S VAN BREEMIïN C, S ANTHRACIETKOLEN. J. YANDERLAAN, fjWAM DIJ 14% Vierkant® Beschuitjes in bussen van 30 stuks a 25 cent* Overal verkrijgbaar* 1178. Vischhandel Fijne Haring en Eng. Bokking. Zee- en Riviervisch J. J. de Waal Maiefijt Zn. Kantoor: Pieter Kiesstraat 45RCOD. Bestelhuis: Schermerstraat 20. GASCOKES tegen Gasfabrieksprijs, vrij thuis. AflTBBACiEY in verschillende soorten, grootte en prijzen, tegen concurreerende prijs. Beste RUUtFt-KACüELKSlLEU van prima kwaliteit. Vraagt de maandelijks verschijnende Prijscourant.Aanbevelend, J VAN WIJK. nieuwste vorm, JF ij nste s m cl a. lx, keurige verpa TELEPHOON 70. aanlegde om. aanvankelijk zonder geld, zulke schatten te verdienen. „O, dat is heel eenvoudig", was 't ant woord: ..ik betaalde Iets, dat ik nooit ontvangen zou, met geld. dat ik nooit bezeten ixau, en aan verkocht, ik, wat niet in mijn bezit was, voor meer geld dan bet mij gekost bed'*. Een jeugdige booswicht. Te Buenos-Ayres is een 13jarige jon gen gearresteerd, Ricardo Galdez, die reeds acht moorden op zijn jeugdig ge weten beeft! Laatstelijk bracht bij twee zijner broeders om bet léven. Hij beeft een volledige bekentenis afgelegd'. Gal dez is van een goede koopmansfamilie. Eene ongelukkige Vorstin. Het „N. W. Tagebl." publiceert drie particuliere brieven van wijlen Koning in Marie Henriette. De eerste dagteekent van ternauwernood een maand na de komst der jonge Aartshertogin in Bel gië en is gericht tot den vermaarden, bloemschilder Franz Petter, wiens leer linge Marie Henriette is geweest: Brussel, 20 Sept. 1853. Waarde Petter, Daar ik uw medelijden ken met bet lot van eene ongelukkige, wil ik u en uw familie het een en ander over mij schrijven. Ik gevoel mij voortdurend ziek, en lig meestal te bed. God is mijn eenige steun en mijn eenig vertrouwen. Zij, die zich wel belasten wil dezen brief over te brengen, de goede mme. Bretel, zal u zelf wel nader omtrent mijn toestand inlichten. Zij is een trouwe ziel. Mijne arme moeder begint te begrij pen wat zij gedaan heeft. Die engel! Zij dacht mij gelukkig te maken en thans ziet zij het tegendeel. Maar de tijd gaat voorbij, beste Petter; ik dank u voor de aangename middagen, die gij mij ver schaft hebt. Daarvoor zal ik u altijd er kentelijk blijven. Het waren, de hemel weet het, de eenige lachende uren in het leven eener ongelukkige. Zoo God mijn gebed verhoort, leef ik niet lang meer, tenzij er verandering ko ine. Ik dank nogmaals alls leden uwer familie. Marie. De tweede brief is een jaar later ge schreven, ook gericht aan den heer F. Petter, tè NeuwaMegg. De Koningin schrijft daarin over com posities die zij ontvangen heeft van ze keren Wolff, dien zij „le bon Wolff" noemt,. Zij zegt veel afleiding te vinden in het pianospel en vervolgt dan: „Verwijderd en misschien voor eeuwig gescheiden van mijne lieve moeder, van mijne goede vrienden en van allen die mij lief waren, beween ik met stille ge latenheid mijn leven van vroeger. Maar ik geloof vast dat God mijn gebed ver- hooren. zal en dat Hij mij welhaast.' zoo niet op aarde, dan toch in den hemel de rust mijner ziel zal weergeven. (w.g.) Uw toegenegen vriendin, Marie. Aardbeving in het groot. Uit Manilla wordt gemeld, dat den 25sten September 1.1. 