CHR. FREIJER, Zijlweg 64. DINSDAGS 2-4 UUR. ingezonden erfgenamen waren nog een vijftigtal' personen, die op de erflating van Pieter Teyler van der Hulst vermeenen aan spraak te kunnen maken, ter terechtzit ting van het Hof verschenen. De veiling. Zeer veel belangstel ling is er geweest voor den verkoop van den inboedel nagelaten door wij len m< j. van Weempn. Den geheelen dog was hot verkooplokaal van den hear George L. Smit aan de Bakenes sergracht gevuld met kooplustige be langstellenden. Geveild werden het meubilair, de schilderijen.en de gouden en zilveren voorwerpen, de meeste waarde verte genwoordigende voorwerpen dus. Hoe wel de totald opbrengst nu niet be paald een zeer groote isom vormt, zijn toch voor enkele voorwerpen flin ke prijzen besteed. Zoo is voor het gouden familie-medaillon, dateerende uit 182S. indertijd een geschenk van het Vorstelijk Huis ongeveer f 100 ge boden, en naar men ons mededeelde, is dit op telegrafische opdracht aan gekocht voor eén dier leden van het Hofeen miniatuurbureau van rozen- hout met zilverbeslag heeft f 140 opge bracht een op het oog waardeloos stoeltje (style Lodewijk XVI) 120, de schilderij voorstellende een dorp met toren, voorzien van uur- en speelwerk ruim f40, een empire mosterdstelletje f 46. een empire zoutvaatje f30, een Erard pianino en een platte Empire Piano ieder tusschen f20 en f30. mi niatuurportretjes f IS, de z.g. bede- laars- of lappendeken is verbeneden de kunstwaarde gegaan en heeft, ruim f20 opgebracht enz. enz. Heden heeft de veiling van het lin nengoed'. de boeken, prenten, etc. plaats. Vele kooplieden uit Amster dam, Rotterdam en andere plaatsen waren tegenwoordig. Doch veel tegen elkaar opbieden deden ze niet Ook zij schiiivn een soort verbond te hebben gevormd, want hat is ons gebleken, dat wannter er meer liefhebbers voor éen stuk waren, slechts éen bood en het aankocht voor de combinatie. Na afloop der veiling hielden deze- gecom- bineerden dan ook in een in de nabij heid gelegen café een zg. naveiling onder elkaar en werden de stukken aan den meest biedenden gelaten, en zoodoende de winst onder elkander verdeeld. Ook niet dom Heden is alhier doorW. Gies- berts, wonende Papentorenvest no. 24, een pompoen aan de groentenmarkt ge bracht, die in omvang 1 M. 59 c.M. was. Hij is opgekocht door P. de Wil, wonen de Kerksplein. Lil Ue Ouisireiieu. Zand voort. Donderdag brachten de Zandvoort- sche schuiten versche visch aan. Be- Bomming 1217. De prijzen der visch waren: "tong f 0.20—0.90 per stuk; scharren f 2.30, bakschol 2.10 en bot f 1.50 per mand. Velsen. Heden morgen zou een jong paartje alhier zich in het huwelijk begeven, maar in plaats van trouwen, kwam er een bericht, dat die bruidegom tijdens zijne bruidsdagen krankzinnig was geworden. Haarlemmermeer. Op de veemarkt te Hoofddorp waren aangevoerd: 85 koeien, 11 vaarzen, 12 kalveren. I-Iandei redelijk. In eene buitengewone zitting zal de kantonrechter te Haarlemmermeer a.s. Zaterdag weer tal van overtredingen be treffende de leerplichtwet behandelen. Het aardappelrooien te Haarlemmer meer, is in vollen gang. kwaliteit en. op brengst zijn over 't algemeen goed, toch klaagt men dat de knol door de zoozeer gevreesde ziektegevallen geleden heeft. Men ziet somwijlen groote hoopen waar deloos op het land liggen. Hoewel de zomer niet aanlokkelijk is geweest, heeft, dit toch geen nadeeligen invloed te Haarlemmermeer uitgeoefend op mensch of dier. Onder de menschen kwamen weinig ziektegevallen voor en het sterftecijfer bleef beneden het. gewo ne. Het vee, evenals thans, heeft in een buitengewonen gezondheidstoestand ver keerd. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. VIOLIST. SPREEKUUR: binnenland. Mijiiontgiuuing. Thans is door die regeering een nieuw wetsontwerp ingediend, hou dende nadere bepalingen betreffende de mijn ontginning, dat zich bepaalt tot voorziening in enkele leemten der mijnwet van 1810. De voorgestelde partieele herziening is urgent, omdat concessiën aan par ticulieren niet zullen gegeven worden, zoolang geene wijziging is gebracht in de bestaande bepalingen betreffen de de wijze waarop tegen concessio narissen, die van hunne concessie geen behoorlijk gébruik maken, kan worden opgetreden en dus, in afwachting van die wijziging, het vraagstuk van ver dere uitgifte van concessiën in over- wegine- moet worden gehouden. Het ontwerp brengt in de eerste plaats eene regeling, waardoor het mogelijk zal zijn een concessionaris, die tot eene geregelde en behoorlijke ontginning niet bij machte of onwillig is gebleken, door een ander te vervan- gen. Wat thans te dier zake wordt voor gesteld komt in hoofdzaak met de in het ingetrokken ontwerp vervatte rege ling overeen. Behalve die aangegeven regeling worden nog noodig geacht, vooreerst de opnemino- van e enige bepalingen betreffende bet geven van voorschrif ten ten behoeve van de veiligheid, en in het algemeen omtrent den arbeid en het verbliif in de mijnen, en ver volgens eene voorziening ten opzichte van eene door de wet van 15 April 1886 vervallen strafbepaling. De biertoe betrekkelijke bepalingen zijn opgenomen in de artikelen 9 en 11 luidende: Artikel 9. Bij algemeenen maatre gel van bestuur worden voor schriften eegeve.11 ter verzekering van de veilig heid bij de mijnontginning, in het be lang van de veiligheid en de gezond heid van menschen en dieren bij hev verblijf, en omtrent den arbeid in de mijnen en in of op alle bij de exploi tatie eener mijn behoorende werken en inrichtingen zoo onder als boven den grond, met name betreffende: die inrichting van d'e ontginnings werken en van den afbouw, benevens het bijhouden van plans en registers; het verkeer op de terreinen Boven den o-rond; den toegang tot de ondergrondsche wei-ken en de inrichting van en het verkeer door de schachten; het verkeer in de ondergrondsche werken; de middelen tot verwijdering van het overtollige water; de verlichting die lucktververscliing en de maatregelen te nemen tot hei bevorderen van eene dragelijke tem peratuur en tot het verwijderen van schadelijke dampen, gassen en stof; de aanwezigheid en de inrichting van kleed-, back- en schaftlokalen als mede van privaten; het verstrekken van goed drinkbaar water; d'e maatregelen Le nemen tot het voorkomen van brand en ontploffing en tot het voorkomen van ongevallen door werktuigen, werktuigdeelen, drijf werken: gereedschappen of electriscne geleidingen, door vallen of door val lende voorwerpen; het vervoer, den opslag en het ge bruik van ontplofbare stoffen in de mijnen; de bij ongevallen of bij gevaar voor ongevallen te nemen maarregelen. het van overheidswege te houden toezicht. Artikel 11. Overtreding van een krachtens het bepaalde in artikel 9 ge geven voorschrift of van artikel 5 der wet van 21 April 1810 (Bulletin den- Lois no. 2S51 wordt gestraft met hech tenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd guldon. Een Kamperstreek. Omtrent zekere gemeente van ons land werd ons dezer dagen gemeld, dat al daar in den afgeloopen zomer eene open bare inrichting van industrïeelen aard is verbouwd, en dat nu, bij het invallen van den vroegen winter, was bemerkt, dat inrichtingen voor verwarming en verlichting ontbraken. Bij het opmaken der bestekken was dat punt vergeten! Nader verneemt het ,.Hl>ld.", dat dit feit zich heeft voorgedaan te Amsterdam en dat bedoelde inrichting is: de Stads drukkerij in de Nes, waar dezer dagen slechts tot 5 uur kan worden gewerkt, Vrijz. Dem. Rond. Het hoofdbestuur van den Vrijzin nig-demo cratischen Bond heeft