51 C°.. MTHRACIETKOLEN. Firma F. HECHTER. n van Gasloestellen. Magazijn Sipkes' Batossersraclit 78. Telefoons, Electrisclie Settellen ea teritei, Bteiatóflers enz. G. EMMELOTH, Electro Teelistiscli Irastallatle - Bureau, Electrisclie Verlichting en Krachtoverbrenging, Plannen en foegrootingen leosteloos. Filiaal Kruisstraat 13; Telefoöu 412. Hoofdkant. Biiderdijkstraat 183, Filiaal Spuistraat Telef. 999. Maatschappij „HE AT LAS". ■®®©®©©®@®©©H Haa {'ittüiöGSic. Bedden en iüairassenfalsriek 41 Gr. Houtstraat. Grijs Haar. Bramenj am. Eagelscks en Belgische TELEPHOON 7a Door eeu mouocle. Moet en mag men een monocle dra. gen'? Dat is een zeer diepzinnig vraag stuk, waarover de geleerden liet lang niet eens zijn en dat stof tot heel wat bespiegelingen geeft. Nietwaar, er zijn argumenten vóór er zijn argumenten tegen het dragen van een monocle. Maar wie het vraagstuk ernstig overweegt zal tot de conclusie komen, dat iedereen altijd' en overal een mo nocle behoort te dragen. De feiten be wijzen dit» luister slechts naar de vol gende geschiedenis. Een Afrika-reiziger viel in handen van 'n menschenetendenvolksstam. Hij werd er uitstekend behandeld, en als een prins bediend. Drie maal per dag bracht men hem eten, waarvan de hoeveelheid al even merkwaardig was als de bijzonder goede kwaliteit. Na elk maal kwam het opperhoofd zelf hem een visite- brengen en door geba ren die helpen moeten waar het woord vanwege de onverstaanbaarheid we derzij dsch van de taal te kort schoot, wenschte hij hem- toe: wel moge 't u bekomen; 's nachts kwam het opper hoofd of de vorst zich in persoon overtuigen dat geen kwade d'roomen den slaap van ziin gast verstoorden. Eens namen de kannibalen hun ge vangene mee naar een groot feest. Men liet de moeiste meisjes van den stam voor hem dansen, een beaoove- rend schouwsnel dat door den vreem deling met belangstelling gevolgd werd» Eensklaps werd een nieuw perso nage aan hem voorgesteld, namelijk de vorstelijke kok. De reiziger dacht, dat men hem een nieuwe verrassing wilde bereiden en niet eer dan toen de kok viak voor hem stond.en het mes naar zijn Keel bracht, begreep hij waarom het eigen- lok te doen was. Door een instinct matige beweging greep de reiziger naar zijn monocle en zette dit in zijn oog. zeker om helde,rd'er te- kijken in die duistere oogenblikken. Bij dit on- begriioelijk bedrijf liet de kok zijn mes zakken en bleet aarzelend staan. Het kind van het opperhoofd begon i<- lachen; het opperhoofd zelf volgde het voorbeeld van zijn zoon; de gevangene deed zooals het opperhoofd en zooals diens zoon gedaan had. Hij lacnte zoo uibundSg dat zijn monocle uit zijn oog wipte en op den grond viel. De geheele stam barstte in homerisch ge lach uit. De gevangene maakte- van deze gunstige gelegenheid gebruik om i heit monocle op te ra-pen en den vorst aan te bieden die zoozeer bezig wasi met pogingen om het monocle in zijn' oog te zetten, dat hij zijn geheele di ner vergat, zoodat de monocle zijnen eigenaar het leven redde. De vorst bewaarde het als talisman tegen slechte oogen. Beschilderd. Te Aldenshot heef (men proeven .