80 aardschokken zijn waargenomen op het eiland Guam, één der Filippijnen. Twee inboorlingen werden gedood. Kazernes en andere gebouwen, alsmede de in aanleg zijnde werken, om het ei land tot een marine-station te maken, werden vernield. Mist. Dezer dagen daalde een dikke mist over Parijs en was de oorzaak van eeni ge ongevallen van lichten aard. Tot den middag was het scheepvaartverkeer op de Seine gestremd en op de ceintuur banen werd de spoorwegdienst met moei te onderhouden. Londen en het zuidelijk deel van het Vereenigd Koninkrijk zaten reeds Maan dagmorgen in een dikken mist bij lage temperatuur. De terngfeeer van Barnnm en Bailey. De circus van Barnum en Bailey, die sedert 1900 Europa bereisd heeft, zal van Duinkerken uit naar de Vereenigde Sta ten terugkeeren. Duinkerken is als punt van vertrek gekozen, omdat de haven van die stad over de noodige werktuigen beschikt, om de enorme vrachten te la den. Twee stoomschepen van de „Atlan tic Transport Line" worden 2-5 dezer uit Londen te Duinkerken verwacht. Het zijn de „Minnea-polis", die 183 meter lang is en 18.000 ton meet en de „Michigan" van 14.000 ton inhoud. Op de bruggen en- in de ruimen van deze schepen zullen de 67 groote wagens, ieder van 16 meter lengte, geborgen worden. De circus van Barnum en Bailey, die thans in Amerika is( komt in Europa voorstellingen geven. Duinkerken is ook als haven van aankomst gekozen. De ramp op Sicilië, Te Milaan is Maand'ag -ten bate van de noodlijdenden op Sicilië een straatcol lecte gehouden. Alleen te Milaan is nu 100.000 lire bijeengebracht alsmede ruim 10 waggonladingen kleedingstukken enz. die gratis naar Sicilië vervoerd zullen worden door de spoorwegmaatschap pijen. Een snel schip. De Zweedsche oorlogsvloot bezit thans liet snelst stoomen-d! schip. Het is de in Engeland gebouwde torpedo vernieler „Mode", die bij slechts 380 tonnen waterverplaatsing machines heeft van 6300 paardekracht. Bij een proefvaart, die 3 uren diuuirdie, be reikte het schip een snelheid van ruim 32 knoopen in het uur. De ma chinerieën beslaan dan ook een vijf de deel van het schip, zoodat de be manning van 65 koppen zich wel wat behelpen moet. Het is bewapend met 6 snelvarende kanonnen van 57 mil limeter. Op het dek bevindt zich een reservoir voor petroleum, welke te zamen met s/teenkolen, voor het sto ken wordt- «gebruikt, waardoor bin nen zeer korten tijd de snelle vaart wordt bereikt. Russische gevangenen op den loop Uit de gevangenis te Kiel zijn een der tiental politieke gevangenen ontvlucht. Alle gevangenen, 52 in het geheel, wa ren op de binnenplaats aan het wande len, onder toezicht van twee bewaar ders. Te voren had men besloten, dat eendgen hunner, bij onderling overleg aangewezen, zouden trachten te ont snappen. Het plan was, de bewaarders te laten drinken van brandewijn, waarin een bedwelmende stof was gedaan. Eén der bewaarders dronk werkelijk van den brandewijn, die hem dadelijk bedwelm de. De andere echter weigerde en toen vielen de gevangenen hem aam, sloegen hem tegen den grond en knevelden hem. De uitgekozen 13 gevangenen gingen daarna op de vlucht. Onder de vluchte lingen bevindt zich één van de voor naamste leiders van de huidige revolu tionaire beweging in Rusland, die Krakhmaline heet. Van de vluchtelingen is nog geen spoor ontdekt. Vreeselijk