Tweede Blad, Behoorende bij „Kaarlem'v Dagblad" van Maandag 13 October 1902 Nr. 5917 iJtiicieele Bericnten. De BURGEMEESTER van HAAR LEM, brengt bij deze ter kennis van die ingezetenen dezer Gemeente, dat de on den 7en October jl. executoir ver klaarde kohieren Nos. 5 en 6 op de Bedrijfsbelasting dezer Gemeente, diensten 1902/3 en 1901/2, op heden aan den ontvanger der directe belastin gen zijn ter hand gesteld. Wordende de ingezetenen tevens herinnerd, dat de belastingschuldigen verplicht zijn hun aanslag op den hij de wet bepaaldlen voet te voldoen. Haarlem, 10 October, 1902. De Burgemeester voom. BOREEL De kolencrisis in de Vereen. Staten. In de rubriek „Arbeiderswereld" heeft men kunnen volgen den strijd' der mijnwerkers in Pennsylvanië en daaruit gezien, dajt de bemiddeling van president Roosevelt geen resul taat heeft gehad. De strijd duurt even hard voorten inmiddels is er groote kolepnoodi in de Vereenigde Staten. Ziehier een paar staaltjes: De directie van het groote New- Yorksche blad The World was Maan dag reeds gedwongen, de houten voorwerpen in de redactie- en de ad- ministratijerbureaux als brandstof te gebruiken, om de machines aan den gang te houden en het verschijnen van het blad mogelijk Ite maken. Gasfabrieken lem petiroleumhande- laars worden overstelpt met bestellin gen van menschen, die ziCÏÏ gas- of petroleumkachels hebbeen aange schaft. De „Standard Oil Company" heeft in verband daarmede den prijs van kerosine reeds met eem halven cent per gallon verhoogd!. De prijs van de houltbriketten is reeds tweemaal zoo duur als vroeger. De fabrikanten van gas- en petro leumkachels ontvangen dagelijks duizenden bestellingen, welke zij echter niet kunnen uitvoeren, omdat de ijzergieterijen geen kolen, hebben en daardoor niet in staalt zijn te wer ken. Te St. Louis h'eeft zich met een mUlfloen dollars bedrijfskapitaal een maatschaippij .gevormd, om. kolen van saamgeperst gruis te. fabric eeren. De uitgebrande kolen langs den spoor weg op Long Island worden verza meld en voor een dollar per barrel ongeveer hectoliter) verkocht. Hejt' toegeven van 17 mijneigenaars in West-Virginië aan de eischen der stakers heet van weinig belang, om dat zoo goed als geen vereenigings- verband bestaat tusschen de mijn werkers in West-Virginië en den Nationalen Mij nwerkersbond. In Groot-Brittannië duren de ver schepingen van steenkolen naar Amerika op grootte schaal geregeld voort, maar die beteekenis er van wordt sterk overdreven, al steeg de kolenprijs in het Vere'enigdi Konink rijk ook met' 1 shilling per ton. De Amerikaansclie kolenhandel aars rekenen er op, dat de staking zal voortduren. Met hen gaan in deVer- eenigde Staten stemmen op, om de invoerrechten, ten bedrage van 67 cents pea* ton kolen, tijdelijk op te heffen. Dei mijnweirkeirs in GtrootrBrittan- nië steunen sedert het intreden van den kolennood hun s/takende Ameri- kaanlschei caltegal'isiongewoon krach tig. De groote kolenhestellingen in Engeland zullen, hopen zij, de loor nen over het geheel© Vereenigd Ko ninkrijk doen stijgen. Het heet, dat, als de Engelsche mijndireeties de reeds gevraagde loonsverhooging niet willen Itoestaan, ook de Engel sche mijnwerkers den arbeid zullen neerleggen. Uit de Omstreken. Heemstede. Door de sub-commissie „Heemstede" van het. Generale Boeren. Hulpfonds zijn een aantal circulaires verspreid om in schrijvingen voor bedoeld fonds te ver krijgen. Op Dinsdag, 14 October zullen de commissieleden rondgajan om de in- schrijvingsbiljetten af te halen en tege lijkertijd een collecte houden aan alle