-e- nomen met kanonnen en hun munitie wagens rood, blauw en geel te schilde ren. Op 3000 yards konden officieren met veldkijkers de aldus uitgedoste stukken niet zien. Een batterij rij dende artillerie, welke met die stukken in gevecht moest treden, kwam tot op 1000 yards zonder haar op te1 merken Aldus een bericht in een Duitsch blad. Onderwijzerswoning. Te Cieslin, in Posen, was aan een onderwijzer van ambtswege zulk een kleine woning toegedacht, dat, de man die een groot gezin schijnt te hebben, haar vergrooten moest met behulp van een afgedankten spoorwaggon. De Pruisische regeering droeg 50 mk. hit in de onkosten van de verbouwing. gevonden. Een van het gezelschap kreeg den inval om aan zijn te Char- lottenburg verblijvende familie een prenltkaart te zenden. De briefkaart met den Dom van Keulen erop, was er het noodige was er op geschreven, tot zoover ging alles goed... maar, o jammer! niemand had een postzegel, zelfs de bierhuisjan niet. Ten slotte kreeg een der vroolijke gasten een lumineus idee. Op de plek waar de postzegel moest geplakt worden, plakte hij een sltuk hecht pleister en schreef met een potlood er naast: Bij gebrek aan een postzegel 5 Pfennige (3 cent) engelsche pleister1' De kaart weTd 's morgens tusschen 6 en 7 uur te Keulen afgestempeld en ook te Charlottehburg bezorgd, zon der dat strafport geheven werd! Marktnieuws. Purmerend, 7 Oct. 1902. Aangevoerd: 262 stapels kaas, 27 per 50 KG.: 959 KG. boter 1.351.45 per KG.; 722 runderen, vet vee 5872 ct. per KG.: 26 paarden; 178 vette kalveren 70— 90 ct. per KG.; 175 nuchtere kalveren ƒ12— 24; 230 vette varkens 44—49 ct. per KG. 90 magere idem 1526; 376 biggen 7—ƒ11; 4578 schapen en lammeren; 750 HL. peren Q 1.50—2.50; 950 HL. appelen ƒ1.25—1.35; 397 ganzen ƒ2—2.50; Eieren 4.505.50 per 100 stuks. Ongeluk in een kermistent. Te St. Joseph, in den Amerikaan- schen staat Nieuw-Mexico, zakten Vrijdag LI. tüdens een voorstelling in een kermistent plotseling eenlge zit plaatsen weg. Ongeveer 500 personen stortten omlaa" van wie er 200 ge wond' werden eenigen doodelijk. Eerste slachtoffers yan de kontle In Bohemen, in Tyrol en verschei dene andere Oostenrijksche landen hebben hevige sneeuwstormen gewoed- De koude is zoo vinnig dat op som mige plaatsen menschen zijn bevro ren. Bij Aussee is een herder De vro ren gevonden op het veld en twee boe ren uit de omstreken van Budapest, die op we gwaren naar de markt, zijn van koude omgekomen. Zij deden de reis per kar en men bemerkte het on geluk. toen het paard op de markt uit zichzelf bleef stilstaan. Zeldzame postzegel. Een vroolijk gezelschap in Keulen heeft een nieuw frankeermiddiel uit- 13 «es pus? PROVINCIALE, GEMEENTE, WATER SCHAPS-OBL1GAT1ES EN VRA GEN EN AANBIEDINGEN VAN IN COURANTE FONDSEN VAN JULIUS OPPENHEIM Co. TE ARNHEM EN TE ZUTPHEN, EN VAN JULIUS OPPENHEIM TE GRONINGEN. GEVRAAGD. coupons ook betaalbaar te Amster dam. Vragen en aanbiedingen worden kos teloos geplaatst. Bij uitvoering: pro visie 1/8 pCt. (50 cents per stuk als minimum) Alle opgaven te adresseereu aan den heeren JULIUS OPPENHEIM Co.. Nieuwe Plein no. 9. te Arnhem. Telefoonnummer 1060. of te Zutphen, of aan den heer JULIUS OPPEN HEIM te Groningen. De noteering wordt maandelijks ge publiceerd Alle Provinciale, Gemeente- en Wa- terschaps-Obligaties worden door ons tegen de hoogste koersen gekocht. 1471. 2 aand. Tram Paterswolde- Eelde 50 1473. 