Bet Buis iter Se It NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in. Haarlem en Omstreken. .■aargang Vrijdag 3 O tober I90'2. No. 3909 U'S DAGBLAD A BONN KM ENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maauden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar cru A.gent gevestigd is (kom der gemeente), per maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37J^ de omstreken en franco per post0.45 A X> V ERTEN TIEN Van 15 regels 50 Ots.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bnreanx: Gebouw Het Spaarne, Zuidcr MllifceilSpaarue No, 4"»» Telefoonnummer der Redactie 600. feiexoounnmmer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. JDit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor hel Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31Faubourg Monvmartre. Haarieïu's Dagblad ran 3 Oct. o. a. Parlementaire Praatjes, Wild- stroopers, Jaarverslag v.d. Kweek school voor Onderwijzeressen, Ver volg Gemeenteraad. Otlicieele Benemen. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van Haarlem. Gelet op art. 12, 2e zinsnede der Hinder wet; Doen te weten dat door C. van Schie, aan wien bij beschikking van 18 Juli jl. 7e aid. uo. 1/151 vergunning is verleend tot oprichting van eene inlichting voor zuivelbereiding, in het perceel aan de Nassaustraat no. 22, kad. sectie C., No. 4660, waarbij als beweegkracht een gasmotor van 3 paardenkracht zal wor den gebezigd, is ingediend een verzoekschrift, strekkende tot ontheffing van enkele in ge noemde beschikking gestelde voorwaarden. dat het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van heden op alle werkdagen van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur, tot 14 October e.k., 's namiddags ten 1 ure, ter gemeente-secretarie (7e afdeeling) vooreen ieder ter inzage is nedergelogd; en dat op 14 October a.s. des namiddags ten één uur op het Raadhuis der gemeente gele genheid zal worden gegeven om ten over staan van het gemeentebestuur of één of meer zijner leden, bezwaren tegen de voor genomen wijziging in te brengen. Haarlem, 30 Sept. 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van Haarlem, doen te weten, dat van heden op alle werkdagen, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur, tot 14 October e.k. 's- namiddags ten l ure, ter gemeente-secreta rie (7e afdeeling) ter visie is nedergelegd, het ingekomen verzoekschrift, met de bijlagen van la. de Wed. A. W. Leuven en Zoon, om de finitieve vergunning tot uitbreiding van hun ne lij sten zager ij in de perceelen aan de Sme- destraat nos. 34 en 36, door het plaatsen van een gasmotor van 16 paardekracht ter ver vanging van den bestaanden in een gebouwtje achter liet perceel aan de Groote Marlet no.15. 2o. van Julius Wulff en Co., om vergun ning tot oprichting van eene stoffenververij en wasscherij, waarbij als beweegkracht eene stoommachine van 6 paardekrachten zal wor- gebezigd, in het perceel aan de Helm- brekersteeg no. s. 3o. van ,T. G. Uylenhurg. om vergunning tot uitbreiding van eene koek- en banket bakkerij in het perceel aan de Gierstraat no. 30, door liet plaatsen van een gasmotor van 1 1/2 paardenkracht in het achter genoemd perceel gelegen pakhuis aan de Breestraat 36. ir>. van B. Eijbers, om vergunning tot op richting van eene koek- en banketbakkerij in het perceel aan de Pieter Kiesstraat. no. 1-2. o. van de Haarlemsche Machinefabriek, voorheen Gebr. Flgee, om vergunning tot uitbreiding van hare fabriek, door bijplaat sing van een stoomketel van 8 paarden kracht (6.3 M 2 V. W. O.) in het perceel aan de Leidsrhe vaart No. 10. 6o van J, Houtkamp, om vergunning tot uitbreiding van zijne kleerènwasscherlj waarbij als beweegkracht een stoomketel met stoommachine, resp. van 7 en 3 paarde- kracht zullen worden gebezigd in liet perceel aan het Zuider-Buitenspaarne no. 28., en dat op den veertienden dag na lieden, zijnde 14 October e. k., en wel des namiddags ten l ure op liet Raadhuis der gemeente de gele genheid zal worden gegeven, om ten over staan van het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden, bezwaren tegen het uit breiden of oprichten dezer inrichtingen in te brengen. Haarlem, 30 Sept. 