1877 zooals we zagen 38 man en 10 jon gens) einde 1901 84 man bedroeg, waar bij 1 jongen en 1 los werkman. Iiet per soneel is dus in dien tijd verdubbeld, wat wegens de groote uitbreiding van de gemeente in de afgeloopen kwarteeuw niet te verwonderen is. Het aantal paarden is tot 26 geklom men. Dat tevens de uitgaven voor den dienst belangrijk geslegen zijn, ligt voor de hand, zoowel door den groei van de stad, als door de toenemende eischen van 't publiek. Van welwillende zijde ontvingen we de cijfers van inkomsten en uitgaven over het geheel© tijdperk en laten die hieronder volgen. Merkwaardig mag het heeten, dat 1884 het beste jaar is geweest voor de ontvangsten en dat dit cijfer naderhand nooit meer is be- reikt. Inkomsten Jaar. Bedrag van verkochte Uitg. der mestspeciën enz. gem.-reïn. 1878 14G3S 85* 1 34757.23 1879 12105.22' 29120.32' 1880 18052.84 28610.50 1881 20143.98 36132.36' 1882 23693.85' 39624.23' 1883 27266.52 39549.15' 1884 33755.61 48486.33" 1885 25659.36' 53096.22 1886 24838.50 50694.59 1887 23416.— 49340.94 1S88 24529.65' 56022.50 1889 23036.— 54548.22 1890 31494.76 58255,16 1891 28516,04' 61991.76' 1892 27430.54 66246.69' 1893 27954.68 66198.45' 1894 30172.19 65229,71 1895 25930.65' 65145.61 1896 25975.81' 65152.96' 1897 25407.88 67955.50' 1898 28486.— 68472.05 1899 27396.65 68401.83 1900 30168.13 72335.56' 1901 28602.06 68609.86 Te zamen zijn de ontvangsten f 60S.671.81, de uitgaven 1.313.977.81 ge weest, zoodat in 25 jaar tijds wanneer men het verlies over elf maanden van 1902 op minstens f 35.000 rekent, de rei niging aan de belastingschuldigen het, ronde sommetje van f 740.000 heeft ge kost. Hadden wij ongelijk met van een du ren jubilaris te spreken? binnenland. Geueraal Viljoeu. Genraal Ben Viljoen zou Maandag in den Haag aankomen. Men weet, dat hij als bevelhebber van een com mando in het Oosten van Transvaal een aanmerkelijk aandeel aan de krijgsverrichtingen heeft gehad. In een hinderlaag gevallen, werd hij gevan gen genomen en naar St. Helena ge zonden. Van daar is hij naar Kaap stad gegaan. Men herinnert zich, dat hij onlangs door die ingezetenen van een Kaap soli dorp met geestdrift is in gehaald1. Generaal Viljoen is nu in Europa gekomen, zoowel om zijn gezin op te zoeken mevrouw Viljoen woont met haar kindieren op Schevenmgen a.ls om lezingen te houden, indien nij daarmede in het belang der Boeren kan handelen. Volgens Ons Land zou den commandant Malan en kolonel Blake, de aanvoerder van de lersche brigade, hern naar Europa vergezellen. Men vindt echter niet vermeld', cat deze twee med'egekomen zijn. Voor zijn vertrek heeft generaal Vil joen te1 Kaapstad een onderhoud ge had, waarvan hieronder het verslag volgt: Zijn familie had in den oorlog zwaar moeten lijdien. Zijn zusier met naar 4 kindieren werd naar een kamp ver-i voerd en zij stierven allen binnen de 8 dagen. Zijn broeder, die gewond was. werd gevangen genomen en op een ambulanswagen vervoerd, waarop hi-' na 8dagen overleed. Uit het on derhoud! bleek het volgendie: Vertegenwoordiger: Generaal, on. langs verscheen er in de Transvaal Leader een onderhoud van u met een vertegenwoordiger van dat blad. Zou u geneigd zijn ons iets daaromtrent te zesden'? Generaal: Een vertegenwoordiger van de Leader heeft met mij gespro ken. maar ik meen, diat in dat onder houd m;;n opinie over zak071 nïet dui delijk blijkt, Volgens dat blad zou ik p-esproken hebben alsof ons oude bur gers meestal tevred'en zijn met ons nieuw gouvernement. Feitelijk is tot nog toe niets eigenlijk gedaan dioor de nieuwe regeering voor de burgers, crat on,s goedkeuring kan wegdragen. Inte gendeel laat de wijze van renatriatie. die thans in werking is. zeer veel te wenschen over. De burgers. diie naar bun plaatsen ver-trekken, en die gewoonlijk in zoo