1st Huis oMer Se Zee Tweede Blad, bebooreude bij „Haarlem'» Oagblad" van Donderdag 9 October 1902 Mr. 5914 Stadsnieuws. Maandelljksch overzichtvan de Vereeniging „Weldadigheid naar Ver mogen". Boekjaar: 1 November 1901—31 October 1902. Voor behoeftigen werd toegestaan: Aan brood en levensmiddelen: in Nov. 1901 198.25'; in Dec. 1901 296.53; in Jan. 1902 450.20'; in Febr. 1902 361.42; in Maart 1902 277.27', in April 1902 353.63. in Mei 1902 268.78'; in Juni 1902 264.65'. in Juli 1902 311.36'; in Aug. 1902 191.43'; in Sept. 1902 184.83'. Aan brandstollen: in Nov. 1901 14.96, in Dec. 1901. 163.68; in Jan. 1902 62.48; in Febr. 1902 166.76; in Maart 1902 9.24. in April 1902 3.96; in Mei 1902 0.—. in Juni 1902 0.—; in Juli 1902 ƒ0.—. in Augustus 1902 0.in Sept. 1902 ƒ0. Aan ligging- en kleedingstukken: in Nov. 1901 17.50; in Dec. 1901 20.50; in Jan. 1902 15.95; in Febr, 1902 16.55; In Maart 1902 0.—; in April 1902 0.—, in Mei 1902 14.75; ln Juni 1902 4.80; in Juli 1902 3.70; in Aug. 1902 0.—; in Sept. 1902 2.30. In geld: in Nov. 1901 478.15; in Dec 1901 631.50; in Jan. 1902 793,14; in Febr 1902 781.85; in Maart 1902 474.79'; in April 1902 634.95, in Mei 1902 535.10. in Juni 1902 568.35; in Juli 1902 575.95; in Aug. 1902 349.97'; in Sept. 1902 487.35; Aan verplegingskosten en diversen: lu November 1901 0.—; in Dec. 1901 10; in Jan. 1902 0.—; in Febr. 1902 ƒ0.—; in Maart 1902 0.—; in April 1902 12.50 in Mei 1902 25.00; in Juni 1902 60.00; in Juli 1902 0.—; in Aug. 1902 61.30; in Sept. 0. Aan administratiekosten: in Nov. 1901 89.72'; in Dec. 1901 101.45; in Jan. 1902 I 114.32'; in Febr. 1902 ƒ95,01; in Maart 1902 336.05; in April 1902 122.30, in Mei 1902 128.29'; in Juni 1902 82.17'; in Juli 1902 82.00; in Augustus 1902 89.50. in Sept. 1902 94,25. Totaal van 1 November 190130 Sep tember 1902 11491.14. Uit de Omstreken. Bloemeridaal. Dinsdagmorgen werd door den archi tect J. v. d. Ban, te Haarlem, in hotel „Welgelegen" alhier aanbesteed: Het bouwen van eene villa aan, de Mollaan alhier, Ingeschreven werd als volgt: B. Zuithoff en Zn., 20800; W. Saeijs, 19895; P. v. Duuren, 18940; Hoogstra ten en Smink, 20597; T. Miezerus, I 21670; 'J. S. v. Velthuijsen, 20100; P. Rings, Santpoort, 18920; H. v. 't Wout, f 20580; H. ,T. Geijl, firma Martens en Zn., 1 20290; P. Koetjes, 17661; P. Rijnierse en Z»., Overveen, 20495; J. A. Jonker, 19426. De overige inschrijvers wonen te Haar- Binnenland. Een geschil. Hoe uit een. groot geschil, oplos baar door middel van arbitrage, een klein geschil kan ontstaan dat be slecht kan worden door het aanbie den van „bons offices" door een neu trale mogendheid, leert hat volgende; Het giroote geschil is dat, tusschen Amerika en Mexico over de kerkelij ke goederen. De neutrale mogend heid was de Haagsche politie. In onmiddellijk verband tot dit geschil ontsltond Vrijdag het boven bedoelde kleinere, betreffende eene opeisching van salaris, dat twee bui- tenlandsche stenografen, die hunnen bijstand hadden verleend tijdens de berechting van de Mexicaansch-Ame- rikaansche zaak voor heft Arbitrage hof, beweerden te vorderen te heb ben van den Mexicaanschen gezant bij ons Hof, Don Emelio Pardo. De snelschrijvers, die blijkbaar niet afkeerig ook waren van snel hande len, maakten het den gezant, als deze zijn hotel verliet, openlijk lastig met vrij rumoerige toelichting van hun eisch en Vrijdag werd een hunner door een rechercheur, zich tijdelijk opwerpende als arbiter, naar het commissariaat der He af dueling ge leid, en gebracht voor den commis saris, den heer Dietz. De tweed© ste nograaf meldde zich vrijwillig bij dien ambtenaar aan. De commissaris, kenni.s genomen hebbende van de klacht, besloot toen zijn bons offices te verleenen, en gaf een inspecteur in opdracht bij den gezant inlichtingen in te winnien. Deze diplomaat verklaarde toen, slechts aan één der stenografen een honorarium ad f 