GHR. FREIJER, LAMP, Zijlweg 64. DINSDAGS 2-4 UUR. Tafel- ea Dessertmessea. smaakvol battikwerk, schilder, en brandkunst, en als nouveauté op der gelijke exposities een paar zeer goede specimen in koperwerk. Het is een bezienswaardige tentoon stelling tot een bezoek kunnen wij ten volic ieder onzer lezeressen opwek ken. De goederen zijn alle geprijsd dooi de werksters, die het inzonden zelve. Vanwege de Vereeniging Wie denkt Overwint" zal a.s. Vrijdagavond de zesde Multatuli-lezing gehouden wor den in het gebouw van den Ned Pro testantenbond, Nieuwe Gracht 2. De heer W". Meng, van Amsterdam, zal alsdan als spreker _ppt reden. Te vens maakt de Vereeniging bekend, dat bovengenoemde lezingen 'in de groote zaal zullen gehouden worden en wel, omdat de bovenzaal te klein is om het groote aantal toehoorders te bevatten. Zij noodigt dan ook ieder uit. die sympathiseert met deze lezingen, er gebruik van te maken. Deze week zul-1 len, per advertentie in dit blad, nadere bijzonderheden worden bekend ge maakt. Gekwetst. Maandagnamiddag geraakte het zoontje van den heer Inpijn. in de Spaamwouderstraat, onder een boerenwagen, waarbij hij zich ernstig aan de knie bezeerde. De eerste hulp werd verleend door een wijkzuster. Tot assistent van den hoogleeraar dr. L. Bolk aan het Ana tomisch Laboratorium aan de Uni versiteit te Amsterdam, is voor het Studiejaar 1902-3 benoemd de heer J. Wittop Koning alhier. s gs t" -- T-H O - EH S WJ w-e CO O <N Ci O CO s II CÉS- 53 C «"ö'S a '5 >2? g 35 Aan den heer P. Pieterse, sergeant bij de d.d. schutterij alhier, is het eeret^eken tot belooning van eervollen langdurigen werkelijken dienst toegekend. Door den heer Commissaris der Koningin in Noord-Holland zijn benoemd tot zetters voor is Rijks direc te belastingen alhier de heeren A. F. Kremer, R. J. van Dieren Bijvoet en J. Smits C. Jz. In dronkenschap. Hedenmor gen had op de werf Conrad een niet alledaagsch voorval plaats. De ma chine-bankwerker J„ die (hedejnmor- gen te veel aan Bacchus geofferd had, kreeg ruzie met zijn maat, met wien hij werkte. De twist liep zoo hoog, dat 'de baas W. en de ingenieur K. er aan te nas kwamen. Doch ook deze konden den twistzoeker niet tot bedaring brengen, docht liepen inte gendeel eenige klappen van hem op. Met groote moeite werd de woeste ling van de fabriek verwijderd en na tuurlijk volgde zijn ontslag. Vergadering broodbezor gers. Maandagavond omstreeks half negen hield de Haarl. Broodbe- zorgersvereeniging eene cursusverga dering in liet gebouw de Toekomst. Vele der leden van deze vereeniging, welke nog niet zoo heel groot is, wa ren opgekomen, om naar den heer De Braai te luisteren, die aldaar het woord voerde over „Waarom veree- nigd". De heer De Braai zette in deze le zing, wederom het nut en de kracht van organisatie uiteen. Heden zijn alhier door D. GroenendaaJ, wonende aan de Bree- straat, nog een mooi partijtje jonge peulen aan de groentenmarkt ge bracht. R.-K. Volksbond. Maandag avond werd in het Bondsgebouw op de Ged. Oude Gracht eene vergadering van leden der afd. Haarlem van den Ned. R.