H. LAMP, Tafel- en Bessertmessen. President Steijn. President Steyn werd' 'te Clarens bij zijn aankomst door een honderdvijf tigtal menschen ontvangen, die eer biedig het hoofd ontblootten. Af en toe hoorde men de kreet ..Vive Steyn" „Vive le président Steyn". De Bóeren-generaals. Te Zwolle zijn de Boerengeneraals aan het station plechtig ontvangen. Namens de afdeeling van de Z.-Afr. Vereeniging voerde d'ö heer D. J. R. Jordiens het woord. De muziek der Schutterij speelde het liedi: Sen ieder nasie het sijn land." Toen de generaals buiten versche nen, juichte het saamgestroomde volk hen toe. Ten stadhuize heette mr. J. A. van Rooyen, de burgemeester, hen wel kom. De zangvereniging ..Daniël de Lange" bracht op het stationsplein en kele liederen ten gehoore. Vervolgens werden de werkplaatsen der Staatsspoor bezichtigd. Burgerlijke ambtenareu. In een te Amsterdam gehouden alge- nu-ene vergadering van den Bond ter verkrijging eener wettelijke regeling van den toestand van burgerlijke ambtenaren liield de lieer C. T. Knot tenbelt een beschouwing over de rege ling van wachtgelden, waarbij hij tot, he-, volgende voorstel kwam lo. ieder ambtenaar kan onder toe kenning van wachtgeld, tijdelijk bui ten dienst gesteld worden, indien de door hem bekieede betrekking wordt opgeheven 2o. het wachtgeld bedraagt a. evenveel als het inkomen, indien dit niet meer dan 1000 bedraagt; b. 3/4 van het inkomen, indien dit meei dan f 1000 bedraagt met een minimum van f 1000 het maximum bedraagt f 3000 ;3o. een op wachtgeld gestelde ambtenaar kan staeds opnieuw in een andere betrekking van met minderen rang aangesteld worden enheeft reek; op minstens evenveel traktement als vroeger door hem genoten werd hij is verplicht dlie betrekking binnen 2 maanden, na daartoe te zijn aange steld, te aanvaarden, 4o. het wachtgeld vervalt» a. indien de amDtenaar wordt herplaatst in een betrekking, waar van de bezoldiging met de laatst door hem genotene gelijk staat of die over treft; b. indien hij wegens zijn leeftijd aanspraak op pensioen kan doen gel- dien c. indien hij uit den dienst wordt ontslagen d. indien door hem een aanstelling als bedoeld sub 3 wordt ge weigerd 5o. gedurende weiken wacht geld wordt genoten, rekent mede voor aanspraak op pensioen. D'i_ vergadering sprak in het alge meen de wen schel ijkheiu uit eene, wettelijke regeling van de wachtgelden voor alle. ambtenaren. Als laatste punt der agenda werd be handeld de bevordering. Na breedvoerige geöachtenwisse- ling, waarbij de praeadviezen der ju risten-vergadering over deze materie uitgebracht, tot grondslag waren geno men, werd door den voorzitter de ver gadering voor de vraag gesteld of de regeling" der bevordering in een alge- meene ambtenaarswet is mogelijk te achten. Deze vraag werd beslist ont kennend beantwoord. Hoofden van scholen- Het hoofdbestuur van de veregniging van hoofden van scholen in Nederland heeft oen adres gezonden aan den mi nister van hinnenlandsche zaken met betrekking tot de regeling der jaarwed den van de hoofden van scholen. Voedingsmiddelen. Als vervolg op de in het buitenland gehouden internationale congressen, zal te Amsterdam eene conferentie gehouden worden, waar ter sprake zal komen, de verbetering der voe dingsmiddelen. Aan de conferentie zal eene tentoonstelling verbonden zijn. Als leden voor Nederland zijn be noemd de heeren: J. Gaastra, consul van Siam te Dordrecht; dr. Gillavry, hoogleeraar te Leiden; Q. Bouvy, in dustrieel te Amsterdam; prof. Ad. Maijer, directeur der Landbouwschool te Wagenragen; G. Opdenberg, voorz. B. K. v. K. te Amsterdam; W. Pen- ders, redacteur te Grave: dr. Rosén- stein, hoogleeraar te Leiden; dr. R- J- Stokvis, hoogleeraar te Amsterdam. Gouda. De verkiezing in het district Gouda voor een lid der Tweede Kamer, (va cature Idenburg) zal plaats hebben nier. en daar hield zij mijn hand zoo in de hare, alsof ik haar nooit meer los zou laten. Jasper, zeide zij op een fluiste renden toon, zacht en