M His oilier io Zoo Tweede Blad, behoorende bij „Haarlem's Dagblad" van Zaterdag 11 October 1902 Nr. 5916 Binnenland. Ongevallen- verzekering. Men bericht van zeer betrouwbare zijde, dat de Nederland-sche Druk ker sbond op 16 dezer beslissing neemt omtrent de oprichting eener onderlinge verzekering-maaltschappij tegen de gevolgen der Ongevallen wet, uitsluitend voor leden van den Bond. Is tot oprichting besloten, dan wordt den vakgenooten in Ne derland daarvan onverwijld kennis gegeven, met verzoek zich te willen verklaren vóór of tegen aansluitting. Socialistische onderwijzers. Door bestuurderen der Roomsch- Katholieke, Antirevolutionaire en ChAdstelij k-Histori'sche kieeve|reeni- gimgen in Amialterdam IX is aan B. en W. van Amsterdam een schrijven gericht, waarin geprotesteerd wordt tegen een verkiezings-str ooibiljet door soc.-dem. onderwijzers verspreid, door hen met hun naam en in hun sualiteit geteekend, waarin de candi- datuur-Troelsjtra aanbevolen werd. Adressanten zeggen o.a.: Door de verspreiding van het hier gewraakte strooibiljet werd, ontegen sprekelijk de invloed welken de open bare onderwijzers oefenen op de ou ders hunner leerlingen, dus de in vloed van de openbare school zelve dienstbaar gemaakt aan de bevorde ring der belangen van de sociaal-de mocratie, aan de propaganda van een politieke partij, die de omverwerping der tegenwoordige burgerlijke maat schappij als nummer één op haar program heeft geschreven. Derhalve bestaat er, naar ons in zien, alle reden UEd.Achtb. te verzoe ken den onderteekenaars van bedoeld biljet onder het oog te brengen, dat zij als ambtenaren van de gemeente zich in het vervolg van dergelijke optreden bij verkiezingen hebben te onthouden. „Het Witte Kruis." Aan die afdeelinge-n der Noordhol- Jandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" is de volgende circulaire ge zonden .Het hoofdbestuur heeft de eer ter kennis te brengen van de afdeelingen. dat het in dato 26 Augustus jl. van de commissie van beheer over den ont smettingsovon met waschmrichting te Alkmaar de mededeeling ontving,,'t Is ons gebleken, dat de directie der II. IJ. S. M., bij algemeenen maatre gel, aan de stationschefs op hare lij nen gelast heeft, om vervoer van be smet goed te weigeren." „Het hoofdbestuur heeft gemeend toen te moeten onderzoeken of bedoel de lastgeving inderdaad) verstrekt is geworden het beeft in dato 5 Septem ber jl. de bevestiging van bovenbedoel de med'edéeling ontvangen „en wel naar aanleiding van art. 8 der Wet van 4 December 1872 tot voorziening tegen besmettelijke ziekten (Stbl. no. 134) waarbij verboden is voorwerpen die in aanraking geweest waren met lijders of overledenen aan een besmettelijke ziekte t& vervoeren of te doen vervoe ren." „Bij breedvoerig schrijven hoofdza kelijk gegrond op de laatste alinea van art. 9 derzeli'de Wet, heeft het hoofd bestuur zich nu gewend tot den minis ter van waterstaat, teneinde intrekking te erlangen van den willekeurigen en onwettig-en maatregel, door de Maat schappij genomen. „Meer kan liet. hoofdbestuur op het oogenbhk niet doen. De maatregel kan intusschen slechts goederen gelden, afkomstig van pa tienten, geleden hebbende aan de ziek ten die ten getale van zeven in art. 1 der Wet worden genoemd, terwijl goe deren afkomstig van aan tuberculose of andere besmettelijke ziekten lijden den, zelfs zonder bijzondere voorzor gen zouden mogen worden vervoerd. „Het hoofdbestuur meent echter wel te doen er bij u op aan tq dringen, dat ook dergelijke goederen worden vervoerd met de voorzorgen, voorge schreven voor het transporteeren van goederen, afkomstig van lijders aan de in de Wet genoemde besmettelijke ziekten. Om zeker te zijn, dat het vervoer van de kisten dan niet kan worden ge- M 511 <D t M. door MAX PEMBERTON. 