aan de afdee'lingen medegedeeld, diat het bereid is deze in het naderend win terseizoen desgewenscht een of meer sprekers te bezorgen. De bedoeling is te laten spreken over de beginselen en het streven van den Bond. Indien echter de afdeelingen aan die behan deling van een of ander onderwerp de vooTlceur geven, zal gepoogd wor den dien wensch te bevredigen. Binnenkort zal door dezen Bond worden uitgegeven een rapport over de proeve van wet van den vorigen minister van waterstaat, in zake ver zekering van, werklieden tegen de geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom. Steenkolenhaiidelareu. In de te Utrecht gehouden vergade ring van den Ned. Bond van Steen- kolenhandelaren werden de statuten en het huishoudelijk reglement vast gesteld. Uit-de statuten blijkt, dat de Bond ten doel heeft de waarneming enbevordering van alle beroepsbelan- gen zijner leden. Tot de middelen waardoor de Bond dit dioel zal trach ten te_bereiken behooren 0. m. lo. het bevorderen van collegialiteit onder zij ne leden en van gemeenschappelijk optreden naar buiten tot het verkrij gen eener nadrukkelijker! bescher ming van den kolenhandelarenstand; 2o bestrijding van alles was uitslui ting bedoelt het tegengaan van inkoop cloor ambtenaren of particulieren bij syndicaten of kolenwerken; 3o. ver krijging van gunstiger voorwaarden met betrekking op laad-, lig- en los tijden bij spoorweg- en scheepvaart maatschappijen; 4o. bestrijding van iediere tariefpolitiek voor zoover de ko lenhandel daarvan nadeel zou onder vinden; 5o. het nagaan en publiceeren van gerechtelijke beslissingen in leve ringsprocessen, het verstrekken van inlichtingen omtrent alles wat op dem kolenhandel betrekking heeft; 60. het verspreiden van meerdere kennis om trent de ontwikkeling d'er kolenindus- trie en het transportwezen; 7o. het verzamelen van bewijsmateriaal door het bijhouden en publiceeren van eigen statistieken; 80. het zich gere geld op de hoogte honden van de vor deringen op het gebied der verwar mingstechniek .analyse, contróle, enz. Een stem-machine. Veel belangstelling wordt getoond door ministers. Kamerleden en staat kondigen in de stemmachine ..Auto. vox" door den lieer K. de Vries Czn. directeur der Ned. Meubel- en IIou!- warenfabriek te Zaandam, uiteevou-i Jen ei 1 m een der lokalen van het mi nisterie van innnenlandsche zaken opgesteld. De machine is even ver nuftig als beknopt: een met een kruk ronddraaiende cylinder, waarop de na nun der candidate» zijn bevestigd besloten in een metalen trommel, mei ten langwerpige opening, waardoor hij hot wentelen de naam van een can did aat zichtbaar wordt, terwijl daar naast een knop uitsteekt, die met den vinger moet worden neergedrukt 0111 le stemmen. Op den cylinder kun nen acht namen worden gesteld, doch hot toestel is zoo te stellen, dat elke k'.ezor slechts zooveel maal den knop kan neerdrukken, als er vacaturen te voorzien zijn. Verder drukken baat niet. Bij het drukken verspringt voor e'ken naam liet volgcijfer, zoodat na afloop het aantal stemmen slechts be hoeft te worden afgelezen. Tevens wordt liet aantal stemmen genumei'Oteerd. Eerst wanneer de kiezer gestemd hebbende, uit de deur van de cel treedt, is het toestel weer geschikt voor een nieuwen kiezer en weerklinkt de controlebel. Ook tot blanco stemmen bestaat ge 1 effenheid. Een weggegoocheld paard. Uit Den Haag deelt men aan de N. R. Ct. mede: Men kent de anecdote van den per soon, die aan een ander vroeg of hij het verschil kende tusschen een piano en een kanarievogel en op het arge- looze bescheid1: neen. omdat hij zich op een goedle witz spitste, ten ant woord kreeg: ..dan stuur ik je nooit uit om een pianino te koopen, anders kom je met een kanarievogel thuis". Onwillekeurig kwam dat grapje voor den