verkwikkend als de zuidenwind in de lente, Jasper Begg! Hoe zou het ook iemand anders zijn? O, wij moeten 't licht opsteken, Jasper Begg, of wij zouden elkaar m de duisternis verliezen. Miss Ruth, zei ik. licht of don ker ik ben hier volgens mijn orders gekomen, het schip is hier, en zooais ik tegen u zeide voordat de bruine man vandaan kwam, wij wachten op onze meesteres voor wij aan boord gaan. Zij stond met haar rug naar «Hl toe. toen ik dat zeide,en was druk bezig de gordijnen te laten vallen, en de lamp omhoog te draaien. Bij 't licht zarr ik dat zij een rijke, zwarte japon droeg met fluweel bedekt, en een snoer diamanten waren als een band door haar ereschel den haar gevlochten. Haar gelaat was nu eens opgevroolijkt door een van haar oude glimlachjes, dan weder zoo strak als had zij voor haar jaren veel geleden. Maar er was niets overdreven in haar praten, en wij spraken samen alsof Ken's Eiland niet vol met duivels was, en mijn le ven en dat van mijn manschappen niet op Vrijdag 10 October, de stem ming, zoo noodig, op 17 October en herstemming, indien noodig, op 27 October. Als candidaat voor de vacature- Idanburg wordt in het district Gouda ook genoemd de beer J. G. Heester man, directeur van Indische cultuur maatschappijen, te Amsterdam. Gemeente-telefoon. Door den Arnhemschen gemeente raad is besloten van de winst op de gem epmte-t'elefoon een bedrag van f 3405.56i ter heischikking diezer in richting te stellen en het resteeren.de bedrag ad f 4000 uit te keeren aan d'e gemeente. Eveneens wordt besloten aan de vereeniging Bureau voor soci ale adviezen een jaarlijksch subsidie van f 100 ite verleenen. Het voorstel om f 1500 beschikbaar te stellen voor een nader onderzoek betreffende de oprichting en het op maken van een avant-project voor een abattoir, geeft aanleiding tolt eenige discussie5 dewijl enkele leden niet inzien, waarvoor nu nog een na der onderzoek betreffende de oprich ting noodig zou zijn. Met 6 stemmen tegen wordt ten slotte het voorstel aangenomen. Brand te 's Gravenliage. Door een tot dusver onbekende oor zaak brak Vrijdagavond, tijdens af wezigheid der bewoners, te s'-Graven- hage, een zware uitslaande brand uit in de Ververstraat bij het Spui, in het woonhuis van Kempen, nouder van een aan de overzijde der straat gele gen huis van in- en verkoop. In deze dicht, bevolkte buurt bracht de brand groot© ontsteltenis te weeg. Door het krachtig optreden van d;e brandweer bleven de belendende perceelen ge spaard. Het huisje, waar de brand ont stond brandd'e geheel uit. De burge meester was ter plaatse aanwezig. De commissaris van politie Diietz, stelde een onderzoek in. Verzekering dekt de schade. Een mislukt huwelijk. U Men schrijft uit Barneveld aan „De Telegraaf." Een niet meer geheel jeugdige we duwe die sedert eenigen tijd het Beroep van buffetjuffrouw uitoefende, schreef onlangs in op een huwelijksadverten tie, waarin een van zijn rente levend en. op een buitentje wonend weduw naar een levensgezellin vroeg. Het bleek dat de steller der adver tentie zich in een der buurtschappen onzer gemeente gevestigd had. Vol gens getuigenis van de weduwe moet de eerste kennismaking reeds buiten gewoon hartelijk geweest zijn. Beiden gevoelden bij voorbaat dat zij bestemd waren elkander een hemel tje op aarde te bezorgen. En daar de weduwe iu het bezit van een werke lijk fraaien inboedel was. kwam men weldra overeen, dat deze meubelen zoo spoedig mogelijk naar 's mans woning, die immers toch hun beider tehuis zou worden, zouden worden overgebracht. Dit geschiedde en de aanstaande huisvader toonde zich hoogelijk met al het fraais ingenomen. Gedurende een korte afwezigheid der weduwe wer den roerende brieven vol lief die en trouw gewisseld'. Vooral die van den ..rentenier" waren volgens het oordeel der huren, die later in de gelegenheid gesteld werden deze brieven te lezen, innig en welgemeend'. Na een verblijf van enkele dagen van de weduwe in liet huis van den uitverkorene