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOREEL. De Secretaris. PIJNACKER. Buitenlandsch Nieuws Engeland. Tot Lord Mayor van de City van Lon den is gekozen Sir Marcus Samuel, in de plaats van Sir J. Dimsdale. Sir Mar cus Samuel is de tweede Joodsche iord- mayor sedert 1897, in welk jaar sir Geor ge Fandel Philips lord-mayor was. Turkije. in aanvulling op het lakonische tele gram dat de Bulgaarsche Reiormi te So- lia alle Macedoniërs te wapen roept en hun Jankol als aanvoerder aanwijst, le zen wij nog het volgende; Reeds lang was de staat van onrust m het Turksche Balkangebied bezig den vorm van een omwenteling in Macedonië aan te nemen. De Sjipka-feesten der Bulgaren voerden de opwinding nog wat hooger op en wa ren aanleiding, dat een gewezen kolonel van het Bulgaarsche leger, een zekere Jankof, zich aan het hoofd der oproer lingen stelde. Deze tellen nu reeds meer dan 3000 man, verdeeld in verscheiden kleine benden. Behalve dit „leger" be zitten de opstandelingen ook al een „voorloopige regeering" in de gedaante van een comité, dat de bewegingen in de districten Kastoria, Wodena, Guef- gueli en Neglena regelt. Alle Macedo- niers in het buitenland worden opgeroe pen hun broeders te hulp te fcomen. De Turksche regeering schijnt een wenk, zoowel uit St. Petersburg als uit Weenen, gekregen te hebben en onmid dellijk 14 bataljons der reserve in het wilajet Saloniki onder de wapenen ge roepen te hebben. In Monastir zijn er twaalf duizend gemobiliseerd evenals in Uuskub. Reuter seint voorts uit. Konstantinopel, dat de oproeping van 40,000 reservisten daar in Turksche kringen beschouwd wordt als een teeken, welke ongerust heid de herleefde werkzaamheid der re- volutionnaire comité's en opstandelin genbenden in ambtelijke kringen in de hoofdstad heeft verwekt. De opwinding veroorzaakt door de Bulgaarsche' feesten en de bedreigingen der Macedonische comité's met een algemeenen' opstand worden door de vreemde diplomatie te Konstantinopel intusschen niet als zoo ernstig beschouwd met het oog op den naderenden winter, die de bewegingen der oproerlingen zeer zal belemmeren en de militaire maatregelen der Turksche regeering wat overdreven doet schijnen. België, Dc .,Ind. Beige" deelt mede, dat de overleden Koningin van België hij tes tament haar villa, aan de Avenue du Marteau, vermaakt heeft aan baron Goffinet. Haren dochters liet zij niets meer na, dan het wettelijk erfdeel, een vierde van haar vermogen. De materieele schade, aangericht door den dynauiietaanslag op hét hui.; van den democratisch en katholieken afgevaardigde Carton de Wiart, iis 1 ernstig geweest De bom is gelegd op de tweede trede van het granieten stoeptrapj e. De deuren aan de voorzij- de werden stukgeslagen, terwijl d ruiten, tot zelfs die van de derde verdieping', in scherven neervielen. De boni was gevuld mat spijkers. Op bet oogmibiik van de ontploffing was de geheele familie thuis. Yereenigile Staten De New-York Herald deelt mede, dat de voornaamste loodhandelaars in de Vereenigde Staten een lood-trusi zul Jen vormen met een kapitaal van minstens CO nnllioen doliars. Duitseblaml. üp den partijdag van de vrijzinnige volkspartij heeft Eugen Richter te ver staan gegeven dat hij nog aan den ver kiezingsstrijd van het volgende jaar zou deelnemen, maar daarna van plan was, de leiding van zijn partij op jongere schouders te leggen. Deze verklaring zal wel meer beteekenis hebben dan eene die er slechts op berekend is, vleiende te genspraak uit te lokken. Richter is al 64 en moet niet meer de krachtige, werkza me man zijn van vroeger. Misschien wil hij zich ook meer