-K. Volksbond gehouden. De waarnemende voorzitter, de heer Guskens, opende de vergadering en heette allen hartelijk welkom en hooplte dat de leden met deze nieu we vergaderzaal zoo zeer waren inge nomen, dat het bestuur gedwongen wordt hier steeds te vergaderen. De reden, dat vroeger in „St. Bavo" werd vergaderd en waaraan on kosten verbonden waren was dat het aantal leden te grooit was voor het lokaal op de Oudé Gracht, doch daar het aantal bezoekers der verga deringen steeds zeer gering is, dit lokaal, zooals thans blijkt, ruim genoeg. Voorts deelde spr. mede, dat op de volgende vergadering 50 nieu we leden zullen worden geïnsjlalleerd en hechtten de aanwezigen hunne goedkeuring aan het voorstel van het. bestuur om de heeren Blom en Turkenburg naar den Katholieken dag te Alkmaar af te vaardigen. Daarna kreeg de spreker van den avond, de heer G. J. van Gasteren het woord. Op de hem eigen gloedvolle wijze droeg hij weder £en tweetal dtukken „Een episode uit den slavenhandel in Noord-Amerika" en het schoone gedicht van Dr. Schaepman, getiteld „Frans Hals" voor. Beide voordrach ten maakten indruk en een daverend welverdiend applaus steeg aan het slot op als hulde aan den declama tor. die de kunsjt verstaat zijn audito rium te boeien. De voorzitter vertolk te dan ook de gevoelens dér leden, toen hij den heer van Gasteren zijn dank betuigde voor de schoone voor dracht en daaraan den wensch' toe voegde, dat hij nog verscheidene ma len als spreker zou mogen optreden, en de leden vele genoeglijke uren verschaffen. Daarna werd de bijeenkomst, die met gebed geopend was, op dezelfde wijze gesloten. Veiling Hoewel het niet onze gewoonte is om van eene veiling verslag te geven, mee- nen wij met de verkooping van antieke en andere meubelen, schilderijen, pren ten, pendules, ornamenten, linnengoed, gordijnen, karpetten, zilver etc., nagela ten door wijlen mej. J. J. A. van Wee- men, vroeger wonende Raamvest 9 al hier, eene uitzondering 4e mogen maken, omdat de overledene in haar leven eene eigenaardige persoonlijkheid was en haar tragische dood eene zekere opschudding hier ter stede heeft verwekt, terwijl haar nagelaten inboedel medé het kenmerk droeg van haar zonderlinge levenswijze. Welk Haarlemmer heeft niet gekend dat eigenaardige, kleine vrouwtje met haar trippelgang. Een ouderwetsch hoedje op het hoofd, een regenmantel om, een oude schooltasch in de eene hand en een wandelstok of parapluie in d<e andere, zoo kon men haar lederen dag langs Haarlem's straten zien trip pelen. En 0 wee, wanneer iemand haar in den weg kwam. en met spoedig ge noeg op zijde wilde gaan, dan volgde eene harde, dikwijls venijnige duw, ge volgd door eenige hard uitgesproken verwijtingen, waarna ze als altijd steeds binnensmonds mopperende haar weg vervolgde, om ten slotte naar haar wo ning op de Raamvest te gaan, die even eens het kenmerk droeg van haar eigen aardig, in zichzelf gekeerde levenswijze. Alle ramen met planken dichtgespij kerd. een gewone planken deur, zonder schel, vormden het voor-aanzicht van het onooglijke gebouw. En binnen-in bood het een niet minder vreemd schouw spel. In de drie stikdonkere kamers ston den de ingepakte meubels, alsmede een groote voorraad gepakte kisten tot de zolders opgestapeld. In de achterkamer, grenzende aan de keuken en den tuin, konden eenige licht stralen binnenvallen, en dit vertrek was dan ook de. huiskamer der zonderlinge, waar zij steeds vertoefde en de enkelen, die haar over zaken kwamen spreken, ontving. Aan een miniatuur-tafel gezeten op een dito stoeltje, ontving zij dan den bezoe ker en bood hem als zitplaats een aan de andere zijde der tafel staande houten kist aan. Dit waren de eenige in gebruik zijnde huismeubelen, terwijl verder een oud kacheltje en een legio aantal ledige fleschjes de verdere ruimte van dit on ooglijke huisvertrek vulden. Niet min der rommelig aanzien leverde de met potten, pannetjes, emmers, fleschjes etc. bedekte keukenen de met