haars harten was de trouwdag dan ook wel dra vastgesteld'. Reeds was bij een stal houder in de buurt een rijtuig bespro ken om deftif ten gemeentehuize al hier den band van liefde en trouw te doen sliuten. Jammer genoeg moest de weduwe nog een paar dagen op reis en gedu rende dien t"d nam de weduwnaar de gelegenheid waar om zooveel moge lijk de meubelen voor een appel en een ei te gelde temaken. Zelfs moeten overgordijnen van f 200 voor f 1 en f 1.25 per stuk van d!e hand. gedaan zijn Dat de weduwe bij haar terugkomst hierover weinig gesticht was, laat zich begrijpen. Hevige scènes vielen voor en toch zag de arme weduwe zich ver plicht nog éénen nacht onder het dak van den man, die van een engel in eenduivel veeranderd was, zooals zij het noemde, door te brengen. Door bu ren geholpen, heeft zij den volgenden dag de rest harer meubelen nog we ten te redden. Veel moet echter reeds verdwenen geweest zijn. Natuurlijk is aangifte bij de politie gedaan en dezei heeft reeds eenige goederen opge spoord. Verder zal een gestreng onder zoek worden ingesteld. Gevangenissen. Volgens d© plannen, die de Minister van Justitie blijkt te hebben ten op- zichte van de gestichten te Heereveen, aen een znden draadje hing. Je moet me niet miss Ruth noe men, zei ze, toen zij klaar was niet de lamp en haar schrijfwerk op ae ta fel opborg, dat weet je toch wei. Jas per Begg. Jij was toch ook hij mijn huwelijk is het werkelijk niet meer dian twaalf maanden geleden? Een zucht ontsnapte haar lippen, zulle een zucht die een geschiedenis van een vrouw heter vertelt dan alle boeken, en op liet oogenbli'k kwam een nieuwe uitdrukking op haar gezicht, de blik dien ik gezien had toen de bruine man 's morgens met «aai* sprak. Het is dertien maanden en dirie weken sinds gij miet Mr. Czerny naar de kathedraal te Nice güig, was mijn oogenblikkelijk antwoord, de dagen gaan in deze verwijderde streek lang zaam vooruit. Maar uwe vrienden heb ben u niet vergeten. Ik had' hier een bedoeling mee en zijbegreep dat. Niet dat zij mij vrij uit antwoordde zooals ik wenschte, want zij bezat het aardige air den* vrouw en meesteres die niet iets ver tellen wil van de geheimen van haar echtgenoot. Och zeide zij heel langzaam, de dagen zijn lan"- en de nachten nog langer, en natuurlijk ls mijn man nier Assen, Zwolle, Almelo en Deventer, zullen de vier eerstgenoemde gestich ten enkel en alleen als huizen van be waring en dus niet meer, zooals tot op heden, ook als hulpstrafgevange- nissen worden gébruikt, terwijl dat te Deventer zou worden opgeheven. Nu dient de vraa~ ernstig overwogen of die uitbreidng van de strafgevange nis te Zutphen met ongeveer 107 cel len. welke uitbreiding mede m 's Mi nisters plannen ligt, om langs dien weg te voorzien in het te verwachten te kort. aan cellen, als zóódanig aanbe veling verdient. Bij opheffing van bovengenoemde hulpstrafgevaingenissen zullen perso nen uit de provinciën Groningen, Friesland, Drenthe en Overijsel. die tot gevangenis worden veroordeeld, al bepaalt zich die straf ook tot slechts enkele weken of dagen en juist die korte gevangenisstraffen komen iiei meeste voor of te Groningen, of te Zutphen hunne straf zullen moeten ondergaan (want alleen de tot meer dan vijf jaren gevangenisstraf veroor deelden vinden te Leeuwarden plaats. Maar dian rijst de vraag, of de cellen, die men ie Zutphen wenscht te bou wen. daar nu wel op de geschikte plaats zullen staan; nf het voor de uit voering van de straffen niet beter, ja noodig mag worden geacht, om voor die groote uitgestrektheid méér dan deze twee plaatsen, die onderling niet minder dan 25 uur gaans van elkaar verwijderd liggen, aan te wijzen, al waar gevangenisstraf zal kunnen worden ondergaan. Als men rekening houdt met den economischen toestand van tot gevan genisstraf* veroordeelden, dan ligt liet voor de hand. dat. waai* verreweg het meerendleel hunner lot de behoeftigen behoort, in een zeer groot aantal ge vallen niet zal worden voldaan