wijden aan zijn vrouw, de weduwe van zijn ouden partijvriend Parisius-, met wie hij, na een hardnek kig volgehouden celibaat, verleden jaar getrouwd is. Jammev alleen dat er met Richter alweer een man uit het parle mentaire strijdperk zal heengaan die al les frisscher maakte, wat hij aanraakte, terwijl geen opvolger die hem in dit op zicht gelijkt, zijn plaats kan innemen. Het proces van Konitz, wegens den ver meenden ritueeien moord op den gym nasiast. Winter, zal een nieuwen na sleep krijgen, doordat thans voor Bei'lijnsche kamer van strafzaken de ver antwoordelijke redacteur van de anti- semietische Staatsbiirgerzeitung terecht staat, ter zake van het beleedigen van dr. Zimmerman, den rechter van instruc tie, van een ambtenaar van de criminee- le politie e. a. Bij de aanklagers hebben zich aangesloten eenige burgers uit Ko nitz en naburige plaatsen, onder wie de joodsche slager Lewy, uie door de Staats- bürgerzeitung aanhoudend betiteld wer den als de moordenaars van Winter. De heele zaak is nog eens grondig on derzocht en het O. M. is daarbij, grond van velerlei adviezen van genees kundigen, tot de -slotsom gekomen dat Winter gestikt is terwijl hij bij zijn min nares was en de snede in den hals eerst na den verstikkingsdood is toegebracht, met het doel om het lijk in stukken te snijden. De nieuwe postovereenkomst tusschen Luxemburg en het Duitsehe rijk is werking getreden. In het postverkeer tusschen beide lan den zullen diensvolgens voortaan de bin- nenlandsche Duitsehe tarieven in de plaats komen van de dubbel zoo hooge tarieven van de wereldpostvereeniging. Toevallig zijn er Luxemburgsehe post zegels van 12 1/2 en 37 1/2 centimes, zoo dat het mogelijk iif de Duitsehe waar den van 10 en 30 pfennig nauwkeurig in centimes om te zetten. Een gewone brief tot 20 gram tusschen Luxemburg en Duitschland kost nu voortaan maar 10 pfennig of 12 1/2 centimes, tot 250 gram 20 pfennig of 25 centimes; briefkaarten 5 pfennig of 5 centimes; drukwerken tot 50 gram 3 pfennig of 4 centimes, tot 100 gram 5 pfennig of 4 centimes, tot 100 gr. 5 pfennig of 6 centimes, tot 250 gram 10 pfennig of 12 1/2 centimes, tot 500 gr. 2o pfennig of 25 centimes, tot 1000 gram t.0 pfennig of 37 1/2 centimes. Het binnenlandsche tarief in Luxem burg is nog altijd wat lager, maar dit is niet meer dan billijk in een landje, waar de grootste afstand nog geen 100 KM. is. Zoo kost een gewone brief in Luxemburg maar 10 centimes. Knsiautl Volgens te St. Petersburg versche nen ambtelijke opgaven zijn er ver der geen gevallen van cholera geweest te Chabarowsk of Blagowestsjensk. Te Port Arthur nemen zij sterk af. Ook vermindert de ziekte te Wladi- wostok, Nikolajefsk, NikolskUssoe- roeski en Dalnv terwijl Mantsjoerije eveneens minder hevig wordt geteis terd. Van 1929 September zijn er acht ziektegevallen met verschijnselen van pest gerapporteerd! te Odessa. Vier er van hadden een dood'elijk verloop. Se dert 10 Juni zijn er 35 gevallen van dic-n aard voorgekomen, waarvan 13 noodlottig afliepen. Kinderen die met vuur speelden, zijn volgens een telegram uit. Lodz oorzaak geweest dat het Poolsche dorp Vosjnik. op negen huizen van de 129 na, tot den grond is afgebrand. Twee kinueicu zijn in de vlammen omgekomen. Geen der verbrande huizen Avas verzekero. Daar de be\rolking van het aorp op het land aan 't werk was kon de ramp in koi'ten tijd zulk een omvang aan nemen. Stadsnieuws. Haarlem, 2 Oct. 1902. Het Museum v,a n Kunstn ij v e r- heicl te l-laarlem werd gedurende de maand September bezocht door 744 be langstellenden, terwijl uit de aan het Museum verbonden boekerij 254 boek- plaatwerken naar verschillende plaatsen van ons land werden verzonden. De tentoonstelling van oude en nieu we kantwerken zal in Januari 1903 ge opend av orden. Gedurende het laatste kwartaal 1902 zullen nog eenige bijzondere tentoonstel lingen worden gehouden. Vervolg verkooping