176 schuldig tzijn, terwijl no. 2 niets te vorderen had, als zijnde niet door hem, gezant, aan gesteld, doch in dienst genomen door no. 1, zoodat de gezant no. 2 niet er kende als employé. De alzoo diplomatiek erkende ste nograaf scheen zich met deze verkla ring van den gezant volkomen tevre den te stellen, althans hij desavou eerde zijn kameraad, ging bij den gezant zijn salaris halen en kreeg van dezen bovendien reisgeld om naar Engeland terug te keeren. En hij draalde niet met het aannemen van den terugreis. Het resultaat was, dat no. 2 achter bleef zonder legitimatiepapieren en... met 8 cent, zegge acht cent op zak, weshalve de arbiter, de commissaris, besloot dezen stenograaf te doen ge leiden voor den opper-arbiter, den hoofdcommissaris, ais vreemdeling zonder wettig middel van bestaan. En zoo werd het geschil opgelost tot ieders genoegen, behalve van ste nograaf no. 2... Brandgevaar voor oude gemeente archieven. De heer A. C. Bondam te 's Her to genhosch schrijft over boveiigenoemu gevaar aan de ,,'s-H. Cour." Gisternacht werd het oud-gemeente- Hike archief van Grave door brand vernield. De brand ontstond jnist on der het archief vertrek. Hierin sltonden in rekken rondom lot hoven toe opge steld de bescheiden van het oude stads bestuur. De vloer brandde in een dei- hoeken door, de vlannnentastten on middellijk de kasten en de papieren zelve hevig aan, en reeds bij de ont dekking van den brand viel aan red ding niet meer te denken. Spoedig stortte alles tot op een grooten hoop op den vloer ineen, een deel zelfs door het gat in den vloer naar beneden. Men wist den vrij feilen brand slechts te blusschen aoor de massa met wa ter te drenken. Zelfs toen men ging uitruimen, sloeg soms de vlam nog uit de pakken en dompelde men deze dan nee eens onder water. Jammerlijk was, toen ik 'smiddags op het raadhuis kwam, de aanblik van het deerlijk verwoeste oud-archief Niets was ongeschonden, alles aan de buitenkanten verkoold, tal van oakken waTen half en meer dan half wegge brand. In de voorhal van het gemeen tehuis lag alles in kletsnatte pakken verward op den vloer uitgespreid en kele registers, meest onherkenbaar en rondom verteerd, waren er uitgehaald en opgestapeld. Op den vloer der archiefkamier lag een" 10 tot 25 cM. dikke zwarte laag verkoold of half verteerd, in elkaar geperlst en getrapt, papier. En in den hoek van het benedenvertrek was de bron van het ongeluk, de kachel van den nachtwaker, bedolven onder een grooten stapel van gelijken aard, ver mengd met houtskool en goeddeels verteerde balken Het oud-archief was nog eens onder water. Gelukkig berustte een klein deel. waarbij uit wetenschappelijk oogpunt niet onbelangrijke stukken, tijdelijk m liet brandvrije archiefgebouw van het Rijk aldaar. Ik had deze ter uitvoerige beschrijving enz. onder mij. Ook is het oud-rechterlijk archief van Grave, nl. de bescheiden van de daar vroeger zetelende schepenbank en civiele recht bank, behouden. In 1SS6 nam ik het laatste gedeelte er van over van het- gein eentebestuur. Doch de oude protokollen van de besluiten en ordonnantiën van den magistraat; dje serie oude rekeningen, van de stad met de bijlagen daarvan; tal van oud© brieven van gouver neurs der stad, van krijgsoversten, van de Staten van Gelderland <en van Brabant, van de Raden van denPrins van vreemde steden, van de dorpen in de baronie van Kuik, enz.; de do- kumenten betreffende de belegerin gen, de versterkingen, het garnizoen der vroeger zoo belangrijke vesting; de stukken betreffende de arm- en gasthuizen en de kerkfondsen: tal van historisch en administratief be langrijke bescheiden; dat alles is grootendeels door het vuur vernield en voor de rest door het water deer lijk beschadigd. Wij zullen trachten te behouden en weer bijeen te zoeken wat nogmo-, gelijk is. Ik ga de restanten een tij delijk onderdak en goede droogplaats bezorgen in