geest in de kantongerecht- zaal Donderdag, bij eene plaats gehad hebbende metamorphose. Op het afroepen van zijn naam dooi den deurwaarder, verschijnt een heer, correct deftig in 't zwart gekleed, maar met een glimlachje op het gelaat, dat een physionomist geen oogenblik kon doen aarzelen in zijn diagnose: man. iij gaat de luidjes te pakken nemen. De kantonrechter: U heeft niet een rijwiel gereden op het strand, tus schen strandipalen nos. zooveel en zoo veel? De mijnheer in 't zwart, deftig Be leefd, overbeleefd: Dat heb ik niet kun nen doen. Edelachtbare, want ik rijd geen fiets. Kantonrechter: Nou jahm? agent, wat is daar van? Agent: 't. Was een paard, Edelacht bare! Tableau! Het straks beschreven glimlachje van den mijnheer in 't /.wart accentueert zich tot een grijns De ambtenaar O. M.: IJ kunt wel heen Eraan, mijnheer, u zult niet ver der lastig gevallen worden, ik trek de aanklacht in! Over de vraag wie het paard in een rijwiel veranderd had, de verbalisant of d'e steller van de dagvaarding, werd ter terechtzitting de' kantonrech- terlijke mantel de-r liefde gespreid. Ongewilde logés In het „Bible-Hötel" te Amsterdam stapte dezer dagen een dame en haar gezelschapsjuffrouw af; zij lieten 't zich aan niets ontbreken en schenen van plan geruim en tijd te zullen ver toeven. 't Trok evenwel de aandacht, dat de bagage van de dames maar niet arriveerde voor het uitblijven waarvan zïi telkens schoonklinkende redenen aanvoerden. Eindelijk be weerden zijdat de koffers abusieve lijk moesten gezonden zijn naar de woning van een zeer bekend predi kant te dier stede, hetgeen bij onder-' zoek bleek geheel uit de lucht gegre pen te zijn. Vóórdat men haar daarover echter opheldering vragen kon. waren de da- nies verdwenen, zonder 't de moeite waard' te hebben gevonden naar een rekening te vragen. Het toeval wilde, dat uitlekte, dat hetzelfde tweetal in den laatsten tijd ook reeds andere hotelhouders en win keliers had opgelicht, zoodat 't der politie raadzaam voorkwam eens een oog m het zeil te houden. Aan een paan wakkere rechercheurs werden zij zoo volledig mogelijk uit geduid en dezen kruisten de stad door, om zoo noodig de vluchtelingen op liet spoor te komen. Woensdagmiddag drentelden een paar dametjes on het perron van het Weesperpoortstation. die wonderwel aan de beschrijving beantwoordden. Zij gaven zich het air of zij uit den trein kwamen en namen plaats in de omnibus van het ..Hötel des Pays- Bas," wervvaarts de argeiooze portier haar met de noodige strijkages heen reed. Bij aankomst voor het hotel werden de dames evenwel opgewacht door, per telephoon gewaarschuwde, andere politiebeambten, die haar mede naar het bureau namen, waar al spoe dig bleek, dat zij werkelijk de gezoch te oplichtsters waren. Tot nog toe hadden zij in de schildersbuurt een bedrijf uitgeoefend, dat zij wel eens wilden afwisselen met wat anders. („N. v. d, D.") Presideut Krnger. Men meldt uit Utrecht: De burgemeester, dr, B. Reiger, de wet houder, de heer A, W. Mees, en de ge meente-secretaris, mr. J. Bool, hebben vandaag een afscheidsbezoek aan presi dent Kruger gebracht. De burgemeester drukte, namens het geheele gemeentebestuur, zijne beste wenschen uit voor eene voorspoedige reis en voor 's presidents voortdurend welzijn. De president gaf zijn hartelijken dank te kennen voor de welwillendheid hier ter stede steeds door hem onder vonden, in alle zaken die gemeentebe stuur, politiewezen als anderszins be troffen, en niet het minst was hij hoogst erkentelijk voor de groote sympathie, immer door hem en zijn volk van de in gezetenen ontvangen. Hierop volgden nog eenige hartelijke afscheidswoorden. De Boeren-generaals Een der medewerkers van de N. Rt C'.t. heeft in den Haag een gesprek ge had met generaal de Wet. Ziehier wa* hij schrijft Ik vroeg generaal d© Wot of hij d :ü'.