NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. e Jaargang Donderdag 16 October 1902. Mo. :i920 HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een 'Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden 0.37 de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIËN Van 15 regel# 50 Ots.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regeL Bnream: Gebouw Het Spaame, Zuiller Kuiten Spa,1 rile No. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. jDit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G, Li DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., 3P** Faubourg Monvnuxrtre. Dit nummer bestaat tilt zes bladzijden. Haanem's Dagblad van 16 Oct. bevat o. a. De Boerengeneraals in Frank rijk, Dnitschland en de Boeren, Rusland en Finland, Nog goedaf- geloopen, Ben Viljoen's Boek, De Begrooting in de Afdeelingeu, Gemeenteraad. Buitenlandsch Nieuws Zuid-Alrika. Dicht hij Windsorton, noordelijk van Kimberley, Kaap-Kolon'Le, is een nieu we diamantmijn ontdekt. Vele gravers ziin er reeds heen getogen. De gevon den diamanten zijn van een prachtige hoedanigheid. Twee wogen 106 en 12n karaat. De gemiddelde waarde is hou derd shilling per karaat. De Petit Bleu meldt, dat in Trans vaal de Engelsclie agents-provocateurs weer bezig zijn. Een verordening luid de dat ue Boeren alleen aan de mi litairen voer mogen verRoopen. Een paar Boeren verkochten voer aan een particulier en werden gevangen geno men. Zij hadden aan een Engelschen beambte van politie voer verkocht. In de Kaapsche wetgevende verga dering is de artikelsgewijze behande ling van het wetsontwerp om 1,250,000 p. st. te leenen voor schadeloosstel ling afgeloopen. Uit dat geld zal eerst de schade betaald worden aan Kape naars, die niet, en dan aan Kapenaars, die wel aan hoogverraad schuldig staan. Geen Veroordeelde rebellen krij gen vergoeding voor schade, veroor zaakt voordat zij gevangen genomen of zich overgegeven hadden, of als zij tweemaal rebellie hebben gepleegd. Alle veroordeelde rebellen krijgen ver goeding voor gerequireerde onroerend© goederen. Deze laatste bepaling werd dloor de loyalisten hevig bestreden, als „de kroon op rebellie." Het artikel werd echter met 44 tegen 23 steramen aangenomen. D© regeerrng stemde voor. Men seint uit Bloemfontein, dat er in de Vrijstaatsche concentratiekam pen nog 16.000 meuschen zijn, tegen 31.000 op het einde van den oorlog; maar van die teruggekeerde krijgsge vangenen zijn er inmiddels velen in de kampen opgenomen. De kampen te Oost-Londen, Norvals. pont en Uitenhage zijn opgeheven. Wekelijks gaan er nu tusschen de 1000 1300 uit de kampen weg. Öok de Kafferkampen verminderen van bevolking. In het district Tha- banchu is aan Kaffers 9000 p. st. scha devergoeding betaald, in Winhurg 10,000 p. st. Frankrijk. Tot politieke manifestaties heeft de komst der Boerengeneraals tot nog toe geen aanleiding gegeven. Dat willen trouwens, zooals men weet. de generaals nüet, doch bij een licht ontvlambaar volk als het Fran- sche zouden die volstrekt geen wonder zijn. Wel droegen alle ovaties die men den generaals bracht, een sterk ge prononceerd Boeren-gezind karakter; zij werden levendig toegejuicht en wanneer ze bijv. dingen zeiden als „geheel Zuid-Afrika is verwoest en vernietigd Het cijfer der verliezen be loopt anderhalf milliard francs en men biedt ons aan 75 millioen franos. Wij doen een beroep op de tusschenkomst van het geld", dan breekt een onstui mig applaus los en hoort men aan 't. adres van Engeland het eigenaardige hou i hou brullen. Ten stadhuize werden de generaals gisterenmiddag toegesproken door I.e- mennet, ondervoorzitter van den ge meenteraad. Daarna gingen zij naar hun hotel dat zij te kwart over acht weer verlieten om 'in het Nouveau Thé- atre een conferentie b te wonen waar zij