aan de oproeping om hunne straf te ko men ondergaan, als hunne woonplaats zooals dan heel dikwijls het geval zou zijn, 10, 12 en meer uren verwijderd is van de gevangenis, diie hen wacht. De weg daarheen is te ver om te voet le worden afgelegd en reisgeld ont breekt; men laat zi'ch düs opha len door de politie, om op the mani&r kosteloos te worden vervoerd. Nu zal iedereen gereedelijk toestemmen, diat .tot ophalen en transporteeren „dooi de politie" alleen in den uitersten nood behoort te wordene overgegaan; het is niet alleen duur en tijdroovend, maar het bluscht en dat is erger nog liet laatste vonkje eergevoel bij dein gehaalde en getransporteerde uit. En als straks de enkele weken of dagen gevangenisstraf zijn geboet, als die ontslagene1 gereeed staat om huiswaarts te keeren, dan kan het Rijk nog eens in dte kosten van de terug reis voorzien, of moeten de weinige centen, door d'en veroordeelde in de gevangenis verdiend, voor de reis in beslag genomen worden. Ons dunkt de voorgestelde regee- ling om meer dan eene reden niet aanbevelenswaardig. Katholiekendag te Nijmegen. Gisteren werd de 3de Diocesane Ka tholiekendag te Nijmegen gehouden en het standbeeld van mgr. F. Hamer en Gezellen plechtig onthuld. Duizenden uit het Bisdom 'sHertogenbosch wa ren opgekomen om met de talrijke Nij meegsche katholieken hun .landju weel le houden. Na afloop van den eeredienst te ruim 10.15 uur werden de afdeelings vergaderingen geopend. In de afdee ling besprak de heer Poell het sociale vraagstuk voor de werklieden" behan tweede afdeeling, die het „sociale vraagstuk voor den werkman" behan delde. traden als sprekers op pater Van Hooff en de heer Hermans, van Boxmeer, liet onderwerp der 3e af deeling was ..bestrijding van het drankmisbruik'' ingeleid1 door de hee ren Vesters te Vucht en Van Treffelen te Druten. In de 4e afdeeling kwam ..Onderwijs en Wetenschap" aan de orde. waarbij de heeren Kemps te Dinther, en dr. Sicking te 's-Hertogen- bosch referenten waren. In de 5e af deeling kwam de Boerenbond samen, die voorgelicht werd door den heer Roes, Deurne, en den heer Michielsen Dreumel. De 6e afdeeling besprak de „Belangen van dien Middenstand", waarbij de heer Prinsen, 's-Hertogen- bosch, en de heer Bassen, Helmond, hei woord voerden. S. D. A. P. Te Zwolle is onder voorzitterschap van Henri Polak gisteren het reorga nisatie-congres gehouden der S.D.A.P. Het beginselprogram der partij bleef buiten bespreking, en blijft, zooals het is. Haringspeten. Door de heeren Drucker, Ketelaar, Nol'ting, Pijnacker Hordijk en Smidt is voorgesteld om het in het Wetsont werp tot aanvulling van artikel 5 der Arbeidswet voorgestelde vierde lid van meestal ver van d'aan, Ik knikte met mijn hoofd en schooi den stoel dien zij mij had aangebo den, dicht bii de tafel. Zij keek naar de klok, alsof zij wilde, dat die wij zers stil zouden staan. Ik zag dat wij niet veiel tiid' te verliezen bad'den en die tijdl was ni:et lang genoeg voor veel mooie woorden. Miss Ruth, zeid'e ik zonder meer omslag, na wat ik vannacht gezien heb, twijfel ik niet, of ieder eerlijk mensch zal blij zijn, zoo ver mogelijk van Ken's Eiland en zijn bewoners af te gaan. U moet vergeven wat een eenvoudig zeeman zal zeggen, en Kern daarom toch een vriend blijven noe men. Toen gij geld achterliet in han den van den bankier, en de opdracht gaf voor een schm en het naar deze haven te brengen waren uw woor den tegen mij: Ik kan Je nog noodig hebben. Miss Ruth, ge hebt me noo dig, ik zou een gek moeten zijn om dat niet te zien. Gij hebt mijn hulp zeer noodig, mevrouw, en als ge dat zelf niet wilt bekennen, zal ik hot voor u zeggen. ZH hief haar hand op als wilde zij niet naar mij luisteren, maar ik was nu op den goeden weg. en ik hield aan, ondanks haar. Ja, zei ik, gij hebt vannacht uw artikel 5 dier Wet. in den aanhef te lezen „Tot 1 Januari 1905 kan bij algemee. nen maatregel van bestuur voor een of meer Acconntauts on Boekhouders. Het comité tol