NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Het Bals sier Be Zee Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. Dinsdag 7 October 1902. No. -0012 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: AÖYERTENTIËN: Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Van 15 regels 50 O te.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), ia de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 ÜfflKé. Mvajj Reclames 30 Cent per regel. Afzonderlijke nummers„0.02^ JA. iT* jjU Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Znider Buitenspaame No. 6. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden 0.37J4 Telefoonnummer der Redactie «OO. Telefoonnummer der Administratie 122. de omstreken en franco per post0.45 Intercommnnale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan bet Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad -verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Puhlicité Etrangère G„ L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3B»* Faubourg Monvnuxtire. Maamm's Dagblad van 7 Ocfc. bevat o. a. 8 (Begrafenis van Zola, Generaal Ben Viljoen's geschrift. Hoor en Wederhoor, Congres vausoc. deni. gemeenteraadsleden, Courses te Woestdniu. Buitenlandsch Nieuws Zuid-Afrika. Volgens de Daily Mail zijn het de „Boeren-commissies, benoemd om. de schade aan eigendommen in Transvaal te bepalen", geweest, die de schade op 60.000.000 pd. st. schatten. Alleen in Transvaal dus voor ruim 720 mil. Hoen gulden schade Aan de Nieuwe Courant wordt int goede bron medegedeeld, dat er t Langlaagte, nabij Johannesburg, van Boerenzijde een weeshuis opgericht is waarin voor pl.m. 60 kinderen plaats is. Er zijn reeds zes a zevenhonderd aan vragen ingekomen, honderden wee zen kunnen dus niet opgenomen wor den, want fondsen ontbreken, om het weeshuis utft te breiden. België. 1-Iet onderzoek inzake den aanslag op het huis van den afgevaardigde Carton de Wiart heeft aan 't licht ge bracht, dat de gearresteerde van der Heulen in betrekking staat met anarchisten. Maar bewijzen voor zijn schuld aan den aanslag heeft men nog niet en de verdachte blijft hardnekkig ontkennen. De bon., die geworpen is, wordt nauwkeurig onderzocht, zoowel om de herkomst der ontpioffingsstof, die gebruikt is, vast te stellen, als om te weten waar het overige materiaal vandaan komt. Frankrijk. Zola's begrafenis. Gelukkig hee^c de vrees, dat Zola s uitvaart tot botsingen aanleiding zou geven, zich niet newaarbeid. Indrukwekkend, ongestoord, heeft- de ter aardebestelling van den groote on der zijn volk, plaats gehad. De vestibule van Zola's woning was in een chapelle ardenle herschapen. In menigte kwamen de kransen aan. onder anderen van Scheurer Kestner, Hadamard, Charpentier en Fasquelle. Dreyfüs zond een korengarve met de woorden .Alfred Dreyfus a Zola." Do familie Dreyfus heeft een krans zonder opschrift gezonden. Verder merkt men op kransen van de „Ligue des droits de rSfmme", de „Jeunesse Israélite", uit Algiers, van den vorst van Monaco de „Ligue FrancoTtaiienne" de bui- tenlandsche Persvereeniging, van Deensche, ItaJiaansche, Spaansche en Russische bewonderaars van Zola. Een ontzaggelijke menigte was voor het huis verzameld. De daarvoor bestemde troepen en po litie zeilen den weg af, voor het hand haven der orde. Achtereenvolgens kwamen Piquart Matthieu Dreyfus, Bernard Lazare, Brisson, De Reinach, Yves Guyot. Clo- vis Hughes, Bertulus, Clemenceau. Sevérine, de vorst van Monaco enz. Een compagnie van het 28ste limere- giment komt aangerukt voor het bren gen der militaire eerbewijzen. Men hoorde geen enkelen kreet. Faure, vertegenwoordiger van den minister, president, kwam te 12 uur 45 minuten aan, tegelijk met de lijkkoets en twee rijtuigen voor de kransen. Onder