gesproken hebben In de Fransche Kamer diende de mi nister Rouvier de begrooting voor 1903 in. De urgentie van het voorstel van Basly betreffende pensioenverzekering voor werklieden, werd zonder stem ming aangenomen. Baudry d'Asson kwam met een voor stel om het ministerie te stellen in staat van beschuldiging. (De rechter zijde roeptZeer goed de linkerzijde lacht). Baudry beschuldigt de regee ring de wet geschonden te hebben door het sluiten van de geeistelijke scholen. Hij vroeg dat zijn voorstel onmiddellijk behandeld zou worden, hetgeen met 414 tegen 53 stemmen werd geweigerd. Baudry riep daarop „Yive la liberté quand même 1" De Kamer besloot onmiddellijk de in- terpellatie-Aynard over de sluiting der geestelijke scholen te behandelen. Aynard zei dat hij wist dat de meer derheid de regeering zal bijvallen, maar wij willen het recht en de vrij heid verdedigen. De uitvoering der decreten was slechts de eerste schrede naar de totale onderdrukking van de vrijheid van godsdienstig onderwijs (De uiterste linkerzijde roept: ja, ja!) Sinds de Terreur heeft men het nooit beleefd dat 2500 scholen tegelijk wer den gesloten bij ukase. Na Aynard nam graaf De Mun het woord en verklaarde dat de minister president niet het recht had de scholen te sluiten en den eigendom te schen den. Hij verweet Combes, het leger te hebben gebruikt voor een werk, waarvoor het niet gemaakt was. De verdere beraadslaging werd be pa aid op Donderdag. Duitschlaud. Naar het „Berl. Tageblatt" berichtte, was het niet uitgesloten dat het departe ment van buitenlandsche zaken een au- di en tie-aanvraag der Boeren welke langs onmiddellijken weg werd gedaan, aan den Keizer zou voorleggen. Van ver trouwbare zijde verneemt Wolff's Bu reau echter, dat dit bericht misleidfend en ongegrond is. De quaestie van de ont vangst der Boerengeneraals door den Keizer is, zooals de „Nordd. Allg. Ztg." reeds vroeger constateerde, in negatie ven zin beslist en afgedaan. Intusschen zijn e<r vreemde dingen gebeurd in Berlijn. De ondernemer; der reclame-zuilen in de stad weige ren biljetten te laten opplakken, van wege het Boeren-comiité. Dit comité heeft zich tot dien politie-president ge wend, die ver-klaarde daaraan niets te kunnen doen. Merkwaardigerwijze wordt van de Berlijnsche pers zoo goed als geen verzet tegen deze houding aangetee- kend. Slechts enkele, bladen, o.a. de1 Reichsbote, maken de opmerking, dat- deze houding der politie overal een onaangename verrassing moet teweeg brengen. De meeste, en daaronder de meest, verspreide plaatselijke bladen, doen er het zwijgen toe, of nemen er maar terloops notitie van. Wie de za ken goed waarneemt, ziet uit deze en andere kleinigheden duidelijk/hoezeer luit bezoek, van de generaals der regee ring onaangenaam is geworden, nu 't plan eener audiëntie bij den Keizer ge faald heeft en ook hoe de geheele pers voor zoover zij aan den officieusen leiband loopt, maarliefst, door de zaak dood te zwijgen, zichzelf en de regee ring uit die nare kwestie zou willen verlossen. Naar aanleiding van een bericht, dat te Parijs een eerewacht van cavalerie de generaals begeleidde bij hun in tocht, merkt een oppositieblad sarcas tisch op ..Hier te Berlijn zal wel be reden politie als escorte dienen". Om deze ironie goed te begrijpen, moet men weten, dat de Berlijner de here den politie bij zulke gelegenheden be schouwt ais een teeken, dat de politie kras optreedt. Oostenr ij k-Hon gary e. De Weensche Christen-socialisten ondernamen Zondag, onder leiding van burgemeester Lueger een tocht naar de Oostenrijksclie stad Sankt Pol- ten, om daar een demonstratie te hou den en den clericalen oud-burgemees ter van So,nkt Pölten, Wohlmayer, tot Landdag-candidaat te proclameeren. De bevolking dezer stad, die voor het grootste gedeelte liberaal en Duitsch nationaal