VAN DDK's niet berekend, burgermanachtigheid', zooals Potgieter en Busken Huet dat deden: uit liefde, zegt men. Niet alleen tot het 16e en 17e Holland ziet hij met. gehechtheid op; ook voor .het degelijk ouderwet- sche, liet welvarende en gemakkelijk rustige, het deftig ondeugende" van onze 18e eeuw heeft, hij nooit een hard woord gehad. Hollander van zuive ren bloede, passende in het oude Nut. in Te y Ier. en die nergens een zon derlinger figuur zou maken dan in eene luisteirrijke hoogmis of eene sta tige kerkvergadering met allures van gewijdheid: man van de „godzalig heid" en de godsvrucht ln liet crage- lijksch leven toe; van een ieder zfjn eigen weg te vlaten gaan en van sa menwerking. mits in vrijwilligheid; van 't geen echt is niet aan menschen, hoe wijs ook. nagezegd; van eenvoud zonder plechtigheid, waarheid' zonder vertoon. Is dit alles niet echt men- nist? Spreekt daarin niet bij De Vries zijn menniste bloed mede? Nu, hij heeft zich daarvoor nooit ge schaamd. En wij wij rekenen het ©ene eer voor onze broeden-schap, dat zij hem een der haren noemen mag. Maar wij denken toch bij zijn portret het eerst aan iets hoogers dan dat; aan 't geen hij met nog steeds toenemende innig heid. rijkdom, vastheid, zoo. getuigen die liem trouw in zijn arbeid volgen, van God en het Evangelie van Jezus brengt tot menschenzielen; denken vooral daaraan met een dankbaar hart". Venwege het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid werd heden aan het gebouw van het Provin ciaal bestuur alhier aanbesteed: Het op diepte brengen van eenige ge deelten van het Noord-Hollandsche ka naal. Raming f 15.000. Van de hiervoor ingekomen inschrij- Vingsbiljetten was dat van L. Volker te Maarssen, het laagst voor 1 13785. Uit de Omstreken. Bloemendaal. In de volgende maand wordt de ge legenheid lot algemeene aansluiting aan de telephoon geopend in deze ge meente. Er zal een Centraal bureau worden gevestigd, waardoor echter Bloemendaal dus biet meer rechtstreeks onder Haarlem behoort, en men dan ook voor een gesprek met die plaats dus ook f 0.25 zal moeten betalen. Daar reeds, afgaande op het op schrift ..Post en Telegraafkantoor', velen alhier hun telegrammen kwamen aanbieden, docli het. kantoor daarvoor nog niet is opengesteld, heeft de dijrec tie" der posteriien over 't eerste een tweede aankondiging doen plaatsen, tijdelijk, waarop enkelPostkantoor „Hout" vermeld. Heemstede. Door de heeren Brom en Co., te Haar lem wordt aan de Leidsche vaart onder deze gemeente, een sigarenfabriek met droogkamer opgericht; de plannen naar aanleiding van de Hinderwet zijn bij 't gemeentebestuur ingekomen. BOERENSYMPATHIE. Men schrijft ons: Toen eenige dagen geleden alhier een collecte voor de Boeren werd gehouden, kwam men natuurlijk huis aan huis. Wat gegeven is, is nog niet bekend, maar dat gegeven is met milde band is zeer zeker, als allen er zoo over gedacht hebben als eene arme vrouw. Toen men bij haar kwam, zeide ze: „Ja, wat moet ik geven, ik heb niets anders meer dan een kwartje, dat is voor den hosbode", en na eenig nadenken voegde ze er bij: „Hier dan, voor de Boeren heb ik alles over, dan breng ik mijn goed maar in de Bank van Leening!" en haar laatste kwartje kwam in de collectebus. Valsen Openbare vergadering van den ge meenteraad van Vel sen van Dinsdag 21 October 1902, voorm. 10 uur. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Adres gemeenteambtenaren en beambten om regeling der jaarwed den naar diensttijd en pensioenrege ling. 3. Behandeling der begrootingen voor 1903 van: a. de gecontracteerde wegen te IJmuiden; b. de burgerlijke armbesturen; c. de gemeente melt bijbehoorende concept-besluiten; 4. Regeling borgtocht gemeente-ont vanger. 5. Herhalings-onderwijs Vaststelling der verordening. Regeling bezoldiging der hoofden. Regeling van het schoolgeld. Benoeming van het personeel. 