de aanwezige personen wer den opgemerkt de „Dame-Blanche", die de geheele Dreyfuszaak gevolgd heeft, Victor Meuniet, Cipriani, Rou- jon. de directeur van d'e Académie des Beaux-Ails. Een enorme menigte stond op de trottoirs te wachten, in bedwang gehouden door agenten, gardes te voet en te paard. Het rijtuig en tramver keer was gestaakt, de ingang van het kerkhof afgezet, alle winkels gesloten. Het stoffelijk overschot werd uit het buis gedragen door acht bedienden in rouw de menigte ontblootte eerbiedig het lioofd de troepen staken de. bajon- netten op, de omfloerste trommen rof felden. Zola werd grafwaarts gereden door een lijkwagen tweede klasse, gevolgd door een stoet, die onafgebroken duui- de van 1 tot 3 uur, en omstreeks 25000 personen telde. In de rue de Bruxelles sloten zich aan de minister-president Combes, de mi nister van Oorlog, generaal André. de secretaris-generaal van den minister van Binnenlaridsche Zaken en een or- donnance-offictor van den minister van Marine. Delegaties kwamen in de grootste kalmte aan. met een 'im mortellen-takje m het knoopsgat. Voor aan ging de „Ligue des Droits de l'J-Iomme", geleid door Francis de Pressensé. Mevrouw ,Zóla was, te zeer door droefheid overstelpt en bleef thuis. Lépine had militair eerbetoon aange vraagd, in twee gelederen stonden de soldaten langs het trottoir en presen teerden het geweer, terwijl de om floerste trommen roffelden toen de kist naar den lijkwagen werd gedra gen. Dreyfus had er op aangedrongen, den stoet te vergezellen en mevrouw Zola had hem zijn woord teruggege ven hij liiep naast Gabriel Monod. De krans van Dreyfus lag op de lijkkist, met die van de familie en d!e trouwe dienstboden. Verder volgden er nog drie wagens met kransen. De koorden van het lijkkleed werden vastgehouden door Ludevic Halévy. Abel Hermant, Charpentier, Fasquelle-, Bruneau, Mirbeau en Briat, afgevaar digden van de Arbeidsbeurs. Achter den lijkwagen volgden de familieleden en vrienden, Chaumfié en de vertegen woordigers van de andere ministers daarop kwamen honderden deputaties, aangevoerd door Jaurès, de Pressen sé. en Ree-lus. Langs clen weg was liet kalm. dank zij krachtigen politiemaatregelen. Toen cle deputaties op het kerkhof aankwa men. ontstond er eenige opschudding- Op de tribune vóo-r de lijkkist hield Chaumié een redevoering waarin hij op kiesche wijze hulde bracht aan Zola's alles trotseerende liefde voor de waar heid. Namens de „Société des gens de let tres" en ook namens de „Société des aute/urs dramaüques", schetste Abel Hermant den schrijver in zijn formi dabele afmetingen hij maakte een be dekte toespeling op de „Affaire" er prees de -stoïsche vasthoudendheid van den grooten, cenvoudigen man. De derde spreker was Anatole Fran ce, die een meesleepende rede hield. Van Zola's tegenstanders zei hij „Mag ik hun misdaden verzwijgen? Dan zou ik zijn deugd verzwijgen Hun schande Dan zou ik zijn roem verzwijgen Ik zal sprekenF.u hij toonde vervolgens het grootsche aan van Zola's „J'accuse Deze rede werd geestdriftig toegejuicht. Daarop begon hei défilé voorbij de katafalk van de familie en de opeenge drongen menigtëi Toen Jaurè-s en Vaughan het kerkhof verlieten, hadden er heftige manifestaties plaatsd'e Carmagnole en de Marseillaise werden gezongen, terwijl de nationalisten cr zich in mengden. Op de Place Blanche ontstond een hevige opschudding; de politie en de cavalerie maakten charges wenig on gelukken hadden plaats. Om 4 uur was het défilé geëindigd. De lijkkist is in een voorloopigen graf kelder geplaatst. De „Gaulois" had gemeld, dat gene raal Percin, kabinetchef van den mi nister van oorlog, in de woning van Znla clen vroegeren kapitein Dreyfus op in 't oog loopende wijze de liand had gedïrukt. Dit was voor den