen heeft men, naar verluid, reeds nu het oog gevestigd op m. S. de Vries, Czn.. alvócaat en procureur, school opziener in het arrondissement Zaan dam en lid van den Arnsterdamschen gemeenteraad, ais aanstaande cand'i- daat van de rechterzijde, ter vervul ling der vacature in het district Gouda. Ook wordt de naam van den heer H. de Wilde, lid van den Haagschen gemeen teraad en van de Prov. Staten van Zuid-IIolland. in die kringen genoemd, maar het is niet waarschijnlijk, dat deze zich beschikbaar zal stellen. Wettelijke bescherming van arbeiders. In cle tweede jaarvergadering der Vereeniging tot wettelijke bescherming van arbeiders, die te Keulen wordt ge houden. werden onder de Nederlanders opgemerkt, de heeren Taltna. regee- r i ngscomnissaris, Kevdijk, Treub, Fal- kenhm'g en De Vaoys. Voor liet lidmaatschap der Neder-' landsche sectie ijde Nederlandsche Vereeniging voor wettelijke bescher ming der arbeiders) heeft men zich te vervoegen tot mr. J, D. van Ketwich Verschuur te 's-Gravenhage. De jaar-- lijksclie contributie bedraagt ten minste f 5. Een vondst. Uit Bolsward schrijft men Aan den Zuidwestkant van deze stad, aan 't Oordtje, is men bezig een terp af te graven, en zijn een zestal geraamten gevonden. Op den vas ten hoek komt een fundament Me voor schijn, dat. met een daar gevonden regenbak en een paar putten of regen tonnen erop wijst, dat er een gebouw moet hebben gestaan. De regenbak, van kleine afmeting, was nog geheel gaaf. en bijna mejt den grond gelijk. Slechts de zodfe dekte nog het gewelf. Trouwens is in vroegeren tijd reeds 1 M. dikte van de terp afgegraven. Op ongeveer M. beneden den bega- nen grond werd een buizenriool ge vonden, de buizen van heel oud mo del zonder kraag. Blijkbaar komt het riool van het oude muurwerk van daan, maar het is nog niet uitge maakt wat op die zwaTe fundamenten heeft gerust. Een oude platte grond- teekening van Bolsward (kaart van Blaeu) wijst aan dat er een groot, hoog huis heeft gestaan. In den grond werden ook beenderen van paarden en koeien gevonden en vele Friesche steenen (moppen). Treurig ongeluk. De boereinzoon S. uit Grijpskerk, die Maandag naar zijn broeder ging, wonende in den Panserpolder, om te jagen, heeft het ongeluk gehad, zich zelf met het jachtgeweer dood te schieten. Hij moet een oogenblik ge meend hebben dat het geweer onge laden was. Aangevallen. De heer P. kaashandelaar te Sneek werd gisteren op een stoomfiets geze ten door een grooten hond aangeval len. Hij viel op den grond en bleef bewusteloos liggen. In een boerderij binnengedragen, bleek zijn hoofd ern stig gewond. Na verhond'en te zijn, keerde hij per fiets naar Sneek terug, waar heelkundige hulp werd ingeroe pen. Brand. Te Termunterzijl zijn vijf huizen afgebrand. Zondagmiddag brak op den Ginne- k en steenweg bij Breda brand uijt in den stal van de melkinrichting van den heer S., die geheel uitbrandde. Ongelukken. Op die pas aangelegde, nieuwe schietbaan bij de Luchte Lochem, ge beurde Zondagmiddag een ernstig on geluk. Een schuttei- uit die plaats, zekere Hondeveld, zou een schot lossen meft een geweer, dat uit Vorden was mee gebracht. Toen hij den vinger aan den trekker had, vloog de grendel terug en kreeg hij deze en de geheele kruitlading in heft gezicht, terwijl de kogel in den loop bleef zitten. Bij on derzoek bleek, dat er geen sluitstuk op het geweer zat. Er wordt onder zocht, wie van deze nalatigheid de schuld draagt, H. werd