orgelbespeling"" Het aan bekl. ten laste gelegde ge heel bewezen achtende, vorderde het O. M.. met het oog op het groote on heil, dat door dit hazardspel kan wor den gesticht 6 maanden heelt te nis- straf. Bekl. bleef volhouden, dal zijn wo ning niet voor het publiek toegankelijk was. Uitspraak over S dagen. Schouw 1) u rg. Hoeveel leven digheid van .teekening. hoeveel alge meen menschelijks het tooneelspel Ou d-H éfdèibe rg'1 van Wiïhjeilm Meyer-Forster ook moge kenmerken, ik geloof toch niet, dat het een blij vend stuk voor een Hollandsch reper toire is. Het is m.i. te Duiltsch. Waarmede ik natuurlijk geenszins te kort wil doen aan de werkelijk goede eigenschappen die het bezit. Het dramatische gegeven is heel goed -gevonden, ongezocht, natuur lijk en psychologisch zeer juist. Laat ons even in kort den opzet verhalen. De jonge Karl Heinrich, erfprins van S ach se n-K a rl shu rg is al zijn jonge jaren opgevoed in de strenge stijfheid van de hof-atmosfeer. Op twintigjarigen leeftijd gaat hij naar Heidelberg met zijn opvoeder Dr. Jüttner, en daar wordt hij ontbol sterd. Daar leert hij. die altijd een eenzame was, het volle, wild-opbrui- sende leven kennen en met volle teu gen geniet hij er van. Hij voelt wat hem onthouden is-en melt dolle driest heid stort hij zich in dat vroolijk le ven. Hij leertt ook liefhebben: een kellnérin, Kathie, heeft hij zielslief en zij bemint ook liem. Het is lente in zijn jong gemoed. Wreed wordt die zalige tijd onder broken. doordat hij naar Karlsburg ploltscling geroepen wordt, om de lei ding cler staatszaken op zich te ne men. Uit is zijn droom van liefde en ge luk en zwaar is Karl Heinrichs gang naar de oorden, waar hij weer de eenzame zal zijn. Eens nog, na twee jaar, keert hij naar Heidelberg terug. Maar on- overkoombaar is de stands-afstand tusschen den vorst en zijn vroegere vrienden. Alleen in Kathie treft hij dezelfde weer aan, maar beider wegen loopen moeten loopen voor eeuwig uiteen... Op dit mooie dramatische gegeven is het stuk gebouwd en er had heel wat van gemaakt kunnen worden. De auteur heeft het echter nogal oppervlakkig behandeld en hij de toehoor d'er s zeker mieer psychologi sche kennis verondersteld dan aan het gros de-r menschen naar billijk heid mag worden toegekend. We voelen den doffen weemoed van Karl Hainrich als hij scheiden moet van Kathie, als hij scheiden moet van het leven dat hem zoo dier baar was, omdat hij vond, walt zijn eenzame ziel zocht. Maar toch, het blijft er alles zoo bovenop. We moeten ons zoo inden ken in het tragische van de situatie, tuatie. Dat het stuk in Duitschlandhelt veel heter doet d:an hij ons, is m. i. zeer begrijpelijk. De Duitschers ziin nu eenmaal sentimenteel en ook zal een tafreel als de studenten die van de bierjool op Karl T-Teinrich's kamer komen bij de Duitschers meeT pakken dan bij ons; wij voelen daar nu eenmaal niet zooveel voor. Dit zijn redenen waarom het naar mijne meening op een Hollandsch re pertoire niet heel lang blijven zal. Wat het spel betreft, de heer Brondgeest gaf wel goede momenten; het kort gebiedende van vorst, in sobere kleur gehouden, was heel goed. Ook de uiltbeelding van zijn zucht tot vrij en vroolijk leven was verdienstelijk. In samenspel met mevr. Van Eys- denVink (Kathie) was hij wel eens wat te ruw en te "dikdoenerig. Mevr. van EysdenVink verdient hulde voor de wijze, waarop ze Ka thie speelde, evenals ook den heer Henri Poolman hulde toekomt voor de wijze waarop hij de rol van Dr. Jülttner opvatte. De opvoering was overigens goed verzorgd. v. d. B. Zondag 28 Sept. j.l. werd i i: het. café van den heer J. van der Wei de te Heemstede een vergadering1 ge houden van de hleekeivsgezellenvereeni- ging ..Broederlijke Eensgezindheid" De voorzitter opent .Ie vergadering met de gewone begroeting en betreurde de slechte opkomst, daar het bestuur alle pogingen in het werk stelt, om het lot te .verbeteren. Vooral was dit on aan genaam voor den geachten