19) Hij wees naar d'e verwij derde riffen, die, zooals ik kqji zien. helder verlicht waren, En niet alleen, de riffen, ook de zee, op misschien wel een kabel lengte van de Noord- tot de Zuidzijde, scheen gelijk een vuurpoel, geel en goud, en met een zeldzaam mooi groen licht, toen die duisternis inviel. Zulk een schouwspel zal ik wel nooit weer zien, al voer ik ook nog op duizend .schepen Dat heerlijke groen der brui sende zee, die lichtstralen, het schuim dat tegen de rotsen spatte, glinsterend als een juweel met een verblindenden glans, als een kleed van trillend goud. Dit was voornamelijk het noordelijke kanaal. Het was werkelijk een schoon schouwspel. Ik was als verpletterd door dien aanblik, die tevens ontzag inboezemde. Lichten onder de zee en nienschen weigerd, moet in den begeleidenden vrachtbrief worden vermeld ..Goede ren, niet afkomstig van lijders aan een der besmettelijke ziekten, genoemd in art. 1 der Wet van 4 Dec. 1872". Fonds der Bóeren-generaals. De generaals Botha en De Wet hebben een schrijven gericht aan de „Neder- landsch Zuid-Afrikaansche Vereeniging" en het „Christelijk Nationaal Boeren- Comité" waarbij deze gemachtigd wor den, mede te deelen: „dat de gelden, die door of namens ons verzameld zullen worden, zullen gebruikt worden voor de weduwen, weezen, verminkten en nood- druftigen en voor de opvoeding; dat de verzamelde gelden zullen worden be heerd en geadministreerd door ons met een comité in Zuid-Afrika bestaande uit president Steyn, waarn. president Bur ger, oud-procureur-generaa'l Smuts, oud- rechter Hertzog, ds. .T. Louw, ds. A. Louw, ds. Kestell, ds. Marquart en ds. Kriel, welke commissie later aangevuld en bevestigd zal worden, en dat alle co- mité's, die ons helpen in het verzamelen der gelden worden uitgenoodigd die te storten; bij den heer W. J. C. Brebner, thesaurier van het „Generaale Boeren Hulp Fonds", voorloopig kantoor: „Ho tel du Vieux Doelen", 's-Gravenhag.e, en de heeren Scheurleer Zoonen, Spui straat, 's-Gravenhage." Jagende onderwijzers. Dezer dagen kwam in het „School blad!" een correspondentie voor over de quaestie der jachtakte in Ambt- Har denb erg. Gemeld was d'at in de instructie der onderwijzers aldaar is opgenomen liet verbod om ter jacht te gaan op uitnoo- diging van Gedep. Staten van O ver- ij sel. Mr. G. Jannink, lid van Gedeputeer den, zond aan 't „Schoolblad" een te genspraak van déze mededeeling, bij welk schrijven cl© correspondent, aan wi'en nadere inlichtingen werden ver zocht, 't een en ander toevoegde. Mr. G. Jannink, aan wien het num mer met deze nadere toelichting me de werd toegezonden, heeft thans tot het „Schoolblad" 't volgend schrijven gericht: Bij een, door mij ingesteld onder zoek is mij het navolgende gebleken, hetgeen ik, na bekomen machtiging van den heer Commissaris der Ko ningin. de eer heb u bij dezen mede te deelen. Door een hoofd der school te Ambt- Hardenberg werd)in Juli jl. een jacht akte aangevraagd; d'e burgemeester door den Commissaris der Koningin om adivies gevraagd, berichtte op 19 Juli p. a...in het belang van het on derwijs acht ik het niet wenschelijk dat aan genoemd hoofd een "akte worde verleend, daar dit mijns inziens niet anders dan een schadelijken in vloed op het door hem te geven onder wijs moet hebben". Bij schrijven van 22 Juli d. a. v. deelde de Commissaris den burge meester mede. dat de door hem in zijn voormeld advies opgegeven reden geen aanleiding- kon geven om de jachtakte te weigeren maar dat als men zulks noodig oordeelde (ik spatieer) in de instructie voor de hoofden dier scholen een bepaling zou opgenomen kunnen worden die hun het jagen verbiedt. Eenige dagen