NIEUWS- EN ADYERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. -Oe Ja'arsaus Maaiidag 6 O tobër 190 No. V.'11 RLEM'S DAGBLAD ABONNEM ENTSPRIJ8 Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02J£ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37^ de omstreken en franco per poBt0.45 ADVERTENTIËN Van 15 regels 50 Ofca,; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prjjs der Adrertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne. Xxxidcr Buiteugpaarue No. ft. Telefoonnummer der Redactie 600. feiernonnn miner der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentie» en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. JDit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère €r» L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31*»* Faubourg Monvmartre. Dit nummer bestaat tsït tien bladzijden. Maarteua's Dagblad vau 6 Oct;, bevat o. a. Uit Zuiil-Ai'rika, Raad van Han del en Ny verheid, Zoia over zich zelf, Rrieven uit Berlijn. Bovendien behoort bij dit nummer van ons blad als gratis-bijvoegsel no 109 van „De Zaterdagavond", letterkundig week blad voor jong en oud, bevattende: Eaarletmmer Halletjes, Rubriek voor Da mes, Licht en Schaduw: Botsing der meeningen, Wij, Hypnose, benevens de gewone rubrieken, afbeeldingen, oplos sing prijsraadsel en nieuw prijsraadsel. De Gemeenteontvanger van Haar lem herinnert belanghebbenden, dat men 15 October a. s de vijfde term ij a vervalt van de Inkomsteubelasting s 902 en dat alzoo op dien datum de aanslag tot en met diesiter- mijM, geheel moet zijn aange zuiverd Hij noodigt mitsdien belangheb benden uit om ter voorkoming van vervolgingskosten tot betaling van het verschuldigde te zijnen kantore over te paan. De Gemeente Ontvanger van Haarlem. VAN LENNEP. Buitenlandsch Nieuws Zuid-Atrika. Reuter's Agentschap te Londen ver. nam Donderdag, blijkbaar van welin gelichte) zijde, dat er ter bestemder plaatse niets bekend was van een voorstellen van de Bóeren-generaals aan den Duitschen keizer door den Engelschen gezant te Berlijn. En dan vervolgde het bericht: ,,ln officieele kringen bier worden de Bóeren-gene raals eenvoudig als particuliere per sonen beschouwd". Wat beduidt deze toevoeging? Men zou zeggen: dat voor particuliere per sonen zoo'n v'oorstelling door den ge zant onnoodig wordt geacht. Dit is dan niet het oordeel van Stepban Ke- kule von Stradonitz niet te verwar ren met de archaeoloc- Reïnbard li. v. S. hoogleer aar aan de Beriijnsche universiteit; maar ook Stepban schijnt een professor te wezen die in bet „Berliner Tageblatt" beweert, dat er te Berlijn geen Duitsch, maar een l'rui- sisch hof is en dat alleen Pruisen door dien hofmaarschalk een gehoor kun nen krijgen, maar onderdanen van an. dére state nde bemiddeling van bun gezant no0,dig hebben. De generaals zouden dus alleen door den Engelschen gezant tot de nkeizer toegelaten kun nen worden. In een volgende uitgave van net- zelf die blad vinden wij herhaald, dat de ontvangst van de Bóeren-generaals bij den keizer slechts mogelijk is. als de generaals zih met het verzoek daartoe tot den Engelschen gezant wenaen. „Of dit verzoek", zegt het ,,B. T.", „reeds bij bet Engelsch© gezantschap aangekomen is, is ter bestemder Duit- sche ambtelijke plaatse nog niet be kend1. In elk geval verwacht, men een alleszins bevredigende regeling van de aangelegenheid'". Wij schijnen er dus toe te moeten besluiten, dat het bezoek bij den kei zer nog niet vaststaat, en dat de tus- schenkomst van den Engelschen ge. zant en derhalve de goedkeuring van de Engelsche i*egeering vereischt wordt. De generaals moeten wel door drongen zijn van hun plicht om voor hun volk alles te doen wat in bun ver mogen is. wanneer zij er kalm in be rusten, dat er aldiis met hen gesold wordt. De „Pali