huizen in de gemeente. Binnenland. De Bóeren-Generaals te Utrecht Men meldt uit Utrecht aan de Tele graaf; Een dichte menigte had zich heden ochtend1 bij hat C entr aal - Station ver zameld urn cle aankomst, van de Bóe ren-generaals af te wachten. Bij liet binnenkomen van den trein van 9.59, toen de generaals den wag gon verlieten, weerklonken reeds enke le hoera's, doc-h bij het verlaten van bet station word) hun door d'e duizen den .daar bijeengestroomd, een war me hulde gebracht. Op uitbundige wijze werden zij door de volksmenigte toegejuicht. De politie had1 een zware taak, doch wist de orde uitstekend tehandhavei Generaal. Botha nam plaats ln net eerste rijtuig, generaal De Wet m het tweede en generaal De la Rey in het derdie rijtuig terwijl in het vierde rij tuig de secretarissen van de gene raals waren gezeten. Allereerst begaven de generaals zich naar Paushuize waar de ontvangst plaats hadl door dien Commissaris der Koningin i'n de provincie Utrecht. A. Baron Sohirnmelpenninck van oer Oye van Nijienkerk. Dit bezoek droeg een zeer officieus en intiem karakter. De pers had' daarbij dan ook geen toe gang. Van ..Paushuize werd gereden naar het Stadhuis, waai" de generaals ontvangen werden door het Dagel. Bestuur en den Gemeenteraad. De burgemeester richtte een korte toespraak tot hen. Vervolgens werd gereden naar de Maliebaan. waar President Kruger zich met een„rijtuig bij den stoet aan sloot.. Van de Maliebaan ging het. overal toegejuicht door een geestdrif tig publiek, naar de Domkerk t.ot het bijwonen van de plechtige bijeenkomst. Reeds lang vóór de aankomst van den grijzen president en generaals was het ruime kerkgebouw gevuld met een dichte menigte. Het eerst werd het woord gevoerd door ds. Jonker. De géneraals kom,en. Zoo klonk het door de stad. En niemand vroeg:'wel ke generaals? De generaals, dat zijn Botiia, De Wet en De la Rey. Zij zijn gekomen. De dragers van een stuk wereldgeschiedenis. Du/schier legen darische figuren uit een Ilias van onze eeuw. En met hen is gekomen al hun glorie. Wi; voelen ons beteuterd als het kind', dat in het museum een voor vader ziet levend worden en treden uit de lijst van zijn schilderij, Wij zwijgen van verlegenheid, bewonde ring en eerbied. Wij zwijgen tevens van medelij dien, Met u is ook gekomen een huivering wekkende, noodkreet. Zuid-Af,rika een groot kerkhof. Een schreiend land, een schreiend! volk. Uw hart saneren de en bloedende om eigen leed en om h,et leed van land en volk. Zouden wij niet meeschreien en meebloeden en lïïeezwiigen in schreiend en bloedend medelijden? En toch, dat alles zou niets zijn als wij. roemend in den zege onzer dappe ren. mochten jubelen :dat vrije volk zijn wij! Maai* nu, alles te vergeel s! O, die bittere droesem van dien bitten ren beker! Zullen wij niet vloeken te gen één volk en tegen alle volken? Maar God strekt alreed'e Zijne hand uit. om zoowel de helers als de stelers te slaan. Wij zwijgen van teleurstel ling en angst. Is vooral God! ons niet tegengeval len? Die groote mogendheid in den he mel heeft zich immers even goeai aas de groote mogendheid op aarde d'oof gehouden voor ons beroep in naam van vrijheid en van recht. Maar ook als Hij ons dloodit. hopen wij toch op Hem. Een volk van zooveel tranen en gebeden kan niet verloren gaan. De woestijn leidt naar Kanaan Hij gaat mee i'n het vuur. en terwijl Ne- bucadhezar o zoo angstig heen en weer loopt hij het vuur, omdat hij één hij u ziet, wiens gedaante' gelijk is aan een zoon der goden die kran ten staan alle dagen vol van Nebucad- nezar's angst zijt gij