kisten en oude voorwerpen gevulde zolder op, aan welks voorzijde haar slaapkamer was, waar zij in een donkere, onder de pannen afge schoten bedstede den nacht doorbracht. Zoo groot was haar zucht om alles te bewaren, dat de meest waardelooze voorwerpen, zelfs verroeste stukken kachelpijp, tal van papieren en doozen, zorgvuldig door haar werden bewaard. Men kan zich dus voorstellen welk eene buitengewone wanorde, in deze woning heerschte, boe groot de rommel was, die daar lag opgestapeld, zoodat het geenszins te verwonderen is, dat vele verhuiswagenladingen no 0 dig waren om al deze voorwerpen naar een verkoop lokaal te transporteeren en langen tijd noodig was om te inventariseeren en de voorwerpen van waarde toonbaar te ma ken. Betrekkelijk gauw is dit nog in zijn werk gegaan; natuurlijk zijn de waardelooze voorwerpen verwijderd, en toen wij dan ook heden een kijkje namen in het verkooplokaal van den heer Geor ge L. Smit aan de Bakenessergracht, wa ren wij, die meermalen den verwaarloos den inboedel uit het huisin den ver huiswagen hebben z?en brengen, be paald verrast door den goeden staat, waarin de verschillende voorwerpen thans verlceeren. Een groote partij helder linnengoed, keurig in verschillende partijtjes saam gebonden, vroeger onooglijk en ver waarloosd, kan nu, dank zij de flinke, reine bewerking, die het heeft onder gaan, den toets der beoordeeling door staan. Porceleinen en aarden potjes en pan netjes, tinnen kroezen, oud koperen ke tels, antiek tinnen schotels, eenig lcruis- slïjpsel, kristal, alles uit kisten afkom stig, staan daar nu thans keurig geëta leerd. Voorts trekt de aandacht een histo rische doek, voorstellende de val van Napoleon.. Verder zijn daar fraaie antie ke portretlijstjes, 3 miniatuur bureaux, waarvan een van ec-ht rozenbout met zilverbeslag, mooi gegraveerd; een inge legd antiek mahoniehouten secretaire, een vierkante empire theestoof, een ei kenhouten kinderpersje etc. Bijzondere aandacht vraagt een prach tige z.g. bedelaars of lappendeken, waar van het middelstuk un minstens 1600 lap jes van verschillende patronen bestaat. De bewerking hiervan vereischte bijzon deren zorg en veel tijd. Het is een han denarbeid, die wemig meer voorkomt. Een prachtig in 't vuur vergulde pen dule (stile empire) zal ook een aardig sommetje opbrengen. Een oude stoel, op het oog waardeloos, gaat zeker onder de 15 niet weg, daar deze streng in stijl Lodewijk XVI is. Voorts zijn daar een Erard pianino, die cfoor de vocht geheel haar wellui dende klanken verloren heeft en een platte Empire-piano met prachtig be slag, die aan hetzelfde euvel lijdt als de pianino, in de afdeeling schilderijen ontwaar den wij bijna niets van belang; aaTdig is alleen een schilderij, voorstellende een dorpsgezicht met dorptoren, welke voor zien is van een uurwerk en speelwerk. Van zilver trekken, de aandacht 3 em pire zilver zoutvaatjes; een idem peper en mosterdvaatje, terwijl de nagelaten gouden voorwerpen bestaan uit een hor loge, slot met koralen, 2 snoeren kora len met goud slot, broches, medaillons, en een groote familie-medaille met ge schilderd portret op ivoor en aan de keerzijde afgewerkt met haar, kroon, en een letter met juweelen bezet. Eene collectie oude boeken, waarbij ons oog viel op een groote collectie oud- Ho,Uandsche z.g. centsprenten, die te genwoordig zeer gezocht zijn, vormen met de overige niet noemenswaardige artikelen, de nagelaten inboedel van de op zulk eene noodlottige wijze om het leven gekomene. Jubilaris. De Hoog