is, was niet gesteld op deze demonstratie en christen-optocht, is Morgens vroeg waren uit Weenen. en naburige steden liberalen, Duitsch-na. tionalen en sociaal-democraten geko men om de bevolking te versterken. In vijf extra-treinen kwamen de 300) man sterke christen-socialisten. Toen Lueger verscheen, werd hij begroet met uitroepen als „Weg met Lueger Weg met de Christen-socialisten De öetoogeais werden door de politie naar inm vergaderlokaal buiten de stad ge bracht. Na afloop dier vergadering zou de ommegang plaats hebben door de straten. Maar de Burgemeester van Sankt Pölter verbood dit, om relletjes te voorkomen. Politie, gendarmerie en infanterie wezen den Christen-socialis ten den weg om de stad Servië. De Neue Freie Presse verneemt uit Belgrado, dat het kabinet, na den Zo- dag te Nisj gehouden ministerraad, den Koning gisteren zijn ontslag heeft aangeboden. Zwitserland. Het blijkt thans dat de letterzetters Zaterdagavond besloten hadd&n we der aan het werk te gaan. Zondag volgde een vergadering van staken de vakvereenigingen, waarin voorge steld werd weder aan het werk te gaan. De trambeambten zelve dron gen hierop aan, omdat het tegen den winter niet aanging 20.000 arbeiders buiten verdienste te houden om 300 trambeambten te steunen. De beweging te Genèrve blijkt nu reeds van invloed Ite zijn op de poli tieke verhoudingen. De radicaal-so- ciaail-demiocratische alliantiq zal reeds bij de aan de orde zijnde ver kiezing voor den Nationalen Raad worden opgegeven, omdat de radica len ontstemd zijn over het optreden van de sociaal-democraten bij de sta king, en de sociaal-democraten den radicalen hun onithouding in diezen strijd kwalijk nemen. Voor het eerst zullen de sociaal-democraten nu met een eigen candidaten-lijst in 't vuur komen. Bovendien heeft de sociaal democratische partij (te Genève reeds nu uitgesproken dat haar vertegen woordiger in de kantonnale regee ring, de heer Thiébaud, dient af te treden, omdat hij zich niet verzet heeft tegen de strenge militaire maat regelen, en evtenmin getracht heeft de belangen van zijn partij te behar tigen. De heer Thiébaud heeft echter verklaard, dat hij geen reden ziet om uit de regeering te Itreden; men wil hem nu bannen uit de partij. De bekende sociaal-democratische leider, arbeids-secretaris Sigg, zal ge vangenisstraf moeten ondergaan, om dat hij geweigerd heeft als dienst plichtige gevolg te geven aan den oproep, om onder de wapenen (te ko men ter bewaring van de orde te Ge nève. In tal van Zwitsersche steden zijn protestvergadleringen gehouden tegen het optreden van de troepen bij de algemeene werkstaking. Bulgarije Den6en October is voor het Hof van Appel te Salonika het. proces behan deld tegen 28 Bulgaren, beklaagd we gens het begaan van politieke mis drijven. Tien werden veroordeeld! tot levenslange detenties zeven tot vijf jaar gevangenisstraf, terwijl er elf werden vrijgesproken. Den 8en October veroordeelde het ze Ifde^Hof vier Bulgaren tot levens lange verbanning. Tnrkije. Volgens een Weensch blad schrijft de sultan van Turkije thans zijn „me. moires", die dadelijk na zijn ciooci zul len verschijnen, en een enorme sen satie verwekken. Want die sultan, om zïch te wreken op den druk op hem uitgeoefend, zal alle intriges bekend maken, welke de vreemde mogendhe den in den loop d'er jaren gebruiKten. Veuezuela. De Regeering van Venezuela heeft de hoofdstad overgebraent van Caracas naar Losteques. Men meldt dat pre sident Castro omsingeld is door het leger van Matos. De toestand is ern stig. Een telegram uit Puerto-Cabello (Ve nezuela) meldt, d'at volgens een offi cieel bericht de regeeringstroepen de overwinning hebben behaald in een gevecht bij La Victoria. Rusland De Finnen hebben besloten, twee weken voor het sluiten van den Landdag een adres aan de