rustig in de vlammen, zij zullen u niet aanraken. God gebiedt uw volkslied een pauze, waarin de droeve nagalm klinkt van ..geofferd goed1 en bloed" miet een schrillen dissonant ..voor vrijheid en recht"; uw volkslied zwijgt., straks heft Hij zijn dirigeerstaf op. dan zullen alle volken zwijgen, maar gij zult zingen: dat vrije volk zijn wij. Tot zoolang z wilg en wi j met u mee in geloof en hoop. Ook in liefde Er ligt iets verbijste rends in. dat"de helden tot ons komen alsbedelaars. Uw bedelen is het toppunt van uw 'heldhaftigheid. Wij willen u eeren op nog andere wijze dan dloor ^oedkoop en onvruchtbaar gejuich, door dure liefde, dié niet veel spreekt, miaar wet veel doet. In ons zwijgen spreekt ons hart voor u. en onz ebeurs snreiekt voor u (alles aan ons is pro-Boer), en ons gebed spreekt voor u. ein cnze- hoop spreekt voor u. enonze God: spreekt voor u. Tweede Kamer. Een der afdeelingen van de Tweede Kamer, die onder voorzitterschap van dr. Schaapman .is reedis met biet be- grootingsonderzoek gereed. In andere sectiën was men lieden gevorderd tot aan de marine-begro oti'ng. Gouda. Vrijdag zijn officieel candïdaat ge steld! voor de Tweede Kamer de hee1- ren dr. H. Gorter ,soc.-dem., Bussum; mr. M. M. Schim van dier Loeff, lib., Gouda; mr. S. de Vries Czoon, anti- rev., Amsterdam. Perzische kunstnijverheid. Het volgendi jaar, vermoedelijk in April, zal te 's Gravenhage een ten toonstelling gehouden worden van voortbrengselen van Perzische kunst nijverheid, in de zalen van den Groo te;n Koninklijken Bazar In die' Zee straat. ondier bescherming van Mirza Sarniad Khan, Meruitaz eis Sa.ltaneh, ge volmachtigd minister van Perzië bij ons Hof. Analphabeten. Ten gemeentehuize van Schoterland kwam een paartje uit Jubbega verge zeld van hunne oudiers, om te trouwen Toen zij hunne namen moesten schrij ven. was alleen die bruid daartoe in staat.. De andere vijf verklaarden te kunnen lezen noch schrijven. F. Coenen. f NDe lieer F. Coenen, lid der Eerste Kamer voor Limburg, is overleden. Een lijkstoet oorzaak van een ongeluk. Een lijkstoet gistermiddag half een op de Keizersgracht te Amsterdam, een deftige lijkstoet, veelt mjoioie ikransen op dè haar; veel aanspre kers. De stoet trok zoo stil en lang zaam voort als de eisch van zulk een droeve plechtigheid is. Daar plots werd de plechtige rust verbroken door geschreeuw, geroep, geloop van menschen, en de verdere lawaaiige herrie, die al van uit de verte doet onderkennen, dat er „iets te doen is'. Zelfs de aansprekers vielen uit hun rol, lieten den sttoet den stoet en stormden naar de water kant, vanwaar bet. gespartel viel waar te nemien van twee drenkelin- gen in de gracht. De zaak bleek Ite zijn, dat een fiets rijder, de lieer B. van de Nassauka- de, den lijkstoet achterop hadl gere den; een man met een handkar had den stoet ontmoet, had behoorlijk er voor uitgeweken. De fietsrijder had toen weer, naar den waterkant voor de handkar uitgeweken, en toen was het gebeurd. 'n Jongetje was toen namelijk wat onhandig op zij gesprongen, was zelfs ruggelings in de gracht geduikeld1, en had in zijn val dein fietsrijder met rijwiel en al medegesleeplt. De heer B„ die zwemmen kan, was spoedig naar den kant gekrabbeld; stond gauw half op het droige, aan stalten makend om tegen den wal- muur op te klauteren, in zijn verbou wereerdheid niet ziende, clat Ti ét jon getje bezig was te verdrinken. 't Jongetje! 