spreker, den heer Frans Netscher. Daarop kreeg deze spreker het woord en begon met te! zeggen ..Geachte vergadering. Gij behoeft het niet voor mij te betreuren, maar ik betreur het voor u zeiven". Voortgaande wees spr. er o a. op, dat het. gemiddelde loon van 8 gulden in Haarlem en omstreken veel te laag is. maar wanneer gij u niet. aansluit, komt ge nooit tot een verbetering, daar is organisatie voor nood'ig. Verder ging hij na, hoe in Europa 't. vereen igingsl even is samengesteld. Ook aan de diamantbewerker* te Am sterdam wordt zooveel geld meer dan vroeger uitbetaald. En waardoor komt dat? Door het organiseer en. Maar de bleekcrsgezeilen verdienen het minste loon van alle vakken. Spr. stond er verbaasd van dat de mannen met hun loon tevreden waren. Hij noemde het schande, dat mannen d'ie nog werken kunnen nog een aalmoes moeten vra gen. want wat heeft een huisgezin noodig Ik zai liet niet overdrijven voor huishuur f 1.50 per week, voor den bakker f2. voor kruidenierswaren f2, voor belasting en ziekenfonds 60 ets., voor vuur en licht fl., aardappelen fl.50, schoolgeld en begrafenisfonds 50 cents, en 60 cents voor onvoorziene; uitgaven. Dal is liet gemiddelde voor man. vrouw ea drie kinderen. Spr. wees op de encycliek van 7.. II. den Paus. waarin het groote sociale vraagstuk behandeld wordt. Daarin; staat, dat een patroon zijn werklieden een loon moet betalen, zoo dat deze in zijn allernoodzakelijkste behoeften zal kunnen voorzien. Op de Jangijzenvaart hebben 2 pa troons hun wasscherij van de hand ge daan voor een groote som, dus de za ken gaan best vooruit Maar dan moe ten ook de loonen van het volk beter worden en Zonclagsarbeid worden af geschaft. Deze rede werd met applaus begroet. Totpredikantbij deWaalsche gemeente alhier is hedenmiddag be noemd Mr. Martin Dupont, van St. Pier re (Oléron). Gevonden voorwerpen: een sleutel, een glacé-handschoen, een sleutel, een sleutel. Door een agent van p o 1 i- tie werd in een keldergat aan het Spaarne een man aangetroffen van 50 jaar oud, vroeger onderwijzer, thans koopman in papier. Hij was met den laatsten trein van Amsterdam geko men en vertoefd'e nu eenige oogen- blikken in het keldergat, om daarna naar Leiden te gaan. Bij nazien van 't algemeen politieblad bleek dat hij nog eenige kleine vonnissen wegens dronkenschap en het reizen per spoor zonder kaartte ten zijnen laste had. Hem wordt daarom nachtverblijf ver leend om ter beschikking te woruen gesteld van de justitie. Uit de Omstreken. Heemstede. Voor het bijwonen van de lessen van de Herhalingsschool hebben zich slechts 6 jongens en 3 meisjes aange meld. Vrijdagavond te acht uur zal alhier in Café Landzicht een vergadering ge houden worden van de vereeniging Bloembollencultuur, afd. Heemstede. Punten van behandeling Ballota ge, Bespreking Krelage Verl'ingen. Mededeelingen. noemen. En de Kamer ging met hem mede (de tegenstemmers waren uit sluitend leden der linkerzijde en de heer Staalman). De heer Ferf zal op een nader te bepalen dag interpelleeren over den vee-uitvoer naar het buitenland. Heden te 11 uur: het haringspeet- sters-ontwer^ of zooals dr. Schaep- man het noemt: de speetwet. De Jïoerim-generaals. Gisteren te 1.10 arriveerden de Boe rengeneraals Botha en de la Rey,met de heeren Van Velden en Ferreira te "s HeittogenbOiSch.Het comité van ont vangst de leden der inzamelingscom missie en het dames-comité voor den loteinverkoop der Pro-Boervelreeni- ging wachtten hen op het perron. De schutterijmuziek had voor het station post gevat en eene onafzienbare me- nigtebezette het ruime stationsplein. Mr. Boelens heette den generaals hartelijk welkom; de muziek speelde de Nederlandscha volksliederen. De ontvangst van de zijde van het pu bliek was treffend en maakte op de generaals blijkbaar diepen indruk.. Langs elf straten een aanzienlijken omweg bereikte de stoet het stad huis.. De wethouder Van de Ven, waar nemend burgemeester, ontving- de ge neraals in de Raadzaal