Mall Gazette", schoon vooral niet minder jingo dan b.v. de „Times" kan het niet schelen oï de generaals keizer Wilhelm te spreken krijgen. Zij beziet de zaak van Duitsch-, Boeren- en Engelsch stand punt. Van Bóeren-standpunt, d- i. het standpunt van den Nederlanoschen (Afrik aan der?! Boer, ,,met al zijn deugden en al zijn bekrompenheid", blad de zaak zoo in: Waren de Bóeren-generaals geen Boeren, dan zouden zij zich afvragen, wat zij ten slotte aan Duitschland of den Duitschen kdfcier te danken heb ben. Wat hebben zij er ten slotte bij oewonnen, dat Bismarck de onafhan kelijkheid van de Boeren een Duitsch belano- heeft genoemd? Wat door 's keizers vermaard tele gram aan den heer Kruger? Toen de Parij zenaars den vluchtenden presi dent met bloemen bedekten, zeide de oude man. dat hij hulp verlangde en geen ruikers, en zoo sprekende, vatte u" de zaak kort samen. Anglofobie en Boerofilie zien er bovenmate zot uit in het koude licht van voldongen fei ten, en waren de Boeren anders dan zii zijn. zii zouden den Kriegsherr, die den heer Krwer niet wilde ontvangen, toen interventie nog mogelijk was. niet willen ontmoeten." En van Engelsch standpunt: Wel laten de generaals den keizer ontmoe ten. Engeland heeft het spei gewon nen. Er is geen Boerenvolk meer, dan alleen zooals er een Canadeesch en een Australisch volk is. Die eerlijke Bataven konden zich misschien open lijker bij het onvermijdelijke neerleg gen. maar we zullen er liet hen niet lastig over maken. Laten Boeren en Pro-Boeren met elkaar overleggen, wat er gebeurd zou zijn, als de Pro-Boeren den moed hadden gehad hun beloften uit te voeren. Wij, niet zij hebben ge wonnen. en wie gewonnen hebben kunnen lachen. Wij zullep de samen komst met den keizer met belangstel ling en niet zonder vermaak afwach ten Is keizer Wilhelm niet altijd be langwekkend (vul aan: vermakelijk; Aldus de 3,Pall Mall Gazette." In de Kaapschë Wetgevende Vergade ring .is Donderdag behandeld de motie strekkende tot instelling van een onder zoek naar de handelingen van den Afri- kaanderbond. In het verslag dat van de ze beraadslagingen wordt gegeven door Reuter's correspondent en door den cor respondent van de „Times" vonden wij geen woord dat de zaak raakt, wel veel gepraat over de aanvallen op lord Mil- ner en een loftuiting aan het adres van lord Kitchener en verder van de Brilsche zijde de gebruikelijke reeds overbeken de zinsneden over de rebellie en van Bondszijde de verklaring dat de Afri- kaanders geen andere vlag wenschen dan de Britsche. Wij moeten ons dus be palen tot den uitslag, die is, dat de mo tie ongewijzigd werd aangenomen na dat verworpen was een progressistisch amendement, waarvan de strekking was het onderzoek niet te bepalen tot- afge vaardigden alleen, maar uit tebreiden tot alle leden van den Bond. Vóór dit amendement stemde ook het ministerie. Engeland. In een brief over „de Argentijnse he veekwestie" had David Maclver in de „Times" gezegd: „Van begin Maart af zijn er verscheiden maanden achtereen een ontzaglij kaantal kalveren in Neder land en België, waar het mond- en klauw zeer heersebt, geslachi en deze kalveren worden geregeld op de markt van Smi.thfield verkocht met huid, kop en poot-en en al, en zonder eenige belem mering het geheele land door gestuurd". Dr. J. J. L. van Rijn, officieel raadge ver voor landbouwzaken van de provin- c-ie Friesland te Londen, komt in een in gezonden stuk in de „Times" daartegen op. Hij zegt, dat het beslist onwaar is, dat het mond- en klauwzeer in ons land heerscht, en dat de gezondheid van het vee er niets te wenschen overlaat, dank zij de strenge maatregelen die er tegen genomen zijn en gehandhaafd worden. Verder wijst dr, van Rijn op de krachti ge beweging, die er in Duitschland en Beigië gaande is om de grenzen