6. Uitbreiding der commissie tolt wering van schoolverzuim te Sant poort, benoeming van nieuwe leden en verhooging van het presentiegeld. 7. Periodieke herziening der straf verordeningen. 8. Adres van den rijksveldwachter brig. tit. F. H. Jansen te Santpoort, om tegemoetkoming in de huishuur. 9. Idem van den gemeenteveld wachter J. ten Brink, standplaats de Heide. 10. Contracten der armbesturen met de geneeskundigen. 11. Mededeeling van een schrijven van Ged. Staten van Noord-Holland, inzake de plaats voor een nieuwe school. 12. Benoeming van een lid voor de -wegen-commissie te IJmuiden. 13. Adres ingezetenen van Sant poort inzake de opruiming van de aschbelt aldaar, het ophalen van vuilnis en rioleering. 14. Onvoorziene uitgaven. 15. Ie Suppleltoire kohier van den hoofdelijlten omslag 1902. 16. Verklaringen van onvermogen inzake schoolgeld. Door K. Schol te IJmuiden is vergun ning gevraagd tot oprichting van een bakkerij met een heete-luchtoven in de* Keizer Wilhelmstraat, aldaar. Op Dinsdag 28 October zal ten raadhuize voor een ieder gelegenheid bestaan bezwaren hiertegen in te brengen. Halfweg Tea- Woensdag alhier gehouden paar denmarkt waren slechts een 20 paar den aangevoerd, zoodat de handel ge ring was. Haarlemmermeer. In de jongste zitting van het Kan tongerecht werden niet minder dan 77 overtredingen der Leerplichtwet be handeld, maximum f 15 boete of 3 da gen hechtenis. Naj aarsmarkten Halfweg 28 October en 11 November. Sloten 29 October Haarlem 29 Oc tober Beverwijk1 November; en Velsen 8 en 22 November. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Odol-Montlwater, bewaart de tanden voor bederf! FIJNTE in luxe blikverpakking inhoudende een kilo CO cents. De fraaie luxe trommels worden Binnenland. Hofbericht. Jbr. Van Suchtelen, adjudant van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, bracht hedenmorgen een bezoek aan Rolduc om uit naam van Z. K. H. den direcsteur der scholen te Rolduc, dr. Corten, een portret van Z. K. H. aan te bieden als herinnering aan diens bezoek aldaar. Tweede Kamer. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben tot rapporteurs gekozen over hoofdstuk IX (waterstaat) de heeren Van Wijck, Van Löben Seis, Van Id- singa en Van den Berch van Heem stede. Over hoofdstuk X (koloniën) de heeren: Cremer, De Visser, Tyde- man, Van de Velde en Van den Heu vel. Vergiftigd. Te Baarn is een meisje van 34 jaar gestorven, doordat zij van vergiftigde bessen, die in den tuin groeiden, in een onbewaakt oogenblik gegeten had. 8. I). A. P. De afdeeling Den Haag der S. D. A. Partij, in een huish. vergadering kennis nemende van de herstemming tusschen den liberalen en clericalen candidaat voor de Prov. Staten, heeft de volgende motie aangenomen. „Gezien de houding der liberalen bij de herstemming voor een lid der Tweede Kamer in districlt IX te Am sterdam, waar zij als bondgenooten der clericalen optrokken tegen den candidaat der arbeidjerspartij, „spreekt als hare meening uit, dat thans in den strijd tusschen deze 'bondgenooten de arbeiders zich niet behoeven te mengen en raadt dien tengevolge alle vooruitstrevende ar beiders-kiezers aan zich a.s. Woens dag van stemmen te onthouden." Weerbericht Verwachting: Krachtige tot stormach tige Zuidwestelijke wind, daarna rui mend buiig, regenachtig. Een moord. Een vreeselijk drama is te Gheel de vorige week afgespeeld. Zekere van Gel- stel zou een paard gaan koopen. Zijn zwager Luijckx moest onderwijl een paarclskribbe maken. Dit. was echter nog niet gebeurd, toen men 't paard thuis Wacht. Daarover ontstond twist. Eens klaps pakte L. een mes en bracht daar mee zijn zwager vijf steilten toe. Deze zakte ineen en was binnen eenige oogen- blikken een lijk. 