-1 o;h:01 1 .ig vau de Not ddeutsnhe All- g'nieine Zeitung gelezen had en wat hij ervan dacht Generaal de We-, had het stuk ge lezen en hij zeide wat hij ervan dacht, en vertelde een en ander uit de ge sehieden is van dat. gehoor. Ik vroeg hem, of hij niet goed vond om daaraan openbaarheid te geven. Ja. hij vond dat goed en 't zou ooit gebeuren, maar eerst wilde hij gene raal Botha en generaal de la Rev spreken. Die zou hij te Utrecht ont moeten en dan konden zij samen be- siteffrii wa' er op die mededeeling va.i ■Je N A. Ztg. te antwoorden viel. Ik merkte op. dat het misschien wvn-chelijk zou zijn, met een verkla ring niet zoo lang te wachten Generaal de Wet vond er niet zoon haas! bij Zij komen eerst den 17der- te Berlijn. Maar ten «.lotte keurde de generaal g'-ed. dat wij alvast iets bekend maak ten en hij machtigde mij tot de ver klaring, dat hij, generaal de Wet, zegt. dat. de voorstelling van de Nordd. Alig Ztg. onwaar is lk las den generaal uit ons avond blad het telegram van onzen Berlijr.- sclien correspondent, voor weergeven d het oordeel van verscheidene Duit scha bladen over de mededeeling van de Norddeutsche. Generaal de Wet zeide er o.a. die van Men wil onze zuivere filantropi sche zending met alle geweld tot een politiek doel misbruiken. En toen dr. f yds werd genoemd vrzekerde hii dr.' I.eyds, maar die is geheel vreerad aan de zaak Ik zal van het gesprek niets meer meedeelt». Er zal op de voorstelling van de N. A. Zg.. die met het zooge naamde veranderen van besluit van de generaals deze in een onaangenaam daglicht heeft willen stellen, wel een afdoend bescheid komen. Alleen moet mij nog uit cle pen, dat toen generaal de' Wet. mij iets uit de geschiedenis van het gehoor medede-4- tle én ik daarbij de kennisgeving van de N. A. Ztg. vergeleek, mij te binnen kwam wal ik hedfnoclileTid in de Kol 11. Zeilung had gelezen, dit nl., da; de generaals blijkbaar in de diploma- lie iiiet bedreven waren. Neen, dacht, ik, voor dit soort diplomatie zijn deze mannen niet. geschikt. Wijziging der gemeentewet. Hef- wetsontwerp van bovenge noemde strekking beoogt, de nadere regeling van de benoembaarheid tot ambtenaar van den burgerlijken stand. In afwachting van eene meer in grijpende herziening der bepalingen omtrent het beheer der gemeentefi- nanciën welke eene langduriger voor bereiding vordert, worden voorts nu reeds enkele wijzigingen van een- voudigen aard, voor helt meerendeel verband houdende met de verander de redactie der Grondwet, in de Ge meentewet aangebracht. Met bet oog op die algemeen erken de wenschelijkheid, om aan de ge meentebesturen vrijheid te geven ook buiten haar midden naar ge schikte personen voor de waarneming der beltrekking van ambtenaar van i den burgerlijken stand om te zien, wordt eene regeling voorgedragen, welge geheel past in het bij de wijzi ging van art. 13 Burgerlijk Wetboek in 1879 aangenomen stelsel, hetwelk in het wetboek behield de aanduiding van de autoriteit, welke de ambtena ren van den burgerlijken stand zon benoemen, maai' aan de Gemeente wet de verdere regeling van deze ma terie overliet. De burgerlijke stand blijft een ge heel uitmaken van de gemeentel-ad ministratie. Gewenschlt wordt bet ge acht ook aan een lid van het gemeen tebestuur de functiën van ambtenaar van den burgerlijken stand te blijven opdragen, meer speciaal voor de ge wichtige handeling van het sluiten van huwelijken. Doch voor den da- gielijkschecn arbeid, helt ontvangen der aangiften, het afgeven van ex tracten, het bijhouden der registers enz. behoort een bezoldigd ambtenaar te zijn aangewezen, die weliswaar door het gemeentebestuur wordt aan gesteld, doch overigens daaraan niet ondergeschikt, maar aan het