NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Het Huis onder Se Zee Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. e ..laaramiij Vrijdag 11 October 1902. No. 5921 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd ia (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheel© Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02J£ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37^ de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIËN Van 15 regel* 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem it de prqs der Adrertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bq Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Zuider ÜUiteaiSpaariie No. 6. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 123. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G, Li DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs Faubourg Moramaxtre. Éiaariem's Dagblad van 17 Oct. bepat o. a. De Boerengeneraals in Duitscli- land, De werkstakingen in Frank rijk, Ver. Staten eii België, Ds. Jo. de Vries, Nabetrachting en ver volg Gemeenteraad. NABETRACHTING van den GEM EEN XJERAAD. De langzamerhand gebruikelijke ver gadering met gesloten deuren had ten ge volge, dat met de behandeling van de agenda eerst te half drie kon worden be gonnen. De Raad nam toen eerst de quaestie van de naamregeliing van Dreef en Florapark ter hand. Daarbij behaalde de heer Leupen een succesje, daar de Raad op zijn voorstel bet tegenover de Hazepaterslaan gelegen gedeelte, dat nu Florapark heet, Floraplein heeft ge doopt. Hoe het geval verder geregeld is, zal de lezer wel in het Raadsverslag wil len nazien. De radelooze, redelooze en reddeiooze verwarring, die vooral voor den vreemdeling in deze buurt bestond in namen en nummers is nu opgeheven. Aan de Vereeniging tot Verfraaiing komt de eer toe, dat zij 'de zaak ter sprake gebracht en daarmee een nuttig werk ge daan heeft. Toen ging de Raad aan 't jongleeren met riolen. De heer Van de Ramp, die bij 't bekijken van Raadsstukken geen schillen voor de oogen heeft, had een onbeheerd riool ontdekt in een dem pingsplan van een sloot aan de Klever laan en hield dat den wethouder ter na dere beschouwing voor den neus. Deze draaide het voorwerp om en om en zag er geen kwaad in. Toen ging het van hand tot hand: de heer Roog zei er het zijne van, de heer Rasch liet het niet onder zich, de voorzitter liet het nog eens bekijken, de heer van den Berg vond het duister en de heer Bijvoet, bang voor slijtage, vroeg wie 't zou on derhouden. De heer Groot vermocht het zoo gauw niet te doorgronden en sprak er van om het voorloopig op te bergen en i'n de volgende vergadering weer voor den dag te halen, maar daar wou de Raad niet van weten. Ten slotte vond men goed het als gemeente-eigendom te stempelen. 't Was wel ironie van het toeval, dat spoedig daarop een reinigingsquaestie volgde, 't Was een verzoek van den werkman Warmerdam om schadevergoe ding. Men kent de historie. De man is geschorst op vermoeden van diefstal, is tweemaal vrijgesproken, maar heeft, be halve de moreele ellende, ook de stof felijke schade van de schorsing onder gaan. Vandaar zijn veTzoek, dat door den heer Van de Kamp werd gesteund. En hoewel B. en W. zonder verdere explicatie, verklaarden dat de schorsing terecht had plaats gehad, besloot de Raad, zij het dan ook met één stem meerderheid, hem f 100 schadevergoe ding toe te kennen. Voor Warmerdam is dit een goede dag geweest. Nog niet zoo zeer om die f 100 als wel om de re habilitatie, die in hei besluit voor hem opgesloten ligt. De hieer Weissman vroeg welbeschouwd ook om .een rehabilitatie, maar ze kon hem bezwaarlijk gegeven worden, om dat er niets tegen hem was ingebracht. Deze adressant sprak van geruchten, die over zijn persoon geloopen hadden, na dat de stemming over directeur van pu blieke werken had