NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Zaterdag tl October 1902. No. ",916 HAARLEMS DABBLAD ABONNEMENTSPRIJ S Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37J4 de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIËN Van 15 regelffl 50 Cfca.j iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem ia de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0J.5. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regeL Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Znider Buiteuspaarne No. 6. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. JDit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie de Publicité Etrangdre G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESSucc., Parijs Faubourg Monvmartre. Olt nummer bestaat alt zes bladzijden» Haarlem's Dagblad van 11 Oct. bevat o. a. Uit Zuid-AfriKa, De Teijierzaak, De Generaals en Keizer Wilhelm, Mijn-ontginning, Wijziging der gemeentewet, De verkiezingsstrijd voor den Gemeenteraad, l)o vei ling. A«!ver ten Mëm VOOR HET Zatsrdagavondnummar. Meermalen zijn wij tot ons leedwezen genoodzaakt Advertentiën af te wijzen voor het Zaterdagavondnummer, die des Zaterdagsmorgens pas worden bezorgd. Wil men zeker zijn van de plaatsing dan is inzending op Vrijdagavond noo- dlg, uitgezonderd natuurlijk kleine ad vertenties of familieberichten, die moei lijk vooraf kunnen worden ingeleverd. DE ADMINISTRATIE. Buitenlandsch Nieuws Zuid-A tri ka. Uit een Kaapstadschen brief van de Nieuwe Courant ,,De politieke atmosfeer is niet zoo helder. Laat ik eerst even zeggen, wat een paar ..kabels" ons eergisteren voor lieflijks brachten uit Londen, ,,Het onderhoud van de Boerengeneraals met Chamberlain schijnt er teo geleid te hebben dat. de generaals wéér ge heel vijandig tegenover de regeering staan. Het is mogelijk, dat Chamber lain hun verbieden zal weer naar Zuid- Afrilta terug te keeren." Dit zal wel net zoo'n leugen zijn, als een vroegere kabel, die zei, dat de generaals in Hol land maar koeltjes waren ontvangen. Eu een tweede ,.ln het beiang van henzelf en van hun land is den gene raals aangaraden, zich niet in te laten met de onverzoenlijke Hollanders- kliek". Mij dunkt, het wordt tijd, dat Reuter eens op zijn baatje krijgthij speelt thans weer met de waarheid. En ik begrijp niet, dat d'e groote Reuter zulk een leugentaktiek durft toe te pas sen in dienst van zulk een „machtig" keizerrijk tegenover een paar gene raals van een klein, onbeduidend men- sehenras in Zuid-Afrika. Zoo iets moest beneden Reuter zijn. Ongeluk- kis zijn we èn van Engeland èn van Reuter deze lage taktiek al eenigerma- te gewoon De Boeren in de nieuwe koloniën zijn druk aan het bouwenvrouwen en dochters moeten thans werken als sla vinnen er zijn armen te kort. De kaffers willen niet meer werken, en waar men vroeger 10 zwarte bPdienden had, heeft men cr thans geen. De mannen en zoons keeren thans lang zamerhand uit hun ballingschap te rug velen moeten neg komen. Te Stellenbosch, maar vooral te Paarl. Wellington en Worcester is men veel gelukkiger dan wij hier zijn. Daar kan men de terugkeerende gevangenen nu vrijen nog zien wij niet. Ja, ze mogen wel naar Kaapstad gaan maar dan verliezen ze hun vrijbiljet Paar Transvaal of de O. R. K. Daarbij komt een ontzettend gebrek aan bouwstoffen, daar bijna alle boomen door de Tommies vernield en de ijzeren dakplaten door de