Eerw. Heer Th. J. A. Bos man. kanunnik van het kathedraal ka pittel en Plebaan van Sint-Bavo, her dacht heden zijn 25-jarige priesterwij ding in de nieuwe Kathedraal aan de Leidsche Vaart Te Ifl uur droeg de Jubilaris de plechtige Hoogmis op, ge assisteerd door een groot aantal gees telijken en in 't bijzijn van zeer vele zijner parochianen. Het hoofdaltaar was op schitterende wijze met planten en bloemen versierd. De Zeer Eerw. hear G. A. Loots, Re gent van de R. K. Kweekschool te Hoorn, hield een feestpredikatie, waar in spreker de wijding van het priester schap uiteenzette. Na de H. Mis werd het t.e Deum tot dankzeggiug gezongen. Een groot, aantal belangstellenden, wachtten den pastoor in de pastorie, die geheel in cc-n lusthof van bloemen was veranderd, op, om hem op dezen dag hunne gelukwenschen aan te bie den. Prachtige cadeaus werden den jubilaris overhandigd, zooals een boe kenkast, een stola, een stel wijngla zen. verschillende étui's met zilver unique kerkornamenten. een paar beelden en tal van andere geschenken, te veel om op te noemen. De jubilaris werd in 1877 door mrg. Michers tot priester gewijd'. Onderwijzers vergadering. Heden ontvingen wij die agenda der jaarvergadering van onderwijzers in dijfc arrondissement, welke gehouden zal worden op Vrijdag 17 October a. s. in bet Brongebouw. Behalve en kele huishoudelijke zaken zullen 0. m. voordrachten worden gehouden door den heer P. Th'. Jansen en Dr. J. H. Gunning over onderwerpen resp. getiteld; „Het Herhalingsonder- wïjs" en „Navolging en oorspronke lijkheid in verband met opvoeding en onderwijs." Vo 110 o -i in g Ik e r k. Binnjenkort zal de bijbouw van de Doopsgezinde kerk alhier voltooid zijn. Dan zal een tweede toegang in de Frankestraalt in gebruik worden ge steld en zullen de toegangen in de Peuzelaarsteeg vervallen. Uit de Omstreken. Heemstede. Verschenen is het zeer lijvige rap port der grensregelings-commissie uit den Raad, bestaande uit de h.h.: J. van den Berg, Van Merlen en J. I-I. M. van Houten. De commissie zegt in dit rapport 0. a. het volgende: „Die grensregeling Kan en zal niet anders zijn tot groot nadeel voor onze gemeente. Immers een rijk en schoon gedeelte, waar Heemstede in de laat ste jaren vele verbeteringen heeft aan gebracht, zal aan die gemeente ont nomen. worden". Inderdaad, met groot leedwezen na men wij ook ditmaal kennis van net voornemen van Gedep. Staten, welks verwezenlijking ons dwingen zoude, een even aanzienlijk als bekoorlijk en aantrekkelijk deel onzer gemeente prijs te geven. Geene toelichting vergezelt het wets ontwerp, waaruit had kunnen blijken, dat klemmende gronaen onafwend baar deze wijziging vorderen. Mis schien hadden hare argumenten ons eenigszins kunnen verzoenen met den indruk, die ook eene gemeente als ze delijk lichaam heeft, wanneer een deel van haar wordt afgesneden, waardoor zij zelve in aanzien en ne- teekenis wordt achteruitgezet. Voorts acht de commissie aoor niets gemotieverd. dat het oppervlak van Haarlem, gelijk thans wordt voorge steld, op eenmaal zal women verdub beld. Wil intusscken dde gemeente grooter worden, zoo laat zij daarnaar 'streven ip noordoostelijke rientmg. Reeds vroeger werd gewezen op plannen om het Spaarne voor zee- scheipen bevaarbaar te maken en op het feit, dat de handels-etablissemen ten. die dan zullen ven-ijzen, de ont wikkel in r d'er stad veeleer aan die zij de. dan wel aan den Zuidkant vorde ren .waar injners de spoorwegbrug over het Spaarne wel steeds een belet sel voor verdere doorvaart