oprichting van den Algemeen Nederlandschen Bond van Accountants en Boekhouders dieelt ons mede, dat het in zijn poger, een onver wacht succes heeft gehad' en reeds eeni ge honderden bewijzen van instem ming inkwamen. Heit comité heeft de ontwei p-statuten met een memorie van toelichting aan belanghebbenden doen toekomen. Daaruit blijkt, dat de bond zich ten dori ?telt' de bevordering van de intel- leetueele en materieele belangen van accountants en boekhouders in het al gemeen. en van die zijner leden in het bijzonder, met terzijdestelling van alie godsdienstige, politieke en andere be- Belangen niet rakende quaestiën De Bond tracht dit doel te bereiken door 1. den stand van accountants en boekhouders te organiseeren 2. te streven naar wettelijke rege ling van het beroep o7 instandhouding van een bureel tot plaatsing; 4. het vormen van een vakbiblio theek 5. het zoo mogelijk verschaffen van gelegenheid tot beoefening van de ac countancy. het boekhouden, en wat daarmee in verband staat. 6. het uitreiken van bewijzen van bekwaamheid 7. propaganda te maken in woord en geschrift. Verder dooi' ale geoorloofde en wettige middelen, welke aan het doel van den Bond bevorderlijk kunnen zij n. Ook dames zullen tot het lidmaat schap van den Bond worden toegela ten. Heer en niet heer. Een inzender in de N. R. Courant schrijft: Het heeft meei*malen mijn aan dacht getrokken, dat bij officiieele be noemingen vóór den naam van den benoemde nu eens het predicaat „heer" geplaatst wordt, dan weder dit wordt weggelaten. Zoo was, om een sterk voorbeeld te noemen, in de zelfde reeks officieel© benoemingen d'e nieuwe minister* van koloniën geen „heer", een benoemde voorzitter bij den Mijnraad' wel. In de officieel© berichten van hedenmorgen was zoo wat de helft „heeren", waaronder een benoemd buitengewoon adelborst wel, een kapitein ter zee niet als „heer" getituleerd stond. Zou iemand mij ook kunnen mededeelen door wiens en naar welken maatstaf dit predicaat wordt verleend. Uit de Arbeiderswereld. BINNENLAND. De Kamer van Arbeid voor de bouw bedrijven te Rotterdam gaf indertijd aan de le patroonsvereeniging Rotter- damscke Bouwkring, aan de afdee ling Rotterdam van den Nederland- schen Aannemersbond en aan den Ro'ttqlrdamschen Bouwkring Alge meen Belang te kennen, dat naar haar gevoelen de "thans geldende standaardloonen vdor een timmer man, een metselaar en een opperman herziening behoeven en dat eenheid ook in den arbeidsduur wenschelijk is; redenen, waarom zij adviseeren binnen een niet te groote tijdsruimte loonsvierhooging in uitzicht (te stel len, met bepaling van een normalen arbeidsdag, en over te gaan tot af schaffing van het fooienstelsel, ook in den vorm van de hier en daar gel dende gewoonte om de ochtend- en namiddagschafttijden door te betalen. Door de genoemde vereenigingen werd in antwoord daarop medege deeld, dat het advies in zooverre ge volgd: was, dat, ingaande op den eer sten betaaldag in November, zou wor den, overgegaan tot het uitbetalen van de volgende normaalloonen: Aan een timmerman en aan een metselaar bij een burgerpatroon 23 cent per uur, aan een metselaar bij een bouwondernemer of een metse laarspatroon, die per 1000 werkt 24 cl, aan een metselaar bij een aanne mer 25 et,, aan een opperman bij een burgerpatroon 18 oent., aan een op perman bij een bouwondernemer of metselaarspatroon die per 1000 werkt 19 cent., aan een opperman bij een aannemer 20 et. per uur, alles zonder doorbetaling van eenigen schafttijd, i welken ook, en met verhooging van vrienden noodig. en het I's een geluk kige wind di'e hen naar ffleze kust bracht. Wat in deze maanden, waar van gii spreekt, gebeurd is, Miss Ruth, dat staat niet aan mij om te vragen of te onderzoeken. Ik heb oogen in mijn hoofd:, en zij toonen mij wat ik wilde, dat mijn geluk mij niet bad1 laten zien. Gij zijt hier ongeiuK- kig, gij word't ni'et goed behandeld. Ik wachtte, opdat zij zou spreken, maar zij wildé geen woord zeggen, zij