kaffers ge stolen zijn. Te Christiania word'en zelfs pakkisten als bij het pond ver kocht 20 c.t. per pond. Gegalvaniseerd ijzer kost 75 per vierk. voet, Aan klach ten geen gebrek. Het plan van lord Mijner om alle boerenplaatsen, die grooter zijn dan 1000 morgen, te splitsen en het overige te onteigenen, werkt voorts verlam mend op de buitenmenschen. Juist heden kreeg ik een brief van Jan Lom bard jr. (zijn vader, het bekende Volks raadslid, heeft den geheelen oorlog meegemaakt, hij is een van de beste typen). „Jonge Janwa.s in 1899 gym nasiast te Pretoria en wil ook thans nog verder studeeren. Hoe gewenscht is het niet, dat die jonge Transvalers studeeren De naaste toekomst eischt de macht van bet intellect; en de Transvaalschc jongeling 13 ongetwij feld driemaal warnier en vaderlands lievender dan zijn koloniale neefVa der Lombard meende een plaats te w;r koopen, om Jan te laten studeeren en zelf in den eersten nood geholpen tc zijn Edoch, daar komt het fatale be sluit van Milner, en alle landerijen dalen geweldig in prijs. Dal onteige nen lijkt op een confiscatie op groote schaal, want het land zal niet geno men worden tegen marktwaarde, maar tegen een zekere somdoor de comanis-1 sie |e bepalen. Bovendien, wat moet de arme boer beginnen met duizend mor gen voor de kleinste kudde zijn die nog niet voldoende. Het gaat wel mooi, 0111 te zeggen, dat elkeen dan maar zijn land besproeien moet en meer bouwland moet aanleggen, hier 111 Zuid-Afrika kan men evenmin als elders ijzer met handen breken. En zoo liggen Jan's studieplannen voor- loopig 111 duigen, tenzij de rector (dr. Reinink is nog te Pretoria) er iets op gevonden heeft wat uit den brief niet blijkt. Van onderwijs gesproken, ik hoor, dat men in Zuid-Afrika 24.000 pond ge collecteerd heeft, waarvan een groot gedeelte bestemd is tot het onderhou den van „oppositiescholen", met het Hollandsch als medium. Stellenbos scha menschen, (0. a. een parle mentslid) vertellen me. dat mejuffrouw Adrian! (vroeger directrice aan de staatsmeisjesschool te Pretoria, onder wijzeres voor het Nederlandsch aan de Bloemhofschool), haar ontslag aange vraagd heeft, om naar Pretoria terug- te gaan, waar ze zoo'n oppositieschool gaat openen, „al is 't voorloopig ook maar met slechts 10 leerlingen" ze: kent de ouders en vertrouwt op hun steun. Mej. Schroder, ook een landgenootc in naar Paarl terug, waaruit ze dooi den khaki-co'inmandant 4 weken na den vrede, verbannen was. Met een pnlitie-agent en een gevangenbewaav- stor was ze einde Juni naar het kas teo! van Kaapstad gebracht, doch door het tactvol optreden van onzen consul werd ze vrijgelaten en bleef hier tot de dwingelandij te Paarl had opge houden. ledereen verwacht thans dat ,ie krijgswet nu binnen weinige dagen op- gpheven zal worden. De Indemnity Bill is ook door het Hoogcrhuis aan genomen. Dat zal een verademing zi;n. Niemand verlangt er harder naar dan Pony (Piet) de Wet het parle mentslid, dat. slechts met groote moei te door Merriman en Sauer te weerhou den was, om in het parlement zijn volle gemoed lucht te geven, U kent hem wel in Holland, dat lid voor Woodhouse, dat zooveel ellende door stond in den oorlog. Hij zal spoedig wel van zich laten hooren, geloof dat vrij. Hij was het eenige parlementslid, dat op den verjaardag van onze ko ningin op den Zondagmiddag den con- sul ging compiimenteeren. Een kerel van goud 1 