en sprak de stamverwanten toe, na de mede tegen woordig zijnde Raadsleden te hebben voorgesteld. Te Oss werd den generaals eene hartelij-ke ovatie gebracht door den burgemeester. Moord Te Stadskanaal bij den Buinermond is gisteravond te elf uur vermoordde weduwe Vos, geboren Blouw. Zij werd gevonden met afgesneden hals en sneden over de handen. Het negen jarig zoontje der weduwe wees als vermoedelijken dader aan. den stuca- door Woppenkamp. Deze was 's avonds bij hén geweest. De man is gevangen genomen en had bloed sporen op de ld eer en. ontnuchterd te zijn werd de „arrestant ontslagen. Vermoedelijk tengevolge van het toe dienen van voeder, 't welk alcoholische stoffen bevatte, is het dier in dezen zoo ongewonen toestand geraakt. Een geheimzinnig beursje. De directeur van het postkantoor te Amsterdam deel' mede, dat in Juli m een der brievenbussen een beursje met geld en spoorkaartjes is gevonden. Deze ïnodedeeüng geschiedde eerst nu, „om zeer gegronde redenen. on even gegronde aanleiding bestaat ar om die redenen niet te pubiiceeren. Zondag heeft zich op den politiepost aan den Linker Veerdam te Rotterdam een marinematroos vrijwillig aange meld, die 7 Januari van dit jaar reeds was gedeserteerd van Hr. Ms. schoe ner „Zeehond" en wiens aanhouding in het Algemeen Politieblad wa<= ver- zo' In. Hij is ter beschikking van de militaire autoriteiten gesteld en naar •ii- uiarinierskazerne overgebracht. Geen moord Men meldt uit Tilburg: Met het geneeskundig onderzoek van het lijk van vrouw v. O. is geble ken. d'at zij aan inwendige verbloeding overleden is, veroorzaakt door hevig slaan of schoppen. De verdachte, cl© echtgenoot der vrouw, blijft tot dusver hardnekkig alle schuld! ontkennen. Ook Dinsdag bij zijn confrontatie met het lijk ,in tegenwoordigheid van de justitie uit Breda, bleef hij onbewo gen. Daar vrouw v. O. bovenmatig aan drank verslaafd was meermalen lag zij dronken aan den weg of kwam da gen achtereen niet in hare woning en ook haar man misbruik maakt van sterkedrank, vermoedt men, dat hare mishandeling in een huiselijke twist beeft_plaatsgehad. Uit de Arbeiderswereld. Zaiulvoort. Door B. en \V. is toestemming ver leend aan de vereeniging van Onderof ficieren en Minderen der Zeemacht, genaamd net marinefonds, om alhier eeu collecte te houden. Het aantal ingeschrevenen voor de Nationale Militie, lichting 1903, be draagt in deze gemeente 26. Donderdag a.s. zal door het bataljon Infanterie, in garnizoen te Haarlem, aan het strand alhier een schietoefe ning gehouden worden met scherpe patronen, zoodat alsdan-het strand ten noorden, van liet dorp onveilig is. Dinsdag brachten de Zandvoortscha schuiten versche visch aan. Besom ming f8.50 tot f21.50. De prijzen der visch waren tong f 0.30 tot f 0.95, makreel f 0.10 per stuk. bakschol f 1.20, scharren 12.40 en garnalen fl.40 tot fl.70 per mand. Wij herinneren er a an, d ar morgen. Donderdag, de Rechtbank uk- spraak zal doen in zake Frans Rosier. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per rageL Odol-Mondwater parfumeert den inoud! Binnenland. Parlementaire Praatjes. Met 50 tegen 33 stemmen heeft de Min. van Marine zijn pantserschip ge kregen. Ongetwijfeld mocht, na het ongunstig verslag van de afdeelingen der Kamer een kleine meerderheid, zoo niet verwerping, verwacht worden. Doch men mag aannemen dat de re- geetrings-meerderheid er tegen op zag thans een minister-crisis uit te lokken en de regeering moeilijkheden te be zorgen. De heer Van Wassenaar van Catvvijck, die nog altijd hechtte aan het plan van den minister Roëll om stelselmatig te blijven bouwen voor de marine, scheen geneigd den minister zijn schip te «reven. En dat wilde ook de heer Verhey. die bovendien den Minister gelijk gaf, dat hij van geen vast plan van aanbouw wilde weten, alvorens de departementen van oorlog en marine het eens waren over de taak van land- en zeemacht bij de kustver dediging. Voor dezen spreker was het intusschen de