national-istische-n afgevaardigde graaf Castellane, genoeg om vuur te vatten. I-lij zond onmiddel lijk een schrijven aan den minister van oorlog en den minister-president, om zijn verontwaardiging uit te spreken over dit ongehoorde feit. De graaf ontving een leuk briefje terug van den generaal Percin, met de mededeeling dat hij de eenige was, die het bericht van cle „Gaulois" voor ernst had op genomen. Engeland. Volgens een Reu ter-bericht maakt de emir van Kano in Noord-Nigerië toebereidselen om de Engelschen aan te vallen. Spanje. De Madrileensche correspondent van de Daily Express weet te vertellen dat Spanje van plan is binnen acht jaar 12 groote pantserschepen. 8 snel varende kruisers, 79 torpedo- en 10 onderzeesche booten te bouwen. Het bericht heeft veel van een Spaan sche vertelling. Zwitserland, De Standenraad heeft thans, even als de Nationale Raad. het voorstel aangenomen om van rijkswege sub sidie te verleenen aan de volksscholen. De verschillende congregaties, uit Frankrijk naar Zwitserland overge plaatst, doch daar eveneens verboden, gaan grootendeels naar België. Zoo werd Donderdag het Karmeliter non nenklooster uit Bex naar Namen ver huisd. Stadsnieuws. Haarlean, 6 October. Het kostershuis aan de G r oo- te of St. Bavokerk alhier heeft eene al- gehcele verandering ondergaan, zoo uit- als inwendig. Menigeen denkt, dat die verandering ontstond uit den wensoh tot restauratie van het kerk gebouw en clat het nu veranderde ge déelté den toestand weergeeft van eeni ge eeuwen geleden. Dit is geenszins het geval. De ver anderingen ontstonden in hoofdzaa.k uit de noodzakelijkheid aan den koster der Groote Kerk een woning te geven die beter was dan de vroegere, be antwoordde aan de eischen die men thans aan een woning stelt. Hiermede in verhand kon plaats vindlen een ont ruiming der voormalige sacrist waarin tot heden een .gedeelte der kosterswoning' was ingebouwd. Nu de kosterswoning gereed is, is men aan de ontruiming cler sacristi begonnen en binnen niet te langen tijd zal daar door achter de kosterswoning een rui me lokaliteit ontstaan, die als voor portaal voor de kerk bij huwelijken als anderszins goede diensten zal bewij zen, en éen der interessante deelen van het grijze bouwval zal hebben ontdaan van de hinderlijke toevoegsels van la tere eeuwen. Bij de verbouwing der woning heeft de architect, de heer J. A. G. van der Steur, zooveel mogelijk getracht, zoo uit- als inwendig aan het gebouwtje het karakter te geven van de- wonin gen, die aan de zuidzijde der kerk in een lange rij worden gevonden. Een restauratie in den geest, als die d.r huisje's tegen de vleeschhal is hier niet bedoeld geweest. Vermelding verdient nog, dat het hek langs het open plaatsje aan cle oostzijde afkomstig is van de oude Sociëteit „De Kro'on". aan de Groen markt. W ij v erne m en d a t b ij den Uitgever G. W. Groeneveld alhier ter persei is een boek van de hand van clen heer Vvr. J. P. O vermeer, handelende over de welbekende erfeniszaak van Pieter Teyler van der Hulst. Het boek zal bevatten allerhande be schouwingen over deze zaak, histoid sehe mededeelingen, weerleggingen, raadgevingen, zakelijke artikelen uit couranten enz. benevens het geheele testament van Pieter Teyler van der Hulst en een extract testament van be hing voor deze. zaak. Het zal met de reeds vroeger door on., van. denzelfden schrijver, uitgege ven stamboom en advies een goede handleiding zijn voor belanghebben den, temeer omdat de heer O ver meer niet veel geloof hecht aan de erfenis kwestie, en men dus nu deze zaak van verschillende zijden beschouwen kan. T abpaak In den nacht van Zaterdag op Zon dag heeflfc hier teer stecle weder een brutale inbraak plaats gehad ten hui ze van den bierhuishouder P. van Delft op de