drama. Een bekende hotelhouder te Weenen heeft dezer dagen zijne vrouw en zijne drdie kindexen met een revolver gedood en daarna het wapen met noodlottig ge volg tegen zichzelf gekeerd. Huwelijk in een auto. Een juffrouw, Re-ba Smithson, die te Baltimore woont, verraste dezer da gen op een morgen bij luet ontbijt haar moeder met de mededeeling. dat zij den vorigen avond te Washington ge trouwd was met mijnheer Frank Thompson. Het paar was naar Was hington gereisd en had daar per auto mobiel een geestelijke van zijn woning afgehaald. Nadat dezen was medege deeld. wat men van hem wilde, ging hij tegenover het paar op de plaats van den chauffeur zitten. Daar het zeer denker was. meende de bruigom een lamp te moeten aansteken. Doch de geestelijke zeidat hij geen licht noo- dig had, hij kende zijn zaakies uit 't hoofd. Kort daarna waren juffrouw Reba -en mijnheer Frank in den echt verbonden. jaarwedde f600 tot f800; 1 concierge, vonden door den heerK. de Vries Czn, Scheepvaarttrust Een gerucht, als zouden tusschen de Duitsche regeering en de directie der Hamburg-Amerika-lijn besprekingen zijn gevoerd in verband met de door het En- gelsche gouvernement aan de Cunard- Linie toegestane subsidie in de veirhoo- ging der vrachtprijzen 2e klasse naar Amerika, wordt beslist tegengesproken. De Hamburger Nachrichten weet mede te deelen, dat de toetreding van de Hol land—Amerika lijn tot den Morgan-trust (International Mercantile Marine Com pany) thans een feit is. De Mont-Pelée, op Martinique, werpt nog altijd rook uit en doet van tijd tot tijd nog onderaardsch gerommel hooren. In de .streek van Bas- se-Pointe is weer heet water uit de ri viertjes op het land gestroomd en aard schokken zijn in de laatste dagen waar genomen te Sainte-Marie en te Trinité. Een Chineesche stad in brand In de Chineesche stad Arnoy is de vreemdelingenwijk Zaterdag zoo goed als geheel door brand vernield. En de inboorlingen wijk staat nog in brand. De vreemde factorijen zijn alle een prooi der vlammen geworden. Het is zoo goed als zeker, dat geen huis van de stad overeind zal blijven. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Amoy ligt in de provincie Fo-Kien en is een havenplaats gelegen op een eilandje van denzelfden naam. De stad heeft een om-trek van 15 K.M. en telt ruim 250.000 inwoners. straat zonder eenige aanleiding een werk man met- een scheermes een gevaarlijke snede over den nek gegeven van het eene oor naar het andere en even latex een voorbijganger, eveneens zonder re den op den grond geworpen en met het scheermes zóó hevig over de handen en het gelaat gesneden, dat het slachtoffer voor altijd verminkt is. Beide aange vallenen hebben tengevolge van de ver wonding geruimeni tijd niet kunnen wer ken. Ondervraagd naar de beweegreden tot deze beestachtige daden, antwoordde Danckoff, dat hij er geen had 'gehad, dat hij niet beschonken geweest was, doch dat hij zich had laten meeslepen door een onweerstaanbare aanvechting tot snijden en kerven. Hij kwam er met 5 jaar gevangenisstraf en 10 jaar verbanning af. De vroege winter. Zondag wees de thermometer in de Duitsche stad Hildesheim bij scherpen oostenwind 4 graden onder het vriespunt In de oostelijke Alpen heeft de winter nu ook reeds zijn intrede gedaan. Te Airoio ligt de