regeering te Petersburg te laten overhandigen waarin, uit naam van het geheele Finsche volk, gevraagd wordt om de bepalingen van het manifest van Fe bruari 1899 betreffende de nieuwe wetten voor Finland, te beperken, en de dagteekening van invoer van het Russisch bij de bestuursinstellin gen uit te stellen; voorts weder af zonderlijke Finsche regimenten op te richten, waartegenover een derde ge deelte van de Finsche miliciens in het Russische leger zou dienen. Stadsnieuws. Haarlem, 15 Oct. 1902. Be Begrooting in de afdeelingen In ons vorig nummer is reeds het voor naamste. meegedeeld uit de rapporten van de beraadslagingen in de afdeelin gen over de gemeentebegroting. Merkwaardig is het, dat in de drie af deelingen over 't algemeen verschillen de onderwerpen zijn behandeld. Dit zal wel hieraan liggen, dat afd. II en III op denzelfden dag hebben vergaderd. Afd. I vergaderde weliswaar twee dagen vroeger, maar de daar gevoerde discus sies waren van weinig belang. In deze afdeeling werd gevraagd of er aan opleidingsscholen betaling voor leermiddelen wordt geëischt. Dat op die vraag een antwoord gekomen is blijkt niet. Trouwens dat komt meer voor. Telkens lezen we in de rapporten, dat een of meer leden vragen, maar of ze antwoord krijgen lezen we niet. Intusschen kunnen wij de vraag zelf wel beantwoorden. Op de opleidings school van den heer I-Iubregtse krijgen de leerlingen de schoolbehoeften, op die van den heer Brouwer moeten ze die meebrengen, derhalve zelf betalen. Dit is de toestand, waar al lang de ouders met verwondering .tegen aankij ken. Misschien zullen we nu den sleutel van het raadsel te zien krijgen. Overigens verheugt geen van de scho len zich in zoo groote belangstelling als de meisjesschool voor Middelbaar Onder wijs. De een wil er evenredig school geld heffen, een ander haar brengen on der het Lager Onderwijs, een derde de school vervormen in eene voor M. U. O., een ander blijkbaar het gezanik moe, wil de heele school opheffen. Het hoofd van de school, mej. Farret, die nog maar zoo kort in functie is, zal den kelijk die algemeene belangstelling maar half aardig vinden en liever willen, dat men haar voorloopig eens rustig haar gang laat gaan. Natuurlijk werd er ook gesproken over Zondagsrust. Een van de leden wou het sproeien op dien dag achterwege laten, om aan de sproeiers Zondagsrust te kun nen geven. Wie zou het hun niet graag gunnen? Maar weegt het ontbreken van de Zondagsrust van enkelen gedurende een paar uur, op tegen het bezwaar, dat. dan duizende wandelaars maar stof moe ten slikken? Hier wordt de grens van de prak tijk- overschreden en komen we op 't wijde veld der theorie. Daarop raakt naar het schijnt ook de financieele Commissie verdwaald, waar zij aan de Hooge Regeering wil verzoeken om een tege moetkoming in de hooge kosten van 't lager onderwijs. Bedoeld wordt natuur lijk een extra1 tegemoetkoming boven de bestaande. Maar boe zal de Regee ring daaraan kunnen denken, waar het overal in den lande o.a. de hooge kosten van het onderwijs zijn, die de begroo tingen der gemeenten bezwaren? Er zal kwalijk voor Haarlem een uitzondering gemaakt kunnen worden. Het heele gemeentelijke belastingstel sel deugt niet, daar zit de fout. Dat blijkt o.a. hieruit, dat er een derde klerk aan 't politiebureau noodig is omdat er zoo veel werkzaamheden voor de justitie ge daan moeten worden, voor de justitie die Rijkszaak is. En zoo zijn er tal van posten en er komen er voortdurend meer! De verhooging der jaarwedden van burgemeester, secretaris en wethouders lkimt weer opnieuw ter sprake. Niet on aardig gronden sommige leden hun be zwaar tegen verhooging van 's burge meesters jaarwedde hierop, dat de ge meente geen invloed heeft op zijn benoe ming. Zij wenschen ook die van de wet houders onveranderd te laten, omdat