plaats gehad. Ik heb indertijd, toen ik dat stuk las, verwon derd staan kijken, want hoewel anders geruchten nogal gauw tot de ooren van een redactiebureau doordringen (voor het stoute beeld verzoek ik verschooning) vernam ik tot dusver ov.er d.en heer Weissman niets ongunstigs. Denkelijk heeft dus de zegsman des heeren Weiss man van een zucht een donderslag ge maakt en in elk geval hem geen dienst gedaan. Evenmin als de heer Hugen- holtz, die bedaard weg over de zaak voortbabbelende, klaarblijkelijk uit de geheime vergadering klapte en wist te spreken van eigenaardige eigenschappen, die den heer Weissman voor de betrek king ongeschikt zouden maken. In elk geval, de zaak is achtev den rug. 't Is zeer de vraag, of de heer Weiss man zich het feit dat hij niet benoemd is, behoeft aan te trekken. Zoo'n pleizie- xige betrekking is dat niet. En men kan inderdaad een zeer goed architect we zen, zonder de „eigenaardige eigen-, schappen" te bezitten, zonder welke een Haarlemsch chef van publieke werken niet oud worden kan in deze functie. Wanneer mij iemand vroeg of hij voor 't ambt geschikt was, zou ik hem vra gen: „is u dikhuidig als een olifant, ge duldig als een1 engel? Kunt u de malste critiek met onverstoorbare kalmte ver dragen?" zoo niet, blijf dan liever voor verschillende patroons bouwen en blijf buiten deze functie. De Commissiën tot wering van School verzuim krijgen geen presentiegeld. Wel lesjes. Lesjes bij de vleet. Van dien heer Willink, die vond dat het mooie er af zou gaan, als presentiegeld werd inge voerd o teedere zorg! Van den heer Nieuwenhuijzen. Kruseman, die de Com missies verwees naar de kas van het Rijk, waar ze niet moeten wezen, van den heer Modoo zelfs, die in komischen wanhoop vroeg, waar het heen moest als al dergelijke commissies betaald moesten worden een uitlating, die hem de afkeuring van de heeren Hugen- holtz, de Braai en Groot op den hals haalde. O wee, als hij voor dezen zij sprong maar niet weer gemodood wordt! Ten slotte de benoeming van den bi bliothecaris. Dat de kansen voor den heer Overmeer slecht stonden hadden we voor de vergadering al vernomen. Zoo iets, al vertelt niemand het je uitdruk kelijk, merk je van zelf: je ruikt het, je voelt het. Ook dat de heer Rutgers van der Loeff de beste kansen had. Hij werd dan ook ten slotte gekozen en we zullen nu maar afwachten, of die bibliotheek een miniatuurtje moet gaan worden van een volledige universiteitsboekerij. Als dat zoo is, o wee dan zal de bi bliotheek pas geld gaan kosten. Bij wijze van merkwaardigheid zij ver meld, dat niemand bij de rondvraag iets te zeggen had. Sommigen hadden een interpellatie over het verbieden van de vergaderingen op 1.1. Donderdagavond verwacht. Maar de heer Hugenholtz zweeg als een visch. Buitenlandse!) Nieuws Frankrijk. Tot op de laajtste momenten van hun verblijf in Frankrijk zijn de Boerengeneraals bijzonder geestdrif tig toegejuicht. Alvorens Parijs ta ve(rlaten richt ten de Boerengeneraals een oproep tot de Fransche natie, waarvan de voornaamste gedeelten hier volgen. „Daar wij- niet konden slagen de Engelsche regeering te bewegen ons volk bij te staan en daar de behoef ten tot het hoogste gestegen waren, blijft ons tot laatste redmiddel, ons te wenden tot de naties van Europa en Amerika. Tot dit betreurenswaar dige uiterste gedreven, wagen wij het to/t de wereld de smeekbede te richten, onzen weduwen en weezen, onzen verminkten medeburgers en anderen behoeftigen ter hulp te ko men met liefdegiften en eindelijk ons bij te staan in de taak om de kinde ren behoorlijk op te In de Dinsdag gehouden vergadering van den Franschen ministerraad werd besloten, dat de minister van oorlog, 'generaal Andre, een wetsontwerp zal indienen bij de Kamer, waarin voorge steld wordt de krijgsraden te reorga- niseeren. Deze krijgsraden ziin na de Dreyfuszaak, de