3 aand. Gron. Crediet- en Handelsb100 1475. 3 1000 (waarop gestort 10 aand. Spaarbank Zut phen Offerte. 1477. 2000 afgest. aand. Tanah Wangie 60 1479. 2000 4 Ermelo—Veld wijk 95 1481. 10 aand. Maatsch. tot Expl. van een Dagbl. voor Deven ter en Omstreken Offerte. 1483. 10 aand. Crediet- en Depo- sitokas Jan KolOfferte. AANGEBODEN. 4426. 10 h 500 Gew. Aand. Stoomtr. Oldambt-Pekela 80 4502. 5 500 (waarop gestort 10 Aand. Waal en CoBod. 4668. 2 100 aand. Arnh. Bad- vereeniging Bod. 4698. 3000 3.5 Gem. Hengelo (O.) 98.5 4704. 3 1000 Aand. Centrale Bank voor Landb. en Nij- verh100 4706. 5 1000 Aand. Rotterdam- sche Levensverz. en Voor schotbank 100 4716. 250 3.5 Gem. 's-Graven- zande 9S 1/2 4734. 5 1000 (w. o. gest. 10 Aand. Tweede Ned. Herv. Maatsch100 4736. 5 h 1000 (w. o. gest. 10 Aand. Derde Ned. Herv. Mij. 100 4754. 1000 3 Arnh. Diacones- senhuis Bod. 4770. 2 1000 è.w. o. gest. 10 aand. Assur. Mij. de Rijn. Bod. 4776. 3000 4 pet. Wandelhoofd Scheveningen 100 4784. 1000 3 1/2 gem. Sneek 9S 3/4 4786. 3000 4 Wasch- en Strijk- inrichting „Eigen Hulp," den Haag Bod. 4788. 3000 aand. Ned. Stoom boot-Mij. „Batavierlijn".... 50 toe komt, hoe zullen zij hem dan ont vangen? Hoe kan hij mij helpen? Ik weet het niet, en toch zegt mijn hart: „kom 4 April. Er is een kleine terug keer van den slaap tijd geweest. Een schip liep op het rif, en het scheeps volk roeide aan land' naar het eiland. Ik zag ze gisterennacht in de sche mering door mijn ramen. Zij vielen een voor een aan den zoom van het woud en sliepen in. Men kon ze in het heldere, witte licht tellen. Ik wil de dat gezicht voor mijn geest doen verdwijnen, maar het vervolgde mij tot in mijn slaapkamer 3 Mei. Ik fluisterde mijn ver zoek de zee weder toe, maar blijf al leen. God weet voor hoe lang nog Ik vouwde de papieren ddcht etn keek de anderen aan. Peter Bl'igh'.s pijp. was uitgegaan in zijn hand. George Venn lag stil aan mijn voeten. Ik ge loof niet, dat Seth Barker zich had bewogen al den tijd, dat ik gelezen had. De geschiedenis had hun met éen greep aangepakt, en wien zal dat verwonderen? Want begrijp, dat het nu onze geschiedenis kon worden. Peter, zei ik,gij hebt gehoord wat mevrouw Czerny zegt, en ge weet nu evenveel als ik, lk wacht nu op je 479-2. 4000 (w. o. gest- 20 aand. Brandass.-Mij. „de Oosthoek" te Soerabaia Bod. 4796. 1000 4 pet. Stoomtram Oldambt-Pekela 100 3/4 4798. 10.000 3 1/2 gem. Win schoten 1902 97 3/4 4S04. 12.000 4 pet. gem. Wild'er- vank (niet aflosbaar vóór 1915) 104 4822. 100 aand. Vereenig. Har monie Leeuwarden Bod. 4826. 26.000 3 1/2 Gem. Gro- 4832. 5000 3 3 1/2 pet. gem. Am. hem 98 3/4 4834. 50.000 3 1/2 pet. gem. Alk maar 98 4836, 2 1000. (w. o. gestort 5 pet.) aand. Herverz.-Mij100 4838. 20 250 aand. Geld.-Over- ij.ss. Stoomtram 80 4846. 1000 aand. Stoomtr. Zut phen—Emmerik Bod. 4848. 1000 (waarop gest. 10 pet.) aand. Brandass.-Mij. „De Salamander" Bod. 4856. 6000 4 Gem. Helmond 101 3/4%. merik Bod. 4862. 100 4 Kerk. Kas te Rot terdam 95 4868. 2 100 3 Patrimonium, Arnhem90 4870. 12.000 4 Gem. Gronin- egn 102 3/4 4872. 10.000 aand. Zutphen-Em- 4874. 2 aand. Arnh. Melkinrich ting 550 4876. 3000 4 pet. gem. Hilver sum 102 4878. 4 h ƒ50 aand. Nieuwe Arnh. CourBod. 4880. 