een geruïneerden toestand' zijn, dat zij geheel en al al-. hankelijk zijn van de ondersteuning der regeering. worden op zulke stief moederlijke wijze geholpen, diat zij meestal na een tijdje op de plaats ge sukkeld te hebben genoodzaakt worden weder naar de concentratiekampen te rug te trekken, om niet van honger te vergaan. Er schijnt meer begeerte bi;| de auto riteiten te zijn te zorgen voor de zooge naamde ..land settlement" of immigra- tieplannen dan om de burgers, ciae thans werkelijk hulo noodig hebben, die te verleenen om weder opnieuw te kunn&n beginnen. Het voorstel van Lord Milner om bet eigendom van bur ners, die meer dan 500 morgen grond1 bezitten, te onteigenen, heit vernietigen van de inscripties op die hoelcsteemen van de oude staatsgebouwen, alsook cl'e gedeeltelijke vernietiging van net Paardiekraal-monument. die ongenegen heid van de nieuwe regeering om Afri- kaansehe beambten aan te stellen dit alles- strekt niet om de goede ver standhouding tusschen de twee rassen aan te kweeken. De Kafferstammen, die gedurende den oorlog gewapend en tegen ons °"P- bruikt werden, zijn nu allen opstan dig. zoo erg dat d'e Boeren van de noordelijke en oostelijke districten be vreesd zijn om naar liun plaatsen le- rug te keeren. De toestand is in het geheel niet geruststellend. Verteg.Maar wat omtrent uw on derhoud1 miet lord Milenr? Generaal: Lord Milner zei aan mij gedurende een onderhoud, dat. ik met hem had,, dat bij genegen, was oud ambtenaren, die door een of ander prominenten officier zouden aanbevo len worden, weder in dienst; te ne men. Doch de eersten, die metzulke aanbevelingen gingen, werden ai ge we zen, hoewel zij bekende en beproefde ambtenaren waren. Alle oud-officieren en de burgers van de "-ewezen republieken wilden gaarne de nieuwe regeering een kans geven om haar bekwaamheid gewilligheid 0111 ons in harmonie te regeeren te be proeven. Derhalve is de toekomst van de Transvaal en Transvaaloranjé ab soluut in de handen van de nieuwe regeeri'ng. In de Transvaal Leader komt een ingezonden stuk voor van generaal Vil joen, waarin bij ongeveer hetzelfde zegt, En daarin nog dit: ..Ik zeide (tot uw verslaggever), dat ik ellen eed van trouw aan koning Eduard VII heb afgelegd en mijn -ei- verplicliiting aan koning.en vlag eer lijk dlenkt 'te vervullen, maar aal ik Afrikaander blijf en trotsch ben tot zulk een stam te behooren". .Waarom worden geen voorname en bekwame Afrilcaanders tot ambtenaar beoemd? De onwil om hen aan te stel len is te meer treffend, nu de mijn en andere kantoren vol zitten met on bekwame en verwaande lieden. In ge sprekken is mij gebleken, dat eike rechtgezinde Engelschman dat, met mij eens is". Vergeet, bid ik u niet dat de honger duizenden in de nieuwe koloniën in het gelaat staa.rt. Waarom anderen dan tot emigratie te verleiden De redactie van de Leader schrijft boven het ingezonden stuk: „Ben Vil joen Hedges" een uitdrukking ont leend aan het wedden, wanneer men zich. door tegen-i.nzetten tegen verlie zen dekt. Orattje^Nas^an's Oord. Men schrijft aan het Hbld De stichting van H. M. Koningin Emma blijft steeds in bloei toenemen. Het aantal patiënten, dat verpleegd; wordt, is thans reeds tot 80 geklommen hierbij zijn er 8 voor vrie de kosten betaald worden uit het Emma-fonds Hun verpleging is geheel gelijk aan aie aev overige patiënten, welke dik wijl?, niet weten, wie hunner ïnedever- pieegden ondersteund worden uit ge- nnornd 'fonds. Dagelijks, ook al lijkt bel weer min der gunstig, kan men de patiënten, blootshoofds" dikwijis, over het uitge strekte landgoed z'ien dwalen. Lucht, Ivcht en nog eens lucht wordt blijk- uaar als het. eroote geneesmiddel be schouwd. Is liet, weer al te guur. dan toeven de lijders, gewikkeld in warme wollen dekenls in de zoogenaamde