FREDIKSEüfiTEfi 1.W.0.0USURG, Voorschotbank, bij den Pandjii van Ganipiug, die een dochter van hein uithuwelijkte. Hij begaf zich naar bet feest en tau- dakte ook op zijn beurt.. Toen nem zooals het de gewoonte is. onder het tandakken een glaasje» branny werd aangeboden, bad hij er nauwelijks een teugje uit rredironken of hij sloeg ach terover tegen dien grond. Men dacht eerst da.t het aan dronkenschap moest worden toegeschreven en trachtte hem overeind te helpen, doch were hij over zij n geheele lijf stijf en staarde hij met wiid) geopende oogen en mond we zenloos in het rond. Alle middelen om hem wecrer Dij zijn positiieiven, te brengen vermochten niets en te midden van die feestvreug de moest men den dood van Goen- toer-Mahdoe constate eren Het feest hield terstond op en tegen öerx uur 's nachts droeg men het lijk op een baar naar Djokja in die woning van zijn schoonvader. Den volgenden mor gen hadi de plechtige begrafenis plaats, voor zoover bekend zonder dat het lijk werd geschouwd. Gemengd Nieuws. Een autobomobiel op hol. Te Parijs is een automobiel „er van door gegaan". De berijder was even uitgestapt en tot zijn schrik zette het rijtuig zich eenige oogenblikken later van zelf in beweging, holde over het naburige plein waar het een paard omverwierp en stuitte eindelijk tegen dfen muur van een koffiehuis, na eeni ge tafeltjes en stoelen te hebben uit eengejaagd. Gelukkig waren er geen menschen aanwezig, zoodat het geval afliep enkel met wat materieele scha de. vooral aan het doorgegane rijtuig zelf. Nou kan je visch eten. 'De man riep het met een schorre schreeuwstem, duwende zijn wagen over de ongelijke bestrating van de Groote Wittenburgerstraat. Nou kan je visch eten", klonk het heesch „nou kan je visch eten en om aan te ge ven welke visch hij bedoelde, wisselde hij dat roepen af met het krijschen van „sjellevie, sjellevie De man werkte hard in het zweet zijns aanschijns, want in de eerste plaats was het weer plotseling omgeslagen en heerschte er een lauwe temperatuur, heel slecht passend bij 's mans duffelschen jek ker, houfante en bonten, waarmede moeder de vrouw hem had opgeknapt toen hij voor dag en dauw naar de vischmarkt moest om zijn inkoopen te- doen en dan schenen de menschen gisteren hardnekkig van plan te zijn. geen visch te koopen. Daar had je nou een wagen met schelvisch om van te watertanden, en nu wilde daar niemand aan ja, zoo heb je dagen in de week, den eenen <iag graag en den anderen traag, maai- de baas moest toch zien, dat hij z'n zoodje kwijtraakte, want met an-, slaand weer visch overhouden, dat is ,,niks gedaan". De venter schreeuwde dus nog eens zoo flink hij maar kon, dat je nu visch kon koopen, en al duwende keek hij naar alle deuren en vensters of hij ook een vrouwelijk wezen zag. Het was echter of de Groote Wit tenburgerstraat de statistiek wilde lo genstraffen, waarin beweerd wordt, dat er in Amsterdam bijna 30.000 wou wen meer zijn dan wij mannelijke in gezetenen. tellen. Er was geen vrouw te zien. Kinderen waren e,r en katten loerden op wat afval, hier en daar zat een oud mannetje een pijpje te roo- ken, mummelend voor zich heen, maar vrouwen, ho maar En als er zich een vertoonde, dan schonk ze den ijverigcil venter nog geen blik, tenzij ze hem even uitlachte om z"n bonten muts. Want zoo