1000 3 1/2 pet. Wat. Eems- Polder 97 1/2 4882. 7000 3 1/2 pet. gem. Gro ningen 98 1/2 coupons ook betaalbaar te Amster dam. Vragen en aanbiedingen worden koste loos geplaatst. Bij uitvoering: provisie 1/8 pet. (50cens per stuk als minimum): Alle opgaven te adresseeren aan den hee ren JULIUS OPPENHEIM Co., Nieuwe Plein no. 9 te Arnhem. Telefoonnummer 1060, of te Zutphen, of aan den heer JU LIUS OPPENHEIM te Groningen. De noteering wordt manadelijks gepu bliceerd. Alle Provinciale-, Gemeente- en Water- schaps-Obligaties worden door ons tegen de hoogste koersen gekocht. Overzicht Effectenhandel. Veel belangstelling ondervond deze week het koersverloop van de Ameri- kaansche spoorwegwaarden. Dinsdag jl. scheen het wel alsof de reeds lang voorspelde „Krach" was gekomen. De moeieUjkheden, waarin de geld markt te New-York verkeerde, waren van dien aard geworden, dat geld niet dan tegen buitensporigen prijs te beko men was, en dientengevolge een aantal opruimingen plaats vonden, die de koer sen der fondsen belangrijk deden dalen. Evenwel vatte men deze zaak hier ter beurze niet zoo ernstig op. Wel is waar opende de markt beduidend lager, doch spoedig trad een belangrijk herstel in, dat in het leven werd geroepen door gunstige berichten, dat men de geld markt te New-York krachtdadig was te hulp gekomen, waarbij ook de Londen- sche markt met sterk opgaande prijzen voorging. In betrekkelijk korten tijd was dus het ergste voorbij en herkreeg de fondsenmarkt weder haai- meer rustig uiterlijk. Evenwel bleef toch een vrij be langrijke teruggang als saldo dezer week te constateeren. Men vertrouwt blijk baar den toestand nog niet recht en' houdt zich gereserveerd, twijfelende of wellicht niet een nieuw onweer op til is. Aan den anderen kant evenwel blijven de spoorwegontvangsten buitengewoon goed hetgeen op een gunstigen econo- mischen toestand wijst. Voor een groo- ten val in deze waarden schijnt dus op het oogenblik geen aanleiding te zijn, doch met het oog op de hooge prijzen, zal men wel doen, de voorzichtigheid niet uit het oog te verliezen. In de overige afdeelingen der beurs was niet veel bijzonders te vermelden. Van Staatsfondsen waren Portugeezen flink begunstigd, terwijl Turken op het ontbreken van nader nieuws betreffende de conversie iets terugkregen. Prolongatie 4 3/4—6—4 SoIiedL© In Filiaal HAARLEM is een rijke sorteering Electrische Ornamenten, Beelden enz. enz. aanwezig. Frans Erdtsieck, MAKELAAR. Nassau laan 70, bij het Nassauplein, Telephoou «o. 350, belast zich met het TAXEEREN, KOOPEN en VERKOOPEN ASSURREREN en ADM1NI- STREEREN van vaste Goederen. Afdeeling: HAARLEM. Ons merk „MaÉïonaa!" verdringt de fijnste Natuurboter. Zij smaakt be- IjjUP slist als Roomboter en kost slechts |S| Jlf 46 cents per 1 ponds-pak. met 1 BON cadeaaü f||| Van alle verpakte Margarinesoorten Bjffl ®munt ons merk „Nationaal" uit door fijne aroma en voordeel in het gebruik, ©Vandaar ons enorm succes! „»E ATJLAJ8". X 8gjB Kaasmarkt 30. Keizerstraat 11. Kennemerstraat 30. Extra Fijn en geurig van smaak gegarandeerd zuiver Eenig Adres; T. A. DON NEE, KL Houtstraat 62. .iiiaünek. ©ste^teeg. In de Magazijnen der Gasfabriek zijn steeds voorradig de be«U ssorten van Gashaarden, Badkashels, Gaskomforen en Keuienforcrai- S9H, tegen