Bontwerker. Chemisier. TELEPHOON 604. Buitengewoon groote aparte elegante modellen Bericht de ontvangst der NOUVEAUTÉ'S voor het aan staande Winterseizoen. en prachtvolle collectie van zeer Colliers, Moffen enz. van de goed koopste tot de duurste soorten. Pelsmantels, Pelsjassen, Dames en Heerenmutsen, Voetzak- ken, Canapé- en Haardkleeden, Koetsierspelerines enz. Maken, vermaken en overtrekken van pelsmantels, pelsjassen. Vervormen van alle Bontwerken tot de nieuwste Amerikaan- sche modellen. Zuiveren van mot, repareeren, moffen voeren enz. Groote collectie Heeren-Artikelen, Tricot-Ondergoederen, Parapluies enz. Prijsraadsel. komst van het paar den] volke te ver kondigen bazuinblazers wachtten den loekomstigen neerscher aan de noort van het slot op en ontvingen den ge lukkigen vrijer met schetterende fan fares het geheele hof liep te hoon en de oude koning, gelukkig over de keus zijns zoons, verwelkomde de ^e' ve verschijning allerhartelijkst. Tot zoover ging alles goed, maar nu moest het blijken of de toekomstige vorstin voldeed aan des prinsen twee de voorwaarde. Naar de troonzaal voerde een lan ge .spiegelgalerij en hierdoor zou de uitverkorene, getooid met een vorste lijk gewaad, en begeleid door een hof dame, zich naar vader en zoon bege ven, voor de officieele ontvangst. Met het kostbare kleed en het d'ia manten snoer om den albasten hals, dat schitterde als de lieve zon. zag 'i meisje er inderdaad verrukkelijk uit. en de eerste blik, dien de jonkvrouw in een der spiegels wierp, deecl haar verraist stilstaan. Zoo schoon had zij zichzelf niet ge dacht, zij was een geboren koningin. Voortdurend het hoofd links of rechts wendend, schreed zij voorwaarts en naderde met trotsche houding den troon. Het prachtexemplaar van een vrouw werd alleen door den koning ontvan gen. De prins had- zijn biezen al ge pakt, vluchtend voor zooveel coquet- terie, verstoord door loet fiasco met dat hein zedig toeschijnende meisje. Met vergramde trekken stond de oude heer de schoone te woord. Juffrouw, mijn zoon heeft zich op het laatste oogenblik bedachthij wenscht voorloopig nog vrijgezel te blijven; ge kunt wel naar huis toe gaan, maar in uw öigen plunje. En tegen de prins zei papa Ge zijt een eigenzinnige gek een vrouw, zooals gij wilt krijgt ge ner gens, maar ga je gang, ge moet het zelf weten. lie koningszoon trok er weer op uit en bracht nummer twee mee, die ech ter al evenmin als haar voorgangster kon nalaten haar spiegelbeeld te be wonderen en daarom cito naar de oudelui teruggezonden. Ten derdenmale werd de reis door het land' ondernomen door den bruids werver en nu blijkbaar met meer suc ces. In een ganzenhoedster, een meis je, zoo schoon, dat de beide and:eren zelfs niet in haar schaduw konden staan, meende de prins zijn ideaal te hebben gevonden. Zoo'n zedig, zoo'n naief, bescheiden kind, ze was nau welijks zeventien jaar, had hij nog nimmer ontmoet. En het vertrouwen van den jongen vorst werd ditmaal gelukkig niet be schaamd. Den blik noch links noch rechts wen dend. maar het lieve kopje wat voor overgebogen en de oogen naar den grond gericht, .stapte het ganzenhoed stertje, door de spiegelgalerij. Met innige vreugde werd het meisje door vader en. zoon in dc troonzaal ontvangen. De oude heer straalde van geluk, dat e'hidelijk de vrijerij in orde was en zag zich nu, naar hij hoopte, weldra van den regeeringslast ontheven. En de prins voelde zich natuurlijk niet minder gelukkig, in haar een bruid naar zijn wensch te hebben gevonden. Onmiddellijk werd een aanvang ge maakt met de toebereidselen voor de huwelijksplechtigheid, die grootsch, indrukwekkend moest zijn. De bruid kreeg prachtige vertrekken en een uit gezochte garderobe tot haar beschik king en werd bediend door twee hof dames en drie kameniers. Koeriers verkondigden de olijde gebeurtenis door het gansche land, dat zich ten feest bereidde. Illuminaties en ootoch- ten werden op touw gezet en op alle muziekkorpsen werd beslag gelegd. De koninklijke kapelmeester compo neerde een hymne, waarvoor de hof poeet het libretto had gedicht. Het zou een jubeldag zijn voor volk en vorst, een dag, met gulden letteren :n de annalen der geschiedenis geboek staafd. Den avond vóór de groote gebeurte nis zat de koningszoon met zijn toe komstige gemalin in het prieel van het slotpark. Het was een idylle. Zacht- kens ruischte de wind door de toppen dep boomen en vriendelijk schoot de maan haar zilv'ren stralen door hei gen la art, het lieflijke tooneel daarbin nen flauw verlichtend. Het aanval lige kopje van de bruid rustte1 aan des prinsen breede borst en de heldere, blauwe kijkers van de ganzenhoedster blikten in het mannelijk gelaat van den gelukkigen bruidegom. Beiden gevoelden zich o, zoo geluk kig. Zeg, liefste, zei de koningszoon eensklaps, hoe komt het toch, dat ge op den dag- van de ontvangst ten pa- leize, toen ge door de spiegelgalerii liept, niet enmaal uw schitterend beeld bewonderd hebt? trok het u niet aan, mijn zedig meisje? O ja, antwoordde d'e schoone met. 