ernstig in het aangezicht gewond, vooral aan neus en oogen. De vrees is niet buitengesloten, dat hij een dezer laatste, misschien beide zal moeten missen. Te Schoonhoven is een schrikkelijk ongeluk gebeurd. Een 12-jarige knaap, A. D., had zich in een onbe waakt oogenblik begeven naar den graanzolder van den heer C. S. T., dien hij van tijd tot tijd behulpzaam was bij het vervoeren van winkelgoe deren; spelende me(t de staande spil van het luiwerk in den graanmolen, schijnt hij al ronddraaiende duizelig te zijn geworden, met het gvolg, dat de machine hem deerlijk verminkte en de dood schier onmiddellijk volg de. Brand. Door onbekend gebleven oorzaak ontstond gistermiddag omstreeks 4 uur brand in de droogkamer der gas- gloeilichtfabriek Hollandia aan den Singel bij de Beulingstraat te Amster dam. Twee bedienden, die op de ilweede verdieping bezig waren, von den een uitweg over het dak. De eer ste em tweede verdieping brandden uit; de geleden schade is door assu rantie gedekt. INGE/ON DEN MEDEDEE- LINCJLN. 30 cents per regel. Ödol-Mo*i«l water een '.j fllaco.ii 60 cent! onderwijs. Aan (Je in de Jongste Troonrede aangekon digde Staatscommissie voor het onderwijs zal worden opgedragen omtrent de van alle zij den aanbevolen reorganisatie van het on derwijs voor algemeene vorming de ver- eischte voorstellen te doen. Zulk eene reorganisatie zal zóó diep in het wezen van het lager, middelbaar, gymna siaal en universitair onderwijs ingrijpen, dat aan hare verwezenlijking niet kan ge dacht worden, alvorens door deskundigen in deze onderscheidene takken van onder wijs de wijze van uitvoering en de te ver wachten gevolgen, zoo paedagogische als financïèeje van zulk een reorganisatie, nauwkeurig ouder de oogen zullen zijn ge zien. Vooral de ongereede toestand van het lierhalingsonderwijs. dat zich nu allicht kan ontwikkelen in eene richting, die later aan genoemde regeling in den weg zou blijken te staan, zal ook een onderdeel uitmaken van den werkkring der in te stellen Staats commissie. (N. R. Ct.) Acad. examens. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afge legd het candidaats-examen in de genees kunde door den heer P. G. J. Duker; het 2e natuurkundig examen door den heer J. Groesbeek. I.eiden. Met goed gevolg afgelegd het can didaats-examen Nederlandsche letteren door den heer H. A. W. van der Vecht; het prop. examen godgeleerdheid door den heer C. M. Briet; het 2e natuurkundig examen door den heer H. Houtman Utrecht. Cand. Geneesk. de heeren A. K. M. Noyons. L. Weyl, 2e Natuurk. de heer J. Exalto. Prop Geneesk. de lieer C. Bakker. Sport en Wedstrijden Wedrenuen te Bergen. De races, welke van wege de „Kennemer Sportclub'" op Zondag 2S September te Ber gen zullen worden gehouden, beloven deze maal zeer veel. Behalve dat er 64 paarden zijn aangegeven (47 voor de draverijen en 17 voor de rennummers) zal een match ge reden worden tusschen Loafer en Parsimo ny. De inleg bedraagt voor loder dezer paar den f 125. De Kennemer Sportclub heeft hieraan een prijs toegevoegd van 250 en een souvenir voor den rijder van het win nend paard. Voor de heat-harddraverij zijn 10 paarden ingeschreven. Aan prijzen zal worden besteed pl. m. I 3000. We denken, da' deze courses nog meer bezoekers zullen trekken dan de beide vorige. Stoom vaartbenchien. Het stoomschip Gedé, van Rotterdam naar Java, vertrok 23 Sept. van Southampton. Het stoomschip Bali arriveerde 23 Sept. van Java te Delaware Breakwater v. o. Het stoomschip Koningin Regentes, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 23 Sep tember te Genua. Het stoomschip Priam vertrok 21 Sept. van Batavia naar Amsterdam. Het stoomschip Prins Willem II. van Pa ramaribo naar Amsterdam, vertrok 24 Sept. des voorm. 