de laagst mogelijke prijzen, die zoowel in koop als in huiu verkrijgbaar zijn. Tevens wordt herinnerd, dat de prijs voor gasgebruik tot ver warming of industrieele doeleinden 7 Cent per kub. meter bedraagt tonral verdere inlichtingen gaarne zullen worden verstrekt N oordhollandsehe 78 Kleine Houtstraat 76. Levert steeds de bekende solide Vee ren Be ri st e 11 e n in de prijs van f22, f25, f30, f35, f40, f50, f60, f74 en f95. Bij de vullingen zijn elk soort der Veeren afzonderlijk te bezichtigen. M. A. WOLIiSSMSE. Eigen stoomzuivering der Veeren. Speciaal Pas sement eviën Zijden, Flu weele n, Grootste keuze. BUlijkst© prijzen. Speciale behandeling der grijze en wankleurige haren, zonder ver ven. (methode, prof. SAiLLIJ). Beslist, gewenscht resultaat, ge garandeerd. Dagelijks voor ge noemde behandeling aan huis t- ontbieden te Haarlem en Omstre ken, H. P. KRUIJER Bloemendaal over het nieuwe postkantoor J. J. de Waal ^alefijf Zn. OVERVEEN. Inrichting voor het maken van Nortonwel- len tot het verkrijgen van drink- of fabrieks water. luiden de alarmklok om het volk naar de schepen te zenden. 15 Januari. Vandaag keerden wij naar her eiland terug. Hoe blind en zelfzuchtig zijn sommige menschen Ik geloof dat tante Rachel tevreden is om op zulk een vreesslijke plaats te leven. Zij is verzot op Edmond. Ik ben werkelijk tevreden in zoo'n huls, zegt ze. Het huis ond'er de zee is een romantisch denkbeeld van een jon gen maai. Het andere is van geen be- teekenis voor naar de gril van een man. Ik kan mijn geld op Ken's Eiland niet gebruiken. Tante Rachel was al tijd gierig. 2 Februari. Vanmorgen kwam Edmond om, wat hij noemde een over eenkomst te sluiten. Zijn aandoening ontroerde mij. O, het zou zoo anders zijn, als ik maar „ja" wilde zeggen. En wat houdt mij tegen de stemmen die ik op het rif gehoord' heb, of is het omdat ik weet. weet. 9 Februari. Ik ben weer op het eiland en de zon schijnt. Wat ik ge leden heb, zal niemand ooit weten. Ik verkies Edmond Czerny's woede bo ven zijn liefde. Wij begrijpen elkaar. 21 Februari. Mijn roep naar de zee blijft onbeantwoord zal het voor altijd zijn? 3 Maart. Als Jasper Begg naar mij meening. Hij nam zijn pijp en vulde haar. Kapiein, zei hij, wat zal men daarvan denken, als men gezond van zinnen is? Dit eiland is een van van den Dood en hoe gauwer we eraf zijn, hoe beter 't voor ons welzijn is. Wat er met het schip is gebeurd, dat mag God' weten Ik zou gissen, dat er een ongeluk mee gebeurd is. Waarom zou 'Iemand zijn kameraden verlaten, als er niet een ongeluk gebeurd was? Mijn heer Jacob is niet de man, om heen te zeilen, als hij weet, dat wij weinig provisie hebben en hier opgesloten zitten als ratten in een valDat zal hij, als een menschlievend man, niet doen Daar is hem waarschijnlijk een ongeluk overkomen; hij komt niet, omdat hij niet kan, wat, zooals mija oude vader altijd zei, de beste reden is. Dat te zaïnen genomen, zou ik het 't eenvoudigste vinden, zonder hem weg te zielen. Als je geen boot hebt. zei George Venn, zou ik wel eens willen zien, of jij er een uit zeewier maakt. Misschien zal mijnheer Jacob morgen terugko men, liet Seth Barker zich hooren. En misschien zullen wij voor dien tijd ook geen honger hebben, vervolg de