aan de Mariagroeve bij Höngen, en nam m een mijnwerkerspak het bin nenste dér mijn in oogensch'ouw. Generaal Botha. Dat generaal Botha, bij de overstel pende drukte der laatste dagen nog tijd vindt om kleine attenties te appre- cieeren, bewijst het navolgende Bij den uitgever L. J. Veerman te Heusden vtenscheen de vorige week een werkje, getiteld Geroepen een verhaal een den Z.-Afrikaanschen vrijheids oorlog, floor H. Oost. Aangezien ge neraal Botha hierin enkele malen han delend optreedt, stelde de schrijver er prijs op, dat de generaal spoedig in 't bezit van een presentexemplaar zou gesteld worden. Donderdag 2 October werd dit den generaal te Dordrecht gezonden, en reeds Vrijdag werd den uitgever uit Meppel het volgende schrijven door den privé-secretaris toe gezonden ..Ik heb de eer, in opdracht van ge neraal Botha, de ontvangst te erken nen van het werkje Geroepen", door u hem zoo vriendelijk toegezonden en u daarvoor zijn besten dank te betui gen. ..Van een kijkje meent, hij, dat het werkje hem bevallen zal, en zal het later behoorlijk lezen." De Bóeren-generaals zullen Leiden bezoeken direct na de terugkomst uit Berlijn, waar wel ruim veertien dagen mee zullen heen gaan. Raad van Indië. Bij koninklijk besluit van 4 Octo ber 1902 is aan den heer J. C. Th. Kroesen, lid van den Raad van Ned. Indië, op zijn verzoek, met ingang van 10 Februari 1903, eervol ontslag verleend' uit *s lands dienst, onder dankbetuiging voor de langdurige en trouwe diensten door hem aan den lande bewezen. Gouda. Naar men verneemt, heeft het hoofd bestuur der Liberale Unie den heer K. L. Martens verzocht een eventueele candidatuur voor de Tweede Kamer in het district Gouda niiet aan te ne men. Ook de liberale kiesvereeniging <tei Waddingsveen heeft mr. M. M. Schim van der Loeff voorloopig can- didaat gesteld voor de Tweede Kamer in het district Gouda, zoodat dieze thans de definitieve candidaat der liberale partij is. De Centrale Roomsch-katholieke Kiesvereeniging in het district Gouda heeft tot definitief candidaat voord'e Tweede Kamer gesteld mr. S. de Vries Czn. te Amsterdam, candidaat der antirevolutionairen. Tweede Kamer. De afdeelingen van de Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de wetsontwerpen tot goedkeuring van de internationale overeenkomst betreffende de suikerbelasting en tot vaststelling van de hoofdstukken I (Huis der Koningin), II (Hooge Collegiën), VIIA (Nationale Schuld) en XI (Onvoorziene Uitgaven) der Staatsbegrooting voor 1903, en van de wet op de middelen, de heeren Van Dedem, Van Alphen, Roëll, Heemskerk en Van Raalte. Een ongeluk komt zelden alleen Het spreekwoord „een ongeluk komt zelden alleen", is Zaterdag bij de ont sporing nabij Harderwijk op droevige wijze bewaarheid geworden. Een vrouw, wier man aan de lijn werkt, had vernomen dat bij de ontspo ring 'n arbeider ernstig was gekwetst. Zij was bevreesd dat aan haren kostwinner dit ongeluk was overkomen, en ging daartoe op onderzoek uit. Zij liet hare kinderen onverzorgd achter. Toen zij terug kwam, vond zij een ha- rer kinderen met ernstige brandwonden overdekt, aan de gevolgen waarvan de arme kleine spoedig is overleden. Levend verbrand. Een verschrikkelijk ongeluk had de vorige week plaats bij den landbouwer v. d. K., te Zijtaart (N.