Brouwersvaart. Nadat de inbrekers eene vergeefsche poging tot forceering van het keukenraam had den gedaan, hebben zij door uitsnij ding van een groot ruit der biljart zaal aan de achterzijde zich toegang tot de woning verschaft en daarna uit de toonbank in de gelagkamer de lade met ongeveer f 9 ontvreemd. Door het leven da|t de inbrekers maaktem, werden de huisgenooten wakker, doch de kastelein, die niet zoo jong meer is, durfde niét naar beneden te gaan. Hij liep nu naar cle voorkant, schoof het bovenvoor- raam op. en begon uit alle macht te roepen: „Houdlt de dieven". Dat hielp want ijlings kozen nu de inbrekers het hazenpad, echter met medene ming van genoemde toonbanklade. Daar de inbrekers de woning aan de achterzijde verlieten en na over- klimming van enkele schuttingen zich door een poort verwijderden, kon de bestolene hen helaas niet opnemen. Zondagmorgen is de ledige lade drij vende in de IIou'tvaart gevonden. Dit is nu de tweede inbraak in den tijd van een week- in de omgeving van de Houtvaart. P i n g-P o n g. Op 21 December a. s. zal in het Brongebouw alhier een groote Ping-pong-wedsifcrijd plaats hebben. Volksconcert. Zelden is Zon dagsavonds de Sociëteit Vereeniging zoo vol geweest als gisterenavond, bij het volksconcert, dat door „Zang en Vriendschap" gegeven werd. Een verheugend bewijs dajt, waar goede kunst te genieten valt, het pu bliek dat Zondagsavonds uitgaat,de gelegenheid dankbaar aanvaardt, en er kan o.i. voor hen, die Zondag- avo n d vieirm akel i j khedjen exploiteer en een aansporing in liggen om te zor gen, dalt men iets goeds geeft; het publiek zal dan vanzelf wel komen. Wat het concert zelf betreft, „Zang en Vriendschap" zong uitnemend en oogstte vooral met hare triomph- nummers grooten bijval. Als solis ten traden op F. Phlippeau, de nog altijd geliefde tenorzanger en de heer E. A. Cats (violist) die zich reeds een zeer goeden naam als artist gemaakt heeft onder ons. De heer Phlippeau die enkele lieve nummertjes zong, werd herhaalde malen, dav&rend toegejuicht. De heer Cats bracht "vóór de pauze ten gehoore „Les Cloches" van Henri Haring en „Krazucha" van Wieni- awski en na cle pauze Romance in G dur van Beethoven en Rhapsodie Hongroise van Hauser. Een goede keuze, die op de wijze vertolkt als de heer Cats dat vermag veel genot ver schaft. D|e begeleiding wastoevertrouwd aan den heer Henk van Breemen, die zich als naar gewoonte op zeer ver dienstelijke wijze van deze taak kweet. Het is in één woord een concert ge weest, dat wonderwel geslaagd is en dat bij eng de vraag deed' oprijzen of het niet mogelijk zou zijn dat van de winter meer dergelijke concerten ge geven konden worden. Kunst werkt veredelend en wie de moeite doet Zondagsavonds eens door de hoofd straat van onze stad te wandelen zal bemerken, dat er nog wel wat te ver edelen vaJjt. Ontvangen giften. In den afgeloopen week is aan giften ont vangen voor den verderen afbouw der nieuwe kathedraal aan de Leid- sche Vaart alhier, de som van 604. De heer Th. A. Mot-ké ,vro„eger rijks ontvanger alhier (buitengemeenten) thans te Enschedé, heeft wegens hoo- gen leeftijd met ingang van i Novem ber a.s. zijn eervol ontslag gevraagd en zulks wegens hoogen leeftijd. Uit de Omstreken. Hillegom. Raadsvergadering 7 October 's voor- middags 10 uur. Onderwerpen tea* behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Af- en overschrijving. 3. Adres van de afdeeling Hillegom van hét A. N. W. Verbond, inzake de wijze van heffing van Hoofd. Om slag. 4. Wijziging heffingsve^olrdening Hoofd. Omslag. 5. Oproeping van sollicitanten voor de O. L. school. 6. Bouwplan woonhusi S. Kops in den Vennipperpolder. 7. Benoeming onderwijzeres aan de O. L. school. 