zal blijven. Voorts betoogt de commissie breed voerig dat de gemeente Heemstede steeds goed zorg gedragen heeft voor de openbare veiligheid ,rioleerïng. verlichting, bestrating, onderwijs etc. Zelfs mag men aannemen, dat de on veiligheid in den Hout, een aam beeld, waarop men vroeger zoo vaak. ja met zekere ingenomenheid geslagen heeft thans in prijs is gegeven, om- dal. dit wapen voor de werkelijkheid te onbetrouwbaar is gebleken. Trouwens en 'dan geeft de com missie de Haarlemsciie politie een smeer uit cle pan dat zelfs eene goe de politie geen onfeilbaar middel is tegen het voorkomen van misdrijven, noch zelfs voor het opsporen «er da ders. hiervan, geeft, zegt zij, merk waardig genoeg. Haarlem zelve meer voorbeelden, dan men ooit ten naüeele van Heemstede zou kunnen aanvoe ren. Officieel noch officieus boort men over die onveiligheid ln den Hout ooit meeir klagen. Maar buitendien kan worden aange nomen, dat. wanneer incleirdaaui de be bouwing in bet Noorden van Heem stede zal toenemen, gelijk men ver wacht. het politietoezicht aldaar ook terdege zal worden uitgebreid en ver meerderd. van welke uitbreiding en vermeerdering ook de Hout zelf zal proflteeren. Voorts zet de commissie uiteen, nat liet hoofdmotief den-1 annexatie van Nieuwer-Amstel hij Amsterdam het verlaten der stad door de burgers om de belasting te ontduiken hier niet meer kan reldenomdat met de be bouwing hier ter nauweroood een aanvang gemaakt is. De nieuwe wijk, die niet bestaat, kan zeker nog niet strekken tot vluchtplaats voor men- schen, die de kosten van d'e huishou ding der Haarlemsche gemeente ver- gi'ooten. maar aan elke bijdrage in die kosten zich onttrekken. En buitendienmen overwege, dat die toestand zelfs nooit meer in treden kan. allerminst in di'e mate, welke tot de annexatie der gemeente Nieuwer-Amstel heeft geleid. Immers, de algemeene wetgever heeft smcis dien tijd tegen herhaling van zulke wanverhoudingen reeds dien maatre gel genomen, welke hij voor de ophef fing'der daarin gelegen onbillijkheid r.r odig maar dan ook voldoende heeft geoordeeld. Wat mag dan wel de openlijk, wel licht nooit uitgesproken maar werke lijk toch bestaande verklaring zijn van Haarlems altijd weder opKomenaen wensch om hare grenzen ten onzen koste uit te breiden, vraagt de. com missie zich af. En haar antwoord is om twee rede- in: De eerste is deze, dat zij voor de toe komst in dien overgang van gronden eene goede geldelijke speculatie voor Haarlem ziet. De bewoners aer nieu we wijk .thans voor Heemstede ont worpen. zullen waarschijnlijk zijn uit nemende belastingbetalers, die Haar lem's inkomsten in veel hoogere mate zullen vermeerderen, dan die utigaven, die daaraan verbonden zijn. Doch zulk een eenzijdig geldelijk voordeel van een der partijen is volgens de wet niet te rechtvaardigen, te meer niet, wanneer daardoor de bloei van Heem stede wordt, benadeeld, dat bovendien wellicht van geen enkele armlastige zal worden ontslagen. De tweede reden welke Ha,ar]em zoowel nu als vroeger zoo herhaaldelijk kan hebben geleid tot pogingen om de grenzen haver gemeente naar net in den uit te breiden, is wellicht deze, dat de Haarlemmerhout, die wijdbe- roeinde en zeerbeminde wandelplaats barer bewoners feitelijk ligt in onze ^üff^oestaindis min of meer opval lend. Maar al wat opvallend be hoeft nog niet veranderd te worden. De commissie betoogt, dan ook ten slotte .dat zij met het ontstaan eener nieuwe wijk welke de reden der an nexatie zou zijn. ten zeerste is mee nomen, en dat derhalve