Duitschland. Bij den Duitschen Bondsraad en bij den Rijksdag is thans namens 70.000 hotelhouders enz. door hun Bond het verzoek gericht, de grenzen open te stellen voor invoer van bui- Jtonlandsch vee. De vleeschnood1, die thans in Duitschland bestaat, be dreigt volgens adressanten velen hun ner met ondergang. De gemeenteraad van Dresden heeft besloten voor het zelfde doel de tusschenkomst der Saksische regeering in (te roepen. lïolgiö. Sedert eenogen tijd liepen in verschil lende Belgische bladen geruchten over plannen van den Koning om spoedig af te treden; Havas brengt, echter nu een tegenspraak en de verzekering dat het voornemen van aftreden bij den koning geheel niet bestaat. Frankrijk. De „Echo de Paris" heeft een officieel persoon gevraagd naar de houding, die de autoriteiten zullen aannemen bij het aanstaande bezoek der Boerengeneraals aan Frankrijk. Het antwoord luidde: ,,D» houding der regeering zal juist dezelfde zijn, als die, aangenomen dooi de Ver. Staten, die met ingenomenheid de pogingen steunen om de hoeven we der op te bouwen en vee aan te koopen in het land, verwoest door den laatsten oorlog. Niets zal worden gedaan in Frankrijk om hen de geldelijke voordee- len te onthouden waarop zij rekenen". Het blad schrijft dat de generaals door den voorzitter en de leden van den Ge meenteraad ontvangen zullen worden. Den 16en dezer zal te Toulouse het eerste nationale vredescongres gehou den worden. Reeds sedert geruimen tiid werd aan de uitvoering van dit plan gearbeid; in Frankrijk telt men ruim 47 verschillende vereenigingen. die zich ten doel stellen de vrede-idéei te propageeren en in 1892 i's zelfs reeds een algemeen orgaan in het leven ge roepen om de organisatie aaneen ge sloten te houden. De inschrijving voor het „Justice"- standbeeld van Zoia heeft reeds 26,858 frs. opgebracht. •De politie, bijgestaan door deskun digen. gaat nog steeds met haar onder zoek in de sterfkamer van Emile Zoia voort. Het vuur zal weer worden aan gelegd in de kachel en in de kamer worden eenige vogels achtergelaten; na eenige uren zal men daarna de lucht onderzoeken en nagaan of de vogels vergiftigingsverschijnselen ver- toonen. De gezondheid van mevrouw Zoia is steeds vooruitgaande; Dinsdag begaf zii zich naar het kerkhof en vertoefde geruimen tijd bij den grafkelder van haar echtgenoot. Turkije. Het Macedonische comité te Sofia dat onder leiding van professor Michaïloteki staat, heeft bekend gemaakt dat de op stand in het wilajet Monastir zich uit breidt en dat de stad van dien naam, waarin de Bulgaarsche bevolking zich heeft verschanst, door de Turksche troe pen belegerd wordt. Deze bekendma king is, zooals van zelf spreekt, even betrouwbaar als de berichten van Turk sche zijde, dat de Macedonische troebe len eigenlijk niets om 't lijf hebben. Het schijnt intusschen met den op stand onder leiding van Jankof niet be paald voordeelig voor de Macedoniërs te gaan. Jankof, een gewezen Bulgaarsch officier van Macedonische afkomst, een kleine vijftiger, gehuwd en vader van vijf kinderen, die van Sofia uit met hun moeder de avonturen van het hoofd des gezins over de grenzen volgen, heeft wel ondervinding van den krijg, want hij heeft als vrijwilliger den Russisch- 'Turkschen oorlog medegémaakt. Maar men zegt van hem, dat hij meer geschikt is de arm dan het hoofd van een revo lutie te zijn. Wat hij tot dusver bereikt heeft