voor Nederlandsch vee te openen; een bewijs dat de vrees voor besmetting'daar wijkt. I-Iet wordt meer en meer duidelijk, zegt dr. van Rijn verder, dat men in het bui tenland het Nederlandsche vee met haar uitmuntende hoedanigheden als melk- en slachtbeesten niet missen kan. Ofschoon Engeland voor levend vee uit ons land gesloten blijft, is Nederland door zijn lig ging aangewezen om Engeland van versch vleesch te voorzien. Het behaalt op de marlet van Smithfield dan ook reeds>Jiooge prijzen. Duitschland. Er is een wetsontwerp tot herziening van de wet op de militaire pensioenen in voorbereiding dat groote verbeteringen voorstelt, In de eerste plaats zal het hoogste pensioen reeds na 35 jaren, in plaats van na 40 jaren, verleend worden; verder zal het aanvankelijk pensioen van een vierde tot de helft van het trak tement verhoogd worden. Of de wet te rugwerkende kracht zal hebben, is nog niet uitgemaakt.. De „Reichs-Anzeiger" bevat de be noeming van Zanardelli, den Italiaan- schen minisfer-president, tot ridder in de orde van den Zwarten Adelaar. Frankrijk. De kist waarin Zola's overschot isj gelegd, staat thans, bijna bedolven on der palmtakken en viooltjes, de gelief koosde bloem van den schrijver, op den grond in de sterfkamer: Crapentier en zijn vrouw, Bruneau en Desmou- lins. waken bij het stoffelijk overschot van hun vriend, dat op verlangen van mevr. Zola slechts aan enkele vrien den wordt getoond. De kransen, die worden aange bracht zij zoovele, dat zij niet in de kamer kunnen: d'e* bedienden leggen ze beneden in een groote kamer neer. Zola's zee-r kort testament waarin hij,, eenige legaten uitgezonderd, alles aan zijn vrouw vermaakt, is gevonden; het behelst eeen bepalingen omtrens de begrafenis. Mevr. Zoia en ae vrienden willen dat deze zoo eenvou- die mogelijk zal zijn Betuigingen van rouwbeklag stroo-j men toe, telegrammen komen bij dui zenden, de rijtuigen, met m.enscben die de registers komen teekenen, rijden voortdurend af en aan en hebben moeite te dringen door de menigte vóór het sterfhuis. Een aantal ge meenteraden. uit Italië vooral, hebben telegrammen van deelneming gezon den aan dien gemeenteraad van Pa rijs. Diens president, de nationalist Escudier, moet die natuurlijk aller vriendelijkst beantwoorden wat hem zeker ver van aangenaam is. De tegenstanders blijven schelden. Maurice Barrès behandelt. Zola als een vreemdeling, verwijt hem zijn half-Italiaansche afkomst, betreurt dat deze vreemdeling maar niet in vreem den grond wordt begraven en zegt dat zijn verdw''ning hem koud laat. niet in staat ook maar het minste broeder lijk gevoel te hebben. Mevrouw Zola heeft het lijk van haar man gezien. Haar smart was niet aan te zien. Haar vrienden heb ben haar met moeite van het lijk ver wijderd. maar zij wilde de kamer niet verlaten. De inschrijving van de „Ligue des droits de l'homme" heeft tot nu toe op haar inschrijving voor een monument, voor Zola 7334 francs ontvangen. Haar zetel is 1 Rue Jacob te Parijs. Deze week heeft een groote veran dering bij het onderwijs in Frankrijk plaats gehad. Bij de heropening der middelbare scholen op 1 October is het geheel gewijzigd programma ingevoerd, krachtens een wet van dit jaar door den minister van onder wijs Leygues, 'in overleg met den Oppersten Schoolraad vastgesteld. Het hoodkenmerk der wijzigingen is de afschaffing van Latijn en Grieksch als verplichtte vakken en hun vervanging door nieuwe talen en natuurwetenschappen. Het middelbaar onderwijs sluit zich aan bij het lagere, en wel aan dat eener lagere school met 4-jarigen cursus, waar de leerlingen tot het 10e of 11e jaar blijven. Het onderwijs aan de middelbare school duurt dan 7 jaren en wel één vierjarigen cursus met afgerond ge heel, gevolgd door een driejarigen voor hen die nog langer