-B.). Terwijl de ouders op het veld aan 't aardappelen rooien waren was een vijfjarig meisje met een zusje van anderhalf jaar alleen thuis. Wellicht is het oudste meisje in aanraking gekomen met het brandende vuur. Hoe het zij, toen een buurman op het hulpgeschrei kwam toesnellen, vond hij het ongelukkige kind geheel verbrand op het bed liggen met bet hoofd er af hangende. Was er geen tijdige hulp op gedaagd, zeker was ook het huis in vlammen opgegaan, daar het bed reeds aan 't branden was. Men kan zich de droefheid der ouders voorstellen toen zij thuis komende, niets dan een vormeloozen klomp van hun lieveling vonden. Een Kenau. Een 38jarig meisje te Hoorn, dat in gezelschap van eenige jongens ruzie kreeg, gaf één hunner een geduchten steek met een scherp mes in den arm. Hiermede nog niet tevreden, heeft zij de deur van de ouderlijke woning ingetrapt, ten einde in huis te komen. Schoolcommissie. Het was Maandag de eerste maal, dat die tot honderd leden, waaronder vele vrouwen, uitgebreide plaats commissie van toezicht op het 1. o. vergaderde, en all dadelijk hebben zich in de commissie twee richtingen geaccentueerd. Da linkerzijde, on der aanvoering van den heer P. L. Tak, gaf hare verwondering te ken nen, dat de voordracht van B. en W. tot het verstrekken van schoolpanltof- fels (geen voedsel en kleeding) aan het arme schoolkind niet aan de Commissie tot advies is toegezonden. Een door de heeren Polak en Wier dels bestreden voorstel van den heer Tak, om alsnog de schoolcommissie haar gevoelen te doen uitspreken over den door hem onvoldoende geachten maatregel, door de voordracht be oogd, werd aangenomen met 31 te gen 30 stemmen en 1 stem in blanco. Een R. K. Journalistenkring. ,,De Grondwet", het protest der ka tholieke dagbladen aan de Katholie ke Kaïnerclub besprekend, zegt, dat het gerezen incident opnieuw de nood zakelijkheid van het bestaan eener R. K. Joumalistenvereeniging heeft bewezen. Wij beamen, zegt het „Huisgezin" volkomen de juistheid dezer opmer king. Ws er een katholieke Journalisten kring geweest, dan had hij met meer gezag kunnen optreden dan thans de onderteekenaars van het protest; dan zou vermoedelijk het publiceeren van een dergelijk stuk zijn voorkomen en had het bestuur van den Kring in quali'ieit een bespreking kunnen voe ren met het bestuur van de R.-K. Ka merclub, wat allicht voor een goede oplossing der 'geretzen moeilijkheid meer bevorderlijk ware geweest dan de thans ingeslagen weg. Laten de onderteekenaars van het protest nu een tweede conferentie houden, om de oprichting van een R.-K. Journalistenkring voor te be reiden. Dan kan, zoodoende, uit het kwade het goede geboren worden en zal, indirect, wat tot dusverre onmo gelijk bleek, een min gewenschit be sluit der R. K. Kamerclub zijn te danken Brand. Maandagavond brak bij den heer D„ wonende Asseltsehe weg te Apeldoorn, een felle brand uit. Deze nam zoo in om vang toe, dat het gebouw geheel uit brandde. Het omvallen van een petro leumlamp wordt als vermoedelijke oor zaak opgegeven. Alles was verzekerd. Te Oosterhout is de stoomkuiperij van den heer A. J. Simons afgebrand. De ge- heele fabriek met bijbehoorende gebou wen, 1 10.000 aan houtvoorraad en de machinerieën zijn vernield. Alles is laag verzekerd. Oyer den oorlog in Zuid-Afrika Men schrijft uit München aan de N. Rt. Ct. Aan het „Börsenblatt für den deut- schen Bnchhandel" wordt uit Amster dam geschreven Van iemand), die in nauwe verbin- din gtot president Kruger staat, ver neem ik allerlei interessante bijzon derheden over de binnenkort te ver schijnen gedenkschriften, die ik hier gaaarne weergeef. Het eerste aanzoek tot het schrijven van het boek is niet, van Boerenzijde, maar van den uit gever J. F. Lelimaun in Munchen uit gegaan. Deze bood den president een half mill)oen mark, indien hij er toe wlide overgaan, zijn herinneringen en meeningen over den oorlog op te teekenen. Oom Kruger antwoordde echter met een beslist neen en met de verklaring, dat hij uitsluitend nog voor zijn arm volk, nieft voor eigen eerzucht of stoffelijk belang werkzaam wilde zijn. „Een lange tijd verstreek thans, ge durende welken er van gedenkschrif ten zelfs geen sprake meer was. Eerst toen het krijgsbedrijf in Zuid-Afrika een beslissen den keer ten slechte nam. vatte men het oude. onderwerp weer op, ditmaal .echter niet van den kant der uitgevers, doch in