zijn vrouwen dacht, de koopman ze hebben misschien wel medelijden met een armen venter, maar o wee Als zij wat geks aan hem zien, dan is al het medelijden naar de maan. En hij gevoelde :t wel. z'n bonte muts was gek. Vooral zooals zij troonde op zijn wanne roode vollemaansgezicht, dat niet geheel wij was van lidteekens van pokken. En toch schreeuwde hij door, trach tend met armbewegingen de vrouwen te verlokken toch even aan de deur te komen. Eindelijk, ja. daar zag hij een vrouw tje. dat naar hem keek en belangstel ling toonde in zijn waar. Hij schoof met zijn handkar dadelijk naar haar toe en zette een gezicht als wilde hij haar ten huwelijk vragen. Hij veegde met zijn bouffante de zweetdroppels van 't voorhoofd, en be gon dadelijk met z'n heesche stem nog gcluidloozer door zijn neerveuse stem ming, zijn waar aan te prijzen En het. vrouwtje, pen oudje, met een strak gezichtje en een vast samengeknepen mondje, keurig netjes in haar zwarten iv,k eu katoenen jakje, een ouder wet seh rnutie on het grijzende haar niets geen vrouwtje om wat wijs te maken keek rnaar zwijgend toe naar de visch op de kar. naar de schelvis- schen met de verflenste oogen en de geopende hekken, net alsof de visschen naar lucht hapten. Oudvrouwtje zei geen woord ze keerde de visschen een voor een om, duwde op dien rug met haar spitsen voorvinger, tilde ze op bij den staart, legde ze weer neer, en telde zc op bij den kop, tot de koop man er kriebelig van werd en uitriep: „Menseh. geef eens een snreek, we spelen hier toch geen. stommetje onder den deken Oudvrouwtje keek den koopman met haar scherpe oogjes aan zei nog niets, bepaalde eindelijk haar keus, en zonder naar 's koonmans eisch te wagen, deed zij dadelijk een bod van zooveel stuivers. D" koopman viel omver, zoo als hij zeide zooveel stuivers zooveel kwart jes Hij riep alle straffen .des heme's over zich in, bezwoer zijn woorden bij de hoofden van al de wou welige le den zijner familie tot in den derden graad, hij knielde op straat, met zijn eene hand op zijn hart en. de andere in de hoogte gestoken, om de waarheid van zijn zeggen ingang te doen vinden dat hij de visch zoo goedkoop niet ge ven kon, maar als een godin der wra ke, onveranderlijk als de sphinx, bleef oud vrouwtje bij de kar staan, tellend1 haar stuivers uit een oude portemon- naie in de palm van haar hand wat bevend na al de jaren haars levens. Spijtig begreep de koopman, dat hier toegegeven moest worden en grienend ging hij op zijn hurken zitten, om de visch op een plankje schoon te maken. Grienend bleef hij betoogen, dat hij z'n eigen gezin benadeelde, en dat als het niet zoo laat was en het weer niet was omgeslagen, hij nooit., noooooil z'n visch zoo goedkoop verkocht zou. hebben. Aan zijn eenc zijde stond een poe,s kopjes te geven om wat afval, en aan zijn anderen kant stond een groote fik te kijken, wat hem toch zoo deed uitvaren. Eensklaps gaven het oude vrouwtje en de koopman tegelijk een schreeuw. Fik deed een onwelvoegelijk iets over 's mans mouw, over het plankje en over de visch. Een trap deed Fik jankend wegstuiven, en wip, was ook oud vrouwtje weg, verschanst achter haar onderdeur. Hier hei je je visch, moeder, riep de koopman. Vreet jij die zelf, vuilik, riep oud je boos terug. Wat, is het nou mijn schuld, krijschte de