zag zoo wit als een bloem uit haar eigen tuin, en een paar maal huiverde zn alsof de kou haar hinderde. Ik wilde juist weer voortgaan, toen zij haar hoofd op de tafel legde en begon te snikken, alsof haar hartje zou bre ken. O, Jasper Begc hoe heb ik ge leden, zeide zii tusschen haar sni'kkeo door, en wat kon ik doen, wat kan een man doen. die den grond wel zou vullen kussen waarop een vrouw loopt en er geen recht of aanspraak op heeft? Wel, natuurlijk zijn monoi nuu- den, hoewel het hem vreeselijk pijnigt, dat te moeten doen. Miss Ruth, zei ik vrij dwars, denk daar nu als 't u blieft niet aan. Ik ben hier om u te helpen, het schip ligt daar. wij wij wachten op u om aan boord te gaan. 100 voor Zondagsarbeid, gerekend' van Zaterdagavond 10 uur tot Zon dagnacht J2 uur, en. van 50 ver- hooging voor nachtarbeid, gerekend van 's avonds 10 tot 's morgens 5 uur. behoudens het bepaalde omtrent Zondagsarbeid. Aangezien de toestand voor de be trokken werklieden daardoor veran derd is, heeft ,de Kamer van Arbeid voornoemd gemeend, met het oog op dezelfde categoriën van werklieden in dienst der gemeente, goed te doen, door B. en W.met voormeld advies en het resultaat ervan in kennis testel len. Op het verzoek der gemeente-werk lieden en gezamenlijke brugwachters te Leiden om verhooging van jaar wedden is door B. en W. ongunstig gepraeadviseerd, wijl dat college in tegenstelling met adressanten, van m'eening is, dat de verhouding der wedden met die in andere gemeeniten niet ongunstig ls. De werklieden, bestemd voor het verrichten van kramwerk te Westka- pelle, eischen hooger loon. Tot heden ontvingen zij f 1.25 voor 36 vk. Meter krammat, maar zij eischen thans f 1.25 voor 32 viark. M. of7 wanneer zij nog verder van huis moeten wer ken, f 1.25 voor 30 viark. M. Daar aan hun eischen niet werd toegegeven, hebben zij het werk. ge staakt. Alles is evenwel rustig. De dijkwerkers aan de steenglooiing zet ten het werk voort. Door den aanne mer van het werk zijn maatregelen getroffen om voor de krammat ander werkvolk te krijgen. Tot nu toe bo den er zich geen aan, hoewel er in Westkapelle zelf veel liefhebbers zijn die echter uit vrees zich niet durven aanmelden. Gevaar voor rustverstoring bestaat er dus vooralsnog niet. De le-luite- nant der kon. marechaussee, de heer Thomson, is derwaarts vertrokken om den toestand te overzien en maatre gelen te nemen. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Odol-Moiidwater conserveert de taudeu! Barteljorisstraat 22-24. Merk: Rich. Abr. Herder en Fr. Herder Abr. Sohn. Sport en Wedstrijden Wedrennen te Bergen. Goede sport, frlsch weèr en tamelijk veel publiek. I. Match, hordenren tusschen Loafer en Parsimony .Inleggeld 125, waaraan 250 en een souvent rtoegevoegd; afstand 2700 M. Loafer (70) neemt de leiding en behoudt die tot in het rechte eind, na een heel eind uit- geloopen te hebben; Parsimony, die geslagen scheen, werd op het laatst vooruitgebracht en won met l 1/2 lengte, zeer goed door den heer Jochems gereden. i. Parsimony (74) van den heer W. Jochems, rijder de eigenaar en 2. Loafer van mr. Oakshot, rijder Huyssen van Kattendijke. Totalisator 5 f 9. II. Duinprljs handica.pharddraverij voor Ne- derl. paarden. Prijs 200, f 75 en 25. Antoinette (2200), Ideaal (2200), Premier (2175), Ussanna (2150), Miklós (2125), Fortuna (2100), Tabori (2025). l. Fortuna van Jac. Roodenburg, rijder v. Wlckevoort Crommelin, in 3.59 1/5-, 2. Ideaal, van C. J. Akkermans, rijder Brocatus, in 3 59 4/5, en 3. Premier II, van G de Jong, rij der Matze. iu 4.0-2. Totalisator 5, 5 en 40.50. III. Rexprijs, wedren vlakke haan voor inl. paarden, afstand 1G00 meter, prijs f 400, 75 en f 25. 1. Kempred (41 1/2), van A. v, Hoboken, rij der Garrard: 2. Valerie (57), van baron v. Heemstra, rijder Mac. Cord, 3. Diadeem (54), van S. A. F baronCreutz, rijder Cockerton. Totalisator 7 en 7. IV. Rijnecomprtjs, handicapharddraverij voor Nederl. paarden. Prijs 250, 100, 50 en 25. Continent (2625), Molly (2600), Anton (2575), Schabernack 2550), Ussanna' (2525) en Miklós (2500). 