onderwijs willen genieten. De 4-jarige cursus voor 10- tot 15- jarigen heeft twee af deelingen, die beide d'e meeste vakken gemeen heb ben. Maar in A wordt in de beide eerste jaren Latijn onderwezen, in de beide volgende bovendien voor die het wenschen ook Grieksch. In afd. B. worden geene oude talen onder wezen, maar meer uren besteedi voor nieuwe talen. Op dezen 4-jarigen cursus, waar voor een getuigschrift kan worden uitgereikt volgt dan voor wie het wenscht nog een driejarige ter erlan ging van voortgezet onderwijs. Hier heeft de leerling de keus tusschen 4 afdeeikigen. ook niet gelijkheid van vele vakken, maar met deze verschil len: 1o. Latijn en Grieksch; 2o. La tijn en meer van vreemde talen; 3o. j Latijn en meer naJtuurk. wetenschap- i pen; 4o. Geen latijn, maar meer mo derne talen en natuurk. wetenschap- pen. Groote verscheidenheid dus van keus naar de behoefte en aanleg der leerlingen. De bekroning van dezen j hoogsten cursus is, na een eindexa- I men, het diploma van „baccalauréat" 1 waarop wordt aangeteekend. in welke j afdeeling helt is verkregen. Oosten rij k- H0 Bgary e. Koerber en SzeLl hebben Woensdag nog langen tijd in tegenwoordigheid van den Keizer over den Ausgleich onder handeld. Men verwachtte dat de he eren bet nu eindelijk eens zouden worden, maar op het laatste oogenblik kwam nog verschil van gevoelen tusschen de mi nisters aan het licht, ter zake van de invoerrechten op koffie en op petroleum: de Hongaren willen 't eerste verhoogd, het andere verlaagd hebben. Zijnerzijds betoogde v. Koerber dat een maatregel waarbij een in Oostenrijk zeer veel ge bruikt artikel duurder en een door Ga- licië zeer veel uitgevoerd artikel minder productief gemaakt zou worden, niet de minste kans bad om door het Oosten- rijksche parlement te worden goedge keurd. Ook graaf Goluchowslti is nog door den Keizer ontvangen en heeft achter eenvolgens met v, Koerber en Szell ge confereerd. Te Ween en geeft men in weerwil van al deze beslommeringen de hoop niet op, dat de schikking nog in den loop van deze week tot stand zal komen. De on derhandelingen zouden te Boedapest worden voortgezet. Intusschen liep ook het gerucht, dat Szell wilde aftreden, maar in officieuse kringen te Boedapest spreekt men dat tegen. Volgens een bericht uit Boedapest zou den een paar leden der onafhankelijk heid spartij voornemens zijn, in de Hon- gaarsche Kamer een interpellatie te hou- edn over de behandeling der Joden in Roemenië. Stadsnieuws. Haarlem, 4 Oct. 1902, In het douche badhuis zijn in de afgeloopen week genomen 469 baden. Naar wij vernemen worden door de vereeniging tot stichting en in standhouding van scholen met den Bij bel alhier, stappen gedaan om aan de school in de Antoniestraat een cursus voor herhalingsonderwijs te verkrijgen. Naar wij vernemen gaat de match op het oude slot tusschen Miklós en Molly Zondag niet door, doch zal waarschijnlijk op een werkdag gehou den worden. Naar wij vernemen zal Zo n- dag aan de kerk 't Spaarne, ter gelegen heid van het feest van O L. V. Rozekrans, patrones der kerk, door het zangkoor Benedicamus Domino, de Mis worden uitgevoerd van den heer Jac. de Jong, Eveneens zuilen des avonds verschei dene nummers door hem gecomponeerd, worden uitgevoerd. Gered. Vrijdagmiddag omstreeks half 5 uur viel een jongetje van omstreeks 7 jaar aan de Turfmarkt in het Spaarne; hij zonk in de diepte weg, alwaar op een gegeven oogenblik Wülem Inklaar, wo nende. Nassaulaan 14d, gekleed te wa ter sprong, en het jongetje boven water haalde. Samen werden ze door de om standers gered. Woensdags Octoberherdenkt j de heer P. J. Janssen, Frans Halsstraat. I no. 34 alhier, den dag waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij de H. IJ, S. M., station Haarlem. j Aan blijken van belangstelling