Wester- hout en Houtrust. De combinatie der perceelen van réén tot en met 9, uitmakende de geheele buitenplaats „Westerhout" w.erd in bod gebracht op f 123.560 en afgemijnd voor f 124.960, door den heer J. van den Ban, voor de lste Kennemer Bouwmaat schappij. Voor perc. X de buitenplaats ..Houtrust' Averd .geboden door E. 1.. W. v. Dobben. f 18400. Voor XI door X. R. Kuiper f27650. Voor XII, opgehouden f 27000. Voor XII1 door P. Hoogeveen, 10.300. (Deze laatste drie perceelen waren per ceelen weiland). Den 1 5en Oct. a. s. des avonds ten 8 uur, zal op initiatief van de afd. Haarlem van de Ned. Middernachtzen- dingsvereeniging eene gecombineerde vergadering worden gehouden in de kleine bovenzaal van 't Nut, om maatre gelen te beramen tot het houden van een groote volksvergadering hier ter stede, ter verkrijging van een rijkswet tegen openlijke huizen van ontucht. Een en ander geschiedt naar aanlei ding van een schrijven van den heer J. van Munster, secretaris van het comité regelende de beAveging ter verkrijging van. genoemde wet. Jaarverslag. Aan het 31ste verslag van het Bestuur der Kweek school voor Onderwijzeressen te Haarlem over het jaar 19011902 ont leen en wij het volgende: De toelatings-examens a-onden dilt jaa-r plaats op 1 en 2 Mei. De uitslag hiervan was, dat toege laten werden 10 inwonende en 10 uit wonende leerlingen. De Cursus ving aan met 44 inwo nende en 48 uitAvonende kwieekelin- gen. In d.en loop van het jaar vertrok eene. Tusschentijds werden aangenomen 1 inwonende en 2 uitwonende leer lingen. Bij het einde van den Cursus be droeg het aantal leerlingen 91. Evenals in vorige jaren kunnen wij met. dankbaarheid blijven gewagen van de vrijgevigheid, die ons in staat stelt onze kAveekelingen der 4e klasse aan de verschillende Open bare scholen en de scholen der Ver- eenigde Doopsgezinde Gemeente, in de praktijk van liet onderwijs te oefe nen. Omtrent deze aangelegenheid trof ons in het afgeloopen jaar eene moeilijkheid. De An-ondissements Schoolopzie ner zag zich verplicht op grond1 van art. 8 litt. A van de Avet op het La ger Onderwijs, bezwaar te maken te gen de toelating, in de scholen, melt dat doel, van leerlingen boven de 19 jaa,r. Een tengevolge daarvan gemaakte regeling met, I-Ieeren B. en W. van Haarlem, om eenige Openbare Scho len in de Gemeente tot leerscholen aan te Avijzen, mocht tot ons leedwe zen niett de goedkeuring van Z. E. den Minister van Binnenlandsche Zaken verAverven. Wij hebben ons daarop met een gewijzigd voorstel per rekwest tot Z. E. gewend, waar- in leerlingen boven de 19 jaar mo gen worden toegelaten: bij voorkeur die. waaraan één onzer docenten werkzaam is. Op laatstbedoeld verzoekschrift mochten wij nog geen amtwoord ont vangen. Wij koesteren de hoop, in ons volgend jaarver slag te kunnen vermelden, dat deze aangelegenheid eene beATedigende oplossing heeft gevonden. In ons laatste jaarverslag maakten wij melding van een rekwest aan Z. Ex. den Minister van Binnenl. Za ken, met verzoek het onderwijzend personeel onzer kweekschool in het vooraiitzicht te doen deelen van aan spraak op pensioen. Een antwoord hierop zijn wij nog steeds wachten de. Do gezondheidstoestand dier inwo nende leerlingen was dit jaar zeer bevredigend. In het vorige jaar werden tot be stuursleden herbenoemd de heeren Mr. Th.de Haan Hugenholtz en J. Krol Kzn.dit jaar zijn aan de beurt van aftreding de heeren Dr. E. van der Ven en P. II. van der Ley. In deze vacatures is tijdens de samen stelling van dit verslag nog niet voorzien. De heer Beets maakte Avegens zijn drukke ambtsbezigheden bezAvaar te gen de waarneming van het penning meesterschap: deze betrekking ward toen door den heer Van der Ley van hem overgenomen. Omtrent het finantieele resultaat kunnen wij de gunstige mededee- lmg doen, dat het boekjaar werd af- «85 351 ">et 6611 baUg Sald° Va" Grensregeling, aar onze Nabeur achter zich dit maal