lie- gesbaUen. Waarschijnlijk zullen binnenkort noo eenige verbeteringen worden aan gebracht'. Zoo o.a, het afleiden van een beek, bet toevoegen aan de keu keninrichting van een gelegenheid om de spijzen voor de Israëlitische pa tiënten volgen? iJitueele. voorschriften te kunnen gereedmaken, enz. Zoo men weet, is de vrije wandeling op het landgoed opgeheven. Waar echter een drietal omwonenden, ter be reiking hunner eigendommen recht hebben, op een doorgangsweg over het landgoed, wordt de groote oprijlaan langs het sanatorium, loopende tot he kruispunt naar hol m 't Bosch voor het publiek verkeer vrijgelaten. De vreemdeling kan aldus het sana torium van nabij opnemen, LJil de Arbeiders wereld BINNENLAND. Men meldt uit Leiden aan „Het Volk": De staking der katoendrukkers is ge ëindigd. Zaterdag besloten zij, na on derhandeling, het werk te hervatten zon der dat hun eischen zijn ingewilligd. De heer Driessen heeft verklaard, om al wat voorgevallen is, niemand te zul len uitsluiten. Heden gaat de helft aan het werk, de andere naarmate de druk platen gereed komen. BUITENLAND. Na een reeks van inotiën en voorstel len te haoben aangenomen betreffende noodic geoordeelde wetswijzigingen, heeft liet Congres van Commentry ein delijk den laatsten dag de hoofdzaak behandeld. waar i'edereen buiten congres op wachttei, de kwestie der al- gemeene werkstaking. De burgemeester van Carmaux, Calvignac, had de volgende motie voorgesteld: ..Het Nationaal Congres der mijn werkers, Overwegende dat de moreele en stof. Lelijke verbetering van het lot der cor poratie niet kan worden volbracht door ondoordachte en .spontane bewegin gen, maar integendeel door een stelsel matige actie, voorbereid door ere ver schillend', e nationale congressen, Besluit dat: Overeenkomstig de beslissingen van dit Congres er reden is om de parle mentaire en buiten-parlementaire mid delen te vereenigen ten eindle Cl© vor deringen der mijn werkers er door te krijgen. Vertrouwende in het beleid van bet Federaal Bestuur, geeft het dit de op dracht bij de openbare machten de stappen te doen die niervoor noodig zijn; En geeft het volmacht om te bestui ten over den datum der uitvoering van de buitenparlementaire middelen, door dien van de algemeene werkstaking vast te stellen, waardoor binnenkort de verbetering der salariisen zou wor den verkregen". De beraadslaging over dieze motie moet van den beginne zeer heftig zijn geweest. Escalier beweerde on middellijk werkstaking te willen, Jou- caviel. Calvignac en Beugnet spraken vertrouwen uit in de- „parlementaire middelen." Ten slotte is ,,i'n beginsel" tot algemeene werkstaking besloten, maarde datum is niet vastgesteld. en de zorg om dit te d'oen overgelaten aan liet centraal bestuur. Dit bestuur nu is grootend'eels tegen üe werksta king. en de bedoeling schijnt dan ook te zijn. deze enkel te doen dienen als schrikbeeld oftewel Damokleszwaard voor het parlement. Gemengd Nieuws. De aardbeving in Midden-Azië. Het blijkt, dat de aardbeving, die een deel van Midden-Azië heeft geteisterd, 667 personen het leven gekost heeft, ter wijl er ongeveer 6000 werden gewond. Een groot aantal dorpen in het noorden van de Afrikaansche provincie Kashgar zijn verwoest. Naar aanleiding van de beschuldi gingen, thans ook in het Parlement in gebracht tegen de aanvoerders van den Afrikaander Bond, lezen wij in Ons Land „De Heer De Waal heeft in een be kwame rede aangetoond, niet alleen hoe valsch al die beschuldigingen wa ren, maar ook wat de aanvoerders ge durende den oorlog hebben gedaan, en «•ewïllig waren te doen. Misschien zal het goed wezen, indien wij hier lcorte- üjks een opsomming geven van het antwoord op de vraag„Maar wat heeft de Afrikaandleir Bond in verband met den oorlog gedaan Vóór het uitbreken van den oorlog beeft, de