Rennes-uitspraak, het Saint-Remy-vonnis wat in discredit geraakt. Duitsehland. De „Allgemeine Norddeutsche' ver klaart dat, nadat de audiëntie der Boe rengeneraals bij den Keizer, om de be kende redenen, afgesprongen is, de of- ficieele kringen ook van de aanwezig heid der generaals geen notitie zullen nemen. De Boerengeneraals kwamen te half- twaalf te Keulen aan en werden in het station begroet, door de plaatselijke af- deeling van het „All-deutsches-Ver- band", welker voorzitter in een harte lijke toespraak de generaals op Duit schen bodem welkom heette. De Wet antwoordde met dank voor de warme ontvangst en de sympathie van het Duitsche volk, hij legde den nadruk op het philantropïsch doel der reis en zei de, dat zij der nieuwe regeering trouw wilden blijvenzij hopen van deze de vervulling te krijgen van de helofte, da.t zij meer zal geven dan zij beloofde. De generaals reden naar het Dom- hotel, waar zij overnachtten een me nigte, vele duizenden sterk, bracht hun stormachtige huldebetuigingen. Behalve het proces tegen den reiziger Udo Becker uit Wolfenbüttel komt in November nog een tweede proces we gens het verraden van militaire ge heimen voor het rijksgerechtshof te Leipzig. Beschuldigd zijn de mijnop- zichter Leo Beek, uit Zwitserland, en zekere Anton Bai en zijn vrouw, bei den uit Italië afkomstig Met behulp van de vrijzinnigen, zijn in den Oldenburgschen Landdag gis teren zes sociaal-democraten gekozen. Dientengevolge hebben de agrariërs nu niet meer de meerderheid in den I anddag. Engeland. De Engelsche bladen houden zich be zig niet een zeer .sensatie verwekkende zaak. Drie jaren geleden stierf een jonge vrouw, die verpleegd werd in een krankzimiige:ngestichitDe geneeshee- reu schreven haar dood toe aan hpl eten van een vergiftige koek. haar toe gestuurd door een zuster. Deze zus ter, die van de overledene erven zou, werd gevangen genomen en tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. In den laatsten tijd zijn echter nieu we feiten ontdekt welke kunnen doen twijfelen aan de schuld der veroor deelde. Verzoekschriften tot revisie werden ingediend, met dit gevolg, dat gisteren het revisie-proces in Londen een aanvang heeft genomen. Stadsnieuws, Haarlem, 16 Oct. 1902. Politieke beweging in Haar lem. De correspondent van 't „Handelsblad" schrijft: Naar ik verneem zal de nog kleine groep van vooruitstrevende liberalen hier ter stede, vrijzinnig-democraten e. a., zich langzamerhand gaan organisee- ren. Tot. op heden gaf de liberale lciesver- eeniging „I-Iaarlem", waarin zoowel meer behoudende als vooruitstrevend.© elementen zijn vereenigd, hier ietwat den toon in het koor, wellis voornaam ste bezigheid bestaat in het bestrijden der vrij sterke S. D. A. P. en Volkskies- vereeniging alhier. Zij brengt, gevolgd dikwerf door de Roomsch-katholieke-n en Chr. Historischen, dan nog een aar dig stemmental uit, hoewel de kracht van „Haarlem" alleen niet groot is. Dooi de komende organisatie der vrijzinnig democraten zal die zeker nog worden verzwakt. In elk geval komt men aldus tot zuiverder verhoudingen, daar die hier ter stede, mede door het optreden van n zoogenaamd „neutrale" kiesver- eeniging „Burgerplicht" wel een beetje bedorven waren. Voor de groep der vrijzinnig-democra ten zal binnenkort de heer C. V. Gerrit sen de beginselen dier partij komen uit eenzetten. Ook de anti-revolutionairen zullen in den komenden winter gaan propagee-- ren door openbare samenkomsten. Na arbeid Kunst. De muziekver- eeniging „Na Arbeid Kunst", directeur de heer J. Blad, geeft a.s. Zaterdag een uitvoering in de groote zaal van „De Vereeniging", met medewerking van een specialiteiten-gezelschap. Na afloop bal. Men schrijft uit Haarlem aan de N. R. Ct. Vandaag is hier geboeid binnenge bracht een zwervend persoon, die he dennacht had ingebroken te Aalsmeer en daarbij was betrapt. Hij