ons archiefgebouw. Maar ik hoop, dat, in deze geschiedenis de gemeentebesturen een waarschuwing mogen nemen en een les er uit put ten. Toen ik in 1886 de zorg voor die gemeente-archieven in deze pro vincie op mij nam, liad' men nog bij na nergens nijpend ruimtegebrek. Men was in verband daarmede na ijverig op het behoud van zijne oude archieven niet alleen, doch zelfs van d© oude Rijksbescheiden, die er nog mede vereenigd en vermengd waren, de van de rechtspraak in oude tijden afkomstig© protokollen en papieren. Thans is dat wel wat anders gewor den. De noodige ruimte komt meer en meer te kort en men toont zich meer en meer geneigd die archieven die men niet of zoo goed als niet meer voor de administratie noodig heeft, naar den zolder te verbannen. Daar hebben zij afwisselend te lijden van vocht, te groote hitte, van lek' ken, van muizen, van verwaarloo- zing. Maar ook het brandgevaar, bo ven de lokalen der secretarie en bij de veelal op den zolder opgestapelde sparappels en turf, is natuurlijk groot. Laat men daarom tijdig maatrege len nemen tot betere bewaring en brandvrije lokalen inrichten, waar de archieven veilig en droog staan en behoorlijk geregeld kunnen wor den. Laat men, waar dit niet goed mogelijk is of schijnt, in elk geval een zooveel mogelijk goed© berg plaats er voor inruimen, en vooral d© meest mogelijke maatregelen van voorzorg tegen brand nemen, maar nog liever overgaan tot dén meest ■dfaftreffenden maatrtejgel-, dlei inbe- waargeving aan bet Rijk binnen de muren van zijne brandvrije depóts. De Regeering heeft voor de in de zen hulpbehoevende gemeenten de deuren van het Rijks-archiefgebouw in elke provincie gastvrij openge steld. Daar opgenomen, worden ar chieven eerst recht voor het onder zoek opengesteld, dat niemand kan schaden en vele kan ten goede ko men, wijl ieder er gratis inlichtingen uit kan putten en, tegen een gering recht voor de schatkist, ook afschrif ten uit kan lichten. Door den wel haast voltooiden bouw van een eigen archief-depót voor de nieuwe archie ven dei' provinciale griffie alhier, komt er binnenkort ruimte in het de pót d'eir oude archieven vrij. Laat men zich spiegelen aan het ongeluk, dat Grave heeft getroffen, en het ver lies, door de wetenschap geleden met den ondergang van een der merk waardigste' locale 'atrchiaven dezer provincie. Sport en Wedstrijden Voetbal. WEDSTRIJD-PROGRAMMA voor de eerste helft van 't seizoen 1902-03. District I. Ie klasse. Competitie A. 12 Oct. HaarlemR. A. P., Haarlem, scheidsrechter H. J. Oosterveen. 12 Oct. AjaxH. V. V., Leiden, scheids rechter C. J. Groothoff. 12 Oct. SpartaVelocitas, Rotterdam, scheidsrechter M. Brouwer. 19 Oct. R. A. P.Sparta, Amsterdam, scheidsrechter: H. A. C. Vermeulen. 19 Oct. Ajax—Haarlem, Leiden, scheids rechter G. W. Dxjxhoorn. 19 Oct. H, V. V—Velocitas, Den Haag, scheidsrechter J. L. F. de Meïjere. 26 Oct. HaarlemH. V. V., Haarlem, scheidsrechter L. J. Wijnands. 26 Oct. Sparta—Ajax, Rotterdam, scheidsrechter M. Brouwer. 2 Nov. Bekerwedstrijden. 9 Nov. H. V. V.—R. A. P., Den Haag, scheidsrechter. J. L. F. de Meijere. 9 Nov. SpartaHaarlem, Rotterdam, scheidsrechter J. G. Coster. 9 Nov. Ajax—Velocitas, Leiden, scheidsrechter M. Brouwer. 16 Nov. R, A. P.Haarlem, Amsterdam, scheidsrechter, H. J. IC. Hinlopen. 16 Nov. H. V. V.—Ajax, Den Haag, scheidsrechter G. W. Dijxhoorin. 16 Nov. Velocitas—Sparta, Breda, scheidsrechter H. A. C. Vermeulen. 23 Nov. SpartaR. A. P., Rotterdam, scheidsrechter H. I. Willing. 23 Nov. Haarlem—Ajax, Haarlem, scheidsrechter J. L. F. de Meijere. 23 Nov. Velocitas—H. V. V., Breda, scheidsrechter H. A. C. Vermeulen. 30 Nov. Bekerwedstrijden. 7 Dec. VelocitasR. A. P., Breda, scheidsrechter J. G. Coster. 7 Dec. H. V. V.Sparta, Den I-Iaag, scheidsrechter J. J. v. d. Berg. Ie Klasse Competitie B. 12 Oct. H. B. S.—Rapiditas, Den Haag, scheidsrechter H. A. C. Vermeulen. 