'n hemelschen glimlach, dol, dolgraag had' ik mijzelf in die groote spiegels willen bewonderen, maar het was mij onmogelijk mijn hoofd om te draaien, ik had juist dien dag een stijven nek. Ordeteekenen. Op een ver verwijderd eiland leefde eens een koning. Aan zijn hof kwam op zekeren dag een zeevaarder, wiens borst met allerlei kruisen en ordetee- kens was versierd, en deze vertelde, dat in de landen over zee zulke teeke nen door de vorsten werden gegeven, als ze iemand eer wilden bewijzen. De koning was zeer verstandig en vol belangstelling in het geluk zijner onderdanen, en zond een minister uit om deze instelling te1 gaan bestudee- ren. Na een jaar keerde deze terug en bracht groote kiteten mee. vol van de mooiste kruisen, sterren an linten, die hij in de beschaafde landen had laten vervaardigen. De koning was verrukt en begon ter stond de schitterende sieraden uit te deelen. Het duurde niet lang, of het geheele hof liep vol ordeteekenen rond. daarna de beambten, vervolgens fa- frikanten, winkeliers, airbeiders, ja, 11a eenige jaren was er niemand-meer in het heele koninkrijk, die niet een aantal zulke kostbare aanhangsels be zat: Daar deze mienschen echter onbe schaafd waren, als waren het nog kin deren, werden zij jaloersch op elkan der, wanneer de een m.ee<r van zulke borstversie-rselen bezat dan de ander en allerlei nijd en haat kwam onder hen op, benevens vele hartstochten, dit te voren in het land geheel onbe kend waren. Bovendien geschiedde het goede dat ze verrichtten niet meer uit plichtsgevoel of uit liefde voor de gemeenschap, maar alleen om noa meer en hoogere orden te krijgen. Zoo was de koning zelf spoedig door geheel andere menschen omgeven, die het niet meer zoo trouw en opa-echt met hem meenden maar slechts trachtten hem te vleien, omgunstbewijzen te ontvangen. De koning bespeurde dat niet en ging voort met het uitdeelen van orden, totdat de kisten leeg waren. Wat nu Men zou nieuwe hebben kunnen la ten komen of laten maken. Maai- er deed zich ee-n ander bezwaar voor: de meesten hadden geen plaats meei om nog maar éen enkele zon of kruis of ster te kunnen hangen. En toch wilde hij zoo graag onderscheidingen verleenen het was zoo'n aangename bezigheid, om zich des voormiddags den tijd te dooden. Daar kwam op zekeren morgen de hofnar, die in den laatsten tijd bijna nooit bij den koning was geroepen, daar deze zich bezighield met de sol licitanten naar ridderorden, en vroeg, waarom zijn vorst zoo neerslachtig was. Aarzelend kwam de reden zijner be zorgdheid uit 'skonings mond. Ik zou wel iets weten, maar Uwe Majesteit moet niet boos worden of er om lachen. Dat werd beloofd en de nar zei ern sfcig Uwe Majesteit moet morgen op de audiëntie verschijnen zonder een enkele orde, en clan tevens een persoon dien Uwe Majesteit wil onderscheiden een groote ster of zon ontnemen. Ben je gek vroeg de Koning. Ik niet antwoorde de nar, maai ik heb ook nog nooit om een orde ge vraagd. Uwe Majesteit moest het eens probeeren, om iecler, die eer waardig 'is, een orde te ontnemen, en zulk een gunstbewijs in hetStaatsblad" bekend te maken. De koning- bleef een wijle verbaasd nadenken, toen wijfelde hij een poos, en zei eindelijk Maar als dan over jaren alle menschen zondei* orde zijn -- Dan, 0 koning, antwoordde de nar, zijn de kisten weer vol en ka.11 Uwe Majesteit weer orden gaan dra gen en d'e- sollicitanten zullen opnieuw toestroom en. Lang aarzelde de koning van het on beschaafde eiland nog, maar eindelijk volgde hij den raad vaai zijn nar op, wijl hij geen anderen uitweg zag. En zie... het. hielp! Dadelijk was de nieuwe mode inge burgerd toen de koning, volgens den raad van zijn hofnar, den volgenden morgen reeds een paar der hoogste, waardigheidsbekleed'ers een heele groo te ster had ontnomen, als bewijs zijner bijzondere tevredenheid. Dezen para deerden