koopman weer. Heb ik liet soms gedaan jou leelijk oud ser pent. mot je mij dat nou lappe, nee. gekocht is gekocht hoor, anders haal ik er de politie hij. dat most mijn wijf wete as dat ik hier be... word doo» zoo'n ouwe heks. Zal ie je visch an- n emeu Zal je je deur opendoen? Maar oudje had kalm de bovendeur ook gesloten en hield zich schuil op de trap. De buren waren allang uitge- loopen en hoorden van het geval. Zij hieldien den koopman terug toen hij z'ri wraak op deur en glasruiten wilde koelen en drongen hem van het stoepje met geweld van een overmacht van tien tegen éen. De visch meenemen., dat v ik schreeuwde de koopman nog na, en hij sneed de schelvisch met woeden de gebaren in stukken en smeet die in de straatgoot voor liet stoepje van h.t oudje. ..Een doodval zal je erover doen", hikte hij tegen de-gesloten deur. En ten klaarde eensklaps zijn gelaat op. De wraak zou toch niét geheel uit blijven. Oud' wouwtje had hij haar haastigen terugtocht haar schaaltje laten staan, een aardig schaaltje met een gekarteld randje, net zoo'n schaal tje om midden op tafel te zetten. Wat zou zij het missen als zij het niet meer had. Reeds hief de koopman zijn groot, schoen op om met éen trap het schaal tje te verbrijzelen, toen er een ander denkbeeld door zijn hoofd schoot. Stuk had hij er ook niets aan, en met een vlugge beweging zette hij het op; zijn kar, dekte het met z'n vischzeil toe en schoof istil de buurt uit. 't Schaal tje was zijn buit. (De Telegraaf). Uit de Amerikaansche badplaatsen De dagen aan een zeestrand door gebracht zijn, vooral voor kinderen, ware feestdagen. In het buitenland, vooral in Amerika, wordt de kinder vreugde bovendien hier en daar nog door allerlei spelen verhoogd. Zulk een badplaats in Amerika is Asbury-Park fee Newj-YeJ-sey. Men ziet daar meer babies dan in eenige andere plaats aan zee. Elk jaar wordt daar een baby-show gehouden, een kind er-pair ad»e, waaraan meer dan 1000 kleine, heel kleine mensch- jes deelnemen. Talrijke prijzen wor den er uitgedeeld: voor de» mooiste, voor de aardigst gekleede, de zwaar ste, de best gevoede en de kalmste baby. Den dag na de baby-show" als de prijsuitdeeling plaats heeft, heeft de moeder gewoonlijk hoofd pijn, want niemand is eigenlijk te vreden. De moeders, wier kinderen geen prijs gekregen hebben, klagen over bevoorrechting, en zij, wier babies met een tweeden, derden of vierden prijs op de lijst staan, insgelijks en de moeders, wien het noodlot „ba- bies eerste klasse" in den schoot ge worpen heeft, verwonderen zich er over, hoe de andere mama's het in haar hoofd konden krijgen hare klei nen voor de show aan te geven en dat er zoovele ontevreden moeders zijn. De prijsrechters vluchten na de uitoefening van hun ambt zoo gauw mogelijk naar Philadelphia, een oude gewoonte naar men zegt. Nu en dan hebben er bij de prijsuitdeeling on aangename incidenten plaats en de papa's zijn al even gevaarlijk als de mama's. Zoo sprong bijv. een in zijn vadertrots beleedigde papa op het podium der jury, greep de prach tige waterkaraf, welke men als vier de prijs zijn spruit had toegedacht, en wierp die op den grond te pletter. „Mijn baby had den eersten moeten hebben" riep hij uit. De zomerverblijfplaaJts der groote kinderen is Saratoga, het Amerikaan- sche Spa genoemd, gelegen