is wel niet geheel zonder beteeke- nis, maar biedt weinig kans op blij vend succes. Jankof heeft inderdaad, naar 't schijnt, een drieduizend man, meest boeren, op de been gebracht in Monastir, daar een voorloopige Macedo nische „regeering" ingesteld en een soort plan de campagne vastgesteld voor de tallooze bendetjes, waarin hij zijn 3000 aanhangers gesplitst heeft. Deze hebben namelijk vooral tot taak de spoorwegverbindingen en telegraaflijnen in het dal van de Vardar van Uskub tot Saloniki te vernielen. Zijn opstand blijft echter tot Monastir beperkt en Jankof heeft in Saloniki en Kossovo nog geen onlusten van eenig belang teweeg kun nen brengen. Hij is zelfs in Monastir op 't oogenblik vrijwel ingesloten door de Turksche troepen en de ongeregelde Al- baneesche strijdmachten. Om aan gevan genneming te ontkomen zal hij de wijk moeten nemen naar het Rhodopegeberg- te^ Hoe lang de- onlusten in Macedonië nog zullen duren is niet te zeggen; wèl, dat de opstand, als men het al zoo noe men wil, een volkomen mislukking is. Sta dsnie u w s. Haarlem, 10 Oct. 1902. G eme enie-B ibliothecaris. en W. hebben de voordracht inge diend. voor gemeente-bibliothecaris, wel ke luidt als volgt: 1. Mr. A. de Stoppelaar. Fz., weten schappelijk assistent aan de Kon. Bibl. te 's-Hage. 2. J. D. Rutgers van der Loeff, docto randus in de Nederl. letteren te Leiden. 3. H. van Hali, wetenschappelijk assis tent a,an de Universiteits-Bihl. te Am sterdam. Het is niet heel duidelijk, wat de term „wetenschappelijk assistent" wél betee- kenen mag. Daar bij no. 2 van de voor dracht een bepaalde academische graad is aangewezen, ligt het voor de hand, dat 1 en 3 er geen bezitten, zoodat dan de qualiteit „wetenschappelijk assistent" zou beteekenen, dat No. 1 en 3 zich in vrije studie wetenschappelijk zouden hebben ontwikkeld. Is deze meening juist dan vragen wij: waarom ook niet den heer O vermeer op de voordracht geplaatst? Immers hij verkeert in hetzelfde geval. Een acade- mischen graad bezit hij niet, maar wel is hij door vrije studie in onze biblio theek zelf, zoover gekomen, dat hij aan wat er door de bezoekers gevraagd wordt, kan. voldoen. Zijn bereidwillig heid en geschiktheid tegenover het pu bliek zijn gebleken dat de voorgedra gen candidaten die eigenschappen eveneens bezitten Ls ww mogelijk, maar proefondervindelijk weten, wij dat niet. Merkwaardig is het zeker ook, dat de heer Engelbert van Bevervoorde, die aanvankelijk alléén is voorgedragen, nu op deze tweede voordracht niet eens meer voorkomt. De corr. van het Almoin. Handelsblad maakt over het wonderlijk beloop van deze zaak eenige opmerkingen, waar aan we het volgende ontleenen: „Een van tweeën nu: er is een gedoc toreerd, of minstens een academisch „man noodig, of die is niet .noodig, in „welk laatste geval wellicht algemeene „ontwikkeling en boekenliefhebber]] zou „kunnen, volstaan. Naar 't schijnt had ,,de heer Van Bevervoorde op dien grond „de voorkeur. Nu is echter het salaris „van f 300 op f 1500 gebracht. Is het nu „daarom alleen dat aanbevolen worden ,,mr. A. de Stoppelaar Fz n., wetenschap pelijk adsistent aan de Kon. Bibliotheek „te 's Ga-avemhage, J. D. Rutgers van der „Loeff, doctorandus in de Ned. Letteren „te Leiden, en H. van Hall, wetenschap pelijk adsistent aan de Universiteits bibliotheek te Amsterdam? Het schijnt, „dat B. en W. nu in. eens de noodzake lijkheid van