van Nabetrachting over de ge- ftffdsvergadering ontslagen acht, omdat hij tien daarvoor besteden tijd. d'ank zij bet besluit van c-en Raad om in geheime zitting over te gaan op een kwartiertje na in de wachtka mer heeft moeten doorbrengen en niet veronderstellen kan. dat de daar ge houden beschouwingen over Koetjes en kalfjes den lezers belangstelling zullen inboezemen. Gesteld al dat ze voor openbaarmaking geschikt konden wor- coacht daar willen wij nog even wijzen op die beteekenis van liet be nomen raadsbesluit. Die beteekenis is tweeledig. In 't al gemeen is zij deze, dat de commissie uit onze burgerij en de gemeenteraad eenstemmig denken over de hoofdzaak n.m. over liet wenschelijke ja noodza kelijke van uitzetting der grenzen. En m 't bijzonder moet er op wor- gewezen dat de Raad zich bi j het gisteren aangenomen amendement veel forscher heeft uitgesproken tegen ver goeding aan de omliggende gemeen ten dan in het on ;werp-advies was voorgesteld Dit blijkt uit eenvoudige vergelijking (zie ondier hoofd Gemeen teraad in clit nummer) en. wordt nog aangedikt door het amendement-Spoor, dat naar aanleiding van de quaesfaé van kapitaalsuitkeéring aan de ge meenten. de woorden: „is die rechts-. grónd1 zwak", verving door: „ontbreekt de rechtsgrond:." Beide adviezen gaan nu naar Ged. Staten. Ten slotte is het de Tweede Kamer, diie over een eventueel wetsontwerp tot Avijziging van onze grenzen beslist. Hoewel natuurlijk de bezwaren van de omliggende gemeenten niet voorbij worden gezien komt het ons voor, dat de kansen op een verwijding der grenzen dooi' de eenstemmigheid van den gemeenteraad en de speciale com missie wel groot zijn geworden. l>nilIeton, door MAX PEMBERTON. 12) Ge kunt u vooi-stellen, dat 't niet ge makkelijk was zulk een eind te ren nen. als >vij gedaan hadden, en daar na op den top van een berg te klim men. Ik was tenminste1 zoo doodelijk vermoeid, dat iedere stap legen den heuvel op mij een messteek in 't lijf was; en het verwonderde mij, dat Pe ter Bligh niet van de rotsen aftuimel de, zoo bard moest hij ademhalen en zoo zwaar was hij. Maar men doet Wonderen, wanneer men zijn leven wil redden, en daarom gingen wij steeds hooger, door de zwarte ravijn naar de blauwe toppen. Wij kwamen nu aan een geAraarlijke plaats met vreeselijke kloven, en ruwe stukken rots als doodskoppen die in de duister nis ons toelonkten. De wind huilde als met een menschenstem, de verla tenheid van de geheele wereld deed .zich hier voelen. En toch spoorde de oude man aan, op, op, als Avilde hij den hemel bereiken. De hemel zal mij genadig zijn, riep Peter Bligh Iten laatste, ik kan niet verder, al kon ik met een mijl ook een millioenverdienen! O, mijn! heer Begg, om 's hemels wil, bind een touw om diewildemansbeenen. Ik zette hem in een kuil, en ver zocht hem zijn mond te houden. Wil je dan in de poel liggen? Waar is je moed man? Nog honderd ellen en je kunt ophouden om uit te rusten. Daar wacht de oude reus zelf al op ons, en wij zijn hem heel walt dank verschuldigd, wees daar Arerzekerd van! Ut zeide niets meer, maar klom verder naar den Franschman toe, en vond hem op een bank zitten te wachten bij een grooten zwarten, bodemloozen afgrond, de laatste plaats die men voor een zitje op den gebeelen heuvel zou hebben uitge zocht. George Venn was er reedis en Seth Barker lag op de steenen en hijgde als een grooten hond. Alleen de oude Clair-de-Lune was frisch en klaar, en in staat ons in zijn gebro ken Engelsch te vertellen wat hij wilde, Messieurs, zei hij, spreek niet langer, maar ga naar beneden. Ik, zelf ben ook een scheepsgezel, Mes sieurs, wilt u mij maar volgen. Be neden zal geen hond' blaffen. Ik zal u de ladder wijzen en dan is alles goed. Morgen ziet gij uw schip weer en gaat naar huis. Ik ga nooit, weer 'terug ik zal hier met de kinderen sterven, messieurs, nie mand zal voor Clair-de-Lune komen, niemand, nooit