bijzon der toezicht,- in art. 28 B. W. be doeld, onderworpen is. Voor kleinere gemeenten kan deze functie met het ambt van secretaris worden vereenigd, voor grootere zal één bezoldigd ambtenaar voldoende zijn, wiens werkzaamheden bij tijde lijke ontstentenis door een der an dere ambtenaren van den burgerlij ken stand worden verricht; in de grootste gemeenten vooral in die, waarin ingevolge de bovengenoemde wijziging van het B. W. meerdere re gisters van dezelfde- soort worden ge houden, en waar dus meerdere bu reaux zijn gevestigd zullen ook meerdere bezoldigde! ambtenaren moeten worden aangesteld, voor zoo veel noodig bijgestaan door hulpper soneel, dat echter aan hen onderge schikt en verantwoordelijk is. Artikel 46 wordt aangevuld met de bepaling dat eene benoeming wordt geacht iemand persoonlijk aan te gaan. wanneer hij behoort tot die personen, waartoe de keuze door een voordracht of bij eene herstemming is beperkt. Daardoor zal het geschilpunt over de vraag of onder „zaken" in art. 46 ook benoemingen waren te begrijpen worden beslecht. Arltikel 51 wordt aldus gewijzigd: In geval omtrent het benoemen of voordragen van personen de stem men bij herstemming staken, beslist terstond het lot, Alzoo zal geen uitstel behoeven te geschieden, zoo als voor zaken het geval ia. Eten belangrijke wijziging wordt voorgesteld van art.. 79 der gemeente wet, waarvan het tweede lid vervan gen is door de volgende bepaling: In gemeenten van 20.000 zielen en daar beneden zijn 2, in die van meer 1 dan 20.000 doch niet meer dan 100000 zielen, naar goedvinden van den raad 3 of 4, in die van meer dan 100.000 ziiefien 4 wfeiühoudetrs"; in laatstgenoemde gemeenten kan dit getal door den raad onder goedkeu ring van Ged. Staten op 5 of 6 wor den gesteld." Uit de Arbesdurswer: ld BUITENLAND Door de mobiliseering der nationale mnitie in Peimsylvanië wordt liet leger van 3000 man, dat in dezen Staat onder de wapens is, met 7000 man vermeerderd. Mitchell, president van de Miners Syn dicate. heeft geantwoord op presidents Roosevelts beroep om de werkstaking te eindigen. Hij weigert daarop in te gaan, zeggende dat degenen die de arbitrage weigerden, verantwoordelijk moeten ge steld worden voor het voortduren der staking. Naast de kolenstaking is er nog een andere belangrijke loonstrijd in de Ver. Staten, die der beambten van de elec- trische trams in de Hudsonvallei; ook hier nemen de stakers zulk een dreigen de houding aan, dat een regiment van Newyork hevel heeft ontvangen zich ge reed te houden voor het geval dat de hulp der troepen noodig mocht zijn. Men weet, dat het centraal-bestuur van de Fransche mijn-patroons geweigerd heeft over de kwestie der loonen te be raadslagen. De mijnwerkers hebben nu ingezien, dat een werkstaking ,,op" die kwestie zooais Basly had voorgesteld niet mogelijk was. Het comité te Parijs heeft mitsdien Woensdag lang beraadslaagd over de vraag, of de werkstaking gericht kon worden tegen de overheid. Een staat kundige werkstaking. Velen waren sterk hiertegen. Nochtans is het slot geweest: wel werk staking niet omdat loonsverhooging maar omdat beraadslaging over loonsverhooging is geweigerd. Het comité wijst hierbij de soldaten op het voorbeeld van indiscipline, door kolonel de Saint-Remy en kommandant Leroy-Ladurie gegeven: zoo zouden de soldaten moeten weigeren, eveneens zich beroepend op het .geweten," om dienst te doen tegen de orde-verstorende stakers. Reeds hebben de mijnmaatschappijen van Lens, Coumères en Dourges de paarden boven laten brengen, die on der in. de mijnen de kolenwagens trek ken; sedert de groote staking van 1893 is zulk een maatregel niet genomen, waaruit wed blijkt, dat men een ernsti- gen strijd voorziet. Uit Valenciennes wordt gemeld, dat het „gele syndicaat" 