de onmiddellij ke omgeving van Kruger zelf, waar men de noodzakelijkheid inzag, een gezaghebbende uiteenzetting over den oorlog in het licht te geven. „Na veel aandrang stemde nu ook Oom Kruger toe de- geshfedenis van den oorlog en zijn meeningen daar over aan een secretaris te dicteer en, Honorarium wilde hij ook nu niet aannemen, maar alles den noodlijden den Boeren toegewezen zien. Natuur lijk ontstond op het bericht van dit besluit eer. aroote wedstrijd onder Je uitgevers, die elkander trachtten te overhiedeu, totdat ten slotte J. F. Leh- mann in Munchen het recht van uit gave voor de geheeie internationale boekenwereld bekwam. „President Kruger zette zich onver wijld aan den arbeid. Nauwgezet, zoo- als hij is. gaf hij een geschiedenis der gebeurtenissen, waarbij ieder woord als het ware op een goud schaaltje gewogen werd. Met pijnlijke rechtvaardigheid streefde hij er naar de feiten alleen voor zich zelf te la ten spreken, licht en schaduw, voor zoover het menschelijleerwijze moge lijk is, zonder eenige vooringenomen heid. De stijl is eenvoudig, het weer geven der gebeurtenissen spannend. Karakteristiek is de echt Nederduit- sche droge humor, die niet alleen in het spreken en doen van den president, maar ook in zijn schrijven af en toe voor den dag komt. „De Duitsche uitgever,, die zijn laak zeer ernstig opneemt, is onlang- met een lijst van iSO vragen bij pre sident Kruger geweest, om de vertaling zoo nauwkeurig mogelijk te krijgen en het oorspronkelijk zoo mogelijk nog met authentieke .toevoegingen te ver meerderen. De mededeelingen. die president Kruger nu den heer Scho- walter nog doet, komen nu ook in alle andere vertalingen, zoodat. deze alle van gelijke waarde zullen zijn." Wij Kunnen nog medledeelen, dat thans ook een vertaling voor Zweden en Denemarken in bewerking is. Alle uitgaven verschijnen in November as. Het werk van generaal die Wet, dat oorspronkelijk ook bij J.ehmann ver schijnen zou, wordt thans door den uitgever Carl Si win na in Kattowifz aangekondigd, die 27 September 1.1 een overeenkomst dienaangaande met generaal de Wet gesloten heeft. De heer Lelunann heeft hiervoor in de plaats gesteld „Prasideut Steyn und die Freistaater tm Krieg m'it England' door F. Rompcl en den veldprediker J. D. Kestell. Echter is het niet onmo gelijk, dat ook bij hem nog een werk van generaal de Wet over den oorlog, verschijnt. Treinongeluk. Trein 1120 van Winterswijk naar 7e venaar .reed gistermorgen nabij de halte Gaand eren tusschen Terborg en Doetinehem op een wagen die juist de spoorlijn overging. Voerman en paard waren de rails reeds gepasseerd en be kwamen geen leisel, doch de wagen, die met stroo beladen was, werd ver brijzeld. Met 20 minuten vertraging vertrok de trein van Doetinehem naar Zevenaar. Reliquieën-dieveu. Bij een te Maastricht gevangen ge nomen dievenbende zijn gevonden tal van reliquieën, welke zijn herkend door den pastoor te Oud-Vroenhovenals voor eenige jaren uit de kerk aldaar ontvreemd. Rechtzaken. Te Amsterdam heeft iemand terecht gestaan, die door een ander is aange vallen en gepoogd heeft zijn portemon naie uit de broekzak te halen. Beklaagde was recidivist. Het O. M. vorderde 4 jaar gevangenis straf. De moord te Bussum. Voor het Gerechtshof te Amsterdam .werd behandeld' het hooger beroep, in gesteld door Jacobus van den IJeysteeg tegen een vonnis dier rechtbank waar bij hij werd veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf, ter zake a. van doodslag gepleegd op de 15- jarige Wilhelmina de Leeuw te Bus sum in den avond van 4 Februari 1902; b. van poging tot net plegen van on tucht met het genoemde 15-jarige meisje, welk nïilsdrijf waartoe be klaagde vooraf zijn voornemen had te kennen gegeven niet was voltooid, door omstandigheden onafhankelijk van zijn wil, en wel doordat het meis je zicli krachtig verzette Beid. was van het vonnis der recht bank in appèl gekomen, tegen het ad vies van zijn verdediger mr. G. Tabak Ook dom- den president van het Hof was mr. Tabak aan den bekl. als raads man toegevoegd. De behandeling dei- zaak voor het Gerechtshof had, evenals voor de Rechtbank, in het belang der openbare zedelijkheid, plaats met gesloten deu ren. De adv.