't kind! riepen die toe schouwers, de aansprekers. Red het kind! En de heer B. redde het kind; stond spoedig weer half op het droge; nu met den jongen bij zich. En weer zon hij probeeren om op den wal te klauteren, toen hij zich plot® be dacht, dat hij nog een fiets had ge had. Waar of zijn fiets was? Daar, (Mar! wezen en riepen de toeschouwers, nu zonder cle aanspre kers, die inmiddels weer achter den lijkstoet waren aangedraafd! en plech tig in hun rol weer voortstapten. Er kwam een agent bij te pas, en de dreg van den agent, en met een listig en worp was het rijwiel gauw opgevischt. En terwijl de kletsnatte jongen in een naasthij zi jnde apotheek weer wat op streek werd geholpen,reed de fiets rijder op zijn fiets naar huis terug. Waar een lijkstoelt al niet cle oor zaak van kan zijn! lEcho). Rechtspraak Wie thans hij het Gerechtshof te Amsterdam een pleitdag aanvraagt, kom: eerst over een jaar aan 't woord. De fout hiervan schuilt niet bij de advocaten, noch bij de Raadsheeren, lie hard genoeg werken, zegt „De Ne derlander", maar Dij de rechterlijke organisatie. En het blad vraagt clan, waarom uitspraak gedaan moet wei de n. door meer elan drie menschen. Het blad zegt: „Niet in vermeerdering van het aan tal rechters, maar in appel op rechters van grooter ervaring en erkende be kwaam lieid hehoort. naar onze mee ning. cle waarborg voor goede recht spraak le worden gezocht. Voor strafzaken is de kwestie eenigs- zins anders dan voor burgelijke za ken, omclat, daarbij het veel minder op streng-logische redeneering aan komt clan op juiste waarneming van feiten en omstandigheden. De straf rechter vervult bij ons cle rol die el ders aan cle jury is toegewezen. Maar ook in strafzaken is het aan tal van zes raadsheeren noodeloos groot. Vroeger, van 1848 tot 1S76, sprak het Hof recht met vier raadsheeren. Een belangrijke minderheid, waaronder mannen van zeer veel ervaring in straf zaken, heeft zich toen voor hanvinsr der rechtspraak niet vier .raadsleden verklaard. De kans voor vrijspraak wordt daarbij eenigermate gr idler, vermits voor cle veroordeel in g niet, zooals thans, 2/3. doch 3/"4 v-n het college noodig is. Maar hierin zien wij geen nadeel, eer een voordeel Du Engelsche jury, die uit 12 leden be staat., mag geen uitspraak doen, zoo lang er geen eenstemmigheid is Daarentegen motiveert de jury haar uitspraak niet. Indien ook hij Hof en Hoogen Raad de rechtspraak opgedragen werd aan drie raadsheeren in burgerlijke en aan vier in strafzaken, zou een groote be zuiniging worden verkregen. Daar, waar de zaken zich te veel ophoopen. zou men dan kunnen overgaan tot het vormen van meer Kamers, en zoo zou dc afdoening van zaken kunnen wor den bespoedigd, zonder bezwaar van de schatkist en zonder vermindering van waarborgen voor goede recht spraak. Ongetwijfeld moeten veel meer her vormingen worden ingevoerd vooral de procedure voor dc kantongerechten moet geheel worden gewijzigd, opdat, zonder eenigen omslag, vonnissen ge wezen en zaken afgedaan kunnen wor den. hetgeen èn voor een goede jus titie én voor cle justiciabelen zelf van het hoogste gewicht zou zijn. Rechtzaken. Bedriegelijke bankbreuk. Het openbaar ministerie hij de Haagsche rechtbank vorderde tegen den koopman uit Lelden, die een de zer dagen terecht stond wegens ge- driegelijke bankbreuk, gevangenisstraf van 1/r jaar. Inbrekers. Voor de 5e kamer eter rechtbank te Amsterdam stond terecht P. J. C. Looy en F. M. J. Waagemans, heide, leden van de groote dievenbende, die Am sterdam onveilig maakt, en welker le den zoo gaandeweg in verzekerde be waring komen. Beide bekllaagden zijn 21 jaar oud en reedis vroeger veroordeeld. Zij stonden terecht ter zake dat zij O" 4 Augustus jl. te zamen