vraag of de Min. over voldoende personeel te beschikken had met het oog op den nieuwen aanbouw en of niet organisatie en versterking van personeel op den voorgrond1 moest staan. Daarentegen wilde de heer Hu genholtz natuurlijk geen kleine 5 mil- lioeai uitgeven voor een schip dat hij onnoodüg achtte en met verhooging van den accijns op gedistillerd, een impopulaire belasting, in het vooruit zicht. Voor hem wrong de schoen in de gedwongen werkverschaffing aan de marine-werf, maar dlit was impro ductieve werkverschaffing, ontginning van heidegrond was beter dan geld uit te geven voor dit schip atriple usage (Indischen dienst, algemeenen dienst en vlagvertoon). Hij ried clen Min. dus aan zijn aanvraag terug te nemen. Deze aanvraag vond nog steun bij de heeren De Visser en Van Vlijmen, welke laatste, evenals enkele andere sprekers, ook de verdediging van het ontwerp uit technisch oogpunt op zrch nam. Ook de Minister stelde in de eerste plaats de technische voordeel en van het type in het licht, bereid ge hoor te geven aan wenken (als bijv. door den heer Hugenholtz in het be lang van het personeel, wat huisves ting aangaat, gegeven). Hij verdedig de een getal van 12 schepen voor in- dië en stelde op den voorgrond, dat het niet noodig is personeel voor alle schepen te hebben, daar niet alle tege lijk in dienst, maar ook voor reserve bestemd zijn. Met het personeel durf de de Min. het wel aan. Hij eindigde met den bouw van dit schip urgent tel ViischerijfmitooTistcllma: te Katwijk. In verband niet het bezoek dat door Hare Majesteit de Koningin-Moeder op 1 October tusschen 11 en 1 uur aan de tentoonstelling tte Katwijk ge bracht zal worden, is de sluiting dier tentoonstelling bepaald op des nam. te 4 uur. Een sterk stukje. In den nacht van Maandag op Dins dag is weer door inbreker* een .be wijs van behendigheid gegeven, hoe wel de buit niet van belang was voor hen. In perceel 457 op de Heerengr. bij het Koningsplein te Amsterdam zijn s-evestigcl de kantoren van de uit geversfirma Holkema en Warenaorf. Toen Dinsdagochtend de huisbewaar der, clie boven woont, het kantoor bin nentrad, bemerkte hij dat er geduren de den nacht bezoek was geweest. Vele voorwerpen waren van hunne plaats en een lade in een der schrijf- bureaux opengebroken. Politie werd gewaarschuwd en een onderzoek ingesteld ondier leiding van den hoofdinspecteur, den heer A, Kummer .afdeelingschef in die sectie. Hieruit bleek het volgende. Het per ceel 461. twee nummers vercrer out?, is onbewoond' wat het voorgedeelte be treft en in reparatie. In liet achterge deelte woont die huisbewaarster met hare dochter, in afwachting dat de fa milie. waarin i zij in dienst is, in het gerestaureerde pereel komt wonen. Toen de vrouw Dinsdagochtend m het. voorgedeelte kwam om het werk volk binnen te laten, had zij opge merkt, dat een raam aan de zijde van de Heerengracht, waarvan d'e luiken door haar met stevige ijzeren bouten waren gesloten, dien morgen open- Ook een raam aan d'e achtergevel van het voorgedeelte van het huis was geopend, zoodat ook daar des nachts bezoek was geweest. Toen de politie verder zocht, werd door de vrouw ongemerkt d'at een lad der. drïe steeds op de binnenplaats stond; verdwenen was. Dit voorwerp werd nergens gevon den, maar uit de door inbrekers nage laten sporen bleek dat men door aen tuih van perceel 459 was geklommen op een afdak van perceel 457, waar a& inbraak was gepleegd. Vermoedelijk zijn de inbrekers ver jaagd. want hoewel er vrij wat geld voorhanden was en drie brandkasten te onderzoeken waren, is dit niet ge schied. Toch is dit stukje we ei' zeer bruiaal opgezet. Vast staat dat één persoon zich bij dag heeft doen insluiten i!n perceel 461, en des nachts die sluiting Binnen heeft verbroken aan het raam in den voorgevel, om zijne kornuiten binnen te laten. Toen is, na de braak in den achtergevel, de bende overge- klommen over schuttingen en door tuinen om binnen perceel 457 te ko men. Hier