-generaal baron Baud vroeg bevestiging van bet vonnis der Recht bank. INGEZONDEN MEDEDEE LINGEN. 30 cents per regel Odol-Mondwater bewaart de tanden voor bederf! Uit de Arbeiders wereld BUITENLAND. Allerlei geruchten omtrent die mijn werkersstaking in Pennsylvanië doen de ronde. President Roosevelt zal, zoo heet het, een brief schrijven aan Mitchell den voorzitter van den mijnwerkers- bond, om hem Ite verzoeken alles te doen wat strekken kan tot hervatting van het werk: dan zou Roosevelt zich verbinden, dat bij heft Congres 'n na tionale arbitrage-wet ingediend wordt De New York Press zegt dat me vrouw Samuels, de eigenaresse van 1201000 hectaren steenkoolhoudënde terrein in Kentucky, de ontginning daarvan aan de regeering heeft aan geboden: de regeering zou dan met de opbrengst daarvan jfegemoet kun nen komen aan de schaarschte van brandstof. Walker, redacteur van het Cosmo politan Magazine, moet aan Roose velt geseind hebben om hem een voorstel te doen waarmee, naar zijn zeggen, Pierpont Morgan en Mitchell beiden instemmen. De mijnwerkers zouden hun belangen stellen in han den van Morgan, dlie, „hoewel hij geenerlei gezag heeft over de spoor wegmaatschappijen, bij de staking betrokken, een bevredigende uit komst belooft indien men hem zijn gang laat gaan Volgens een Laffan-bericht uitNew York hebben 900 werklieden in de Blockton-mijn in Alabama gestaakt, omdaJt de eigenaars niet wilden goed keuren, dat de werklieden bijdroe gen aan het fondis voor de stakers in Pennsylvanië. Men schat het aantal stakende mijnwerkers in het departement Pas- de Calais reeds op meer dan 25.000. In de Tarn, te Carmaux, is door de mijnwerkers besloten, dat men zich bij <de beweging aan zou sluiften, in dien de algemeene staking uitbrak. Intusschen is de gisting in Béthune, Toul, Mazingarbe reeds groot; ruiten worden er ingeworpen en telkens hebben min of meer ernstige botsin gen met de gendarmes of troepen plaats. Er worden «troepen en gen darmerie gereed gehouden om naar Pas-de-Calais gezonden te worden. De afgevaardigde Basly is te Pa rijs aangekomen, om bij Combes te protesteeren tegen de zending van troepen. Te Lens heeft de gedelegeerde in het mijnwerkerssyndicaat Goudemetz Zondagavond' de revolutie gepredikt. ,,Uit niets blijkt, zedde hij, dat uit de tegenwoordige beweging niet de revolutie kan voortkomen, en na de revolutie, kameraden, zult gij het volle loon voor uw arbeid onitvangen en gij zult geen patroons meer heb ben." Een staker drong op geweld aan: „we moeten geen regeering meer hebben, plus de crapules". De alge meene secretaris van het syndicaat Evrard heeft daarentegen tot kalmte aangespoord. „Denkt toch niet, dat het genoeg is, onvervulbare dingen to vragen, om ze, met werkstaken te krijgen." Te Valenciennes is inmiddels op een bijeenkomst van vertegenwoordi gers van anti-stakingarbeiders, na mens 5000 „gele" mijnwerkers beslo ten, het werk voort te zetten en een beroep op de mijneigenaars te doen om desnoods met gewapende kracht de staking tegen te gaan. De aangekondigde openbare verga- dwing inzake de w'erkstaking van het tram-personeel te Genève is daar Zondag in heft Verkiezingsgebouw ge houden. Er waren ongeveer 5000 ar beiders opgekomen. Na verschillen de redevoeringen te hebben aange hoord, nam de vergadering een mo tie aan, waarin zij de stakers van haai- sympathie verzekert, den Kan- tonnalen Raad opwekt bemiddelend op te treden en van de tramweg-1 maatschappij eischt, dat zij