in het voorgebergte van de Adiroudags. Daar drinken sommigen de heilzame dranken, maar de meesten de niet heilzame, als Gire Tigg, Rickey's High Balls en hoe de andere Ameri- kaansche „dirinks" verder mogen heeten. Saratoga is in Augustus de rendiez-vous-plaats der groote en der goed-levende wereld van beiderlei ge- slachlt. van de beroepsspelers, book makers, politici en sportsmen van al lerlei kaliber. Oolt Saratoga heeft als bijna elke Amerikaansche plaats zijn Broadway, die des avonds, als de rennen, golf-, polo- en andere spe len voorbij zijn, in het helder licht der electrische lampen en van de dia manten sitraalt. Alleen de westzijde van dieze straait is echter „strictly fashionable", daar zijn de groolte hotels, die slechts zes weken in het jaar open zijn en daar om prijzen vragen, waarvoor een ge woon mensch roet ontzetting terug deinst. Zooveel geld als heden heeft nog geen seizoen naar het Ameri kaansche Spa gebracht. Men kan 's avonds op een afstand de edelgesteenten in het haar van de dames zien, die zonder hoed op Broadway wandelen en vele schoo- nen kunnen blijkbaar 's avonds niet alle diamanten, die zij hebben, dra- want reeds aan het ontbijt verschij nen zij met schitterende steenen. Hoe- wejl er dagelijks wedrennen plaats hebben, waarbij honderdduizenden verwed worden en ellcen nacht de roulette- en farospelen geopend zijn, kunnen velen oogenschijnlijk hun geld niet vlug genoeg kwijt worden, ter illustratie waarvan wij hier nog het feit meedeelen, dat de bekende beursspeculant en sportsman John W. Gates aan een kel'lnef een bank biljet van 50 dollar als fooi gegeven heeft. Straatatof. Twee nieuwe systemen van straatbe sproeiing treden in het hij zonder op den voorgrond.. Het eene wordt in California toegepast en bestaat in het twee- of driemaal 's jaars begieten der wegen met zware petroleum. Hiertoe wordt de petroleum tot 80 graden ver warmde en evenals water met sproei- tonnen ,die. voorzien zijn van een ver warmingstoestel en een toestel om de lucht eeni'gszins samen te drukken, ten einde het regelmatige en Krachtige, uitvloeien te bewerken, ronogevuerct. De ondernemers krijgen. 15 gulden per; ton of ongeveer 150 per kilometer een er straat van 5 meter breedte, en daar een liter petroleum daar te lande slechts 1 1/2 a 2 ets kost. kan men nagaan hoe betrekkeFRc weinig kostbaar deze handelwijze is. In den beginne vreesde men den reuk en voorts het nadeel dat er door zou worden teweeggebracht aan de caoutchouc-banden der rijtuigwielen en ook aan de kleeren der wandelaars; de ervaring heeft dievrees volstrekt niet bevestigd. In de volle lucht en in de zon verdwiint de reuk in eenige da gen volkomen en voorts is de reuk ge zond en d'e handen van rijwielen, rij tuigen enz. bleken volstrekt niets te lijden. In geen enkel opzicht heeft men zich te beklagen en het effect is volkomen...... er ïs geen stof meer, derhalve ook geen modder. Ofschoon tal van steden in Amerika dit stelsel dan ook volgen, wordt het elders nog niet toegepast, hoofdzakelijk wegens den te hoogen prijs der grondstof en daarom zijn ook proeven, hier en daar genomen, mislukt; omdat men te ge ringe hoeveelheden gebruikte. Weldra kwam men op grond van- onderscheidene waarnemingen en on derzoekingen, In Zuid-Frankrijk en Italië genomen, tot het