Afrikaander Bond alles in zijn vermogen gedaan óm den oorlog te verhinderen. Kort vóór het uitbreken van den oor log. den 6den October 1899, schreef de moderatuur van den Bond, een open brief aan alle bondsmannen, bun aan radende, geen publieke vergaderingen te houden in verband met den oorlog, daar men besloten had in November een speciaal congres te houden. Op den 30isten October schreven de voor zitter en secretaris een tweeden brief, zeggende dat dit congres niet zou ge houden worden, en eindigende „Laten wij ons liefst onthouden van publieke vergaderingen, en door woord' en daad trachten te bewijzen dat wij getrouw zijn aan onze plichten in deze moeielijlce en kommervolle dagen van hartzeer en ellende". In Maart 1900, toen Lordi Kitchener te Britstown was, op weg naar Pries- ka, schreef de heer T. P. Theron, de voorzitter van den Afrikaander bond, een brief aan den waarnemen.den land drost te Prieska. een opstandeling hem radende zijn invloed te gebruiken om de kosten. Als de markt op de Ged. Gracht gevestigd wordt, moet; het grint door bestrating worden vervangen. De Botermarkt is nog niet vol en als ze te vo Iwerd, zou men de Amsterdammers kunnen weren tn alleen de Haarlemmers behouden. Deze requesten. beduiden wei nig Sommigen hebben op beide getee- kend. De heer HOFLAND wil d© zaak nieh zoo luchtig behandelen. Het ar gument van den beer Bijvoet weegt al heel weinig, omdat hier alleen sprak© mag zijn van de belangen der markters en marktbezoekers, niet van die der omwonenden. In de economi sche verhoudingen is door de verklei ning der markt reeds ingegrepen. Met de particuliere belangen van sommi gen kan de Raad evenwel geen reke ning houden. De heer SPOOR antwoordt, dat er bedroevend weinig Haarleimsche markters zijn. De meesten zijn Am sterdammers, die schade doen aan de andere markters en aan de Haarlem- sche winkels. De uitbreiding van d© markt op de Ged. Oude Gracht was het gevolg van een toevloed van Am sterdammers. Spreker acht het argument van den lieer Bijvoet aan gaande het ingrijpen in economische verhoudingen zeer belangrijk. De heer MODOO wil, zoo noodig, de marklt een verlengstuk geven op de Ged. Gracht. De heer SCHRAM wil de menschen van buiten niet uitsluiten en meent, dat vrijhandel in elke gemeente ge- wenscht is (gelach). Hen weren zou middeneeuwsche uitsluiting gelijken, (gelach). Spreker herhaalt die door hem gedane vraag over orde. rein heid, minder dronkenschap enz., toen de marklt op de Ged. Oude Gracht ge vestigd was. De heer VAN THIEL weet, dat in Nijmegen die markt gesplitst is toen de markt te groot werd. Kan men nu op de Botermarkt niet alleen <3e bolter houden en de rest op die Ged. Gracht? Besloten wordt de beraadslagingen te sluiten. Voorstel-Hofland', om de weekmarkt te vestigen op de Ged. Gracht wordt in stemming gebracht. De heer WIL LINK is dlaarltegen. Het voorstel van B. en W. is aan de orde. De VOORZITTER heeft ui beleefd heid dit uit d.en Raad ingekomen voorstel eerst in stemming 'inbracht. De heer HOFLAND trekt l.rt in. Het voorstel van B. en V. wordX aangenomen. Tegen de heen 1 Groot, Hofland, de Braai en Schram. PUNT 14. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling van breedte, richtine' en peil der straat, die loopen zal langs op c-eu ter rein aan de Olieslagerslaan te 00uwen huizen, en voor rioleering en be -tratin!: beschikbaar te stellen een bedrag van f 340(1. De heer WELSENAAR vraagt, of alle eigenaars van die gronden bereid zijn hunne grond'en zelf te bestraten, rioleeren en verlichten en dan nog kosteloos over te dragen aan de ge meente. De lieer DE BREUK zegt. dat zij alle dat. zullen moeten betalen, even als anderen, Da héér 'vv'ELSENAAR zegt, dat het hier een publieke weg geldt. Men zegt dus tot de eigenaars: je moet den grond