sneeuw drie voet hoog en onophoudelijk blijft' de sneeuw vallen bij vriestemperatuur. belde faillissementen recïiter-conxmissa- ris: mr. L. Th. J. Hoeffelman. Amsterdam, 6 October. K. Snoek, win kelier, aldaar. Rechter-commissaris: mr. F. A. Eggers. Opgeheven: H. van Lente, koopman en winke lier vroeger te Zwolle, thans te Kam pen. J. van Woerkom, caféhouder, te Sche- veningen; H. Khonraad, zich noemende en schrijvende H. Coenraad, te 's-Gra- venhage; K. van Donselaar, smid, te Bennebroek. Geëindigd: Geëindigd: H. Bezaan Dz.; J.J.'Ch. de G-raef- Luckel. winkelier te Teteringen. D. Heenk, molenaar, te Woubrugge; D. H. van Hamersveld-Pietersen, te Utrecht; wed. Mollinger, geb. Waerse- g-ers. Advertentlën. Faillissementen. Een merkwaardig proces. Het hooggerechtshof te New-York is op het oogenblik bezig met een merk waardig proces. Een 16-jarige jongen Albert Polak genaamd, heeft een ge- rechtelijken eisch tot schadevergoeding ingediend tegen zijn onderwijzer, een m nheer Weingert, wegens de slechte opleiding, die hij van dezen heeft ont vangen. De oom van Albert Polak had nl. het jongemensch. aan Weingert toever trouwd, om voor diens lichamelijke, geestelijke en zedelijke opvoeding zorg te dragen en nu wordt Weingert ver weten, dat liij zijn leerling te xreel vrijheid heeft gelaten, en hem niets heeft geleerd. De jonge Albert meent, dat zijn opvoeder hem daaiwoor scha deloos dient te stellen. Een beest is een zekere Lucien Danckoff, een 23- jarige man, die dezer dagen voor het Hof van Assises te Parijs terechtstond. Den 16den Maart 1.1. had hij op de openbare Uitgesproken: Almelo, 4 October. H. J. Endeman, koopman en winkelier, te Goor. Rechter commissaris: mr. W. ten Bruggenc-ate. Zwolle, 4 October. H. J. Huizebosch, koopman en schoenmaker, aldaar. Rech ter-commissaris: mr. W. H. Roijer. Amsterdam, 2 Octobelr. E. Brink- maix, winkelier, aldaar; 3 October, J. H. Th. van Kervel, officier bij de infanterie h. t. 1., aldaar; 2 Octo ber. A. J. H. Verlegh, koopman, al daar; 2 Oct. K. W. F. Nabrink, handelaar in minerale wa/teren, al daar. In al deze faillissementen richter-commissaris mr. J. Deking Duira. 'fe-Gravenhage, 3 October. C. Loon bakkersknecht aldaar; Rechter-com missaris H. R. van Rees. G. E. Arnold, sigarenhandelaar td Scheuemngefn. Rechter-commissa ris mr. C. W. Vollgraff. B. N. van der Burg, restaura teur, te Scheveninigen. Rechtencom missaris mr. R. H. A. M. Romme. Winschoten, 3 Oeftobe^. K. Klein, irma K. Klein ©n Co., koopman in koffie -en thee, te Borgercompagnie, gèmeentei Muntendam^ Réchter-com- missaris mr. B. Tèllegen. Breda, 7 October. H. Bekkers, archi tect, te Tilburg; L. J. Smits en W. M. Smits, winkeliersters, handelende onder den naam Gez. Smits, te Tilburg. In Riviervisclimarkt 13. Nieuwe Zoutevisch, per 5 ons 15, 20, 25,30 en 35 cent Lippen en Keelen, 60 cent per 5 ons. Steeds voorhanden: Holl. gerookte Paling, in alle prijzen, en Gerookte Zalm per Ons 45 cent. Nieuwe Blikken SARDI- NES, KREEFT, ZALM, Gekruide en gezouten Ansjovis* Y ersche volgens marktprijs. Versch gebakken Visch en Bokking. TELEPHOON 545. OVER VEEN. Inrichting voor het maken van Nortonwel- len tot het verkrijgen van drink- of fabrieks water. en nu zeg ik goeden dag. ja, goeden dag, e.11 vooral goede nacht. Ja, zei