voor de tegenwoordige bezoldiging blijkbaar geschikte personen te vinden zijn. Deze motiveering is daarom zoo in teressant, omdat ze naar we vermoeden, afkomstig is van Raadsleden, die in de vergaderingen veelal de meeste opposi tie voeren. Maar het interessantste debat staat te wachten over de uitbreiding van het po litiecorps. Dat die noodig is betwijfelt niemand, maar de vraag is hoever men zal gaan. Twintig agenten meer vinden sommigen veel. En in verband daarmee verdient het de aandacht, dat in de twee de afdeeling ernstig is gesproken over een Raadscommissie, die onderzoeken zou op welke mander een betere inrich ting en regeling van den dienst is te verkrijgen. Zal de Burgemeester daarop ingaan? Wij betwijfelen het. Als de Raad de poli tie niet goed ingericht vindt kan hij de gelden voor uitbreiding daarvan weige ren. Maar invloed op die inrichting zelf uitoefenen kan hij niet. Merkwaardig is het, dat in twee van de afdeelingen de wenschelijkheid van de openbaarmaking der kohieren van de gemeentelijke inkomstenbelasting is be toogd. En niet minder merkwaardig, dat uit geen der rapporten blijkt, dat er ge sproken is over het openbaar slachthuis. A.s. Zondag zal de schietver- eeniging „Bloemendaal's Commando", haar jaarlijksche onderlinge schietwed strijd houden op de militaire schietbaan in de duinen onder Overveen. Voor deze wedstrijd zijn een fraaie me daille en kunstvoorwerpen uitgeloofd. Te beginnen 21 October a.s. zullen een 12tal leerlingen van de school van den heer J. A. B. Saeijs aan het Molenpad alhier, des middags ten 1 ure, les ont vangen in vrije- en orde-oefeningen en werktuigen, onder leiding van den heer •J. A. v. d. Boom, onderwijzer aan de Rijks-leerschool aan het Keizerrrijk, in welks school de lessen gegeven zullen worden. A.s. Zaterdagavond te 9 ure houdt de schietvereeniging „Voor Vader land en Koning" alhier, met eenige af deelingen van de Nederiandsche Weer- baarheidsvereeniging een velddienst in de omstreken van Velsen. Jongelings-Vereeniging. Naar wij vernemen zijn door de bouwcommis sie der Haarl. Jongel.-Vereen. stappen gedaan om een verzoek aan den Raad te richten om een gedeelte van den grond aan de Raamsingel in erfpacht te krijgen, om hier een eigen grooter ge bouw te stichten, waaraan reeds lang groote behoefte is. Een g o e'd voorschrift. Bij de Holl. IJz. Spoorweg-Maatschappij is thans voorgeschreven dat zoo voor 3e kl. reizigers van de tweede klasse moet worden gebruik gemaakt, de reizigers die zich in die compartimenten bevinden moeten worden uitgenoodigd om plaats te nemen in de eerste klasse. De afdeeling Haarlem van den Nederlandschen Protestantenbond vergadert Vrijdag 17 October in het Bondsgebouw. De agendia bevat de volgende pun ten: 1. Rekening en verantwoording van den penningmeester der afdeeling en van de commissiën voor zoover ze re- kenplichtig zijn. 2. Verslag van den •ecretails. 3. Behandeling van den be schrijvingsbrief en benoeming van een afgevaardigde naar di© algemeene vergad'erin 4. Verkiezing van be stuursleden en van leden der commis siën. 5. Voorstel van het bestuur tot uitloting van 6 aandeelen der rentö- looze leening. 6. Mededeeling der com missie voor godsdienstonderwijs. Mr. P. J. Troelstra. Het maand blad de Gulden Winckel" bevat een schets van mr. P. J. Troelstra als journalist met portret. Het artikel is van de hand des heeren A.Moresko. Het eindigt aldus: Troelstra behoort tot die figuren, welke niemand onverschillig laten. Hij is een hartstochtelijk strijder, die bij den één vurige sympathie bij den an der feilen haat verwekt, maar zoowel tegenstanders als geestverwanten met ontzag vervult voor zijne groote ga- v«n. Middernachtzending. Door de Ned Middemachtzending-vereenL ging zal binnenkort eene openbare ver gadering worden gehouden. Als spre