voor de ze staking volkomen amnestie verze kert, met dien verstande, dat zij alle stakers weder aanneemt en hun orga nisatie erkent. i Na afloop van de vergadering had den ongeregeldheden plaats. Op de Place Bel Air liep een geweldige menschenmenigte te hoop. De be stuurders van de tramwagens wer den geslagen, evenzoo de Ite hulp ko mende soldaten en de politie. Een compagnie infanterie slaagde er ein delijk in het plein te ontruimen. Er had'den tal van arrestaties plaats. Gisterenavond waren aljle vakver- eenigingen tot eene vergadering opge roepen. Onderwerp: algeimeene werk- sltaking. Vervolg Stadsnieuws. Verkiezingsvergadering. Dinsdagavond, had. vanwege bet verkiezingscomité uit de S. D. A. P. en Volkskiesvöreeniging eene verga dering in den Schouwburg plaats,die goed) bezocht was. Als spreker -trad op de candidaat van beide kiesvere nigingen Mr. P. J. Troelstra. De bijeenkomst werd geopend door den heer J. Gerritsz, die den aanwezi gen een hartelijk welkom toeriep. Daarna kreeg de spreker van den avond het woord. Hij zeid'e, dat de candidaat der arbeiderspartij dit maal in een eenigszins bijzonder ge val verkeerde. Het is zeer aange naam voor onze beginselen propa ganda te maken, maar daar is een maal een grens, die bereikt begint te worden bij de Haarlemsche ver-1 kiezingsstrijd. Ons program is hier meermalen bij de verschillende verkiezingen breed voerig besproken. Nog ongeveer 4 maanden geleden heb ik hier princi pieel ons standpunt inzake gemeente politiek uiteengezet. En nu moet ik weder onze beginselen over gemeen telijke weltgeving bespreken, dus er komt eindelijk een grens. Daarbij heb ik nog lcort geleden in 't alge meen onze beginselen uiteengezet, en derhalve gemeend, nu niet in onder deel en van het gemeenteprogram te moeten afdwalen, doch mij te stellen op het standpunt van de algemeene politiek. Een eigenaardig stand punt is bier te Haarlem bij de vorige verkiezing ingenomen. Het verschijnsel nl. dat tegenover den candidaat der arbeiderspartij de andere politieke partijen als één man front gemaakt hebben, vejrdiienlt af keuring. Ja, de liberalen hebben zich ook geschaard aan de zijde der clericalen en dit alles is alleen geschiedt om te zorgen, dat de kleine fractie der ar beiderspartij zoo klein mogelijk zou blijven. Het was een eigenaardige strijd, die op niet minder eigenaardi ge wijze tegen ons gevoerd is. Den avond vóór de stemming kwa men ze los, de- papieren, waarop Stonden de feestelijkheden, die de so ciaal-defcaoqr aten in hat schild voerden. E,r verscheen o.a. een Oranjérkaartjei van „Burgerplicht", waarop stond hoe dwaas het zou zijn op 6 Juni een sociaal-democraat naar den gemeenteraad af te vaardi gen, terwijl den volgenden dag een Prins hier zou komen. Ik heb gela chen hierom, ik heb gedacht hoe is het mogelijk dat men melt dergelijke ldienzieligheden de socialisten be strijdt. Hier ter stede bestaat een ver schrikkelijke dwangstrijd. die wordt afgeschilderd, liefst zoo erg mogelijk door welke aanslagen, bij een verkie zing van een sociaal-democraat, de geliefkoosde middenstand wordt be dreigd'. Alleen wanneer er verkiezing is, dan hebben ze oog voor den midden stand, de echte kapitalisten. Dan likken te u, loopen rond en roepen: „kiest mij, kiest mij". Dan wordt in allerlei roerende pamfletten gezegd dat de sociaal-democraten zich ten doel stellen o.a. heft privaat bezit af te schaffen, etc. Nu is heft standpunt nog veel zui verder dan bij de vorige stemming, allen eensgezind tegen ons op; ook aan de antirevolutionairen is ver zocht hun stem' aan baron van Lijn den te geven. Een groot monster verbond is in het leven geroepen om de versterking der arbeiderspartij te gen te gaan. En de man, die dat bonte leger te gen het rooie leger moet aanvoeren, die de wensch van al deze kiezers moet vertolken, is geen