daarna is aan den burgemeester ten vervolge op diat schrijven „met het oog op de afgifte van een groote jachtacte aanme-; dedeeling verzocht of de instructie voor de hoofden der scholen aan hen de uitoefening- der jacht verbiedt als mede of de Raad der gemeente voor nemens is die instructie, in ontken nend geval, in dien zin aan te vullen". Daarop werd per brief van 5 Augus tus j.l. door den burgemeester geant woord1: ..bij de instructie voor de hoofden van scholen in deze gemeen te, is aan hen de uitoefening der jacht niet verboden. In de eerst volgende raadsvergadering (waar schijnlijk 21 Augustus a.s.) ben ik voornemens den Raad voor te stellen, die instructie in dien zin aan te vul len". Dat schrijven gaf den Commissaris aanleiding om, ten einde te voor komen dat den aanvrager een akte werd verleend waarvan hij, als de tijd daar was om die te gebruiken, geen gebruik zou mogen maken officieus dezen van het in des burgemeesters brief vermelde voornemen in kennis te stellen en hem te doen polsen of hij, dat wetende, alsnog de afgifte dei- akte verlangde. Dat. is de briefkaart waarvan uw correspondent aan het slot van zijn schrijven gewaagt en waarop de aan vrager der akte bij brief van 9 Augus tus antwoordde: „Naar aanleiding van uw mededeeling en na ingewonnen informaties ten gemeentel! uize alhier. die daar wonen liet is eenvoudig oin je verstand te verliezen ze.ide ik. En toch is het waar, jongens wij zijn ge zond van zinnen, en goed wakker, 't is geen sprookje, gij kunt 't zelf zien. Ja, en raenschen, die in en uit hun huizen gaan, riep Peter, bijna adem loos, het is een vreeselijk gezicht, kap- tein, een vreeselijk gezicht op mijn woord. De anderen zeidén niets, Wij gele ken wel een verschrikte groep die met open mond een vreeselijk wonder aan schouwde. Het was een schouwspel, dat ontzag 'inboezemde. Ook mochten wij niet vergeten, dat de nienschen daar beneden woonden, zooals Ruth Bellenden ons verteld had', omdat het eiland eert dood'elijke val was. Wij waren in die val, en niemand, wees ons den weg cm eruit te geraken. Peter, riep ik eensklaps, om hun aandacht ervan af te leiden, ben je vergeten, dat 't nu etenstijd is? Geheel en al, jiaptein. zei hij. En ik heb ook geen honger, riep George Venn, die van den damp be gon te hoesten, wat ons allen deed la chen, Ik was echter ongerust over den jongen, en het beviel mij ook niet. dat, Se'th Barker als een os adem haal de, en meende, dat het in 't dal zui verder zou zijn. verzoek ik u beleefd de door mij aan gevraagde jachtakte niet af te geven". Ziet daar mijne heeren, de feitelijke toedracht der zaak. welke blijkbaar de oorzaak is geweest van het onjuiste be richt dat meergenoemde aanvulling der instructie geschied zoude zijn op uit- noodiging van Gedeputeerde Staten. Ik meen in een voor publiciteit be stemd schrijven niet verder te mogen gaan dan de mededeeling van boven staande feiten .welke u en uwen lezers trouwens ook ontwijfelbaar voldoende li'cht zullen geven". De redactie van „Het Schoolblad" blijft van meening dat het bewuste besluit op een zonderlinge wijze tot stand gekomen is en meent dat de Raad, nu volkomen goea ingelicht, niet ongeneigd zal zijn het in te trek ken. Ook zouden de onderwijzers te Ambt-IIardenberg veel kans op succes hebben als zij vernietiging van liet besluit aan H. M. aanvroegen, zoo zij de zaak de moeite waard achtten. Een zonderling sinjeur. Bij de Tweede Kamer of bij d'e Ko ningin. lezen wij in „De Klok", komen ■herhaaldelijk adressen in van zekeren J. Heemskerk te Hazerswoude, soms m den vorm van een kleine brochure, soms op een gewoon blaadje papier. Dezer dagen kregen we weer het vol gende epistel onder de oogen „Geeft met verschuldigden eerbied