zal het 1 hein dien dag zeker niet ontbreken. Schouwburg. De tweede abon. i nements-voorstelling zal worden ge geven op Donderdag 9 Oct. door d. Nederlandsche Tooneelvereenigmg. die 1 zal opvoeren Pieter Langendijks „Het wederzijds huwelijksbedrog". Het is een uiterst geestig fijn hu moristisch stuk. dat door critici van naam met werk van Molière gelijk ge steld wordt. De opvoering van de uitstekende tooneelvereenigmg is overal ten gun stigste beoordeeld. De schouwburgdirectie heeft het goede denkbeeld gehad leerlingen uer H. B. S. en van het gymnasium op alle rangen behalve.de gaanderij voor half geld toe te laten. Een stuk van Langendijk gaan zien is voor de letterkundige ontwikkeling hoogst nuttip- natuurlijk en we hopen dat genoemde leerlingen ruimschoots gebruik zullen maken van deze mooie gelegenheid. Orgelbespeling. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 7 Oct. 1902, des namiddags van 1—2 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. I. Preludium en Fuga, van J. S. Bach. 2. Andante uit de 7e Symphonic, van Beethoven. 3. Concert Op. 4 No. 4, van Handel. 4. Andantin, van J. Rheinherger. 5. Traumerei, van R. Schumann. 0 p e 11 i n g. Maandag 6 October wordit in de B arte Ij orisstraat 26—28 geopend het meubelmagazijn van Alex Cohen De heer Cohen houdt Za. terdagavond 4 en Zondag 5 October eene expositie van zijne fraaie en de gelijke meubelen, om het Haarlemscb publiek een klein overzicht te geven van zijn ga-ooien voorraad en de ver scheidenheid zijner artikelen. Keurig zijn in het flinke magazijn de salon-, kantoor- en slaapkamer-ameublemen ten tentoongesteld, als ook de fraaie tapijten en andere artikelen. Voor het meubileeren van villa's, woonhuizen en hotels, alsook voor het behangen en 'stoffeeren is de heer Cohen uitmun tend ingericht. De expositie zal zeker vee* toeschou wers trekken. Men zie achterstaande annonce. Opening Het vroegere perceel ,,de Gouden Leeuw" in de Zijlstraat 87 heeft eene geheele verandering on dergaan. thans zijn daar verrezen 1.wee fraaie winkelhuizen, waar in een daarvan heden avond het mantel-ma gaziin Au bon Marché" wordt go opendi De nouveauté's voor het aan staande najaar- en winter-seizoen zijn daar tentoongesteld'. Men zie achter staand annonce. Verduistering. Een loopknecht van den beer Witgvefe in de Groots Houtstraat, die eenige quitantiea m nen moest, is na ontvangst van een bedrag van f 15 verdwenen. De overige quitanties zijn tusschen eenis-e kisten op de kaasmarkt, teruggevonden. Men vermoedt dat ae knaap naar Amster dam is. 1 n b r a a k. In den nacht van Don derdag op Vrijdag is ingebroken in het hl oen listenkantoor der firma Roozen aan de Houtstraat. Niets wordt ver mist. De politie doet onderzoek. Een ernstige quaestie. Het Predikbeurtenblad van heden verneemt, dat in het besltuur der Vereeniging „Ter Verbreiding der Waarheid" alhier een ernstige quaes tie is ontstaan. Er was door het be stuur eene commissie benoemd ten einde plannen te beramen en aan de goedkeuring van bet bestuur te on derwerpen, ten einde voor het hoofd der Bewaarschool een pensioen te ve-rkjrijgen. Deze Commissie heeft eigenmachtig gelden vetrzamejld ten einde een pensioenkas te vormen, en naar aanleiding van dien hebben een 6-tal bestuursleden, waaronder de Voorzitter, bedankJt. Tot dusver bet genoemde blad. Naar aanleiding hiervan verzoekt een dier commissieleden ons het vol gende mede te deelen, teneinde mis verstand te voorkomen. Geen 6 bestuursleden hebben hun ne functie neergelegd, doch slechts 3 waa/rvan één bereid is Iteirug te ko men, mifs het geld, toebehoorende aan genoemd hoofd der school, komt aan die vereeniging. Wat is het geval? Tot dusver was aan het 67-jarig hoofd dier school, me)j;. Landmian, na 43-jarigen trou wen dienst nog geen