vooruitstre vend man. is geen man, achter wien staat een stroom, die veranderingen in gemeentebesturen wil hebben; die geen voortstuwende kracht in de ge meenteraad, waar dit noodig is, zal brengen. Neen, het is een aristocraalt, die de nooden der Maatschappij niet kent, die niet bekend is als politiek man, die geen bepaald beginsel heeft en zich nooit zal vertoonen. Hij zal den boel niet ondersteboven gooien,1 maar zich scharen aan den kant van het behoud, die niet zal medewerken om de nooden van het volk te leni gen. Mocht ik dwalen, mocht deze Ba ron geen aristocraat, maar een demo craat zijn, laat iemand optreden misschien is hij er zelf en - zal mij dan op de vingers Itikken. Hij komt uit een zeer aristocratischen hoek, van een Christelijk Historische partij Daardoor wordt hij ons gepresen teerd, te voorschijn getreden is hij nog nimmer. Yoor dezen aristocraat wordt steun gevraagd van allerlei groepen in deze .stad, die zelfs niet heft min ste belang hebben om heft conserva tisme te behouden., die ndet3 anders willen dan hun brandkast flink dichjt te houden, zoodat men er de vingers niet tusschen kan krijgen. Dat de bourgeoisie hem wenscht, is begrijpelijk, maar niet, dat de mid denstanders dit doen. Ik zou bijv. zorgen, dat er meer democratie in den Raad komt, dat het belastingstelsel meer eivieruredig wordt toegepast, ik ben een vijand van de geldzak, daar kom ik rond voor uit. Ik ben de man van de klei ne luyden, van de mannen dlie voor uit willen,die recht en billijkheid ver langen.. En de tegenpartij wil er nieft voor ui!t komen, wat voor man haar can didaat is. Dat is politieke misleiding. Er wordt zorgvuldig verzwegen aai het behoudend element versterkt. Gij al len wordt opgeroepen hem uw stem te geven. Zelfs komt men bij vrij zinnig democraten en vooruitstrevende liberalen om hen steun te vragen. Maar hoe is het mogelijk dat derge lijke personen zoo'n behoudend man kunnen slikken. Wanneer zij reke ning er mede houden dat zij vooruit strevend. zijn, dan kan Baron Van Lijnden hun man niet zijn. Wanneer wij op het gebied der gemeentepolitiek komen, dan zien de vrijzinnig-demo craten en liberalen zie slechts naar Londen en Amsterdam dat zij de democraten steeds aan hunne zijde hebben en dierhalve kan Baron v. Lyndlen hun man niet zijn. Bij onderwij s-zaken, veranderingen ih belastingen etc. weten vooruit strevende liberalen eai vrijzinnig de mocraten. dat wij aan hun zijde zijn, en niet Baron van Lynden. ïloe kan men dan bij hen met zoo'n man aan komen. Hetzelfde geldt voor christe- liik earbei'diers, katholieken en kleine luyden. Wij hebben een christelijk werkman in den Raad. de Braai. Dacht ge nu dat baron Van Lynden nieft de Braai zal medestemmen. Neen. nooit, steeds zal hij. zich scharen aan de zijde der conservatieven. De Braai daarentegen heeft gezegd dat hij bij belangrijke zaken zich meer aan de zijde der arbeiders schaart dan aan clie der anti-revolutionaire heeren. De Braai zeide in 1900, dat hij in de prac- tijk; hij dïe de wereld bekijkt van ae onderliggende klasse; hij die recht en billijkheid wli bevorderen, steeds met de sociaal-democraten medegaat. Dat zal Baron van Lynden niet doen. Of men nu geloovig is of niet, er zijn steeds dingen in den Raad, die verbe tering behoeven. In de gemeenteraad is eene arbei derspartij die de nooden dei- arbei ders tracht te verbeteren, on dit is' evengoed in het belan^ dier geioovige arbeiders. Voorts zette spr. uiteen op welke wijze onder de katholieken wordt ge werkt tegen hen. Zoo werd in Am sterdam van Troelstra gezegd: .Weet je wei dat de man gezeten heeft," maar daarnaast werd niet verkondigd, dat deze man zijne vrijheid heeft op geofferd om onrecht te verdedigen. En zoo wordt hier misschien ook achter mijn rug gewerkt. Baron van Lynden is ook geen ka tholiek, maar is een steunpilaar der Ned. Herv. Kerk. Mijn grootvader was dat ook, zelfs zulk een steun, dat hij voor geslachten genoeg gedaan heeft. (Gelach). Maai- ik ben het niet, nat beken ik. En hoe wil men nu tegen de katho lieke arbeiders zeggen: steun den can didaat der conservatieven. Het gaat hier 'dus niet om eene quaestie van geloof, maar om een groot sociaal •klasse-verschil Ik zal niet beweren dat alle din gen door die soc.