te kennen Jan Heemskerk, te Hazers woude, oud-landbouwer dat de blijde tijding van Uwer Ma- jesteits gelukkig herstel de harten van Uwe onderdanen met groote vreugde heeft vervuld dat in alle kerken daartoe vurige ge beden werden en nog voortdurend ten hemel worden gezonden dat echter velen aan dit algemeen gebed niet hebben deelgenomen, om de eenvoudige reden, dat zij nooit tor kerke gaan dat dezulken, die God niet vreezen, zich ook niet erover bekommeren, dat zij eens rekenschap zullen moeten af leggen van hunne daden dat. er daarom zoovele dingen gebeu ren. die den toets der rechtvaardigheid, niet kunnen doorstaan dat bijv. door het oprichten van openbare slachtplaatsen de eigen slachtplaatsen alle waarde verliezen, voor welk verlies geen cent schadever goeding wordt gegeven dat voorts door sommige veeartsen koeien worden afgekeurd en vernie tigd. zonder dat den boer eenigszins de schade wordt, vergoed dat bij zulke ongeloovigen van Zon dagsheiliging natuurlijk geen sprake is; dat bij de margarine-fabrikatie voor al het plegen van schromelijk onrecht aan het licht treedt dat bijgevolg al het mogelijke dient gedaan te worden om. hen, die God niet belijden en dienen, te weren uit. alle staatsbetrekkingen dat langs dezen weg de Christelijke geest onder ons volk belangrijk zal bevorderd worden en Gods onmisbare zegen zal nederdalen op Uwer Majes- tedts regeering dat hij hoopt, door den steun van Uwe Majesteit eindelijk te mogen zien de vervulling van zijne wenschen, voor welke liïj reeds zoovele offers in tijd en geld heeft gebracht weshalve suppliant, op grond van het aangevoerde eerbiedig Uwe Majesteit verzoekt liem in bijzonder gehoor te willen ontvangen, ton einde dit adlres persoonlijk te. kunnen toelichten of zoo dit mogelijk ware, een schriftelijk ant woord te mogen ontvangen Het niemve licht. De „Prov. Gr. Ct." geeft het volgende als historisch: Moeder maakt bij hare schoondochter het wekelijksch avondbezoek. Ze gaat vroeger weg dan anciers. „Wat, moeke nou al vöt?" vraagt de dochter. „Jao mien wicht" is 't antwoord „ik lop de mark om, 'k wol 't elastieken licht ies zijn!" Vrije vrouwen. Blestuurderessen dér Vrije Vrou wenvereniging te Amsterdam heb ben zich, in opdracht van de jongslte vergadering, tot H. M. de Koningin gewend met het verzoek Haren in vloed te willen aanwenden tot wijzi ging van art. lb van de wet van 15 April 1891 (Staatsblad no. 87) waarin periodieke bladen en tijdschriften, die minder dan eens per week ver schijnen, ten opzichte van de fran keering niet zijn gelijk gesteld met de dagbladpers, doch worden be schouwd als gewoon drukwerk. Aangezien tal van periodieke bla den en tijdschriften door deze bepa ling onevenredig zwaar gedrukt wor den en de verspreiding dier bladen Dat. zou wel kunnen zijn, ant woordde ik, en wij daalden verder. Een goede wandeling bracht ons van 't bergpad door de dichte struiken in de wouden, waar ons het eerst gevaar gedreigd had. De nacht viel langza merhand en de maan stond helder aan den hemel. Haar licht ischeen heerlij li- mooi door den nevel, en viel als een violet kleed (usschen de groene takken. Ik heb nooit schooner schouwspel ge zien dan dat woud met zijn grasvelden dat fantastische licht, de vreemde stilte en eenzaamheid, die zich zoo dui delijk deed voelen. Het was zoo ont zagwekkend', dat het mij niet verwon derde, dat er geen woord gesproken werd. Misschien ook durfden wij elk ander niet vertellen, wat wij dachten. Toen Peter Bligh dan ook opeenis sprak, keken wij op, alsof een vreemdeling ons praaide. Daar ginds, kaptein, riep hij met zijn zware, heesclie stem, wat dunkt u daarvan Zijn het levende menschen of zijn zij dood, of bedriegen mijne oogen mij Ik hield, evenals