12 Oct. QuickH. F. C., Amersfoort, scheidsrechter D. J. C. Dikkers. 12 Oct. Volharding—Hercules, Amster dam, scheidsrechter J. L. F. de Meijere. 19 Oct. Rapiditas—Volharding, Rotter dam, scheidsrechter M. Brouwer. 19 Oct. QuickH. B. S., Amersfoort, scheidsrechter J. G. Coster. 19 Oct. H. F. C.Hercules, Haarlem, scheidsrechter C. J. Groothoff. 26 Oct. HerculesRapiditas, Utrecht, scheidsrechter J. G. Coster. 26 Oct. H. B. S H. F. C„ Den Haag, scheidsrechter J. L. F. de Meijere. 2 Nov. Bekerwedstrijden. 9 Nov. II. F. C.—Rapiditas, Haarlem, scheidsrechter H. J. Oosterveen. 9 Nov. Volharding—H. B. S., Amster dam, scheidsrechter L. J. Wijnands. 9 Nov. Quick—Hercules, Amersfoort, scheidsrechter C. I. Groothoff. 16 Nov. RapiditasH. B. S., Rotterdam, scheidsrechter M. Brouwer. 16 Nov. H, F. C.—Quick, Haarlem, scheidsrechter C. J. Groothoff. 16 Nov. HerculesVolharding, Utrecht, scheidsrechter J. G. Coster. 23 Nov. Volharding—Rapiditas, Am sterdam, scheidsrechter II. J. K. Hinlopen 23 Nov. H. B. S—Quick, Den Haag, scheidsrechter M. Brouwer. 23 Nov. HerculesH. F. C., Utrecht, scheidsrechter D. .T. C. Dikkers. 30 Nov. Bekerwedstrijden. 7 Dec. VolhardingQuick, Amsterdam, scheidsrechter H. A. C. Vermeulen. ÏTet Ned. Skif-kampioenschap Blussé komt aan den start als één „bonk Het afgaan is zeer regelmatig; Blussé met 20. Weber met 21 slagen in de eerste halve minuut. Weber leidt met eenlge centimeters. Een groot, aantal van Blussé's supporters moedigen hem aan zooveel zij kunnen, maar dat duurt niet lang. want voor de derde maal heeft, weer voorbij ..Trompenburg" aanvaring plaats. Ditmaal raakt, Blussé even Weber's riem, juist op het oogenbllk, dat, naar we meenen. Weber in Blussé's vaarwa ter is. Blussé steekt onmiddellijk zijn hand op. weber roeit echter door en passeert de finish in precies 7 minuten, ver voor Blussé, die kalm doorpeddelt. Tliatis is wederom de vraag: Wie is K a m- pioen va.Ti Nederland? Terwijl de Jury opnieuw in de kajuit der jury-boot wegduikt, loopen eenige voor- en tegenstanders aan den kant warm en wordt er op verschillende punten hardhandig ge discussieerd. Na tien minuten beraadslagen luidt de uit spraak der Jury: WEBER MöNCHOF KAMPIOEN VAN NEDERLAND. Deze uitspraak was natuurlijk niet tot Ie ders genoegen. De aanwezige Engelsche rnei- specialiteiten snapten er niets van en ook ons bevreemdde deze beslissing, daar de aanva ring o. I. werkelijk heeft plaats gehad. De jury scheen dit echter niet geconstateerd te hebben. W etensehan. In „the Lancet" beschrijft dr. J. M. C, Gibbon een kind, met stompjes van de vier ledematen geboren. Naar aanleiding daarvan herinnert hetzelfde tijdschrift aan twee merk waardige gevallen van dien aard. Mattheus Buchlnger. geboren te Nurnlierg had iets laugere armstompen dan het wichtje, in „the Lancet" afgebeeld. Hij kon muziekinstrumen ten bespelen, teekenen schrijven, goochelen en zich scheren. Bovendien heeft hij elf kin deren uit vier huwelijken gehad. Hij is 48 jaar oud geworden. Nog merkwaardiger was het parlementslid Arthur Kavanagh, overle den 1S91: deze bezat van armen en beenen slechts bovenste derde gedeelten en kon schrij ven, teekenen, paardrijden en rijtuig bestu ren. schieten en vlsschen. Onderwijs. De Amsterdamsche raadsleden mr. S. de Vries en Sterck hebben met het oog op de drukkende begrooting opnieuw een voorstel ingediend, strekkende tot het geven van eene klasse aan het hoofd der school, ten einde op die wijze tot bezuiniging te geraken. Ook voor de zoogenaamde dubbele scholen, die met 600 leerlingen, hebben de genoemde raadsledeu eene regeling ontworpen, waar door het mogelijk wordt, in die scholen eene klasse aan het schoolhoofd toe te vertrouwen. De voorstellers zeggen nochtans niets te ge voelen voor de „republikeiusclie" school en het gezag van het schoolhoofd onverkort te willen handhaven. „Onze stad, meenen zij, stelt aan de schoolhoofden