ilc, en ik hieto een erge trek in 't ontbijt van morgenochtend. Heb je nooit gehoord, dat ik sterk ben, George? Kijk, zie eens, ik kan je til len, alsof je een veertje was,, en nu ik je toch eenmaal in mijn macht heb, zal ik je dragen; waar naar toe, denk je Wel, in Ruth Bellenden's huis na tuurlijk. Hij zeide niets, maar lag als een kind stil in mijn armen. Pet-er Bligh was hals 'over kop voor de poort van de bungalow gevallen, en Seth Bai-ker was aan "t ijlen. Ik had moeite hem mijn woorden te doen begrijpen, maar ten laatste vatte hij mij. en deed, wat ik hean gezegd! had. Doe dlie deur open, met een knup pel, als je niet anders kan, maar maak hem open, man Hij richtte zich nu op en sloeg zoo hard op de deur, alsof er een fabrieks schoorsteen Icgemiaan tuimelde. Zij ging eindelijk open. Ik rende het hu-is binnen met George Venn in mijn ar men en riep Seth Barker toe, toch; in Gods naam Peter Bligh te helpen. Er zou wel niemand in huis zijn. zei ik, wij behoefden niet te fluisteren. Wij liepen voor ons leven. Laat Peter Bligh in huis gaan en sluit de deur achter je. De damp zal het huis in vijf minuten vullen en wat danHoor je me, Seth Barker? Ik herhaalde de vraag duidelijk ge noeg, maar het was niet Seth Barker, die erop antwoordde. Ge kunt begrij pen, wat ik voelde, toen een helder licht mij eensklaps, in het gezicht scheen en een vriendelijke stem, ik weet niet waar vandaan, heel minzaam antwoordde In alle geval de deur dicht als uw leven en het mijne u lief is HOOFDSTUK XII. Het verwonderde mij zeer, dat een van Edmond Czqmy's manschappen in de bungalow achter gebleven was, ©11 toen ik zijn stem hoorde, wist ik niet of ik door zou gaan, of terugtrekken. De lamp scheen helderbedenk, dat ik George Venn in mijn armen had. en Seth Barker mijnheer Bligh moest binnen brengen, zoodat niemand mijn aarzeling vexwonderen zal, of be vreemden, dat ik mijzelf afvroeg, hoe veel mannen er met den vreemdeling nog in huis waren, en waarom hij daar bleef, als het eiland toch een doodsval was. De man beantwoordde echter deze vragen, voor er nog eenige minuten verstreken waren, en daarbij scheen mij mijn zeemansinstinct te zeggen, dat hij een vriend was. Loop recht, cloor, riep hij, tex-wijl hij een deur achter hem opende en wees mij een kamex-, die ik niet was binnengegaaxx, toen ik mevrouw Czer- nyi bezocht had. Loon rechtuit en pluk geen madeliefjes op den weg. Gij hebt een aardig tochtje gemaakt in dien damp, nu, dat is weer echt iets van een zeeman. Hij opende de deur, en toen wij hem in de kamer gevoigd waren, sloot hij ze vlug. Het was geen groot vertrek, maar ik merkte dadelijk op, dat de vensters gesloten en met gordijnen be hangen waren, en dat de helft van de ruimte in beslag werd genomen door groote. -machines, die uit glazen bollen en flesschen schenen te bestaan, ter wijl een glasvlam uit een ijzeren bak sloeg en en stroomt van heerlijke fris- sche lucht ons over het gezicht woei. Waar wij hier ook waren, bij vrien den of vijaxidem, men kon hier adem halen, en daarvoor moest men dank baar zijn. Wij waren in de bosschen gevan gen, en renden voor ons leven, zei ik, meenend, dlathet tijd werd, eenige uit. legging te geven, en het mag een dol lemanspoging zijn, maar het heeft ons aaxx de deur van