cadeau geven en nog bestraten en rioleeren op 'den koop toe. De heer MODOO acht deze regeling de eenig mogelijke en aanneming ge- wenschlt. F-venzoo de heer STOLP. Het voorstel wordt goedgekeurd. De heer Welsenaar is er tegen. PUNT 15. Flora park e n D r e e f. De Vereeniging tot Verfraaiing wijst op de bekende verwarring van de benaming der perceelen aan Dreef en Florapark gelegen, wat het zoeken zeer bezwaar lijk maakt en voor de bewoners veel last oplevert. Zij vraagt daarin verbetering en B. en W. stellen daarom voor: a. hetigedeelte Florapark aan.de Dreef- zïjde tusschen het huis van den heer .T. H. Kersten en dat van den heer A. H. Philipse, voortaan Dreef te noemen. b. het gedeelte Florapark, dat tegen over de Hazepaterslaan ligt, voortaan ook Hazepaterslaan te betitelen; c. dien naam Florastraat te geven aan het. gedeelte, dat- de Hazepaterslaan, met. het. eigenlijke Florapark verbindt. Door Mr. A. C. Wadier wordt bij re quest gevraagd alleen punit a aan te ne- "t Is onze schuld niet, zed ik. v :i zijn hier vooa* 't lot van een wouw, en als er mannenwerk te doen is, pakken wij 't, ook aan, jongens. Volg mijn raad' en je moet terugkeeren, en 't op een loopen zetten. Beter een doodslag op 't hoofd1, dan. slerven 111 die poel. Zij antwoordden angstig het voor val had' indtruk op hen gemaakt. Dat bemerkte in aan hun heesche stom- mm, en zij kwamen dichter bij mij alsof ik hen kon beschermen. Vooral Soth Barker, zoo forscli als hij was, begon op de meest wilde manier tegen zichzelf te brommen, terwijl de klei ne Georce van tijd tot. tijdl in tranen uitbarstte, iets dat. mij week maakte. Zoo is 't wel goed, jongen, zei ik, laat hen maar hooren, dat je nier bent. en vraag dan, hoe 't met 't. vrouw, volk gaat. Ik zie. dat je met de we reld: afgedaan hebt, en het effen maakt voor de toekomst. Als je een lucifer in je zak heb. strijk hem dan af, om hun aandacht te trekken. Hij hield op, en een oogenblik later was ik beschaamd! over mijzelf, om zoo tot een jongen gesproken te hebben, die nog zijn geheele leven voor zich had, en die alle reden hadi bang te- zijn. Kom, zeide ik wat vriendelijker, kom dicht bii mij, George, en als je men (zie in dit nummer onder Raads stukken). Wordt aangehouden. PUNT 16. Voorstel van B. en W. om aar den heer A. W. Weisman re berichten. d'U ziju verzoek niet voor ''nwil igine val- baar is. Deze verzocht, zooals men weet, aan den Raad, om wanneer in twee geheime Raadszittingen 1 rullige beschuldigingen tegen hem ziji. ii ge bracht, zooals het gerucht w 1 dm ui 't openbaar te logenstraffen of die ter zijner kennis te brengen, opdat hij de onwaarheid daarvan aantoonen kan. Aangehouden. PUNT 17. Adres van H. Warmerdam om scha devergoeding. Adressant werd, zoo schrijft hij, 10 Febr. 1901 geschorst op vermoeden van diefstal, waarvan de op zichter Boerkoel door een anoniemen brief kennis kreeg; hij werd in eersten aanleg te Haarlem, zoowel als in hooger beroep te Amsterdam vrijgesproken, beide malen f 60 aan rechtsbijstand moest betalen en vijf maanden zonder werk was. B. en W. stellen voor, hierop afwijzend te beschikken, daar de schorsing terecht heeft plaats gehad. Aangehouden. PUNT 18. Voodracht betrekking leer-' aar boekhouden, B. en W. heb ben op de voordracht voor leeraar in het boekhouden aan de H. B. S. met 5-jarigen cursus op een belooning van f 500 geplaatst, de hoeren S. J. van de Vliet te AmsterdamW. C. Hennis te Haarlem en G. Smits te Haarlem. De heer VAN THIEL zegt-, dat hem is meegedeeld, dat d© eerst voorgedra- gene hier niet zou komen wonen. Dat moet toch volgens de instructie. De heer VAN DE KAMP heeft van den sollicitant gehoord., dat. hij er niet. aan dacht in Haarlem te komen wo nen en dat de directeur der H. B. S. gezegd, heeft, dat dit ook niet behoefde. De