hooge eischen en over 't algemeen vervullen deze hunne taak met ijver, bekwaamheid en takt. De gemeente tracht de beste paedagogeu aan het hoofd dei- scholen te plaatsen. Maar is het dan niet vreemd, dat. zoodra men die paedagogen is machtig geworden, men er administrateurs van maakt? Want administratie is voor het grootste deel het werk, dat de hoofden van scholen iiebben te verrichten". De voorstellers schrijven verder o.a. nog: Voor zoover die scholen thans bestaan, 78 in getal, zou 't geven van eene klasse aan liet hoofd een geleidelijke oezulniging geven van de traktementen van 78 onderwijzers, die gemiddeld mogen gesteld op. 1200, zoodat de de begrooting voor onderwijs langzamerhand zou worden ontlast met een bedrag van 78 maal f 1200 gelijk 93.600, een waarlijk niet gering cijfer. Om het voorschrift, dat de hoofden eene eigen klasse zouden hebben, volledig te kun nen toepassen, zou ten opzichte der groote, scholen noodig zfja: fo. dat de raad zich ln principe uitsprak, voorzoover het den houw van nieuwe scholen betreft, vóór kleine scho len-, 2o. dat men de bestaande groote scho len spliiste (zij 't. dan ook slechts een admi nistratieve splitsing) In twee kleine met twee hoofden. Aan iedere school werden dan zes of zeven lokalen aangewezen met gemeen schappelijke speelplaats, gymnastiek- en speel lokaal. Rechtszaken. De ontsnapte gevangenen. De vier gedetineerden, die eenige maanden geleden uit het huis van bewaring op de Prinsegracht in den Haag ontsnapten, doch weder gear resteerd werden, stonden Maandag voor de Haagsche rechtbank Iterecht. Het bleek, dat de bewaarder en de hulpbewaarder, die dienst deden op den dag der ontvluchting, zeer plot seling overrompeld werden en zooals een der beklaagden het noemde „da delijk van hun stuk waren", zoodat de ontsnapping zeen- gelmakkelijk ging. Het O. M. vorderde voor ieder der drie beklaagden die reep. den be waarder hadden aangegrepen, heft schreeuwen hadden belet en de sleu tels hadden afgenomen 6 maanden en voor den vierden beklaagde, die den hulpbewaarder belet zou hebben zijn kameraad t© hulp te komen, ook 6 maanden. Gemengd Nieuws. Bergongelnkkeu. De ongelukken in de Zwïtsersche bergen zijn dezen zomer welhaast aan Ge ord'e van den dag. Nu weer meldt het Aargauer Tagebiatt het volgende: Maandagochtend wilden drie heeren uit Aargau mot gidsen en dragers de Spann-orter beklimmen. Toen zij te gen 5 uur, terwijl het nog bijna vol komen donker was, aan den voet van een meer dan 100 meter hoogen rots wand kwamen, zagen zij, ter hoogte van 50 a 60 meter, aari dien wand tot hun groote verwondering, een lichtje branden. Spoedig daarop hoorden zij van bo ven de stem van een man, die om hulp riep. Hij was bij het klimmen langs dien roIr.wand. oen eind naar beneden gevallen en had belde beenen gebro ken. Dadelijk liep een der dragers naar de clubhut terug om hulp te halenv en het overige gezelschap begon inmiddels den verongelukte uit zijn benarde positie te redden, Hoewel 't zeer nioeielijk was, hem te bereiken, pil nog veel moeïe-Iijker den man, die daar hulpeloos lag, aan touwen te be vestigen, om hem naar beneden te la ten, ging de redding betrekkelijk vlug 'in zijn werk en slaagde volkomen, dankzij de handigheid van de gidsen. De verongelukte bleek te zijn profes sor Egg er uit Basel, hij had Zondag ochtend alleen, zonder gids, den toer ondernomendaarbij was hij, in plaats van den goeden weg op te gaan, langs den bijna loodrechten weg naar boven g-eklouterd bijna boven, was hij uitgegleden, vele meters gevallen, en op een uitstekend rotsblok van nog geen lialven meter blijven hangen. Hij had zijn rechter dijbeen en zijn lin ker scheenbeen gebroken, en haast be zwijmende van pijn, had hij daar 24 uur op dat kleine irotsvlakje moeten blijven liggen, roerloos, omdat bij el ke beweging bij 50 tot 60 meter in de diepte dre'igde te storten. Doch hij