zijn zij verjaagd' en hebben de vlucht genomen over de daken, om weer met d'e door hen gebruikte ladder af te dalen in de Reguliersdwarsstrt-.a.;. Deze ladder is in die straat gevonden. Vóór het perceel aan de Heeren gracht-zij die is tijdelijk bijzonder poli tietoezicht en aan de zijde van de Re- guliersdwarsstraat op korten afstand, waar d'e heeren hun aftocht bewerk stelligden. is het station van de bere den brigade, waaruit gedurig ronues worden gedaan en weer daar beëin digd'. De bende, die uit meer clan een persoon moet hebben bestaan, naar ae nagelaten sporen te oordeelen, is on gemerkt ontsnapt. Een dronken zwaan. Het „U. D." verhaalt, dat Zondag te Utrecht een zwaan te veel aan Bacchus had geofferd. Op den wal bij den Tol steegsingel voerde hij allerlei vreem de manoeuvres uit. Een politieagent kwam, wist aanvankelijk niet hoe hij het geval moest opvatten, doch deed ten slotte zijn plicht: hij bracht den „dronk aard" naar een der politieposten, ten einde zijn roes te kunnen uitslapen. Na BUITENLAND. Zooals men weet heeft het stakende tramwegpersoneel te Genève het werk hervat, nadat die stedelijke regeeri'ng liet geschil had1 bijgelegd. Maar nu heeft de directie het gegeven woord ge broken waarop Zondagmorgen on middellijk het arootste deel van liet personeel wederom tot staking over ging. Toen daarop 17 trams uit ae remise kwamen, klommea stakers op het balcon en bedreigden de bestuur ders. 's Middags sneed een hunner op de Place Belair den electrischen ka bel voor de trams door. De man werd dadelijk gearresteerd'. Later werd het heel rumoeri'o- in de stad. Het publiek op straat was op dé hand van de sta kers; dichte' drommen omringden de wagens, haalden de bestuurders er af. en menigeen werd! mishandeld. Maar omd'at naast eiken trambestuurder een gendarme stond, werden er telkens menschen gearresteerd. Om zes uur 's avonds waren zes belhamels gepakt, allen buitenlanders, onder wie een Rus. die verklaarde anarcnist te zijn, en van wien een dolk werd afgeno men. Om vijf uur liet de directie alle wagens in de remise terugbrengen. Ook daarbij bedreigde men de bestuur ders. Landjagers en politie werden met steenen gegooid'. De enkele' be ambten, die in dienst waren gebleven, moesten In de remise overnachten; er Werdi een cordon politie omgetrokken f.er bewaking Don Carlos. 2150 M., rig. Stal Avanti; Premier il, 2150 M.. eig G. lie Jong; Electricity II. 2150 M.. eig. S Witteveen. Antoinette, 2150 M., eig. Joh. ile Mol; Ussanna. 2150 M.. eig. A. A. v. cl. Borg; Anton. 2175 M., eig. Joh. de Mol. Nella. 2175 M„ eig. Stal Jan Steen; Prin ses Charlotte, 2175 M„ eig. IT. K. Glas Jzn.; Ducaat, 2250 M eig. A. li. v d. Hilt; Fanfare, •2253 M.. eig. J. F. dr Boer. Dobrlna. -2300 M., eig. S. Witteveen; Bolle Baye. 2300 M.. eig. A. A. v. d Berg. Toekomst-prijs. Fokharddraverij Sweepsta kes) voor Sjarlge Nederlandsche paarden in- gespaunen, Al'stand 1000 meter, le prijs 600, 2e prijs 250, 3e 100. 4e prijs 50. Martha, eig. H k. Glas Jzn t Ella. eig. dez. Alaward II. eig. .T. v. d. I-lilt, Chris. eig. W. A. Ock- horst; Bella, eig. J. Koster; Gouddraad, eig. A. H. v. Wlekevoort Crominelin; Chilouez, eig. W. A. Ockhorst; Sadorlna. eig. J. A. Geersen; Carmen, eig. Adolf Catz. Bandy-prijs. Recordharddraverij. Paarden met een record van 1.43 of slechter, gaan van start, voor iedere betere recordseconde 25 meter meer. Minimum afstand 3200 meter, le prijs 450 2e prijs 100, 3e prijs 25. Anse- lor, 1.35 3400 M., eig. ,T. w. Scliuijl: Eiber, 133 3325 M., eig. F. J. E. Horstmann; Ro bert See Steele, 1.38 3325 M.. eig. Joh. de Mol-, Clerimonil, 1.39 3300 M., eig A A. v. d. Berg; Abdul Ameer, 1.39 3300 J J. Scliuijl; Mo quette. 1.40 3275 M.. cig. Stal Unltas; Sierra. 1.40 3275 Jf., eig. stal Avanti; Sersant. 1.42 3200 M.. eig. P. J. Eyma: Fedora. 1.42 3200 M eig. F. J. F. Horstmann; Isabella, 1.45 3200 M-. eig. A. A. v. d. Berg; Waschfrau ex Laundry Girl, eig. W. A. uckborst. Hockey-prljs. Wedren op de vlakke baan, voor inlandsche paarden, van 2 Jaar en ou der. le prijs 300, 26 prijs 50. 