h. 1 geene o-ronden bestaan, noch van het ver- eenigcl belang der beide gemeenten, die bet geldt, noch zelfs van billijk heid die' eene grenswijziging aan de zijde van Heemstede noodzakelijk ma- Met hand en tand wenscht de com missie zich dan ook te verzetten tegen het voorgestelde plan. waarover zij niet anders dan een beslist ongunsug oordeel kan uitspreken. Dat het de commissie af en toe aan .de noodlge ernst heeft ontbroken, blijkt voorzeker wel nit de volgende zinsneden^ Haarlem een goed. gedeelte van Heemstede. Bloemendaal Schoten en Haarlemmerliede en Spaarnwoude te zamen. Wanneer die nieuwe grens net lot zijner voorgangers deelt, wat wij van ëStehopm, ot wel, mr tot ons leed wezen mocht worden verwezenlijkt Zó vraagt Haarlem Inter misschien al die gemeenten m haar geheel. Wellicht slaat zij daarna een oog op de Haarlemmermeer. Dan ligt Aim sterdam aan de beurt De uitslag van de Woensdagavond alhier gehouden verkooping van Hui zen en Erven in de Dorsfuige Kuil, ten overstaan van mr. C. J. Boerlage was als -volt: De perceelen staande aan den Bin nenweg hebben in combinatie opge bracht de somma van 5521. Kooper de heer Van der Landen, Haarlem. Het huis staande aan de Kerldaan f 1505. Kooper de heer J. H. van Amsltel, alhier. Hillegom. In de plaats van wijlen den heer F van Waveren Lzn. is tot penning meester van de Ned. Kerv. Gemeente benoemd de heer R- van Til Rz, den dag voor de aanbesteding eiken werkdag tusschen 10 en 12 uur te be zichtigen zijn in het Brandspuitenhuis. Geregelde linschrijvingsbiljetten in te leveren ter secretarie op Woensdag 8 Oct, des voorm. 11 uur. Schoten. Tot gemeenteveldwachter is uit een aantal sollicitanten benoemd A. Heer tjes, agent vau politie te Hilversum. - Aangaande den brand bij den beer Joh. Telkamp op Werensteyn kan na der gemeld worden, dat de bewoners zich slechts met moeite konden red den. De bollenschuur brandde geheel af, niets is blijven staanook de nieu we. prachtige broeikassen met de daar in aanwezige collecties bloemen, wer den voor een groot deel vernield. Een orgel en een piano konden slechts ge red worden. Alles was verzekerd oorzaak onbekend. B. en W- van Hillegom maken be kend, dat 8 Oct. a.s. 'smorgens te 11 uur in het raadhuis de aanbesteding zal plaats hebben van de leverantie van 350 II. L. Belgische gascokes, G00O lange Friesche turven, 36 vaten Amerik. petroleum, alles volgens de monsters, die vanaf heden tot en met, Yolsen. Mej. G. Krispijn, wijkverpleegster van het „Witte Kruis" alhier, heeft met ingang van 1 Januari a.s,, haar ontslag aangevraagd. Beverwijk. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is alhier op niet minder dan vijf verschillende plaatsen ingebroken. In een café van den lieer Ontenaar wer den 6 billavdballen gestolen, in een andier café tachtig gulden. Bij een slager, P Klaver, worst, spek, ham, enz. De namen der slachtoffers zijn: v. d. Ontenaar, wed. Molenaar, Knapen. P. Klaver, en de wed. de Jong. De diefstallen zijn omstreeks 3 uur ge schied het politietoezicht houdt te 2 uur 's nachts op, wegens onvoldoende personeel, zoodat de dieven dan vrij spel hebben. De commissie die zich gevormd heeft tot hel, inzamelen van gelden voor de slachtoffers van den oorlog in Zuid- Afrika, heeft tot voorzitter gekozen Jhr. J. C. W. Strick van Linschoten, Burge meester, den heer J. S, 1-Ioek tot se cretaris en den heer Lamme, penning meester. De rijksveldwachter C. Blikslager al hier, is benoemd tot bestuurslid van de afd. Noord-Holland van den