werd ter beschikking gesteld van de justitie. Examens Vrij e- en Oideoefe- ningen der Gymnastiek, 15 Oct.: Geëxa mineerd 6 mannelijke en 6 vrouwelijke can did at en. Geslaagd mej. A. C. G. Adrian, te Am sterdam; mej. L. C. Vornholt, te Haar lem; mej. D. Albers, te Apeldoorn, en de heeren J. J Baale, A. W. H. Andries- sen, D. Bakker, allen Haarlem, en A. L. van den Berg, Heemstede. Hedenmorgen werd door de genie alhier aanbesteed: Het maken van bomvrije gebouwen in het fort Zuidwij- kermeer (5e gedeelte), volgens bestek no. 232. Haming f 32000. Ingekomen waren 9 biljetten. Laagste inschrijver bleek te zijn de heer C. de Vries, te Purmerend, voor f 29980. Naar ons wordt meegedeeld, zullen Willem Heeres, Piet Raaphorst en Arie Opzeeland den eersten Novem ber 25 jaar werkzaam zijn aan de ge meentereiniging. Zou er voor deze mannen niet eens een gemeentelijke feestgave mogelijk wezen? Vele particulieren doen het; in Amsterdam heeft ook de gemeente bij soortgelijke gelegenheden zich dikwijls royaal betoond. Middernachtz ending. Op uitnoodiging van de Ned. Mid- dernachtzending-Vereeniging kwamen gisterenavond een aantal afgevaar digden van belsturen van verschillen de vereenigingen hlier ter stedla te zamen in een der zalen van het Nuts- gebouw in de Zijlstraat De vergade ring werd gepresideerd door den heer K. Taekema, die in den breede uiteenzette wat het doel dezer verga dering was, het organiseeren name lijk van een groote volksvergadering, waarin de steun der publieke opinie zou worden gevraagd voor een Rijks wet tegen het openlijk houden van huizen van ontucht Helt bleek, dat vertegenwoordigd waren 13 vereeni gingen, terwijl verschillende andere nog geen afgevaardigde hadden ge zonden. Eenige bezwaren tegen het voorge stelde plan werden na langdurige be spreking vrij wel uit den weg ge ruimd. Echter zal aan de verschil lende vereenigingen nog eens, wat meer gepreciseerd, het doel der te houden vergadering worden uiteen gezet in een te zenden schrijven. Bepaald werd dat op Maandag 19 November weder een vergadering van afgevaardigden zal worden gehou den. Vereeniging: Neutrale vak- veveeniging van tuinlieden en bloe misten „.Aurora", afd!eeling van don alg. tuinlieden en bloernistenbond te Haarlem. Van bovengenoemde vereeniging vinden wij de statuten in de Staatscou rant no. 242, vermeld, welke zijn ko ninklijk goedgekeurd. De vereeniging stelt zich ten doel om langs ordelijke en wettelijke wegen alles aan te wen den wat strekken kan tot verheffing van den workman in zedelijke waarde en verhooging van zijn stoffelijke wel vaart Verwond. Hedenmorgen omstreeks 10 uur reed alhier op den Oudenweg een wielrijder, die voor een jongetje uitwij ken wilde, tegen een lantaarnpaal. Het voorwiel der fiets werd verbrijzeld. De wielrijder verwondde zich ernstig aan hoofd en hand. D s. J o. cli e Vries. De thans verschenen aflevering der Doopsgezinde Bijdragen hebben voor ons Haarlemmers ditmaal eene bijzon dere aantrekkelijkheid. Prof. S. Cra mer geeft ditmaal een uitvoerige ka rakterschets van onzen algemeen be minden en hooggeachten stadgenoot ds. Jo, de Vries, eene bijdrage welker waardie zeer zeker worclt verhoogd' door het daarbij uitstekend geslaagde portret, geteekendi door M. de V.. in welker initialen de meeste lezers ze ker wel de kundige teekenares zullen herkennen. Reedis in Eigen Haard van 31 Mei 1902 schreef prof. Cramer een zeer waardeerend artikel over ds. De Vries, ter gelegenheid van diens 40-jaiige ju- bi Ié als predikant. Doch schrijft thans prof. Cramer: „Maar niet allen in onze kerkgemeen schap. die er prijs op stellen iets over De Vries te lezen, bezitten dat tijd schrift. Ook is er allerlei wat. daar niet aangeroerd, hier een plaats vindt". We zullen thans volstaan met de slotwoorden van prof. Cramer mede te deelen, waarin o. i. liet karakter van ds. De