denkbeeld, dat. kootteer een uitstekend middel is om het straatstof t/egen te gaan. De 'opper vlakte der straat wordtt er hard en vast djoor -en slijt daardoor moeielijk regenwater vloeit er over heen, zon der er in te dringen en er wordt_geen modder gevormd. De kleur wordt die van grauw zand en geen enkele reuk stüv*t er uit opjnoch menschen, noch kleeren, noch rijtuigen oncrervinden er eenigen last van. Voeg daarbij dat men niet zooveel water voor sproeien meer noodiv heeft, dan ziet men dat deze handelwijze ook een voordeelige zijn moet, te meer daar de grondstof goedkoop is (volgens berekening kost een meter oppervlak, met arbeidsloon enz., 5 cent). De proeven worden in het groot voortgezet en schijnen overal uitste kend te voldoen. Alleen heeft men bij groote warmte last van week worden en daarom maakt men bij de proeine- mingen crebruik van mengselen en on derscheidene soorten van teer en teer- olie. Zeker is het, dat men door het gebruik van -dergelijke vette, kleverige stoffen op dien goeden weg schijnt te zijn ,om het moeilijke vraagstuk der straatbesproeiiner tot oplossing te bren gen Want niet alleen de straten zijn bet .welke stofvrij dienen te worden toemaakt, doch ook pleinen voor scno- len. ziekenhuizen en fabrieken, kort om overal waar men het schoonmaken wil vergemakkelijken door het plavei sel "lad te maken, zal men er een soort goedkoop, gezond', ondoordringbaar en vrü sterk vernis in bedoelden zin op moeten aanbrengen. Waarschijnlijk zal men het stof ook langs de spoor- en tramwegen, op deze wijze, kunnen meester worden: trouwens in tal van plaatsen .ook in ons land. worden te genwoordig proeven genomen. 1 toongestelde voorwerpen bedraagt min stens 2,000.000 pond sterling. De interessantste en kostbaarste stuk ken van de meeste verzamelingen waren de werken van oud-Duitsch zilver, verza meld door den heer Gutmann en onlangs gekocht door mr. J. Pierpont Morgan voor een som van 150.000 pd. st. De ze ventig stukken waren dus gemiddeld per stuk met 2000 pd. st. betaald; sommi ge daarvan kunnen door twee uitge spreide handen bedekt worden. In deze collectie waar de onovertrof fen Duitsche zilversmeedkunst wordt tentoongespreid, is het zeer moeielijk te zeggen wat het beste stuk is. Ontwijfel baar zullen vele experts den palm toe kennen aan de groep Diana op een hert gezeten en drie honden staande bij de in ren opgeheven voorpooten van het het hert. Ofschoon de groep maar 15 in- ches hoog is, is de afwerking in de bij zonderheden volmaakt. De godin van de jacht zit in gratievolle houding en een halve maan op haar voorhoofd is bezèt met een grooten robijn en diamanten. De kop van het hert is beweegbaar; een van de honden is van goud en de andere zijn van zilver. De groep was oorspron kelijk zoo .gemaakt, dat zij,-door een ra derwerk voortbewogen, over een tafel kon voortrollen. Zij werd gemaakt in Augsburg in de zestiende eeuw en is 10.000 pd. st. waard. Dezelfde enorme som wordt genoemd als de waarde van een stuk uit hetzelf de kabinet en deel uitmakende van de zelfde collectie. Het is een likeur-kele- dertje in den vorm van een groot wijn vat. Een Bacchus zit schrijlings, over het vat, een drinkbeker hoog in de lucht houdend. De ton is versierd met prach tig klimmende wingerdranken en wordt gedragen door vier