8. Verzoek C. Maaskant om verhoo ging zijner jaarwedde als doodgra ver. 9. Adres G. L. Crietée, om restitu tie van beloopen schade aan zijn tuin wegens verbouwing van het postkan toor. 10. Verzoek van G. v. d. Vlugt, tot ophalen van asch en vuilnis van de nieuwe woonhuizen nabij het station 11. Nachtwachtdienst in de buurt Oosteinde. 12. Verandering van Kwakofl over de Vinkensloolt in een Hefbrug. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor werd gedurende de afge loopen maand ontvangen f 3005.86 en terugbetaald f 2943.82. Het laatst uit gegeven boekje draagt het nummer 1332. De burgemeester van deze gemeen te hrengt ter kennis dat ter voldoe ning aan het tot hem gericht verzoek door de in Nederlamd vertoevende Boeren-generaals, in den loop van deze week aan de huizen der ingeze tenen een collecte zal worden gehou den ten behoeve van de weduwen, weezen, verminkten, nooddruftigen en hunne kinderen in Zuid-Afrika. In de volgende maand zal alhier vanwege de Volkskiesvereeniging een spreker in een openbare vergadering optreden, waarschijnlijk de heer A. H. Gerhard van Amsterdam. Zandvoort. Zaterdagavond vergaderde de Zand- voortsche Feestcommissie in café ,,de Gekroonde Valk". De commissie tot het nazien der rekening bracht ver slag uit bij monde van den heer G. W. van Toornbergen, waarna d'e re kening goedgekeurd werd en vastge steld in ontvangst tot een bedrag van f 718.27^ en in uitgaaf tot een bedrag van f 766.59, alzoo met een nadeelig saldo van f 48.31^, welk tekort uit de reservekas gedekt zal worden. De .Feuilleton. door MAX PEMBERTON. 15. In onze streken zijn het alle maal Polly's, o, maar het is aardiger en geschikter wanneer men er meer kent. Hoe komt gij aan die namen? vroeg hij. Neem mij niet kwalijk, maar zij lijken mij wel uit een pren tenboek. Zij lachten hierover, maar oude Clair-de-Lune, die erg trotsch op hen was, en met reden, antwoordde Peter Bligh, alsof de vraag heel ernstig was: Monsieur, in mijn eigen streek ben ik artist; ik speel drama, come^ die en tragedie. Zij noemen mij Clair-de-Lune aan bet theater. Aan de dochters van mijn meester gaf ik artistieke namen waarom mieit? Beter een mooie naam dan een lee- lijke! Het is al heel wat jaren gele den makkers, de „Belle lie" is op deze rif gestrand, de „maitre" ver dronken, maar ik en de meisjes zijn gered. Wij komen en gaan, niemand hindert ons. Als de gouverneur hoos is, verbergen wij ons op den heuvel, lacht de gouverneur, dan gaan wij naar het dal. Kom|t de slaaptijd, dan gaan wij naar het huis onder de zee, maar wij verstoppen ons heel bene den. Niemand verschrikt Clair-de- Lune, zij zijn bang voor hem. Hij treedt als vader voor de meisjes op. Ik moet zeggen, dat het aangrij pend was het verhaal van den ouden man te hooren. en aardiger nog was het de hartelijkheid Ite zien van die kleine meisjes voor allen die zij za gen en zoo plotseling op Ken's Eiland waren gekomen. Verder was het ver haal duidelijk genoeg. De vader was verongelukt en verdronken op de zwaardvischvormige rif; de knecht had de kinderen én zichzelf gered en zijn eigen natuurlijke bekwaamheid had de rest gedaan. Niemand be moeide zich met hem, zei hij; en dat was waar. Ik geloofde waarlijk dat de duivels in de vallei daar heneden meenden, dat hij en de kinderen nielt meer of minder dan geesten wa ren. Ik zeg, dat zijn verhaal duide lijk was, en toch was er iets in, dat Grieksch voor mij was. Hij had een huis onder de zee genoemd, en wat dat beteekende, of hoe iemand dat bouwen kon, was mij te boog. Ik zou er naar gevraagd hebben, om dat een weinig op te helderen, als het eten nieit reeds klaar was ge weest, en daar de anderen erg honge rig waren, zetten wij ons voor de dampende koffie, het geroosterde geitenvleësch, het heerlijk brood en de zoete vruchten, en ik was wel ge neigd