de anderen, bij die woorden plotseling stil. Wij waren juist in een diep dal, en het, omringen de bosch benam ons het uitzicht. Als een troonhemel ispreidden groote hoo rnen hun takken boven ons uithet en tijdschriften daardoor slterk wordt belemmerd, vertrouwen adressanten adhaesie schenkende aan het adres op 31 Juli 1902 aan Hare Majesteit gezonden door het hoofdbestuur van de Nederlandsche vereeniging tot Af schaffing van Alcoholhoudende dran ken, dat Harer Maj eateits invloed de ze onbillijkheid ten spoedigste zal doen ophouden. Haagsche telephoon. B. en W. stellen den gemeenteraad voor goed te keuren dat de dienst der Telefonie zal uitmaken een deel van den dienst der Gemeentewerken en daarmee in verband te bepalen, dat aanvankelijk aan het personeel der ge a. een door den Raad te benoemen adjunct-directeur, chef van den exploi tatiedienst der gemeentetelephoon. jaarwedde f2500 tot f3500. b. de volgende door B. en W. te be noemen ambtenaren - 1 boekhouder jaarwedde, f 1000 tot 2000 3 klerken jaarwedde f500 tot f 10001 hoofdop zichter, jaarwedde f1800 tot f2500; 2 opzichters jaarwedde f800 lot f2000; 1 rhef-telepnoniste, jaarwedde f800tot fUOO; 2 onderchef-telephonisten jaar wedde f 600 tot f 800 28 telephonisten jaarwedde f 600 tot f 800 1 concierge, jaarwedde f600 tot 1800; 1 bode jaar wedde foOO tot f700. c. de noodige schrijvers en werklie den, als voorlieden, lijnwerkers. mon teurs, instrumentmakers enz., en de noodige leerling-telephonisten, van wie de benoeming en vaststelling der be zoldiging aan den directeur der ge meentewerken blijft overgelaten. Een 8temmachine. Heden en morgen zal voor de leden van de Kamers der Staten Generaal in liet Departement van Binnenlandsche Zaken ter bezichtiging worden gesteld een automatische stemmachine, uitge vonden door den heer K. de Vries Czn. te Zaandam. Uit de Arbeiders wereld BINNENLAND. Te Oud-Beierland is Dinsdag weder eene werkstaking- op de suikerfabriek uitgebroken. Thans zijn het de tim merlieden, die staken. Alles gaat orde lijk in zijn werk Sport en Wedstrijden Yoetbal. Door de nieuwe indeeling der 1ste klasse competitie zijn d-e Hagenaars voortaan verstoken van de ontmoetin gen, die steeds de grootste belangstel ling wekten. Eenige Ilaagsche sportliefhebbers hebben aan genoemde vereenigingeu een zilveren lauwerkrans aangeboden met het doel, de wedstrijden wederom in het leven te roepen. De uitlovers geven in overweging de wedstrijden onder de volgende bepalingen te dien plaats hebben 1. de wedstrijden wor den gespeeld onder de algemeene be palingen van den N.V.B. 2. Het be stuur van den N.V.B. stelt voor deze wedstrijden de scheidsrechters aan. 3. Ten minste twee' ontmoetingen zul len er plaats hebbendoor loting zai worden beslist, op wier terrein de eer ste ontmoeting zal plaats hebben. 4. De krans zal alleen kunnen worden gewonnen, wanneer de winnende ver eeniging- tweemaal haar tegenpartij heeft verslagen. Mochten beide ver. eenïgingen elk een wedstrijd hebben gewonnen, dan zal er een beslissende wedstrijd worden gehouden, waarvan het teiTc-in bij loting zal worden be paald. De krans is bet eigendom van die vereeniging, die hom minstens 2 jaren achtereen heeft gewonnen. Zondag 2 Nov. is door den N. V. B. opengehouden voor de wedstrijden om den Holderi,-Beker. De loting wees voor de le ronde de volgende wedstrij den aa,n Quick Amersfoort tegen Sevios, Am sterdam. II. B. S. Den Haag, tegen Olympia* Rotterdam. St. Voorwaarts. Amst, tegen Quick, Den Haag, Sparta, Rotterdam, tegen Saturnus, Rotterd., Antoni, Oscli, legen D. F. C. Dordr., Rapiditas, Rolt.., tegen Hercules, Utr., Noad, Breda, tegen D. S. V. V. Delft Celeritas, Rott., tegen Wilhelmina, Den Bosch, Achilles, Rotterd., tegen