Alg. Ned. Politiebond. Haarlemmermeer. Op de verplichte hengstenkeurlng te Hoofddorp waren aanwezig 38 heng sten. Goedgekeurd 20; aangehouden 8, afge keurd 10. Het bericht fin sommige bladen, als zou er te Kruisdorp (Haarl'meer) bij den landbouwer K. de dienstbode door een ongeval aan brandwonden zijn overleden, is volgens informatiën ge heel onwaar, Ook is de naam Kruisdorp al sedert 37 jaar veranderd in Hoofddorp. volksLogennent, gaarkeuken en toe vlucht zal worden ingericht. Bij de aanvrage zal kosteloos een boekje wordien uitgegeven, waarin mededeelingen aangaand© het werk en een statistiek van walt in het afge- loopen jaar werd verricht. Misdrijf.. De Nieuwie; Arnhemsche Ct. mel ding makende van het bericht (ook in de N. R. Ct. meegedeeld, da|b een ka pitein der artillerie van het O.-I. le ger te Arnhem omdat er sprake zou zijn van een misdrijf tegen de zeden op zijn kamer gearresteerd zou zijn en ter beschikking van den auditeur-militair naar den Haag overgebracht, merkjt op: „Enkele weken geleden kwam ons een geval ter oore d'at naar alle waar schijnlijkheid identiek is met het bo venstaande. ,,Het misdrijf tegen de zeden" was naar ons werd meege deeld niet te rangschikken onder die gevallen waaraan men bij een opper vlakkige lezing onwillekeurig denkt. Wij kunnen (tevens meedeelen, dat de bedoelde kapitein dadelijk wteer te Arnhem is teruggekeerd. Waar wij het betreuren dat het bericht in ver schillende bladen in bovenstaanden vorm, waarbij men ook aan het aller schandelijkste kan denken, werd' ver meld, meenden wij, wat in een ander geval nietfc zou zijn geschied, het ook eenigszins toegelicht te moeten ver melden." Ernstig gewond. De 17-jarige Iv/raneveld is gisteren aan de fabriek Van Houten te Hil versum doo,r een van een machine losgewerkten beitel zóó ernstig ge wond, dat zijn ltoestand niet zonder gevaar is. Te Hoofddorp liggen tal van vaar tuigen te wachten op order, voor bet laden van bieten. Het rooien is begonnen. INGEZONDEN MEDEDEE LINGEN. 30 cents per regel Odol-Mondwater parfumeert den ademl VIOLIST. SPREEKUUR: Barteljorisstraat 22-24. Merk: Rich. Abr. Herder en Fr. Herder Abr.Sohn. Binnenland. Arbeidswet. I-Iet centraal bestuur van bet Alg. Ned. Werkliedenverbond heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend, verzoekende bij den minister van binnenlandsche zaken aan te drin gen op wijziging en aanvulling dei- arbeidswet ,0. m. in dezen zin, dat lo. worde geregeld de arbeidsduur van de mannelijke arbeiders, inbegre pen den nacht- en Zondagsarbeid 2o. worde verboden het doen verrich ten van arbeid door schoolgaande kin deren, vóór, na en tusschen den school tijd 3o. worde beperkt de arbeidsduur voor jongelieden beneden de 16 jaar met minstens twee uur per dag, voor het erlangen van gelegenheid tot het bezoeken eener herhalings- of vak school 4o. worde voorzien in misstanden, als gebleken zijn te he'erschen in de steenbakkerijen en soortgelijke bedrij ven. Gouda. Ook de liberale kiesvereenigingen te Boskoop en te Moordrecht hebben mr. M. M. Schim van der Loeff voorloopig candidaat gesteld voor de Tweede Ka mer in het district Gouda. Vanwege het Leger des Heils zal van Maandag 2 November tot 16 No vember de jaarlijksche aanvrage wor den gehouden ten behoeve van het werk hier te lande. De reeds bestaan de inrichtingen hebben groote be hoefte aan geldelijken .steun, terwijl voo.r de uitbreiding, die men zich. gedrongen gevoelt aian het werk te geven door den nood, die zich open baart, hulp dringend noodig is. Met den bouw