klimmende leeuwen. Nog is er een groote zilveren doos met zilveren toilet-artikelen, die eens toebe hoorde aan Frances Sewart, de beroem de schoonheid aan het Hof van Karei TI, welke dame in 't geheim was gehuwd met den Hertog van Richmond. Het stel werd geleend door mr. W. A. Baird, in wiens familie het reeds sedert lang be waard wordt. Het is samengesteld uit twee even groote cassetten en nog een kleiner casset met een speldenkussen er in. Verder zijn er groote en kleine doo- zen, twee flacons, twee borstels en een spiegel. De deksels en ruggen zijn met fijn uitgevoerde teekeningen versierd. Een sierlijk monogram F S. is in al de afzonderlijke stukken gegraveerd. Het zilveT draagt het merk van Vincent For tier Farmer General 167280. met de handteekening van den maker en een fleu-de lys. Een nog antieker stuk, zij het dan ook 'niet- van zoo groote historische waarde, is een groote bowl of soepterrien van geslagen zilver, die sedert onheugelijke tijden in Wemyss Castte is aanwezig geweest. Deze bowl moet volgens de ge schiedenis zijn geschonken door den ko ning van Noorwegen die in ongeveer 1290 regeerde, aan Michael of David Wemyss, een van de gezanten, die van Schotland naar Noorwegen gezonden werd om de dochter des konings te verge zellen, die in de geschiedenis bekend was als de „Vrome van Noorwegen" en die naar Engeland kwam om de bruid te worden van den oudsten zoon van Edward I. De geschiedenis verhaalt, dat de vermoeienissen te groot waren voor het meisje en dat zij op zee stierf in 't gezicht van de Engelsche kust. Deze bowl doet op 't eerste gezicht aan een bak van slecht geslagen tin denken, maar een nader onderzoek toont aan, dat zilversmeden uit dien tijd toch niet geheel van artistieke inspiratie ontbloot waren. Het grootste stuk van zilver in de ver zameling is een enorme wijnroemer door den hertog v.an Portland geleend. Hij is 3 voet 6 inch lang, bij 2 voet 2 inch breedte. Hij rust horizontaal met de opening naar boven op een voetstuk van massief zilver. Nog merkwaardiger voorbeelden van Neurenburgsche en Augsburgsche kunst zijn-, een stuk zilver, voorstellende Es ther voor Ahasverus, een Romeinsch krijgsman te paard, een voorstelling van een overwinning van Karei de Groote. Antiek zilver. In St. James's Court te Londen is ter gelegenheid van de kroning een tentoon stelling gehouden, van oud zilver en mo derne juweelen. De waarde van de ten- We Sj»©tvogeï iis Sist Mmih©ï*ss- jtisch Weekblad §aiet Illustraties, idat wij gs'atisl IsEendeii aan «me_ ^Cteabon neerdenu Idle per week l©.; 1 Cents betalen. Uit de Arbeiderswerek! BUITENLAND. Niet alleen wordt in de Yereenigde Staten de gevolgen van de werkstaking in de kolen-industrie hevig gevoeld (zie ons desbetreffend artikel daarover) doch ook in Frankrijk wordt die industrie door de staking ernstig bedreigd. De „Temps'' geeft cijfers. Wij zien daaruit dat het verbruik in dat land van 1896 1901 is gestegen van 40 tot 46.5 millioen tonnen, en dat de productie slechts van 29.2 tot 32.8 is vooruitgegaan, zoodat nog ruime invoer vooral uit Engeland en België noodig is in 1900 14 millioen ton. Er zijn in Frankrijk ongeveer 170.000 mijnwerkers, waaronder 5700 vrouwen en 4500 kinderen van 13—16 jaar. De helft vindt men in de beide noordelijke de partementen Nord en Pas-de-Calais, De