1 uur van Havre. Het stoomschip Isis, met de Indische, Chi- neesche en Australische mails s.s. Britan nia, vertrok 24 Sept van Port Said naar Brindisi. Het kan den 26sten aldaar worden verwacht. Het stoomschip Soembawa. van Java naar Amsterdam, vertrok 24 Sept. van Havre. Het stoomschip Ardjoeno vertrok 24 Sept. van Batavia naar Rotterdam. Het stoomschip Solo vertrok 24 Sept. van Batavia naar Rotterdam. Faillissementen. Uitgesproken te Rotterdam. Woensdag 24 Sept, J. den Hollander, met selaar, aldaar. Rechter-commissaris mr. C. O. Segers. rornelis Wilke. timmerman, aldaar. Rech ter-commissaris alsvoren. Albertus Hendricus Johannes Koopmei- ners, bellanger en stoffeerder en koopman, aldaar. Rechter-Comm. alsvoren. J. Smitskamp, zilversmid, aldaar. Rechter- Comm. mr, G. F. J. de Jongh. Opgeheven is het faillissement, van J. G. Reket. firma Lijphart Co., aldaar. Uitgesproken: Heerenveen. 22 September. D. S. Dijkstra, rijwielreparateur en koopman- te Steenwijk. Rechter-commissaris- mr. D. J. R. Brants. Breda, 23 Sept, J. Mols, winkelier in manu facturen, te Tilburg. Rechter-commissaris: mr. G. F. AI. Pathuis Cremers. Arnhem. 22 Sept. A. B. C. Martens, wId- kelier in schoenen, te Nijmegen. Rechter commissaris.- mr. II J. van der-Poel Hidijingh Opgeheven. A. H. J. van Daalhoff. Geëindigd: A. W. ten Broeke. koopman en kleermaker, te Eist; J. H. Holm, fotograaf, te Amsterdam. Rechtszaken. De booze IJtje. Ytje Jellen is eene Amsterdamsche juffrouw, die vriendin is van Amster damsche inbrekers. Zij neemt haar petje af voor jongens die netjes een brandkast kunnen openmaken." Door de Amsterdamsche Rechtbank werd zij eenigen tijd geleden veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf, wegens het als echt en onvervalschlt uitgeven van een valschen rijksdaal der. Voor het gerechtshof kwam. zij in hooger beroep van dit vonnis. Toen voorlezing was gedaan van het arrest, dat bevestigde het vonnis der Amsterdamsche Rechtbank, en toen haar vervolgens door den presi dent was gezegd in de gebruikelijke bewoordingen, dat de wet aan de ver oordeelden toestond een termijn van drie vrije dagen om van de beslissing van het Hof te komen in cassatie, toen vroeg Ytje het woord, zij moest nog wat zeggen. De president gaf haar evenwel te kennen, dat daartoe nu geen gelegenheid meer was. En toen begon Ytje te zeggen wat zij op het hart had zonder permissie. Zij waarschuwde de raadsheeren, dat zij wel moesten bedenken, dat zij direct naar den Hoogen Raad ging. Di)t ge schiedde zeer luid en in krasse be-' woordingen. Ytje werd snel de rechtzaal uit ge bracht, door den veldwachter, die haar bij den arm hield, en onder op- pergeleide van den deurwaarder. Met het gelaat naar boven gekeerd, naar de publieke tribune, waar de vrienden verzameld waren, reip zij toen met schelle stem, dat zij direcit naar het hoogste rechtscollege ging, want dat zij iets zeer onwelriekends heeft aan wat zij, met een nog iets anderen term, aanduidde als het geklelhs van het Hof, dat zij verder „geen zin heeft een jaar onschuldig voor een ander op te knappen," en dat zij van den Hoogen Raad er nog net zoo lief