liad zoo weinig zijn be wustzijn verloren, dat hij, toen de nacht begon te vallen, telkens een lucifer had aangestoken om door dat lichtje de aandacht te trekken. Was het weer slecht geworden, zoodat berg tochten onmogelijk waren geweest, dan was de ongelukkige op dat dui zelingwekkend liooge plekje van eenige decimeter oppervlakte zeker onopge merkt gebleven, en dan zou hij er ze ker zijn omgekomen. De hoogleeraar werd nu door de gid sen zorgvuldig naar beneden gebracht en in Engelberg opgenomen, terwijl de drie heeren u'it Aarau alleen het groo te Spannort bestegen en door eer, prachtig helder panorama de emoties van den ochtend zagen vergoed. Een grootvader-moordenaar. Eau vreeselijke misdaad brengt, de gemoederen te Coriglians, een dorp bij Turijn, in beweging. Een zestig jarig landbouwer, Antonio Frederici kreeg met zijn zeventienjarige klein dochter Christiena twist om kleinighe den. Hij maakte zich zoo driftig dat hij haar met één forsche slag van zijn geweer doodde. Toen Christiana's moeder op het le ven kwam aanloopen, sloeg hij ook deze- met hetzelfde wapen neer, sprong vervolgens te paard en reed heen. Gevaariijk spelletje. Te Brussel is een zevenjarig knaapje bij het glijden langs de trapleuning van boven neen-geslagen op de steenen. De schedel werd verbrijzeld en armen en beenen gebroken. Vreeselykfi brand. Te Arlon heeft een hevige brand 2 huizen naast het gouvernementsge bouw in de asch gelegd. De brand greep zeer snel om zich heen, en men vreesde voor laatstgenoemd gebouw. Gelukkig echter wist men den brand tot dfe twee huizen te beperken. Drie man zijn bij het blusschingswerk op wond. Een zonderling huwelijk. 't Is natuurlijk Amerikaansch. Voor. uit dan maar. Een Eugelschman ,de heer X., die in caoutchouc een aardig fortuin ver diend had. besloot zich te vestigen op een der Amerikaansche eilanden en zich daar aan den uitvoerhandel te wijden. Zijn onderneming ging goed en werd' spoedig van zeer veel belang, maar de eenzaamheid' kwelde hem. Hij vond geen bevrediging in den omgang met zijn personeel en kennis sen, Hij begreen dat hij niet eer ge lukkig zou ziin dan wanneer hij een vrouw gevonden had, zooals hij zich droomde. Ongelukkigerwijze Kon nij op liet eiland zijn ideaal niet vinden. Hij schreef dus aan een zijner corres- nond'enten on het vaste land. in wien hij onbeperkt vertrouwen stelde. Zijn brief luidde aldus: ..Aangezien ik het voornemen heb te huwen en ik hier geen geschikte partij kan vinden verzoek ik u mii met de eerste zending mede te stu ren een vrouw van aangenaam uiter lijk en vroolijk humeur, wat. de bruidschat betreft, daar vraag ik niet naar. Zij moet van fatsoenlijke fa milie zijn en tusschen twintig en vijf- en-twintig jaar oud, middelmatig van lengte, goed geproportioneerd, blond, van vlekkelooze reputatie, goed gezond en van een gestel, dat tegen klimaat verandering bestand is Indien ze aan deze voorwaarden voldoet, eu in het bezit van een door u geteekend bewijs, om alle bedriegerij te voorkomen, zal ik haar binnen veertien dagen hu wen". De Londensche correspondent las en herlas dezen brief, waarin over de toekomstige echtgenoot© op dezelfde wijze gesproken werd als oven- ae ba len koopwaar. die hij verzenaen moest. Hij bewonderde den laconi- schen stijl en was onmiddellijk Bereid de opdracht ten uitvoer te brengen. Een hoogst beminnelijk, maar arm jong meisje werd gevonden, die na watover en weer praten toestemde. Ze scheepte zich met d'e eerste gelegen heid in. voorzien van een brief]e. lui dend©1: „Hierbij een meisje van een en twintig jaar volgens opdracht". De adviesbrief ,de koopwaren en het meisje kwamen tegelijkertijd aan. De Amerikaan was bij de ontscheping tegenwoordig. Hij zag een jong meisje, aie naar hem toekwam met den brief. Op het adres was geschreven. „Brengster de zes is de echtgenoot©, door u besteld". Mejuffrouw, zei de Amerikaan, ik