kosten zijn in 1900 overal gestegen; aan loonen werd in 1900 216 millioen francs uitbetaald, 22 meer dan in 1899, gemid deld 1333 fres. per jaar. De slotsom is dat de productie minder snel stijgt dan in andere landen; zij daalt in de laatste jaren per werkman, tegelijk met het verbruik, vooral wegens de crisis mij de metaal-nijverheid. De verkoopprijzen zijn echter gestegen. De berichten uit de verschillende mijn- distrioten luiden als volgt: Te Carmaux is de staking volkomen en Van de 1 mijnwerkers is geen enkele in de putten afgedaald, ook de verkoop van steen kool door de maatschappij is gestopt. Uit Saint Etienne zijn 2000 stakers naar St. Chamond vertrokken om de mijnwerkers daar te bewegen het werk neer te leg gen. De prefect van het Pas-de-Calais heeft een verbod uitgevaardigd om volks verzamelingen in de arrondissementen Béthune en Arros te houden; in het noor den breidt de beweging zich sterk uit; te Azincourt is reeds overal het werk neergelegd, terwijl te Denaïn heden de ■staldng ingaat. Donderdag werd de ar beid gestaakt in de mijnen van Albi en Gagnac. Tn het Loire bekken berekent men het cijfer der stakers op 85 pet. van dat van alle arbeiders: de meeste mijn putten zijn door soldaten bezet en in Lachand zijn talrijke versterkingen aan gekomen. Een ingewijde gaf de verzekering, dat de stakers reeds jaren lang zich op de zen strijd hebben voorbereid en voor raadschuren hadden ingericht met groo te hoeveelheden aardappelen, en snij- boonen, zelfs met gezouten ganzen- vieesch; de geldreserven waren groot genoeg om het benoodigde brood en kleedingstukken te koopen luidde de verzekering. Tegenover dit alles zijn de voorzorgs maatregelen der regeermg zeer krachtig en uitgebreid en voortdurend worden sterke troepenafdeelingen naar de meest bedreigde punten gezonden; er hadden reeds botsingen plaats, evenwel nog geen ernstige. op ZONDAG 12 Oct. 1902. to HAARLEM. Groote Kerk. Voorin. 10 ure, Barbas. Avondmaal, 's Avonds 6 uur, Van Paassen. Dankzegging. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Veen. J anskerk. Voorm. 10 ure, Swaan. Bakenesserkerk. Voorat. 10 uur, Van Lennep. Avondmaal. Eglise Wallonne. Voorm. 10 1/2 ure, Mons. S. Debrij, pasteur a Amsterdam. Gereformeerde Kerken. Ged. Oudegracht. Voorm. 10 ure, Mulder. 's Avonds 5 1/2 ure, Mulder. Klein Heiligland. 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 1/2 uur, Tibben. Zuiderstraat. Voorm. 10 ure, Schotel. 's Avonds 5 1/2 ure, Dezelfde. Ridderstraat. Voorm. 10 ure, Ringnalda. 's Avonds 6 ure, Ringnalda. Ev. Lutherscke kerk. Voorm. 10 uur, Geen dienst. Nam. 1 ure, Zondagschool (Nassau- laan). Doopsgezinae Kerk. Voorm. 10 ure, Jo. de Vries. Remonstrantsch-Gereformeerden. Voorm. 10 ure, Ds. H. van Assendedft, Rem. pred. te Dokkum, Kerk der Broeder-Gemeente. Voorm. 10 ure, de Blocq v. Scheltinga, HEEMSTEDE. Voorm. 10 ure, de heer Zeegers, Direc teur van Meer en Bosch. HOÜTKIJK EN POLANEN. Voorm. 10 uur, de heer Fruijt, Godsdienstonderwijzer te Amsterdam. SPAARNDAM. Voorm. 10 ure, Baljon. ZANDVOORT Voonn. 10 uur, G. Hulsman. IJMUIDEN. Voorm. 10 uur. Van Paassen, H. Avondmaal, 's Avonds 6 uur, J. de Vries. Apostolische Zemdinggemeente. Voorm. 