3e prijs 25. Afstand 1-200 meter. Ducaat, eig. G. J. A. A, j barou v. Heemstra; Kempreil, eig. Abr. v. Hoboken v. Hoedekenskerke; Golden Lilly, eig. Abr. v. Hoboken v. l-loedelcenskerke; Bil- liton, eig. Abr. v. Hoboken v. Hoedekensker ke; Diamant, eig. Jhr. L. Boreel; Curasao, j eig. s. A. F. baron Creutz. Tennls-prijs. Verkoops-wedren op de vlak ke baan. voor paarden van 3 Jaar en ouder, die te koop gesteld zijn voor 1500 en in 1902 nog geen tóOO wonnen, le prijs 450. 2e •pr f 50, 3e pr. 25. Afstand 1800 M. Zamiel- I la 900), eig. G. J. A, A. baron van Heem- Jstra; Cheeky loooj, eig. Abr. v. Hoboken v. Hoedekenskerke; Glasnevin (f 1500), eig. dez.; Tintagel Castle 1200), eig. S. A .F. baron Creutz-, Catalpa S00), eig. dez.; Preacher 1000). eig. dez.: Something 700), eig. mr. John: Newman 1000). eig. A. van Hinsbergh; Dauphiné (f 1200). eig. mr. Oakshot; Revue 600), eig. A. A. v. d. Berg; Christina 1200), eig. A. Marquet; Equerry 1500). eig. W. Jo- chems: Copperas-)/ 1500), eig. dez.; Glasnevin. 1500), eig. A. H. A. Begelinger. Golf-prijs. Steeplechase voor paarden van 3 jaar en ouder, die in 1902 nog geen 1200 op de vlakke haan of over hindernissen won nen. le. prijs 450, 2e pr. 50. 3e pr. 25. Afstand 3500 M. Muggins II, eig. Abr. v. Ho boken v. Hoedekenskerke; Hobnelia. eig. S. A. F. baron Creutz; Solcol, eig. Beu Bonas; Marine, eig. j. j. Korthals van Schooten; Dusky Duck. eig. P j, Eyma: Nerls. eig. W Jochems; Tagus, dez. Onderwijs. Rechtzaken. Mishandeling in vereeniging. Het Gerechtshof te Amsterdam deed Dinsdag uitspraak in de zaak van J, G. van Doorn en Fokje Dijkstra, dooi de rechtbank aldaar schuldig verklaard de hun bij dagvaarding ten laste gelegde mishandeling, den dood ten ge volge hebbende, in vereeniging gepleegd, en te dier zake veroordeeld tot gevange nisstraf, onderscheidenlijk voor den tijd van 9 maanden en 4 jaren. Door den procureur-generaal was ge- requireerd bevestiging van het vonnis der Rechtbank. Het Hof besliste, dat de beklaagden de in de dagvaarding opgesomde han delingen, behoudens het toebrengen van stompen, niet samen vereenigd hiebben gepleegd, zich derhalve niet kunnende vereenigen met de tenlastelegging, wel ke geen andere opvatting toelaat, dan dat beiden ieder voor zich feitelijk zou hebben deelgenomen aan ieder dier han delingen, daar het niet aangaat zonder eenige nadere aanduiding in de dagvaar ding een ten laste legging van aanspra kelijkheid ook voor elkanders daden te lezen, Het Hof overwoog voorts, dat wel zij, die ,een strafbaar feit medeplegen als daders van dat feit worden gestraft, maar daarom nog niet kunnen gezegd worden dat feit verricht te hebben, en dat op grond dezer opvatting ieder der beklaagden alleen kan worden schuldig verklaard aan de handelingen door hem persoonlijk verricht. Het Hof vernietigde derhalve het von nis der Rechtbank voor zoover de beide beklaagden daarbij werden schuldig verklaard aan het samen vereenigd ple gen van de te hunnen laste als bewe zen aangenomen feiten, behoudens het toebrengen van stompen. Opnieuw recht doende verklaarde het Hof den eersten beklaagde schuldig aan mishandeling en de tweede beklaagde aan mishandeling, welke den dood heeft ten gevolge gehad, hen mitsdien veroor- deelende onderscheidenlijk tot gevange nisstraf voor den tijd van vijf maan den en van drie jaren, met last tot on middellijke invrijheidstelling van den eerste beklaagde. Sport en Wedstrijden Paarden. Ingeschreven paarden en afstanden voor de meeting te Woestduin, op Zondag 5 Oct. a.s. 1. (2 uur). Voetbalprijs. Handicap voor Ne- derl. paarden. Als minste snelheid wordt 2 min. aangenomen. Minimum afstand 2000 meter, le pr. 250 2e 75. 3e 25. Prinses Wanda, 2000 M„ eig. Jac. Rooden- burg, Tabori, 2000 M.. eig. J. Spaans; Liber ty en Swaska. 2075 M., eig. H. K. Glas Jzn.; Fortuna, 2075 M.. eig. Jac. Roodenburg; Jon ge Wllkes. 