vereenigd in het perceel Balthazar Flortssiraat 28, ten nadeele van den bewoner, den i heer C. van Opzeeland en diens echt- genoote hebben gepleegd diefstal van een revolver en gouden en zilveren voorwerpen, nad'at de deuren van. ver schillende kamers en kasten, waarin die voorwerpen zich bevonden, dooi de bekl. waren geopend met behulp van valsche sleutels. Aan den tweeden beklaagde was subsidiair ten laste gelegd medeplich tigheid aan dien diefstal. Bei d'e beklaagden bekennen. Waage mans heeft omstreeks 2 uur 's mid dags aan het huis aangescheld en toen gevraagd of de heer Opzeeland: thuis was; toen door een bewoonster van het bovenste bovenhuis werd gezegd, dat de heer Opzeeland uit was. ging Waagemans weg. doch hij liet cle straatdeur open. Door cle geopende deur is toen Looy binnen gekomen, terwijl Waagemans op dien uitkijk is blijven stajm De voorwerpen werden weggenomen door Looy die op he eter- daad werd betrapt, toen de echtgenoo- te van den heer Opzeeland thuis kwam. na gedurende een kwartier af wezig te zijn geweest. Juffrouw Op zeeland ging ie politie halen, en ln clie tusschentijd kwam Looy voor den dag. Hij werd toen gegrepen door mej. Effirm een familielid van Op zeeland. De juffrouw hield hem flink vast, zoo zelfs dat Looy en knoop van zijn jas in den strijd liet. en ondanks dat Looy haar dreigde met een: „laat m" los of ik schiet je voor den kop", nam de juffrouw hem nog een kistje af. dat hij in de hand hield. Juffer. Effing, die zich ook naai- het oordeel van den president flink heeft gehou den, kon Looy evenwel niet zoolang vasthouden tot de politie kwam. Hij ontkwam en werd eerst den volgenden dag aangehouden. De revolver ruilde hij bij een zeke ren Kattenburger tegen een nieuwe pet; gouden voorwerpen werden door hem in bewaring gegeven aan Hagen doorn ear Harms bekend in de dieven- werelcl als Luuk de koetsier en Motti ge Toon Kafferberg ook een van d'e vrien den. wierp d'e revolver later in het Damrak bij de Oud'ebrugsteeg. en Mot tige Toon on Luuk de koetsier, die de opbrengst aan Looy zouden afdra gen. hebben hem den volgenden cïag verteld, dlat, zij den boel in de Raam gracht hadden geworpen, omdat cle zaak ontdekt was. Van heiden, kreeg Looy een gulden ter leen. Het O. M... hij monde van jhr. mr. Bosch van Oud-Amelis weer d' requi- r eerde schuldig-verklaring van Looy aan diefstal met behulp van een val sche sleutel, en van Waagemans aan medeplichtigheid] aan dlat misdrijf, al les alvorens vijf jaar was verlöopen, sedert d'e beklaagden een tegen hen uitgesproken gevangenisstraf ter zake van diefstal geheel hadden ondergaan, en mitsdien veroordeeling tot gevan genisstraf voor Looy voor den tijd van 5 jaren en voor Waagemans voor den tijd van 3 jaren. De verdedigers, mrs. Poppers en Sm.it. die feiten wettig en overtuigend bewezen achtende, refereerden zich aan het oordeel der rechtbank-uit spraak. Onderwijs. Academische examens. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd het doctoraal examen in de rechtswetenschap door de heeren C. E. van Strijen en C. M. F Kneepkens liet eerste natuurkundig examen dooi de heeren J. J. Peck, J. van der Werff, M. A. de Koek en H. W. Scaiogne. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet teruggegeven. Amsterdam, 9 Oct. 1902. Geachte Redacteur. Beleefd verzoeken wij UEd. het on derstaande in uw blad te plaatsen, Wajarvoor wij. U reeds bij, voorbaat onzen dank hatuigen. OPROEP. Namens de besturen der Winkelbe dienden. vereeniging te Amsterdam en de Algemeene Magazijn- en Win- kelbediendenbond te Rotterdam ver zoekt ondergeteekende aan alle se cretarissen van plaatseüijke maga zijn- en winkalbedienden-vereenigin- gen in Nederland hunne woonplaat sen vóór 1 Nov. a.s. aan onderstaand adres op te geven, opdat hunne ver- eenigingen aan. het Landelijk Con gres kunnen deelnemen, hetwelk ge houden zal worden op 16 November a.s. De secretaris der Winkelbedienden-1 vereeniging te Amsterdam, L. BENJAMINS Jzn., Leeuwenhoekstraat 7. Letteren en Kunst. Ook le Berlijn zullen nu in den hof- schouwbui— klassieke voorstellingen legen zeer lage prijzen worden gege ven. zooals in andere Duitsche steden reeds lang gebeurd is. Dezen winter zal men geven ..Wallenstems Tod", ..Des Meer.es unci der Liebe Wellen" en „König Heinrich IV". „Gigolette." Heden avond wordt, in het Grand Théatre door het. Nieu^v Hollandsch Tooneelgezelschap, directie A. van Lier, dlei eerste opvoering gegeven van ..Straatvlinders", karakterschets naar 't Fransch („Gigolette" van Pierre De- courcelle en Edmond! Tarbe. ..Gigolette'' is het eerst te Parijs vn 't Théatre de 1'Ambigu opgevoerd' en wordt tegenwoordig voortdurend gege ven in twee volksschouwburgen. De mise- en scène van de opvoeringen hiértzaTgeheel gelijk zijn aan cue van de voorstellingen te Parijs. De heer Joseph van Lier heeft d'e regie. De oorspronkelijke muziek der Fransche vertooningen van het stuk wordt ook hier gespeeld! Nieuwe decoratiën zijn geschilderd door M. Gijswijt. Mevr. Julia van LierCuypers speelt de eer ste vrouwenrol, die van Zélie Vauque- lin. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regeL Men twijtele thans niet meer. 1-Iet is ons zeer goed bekend, dat er nog vele personen zijn, die bij het le zen der talrijke attesten nog dikwijls de waarheid derzelve in twijfel trek ken maar als d'ie attesten met naam en toenaam van betrouwbare personen vermeld wolrden, personen, waartoe men zich -rechtstreeks wenden kan dan zal er toch zeker geen twijfel meer be staan. We laten hier een letterlijk af schrift volgen van den brief van den hi er F. Bekers, Veldwachter te Gin- neken, Noord-Brabant. .Ik maak U hiermede bekend clat mijn vrouw sedert landen tijd lijdende was aan ondragelijke pijnen in de her senen en in de maag, gepaard gaande met bloedarmoede, ik had gelezen van de Pink Pillen van dr. Williams en hen er toe over gegaan ze haar te laten gebruiken,en wat was er het gevolg van. twee- dagen later zeide zij mij. ik gevoel mij zelve veel beter en zoo ging ze voort, tot ze twee doozen ge bruikt had, thans fe ze volkomen ge nezen, geen hoofdpijn, geen maagpijn, meer, zij heeft een gezonde kleur en kan thans alles met smaak eten" In een volgend schrijven zegt hij „Het doet. mij werkelijk genoegen, U te melden, dat mijn vrouw nog seeds welvarende is. Hierbij ingesloten haar portret en gij moogt het gerust aan een ieder bekend: maken ik raad ze mijn huren, vrienden en kennissen, die verzwakt zijn of maar de eene of andere ongesteldheid hebben, ten zeerste aan, want wij zijn U zoo dank baar, dat wij U wederkeerig van dienst willen zijn en temeer zijn we daartoe bereid, omdat we weten tevens een groote dienst tevens aan anderen te bewijzen". Jonge meisjes, wouwen, jongelingen en mannen, gij allen, die U verzwakt gevoelt of aan de eens of andere on gesteldheid lijdende zijt, volgt het voorbeeld van juffrouw Bekers, twij felt niet aan den uitslag, gebruikt ze geregeld volgens de voorschriften, die zich in iedere, doos bevinden, en wij ziin overtuigd, dat ook gij onis een der gelijke verklaring zult afgeven, en er bij zult voegen, neen, thans twijfelen wij niet