toen met groote open plekken op hun borst, .en binnen een paar da gen, begon het publiek de zaak met heel andere oogen aan te zien. Terwijl de menischen vroeger zoolang 'ze nog plaats hadden, hun orden ruim uit elkaar hingen, om zooveel moge lijk ruimte ermee te bedekken, schoven zij ze nu heel dicht bijeen, om ook open plekken te kunnen toonen. De koniing was overgelukkig en loonde zijn nar schitterend. Maar u. n stelde hij hem daarbij éen vraag Hue hij toch op het denkbeeld gekomen w as. Ik weet, zoo luidde het antword dat de menschen alles eervol vin tel,, wat cle een van den ander onderscn?i.tt en vooral wanneer het publiek dit kan zien, want de menschen, 0 koning, zijn menschen lang zijn, nu met de langere avonden en hei koelere weer, de lust tot dansen terugkomt. In deze statistiek is uitgere kend, dat bij een gewone wals iedere danser gemiddeld een weg van 1200 me ter aflegt. Dat is de langste der dansen als men de quadrille uitzondert, welker figuren ieder der acht personen, die er aan deelnemen, bijna twee kilometer laten afleggen. Onder de enkelvoudiige dansen komt a de wals de mazurka, die een w,eg van. 950 meter vertegenwoordigt; de pol ka 900 meter en de pas de quatre onge veer 800 meter. Op een groot bal, dat om ongeveer 10 uur 's avonds begint en om 5 uur in den morgen eindigt, maakt iemand, die aan alle dansen, ook aan den slotgalop deel genomen heeft, niet minder dan 56.000 passen, die een afstand van 38 Kilometer vertegenwoordigen, dat is on geveer zooveel als de weg van Amster dam naar Utrecht. Nagelschaar. Een nuttig instrumentje voor de toi lettafel is een nagelschaar in den vorm van een tang, als hierbij is afgebeeld. De nagels worden zeer gemakkelijk en rond met deze schaar geknipt. De inrichting van de tang is zoodanig, dat de lengte der nagels willekeurig genomen kan worden. AL.JLERJLKL Een dansstatitisek. Een merkwaardige dansstati'stiek, die dezer dagen verschenen is, kan van be Domhuis. Zeker weer verspeeld. Slimhof. Ja, verspeeld, altijd weer verspeeld. Ik zie geen uitweg meer. Alles is donker om ine heen. En ik heb je laten roepen, om je mijn laat ste besluit mede te deelen. Zie je dit pistool Domhuis. O hemel. Slimhof, Slim- hofWat ga je doen Slimhof. Ik wou het je verkoopen voor een tientje Uit de Moppentrommel, Wanhopig besluit. Domhuis. Hier ben ik, Slimhof ik hel je briefje ontvangen en ik ben onmiddellijk hierheen gehold,. Wat is er Slimhof Ach, goeie Domhuis, ik heb je dringend:, heel dringend nooclig. Domhuis. Dat heb je me geschre ven. Wat is er aan d'e hand? liever niet over spreken. Domhuis En ik dacht, dat je me juist had laten komen, om er over te spreken. Slimhof. Het is zoo ik word er gek van. Ach goeie Domhuis, beste Domhuis Domhuis. Zeer vereerd, maar zeg me nu toch wat er gebeurd is Slimhof. Een verschrikkelijk on gel uk Domhuis. Sappea-loot, is je vrouw dood. Slimhof. O, brave kerel, nobele vriendAlleen bij d'e gedachte dat zijn lieve Trui dood is, wordt hij bleek. Neen, stel je gerust, Trui leeftNiet haar heb ik verloren, geld ben ik kwijt. Ja, zei de moeder tot dje dochter, men zegt, het huwelijk is een loterij, en ik geloof het vast. Tk ook, antwoordde het meisje, maar waar kan ik een lootje halen? Hoe is het met je -rheumatiek Zachtjes aan, niet slechte, maar 'in ieder geval heb ik nu goede hoop. Dat doet me genoegen. Ja, dat lamme ding begon in mijn voeten en het is nu al tot in -mijn schouders gekropen. Over een week hoop ik, dat het in mijn hoed zit Kaartlegster Er zal een dag ko men, waarop ge met groot gevolg langs den weg zult rijden. Heer. En wanneer zal dat zijn? Kaartlegster. Dat mag ilc u niet zeggen. Heer. Hier is nog een gulden- dien geef ik u als ge het mij zegt Kaartlegster. Nu dan, op den dag van uw begrafenis. CORRECTIE. Nu, ze -mogen zeggen wat ze wil len, onze vriend Jan is toch een goed huisvader. Hm laten we zeggen een kof- fiehuisvad'er. Hij. Ach, wilt u mij dan zelfs geen hoop voor de toekomst geven? Dan zal ik wachten Zij. Welnu, kom -over tien jaar eens terug. De oplossing van ons vorig prijsraad sel was: PRESIDENT. Na loting werd den prijs toegekend aan den heer P. ROOS, Maarten van Heemskerkstraat 44. Ons nieuwe prijsraadsel is een plaats in Noord-Holland. Het eerste deel is een plaats in Dren the, het tweede een plaats in Zuid-Hol land. Als prijs loven wij uit: EEN KOP EN SCHOTEL. 1 r.Houts

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 8