Peter Bligh, ja, dat ik het kaptein, maar waar moet ons middageten nu vandaan komen Ik clacht ei: over na en zeide toen Als George Venn gisterenmorgen oen bel heeft hooren luiden, dan is dat de alarmklok, waarvan Miss Ruth spreekt. Wij kunnen niét naar bene den naar het eiland gaan, want zei ze niet, dat het de dood was, die daar elk levend wezen wacht, in dien tijd? Wij kunnen hier niet blijven, of wij zullen van honger sterven. Als er iemand is, die een middenweg weet, dan zal ik blij zijn hem te hooren. Wij moeten iets doen, jongens, dat is zeker Zij staarden mij verwonderd aan niemand kon mij daar antwoord op geven. Wij waren tusschen den duivel en de diepe zee, en ik denk, dat wij ons in stilte zeiden, dat, als het schip niet binnen eenige uren kwam, vier man van het scheepsvolk spoedig niet meer zouden vragen of hun makker - kwamen of wegbleven. HOOFDSTUK XI. De dag was snikheet, met slechts een briesje uit het Zuiden, en een bran dende zon. Wij hadden beschutting ge zocht in de lage kuil achter het plat form, en onze oogen wendden zich slechts zelden van de zee af; menig 1 maal vroegen wij elkaar af, wat Clair- dse-Lune toch mocht tegenhouden, en waarom het schip wegbleef. Van het begtn af was ik er zeker van dat de oude man hiervoor een goede, reden moest hebben, maar het schip, dat was van meer belang. Of zij waren on machtig ons te helpen, of mijnheer Jacob had mijn orders verkeerd ont vangen. Ik wist niet wat ervan te den ken. Het was in ieder geval erg, op dieirotspunt gevangen te zitten slaap- of zontijd, wij zouden dood gaan als rfiemand ons kwam helpen. Wellicht is de Franschman over vallen door die kwade dampen en doet nu voor eigen rekening een dutje, zei Peter Bligh somber tegen den na middag, en toch was hij dien dag niet zwaarmoedig geweest. Slaap zal mijn veldfleseh niet vullen, zei hij. Ik zou een lendestukje wel baas kunnen, kap tem, en niet alleen om de uien Wij lachten om zijn gepraat, en Seth Barker haalde instemmend zijn gor del wat toe. Het speet mij het ergste voor George Venn, hoewel zijn moed nog onverzwakt was. Heb je honger George, mijn jon gen vroeg ik hem nu en dan Het was wel een zotte vraag, en hij ant woordde mij dan ook met een helderen jongenslach, terwijl hij er tea* verdui-' delijking aan toevoegde Het is goed voor ons gestel,om te vasten, kaptein. Loop heenIs het eerlijk een man van zijn proviand te berooven. Ik heb nog liever uitkijk in de mast Peter, Peter, riep ik, hem tot rede brengend, een beetje geduldig. Als wij lang genoeg op die rots zitten, liet Seth Barker hooren, die voor zijn persoontje al heel geduldig was, dan zal er niets van ons overblij ven dan een beetje spek. Ik zal niet klagen, kaptein, maar :ik moet toch zeggen, dat dit niet wijs gedaan is. Ik had dat zelf al willen zeggen, doch hij was mij voor en daarom liet ik hem spreken. Damp of geen damp, riep hij, ik ben er voor, aanstonds naar beneden te gaan. Ik wil niet tot voedsel van een of anderen gier dienenIk twij fel niet, of U zult met mij meegaan, kaptein. Wel, ge leunt nu al „God ,save the King" op mij spelen, en dan zal je iedere noot hooren. Ik ben zoo hol als een trommel, dat ben ik. Wordtt vervolgd.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 6