de academische opleiding „voelen. Maar intusschen zien zij voor- ,,l)ij dat onze Bibliotheek en het gebruik „dat ervan gemaakt wordt, niet zulke „hooge eischen stelt, althans geen hoo- „gere, dan waaraan ook de huidige ad- „junct (immers waarnemend bibliothe caris) kan voldoen. Bij de te nemen be slissing zal de Raad ook in de toe komst moeten zien, zal men zeggen. „Zeer zeker. Doch daarbij vergete men „niet, dat dan de bezoldiging van f 1000 „voor een tweeden bibliothecaris niet al- „tijd zoo laag zal kunnen blijven, dat „het klerken-tractement ook zal moeten „stijgen, en dat dit nu zou kunnen „worden, gevonden door d.e benoeming „van den heer O vermeer tot bibliothe caris; hij zal het werk dan zonder ad junct nog zeer gemakkelijk afkunnen. „Ook de zuinigheid mag bij de te nemen „beslissing, die feitelijk een .gemeentelij- „lijke luxe betreft, wel in 't oog worden „gehouden." In de Woensdagavondgehou- den vergadering der Ver. „Tot verbrei ding der Waarheid" (zie H. D. van 6 Oct. j.l.), werden de verschillende zaken ge regeld. Nog was ingekomen een brief van .een bestuurslid, dat hij zijne func tie als zoodanig nederlegde, zoodat thans 4 bestuursleden zijn afgetreden, n.l. de heeren H. Bremer, .T. 't Hart, H. J. Tjaden en J. P. Krenning. Deze plaat sen zullen ten spoedigste worden, aan gevuld. Aan mevrouw G. Phlippeau en den heer J. H. Groot is het lidmaat schap van verdienste van het neutraal gemengd' koor D. I. N. D. U. A. aan geboden. en het eefe-1 idrnaatschap aan raej. Mary J van Wijngaerdt en den heer M. Boeree. Christelijke Kantoorbedi en den. De afdeeling Haarlem der Neder- landsche Vereeniging van Christelijke Kantoor- en Handelsbedienden, hield gisteravond in „Volksbelang" eene ver gadering van leden, en genoodigden, waarin de heer D. A. Kirchner, voorzit ter der afdeeling, sprak over het onder werp: Vakorganisatie eisch des tijds Christelijke vakorganisatie eisch van be ginsel. Na eene korte beschrijving van de vroe gere gilden, in 179S afgeschaft, stond spreker uitvoerig stil bij de omstandig heden, die in onzen tijd opnieuw tot or ganisatie zoowel van arbeiders als van kantoorbedienden dringen, om vervol gens aan te toonen dat, hoewel voor hen, die naar de beginselen der Heilige Schrift willen leven, die behoefte aan organisatie evenzeer bestaat, zij zich toch niet bij z.g. neutrale organisaties kunnen aansluiten, om reden deze in vele opzichten tegen die beginselen in gaan, hetgeen spr. met feiten aantoon de; zoodat Christelijke vakorganisatie hier eisch van beginsel is, Spr. wekte daarom ten slotte de aanwezige met leden krachtig op tot de Ned. Vereen, van Christ. Kantoor- en Handelsbedien den toe te treden. Donderdagavond hielden de bomvvakvereenigingen eene vergadering in een der zalen van het gebouw St. Bavo, onder bestuur van het P. A. S. De opkomst was niet bepaald groot, daar verschillende af deelingen der bouw vakken zelf vergaderden. Bij de opening was de eerste vraag of de pers toegang of geen toegang had? Verschillende der aanwezigen vonden het een huishoudelijke vergadering, waar de pers niets aan had, een ander drong er weer ten sterkste op aan publiciteit aan de vergadering te geven. Bij stemming werd besloten, de pers geen toegang tot deze vergadering te verstrekken. Een der aanwezigen vond 't zelfs noodzakelijk, daar geen der stedelijke bladen in 't belang van den arbeider werkt, doch