-dem. in den Raad gedaan .goed zijn. ik zelf heb ook wei eens diaarop kantteekeningen gemaakt. Maar het is hen niet kwalijk te ne men. dat zij ook wel e>ens uitgegleden zijn op het glibberige ijs der gemeente politiek Maar onze richting is toen o-enoeg bekend, wij zullen uw zaakjes opknappen. Maar niet Baron van Lynden. Er i's dus niet de minste re den voor de kiezers om hun stem aan d'e vertegenwoordigers der aristocratie te geven. Wat de middenstand aangaat; de heeren hebben nog niets van zien la ten hooren. misschien zal de laatste avond een manifest verschijnen, waar in tegen ons zal te velde getrokken worden en waarin wellicht zal gezegd worden dat Baron van L3mden de man voor den middenstand ïs. Ik wil u geen knollen voor citroe nen verkoopen. Ik ben geen man voor den middenstand, doch geloof wel dat onze politiek meer in de richting van den middenstand is, dan die der conservatieven. Uw lot. middenstan ders, hangt af van de economische oorzaken en daardoor valt er voor u door ons weinig in dien gemeenteraad te doen. Een winkelier die op het punt staat failliet te gaan, op den been te helpen, diat kan zelfs de ge meenteraad nieft. (Gelach). Maar op het gebied van belasting zal de mid denstand mieer baat vinden bij heft werk der sociaal-democraten dan bij dat van aristocraten. In de Tweede Kamer hebben wij ons verzet tegen de weinige progressie, die aan den gemeenteraad werd toe gestaan. Het wetje van Borgesius trof j niet zoozeer de arbeiders, maar meer de kleine inkomens van f 1000 en hoo ier. en toen hebben wij, de soc.-deim. daartegen gestreden, omdat wij wis ten dat dit in 't belang der burgerij zou zijn. doch de conservatieven hebben het wetje er toen doorgehaald. In de practijk zijn wij tegen elke Seldyérèpillïng .tegen uitgaven, die naar onze meening, niet aan het Ne- dlerl. volk mogen worden opgelegd, met het oog op het weinig nut dat ze hebben, zooals daar zijn: uitgaven van nieuwe oorlogsschepen etc. Ook de middenstand, alles moet achter dien Baron, achter net groot kapitaal; alles moet ln den trein om Baron van Lvnd'en in den gemeente raad te> brengen Het. grootste deel heeft er geen belang bij dat het aris tocratisch element wordt versterkt, maar wel dat die socialistische fractie wordt versterkt 0m1 flink vooruit te kunnen gaan Wat hebt ge tegen een partij, die het grondbezit wil uitbreiden, die al les in gemeente-handen wil hebben, die f linken zorg wil dragen voor wer- keloozen, welk belang hebt gl] er bij. deze tegen te werken, de partij, die in ziet. dat kennis macht is. dat biet wen- schelijk is, dat het herhaJings-onder- wijs wordt uitgebreid:! Wat hebt ge tegen een partij, die arme kinderen brood en schoenen wil geven, omdat ze volgens de leerplicht wet naa rschool moeten en dit niet kunnen doen met een ledige maag en zonder schoenen. En zoo zou ik ons gemeentelijk program kunnen bespre ken. en ben ik overtuigd, dat wanneer dit is geschied, u zult zeggen, eene dergelijke partij mag niet zoo klein in den gemeenteraad blijven. Waarom dan tegen ons te hoop geloopen om ons te weren. Valsche voorspiegelingen als het privaat-bezit „Oranje" etc. etc. wor den door de socialisten afgeschaft, moeten dienen om ons te weren. Wij moeten elkaar goeji verstaan, wan neer zulke boemannen tegen ons wor den aangevoerd), en goed weten wat eigenlijk deze gemeenteraadsverkie zing is. De gemeehtewetgever zijn de han den op alle