een jaar bij krijgt. Zware mishandeling. De Amsterdamsche rechtbank ver oordeelde G. Majoor Mz., ter zake van zware mishandeling gepleegd tegen den 71-jarigen Donker te Laren tot 2 jaar gevangenisstraf. Frans Hosier. In weerwil van alle tegenspraak en onzekerheid heeft dan toch vandaag de beruchte Rosier voor de hem ten laste gelegde afdreiging bij de weduwe van Dregt terecht gestaan. Er mag men zou het- haast vergeten nog wel even in herinnering worden gebracht, dat Rosier gevangen genomen was onder verdenking van den moord op mejuf frouw Van W'eemen te hebben gepleegd en dat eerst tijdens de instructie in deze zaak genoeg licht over de zaait der af dreiging opging, om Rosier daarvoor te vervolgen. In cle Jansstraat was het van morgen vóór de zitting .begon, nauwelijks druk ker dan gewoonlijk. Het publiek voor de algemeene tribune was niet zoo talrijk, als wij dat met het oog op de belang stelling, die de persoon van den- be klaagde heeft, wel zouden hebben ver wacht. Des te merkwaardiger was het schouwspel, dat de gereserveerde plaat sen in de zaal opleverden. Zooveel aan vraag was daarvoor gekomen, dat de (jpstitie had moeten overgaan tot uttdee- ling van toegangskaarten, genummerd als _in een schouwburg. En aan een schouwburg deed het wel denken, toen de houten bankeni waren gevuld met i dames en heeren, vóór de zitting vroo- lijk onder elkander pratende, in afwach ting van de komst v,an den held van dit treurspel, in waarheid een ridder van de droevige figuur. Tot de publieke tribune werden slechts een veertigtal personen toegela ten. De Rechtbank bestond uit de heeren Mr. de Clercq; van Weel, voorzitter; Mr. vorii Reelcen en Losecaat Vermeer, rechters, Mr. de Vries van Doesburgh, subs, off. em Mr. van Sloterdijk, subs, griffier. Rosier werd door twee Rijksveldwach ters geboeid binnengebracht. Hij heeft nu een rossig baardje, is gekleed in een blauwen colbert, een sporthemd, bruinen pantalon, en roode pantoffels. Door den president werd hem meegedeeld, dat de handboeien hem zouden worden afgeno men als hij zich bedaard gedroeg, het geen hij met een hoofdknik beloofde. Het feit hem ten laste gelegd is als volgt omschreven: FRANCISCUS I-IENDRICUS ROSIER, geboren te Utrecht, 28 jaren, van he ro ep smid, zonder bekende woon- of verblijf plaats hier te lande, thans gedetineerd te, Haarlem, ter zake dathij in den voormiddag van 8 October 1901 tusschen 10 en 11 uur te Haarlem, zich heeft begeven naar de woning van Anna van der Nes weduwe Gerrit van Dregt. Nieuw straat 3 boven, en na te zijn binnen gelaten in de voorkamer dïejr woning uit zijn zakken heeft te voorschijn gehaaid en op die weduwe heeft gericht gehou den met dreigend gebaar een revolver en. een dolk of dolkmes, en dat hij alstoeu door aan gemelde weduwe te zeggen, dat hij honderd gulden van haar moest hebben, waarmede hij ge red zoude zijn, en door daaraan toe te voegen, de bedreiging dat als zij het geld niet gaf en leven maakte, hij haar dood zou schieten of althans dat zij niet levend van de kamer zoude komen, al kostte hem dit ook zijn le ien (houdende hij haar daarbij de re. volver voor het aangezicht om to lalen zien, dat dit wapen met scherpe patro nen was geladen) en dat als hij na zijn vertrek vernam, dat zij toch over het gebeurde had gesproken (bij stil zwijgen harerzijds zou hij haar he- geld binnen enkele weken teruggeven) hij op haar leven zoude loopen of haar 13-jarig zoontje