10 ure. Stoom vaar tDeri uh ten. Het stoomschip Prinses Amalia, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 9 Oct. van Genua. Het stoomschip Oranje Nassau, van Paramaribo naar Amsterdam, arriveer de 10 Oct. te Havre. Het dubbelschroefstoomschip Rijndam van de Holland—Amerika Lijn, van Rot terdam naar Newyork, passeerde 10 Oct. des nam. 12 uur 15 min. Lizard. Burgerlijke Stand. ZANDVOORT. Jb. Draijer en M. Breeuwes. Bevallen: S. van der Plas—Bakhuizen, d. Overleden: Ph. A. Bakkenhoven 3 m. en W. .1. Zonneveld, 4 m. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerlc alhier, op Dinsdag 14 Oct. 1902, des namiddags van 1 tot 2 uur, door den heer W. EZER- MAN. PROGRAMMA. 1. Einleitung und Doppelfuge, van L. Boslet. 2. Largo, van Handel. 3. Sonate No. 2, van Mendelssohn. 4. Fluit Concert le deel, van Rinck. 5. Aria: Stabat Mater, van Rossini. A #i vertentlën. RAARLEMSCHE SSarakver^enijriiris: FIRMA Teding vanBerkiiout&de Clercq HaarlemHillegom. De Depótrente is met ingang van '20 Augustus 1902; Depót dagelijks opeischbaar '2'/, pet. voor een maand 3 op prolongatie-voor waarden prolongatie-koers. voor een jaar, in bewij zen van coupons voor zien3 pet. Te Haarlem: Speciale Inrichting voor afzonderlijke berging van waar den in de ijzeren Lokettenkast in hare brandvrije kluis. HOLLANDSCHK Crediet- en Deposito-Bank, MEES RITSEMA, Haarlem. [Jmniden. Rente-Oepèt De rente zonder opzegging (Cheque-rekening) 2 °/0 De rente met 3 dagen op- zegging 2'/, 1 maand vast prolongatiekoers. 1 jaar vast 31/, pCt. Eiïecten, Coupons, Prolongatiën, Vreemd geld, Wissels, Discontee ringen, Reis wissels. Bewaarinrichting. Lokettenkast. Kantoor voor Vaste Goederen, üssiiFaiiüii! üi itfpii!* l W. ÖEÖSTE, Ged. önde GraeM 18. Brsnd-, GUs-, IsöraaJt- 'l'ran- sportYarakavtag. Cerr. ft. Bel Seaoaaeia^», /■■-jeetigO.teAjzjstftrdaHi. Oranje-Nassau- Hypotheekbank, 's-Gravenhage. Agenten te Haarlem; de Heeren Van Vloten Ds Vries B K l Nieuwe Groenmarkt 5. Friescb-GroDingsclie Hypotheekbank, Gevestigd te Groninger Geplaatst Maatscb. Kapitaal 1.500.000. Reserves 157.112.32. Tot nadere aankondiging zijn verkrijgbaar ten Kantore der H o 1- landscbe Crediet- en De posit o-13 ank, directie de Heeren MEES RITSEMA te Haarlem: de 4 °/0 Pandbrieven k 100'/, °/0 bij wie tevens de coupons betaal baar zijn. De Directie, Mr. R. P. DORHOUT MEES. Mr. P. B. J. REELING BROUWER. De Noord- en Zuid- Hollandsere Bank voorh. Westerkappel Hoofd. Groote Houtstraat 9.3, neemt gelden a deposito: met 3 dagen opzeggen 2 met 8 dagen opzeggen 3 °/0 v. 1 maand vast prolongatie-koers, voor een jaar vast ^in bewijzen van coupons voorzien) 4 Hollandsche gevestigd te Haarlem, Jansweg 42. De Bank verstrekt gelden tot elk bedrag (minimum 5Ö0 gulden) on der persoonlijken of zakeiijken waarborg en bet sluiten van een polis van Levensverzekering van gelijk bedrag. Ouvenvoordestraat 14, belast zich met den In- en Ver koop van Eiïecten, bet Verzilveren van Coupons, wisselt Vreemde Munt en bankpapier. Prolongatiën, Wissels enz. enz. Algemeene Nederlandsche Credietbank te 's-Gravenhage. Directeuren: Mr. N. A M. VAN AKEN en Mr. A. C. MAASGEESTERANUS. Verleent credieten op korten ter mijn onder borgtocht aan Nering doenden, Industriëlen, Landbou wers enz. Hoofd-vertegenwoordiger voor Haarlem en Omstreken Mr. II. Ph. 't HOOFT, Groote Houtstraat 64«

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 6