hem we.1 tegenwerkt, een van de dwaasheden zooals die wel meer op vergaderingen verkondigd worden en die wij, omdat er toch geen kruid voor gewassen is, maar niet eens meer trachten te weerleggen. ArroTulissemerris-Recbtbank I-Io r 10 g e gestolen. K. Wilderom stond voor bovengenoemd feit terecht. Toen hij op 30 Aug. met nog eenige ar beiders te Sloten aan 't hooien was, had een der mede-arbeiders zijn horloge aan een spijker gehangen. K. Wilderom had dit. horloge toen weggenomen, opgestookt door een zijner kameraden met het doel dit horloge in te ruilen voor een ander en dan kreeg hij nog een gulden toe. De bekl. bekende alles wat hem ten laste werd gelegd. De Off. van Justitie vroeg tegen bekl. 3 maanden gevangenisstraf. Op de vraag of bekl. nog iets ter zijner verdediging had te zeggen, zei hij, dat hij met zijn straf wel tevreden was, doch niet tevre den was, dat zijn kameraad niet werd gestraft. Uitspraak over 8 dagen. Verzet tegen de politie. J. Geukers, een bekende bij de politie, wonende te Zaandam, moestferecht staan voor dronkenschap, twee vrouwtjes moes ten eveneens terechtstaan, omdat zij bekl. uit de handen der politie wilden rukken en volgens de getuigen de politie geslagen en getrapt hebben. Een der twee vrouwtjes stond maar in de bank der bekl. en bekende, dat zij haar schoonzoon van de politie losrukte met het doel hem mede naar huis te nemen, doch zij ontkende ten zeerste geslagen en getrapt te hebben. Tegen J. Geukers werd gevraagd 6 weken en tegen de 2 vrouwtjes elk 14 da gen gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. UITSPRAKEN. 1. E. J. C. A. Vunderink, bleekers- necht te Haarlem, wederspannigheid 14 dagen gevangenisstraf. 2. I. H. Bakhuis Rozeboom en J. P. Duijns, arbeiders te Haarlem, mishande ling 110 boete of 5 dagen hechtenis. 3. J. Koning, visscber te Zandvoort, wederspannigheid, 14 dagen gevange nisstraf. 4. H. van de Moolen, los werkman te Haarlem, mishandeling, 3 maanden ge vangenisstraf. 5. D. J. Kroezen, arbeider te Haarlem mermeer, beleed, van een ambtenaar in functie, een week gevangenisstraf. 6. A. R. Kuijper, steenhouwer te Haar lem, diefstal 6 weken gevangenisstraf. 7. J. H. van der Voort, opperman te Haarlem, mishandeling, een maand ge vangenisstraf. 8. L. J. van Os, werkman te Velsen, be leed. en mish. ambtenaar en wederspan nigheid 9 maanden gevangenisstraf. 9. N. Tromp, schilder te VeJsen, mish. 14 dagen gevangenisstraf. Pe Teylerzaak. Nóg nooit heeft de Tej'ler-zaak zco de aandacht getrokken zoowel bin nen- als buitenslands als tegenwoor dig. Men kan schier geen blad in de handen nemen of men vindt er het een of ander over vermeld. Het laat ste nieuws op dit gebied is zeker wel de polemiek, welke gevoerd wordt tus- schen de O. H. C. en deN. Arnh. Ct, een polemiek, welke haar oorzaak vindt in het publiceeren van het welbeken de codicil, waarover wij de vorige week reeds iets mededeelden, als zal dit waarschijnlijk het stuk zijn, dat aan mr. Meijer Wtersma te Gronin gen onbekend was. of beter gezegd dat hij niet kon vinden. Het debat tusschen beide genoemde bladen loopt echter meer over den in houd van clat stuk en over de geboorte van Pieter Teyler van der Hulst. Wij achten het niet ondienstig ook onze le zers daarover op de hoogte te stellen, terneer daar wij weten met welk eene belangstelling vele lezers van deze zaak iets lezen. Voorop zeggen wij