Quick Anisterd., Concordia, Delft, te gen Swift, Anisterd., Rapiditas I Rott.. tegen R.A.P., Anisterd., Haarlem I, Haarlem, tegen P. W. Enschedé, Edo Anisterd., tegen Olympia, Middelburg. R.V.V. Rotterd. tegeu Haarlem II, Haarlem. P. W. I., Enschedé, tegen 1I-V.V. I, Den Haag, Vitesse, Arnhem. tegen Volharding, Amsterdam, Go- ahead. Wageningen, tegen A.V.V.. gras was zacht en donsachtig onder onze voeten. Het vreemde violette liclit gaf nu wondervolle kleuren aan d- bloeiende struiken om ons heen. Ge<ui teoverachtiger dal kon ons meer ver rukken, en toch stonden wij daar, bleek, en inet gedachten, die wij niet durfden uiten. Waarom deden wij dat? Drie mannen lagen in het dal te sla pen, waarvan men éen gezicht duide. !ijk zien kon. Hij lag op zijn rug, de handen uitgestrekt, zonder zich te be wegen, de oogen wijd operi. Wat de anderen betref;, de een was met het hoofd naar omlaag gevallen en lag aan den voet van een boom in elkaar gedrongen, de derde was in een meer natuurlijke houding ik geloof, dat hij dood was. Langen tijd stonden wij hen daar te bekijkende een, wiens oogen men zien kon, uitte nu en dan een akeligen schreeuw, en de ander begon als een dronkaard te praten. Hij sprak Spaansch, en die taal versta ik niet. Maar die woorden getuigden van doodstrijd ten slotte ging ik er vandaan, daar ik niet goed verdragen kon, hen aan te hooren. Zij slapen, zei ik, 't is niet goed hen wakker te maken, als Miss Ruth waarheid spreekt. Vooruit jongens, het strand is onze weg, en de tijd' is nog maar kort. Anisterd.. Unitas Rotterd., tegen H.W. II, Den Ha.ag. Letteren en Kunst. De „Indep. Beige" en H. W. Mesdag. Met begrijpelijke verwondering lezen wij in de „Ind. Beige", het grootste Bel gische blad, onder de rubriek „Nécrolo- gie", dat „le célèbre -mariniste N'éerlan- dais H. W. Mesdag ces jours-ci" overle den Ls, waarop een zeer waarde erend be richtje over Mesdags arbeid volgt, en een vermelding van Mesdag's kunstverzame lingen Dat het Belgische blad Taco Mesdag niet weet te onderscheiden van zijn broe der H. W. is een eigenaardigheid, die het met een niet onbelangrijk deel van de buitenlandsche bladen gemeen heeft maar terwijl het een paar maanden ge leden is, dat Taco Mesdag overleed, moet ons de opmerking toch uit de pen, dat de tijdsbepaling wij spreken niet van de naamfout van „cesjours-ci" door een dagblad, dat actueel wil zijn, toch wel de spuigaten uitloopt. (Hbl.) Het Amsterdamsch Lyrisch Tooneel zal De Koopman van Venetië binnenkort geven. Bouwmeester is „Shyloclc", Erf- mann „Bassanio", mevr. Erfmann „Por tia", mevr. Van Ollefen „Nerissa", Schwab „De Doge". Koloniën. Djarabi. Aan een van den resident van Pa- lembang, onder dagteekening van 5 September ontvangen telegram, wordt in de Java-Ct. van 9 Septem ber het volgende ontleend: De assisitent-relsident van Djambi keerde van Moeara Tebo terug, na aldaar besprekingen te hebben ge houden met Pangeran Ratoe en den Djenang van het Tebo-gebied. Met hen werd overeengekomen dat zij, zoodra de waterstand het bevaren der rivieren met prauwen zal toela ten, den controleur te Moeara Tebo zullen vergezellen op een reis naar Boengo en Boven-Tebo. De politieke toestand in Boven-Ba- tang Hari, Plepat, Boengo en Tebo is gunstig. Zoo spoedig mogelijk zal worden gepatrouilleerd in Oeloe Soemai en (Moe Mills, ten einde het verblijf al daar voor Pangeran Dipo en verwan ten onveilig te maken. Kapitein van Rietschoten keerde van een excursie naar de Baharstreek te rug. Gedurende die excursie viel niets bijzonders voor. De houding der hoofden en bevolking van die streek is uitstekend. Den 3en September vertrok vanPa- lembang een gedeelte der colonne, sterk 125 bajonetten, die van