heb nooit mijn wissels teruggezon den. en ik zweer u dat ik in dit geval het ook niet doen zal. Het huweliïk werd voltrokken en men zegt., dat het een zeer gelukkig werd'. Van 't, goede teveel. Een veroordeelde, die wel nooit meer van zijn vrijheid genieten zal is een zekere Keckkairlindoch, die vier personen vermoord heeft, eu door een Beïersch hof is veroordeeld 2 maal tot de doodstraf en eenmaal tot twaalf jaar dwangarbeid. Die tweemaal doodstraf zoude al voldoende geweest zijn. Droevig ongelnk. Te Turnhout is een metselaar bo ven van een in aanbouw zijnde villa naar beneden gestort. De ongelukki ge was onmiddellijk dood. Automoblel-ongelnlf. De Grieksche Ivroonorins is Zater dag het slachtoffer geweest, van een automobielongelukgaande naar zijn villa te Pattoi kantelde zijn machine in een sloot enwerd de prins gewond aan het rechteroog en der. 'onderlip ziin topstand boezemt hoegenaamd geen zorg in Doch de personen, die bij hem zaten, ziin dokter en de stoker, werden ernstiger gewond. Locomotieven. Uit Wellington, op Nieuw-Zeeland. wordt gemeld, dat er daar op die ve- geeringsapoarwegen proeven genomen zijn met Engelsche en Amerikaansch© locomotieven. De Amerikaansche ble ken de beste. Feuilleton, door MAX PEMBERTON. 171 Had men mij dit verhaal verteld on der andere omstandigheden, dan zou mijn antwoord geweest zijnGeorge, wijn jongen, sinds wanneer ben je slaapwandelaar? Maar ik zei niets van dien aard, want wat ik zelf had ondervonden bewees mij, dat 't waar kon zijn, en en ik oordeelde het 't best. dat de anderen het ook zouden weten. Ziet iemand iets, dat hem buiten gewoon voorkomt, zei ik, dan moet hij zichzelf eerst afvragen, of 't natuur of iets anders is. Er zijn dingen in deze wereld, die boven ons verstand gaan, maar toch waar zijn. Ken •- Eiland mag daarvan als een voorbeeld gerekend worden. De oude Fransch- sprak van een slaaptijd en een zontijd. Jongens, ik geloof, dat hij de waarheid sprak. Vraagt ge mij waar om. wel, het waarom is hier, in dit boek, dat Ruth Bellenden mij vijf da gen geleden gaf. Ik nam bet. pak uit mijn zak en keer de bladzijden om en om, zooals ik ze. ja, wel vijftig maal, in die dagen om gedraaid had. Beduimeld en vuil als ze waren, (want de zak van een zee man is riiet met zijde gevoerd) en 't fatsoen geheel verfrommeld, was dit het. eerste schrijven van Ruth Bellen den, dat ik ooit het mijne had mogen noemen, en mij kostbaarder was dan eenig boek. - - .Ta, ging ik voort, dit is die geschie denis van Ken's Eiland en Ruth Bel- lendenschreef haar. Zij landde hier bijna tien maanden geleden. Wat - r in dien tusschentijd tusschen Edmo ld Czerny en haar is voorgevallen, weet God alleen - Zij is niet de persoon om te klagen, wees daar verzekerd' van. Zij heeft veel geleden, zooals een goe de vrouw altijd lij dit, die met een slechten man getrouwd is. Als deze bladèn dat niet sprekend zeggen, dan doen zij het zwijgend. En dienaan gaande wil ik jelui een vraag doen. Waarom woont Edmond Czerny hier Het antwoord is met een enkel woord gezegd. Hij woont hier, om het geld dat. hij uit de gestrande schepen haalt I Ik veronderstel, dat het geen groote verrassing voor hen was, hoewel ik dat toch gemeend had. Zij hadden zoo iets gegist, den nacht dat wij aan land kwamen, en zeelui zijn niet zoo dom, als waarvoor zij gehouden wor den. Niettemin spitsten zij hun ooren bij mijn woorden en Peter Bligh zei, langzaam zijn pijp stoppend, na een poosje Ja, het 'is geen eerlijk spelletje, kapteïn. De anderen waren te verwonderd om er hun meening over te zeggen, en daarom, vervolgde ik Hij woont hier voor de schipbreu kelingen en het geld, dat het hem op brengt. Ik zal heit aan jelui overlaten, om te zeggen, wat er gedaan moet worden met de menschen, die dit schip besturen. In deze bladzijden staan woorden, die iemands bloed doen ko ken. Ale ze spreken konden, zouden ze Edmond Czerny