om mijn ve/rwondering voor mij te houden. Opeens kwam net meisje, dalt zich Rosamund'e had ge noemd, naast mij zitten, om een beetje te praten, maar daar zij onze taal zoo wonderlijk sprak, ging dat niet vlot, en wij kwamen niet heel ver, in spijt van onze goede bedoe lingen. Houdt ge van helt eiland, vindt je het hier prettig om te wonen? vroeg ik haar. Zij antwoordde mij met een onze ker knikje van haar aardig kopje. In den zontijd wel, maar niet in den slaaptijd. U zult wel voor den slaaptijd weggaan, monsieur? Natuurlijk, juffer, zei ik, dalt zal, dunkt me, wel afhangen van mijnheer Jacob en het schip. Maar veronderstel, dat ik niet weg kan, wat dan? Waarom moet ik voor den slaaptijd bang zijn? Gij moet niet blijven, antwoord de zij vlug, voor ons is 't, wat anders; wij wij leven in het huis onder de' zee, maar daar mag geen vreemdeling leven dat staat de gouverneur niet toe. Op het eiland slaapt alles. Als gij niet naar het huis onder die zee gaat maar monsieur, gij moer weg zeilen. aij zult in uw. schip wegzeilen Zii vertelde echt kinderlijk dezelfde geschiedenis, die de oude man mij des nachts had gedaan. Wat konden wij anders doen dan den dood afwachten. Wij waren hier op het mooiste eiland van die geheele Stille Zuidzee,'en toch praat dit vreemde volkje van zonrnaan- den en slaaptijden en meer vreemd soortigs, dat men in een sprookjesboek zou schrijven. Verwondert het u, uat ik orii hen lachte en er over dacht, zoo als iedere gezonden man, die niet om fabels geeft, zou doen? Slaaptijd of zontijd, daarvóór zal ik. als 't God blieft, weg zijn, made moiselle. zei ik. wees niet bang voor Jasper Begg. Voor 't overige denk ik, d'at w'i zooals anderen, alles aan het; toeval zullen overlaten. Mevrouw Czer- ny bijvoorbeeld kent gij mevrouw Czernv .juf? Zij knkite toestemmend' met haar hoofd. Jawel, jawel, wij kennen me vrouw Czernv zij is de vrouw van dien gouverneur. Ik geloof dat zij ongc- lukkto is. mijnheer de kapitein. In cle zonmaanden zie ik haar, maar in den slaaptijd leeft zij in het huis onder de zee, maar niemand weet dat. Gij zijt misschien haar vriend: gij zult wel weten, d'at zij ongelukkig is. Ik wist het goed genoeg, maar ik wilcle de kleine een weinig door laten praten, maar daarom zeide ik, het niet te weten. Ongelukkto de Jonge dame? Waarom zou zij ongelukkig zijn? Ik vroeg het natuurlijk, alsof ik heel verwonderd was; maar men kon Mile. Roseuiunda niet bedriegen. Een slilmner kleine heks speelde nooit als fee in een bosch. Als zij niet ongelukkig is, waar om bent u dan hier gekomen, mijn heer de kapitein? Gij komt hier om haar te helpen o, dat weet ik best! En ve zegt van niet. Misschien wel, juffer, misschien doe-ik het dat zal ik je straks ver tellen. Maar ik ben benieuwd iets over den gouverneur te hooren. Wat voor man is hij ,en waar zou hïi on dit oogenblik zijn? Ik ben er zeker van dat je wel' iets van hem weet te vertellen. Zij keek mij met haar groote oogen aan. alsof zii mijn vraag maar half gehoord: had. Vlug zei ze: Ge lacht maar. Monsieur Czemy I's naar de wereld teruggegaan, liii is in een schip vertrokken. Wat zal ik u over hem vertellen? Dat hij vriendelijk en wreed' is. d'at wij hem liefhebben en haten. Dat weet iedereen; ieder kan u dat vertellen. Hij is de gouver neur en wij zijn het volk dat moet, ge hoorzamen. Wanneer hij terugkomt, zal lv*' u vragen, hem ook te gehoor zamen. en u moet ..ja' zeggen. Dat zal tegen den slaaptijd1 zijn; acht. negen of tien daven. Maar waarom vraagt ge clat, kapitein? Heeft mevrouw Czer- ny u dat niet gezegd, omdat gij haar vriend zijt? Ik weet. dat gij me maar wat plaagt. Zeelui houden er van meis jes te plagen, en gij zijt ook niet beter dan de anderen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1