dat wij ons ge heel scharen aan die zijde der O. H. C., zooals onze lezers ook reeds meerma len zullen bemerkt kunnen hebben. Wij hebben reeds zeer- vele argu menten aangevoerd in verschillende artikelen, waarom wij wel gelooven dat Pieter Teyler van der Hulst den 25en Maart 1702 geboren is te Haar lem, thans voegt de O. H. C. ook hier aan nog toe dat er een verjaarzang van hem bestaat op zijn 22en verjaar dag, gevierd den 25en Maart 1724 en vervaardigd door den welbekendenPie- ter Langendijk, factor van Trouw moet Blyckèn destijds. Hierin wordt 0. m. gezegd: Gaa voort Teiler in liefde tot de deugd, Leef lang uw Vader en u w braven stam ten Vreugd; enz. Dit zegt zeer veel van een gelijktijdig schrijver. Dat de inhoud van het co dicil blijkbaar onzinnig is, zal wel iedereen die het leest, met ons eens zijn. En nu willen wij geenszins be twijfelen dat een dergelijk stuk zou bestaan (zie H. D. 1 Oct. jl„ waaruit blijkt dat mr. Wiersma er naar ge zocht heeft) ,doch wel betwijfelen wij op ernstige gronden dat dit stuk een copie is van het authentieke geschrift. Er komen uitdrukkingen in voor, die niet te verklaren zijn. zelfs de toen malige tijdsomstandigheden in aan merking genomen. Een ander argument nog waarmede de N. Arnh. Ct. voor den dag jauni, om Teyler's geboorte een geheimzinnig karakter te neven is dat ze (zonder vermelding van bron) mededeelt dat 2 Oct. 1652 te Dongen werd geboren een Pieter Teller van der Hulst en dat 2 Febr. 1702 aldaar werd geboren een zekere Petrus van der Hulst! Welk een motief! En bovendien ook nog dat 14 Oct.. 1722 een zekere Peter Verhulst, zoon van Daniel Verhulst, den naam Van der Hulst aannam. De van deze gegevens te maken con jectuur vermeldt dat blad niet! Zeer terecht zegt de O. H. Ct. dan ook aan het slot van verschillende be schouwingen: ..Wij gelooven nog steeds niet, dat Teyler's ondergang na bij is en wij gelooven nog steeds niet dat alle oude stukkeu en archieven uit die tijden zoo geheimzinnig zh'n. dat zulk eene zaak zoo ze waar was niet opgehelderd zou kunnen worden. Dat men in deze zaak uitgaande van het standpunt der Nieuwe Arnh. Ct. geen licht kan brengen met be hulp van alle mogelijke paperassen is onzes inziens zeer duidelijk". Door een aer erfgenamen, die preten deert te kunnen bewijzen zijn rechten op bovengenoemde nalatenschap, werden voor de Haarlemsche Rechtbank gedag vaard drie bekende en verder alle onbe kende gerechtigden tot de nalatenschap, ten einde over te gaan tot scheiding en deeling. Deze dagvaarding wera door de Recht bank evenwel nietig verklaard. Vandaar appèl. In hooger beroep diende de zaak Don derdag voor het eerst voor het gerechts hof te Amstredam. Twee der drie gedagvaarde bekende en één onbekende erfgenaam waren In rechten verschenen. Tegen de overige onbekende en tegen den eenen beken den erfgenaam, die geen procureur had gesteld, werd derhalve verstek gevraagd. Het Hof zal op dit verzoek beschikken over 8 dagen. Voor eey der bekende erfgenamen had zich procureur gesteld mr. H. P. Log gere en voor den anderen verschenen bekenden en den verschenen onbeken den erfgenaam M. Bunker, laatstgenoem de nadat het Hof verlof had verleend tot kosteloos procedeeren. De advocaat, die dit Teyler-proces op het touw zette, ig mr. P. J. Snel te 's-Gra- venhage. Behalve de drie in rechten verschenen

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1