van het Tehuis voor Ontslagen Gevangenen is een aan vang gemaakt, terwijl te Rotterdam een groot gebouw voor goedkoop Vermist. Aan het Postkantoor te Groningen worden aangeteekende brieven met een bedrag van f 1130 vermist. Directrices. Als een bijzonderheid verdient het zeker de aandacht dat de Staatscou rant van Maandag de statuten bevat eener naian>looze vennootschap tot esploitatie eener cultuuronderne- ming (van cacao, koffie1, enz.) in Su riname, waarover het directeurschap is opgedragen aan !twee vrouwen (de dames Rebecca Arrias, wed. I. M., Wolff en Eliza Weyl, wed. dir. E. Ar rias), en bij het overlijden of bedan ken van een harer aan de overblij vende directrice alleen. Ongeluk. Gisterochtend bad er te Zaandam een ernstig ongeluk plaats in de Ha ven aan boord van bet Engelsche stoomschip Arab. Bij het houtlossen viel nl. de sjouwerman J. B. in het ruim, met hat gevolg, dat zijn borst kas ernstig gekneusd werd en hij een zijner armen brak. Per brancard is de man naar het burgerziekenhuis te Amsterdam gebracht. Moord. Aangaande den moord Zondagnacht in de Molenstraat te Enschedé ge pleegd, verneemt men nader Bij Goorhuis aan den Oldenzaal- sehen weg was bruiloft waar Engbert Schooten en de dader aanwezig waren. Op die partij was reeds ruzie geweest in den tuin, maar daarna had men de feestviering voortgezet tot twaalf uur. De verslagene ging met eenige anderen huiswaarts en werd in de Molenstraat door G. J. Odink aangehouden. De hem vergezellende personen gingen door en hoorden even later gekerm. Terugkeereude vonden zij Scholten met een vreeselijke wond, badende tin zijn bloed. Opgeholpen, gaf hij spoedig den geest. De dadea- was inmiddels gevlucht de politie vermoedde, dat hij zich reeds, thuis bevond aan den Broekhuizei-weg. Toen men echter de huisgenooten wek te, kreeg men ten antwoord, dat hij niet thuis was. De politie posteerde zich toen nabij het 'huis tot 's morgens- 6 uur. Toen verscheen de dader en werd hij gearresteerd. Bij de confron tatie met het lijk ontstelde Odink he vig, doch hij blijft ontkennen, terwijl vier personen getuigen, dat hij de da der moet zijn. Odink werd bevonden te zijn 111 't bezit van een boksbeugel, en ook de verslagene had een derge lijk moordtuig bij zich. Odink heeft reeds volmondig bekend. Aanrandiug. Te Vierpolders heeft een ernstige aanranding plaats gehad. De arbe:- der P. N. werd 's nachts tusschen 12 en 1 uur door 3 personen aangevallen en door een van hen met een mes ge vaarlijk gewondzijn toestand is be denkelijk. Louter baldadigheid moet de oor zaak van deze handeling zijn. Brand. Een geweldige brand brak heden nacht plotseling te Ouddorp uit in de landbouwischuur van de wed. C. Tanis vlak achter de kom der gemeente. De Oostenwind deed vreezen. dat de brand naar de nabijgelegen huizen zou over slaan. Een zee van vonken vloog over 't gebeele dorp en stukken brandend hooi en stroo kwamen soms op een afstand van een. kwartier neer. Hat torentje van het dorpshuis, op meer dan 30 meter afstand, stond dan ook spoedig in brand, en het pakhuis van den heer J. C. Lodder liep groot ge vaar. Door de onvermoeide en krach tige pogingen dor brandweer gelukte het echter de vlammen tot die schuur en een naastgelegen schuurtje van den heer J. Voogd, te beperken. Schuur en inboedel waren, hoewel zeer laag, ver zekerd. Het vee is gered. Inbraak te Elshout. Men schrijdt aan de Telegraaf: Zaterdagnacht werd de' landbou wer W. van Breugel, die met een

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2