1. Molly, van J. Koster, ln 4 36 1/5; 2e Con tinent. van H. Schaap, rijder Witteveen, in Zij droogde haar tranen en trachtte glimlachend naar mij op te kijken. O, ik ben weer net een kind, Jas per. riep ze, een jaar geleden vond ik mijzelf geheel een al eene vrouw, maar dat alles is voorbij. En ik zal nooit op jou schip weggaan. Jasper Begg, nooit nooit. Re zal op Ken's Eiland sterven, zooals zoo menigeen. erna stond ik op en keek op de klok. Lieve vriendin, zei lk, als gij een mantel omslaat, en dit huis met mij verlaat., zal ik u goed en wel binnen twintig minuten aan boord van het Zuiderkruis hebben, zoo waar God mijn getuige is. Het was geen grootspraak, want dat kon ik, zooals iedem zeeman weet, ge daan heben, en gij kunt u wel voorstel len, dat ik geheel sprakeloos stond toen ik haar antwoord hoorde. O ja, zeide ze, gij zoudt mij aan boord van je schip kunnen brengen, kapitein Jasper als al mijn gangen niet werden nagegaan, indien iedere klip niet zijn schildwacht had, als er niet honderd' waren, die zeggen: Ga terug, ga terug naar je woning? O. hoe kan je dat weten, hoe kan je gissen, waar voor ik zoo'n vrees en angst heb op de- z</ vreeselijke plaats? Gij moogt mis schien terugkeeren. omdat het schip 4 36 2/5: 3. Ussann.1, van A. v. cl. Berg. rijder Ten Hagen, in 4.42 4/5. en 4. Anton, van Job. de Mol, in 4.43 3/5. Totalisator 9.50 en 9.50. V. Wave Queenprijs, verkoopswedren, vlak ke baan .afstand 160 metera Prijs f 400, 75 en t 25. Equerry (58 1/2) Cheeky 55 1/2) Zamtella (53 1/2), Revue (52), Waddon (51 1/2) en Ca- talpa (50). l. Revue.van A. A. v. d. Berg, rijder Cooker- ton; 2. Waddou, van A. van Hoboken v. Iioe- dekenskerke, rijder Garrard, en 3. Zamiella, van baron van Heemstra, rijder Mc. Cord. To talisator f 14 en 12.50. Revue, voor 700 te koop gesteld, werd voor 900 het eigendom van den heer Van Hoboken. VI. Heatharddraverij (2 maal winnen), af stand 1600 meter. Prijs 300 en 50. Continent (1700), Ceres (1675). Nella (1675), Molly (1675), Don Carlos (1650) en Miklós (1600). 1. Molly, ln 2.59 2/5-. 2. Continent, ln 2.59 3/5, en 3. Nella. ln 3.1 1/5. Totalisator 16 en 16. In dc tweede heat kwamen Continent en Molly gelijk aau, in 2.57 minuut. Totalisator 1 6.50 en f 6.50. 1. Molly, van J Koster, in 2.58 4/5: 2. Con tinent, van H. Schaap, rijder Witteveen, ln 2.59 4/5. Totalisator 7 en 5.50. VII. Septemberprijs, Recordharddraverij ie klasse. Prijs 400, /- 150, 75 en 25, Anselor (4270), Eiber (4180), Georgia H (4120), Sierra (4120), IsabeUe (4000) en Eddel- lah (4000). 1. Anselor, van J. W. Schuyl, rijder Schuyl Jr., in 6 57 3/5; 2. Eiber, van F I-Iorstmann, rijder W. Crommelin, in 6.58 2/5; 3. Isabelle, van A. A. v d. Berg, rijder Ten Hagen, ln 7 1 1/5, en 4. Georgia, van H. van Joh. de Mol. rijder Schippers, ln 7.3 4/5. Totalisator 6.50 en f 6. Yoetbal. H. B. S.—Beerschot A. C. (1—4). Zondag trok H. B. S. naar Antwerpen om daar de Beerschot A C. te ontmoeten. De Hagenaars kwamen met het volgende elftal. Koopman (doel). K. de Wit-I5ouman (ach ter). Van Lier-Kamperdijk-v. d. Berg (mid den), F. Meijer-v. d. Bregge-Becker-G. de Wlt-Gentis (voor). Het Beerschot XI was eene samenstelling van de beste Engelsche spelers, wonende te Antwerpen. Als scheidsrechter trad op de heer L. Pots. H. B S. wint de toss en verkiest met zon en wind in den rug te spelen. Onmiddellijk na het begin van bet spel is het Haagsche doel ln gevaar, doch dank zij het prachtige spel van Koopman, wordt er niet gescoord. Dan dringt II. B. S. op en wordt het spel verplaatst en als De Wit Sr. van het midden van liet. terrein een long shot doet, zet een der Antwerpenaars zijn hoofd er onder en zorgt voor een doelpunt voor H. B. S. (1—0). Dan valt Beerschot wederom aan, Van den Berg speelt veel te langzaam waardoor de Belgen gelijk maken (1—1). Rust gaat onver anderd in. De tweede helft van het spel is niet, geani