20 revolvers en 1000 patronen per sectie heeft rondgedeeld, onder aanbeveling de wapens te gebrui ken ingeval men binnenshuis wordt aan gevallen. De „gelen" zijn degenen die niet staken. Dinsdagavond zijn de besturen van alle va.kvereenigmgen te Genève ver gaderd' geweest. Zij hebben beslo ten dat. wanneer de eischen van het stakende trampersoneel niet vóór Woensdagochtend 11 uur zouden zijn ingewilligd, in den nacht van Woens dag op Donderdag de algemeene werk staking zou worden geproclameerd. Dat. zou dan zijn een staking rn Own uitgebreidste» zin; zij zou ook inslui ten de gemeente-werklieden, de ar Id ei ders- van de waterleiding, de gasfabri- cage het electriech bedrijf, enz. Sé- bastien Faure is in de stad gekomen om de stakers te steunen. Nader blijkt, dat de directie der feramwegmaatschappü aan den nan- tonnalen raad liaar antwoord voor de stakers heeft meegedeeld. Zij weigert dien eisch om zonder uitzondering alle stakers op de oude condities aan te ne men. Het getal werkstakers bedraagt thans 10,000, de stad is door militairen bezet. Onderwi j.v Acad. examen*. Amsterdam. Met gunstig gevolg is af gelegd het doctoraal examen in de ge neeskunde door de heeren J. de Jong en M. Vertregt; het propaedeutisch examen in de geneeskunde door de heeren H. A. Schouten en J. F. A. Rijken. Groningen. Geslaagd voor het theo retisch geneeskundig examen de heer F. Huizinga. UtrechtCand. theol. 1 de- heer M. Nïemeyer. Cand. theol. 2. de heer A. J. Bijlui.an. Kerke!voorber.- ex. de heeren C. W. Coolsma en A. Buurman. Leiden Geslaagd vooir het d'octo raai examen in de rechtswetenschap mejuffrouw A. Japikse voor het cau- didaats-examen in de godgeleerdheid eerste gedeelte dei heer B. de Jong. Practische examens van apotheker De minister van binnenlandsclm za ken brengt ter algemeene kennis, dat in die1 maand December en. zoo noodig Januari e.k. te Leiden, Utrecht, Gr<> ningen en Amsterdam gelegenheid zul worden gegeven tot het afleggen van de practische examens van apotheker. De dag van aanvang dier examens zal nader worden bekend gemaakt. Zij die daaraan wenschen ueel 1 e ne men, moeten daarvan vóór 15 Novem ber e.k. schriftelijke opgave doen aan den voorzitter der examen-commissie en wel voor Leiden bij den ho* giner- aar dr. H. P. Wijsman, aldaar voor Utreeht bij den hoogleeraar dr 1> Wc- fers Bettink, aldaarvoor Groningen bij den hoogleeraar J. F. Eykman al daar een voor Amsterdam bij den hoog-' leeraar dr. L. Versc.1,affelt, -Mdun met overlegging lo. van een uittreksel urt 'iet gte'inr- teregister of eenig an dier emKeiijk stuk. waaruit, ten genoegdu \hu .Ie examen-commissie, hunne, na riJn en voornamen, alsmede de datum hunner geboorte, duidelijk blijken 2o. van het getuigschrift, waaruit blijkt, dat het .theoretisch apotheker- examen met goed gevolg is afga.eed of dat zij aan een Nederlandsche Uni versiteit den graad var docto in Jp artsenijbereidkunde hebben verkregen1 of tot de nromotie in dat vak zijn in gelaten 3o, van een verklaring van lit te lande bevoegd apotheker, dat tr,- durende minstens twee jaar te i,it- óefening dor artsenij be,reidkr ..1» der de leiding van zulk eeu bev ute hebben gevolgd. ."t.u Voor dev inhoud itezrr rutin'.