meer, ook wii kunnen ze aan anderen steeds aanbevelen. Wij kunnen er echter niet genoeg op aandringen, dat men wel acht geve de echte Pink Pillen van Dr. Williams te bekomen, want gelijk alle goede pro ducten worden ook cle Pink Pülen reeds op een grove manier nagemaakt, zelfs zoodanig, dat zij uiterlijk den schijn hebben van de echte te zijn, docli de heilzame en genezende bestanddeelen bezitten ze in geenen deele. Koopt ze slechts bij de depothouders, die ónder de attesten zijn aangegeven, of zoo ge maar eenigen twijfel mocht hebben, laat ze direct van den hoofdd.epoth.ou- der komen, clen Heer Snabilié. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27. Rotterdam, hoofd-depothouder voor Ne derland on Apotheken. Franco toezen- Prijs f 1.75 de doos, f 9 per 6 doozen. ding tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haarlem en Omstreken bij Wed'. W. PLAAT- ZER v .d. HULL, Drogerijen, Jans straat 28. Sportpraatje. Ik ben toch blij dat ik niet de eenige ben, die graag in Haarlem een gouden krans of zoo iets dergelijks zou willen zien, niet om de krans maar o.m de wed strijden, tusschen Haarlem en H. F. C. en daarom dank ik mijn vriend „Geer", die in het laatste Sportblad een open brief schreef aan de donateurs van beide voornoemde vereenigingen, waarin hij een verzoek deed tot eene gezamenlijke bijdrage voor een zilveren of gouden kruis. In den Haag dachten ze er eveneens over als ik, maar daar zijn ze er beter achter; daar praten of schrijven ze er niet meer over, maar daar hebben ze al een lauwerkrans. 't Kan bier volgens mij ook onder de zelfde bepalingen, gedaan worden. De uitlovers geven n.l. in overweging de wedstrijden onder de volgende be palingen te doen plaats hebben: 1. de wedstrijden worden gespeeld onder de algemeene bepalingen van den N.V.B. 2. Het bestuur van den N.V.B. stelt voor deze wedstrijden de scheidsrechters aan. 3. Ten minste twee ontmoetingen zullen er plaats hebben: door loting zal wor den beslist., op wier terrein de eerste ontmoeting zal plaats hebben. 4. De krans zal alleen kunnen worden gewon nen, wanneer de winnende vereeniging tweemaal haar tegenpartij heeft versla gen. Mochten beide vereenigingen olk een wedstrijd hebben gewonnen, clan zal er een beslissende wedstrijd worden ge houden, waarvan het terrein bij loting zal worden bepaald. De krans is het eigendom van die vereeniging, die hem minstens 2 jaren achtereen heeft gewon nen. Mijne voorspellingen zijn niet bijzon der goed uitgekomen. De H. F. C. heeft van Volharding klop gehad, vreemd, maar 't. is zoo. H. F. C. is lang niet. meer in groote vorm zooals in de tijden van voorheen. H. B. S. was verstandiger en, hielcl de roem van de eertijds 1ste klasse competitie op, door Hercules te Utrecht te slaan met 2--0. R. A. P. deed ook niet veel bijzonder, zij kreeg met niet minder dan met 5—1 slaag van Ajax. Bah, wat leelijk! en dan nog op het ter rein, dat zoo vernieuwd is; de grond zal daar nu niet meer, zoo- als t. „Handelsblad" schrijft, te lijden hebben van 't slechte weer. Zou 't hem soms daaraan hebben gelegen. Wie weet, want de Amsterdammers zijn verwend aan de modder. Rapiditas speelde gelijk tegen Quick 4—4, op Rapiditas' terrein; 't schijnt me of Quick zal wat in de melk hebben te brokkelen van dit seizoen en ik geef haar dan ook eene goede kans in haar ardee- llng. Nu krijgen wij Zondag Ajax—H. V. V. in Leiden, dat is wel voor de kampioe nen. SpartaVelocitas in Rotterdam, daar kon Velocitas no,g wel eens ingaan, want Sparta is dit jaar in lang geen slechte conditie. Bij den stijd