Nicolaas Johannes zoude oplichten, haar, met het oog merk om zich wederrechtelijk te be- voordeelen, hoeft gedwongen om te voorschijn te halen eu aan hem af- ot over te geven twee bankbiljetten, ieder van f40 en een zak inhoudende zilvergeld tot een bedrag van f57.50, een en ander toebehoorende aan meer- gemeJd'e weduwe, althans aan een an der dan aan hem beklaagde, van welke gelden hij beklaagde een be drag van f135 heeft tot zich genomen en zich toegeëigend, alles na b'innen de laatste 5 jaren aan dit feit voorafge. gaan gevangenisstraf hem opgelegd wegens „Diefstal" onder verzwarende omstandigheden, geheel te hebben on dergaan. Gedurende cle voorlezing van de stukken luistert Rosier met aandacht. Wij konden hem nu goed opnemen. 7ijn gezicht met rechten neus en klei nen mond1 zou geen ongunstigen indruk maken, wanneer zijn oogen anders waren, Maar die zijn scherp, fel, sluwals hij ze opslaat, krijgt men dadelijk den indruk, dat hij een vast beraden man is, die niet licht voor iets terugdeinst. Rosier erkent, dat hij den 29sten Sept. 1901 uit de gevangenis ontslagen werd. Op de vraag van den president, waar hij naderhand gewoond heeft, verklaart hij kalm, liever geen ant woord te zullen geven. _De eerste getuige is Mej. Anna van Nes, weduwe van G. van Dregt. Zij vertelt hoe den 7den October 1901 een man bij haar aanbelde, die haar vroeg te spreken, en zich aanmeldde als ad vocaat van de Kloveniersburgwal te Amsterdam. Zij liet hem daarop bo ven. waarop hij haar een verhaal op- dischte over eigendommen, die haai man zou hebben bezeten op Schalk wijk, Toen ging hij heen. maar kwam den volgenden ochtend terug en liep direct naar boven, waar de getuige, die direct onraad! vermoedde, zeer van ontstelde. Nadat hij haar gevraagd had, of haar zoontje thuis of op school was, haalde, hij eert revolver en een dolkmes uit den zak en zeivroeger heb ik met je man zaken gedaan en nou moet ik geld hebben." Gaf zij dat niet, dan zou noch zij, noch hijzelf le vend uit de kamer komen. Met hon derd gulden was hij geholpen'. Toen dwong hij haar de gordijnen te slui ten, zette haar cle revolver op den eenen en het dolkmes op den anderen schouder en dwong haar zoo achteruit te loopen naar de andere kamer, waar de brandkast stond. Toen Kaf zij hem liet geld. dat in de dagvaarding vermeld staat. Een hor loge met ketling liet hij haar houden, omdat het een gedachtenis van haai man was. Toen zij het geld gegeven had. dreigde hij haar opnieuw met clen re volver, en maande haar aan, om geen aangifte bij de politie te doen. Waarom hij den eersten das- niet- reeds haar afgeperst had. verklaarde hij hierdoor, dat. toen haar zoontje tnuis was. en hij geen dubbelen moord wou begaan. Hij had ook een moeder. Gevraagd of zij in Rosier den man herkent, antwoordt zij met beslistheid ja. „Kuilt u zich daarin niet vergissen, vraagt de president. „Neen". Getuige herinnert zich niet, dat. hij gedreigd heeft haar zoontje op te lich ten, als zij aangifte1 deed. Rosier verklaart niet de persoon ge weest te zijn, die de juffrouw bedoelt. Met haar omstandigheden kon hij niet op de hoogte zijn, omdat hij sedert negen jaar niet in Haarlem is geweest. De getuige blijft volhouden, dat zij hem herkent, „aan zijn geheel". Hij zag er toen goed uit. Rosier zegt, dat hij toen pas uit de gevangenis kwam en er juist heel slecht uitzag. „Waarom heeft getuige altijd ge sproken van een blond en niet van een rossig persoon