meerd. Waarschijnlijk door de vermoeidheid der Hollanders, dringt thans de Beerschot krachtiger op, scoort spoedig en weet nog 5 mi nuten vóiir het einde tweemaal te scoren, zoodat de Hagenaars naar huis worden ge zonden met eene nederlaag van 4l goals. Bij H. B. s. blonken uit Koopman, Bou- maii, Kamperdij ken Becker Ook het ruwe spel der Belgen had zijn invloed op het spel der Hollanders. H. F. C. II—Haarlem II. Zondag speelden op het veld van Haarlem Haarlem II tegen H. F. C. II een oefenwed strijd. Beide elftallen waren zeer incompleet. Met half-time was de stand 3—1. Met rust was de stand 5—2 in het voordeel van H. F. C. II. Het spel van H. F. C. was voordat zij dit jaar nog niet hadden geoefend vrij goed. Haarlem daarentegen speelde vrij slecht.. We hebben echter wel kunnen zien dat laatstge noemde eenige nieuwe krachten heeft gekre gen, die na een beetje oefening, goede spelers voor dat elftal beloven te worden. H. V. V. in Praag. De II. V. V. beeft 't ln Praag tegen Stavia slecht afgebracht, zij hebben aldaar ten aan- schouwe van 2000 menschen ruim met 5—1 verloreu. Half-time 3—1. De goal werd ge maakt door J. Sol met een corner. De wedstrijd tegen een Praagsch elftal werd door II. V, V. gewonnen met 61. Onderwijs. Acad. examens. Leiden. Geslaagd zijn voor het candldaats- examen in de godgeleerdheid, tweede gedeel te, de heeren J. G. Knottnerus en K. O. Knottnerus. Utrecht. 2e Natuurk. de heeren; B. Bran- denhorst en W. de Vries. Groningen. Met goed gevolg heeft de heer II. J. Lubberman het doctoraal examen in de geneeskunde afgelegd. Amsterdam. Met gunstig gevolg Is afgelegd het candidaats-examen in de rechtsweten schap door den beer M. C. M Voorbeijtel; het doctoraal examen ln de geneeskunde door de heeren W. P. C. Zeeman en S. P. Gualtherie van Weezei; het doctoraal examen in de scheikunde door den heer H. W. F. Raken. Examen Apothekers-bediende^ De minister van hinnenlandsche zaken brengt in dc ..St.Ct-" ter kennis van belang hebbenden dat in den loop der maanden No vember en December e.k. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der exa mens. ter verkrijging van een getuigschrift als apothekersbediende. Zij zullen worden afgenomen te Amsterdam op 4 November e.k. en volgende dagen, zoo mede te Zwolle op 1 November e.kï en vol gende dagen. Zij die tot gemelde examens wenschen te worden toegelaten, onverschillig waar zij met terwoon gevestigd zijn, worden ultgenoodigd daarvan vóór 16 October e.k. schriftelijk op gave te doen. Zij die te Amsterdam wenschen geëxami neerd te worden, behooren zich te wenden tot den voorzitter der Amsterdamsche examen commissie dr. J. P. Dozy, oud-inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht, te 's-Gravenhage, en zij die Zwolle verkiezen, tot den voorzitter der Zwolscho examen-com missie dr M. W. Pijnappel, hoofdinspecteur 'van de volksgezondheid te Zwolle, met over- wacht. Maar ik nooit, nooit, tot aan mijn dood. Een vreeselüke uitdrukking overtoog kaar gelaat toen zij dit vertelde, en mot een vlugge beweging opende zij een ladle van d'e kast waar zij naar schrijfwerk in had weggeborgen, en nam. er een, boekje uit, dat zij mfj in gepakt in de handen stopte. Lees, zeide ze met ontzettende ernst, lees dat wanneer Je weer op zee bent. Ik heb nooit gedacht dat andere oogen dan mijn eigen daar in zouden kijken, maar jii Jasper, jij zal het lezen. Het zal Je vertellen, wat ik uit mijzelf nooit zou gezegd hebben. Lees dat als je van hier bent, en zeg dan hoe je terug wilt komen om die vrouw te helpen, die je hulp zoo noo dig heeft. Ik borg het boek in mijn zak, maar wilde zoo niet weggaan. Lezen zal ik het, iederen regel, antwoordde ik. maar gij kunt niet veronderstellen diat Jasper Begg weg zal varen en u in dezen toestand, ach terlaten. Miss Ruth! Hij zou nog al een aardig soort Engelschman moeten zijn, en zoo is zijn gemoed niet, dat verzeker ik u! (Wordt vervolgd). C.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2