HaarlemR. A. P. denk ik wel, dat Haarlem de eer van den bloemenstad zal ophouden, zij schijnt dit jaar Jang niet mis te zijn, niet. eenige nieuwe krachten bij het belcer-elftal van verleden jaar. Verder hebben wij H. B. S.Rapiditas in den Haag, daar zal H. B. S. wel tri- ompheerend uit 't strijdveld treden. QuickH. F. C. in Amersfoort, nu Quick zich zoo kranig heeft gehouden in Rot terdam, zijn de Blauwwitten lang niet zeker van een overwinning, en geef ik haar aan Quick. De laatste wedstrijd voor 't westen op 't. programma is VolhardingHercules, Amsterdam. Volharding kon ook dezen wedstrijd wel eens winnen, evenals te gen de H. F. C. Ik hoop dat mijne voor spellingen beter uitkomen, dan verle den week, want dat was lang niet schit terend. De bekerwedstrijden zijn ook al be kend, nu ik moet zeggen, de verschillen de lotingen zijn nog al aardig uitgeko men, dat cle clubs, uitgezonderd een paar aan elkander zijn gewaagd. Als de loting maar niet is gegaan zoo als voor de zilveren bal, dat is maar zoo'n beetje onder een glaasje bier op gemaakt wie er alzoo tegen elkander moesten spelen. Dat is geen leugen, maar 't is waar, ik hoorde 't van de commissie zelf. Ik kan morgen de wedstrijd Haar lem—R, A. P. ten zeerste aanbevelen; ik twijfel ook niet of er zullen zeer vele toeschouwers aanwezig zijn. AMATEUR. Koloniën. Een fraaie maatregel. Rij een der voorname spoorwegstations der Oost.erlijnen wilde een. ingezetene der plaats een zeer dringend telegram opgeven en vervoegde zich daartoe bij den aanwezigen stationschef, vertelt het „Soeraib. Hbl." Ingezetene: Chef. mag ik hier een tele gram afgeven? Er is groote haast bij en. het postkantoor is te ver afgelegen. Chef: Hel spijt mij zeer, maar het mag niet. Telegrammen mogen, hier alleen worden aangenomen, wanneer het tele graafkantoor gesloten is of wanneer u met den trein vertrekt. Ingezetene gaat naar bet kaartjesbu reau en vraagt een kaartje 3e klasse inaar de eerstvolgende halte en betaalt daarvoor acht centen Daarna toont hij het kaartje de.n stationschef met de vraag: Ge ziet. dat ik met den trein vertrek, ma? ik nu hier een telegram opgeven? Chef: Zeker! Het telegram wordt verzonden. De ingezetene gaat naar het 'kaartjes- bureau terug en zegt ot, den beambte: „Zeg. ik ontving net bericht, dat ik niet op rei.s behoef te gaan: mag ik het kaar tje teruggegeven?" Beambte: Zeker, meneer, hier hebt u de centen terngl Cholera- Te Meester Cornells is aan de cholera overleden de heer J. J, van der Vlugt, sedert Maart verloofd met de dochter van den luitenant-kolonel F. C. van Baar van Slanigenhurgh. Eene breede schaar van. vrienden en kennissen, waar onder een groot aantal officieren, volg den het stoffelijk overschot naar het kerkhof. Hedenmorgen zoo lezen wij in het Soer. Hbl. van 8 Sept. werd een wees jongen in de jongens-weesinrichting aangetast door cholera, zoomede een kind van den heer H. aan den Oedjoeng. Beiden zijn overleden. Nog (werden naai- het hospitaal 'ge bracht, lijdende aan cholera, de tweede luitenant dei- infanterie J. van Geyten- beek, de korporaal de Vries en de fuse lier van Haeften, allen behoorend tot 't dertiende bataillon. A Een treffend ongeval. Uit Djokj'a wordt een treffend sterfgeval a&n „De Locomotief" ge schreven: Ratten Ngabei Goentoer Madhoe, een gefortuneerde adellijke, wonende op des sultan's gebied en eerst korte lings getrouwd: niet de dóchter van den schatrijken Mas Ngabei Djajeng Pra- koso, kassier van prins Harjo Marigko Boemi'e, werd op een feest verzocht

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 5