mogelijke manieren ge bonden. En daarom, al zijn wij va derlandsloos, wij zullen in den ge meenteraad het vaderland' niet, kun nen afschaffen, de Koningin zal er geien nadeel van hebben of er een so ciaal-democraat in den gemeenteraad zit. (Gelach.) De regeeringsvorm van ons land. kan in den gemeenteraad' niet worden ge wijzigd! ,de gemeenteraad ls slechts een onderdeel van het landbestuur. en zijn werk is door den rijkswetgever omschreven. Aan het koningschap is alle macht door de liberale partij ontnomen; clen utieriijken staat en glans hebben zij aan de Koningin gelaten; maar macht heeft zij niet dus is het. koningschap nieft anders dan een vermom die repu bliek. Dat blijkt reed's hieruit d'at men op 18 jaar reeds de teugels van het bewind -kan in handen nemen. Dan heeft men toch nog geen zelfstandig oordeel. Eerst op 25-jhrigen leeftijd, wanneer men kiezer mag worden. De ministers regeer en dan ook. (Wordt vervolgd.) Teyler - testament. Een on zer lezers deelt ons mede, dat hij het origineele testament van Pieter Tey ler van der Hulst heeft gezien en dat dit door hem wag onderteek end. Men herinnert zich, dat dit in den laatsten tijd nogal eens is beltwijfeld daar het afschrift alleen de handtee- kening droeg van notaris Gallée. Den 31 O c 10 b t r a. s. z a 1 d e hervormingsdag te dezer stede ge vierd worden onder leiding van prof. dr. P. J. Muller. De feestviering gaaft uit van de Protesftanftsche Kies vereeniging Verdere bijzonderheden deelen wij nader mede. Gevonden voorwerpen: Een zwart lederen portemonnaie met eenige centen, een bloedkoralen halsketting met gouden sluiting; een bruin lederen portemonnaie met geld J u b i 1 Hedenmorgen herdacht de heer H. v. Beaumont, werkzaam in de wagenmakerij aan de Centrale Werk plaats der H. IJ, S. M. den dag waarop hij voor 25 jaar bij bovengenoemde maatschappij in dienst trad. Van zijne kameraden ontving de jubilaris, als blijk van waardeering een pendule met bijbehoorende vazen cadeau. Nadat hij door den opzichter, ass.-opzichter, en kameraden gefeliciteerd was, verliet hij ongeveer elf uur de werkplaats om den dag verder in huiselijken kring door te brengen. Door den opzichter werd hem namens de maatschappij eene enveloppe met inhoud overhandigd, en tevens een diploma. Een zelfde feest vieTde de heer P. J. Janssen, die op het station Haarlem werkzaam is. In tegenwoordigheid van zijne familie en het geheeie' perso neel werd hij hedenmorgen te tien uur ontvangen en door den stationchef in hartelijke bewoordingen toegesproken, terwijl deze hem namens het personeel een mahoniehouten buffet aanbood. Ten zijnen huize werd de jubilaris ge complimenteerd door den inspecteur, den heer Sariemijn, die hem namens de H. IJ. S. M. een enveloppe met inhoud en oorkonde aanbood. Van den heer R. C. Schooleman. ontving de heer Janssen, na mens enkele stadgenooten eveneens een enveloppe, terwijl hem van. zeer talrijke zijden bewijzen van de hartelijkste be langstelling toestroomen. Spaarkas. Aan heft Zuider-Bui- ten-Spaarne naast ons bureau was he denmorgen heel wat beweging onder mensehen, die hadden ingelegd in een soort spaarkas, genaamd Handelsven nootschap „De Hoop", zonder eenige nadere aanduiding van adres of vau ve ran't w0 ordelij ke persónen Men kan zich in deze vennootschap doen inschrijven tegen =ien wekelijk- sche contributie van minstens 5 ct. voor een bedrag van f2.50, 10 ct .per week voor een bedrag van f5, enz. enz. lleeft men dit betaald, dan kan men daarvoor in de magazijnen (aldus staat te lezen in d© conditiën die ach ter in de inlegboekjes zijn afgedrukt) goederen koopen (dus geen loterij) tot het volledig bedrag, tevens onverschil lig hetgeen men verlangt, daar onze magazijnen voorzien zijn van manu facturen, gemaakte goederen, japon-

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2