VOORZ. zegt, dat als hij be noemd wordt, hij zich toch aan de verordening zal moeten onderwerpen. De h.h. Van die Vliet en Hennis ver krijgen elk 1ien stemmen, de heer Smits 8 stemmen. Bij tweede- stemmang is de uitslag: Van de.Vliet 9, Hennis 9 en Smits 10. Volgt herstemming tusschen de liee- ren Van- de Vliet en Hennis. De eerste verkrijgt IS. de tweed© lOstemmen. Daarop herstemming tusscïien die heeren Van die1 Vliet en Smits. De eerste verier iW 15, de tweede 13 stem men. zoodat gekozen is de heer Van de Vliet. PUNT 19. Aanwijzing van stembureaus voor de verkiezing van een Raadslid. Benoemd worden de heeren: 2e Kiesdistrict: Stembureau A (Hoofd stembureau, 2e Burgerschool, Nassau- laan, 37).: Johs. de Breuk, voorzitter; le lid: C. G. Loomeïjer Jr. 2e lid: Jbr. C. F. van de Poll. Plaatsvervangende leden: H. J. Bronk- horst, G. B. Crommelin, J. A. Fontein, Mr. W. F. van Slooten en Mr. N. J. L. Branitj.es. Stem district. B (le Tusschenschool, Friesche Varkenmarkt): Jhr. Mr. F. W, van Styrum, voorzitter; le lid: H. F. van Thiel, 2e lid: Mr. W. Cnoop Koopmans. Plaatsvervangende leden: A. J. Salm, J. J. Beijnes, D. A. Flier, G, P, J. Bec* pari en Mr. G. B. Noothoven vaii Goor. RONDVRAAG. De VOORZ. deelt mede, dat ei- Woensdag te half twee een spoed- ei'schonde vergadering wezen za_i voor de herstemming over de motie-Van de Kamp, aangaande de voorstellen tot grensregeling De heer SCHRAM wijst op 't stin ken van de grachten- in deze dagen. Hier zijn nu geen buitengewone om standigheden, waaraan het vroeger wel eens is toegeschreven. De VOORZ. antwoordt, dat hij in lichting verschaffen wil als de Raad dat verlangt. De heer GROOT vraagt, of niet op lotingsd'agen alle tapperijen kunnen worden gesloten. Dan is er u. i'ck-r gelegenheid voor drankmisbruik en geen bevoorrechting. De VOORZ. antwoordt, dat dit reeas meer gevraagd' is en dat spr. niet 0111 den lotingsdag overal in de stad oe tapperijen gemeend heeft te kunnen sluiten De heen- GROOT vraagt: waarom dan niet alle en enkele wel? Als alle dicht zijn. wordit er nog veel minder drank gebruikt. De vergad'erino- wordt gesloten. niet weet. waar ik ben. strek je handi dan maar uit, om mij aau te raken. Ik heb wel voor heeter A-uren gestaan, jongen, en hoe of wat, ik zal er je wei uitbrengen. Wij hebben .gindsch ook nog het schip, en mijnheer Jacob Vs nog niet we"" Houd moed en zet je beste been voor. Dit. moest liem een weinig opbeu ren niet dat ik geloofde, wat ik zei. maar omdat bij en de anderen op mij rekenden, en mijn eigen ge voelens wel wat verminderden. Het leek wel of geheel Lombard! Street te gen een sinaasappel optrok, toen wrj het boschpad1 opgingen, en ik geloof wel. dat het ook zoo zou geweest zijn, maar er gebeurde i'ets, dat als een don derslag over ons kwam en waar Peter Bligb. ons 't eerst op attent maakte, Is het geweervuur of lantaren licht? riep bii ons plotseling toe, de woorden uitstootend, gindsch daa.r op den heuvel, makkers, is 't geweervuur of lantarenlicht? Ik stond te kijken en Selh Barker antwoordde toen: Het zrn lantarens, riep hij, lan tarens. zeker, kapitein. En de dirie aardige meisj'es dra gen ze. bracht George Venn l'n. Er is geen vrouw geboren, die vier arme zeelui zou willen dooden, De Haarlemsclie Gemeente- Reiniging. Een dure Jubilaris 1877—1902. Zooals Ave reeds niet een enkel woord vermeldden, is het niet November a.s 25 jaar géled'en. d'at onze gemeente de reiniging der gemeente in eigen beheer nam. Hierin vinden we een ongezoch te gelegenheid een beknopt historisch overzicht te geven van dezen tak van dienst. Avaarop zooals voldoende." be kend is de publieke aandacht altijd zoozeer is gevestigd geweest. Vóór 1877 was aan de Maatsch.au ni: tot bevordering van Landb'ouw en Landontginning in Nederland conces sie verleend (bij beschikking van 3 Juni 1874) tot het ophalen van asch mest, vuilnis, puin enz., welke conces sie niet uit. October eindigde. Tegen laatstgenoemden tij'd echter gaf chze Maatschappij aan het gemeen tebestuur te kennen, dat zij geen nieuAv contraci kon sluiten, aangezien ze weldra ontbonden zou zijn. Al zo 0 moest op een andere wijze in den dienst der gemeenteremiging wor den voorzien. In de raadsvergadering van 13 Juni 1877 werd besloten lo. I11 afwachting der bepaling van eenig stelsel van reiniging in deze ge meente nader in te voeren, te beproe ven, voor hoogstens 3 tot 5 jaren de gemeente-reiniging uit te besteden, op nader door den Raad vast. te stellen voorwaarden en ondier waarborgen, welke zoo goed mogelijk die reiniging op A'oldoendie wijze verzekeren 20 Mocht dit niet, ook van de finan- tieele zijde, naar wensch gelukken, alsdan niet prima November a.s. de gemeentereiniging op den bestaanden A-oet in eigen beheer over te nemen en allengs die verbeteringen in te voeren. Ave'.ke zullen bli'ken noodig te zijn. Vervolgens werden in de vergade ring van 5 Juli 1877 de voorwaarden gesteld voor een verpachting van het 3-jarig tijdvak, loopende van 1 Nov. 1877 tot ultimo October 1880.. Bij" de verpachting, gehouden den 9den Aug. deden er zich echter geen inschrijvers op, en Averd besloten nu uitvoering te geven aan het tweede gedeelte van het raadsbesluit! van 13 Juni en de ge meenteremiging met 1 November daar na, op den bestaanden voet in eigen beheer overgenomen. Op voorstel werd bij raadsbesluit van 15 Augustus no. 6 'in afwachting eener definitieve regeling der zaak van het in eigen beheer ophalen van asch vuilnis, puin, enz. in deze gemeente in te gaan 1 November e.k., de uitvoe ring van voorloopige maatregelen te dien aanzien aan hen overgelaten en tot d'at ©inde voorloopig een bedrag van f 3000 ter hunner beschikking ge steld. Bij beschikking van den 12den Sep tember 1877, werd tot opzichter bi j den dienst der gemeente-reiniging benoem dë1 heer J. F, S. Dingier, Op den lsten November werd da dienst, begonnen met 38 man, 10 jon gens, d© van de maatschappij overga noin^ai 5 paarden en het verdere ma- têi'iéël, benevens d'e nieuwe handkar ren. De heer J. F. S. Dingier werd bij ge staan door twee meesterknechts, Waarvan een het toezicht had op de straat, de ander op d'e mest.verzamel- plaatsen dooi' den boekhouder A. Vos van Zon. In 1878 werd een verbetering van het tonnenstelsel aangebracht door het plaatsen van vrisseltonnen. Dat dit een groote verbetering was, behoeft niet nader te worden betoogd,, als men weet, dat dit vroeger door middel van over,storting geschiedde, in een kar. wellte voor do woningen stilhield. Hel heelt'in. al die jaren noch aan cri- tiek op den dienst van de reiniging, noch aan pogingen tot verbetering ont broken. Die cri.ti.ek is zeker niet altijd ten onrechte geweest. Althans voor zoo ver wij er door eigen aanschouwing, se dert nu bijna vijftien jaar er over kun nen oordeelen, is onze reiniging nog geen ideale instelling. Maar zeer stellig zullen er aan welken reinigingsdienst ook, noodwendig gebreken moeten blij ven kleven en dat er vaak onbillijke cri- tiek is uitgeoefend mogen wij gerust aannemen. De gebeurtenissen van de laatste jaren liggen ons allen nog te versch in 't ge heugen, dan. dat het noodig wezen zou die nog eens opnieuw na te gaan. Voor de vergelijking verdient het wel ver melding, dat het aantal werklieden (in riep Pelea- Bligh. Jongens, antwoordde ik, dit is een onvoorzien geluk, en ik zal het niet, voorbij laten gaan. Ik zal die jonge meisjes naar een korten weg naar de heuvels vragen en er geen tijd mee verliezen. Zij zeiden allen: Ja. ja, en wij ren den voorwaarts. Het geschreeuw in 't bosch had ons nu geheel en al ingeslo ten, waar men zich