pensioen toege zegd bij een eventueel ontslag. Wel was het haar in vroeger jaren be loofd, doch de notulen waren... zoek geraakt,! Door een der bestuursleden werd het vorig jaar erop aangedrongen, dat voor genoemde juffrouw zou wor den gezorgd, doch hij kreeg van de schoolcommissie ten antwoord, dat er thans niets aan kon worden ge daan. Toch werd in beginsel na lang aandringen besloten me/j. Landman te pensionneeren. Eene commissie werd benoemd om plannen te bera men. Haar eerste plan werd ver worpen en terecht, want de commis sie erkende er later de onmogelijk heid van. Toen besloot die commissie rente- looze aandeelen te vragen aan stad- genooten de vereeniging bestaat geheel van gaven om aldus van de rente een fonds te vormen. Diit ging echter niet, wel teekende eens of jaarlijksche giften, onder eens of jaarlijksche giten, onder voorbehoud dat deze persoon lijk aan mej. Landman zouden komen. Natuurlijk ac cepteerde de commi'ssi'Gl dit gaarne, en vond geen vrijheid deze te weige ren. Een aardig kapitaal werd bij eengebracht, doch niet voldoende. De Commissie zette deze gelden op de Spaarbank, of liever lie't dit mej. Liandman pejrsoor^lijk doen, zoodat niemand dan zij er aan zou kunnen komen, als zij wegging. En dit is nu het strijdpunt. Wel wlillen d'q afgetreden bestuursleden blijven, zoo dit geld aan de Vereeni ging komt en zij dit beheeren kan voor de genoemde juffrouw, want zegt men, na haar dood vervalt dilfc nu aan haar erfgenamen en niet aan de Vereeniging. Natuurlijk kan dit niet en de Commissie heeft in zoover verkeerd gedaan, dat zij deze giften niet heeft geweigerd of hiertoe toe stemming aan het bestuur heeft ge vraagd. Jamnrer is het zoo behandeld te worden na 43 jaren trouwen dienst. Doch voor ditmaal genoeg. Drieopmerliingen. In de wagens van de ceintuurbaan der E. N. E. T. staat op de voordeur een transparantie, waarop gedrukt de woorden: „De voor deur blijft gesloten". Wanneer deze briefjes op zijn zal men goed doen, nieuwe te laten maken met het woordje „Met" er tusschen. Dan is althans de aankondiging in overeenstem ming met de practijk. De meeste wagen voeders hebben de gewoonte, uit beleefd heid de menschen die op het voorbalcon stappen, door de voordeur in den wagen te laten. Wanneer ze dat doen juist op 't oogen blik dat er ook passagiers komen door de achterdeur, dan waaien om zoo te zeggen de inzittenden weg. Tweede opmerking: Vrijdagmiddag tus schen drie en vier uur was een beambte bezig met het opvegen van stof in de groote hal van ons post- en telegraaf kantoor. De man, zelf waarschijnlijk het dwaze van die bezigheid op dat uur inzien de, deed het zoo bedaard mogelijk, maar joeg natuurlijk toch stof op. Ie voelde het in je keel blijven steken! Zou, waar de doctoren het eens zijn over het gevaar van rondvliegend stof in een publiek lokaal, degene die hier over te zeggen heeft, niet liever gelas ten, dat met het stof opvegen gewacht wordt tot na de sluiting? Derde opmerking: Hoewel het nu al een dag of wat koud is en de hoofden van scholen toch bovendien in Juli al wel wisten, dat het in deze dagen Octo ber worden zou, is er in verschillende scholen van stoken nog geen sprake. Voor kinderen die uren achtereen stil moeten zitten, is dat een ware kwelling, om van de onderwijzeressen en onder wijzers maar niet eens te spreken. Veel ouders zijn daarover volstrekt niet gesticht. Als de lokalen niet gauw worden verwarmd, zal het bij den wet houder van ondertvijs, Dr. J. Nieuwen- huijzen Kruseman, gauw klachten rege nen. Vervolg vergadering AJg. Ned. Politiebond. Het Bestuur werd gekozen als volgt: tot vice-voor- zitter de heer J. Timmer Ite Abenes; tot secretaris-penningmeester de heer IA. Politiek te Wormerveer en totle-

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1