een wijs man ge- bx-acht. Gij weet misschien wat dezen •knaap scheeltik zal u dankbaar zijn voor wat gij ook aaxi hem doet, Hij glimlachte vriendelijk en ver zocht mij George op de sofa te leggen, dicht bij het brandende vuur. Peter Bligh zat op een stoel, in stilte vloe kend, en vreeslijk hoestend Seth Bar ker, die longen had als een stier, keek rond, alsof hij een goed' thuis gevonden had: Ik geloof niet, dat die damp hem kwaad gedaan heeft. Wat den dokter zelf betreft, hij geleek een geheel ter neergeslagen man, die alleen tijd over heeft voor een glimlachje. De joxxgen zal binnen vijf minuten weer beter zijn, zei hij ernstiger is hier lucht genoeg, nu wij niet ons vij ven zijn, voor.Hij scheen te aarze len, en vervolgde toen juist voor drie dagen Daarna, wel, dan zullen we weer verder zien. Ik wist niet, wat te zeggen, evenmin de anderen. George Venn had zijn oogen reeds geopend en lag, doods bleek, op zijn rug op de sofa Een flui tend geluid van ontsnappend gas ging door de kamer. Ik ademde zoo vrij, dat er reeds een gevoel van opgewon denheid, bijna van dronkenschap over mij kwam. De dokter keek rustig en kalm, nu eens naar de lichten, dan naar de machines. Na eenige.minuten vroeg hij Waarom bleeft gij niet aan den oever Ik begreep toen, dat hij meende, dal wij tot Edmond Czemy's lieden be hoorden, en ik beraadslaagde oogen- blikkelijk wat tc cloen. Vorzichtigneid weerhiie-ld ons, dok ter, zei ik, want het. was duidelijk, dat hij dokter was, de voorzichtigheid hetzelfde gevoel, clat een vlieg van een spinneweb terughoudt. Het is beter, wanneer u de geschiedenis weet; wij zijn op Ken's Eiland gekomen, omdat wij vrienden zijn van Edmond Czerny hij wil ons zoo echter niafc noemen. Vraag het aan mevrouw Czerny, den eersten keer, dat gij haar ontmoet, en zij zal u vertellen, wat ons hier naar toe bracht. Gi] zijt goed tegen ons, en ge hebt recht, op ons verti'ouwen, zoodat ik slechts zeggen wil, dat de dag, dat Edmond Cz°rny ons aan dat strand vixxdt, een kwade voor hem of voor ons zal zijn, zooals het toeval beslissen zal. Laat dit genoeg zijn, later zullen wij duidelijker zijn. Ik zeide dit alles heel natuurlijk, daar ik niet wilde, dat hij dacht, dat ik Edmond Czerny vreesde of dat ik de dixigen vex'keerd voorstelde. Vriend of vijand, ik meende, oprecht met hem te moeten zijn. Ik moet zeggen, dat liet mij vex wonder de, dat hij rustig voorlging met zijn werk, loopend van plek tot plek, nu eens bij de gasvlam dan weer bij de machine, alsof dit be zoek hem totaal r.iet. stoorde. Toen sprak hx] Mevrouw Czerny, zei hij lang zaam, xs er dan een mevrouw Czerny Had hij mij in 't gezicht geslagen, dan lxad ik hiel meer verwonderd ge keken dan over deze onwetendheid. Bedenk eens, hier was een man ach tergelaten, terwijl al de anderen naar het een of ander© strand' aan de zee gevlucht wareneen man, die stil voortwerkle, om te ontdekken, hetgeen hij uit de gassen kon vinden, die ons vergiftigden een man, in- Miss Ruth's eigen huis, die niet eens haar naam kende. Ik had' dien nacht niets won- déi-lijkers gehoord. En de manier, waarop hij die vraag deed, zijn wenk. brauweii een weinig optrekkend, en over zijn groot, wit schort heenkij kend CWordt vervolgd.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 6