keerde, overal boorde men stemmen. De lantarens gina-en van talc tot. tak als glimwor men in een zomernacht, zoodat ik ze ker Avas, dat zij ons ten laatste zouden ontsnappen. Mijn hart, klopte bijna niet meier, wanneer ik die lichtende sterren uit het oog verloor, toen ik plots recht teven0vei* den laatsten per soon stond, clien ik om hulp gevraagd) zou hebben. Avannéer men mij uit hon- derdi had laten kiezen. Want wat gebeurde er anders, dan dat het wonderlijk schepsel, de oude man in lompen gehuld, waarmede de jonge meisjes zoo druk waren, recht van het pad: op ons toekwam en waar schuwend' een lantaren ophoudend, en ons inert, een enkel woord te kennen gaf, dat hij onze vriend was de laatste die ik zoo zou genoemd' hebben oj> dit eiland. Jasper Begg, riep hij op een too.n, waaruit ik den Franscnman persende, volg Cl air de Lune, volg volgt 1-Iij keerde zich om naar de struiken achter hem en scheen tusschen hen door te glijden; toen wij hem volgden, vonden Avij hem plat op zijn bulk lig gen. de lantaren uit; nu rend© hij als een hond een kronkelend' pad voor hem op. Hij leidde ons naar de heuvels, en toen ik naar die groote kale toppen en torenhooge rotsen opkeek, die zwart en sombei' tegen den sterrenhe mel afstaken begon ik te gelooven, diat die wilde man. gelijk^bad. en dat i'n de heuvels onze redding lag. Maar daar moesten wij nog meer van weten, en na al wat Avij wisten kon het ook een valstrik zijn. HOOFDSTUK VII. Er was een groot geschreeuw en ge- vuur in 't bosch geweest leen wij er doorheen renden, om ons leven te red den, maar het was doodstil en kalm op eten heuvelrand, en men kon zelfs eeu steen hooren vallen, of een waterdrop pel, die van de zwarte rotsen in de stille poelen daar beneden neervielen. Het licht, dat er was, kwam door de rotsige bergkloof en nadat we een goed half uur geklommen hadden, hoorden wij den zeewind, d'ie als wilde muziek om de hooge toppen kwam. Het pad was dikwijls slechts een rand tegen de lieuvehvand, en :1c denk, dat. alleen zeelui het zouden hebben kunnen vol gen. Ik herinnerdle mij zelfs waar ik was en durfde soms niet naar bene den te lcijlcen maar bij menigen ang- stigen tocht dreigt gevaar en door de stilte en den frisschen Wind en de ge- dachte dat. we vannacht nog zouden leven, geloof ik in .staat geweest te zijn den wilden oudien man te omarmen, d'de ons zoo zonder aarzelen naar bo ven leidde. Ik zeg, clat hij zoo zonder weifelen voortging, en werkelijk, geen geit kon vlugger geklommen 'hebben cl'an hij. Nu eens stond bij boven een afgrond, die iemand duizelig zou maken, door er in te kijken, dan trok hij zich aa.11 takken of struiken op, of klauterde over kloven, alsof bij geen armen of beenen kon bezeeren, hij zou clen moe digste hebben verschrikt wanneer hij hem plotseling op den Aveg was tegen gekomen. Ik geloof, dat ,er van de vier mannen, die bij van den vijand uit 't bosch verlost bad, geen Avas, die hom van het eerste oogenblik af niet ver trouwde. De zee is een goede school nm menschen en karakters te leeren kennen. Al verkoos de oude Fransch man een vrouwenrok aan te hebben en leeuwenmanen op zijn rug te dragen wij vertrouwden hem toch. Van zijn omgang' met de jonge meisjes konden wij nog niets begrijpen. Hij moest een teeder plekje in zijn hart hebben anders zouden drie meisjes niet zoo met hem gesold hebben als met eeiï bond. Als een schip in den nacht, .-,oo had hij ons pad gelcruisd en zijn 'ia ven moest, de onze zijn, daar wij geen andere wisten. Daarom volgden wij hem over den gevaarlijken weg, als kinderen hun meester. Hij leidde ons naar een goede haven, daaraan twij felde ik niet. Maar iets anders was, hadden wij wel de kracht en den adem om het te bereiken (Wordt vervolgd.))

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 6