2075 M.. eig. A. R. v. d. Hilt; Vet- lok, 2100 M., eig. I. Bakker; Miklós. 2100 M., _elg. Stal l'Esperance; Anna, 2175 M., eig. J. Koster; Herman, 2175 M., eig W. H. J. Brom; Acad. examens. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd het theoretisch geneeskundig examen door de heeren N. a. Bon en W. C. Rensen. Bevorderd tot doctor in de rechten op stel lingen de heer J. G. Stenfert Kroese, geboren te Arnhem. Letteren en Kunst. Ned Tooiieelvereeniging. De Nederlandsche Tooneelvereêniging geeft Vrijdag 3 October a.s. in den Hollandschen Schouwburg de première van „Langs een Omweg" (Le détour), tooneelspel in drie be drijven van Henri -Bernstein, vertaling van J. C. van der Horst Jr. Le détour werd op 5 Januari j.l voor het eerst en vervolgens honderd maal achtereen opgevoerd in het „Théatre Du Gymnase" te Parijs. De HuwelijLsbode. Bij de uitgevers Bijning Co. in den Haag is een nieuw blaadje verschenen onder bovenstaanden titeL Nieuw omdat het No. 1 is en bovendien nieuw in zijn soort. Het wil namelijk een betrouwbare gids zijn voor hem of haar ,die onder de strengste geheim houding een huwelijksannonce willen plaatsen, het zal waken tegen laffe aar digheden en geregelde mededeelingen doen over huwelijk, huwelijksleven en soortgelijke onderwerpen. De redactie wordt niet genoemd, de uitgevers deelen mee, dat het bekende personen zijn, die later genoemd zullen worden. Wij voor ons zouden door de mededeeling van deze hij'zondèrheden niet gaarne geacht worden het blad aan te hevelen. Er zijn, dunkt ons, wel betere middelen voor jongeren en oude ren om met elkaar kennis te maken, dan advertentiën. Ook zelfs wanneer het den uitgevers werkelijk gelukt, alle ongepaste bedoelingen bij de adverteer ders te ontdekken en derhalve, te- belet ten door de advertentie te weigeren. Zelfs de verzekering, dat in het bui tenland blaadjes van dit genre tot we- kelijksche boekdeeltjes zijn aangegroeid, kan ons niet van de overtuiging terug brengen, dat het huwelijk een veel te ernstige zaak is om per advertentie te worden behandeld. Een treffende illustratie daarvoor le vert een van de advertenties in 't blaad je op, waarbij een flinke jonge dame kennismaking zoekt met een degelijk, net heer „zeeman komt ook in aan merking". Dat de gewenschte echtgenoot lang achtereen afwezig zou zijn, vindt deze flinke jonge dame dus nu al geen be zwaar! Met alle respect voor den onderne mingsgeest van de uitgevers kunnen wij ér onmogelijk toe komen, het blaadje den buitenlandschen groei toe te wen- schen, waarvan in 't voorwoord zoo hoopvol wordt gewaagd. Vervolg Stadsnieuws. Gemeenteraad. Zitting van Woensdag 1 Oct.. 1902 (spoedeischend) des namiddags half twee. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig hij den aanvang der verga dering de heeren Welsenaar, Loomeijer, Hugenholtz, Bijvoet, Beijnes, Tol. Aan de orde is herstemming over de motie van den heer Van de Kamp, waar over Dinsdag de stemmen staakten, en strekkende tot het renvoyeeren naar de afdeelingen, van het ontwerp-advies van den Raad aan Ged. Staten, inzake de grensregeling. De VOORZITTER, naar aanleiding van het gisteren geregelde, dleelt mede, dat geen maand verloren is gegaan. Den 3en Juli is de brief van Geel. Staten ontvangen, den 7en een stuk aan den Raad gericht, den llen aan Ged. Staten gevraagd om 't aan tal leden der Commissie, den 16en kwam dit in den Raad, den 19en volgde de publicatie der candidaat- stelling, 4 Augustus de candidaat- stelling. Van 19 tot 30 September beeft de Raad de stukken kunnen bestudee- ren, den 24sten Sept. ook de raming van de kosten. Dat is in 6 diagen toch voldoende tijd. De heer VAN DE KAMP vraagt het woord en wijst er op, dat hij giste ren gezegd heeft, dat voor den Raad een maand verloren is ge gaan. Het s'tuk had allereerst aan den Raacl moeten en kunnen worden voorgelegd. Spr. heeft niet gezegd, dat. B. en W. niet werkzaam, zoudan zijn geweest. Een verzoek van