uilt Kota Tandjong (aan de Rawas) naar het gebied der Batin Pengembang (Sake- ladi) zal oprukken. Helt overige ge deelte zou 7 September volgen. Blijkens -een telegram ontvangen van den civiel en militair gouverneur van Atjeh en Ondertioorigheden, onder datum van 8 September, is de contro leur bij het binnenlandsch bestuur D. J. Cramer Nzn. met verlof te Pinang, den 6den September inKedah door een revolverschot gedood. De consul der Nederlanden le Pinang- stelt een onderzoek in. Leger en Vloot. Tn de maand September zijn bij het Koloniaal Werfdepot voor den Indi schen militairen dienst aangenomen 87 Nederlanders, 10 Duitschers, 13 Bel gen, 2 Zwitsers en 1 Oostenrijker, to taal 113. Van de verschillende korpsen van het leger hier te lande werden overgenomen 8 militairen, zoodat de totale werving bedroeg 121. Aan dez, personen werd aan handgeld uitbe taald f20.370. Naar Oosl-Indié ver trokken in die maand twee detache menten, onder 4 officieren, te zamen sterk 9 onderofficieren en8Ö minderen. Uit Oost-Indië repatrieerden 2 militai ren, die daags na terugkomst op hun korpsen werden gedirigeerd. Naar West-Indië vertrok siechts éen detachement, sterk 42 soldaten, waar van 10 bestemd waren voor Curacao, terwijl daarvan repatrieerden 2 sol daten wegens uiensieindiging. Peter Bligh begon te waggelen van duizeligheid en sprak onsamenhan gend, iets dat ik te voren nooit van hem gehoord had. Zij slapen nu, en wat zal het ont waken zijn? Is het hier liet gekken- hu isof de hel Zij sprak van een krankzinnigengesticht, is dat zoo niet Er was daar boven lucht genoeg voor een mensch, en niet overal planten. Ik heb veertig mijl naar Cardiff Fair geloopen, en draaide niet zoo als nu. Neem brood, wanneer je geen vleesch liebt. wat duivel, ik zal je glazen wel vullen Zoo kakelde hij verder eai niemand onzer luiisterde er naar. Ik had mijn arm in die van George Venn gestoken, want hij was zwak en leed aan ze nuwtoevallen, en ik was bang dat hij ineenzakken zou. Seth Barger. als al tijd even sterk, vertrapte het kreupel- h mt. stampend als een olifant. Het woud kon ons geen schooner schouw spel geven, dan wij reeds in de vallei hadden gehad, meende ik, doch daarin vergiste ik mij toch, want wij hadden nog geen kwart mijl gemarcheerd, toen wij op de tuinen van de bungalow stuitten, waar vijf jonge meisjes, naar ik oordeelde inboorlingen, daar zij de gestalten van Zuidzee Eilanders had- i den, bij elkaar lagen, en er in het Gemengd Nieuws. Afschuwelijke moord. Een afschuwelijke moord is Maandag bij het station Baracaldo aan den spoor weg naar Bilbao in Spanje gepleegd. Een wisselwachter hoorde plotseling ge kerm langs den weg en op het geluid afgaande, vond hij een vreeselijk ver minkten jongen man van omstreeks 30 jaar, wien beide beenen en een arm wa ren afgereden. De gewonde, een zekere Victor Landa, had nog de kracht den spoorwegbeambte te vertellen, hoe hij daar kwam. Hij was in Bilbao 255 pese tas wezen halen.. Op weg naar huis werd hij aangerand door twee personen, in een waarvan hij zijn schoonvader Juan Gomez herkende. De ander was een ze kere Gabino Lavln. Zijn. beide aanval lers hadden hem met steenen neergesla gen en hem toen hij bewusteloos ineen zakte, hem, na hem van zijn zilveren hor loge en geld beroofd te hebben, in de meening dat. hij dood was, op de rails geworpen. Weder tot bewustzijn geko men, beproefde de ongelukkige zich van de rails te wentelen, maar te vergeefs. Beide beenen werden hem eenige oogen- blilcken later door een trein afgereden en na een half uur door een anderen trein zijn rechterarm. De wisselwachter riep dadelijk om hulp; eenige spoorweg arbeiders brachten Landa toen op een brancard naar huis, waar hij enkele uren later