Vries, zoo meesterlijk wordt medegedeeld. Zij luiden: De Vries heeft zijn leven lang Noord-Hollandsche gemeenten gediend en daarin behoort hij ook te huis, bepaald Noord-Hollander als hij is, meer nog dan eigenlijk Amsterdam mer. al is hij in de hoofdstad geboren en getogen. Bij al zijne scherpzin nigheid zult gij hem toch nooit hou den voor een Fries, weinig plooibaar, moeilijk toegankelijk, doch. eenmaal gewonnen, diep in zijn warme trouw. Zijne blijheid en goedheid' zijn toch weer anders dan de gulle openheid van d'en Gelderschman. Neen; maar, uitgenomen in zijne fijnheid. een Noord-Hollander; nooit tot uitersten vervallend, in 't minst niet hartstochte lijk. nog minder ondanks zijne rijke verbeeldingskracht fantastisch, veel moer realist, nuchter op koelheid af. Of het van zijn optimisme, zijn on verstoorbaar goed vertrouwen in God; en menschen. ook van zijne liefde voor natuur en traditiën geldt, weet ik niet; maar hebben zijn humor, zijn oog voor het kluchtige, zijn natuurlijk vernuft, zijne aanschouwelijke schil deringen van de werkelijkheid in alle détails niets iets echt Hollandsch? Duinen en eiken niet eikenwou den, maar eikenboschjes zijn hem lief. maar niet minder vaarten en wei landen eu wilgen. Hij heeft in zijne tallooze schetsen van toestanden en personen uit ons heden eri verleden nooit gesmaald op de Hollandsche Fenll leton. door MAX PEMBERTON. 84) Gij, diie een eenvoudige geschiedenis van een zeeman leest, wilt ge met mij op zulk een reis gaan zooals ik met vier moedige harten gedaan hebt op dien onvergetelijken diag? Kunt gij u voorstellen, zooals ik nu doe, die don. kere, eenzame spelonk, terwijl de zee tegen de zoldering Motst, die zoute, dtroge lucht inademend, en de verwij derde branding in de ooren, en altijd die nacht, en dian nog te twijfelen? Kunt ge mij van grot tot grot volgen, van het eene doolhof in hel andere, dikwijls over den weg strompelend, de dansende lantaarnstralen trachtend op te vangen, nu den een, dan don ander toeroepend: Alles gaat goed, zullen wij verdien- gaan? Ik betwijfel, of gij het kunt. Dit alles moet men met zi]n eigen oogen gezien, met zijn eigen ooren gehoordJ hebben, om te kunnen begrijpen, en er zich te kunnen inden ken. Ik kan het mij nog voorstellen, alsof het gisteren gebeurd is. Ik zie den doctor met zijn haastige passen. Ik zie Peter Bligh achter nem aan strompelen. Ik hoor de mannelijke stem van den kleinen George Venn; ik help Seth Barker over de rotsen. En die vier staan zij aan zij niet mij aan dén rand van de witte poel. Het s-evaar komt terug. De angst is nog niet vergeten. Ik spreek daar van angst en de vree- selijke witte poel. en gij zult mij vra gen, waarom1 en hoe wij daar kwamen. Daarom zal ik vertellen, dat het wa ter, misschien wel. een éterde mijl van het land lag in een helder, doorschij nend basin van mica-kwarts, of een andfer glimmende delfstof, zoodat het zelfs in de duisternis kristalhelder licht afstraalde en de gewelfde grot, waarin het meer was, lag in schemer licht, als brandden er verborgen vu ren. Het was een stilstaande poel, zooals wij zeiden, en ons pad scheen aan den rand te eindigen, maar nau welijks stonden wij daar te beraaesla- gen welken weg in te slaan, toen het geheele stille water begon te bewegen en te schuimen, en een reusachtig we zen uit de diepten opdook, en de lan taren ons een verschrikkelijk monster, een zeeduivel toonde; allen vielen achteruit, de een op den ander onder het uiten van verschrikkelijke kreten. Dat niemand ons ooit weer zoo iets aan doen. Ik ben nooit in een gevaar lijker toestand! geweest, en zal er ook nooit meer in komen. Devreeselijke zuigarmien van het ondier, die over de rotsen tastten, het angstige oog van het monster, het borrelende water, het schemerlicht, dat erger was dan de duisternis, zou wel een sterker man dan ik hebben doen