maar jelui zal ik als scheepsmakkers redden. Het was wel onbegrijpelijke taal, maar er was geen tijd om die te ver klaren. Ik zag een ladder tegen de top staan, en toen de oude man dtie afklom, volgde ik hem zonder aarze len. Ik zag, hij 't licht, een sooirltvan leeg nest wel 20 voet dieper, bedekt met groote bruine bladeren en uitge spreide lappen, zoo bijeengepakt leek het wel een bed. Verderop stond er een kacheltje en aan de andere zijde was een zeil voor den regen gespan nen, terwijl braadpannen en poltten dadelijk aanduidden, dat dit de eigenlijke schuilplaats van den ouden man hier in de bergen was, en dat hij hier een deel van zijn leven had gesleten. Niets kon mij van zijn eer lijkheid beter overtuigen. Hij had ons naar zijn eigen huis gebracht. Het werd nu tijd hem eens te bedan ken. Wat gij voor ons gedaan hebt, zal ik noch mijn mannen vergeten, zeide ik met warmte. Hier nebt gij de hand van een zeeman met zijn dank er bij. Als de dag mocht ko men, dat Avij voor u ook zoo iets kunnen doen, wees dan verzekerd, dat ik het met blijdschap zal aan pakken; en als gij van plan zijt met ons aan boord ïe gaan, ja, en de meisjes natuurlijk ook dan zult gij geen gewilliger man A'inden dan Jasper Begg. Wij schudden elkaar de hand, en hij zette de lantaarn op den grond. Peter Bligh lag nu plat op zijn rug, alle beschermgeesten aanroepend om hem te helpen: Seth Barker ademde als eeti snuivende hond; de kleine George Venn stond tegen den heuvel- wand aan met het hoofd op zijn arm als een hardlooper rxa een wedstrijd de oude Franschman haalde zijn lad der in, net als men 's nachts op een schip doet. Niemand zal hier komen, zei hij, niemand kan den weg vinden. Ge- moet gaan slapen, en morgen kunt gij het schip signaleeren om naar beneden te gaan, zooals ik u zal Avij- zen. Maar ik en de mijnen gaan niet mee. Hier is mijn thuis; ik ben een vreemdeling in mijn eigen land. Nie mand herinnert zich Clair-de-Lune. TAA'aalf jaar leef ik hier vijf keer heb ik den vreeselijken slaapltijd van het eiland meegemaakt vijfmaal leefde ik terwijl anderen stierven. Gaat gij naar huis, messieurs, als gij niets anders hebt. Ik ga niet; maar gij moet u haasten om te gaan sla pen. Wij spitsten allen onze ooren bij deze wonderlijke woorden en George Venn vroeg hem iets voor ik daar nog den tijd voor had hij sprak waarlijk heel aardig Fransch en een minuut of vijf later Avaren deze twee aan den gang. en kakelden als twee oude vrouwen. Wat bedoelt hij toch met dien. slaaptijd, jongen? Waarom zou ie mand op Ken's Eiland niet slapen? Wat voor onzin verltelt hij toch? Ik had vergeten, dat de oude man ook Engelsch sprak, maar hij keerde zich snel naar mij toe om mij er aan te herinneren. Geen onzin, monsieur, dat heeft niemand het gevonden in 't geheel geen nonsens, maar iets vreeselijks. Drie, vier keer op een jaar komt het. drie, vier keer verdwijnt helt weder. Al(l.e menseden slapen, als zij niet weggaan gij zult ook slapen als ge niet vertrekt. De goede God moge u het schip voor dien dag terugzen den. Hij probeerde het duidelijk te ver klaren, maar hij kon evengoed Chi- neesch gesproken hebben. George, die zijn taal verstond, beproefde het ook, doch kwam er niet verder mee. Hij zegt, dat d/it eiland' door de Japanners het slaapeiland genoemd I Avordt. Twee of drie keer 's jaars stijgt uit het moeras een vergiftige i damp op, die je in een verdooAdng brengt, waarvan je soms in maanden I niet herstelt. Het kan niet Avaar zijn, mijnheer, en toch zegt hij het. Waar of onwaar, George, zei ik zacht, dat zullen wij aan het toe- j val overlaten. Het is geheimzinnige taal, waarlijk, het klinkt niet heel aardig in je ooren. j Die muziek lijkt mij evenmin, verklaarde Peter Bligh nu, meenen- de dat Avij luisterden naar eenige ge weerschoten, niet ver in de hosschen heneden ons, ergens aan den oever. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1