- k trilde ■liedactie zich u-iet, iotiUortrkelijk Van ingezonOcn stukken, gi'/dau.tst of niet gqil'iat^l, worcll de r.gyy den inzender niet teruggegeven IJSCLUB VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN. Geachte Redacteur. Nu de tijd van inning der confcri- butiën voor bovengenoemde Club ver schenen is, komt het ons wenschëlijk voor, de ingezetenen te wijzen op de daarin gebrachte veranderingen op de algem. vergadering van 23 Ju ni 1902, De artikelen waar het. op aankomt, luiden n u als volgjt: Art. 2. Gewonei 'leden izij-* Dames en heeren, den leeftijd van 18 jaar bereikt hebbende, die zich voor het lidmaatschap hebben aangegeven en op de eerstvolgende alg. vergadering bij ballotage met 2/3 dei- geldige uit gebrachte stemmen als zoodanig zijn aangenomen. Vóór de ballotage heb ben zij dezelfde verplichtingen als de geballoteerde» met uitzondering vair het stemrecht. Buitengewone leden kunnen door het Bestuur in het belang der Veree- niging benoemd worden. Zij hebben geen stemrecht, en betalen geen con tributie. Art. 3. De jaariijksche contributie voiotr gewone lieden bedraagt 2.50. Zij ontvangen daarvoor een persoon lijke kaart. Nieuwe leden betalen f 1 entrée. De eere- en gewone leden kunnen op vertoon van hun insigne en diplo ma, dameskaarten a f 1.25 en kin der- kaarten a 0.50 per stuk bekomen, welke geldig zijn voor het geheele seizoen. Als kinderen worden be schouwd' zij, die den leeftijd van 18 jaar nog niet bereiklt hebben. Exemplaren van het reglement zijn bij den len secr.-penningmeester ver krijgbaar tegen betaling van 10 cent Art. 4. Over de contributie wordt in de maand October bij vooruitbeta ling beschikt Zij. die den 15en November hunne contributie nog niet betaald hebben, worden van die ladenjMjst. afgevoerd en kunnen niet weder als lid aange nomen worden, alvorens zij de entrée opnieuw betaald hebben. Art. 14 (zie art. 16 vorig reglement) Op overeenkomstige wijze wordt gehandeld tegenover hen, die, na aan de goederen der vereeniging schade te hebben toegebracht, zulks niet binnen den door het Bestuur vast te stellen tijd' vergoeden, het Bestuur in zijne leden mondeling of schriftelijk beleedigen of fraude ple gen met de lidmaatschaps- of toe gangskaarten. Dankend voor de opname. HET BESTUUR. Rechtzaken De Delfisehe studenten. Het gerechtshof te 's-Gravenhage ver hoogde Donderdag de straf van f 25 boete, aan de 5 Delftsche studenten, op gelegd wegens het onder de waterkraan houden van een oud-student, tot f 100, met instandhouding overigens van het vonnis a quo. Smaad-eh rift. Hedenmiddag stond voor de 5e Ka mer der Rechtbank te Amsterdam te recht de heer C. B. Hermann, die in dertijd een brochure schreef, geti teld: ,,De oplichterijen van aandeel houders in stoom visscherij-maat schappijen door hunne directeuren, zich noemende „Coöperatieve Afslag" te IJmuiden. Open brief aan aandeel houders in dtoomvisscherij-maat schappij en." De heeren C. Vuerhard, L. Groen, I. S. Groen, A. S. Bakker en J. Klein de eerste drie in hunne hoedanigheid: van directeuren der Sltoomvisscherij- Maatschappijlen, hebben tegen den schrijver eene aanklacht ingediend ter zake van smaaadschrift. Negentien getuigen zijn in deze zaak gedagvaard. Aangezien de uitslag te laat be kend is om nog in ons blad van he den te worden gepubliceerd, komen wij hierop morgen terug. Knoeierij hij faillissement. Een bierhandelaar (te Leiden was failliet verklaard, doch had een groot deel van zijn meubilair en van den inventaris zijner zaak overgedra gen aan een naaml. vennootschap, waarvan hij eenig aandeelhouder was, en in strijd met de waarheid volgens de dagvaarding aan zijn curator opgegeven, dat hij geen goe deren meer bezat. De man werd deswege vervolgd en hem ten laste gelegd dat hij in strijd melt de waarheid baten niet aan zijn curator had verantwoord, met het oogmerk om die goederen aan zijn schuldeischers te onttrekken. Deze zaak diende gisteren voor de Haagsche Rechtbank. Vermelding ven-dient, dat van die zoogenaamde vennootschap bij huis zoeking d'e 10 aandeelen in de porte feuille nielt te vinden waren. De waarn. directeur kon ze met den bes ten wil ter wereld niet vinden. Ze hadden ergens op... de kachel gele gen. Wanneer nu nog vermeld wordt dat de zoon van den bekl., en weer

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2