den heer SCHRAM tot heropening van de discussies vindt geen steun. De motie wordlt weer in stemming gebracht. De stemmen staken weer, 13 tegen 13. Volgens het reglement van orde is het nu verworpen. De zaak wordt nu in behandeling genomen. De heer SCHRAM meent, dat deze zaak niet voldoende is voorbereid. Op de agenda staat, dat de stukken op de leeskamer zouden liggen, ze wa ren. er dézen morgen niet. Evenmin het. advies van de Commissie uit d'e burgerij dit had spr. bovendien gedrukt thuis wenschen te hebben. Wat de financieele regeling betreft het bijzonder geval voor vergoeding aan de gemeente achlt spr. hier niet aanwezig. De VOORZITTER heeft zich gehou den aan gelijksoortige gedragslijnen als hij de vorige grensregeling. Hij kon niet beoordeelen hoeveel tijd een Raadslid noodig heeft om dé zaak te heoord'eelen. Spreker heeft nooit gemeend dat de wet imperatief voorschrijft, dat het eerst d'e Raad de zaak moet be handelen. De heer DE BRAAL herinnert er aan, dat de heer V. d. Kamp gewe zen heeft, op foutieve cijfers in de ra ming. Wil men die niet pubiiceeren dan stelt sprek'er 'voor in geheime zitting over te gaan. Dit. wordt door het vereischte aan tal leden ondersteund, zood'at de Raad overgaat in comité. Het advies aan Ged. Sta,ten is na eenigp redactie-wijzigingen eenparig door den Raad aangenomen. De uitslag der verkooping van Wester- woudt en Houtrust, voor zoover heden bekend is dat geboden werd: Voor perceel I door P. J. Muller f 5025, voor perceel II door Mok t 4900, voor perceel III door Mok 3600, voor perceel IV door W. Hagen, f 3200, voor perceel V door Mok f 3800. Voor de combinatie 1—5 werd geen bod gedaan. Voor perceel VI door W. Hagen, f 900; voor perceel VII, door W. Hagen, 7700. Voor de combinatie I—VII niet geboden. Voor perceel VIII door W. Hagen /72000, voor perceel IX door Hoogeveen t 13700, voor de combinatie VIII en IX f 85950. Faillissementen. Uitgesproken: 's-Gravenhage, 26 September. J. W. Lintner, koopman te 's-Gravenhage. Recbter-commis- saris mr. H. A. van Rees. AmsierdamsGfee Beurs Gister. Heden Md. 29Sepi. Wd. 1 Oct. 2V2 pCt. Ved. Werk. 8ohala 4i/o pCt. Portugal 4 pCt. Venezuela Gert. Nederl. Handel Maatij... Aand Koninkl. Petroleum462 Aand. Moeara Enim Aand. Perlak Petroleum Aand. Schibaieff Aand. Soemalata Aand. Am. Car Foundry Cy.. Aand. United Steel Cornp.."... 43i/iC 415/s Aand. Atchison Topeka901/4 90Ifa Aand. Union Pacific107i/lt107V« 4 pCt. Conv. Union Pacific bds 107i/4 107 Aand. Missouri Kansas Texas 30"/s 603/$ Aand. New-York Ontario33S/S 33:!/t Gew. aand. Kansas City South. Sö'/ie 35 Pref. aand. id. id561/4 061/2 Gew. aand, Southern Railway. 377/JÖ 38 Aand. Wasbash34 341/2 Aand. Denver Rio Grande45-ï/s 44s/s Gew. aand. Erie38l/a 39Vs Burgerlijke Stand. Ondertrouwd':~l 'Oct. C. F. van den Eijkhof en B. Rooij. P. de Jong en A. C. Schornagel. H. J. Rozenhart en P. S. Monné. P. Hoevens en E. M. Bontellier. Getrouwd: 1 Oct. J. C. v. Ekeren en J. M. E. Suuring. C. Voetelink en G. Valk. T. L. van der Werff en E. van Essen. J. van Donselaar en W. van Huet. C. J. B. Verheijdt en PI. C. Blom. J. J. Scholte en W. van den Otter. A. J. Spooir en W, li. Zonneveld. Bevallen: 30 Sept. R. Ruijzenaars Dijkstra, z.; E. HaanVredenburg, z.; A. IJkelv. Oldienmark, z.; 1 Oct. T. Bieimanv. And'el, d. Overleden: 29 Sept. C. Prins, 78 j., P. Kies straat; 30. M. Swart— Schreu- der, 74 j.. Hazepatei-slaan; I Oct. P. Davidsde Haas. 95 j.. Sbermerstr. in de Groote of St.. Bavo-kerk alhier, op Dond'erda/- 2 Oct.. 1902, des namid dags van 2 tot 3 uur door den heer W. EZERMAN. Marktnieuws. Op de kaasmarkt alhier, van den len Oct. 1902 werden verkocht 20 stapels, uitmakende 2925 kazen, wegende 5610 kilogrammen. Hoogste prijs.per 50 kilogr. f25. Laagste prijs per 50 kilogr. f 15. 370ste Staatsloterij. Trekking van 31 Sept. 5e Klasse, 11e Lijst. Nos. 581, 2998, 6774, 8613 f 1000. Nos. 1955, 1S159, f 400.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2