vraagt Rosier. „Ik word altijd rood genoemd. De ambtenaar van het O. M. zegt, dat die rossighéid juist in zijn baard zil, en dat hij toen geen baard droeg De verdediger, Mr. F. C. de Geerl vraagt, of getuige cle verklaring terug neemt. dat Rosier gekleed was in een zwart pak. Get,, antwoordt, dat zij den tweeden dag meer op zijn persoon, dan op zijn kleedmg gelet beeft. Verdediger vraagt, of cle man op een fiets m wieri zij den dief herkende, dezelfde is als Rosier. Getuige neeft dien fietsrijder niet pertinent herkend, zij dacht het maar een oogenblik in haar zenuwachtig heid. "Vooral de oogopslag is juffrouw van Dregt opgevallen. Hij was wild en woest. Daarna komt de getuige juffrouw Bonfrère voor, die beneden juffrouw van Dregt woont. Den 7den October heeft zij den man zien aanbellen, d'ie een tweekleurige jas droeg. Hij bleef toen heel kort. Dinsdags zag zij hem weer komon en zei tot, haar dochter „daar heb je dien advocaat weer want juffrouw van Dregt had haar van het eerste bezoek verteld. Wat er bo ven is voorgevallen, heeft ze niet ge hoord. \V el heeft ze hem zien weg gaan. Vier keer keek hij om. Zij verklaart eveneeens, dat Rosier de man is. Toen droeg hij geen baard, wel een snorretje, handschoe nen en bruingele schoenen. Het her haalde omkijken gaf haar aanleiding om tot haar dochter te zeggen: wat doet die man vreemd, 't is of üij bang is, dat de juffrouw hem zal naloopen". Op aandringen van liaar dochter naar boven gaande vond zij juffrouw Van Dregt, in zeer renuwachtigen toe stand, het brandkastje open; eerst wou ze, uit wees voor het leven van haar zoontje, niets zeggen, maar na derhand vertelde zij alles wat er ge beurd was. Aan juffrouw Van Dregt wordt nu weer gevraagd, of zij zich niet herin neren kan, dat Rosier gedreigd heeft haai* lurid1 te zullen oplichten als zij geen geld gaf. Positief bevestigt juffrouw Van Dregtdat niet. Zij vreesde wel voor onheil voor liaar kind, omdat dergelij ke- oplichting van kinderen meer voor gekomen is. Aan haar verklaring voegt ze no"- toe, dat Rosier Beloofd heeft haar 'het geld later terug te zen den. Op cl® balustrade van de beklaagden bank slaande herhaalt Rosier, dat hij het niet geweest is. De verdediger doet opmerken, dat. getuige juffrouw Bonfrère bij den rechter commissaris den beklaagde niet zoo positief heeft herkend. Juf frouw Bonfrère houdt evenwel vol. dat Rosier de man is. Juffrouw Len teman is de derde getuige. Bij haar is de dader geweest, om informatie over juffrouw Van Dregt. Later kwam hij nog bij haar terug, om te zeggen, dat het de rechte niet geweest was. Die hij bedoelde was dikker. Hij zag er toen goeduit, had zeer kort geknipt haar en maar weinig snor. „Kijk u Rosier nu eens aan," zegt de president. „Dat is de persoon," zegt de getui ge, „hij is het zeker." Rosier zegt, dat hij bij haar niet ge weest is. De getuige vergist zich hij is het niet en kan toch geen zwart wit noemen. De volgende getuige is de heer C. M, Dekker, godsdienstonderwijzer in de strafgevangenis te Scheveningen, die mededeelt, dat Rosier bij bet ver laten van de gevangenis ongeveer f 100 had. Getuige heeft daarvoor o.a. klee- ren gekocht bij de firma Peek en Clop- penburg. Bekl. zag er toen goed uit en had kortgeknipt haar. Rosier zegt, dat zijn zwager, uit Haarlem, hem f 100 heeft toegezonden en toen tezamen f156 had. Gevraagd over uen oogopslag van

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2