kers zijn uitgenoodigd dr. Frederik van Eeden. uit Bussum, en dr. J. Lam- merts van Bueren, predikant te Rot terdam. Bazar. Binnenkort zal ten behoeve der Groen-van-Prinsterer-school een bazar worden gehouden, waarschijn- ]':k in het Brongebouw. Brandje. Hedennacht is met eenige emmers water gebluscht een klein bin nenbrandje in den kruidenierswinkel in de Coornhertstraat. Gevonden voorwerpen: Een groen lederen sigarenkoker. Een zilveren armband. Een witte kinderzak, waarin een paar roodwollen kinderhand schoenen. Een handwagen. Gevallen: Eene 79jarige vrouw is van een vrij hooge stijle trap gevallen, tengevolge waarvan zij eene belangrijke wonde aan het hoofd bekwam. Overbrenging naar het gasthuis werd noodzakelijk geacht. Nederland en Oranje. Het nieu we bestuurslid, de heer J. W. Florijn, is aangewezen tot tweeden voorzitter. Eerste voorzitter is de heer H. Leene. Militair Tehuis. Binnenkort zal het Militair Tehuis op den Jansweg wor den verbouwd. Het nieuwe lokaal zal zoo worden ingericht, dat er ook enkele zaaltjes, geschikt voor het houden van vergaderingen, vrij komen. Ons electrisch licht. Dinsdag avond te ruim elf uur gingen eensklaps de electrische booglampen in de Groote Houtstraat tusschen het Verwulft en de woning van den heer Langeveld uit, of begonnen te flikkeren, waardoor dat ge deelte van de Groote Houtstraat in duis ter werd gehuld. De overige bleven doorbranden, waar door het contrast nog grooter werd. De flikkerende booglampen maakten een klepperend leven. De directie der Lichtfabrieken werd te lefonisch met de storing in kennis ge steld, zoodat hedenavond het licht wel weder'in orde zal zijn. Pin g-P o n g. Naar wij uit goe den bron vernemen, zal de Ping- Pong-wedstrijd niet op 21 Dec., zoo als wij aanvankelijk meldden, wor den gehouden, doch op Zondag 7 De cember in de groote zaal van het Brongebouw. Wij hopen onze lezera nog bet een en ander over dezen wed strijd te kunnen berichten. Bij vonnis van de Arron- dissements Recbltbank alhier d.d. 14 October 1902 is in staat van faillisse ment verklaard Dirk Stor Dz., winke lier in klruidenierswarlen te Assen delft. Rechter-commissarts jhr. mr. R. de Mareez van Swinderen. Coöp. vereeniging „De cdöperatievie Haarlemsche Bouwers- bond," In de Staats-Courant van heden- No. 241, vinden wij de statu ten van bovengenoemde vereeniging, welke koninklijk zijn goedgekeurd. Deze vereeniging stelt zich ten doel, aan de arbeiders in de onderneming een billijk vast loon, aan het kapi taal eene billijke vaste rente te ge ven. Nog goed afgeloopen. Dikwijls komt het voor, dat perso nen in roeivaartuigen, zoodra een stoomboot met eenige sleiepvaartui- gen hen voorbij vaart, moeite doen om zich aan het achterste vaartuig vast te klampen en zoodoende koste loos en vrij vlug hun tocht voort te zetten. De verleiding is dan ook groo|t, maar dat neemt niet weg, dat aan de andere zijde ook het gevaar zeer groot is. Dat ondervond Dins dagmiddag de schipper F. Harten dorp van Spaarndam. Met zijn roei boot op het Noorder-Spaarne in dd richting van Haarlem varende, voer hem de stoomboot „MaTgaretha" met twee sleepschuSten voorbij. Direct stelde Hartendorp alle pogingen in het werk om hot laatste schip te grij pen en vast te houden. Dit gelukte hem aanvankelijk, doch zijn ranke vaartuigje schepte daarbij zooveel water, dat hij weldra weder genood zaakt was de schuit los te laten Maar nu kon het roeibootje het ge wicht van den man en van het vele water dat het geschept had, niet meer dragen, en begon te zinken. Binnen eenige seconden lag Hartendorp, die niet kon zwemmen, dan ook in het ruime sop te spartelen, luidkeels om hulp roepende. Gelukkig kwam deze spoedig opdagen, want de schipper van het laatste sleepvaartuig J. van

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1