overleed. De schoonvader is reeds in handen der justitie. Zijn medeplichtige heeft de vlucht genomen, maar men is hem op het spoor. Een Italiannsclie ^smokkelaar in de klem. Die Berlijnsche correspondent van het Hbl. schrijft uit Genua d.d. 6 de zer: Gisteren was ik in den expres Ba- sel-Milaan getuige van een tragi-co- misch voorval. Even voorbij Chias- so, het Italiaansche grensstation, werd ik in den gang van den D-wa gen, waarin ik mij bevond, een jong- mensch gewaar, die door dé zonder ling-voorzichtige wijze waarop hij zich voortbewoog, mijn aandacht trok. Eensklaps vielen een aantal kleine ronde voorwerpen onder uit zijn rechter broekspijp, waarop de persoon in kwesitie zich snel bukte, de op den grond verspreid liggende dingen even snel opraapte en op de zelfde plaats borg, waar ze vandaan gekomen waren. Een paar stappen verder herhaalde zich de geschiede nis en nu naderbij gekomen, zag ik, dat d-e op een zoo eigenaardige plaats bewaarde dingen koffieboonen wa ren- Ik had dus een smokkelaar voor me, die deze liier te lande met een vrij hoog recht belaste dingen van uit Zwitse/rland binnensmokkelde. De jeugdige smokkelaar, die blijk baar zijn „inexpressibles" in eenkof- fiebaal gemetamorphoreerd had, schoot zoo snel d'e bijzondere omstan digheden. waarin hij verkeerde hem dit veroorloofden, in den hoek van een coupé, waar bij 't zitten gaan ten derden male de kleine gele boonen over den grond rolden, tot groot amu sement van de talrijke dames en hee ren, die evenals ik het geval hadden opgemerkt. Weer verdween de con trabande onder de broekspijp, en nu bond de delinquent uit vrees voorde douane-beambten, die in den trein rondliepen en visiteerden, zijn zak doek stevig om zijn rechterbeen, en daarmee was het. gat gestopt de beambten bemerkten niets cn liet „dankbare" publiek verklapte niets. Het eerste station na Chiasso stap te de koffieman uit. Ik zag hem over het perron schuiven, heel voor zichtig en langzaam chi va piano enz., vooral in dergelijke deücaite omstandigheden! de beenen wijd van elkaar, zooiets als een klein jochie wien een ongelukje is overko men; af "en toe schuw kijkend naar beneden en naar achterenMaar eindelijk kwam hij er dan toch goed) en wel uit, en de Italiaansche minis ter van financien, wien het toch al niet bijster naar den vleeze gaat, had het nakijken. Om ryk te worden. Het geheim van dien rijken beurs man. Een jongmensen vroeg dezer dagen aan een der steunpilaren van de Londensche beurs hoe li ij 't toch vreemde licht, als Euroneesche vrou wen gekleed, erg aardig uitzagen. Er was geen twijfel dat ze sliepen, en in tegenstelling van de blanken, lagen ze zoo stil, dat men ze ook voor dood had hunnen houden daar alleen hun glim lachend gelaat aanduidde, dat. zij leef den, Zij schenen ten minste niet te lij den, en die gedachte troostte ons. Kijk daarginds, George, jongen, en vertel me wat je ziet, zei ik, hoe wel in waarheid ieder woord mij in d'e keel bleef istelcen, vijf jonge vrou wen liggen daar te slapen, als waren ze in hun eigen bed. Is dat geen ge zicht om moed in te spreken Als zij 't doorstaan kunnen, waarom dan w;' niet'? De zee maakt ons wel' weer ge zond. Beur je wat op, mijn jongen, we zullen dadelijk een haven vinden. Ik geloofde niet wat ik zeide, even min als hij. Maar met hardheid zou inen de waarheid niet uit liem gekre gen hebben. Hij was altijd een beetje zwaarmoedig, die kleine George, zoo ook dien. nacht. t Is beter, dat u mij achterlaat, mijnheer, zei hij, ik hen nutteloos bal last in de boot. Gaat u naar het strand cn misschien zal hiet schip terugko men. Ge zijt heel vriendelijk tegen mij geweest, mijnheer Begg, zoo goed,

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 5