terugdeinzen. En hoven d'at alles was mijn gedachte, dat daar langs de weg der redding lag. Wij moesten de grotten door. of liepen ge vaar te verhongeren. De eerste schrik van deze ontmoe ting was in een paar minuten ver dwenen, en toen het ons duidelijk was, dat het beest in de poel geko men was door den) een of anderen vloed misschien, en dat zijn zuigar- men het hoogere gedeelte van de rots niet bereiken konden, begonnen wij tot kalmte te komen en een weg te bepalen, om er over te Komen, ik was er voor onze revolvers te lossen recht op het monster; maar de doctor wilde daarvan niets weten, omdat hij bang was voor de schoten, en toen hij zich herinnerde, wat hij in het hoek van den Hollander gelezen had, kwam hij op een ander idee. La.at ons over de rotsen gaan, zei 'hij kalm, terwijl wij nog verschrikt van de poel terug weken. Het is geen gemakkelijke weg. maar heter zoo dan in 't geheel niet. Kom achter mij. jongens, en dlenk er om niet uit te glij den. of gij zult iets slechters vinden dan haaien. Nu vooruit, en dat 't geluk" met ons zij. Hiermee begon hij om den rand van de poel te klimmen, maar zoo hoog, dat het niet mogelijk scheen, dat het dier hem kon bereiken. Er was genoeg ruimte om te loopen op de uiteinden van de rots, en mén kon er veilig ge noeg over gegaan zijn. maar alleen de gedachte, wat daar beneden hem was, maakte ons zenuwachtig. Wat mij betreft, ik zeg. dat mijn oogen hem volgden, zooals men een danser op1 het strakke koord: nagaat. Eén ver keerde stap zou hem naar een dood gezonden hebben ,dde ik niet wilde noemen, en die/ verkeerde stap scheen hij te maken. Bij den Hemel; Ik zie het nu zoo duidelijk voor mij. De mis stap, de verschrikte greep naar de rot. sen. de reusachtige grijparm, die uit schoot en zijn heen greep, en toen het schot uit mijn eigen revolver, die vijf keer op die vreeselijke oogen beneden mij vuurde. Luide kreten in de spelonk, de wilde schoten van verschrikte mannen, de rook van de pistolen, het schuimen eu spatten van het water, al die teekenen van een panischen schrik, die een memschelijk wezen zouden doen ster ven. Nooit was een gevecht om het leven akeliger om te zien. Aan d'en eenen kant een dapper man, zich met handen en voeten aan de rotsen Klem mend1. aan den anderen dat vreeselijke monster, dat nog meer klauwen om zijn prooi trachtte te slingeren om hem in zijn gapende muil te slepen, went een wonder hem kon redden, wist al leen de Hemel .en toch werd hij ge red'. Een snelle beweging van hem. dapper en verwonderlijk slim, sloeg den grijparm van zijn been en maakte hem vrii. Ik zie het nog den vlug gen draai het mes uit de scheede getrokken de snee door den zach- ten slingerarm van het zeedier, en de duivelsvisch viel naar de diepten van de schemerachtige poel terug. Ik vroeg den doctor of hij zich bezeerd had, en hij antwoordde mij opge ruimd: niet erg. kapitein, niet erg. en wij volgden hem weer. zoo bleek als vrouwen zouden zijn, geloof ik, met gespannen zenuwen, met kloppende harten, toen wij de vreeselijke plek voorbijgingen. Wij gingen er zoo goed mogelijk over. De kogels, die het monster naar den bodem gezonden hadden, zouden hem daar doen sterven, voor- zoover ik kon oordeelen. De poel zelf was nu rood' van bloed en het water zonk weer lager. Ik kon niets van het dier zien, toen ik de plek pas seerde en Selth Barker, die 't laatste kwam, en als een echte zeeman zijn angst reeds vergeten had, zwaaide de lantaarn naar den rand van het wa ter, maar ontdekte niets. De doctor zelf, zooals men kan denken, opge wonden, en hinkende door zijn kwet suur, zeide eenvoudig „Goed overge komen, jongens; goed overgekomen-" en na de lantaren uit Seth Barker'9 handen genomen te hebben, wilde hij niet wachten om onze vragen te be antwoorden, maar drong in de tun nel door. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1