veroordeelen. Wij zijn op dit oogenblik slechts beangst over Ken's Eiland en zijn geschiede nis. Gij hebt den ouden Franschman, Clair-de-Lune, over een slaaptijd en een zontijdJ hooren spreken. Zoo waar er een God is, hij heeft waarheid ge sproken Niemand antwoordde mij: beneden ons glinsterde de zee in den morgen-: stond. Wij zaten op een duizend, voet hoo gen uitstek, en beschermd tegen de klotsend© golven op het rifzonder éen teeken van leven, zelfs niet het ge- klapwiek van een vogel, kwam tot ons. Men zou een druppel kunnen hooren vallen loen ging ik verder Is slaaptijd en zontijd nu een vertelsel of de waarheid Ruth Bei- lenden zegt, dat het waairheid is. Ik zal jelui haar woorden voorlezen Op den lien Augustus, drie we. ken nadat, het schip ons op Ken's Ei land had gebracht, ontwaakte ik des morgens m vier uur door een no_id- klok, die ergens op het eiland luidde. De oude meid, die zij Moeder Meg noemden, kwam haastig mijn kamer binnen loopen, om mij te vertellen op te staan. Toen iïk gekleed was. trad mijn echtgenoot binnen en zeide la chend, dat wij oogenblikkelijk aan boord van het jacht moesten. Ik was verbluft, en een weinig boos, maar toen wij naar het schip roeiden, zag ik dat al het blanke volk het eiland in booten verliet en naar de rotsen aan de noordzijde roeide. Edmond vertel de mij, dat er in deze prachtige streek gevaarlijke seizoenen zijn. daar dan lied geheele eiland ongeschikt is voor menschen om er op te wonen, en allen liet verlaten moesten, soms een week. soms voor een maand. Ik sloeg de bladzijde om Ge ziet, zei ik, dat het den 14en Augustus geschreven is, vóór zij de ware geschiedenis wist of wat er met den gevaarlijken Lijd bedoeld wordt. Omslaande, zie ik een ander schrij ven, op den 21sten September, dat het wat duidelijker maakt Er is hier een wonderlijke plaats, die men „Het huis onder de zee" noemt. Het is gebouwd voor diege nen, die den slaaptijd niet anders kunnen ontwijken. Ik ga daar naar toe wanneer mijn echtgenoot naar Europa zeilt. Ik heb gevraagd hem te mogen vergezellen, maar dat is mij gewei gerd. Er iis geen minder kiesclie ma nier om een vrouw te herinneren, dat zij haar vrijheid kwijt Ls. 13 November. Ik heb Edmond weer gevraagd, mij toe te staan met hem naar Londen te gaan. Hij wei gert en antwoordt, dat hij daar zijn redenvoor heeft. Er is een manier om tegen een vrouw te spreken, die zij nooit vergeten zal. Zoo sprak mijn man vanmorgen ook. 12 December. Ik ken Edmonds geheim, en hij weet, dat ik het be. grijp. Zal ik het aan den wind en de golven vertellen. Wie zal er an ders naar lu'istenen? Laat mij moed vatten en wachten. Vannacht kan ik denken noch aandelen. 25 December. Kerstdag Ik ben alleen. Een jaar geledenmaar wat geeft het, mij het vorige jaar te herin neren? Ik ben in een gevangenis on der de zee' en de golven klotsen tegen die ramen met, hun jammerkreten ..Nooit, nooit terug,... nooit.nooit 's Nachts, wanneer de vloed voorbij is, open ik mijn venster en zend een bood schap naar de zee. Zou iemand het hooren Ik durf bet niet hopen. 1 Januari. Mijn man is van zijn kruistocht teruggekeerd. Hij is naar Europa gegaan, om naar mijn zaken te zien. Wil hij de menschen misschien vertellen, dat Ruth Bellenden dood is? 8 Januari. De slaaptijd heeft nu negen weken geduurd. Zij vertellen mij dat er dampen uit het land op stijgen en er als een wolk boven han gen Sommigen denken, dat zij van de groote slaapbollen komen, die in de mo Grasvelden ïn het dal groeien, an deren zeggen uit de donkere poelen uit do afgronden van heuvels. Hoe of het ook mag zijn. die op het eiland blij ven. vallen in een verdooving, als de damp daar is. Een vreemd iets Som migen ontwaken er noöit meer uit, of verliezen hun verstand, alleen de ne gers schijnen er in te kunnen leven. De dampen stijgen plotseling op wij

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 5