't Slachtoffer was een oppassend man, gehuwd en had 3 kin deren. De dader is gevankelijk naar Turnhout gevoerd. In beide beeneu geschoten. Zekere strooper B. te Tilburg is door het afgaan van het geweer in beide bee- nen geschoten en door zijn collega ze keren P. C. per kruiwagen naar het gast huis vervoerd. Door een kat Iemand te Apeldoorn, de heer S., ver joeg Zondagnacht een kat, die op het bed was gesprongen en werd door het dier in de hand gebeten. Den volgenden morgen was de hand opgeloopen en of schoon hij toen den dokter nog heeft geraadpleegd is hij Dinsdagmorgen reeds aan bloedvergiftiging overleden. Inspecteurs van politie. Het Bestuur van den Bond van In specteurs bij de Amsterdam sche po litie had gisteren de hoofdinspecteurs en inspecteurs van gemeentepolitie in Nederland tot een bijeenkomst te Utrecht uitgenoodigd. Besloten werd tot de oprichting van de Vereeniging van inspecteurs van gemeente politie in Nederland. Het doel dezer nieuwe vereeniging is ver betering van het politiewezen in het algemeen en behartiging van de belan gen der nspecteurs van politie in het bijzonder. De volgende heeren werden als voor- loopige bestuursleden benoemd J. v d. Puttelaar, hoofdinspecteur van poli tie te Amsterdam, president, C. G. A. Wijnmalen, hoofdinspecteur van poli tie te Utrecht, vice-presidentJ. J. A de Koning, inspecteur van politie te Rotterdam, secretarisC. van As- peren, inspecteur van politie te Am uterdam, 2e secretarisC. F. v. d. I.ugt, hoofdinspecteur van politie te Arnhem, penningmeester J. Aaltsz. inspecteur van politie te Den Haag. 2e penningmeester, en D. A. Kaspers, inspecteur van politie te Rotterdam, I'd. Met de Noorderzon. Gruote opschudding in het Van Len- nepkwartier te Amsterdam, toen men gistermorgen gewaar werd, dat het verkoophuis „Van Lennep" op den hoek van de 3e Helmersstraat en de Genestetstraat geheel en al ledig en verlaten was. De bewoner is Dinsdagavond spoor loos verdwenen, na eerst den geheelen inboedel aan een stadgenoot verkocht te hebben, die 'in zeven groote verhuis wagens Dinsdagnacht het verkochte heeft weggevoerd! Gevel ingestort. Gisterenavond omstreeks half negen hadi een ongeluk plaats, dat, hoewel goed afgeloopen, ernstige gevolgen had kunnen hebben. Door den hevi- gen wind woei het bovendeel van den gevel af van perceel 660 Keizers^ gracht, hoek Vijzelstraat, een zeer oud perceel, bewoond door den tap per Jb. Eggeraat. De steenen massa, zijde Vijzeistraalt, stortte met donde rend geraas op het asphalt. Oplicktsfcer. Bij een winkelier in de Amstelstraat te Amsterdam vervoegde zich eene vrouw om een gouden ring te koo pen. Nadat zij verschillende exem plaren had bezichtigd, verklaarde zij geen keus te kunnen doen en vertrok De winkelier Yetrmiist© elchter een mooien ring, ging die juffrouw, die hij van diefstal verdacht, achitema en deed haar naar een bureau van poli tie geleiden tot onderzoek. Toen bleek dat zij wel degelijk een keus had gedaan, maar, het voorwerp in étui te hebben verstopt in de mouw van haar japon. Diefstal. Te Stad-Delden heeft men een vrouw gearresteerd, die er haar werk van maakte in de R. K. kerk aldaar en te Enschede kerkboeken en andere zaken te stelen. In haar bezit werden gevon den kerkboeken, pantoffels van misdie naars, grafkransen en diverse kleeding- stukken. Het aantal betalende bezoekers aan de tentoonstelling te Dusseldorf heeft meer dan drie millioen bedragen. Een belooning. Men meldt uit Vlissingen: De Belgische zeeloodis Huilmond heeft van de Fransche rege'eri'ng een kijker ontvangen met inschrift, als be looning voor het door hem betoonde beleid toen de Fransche schoener An- neango zinkende was. Een dief. Men schrijft uit Ter Neuzen: Onze gemeentepolitie heeft de hand gelegd op sedert een paar dagen alhier als opperman werkzaam zijndem Belg, die door de royale vertering ae aan dacht trok, te meer wijl hij ook in het bezit bleek te zijn van verschillende kostbaarheden. Op het bureau van politie ondervraagd1 en gefouilleerd bevond men op hem een gouden hee ren- en dito dames-horloge, beide met ketting, een ring met diamanten steen, en meer andere voorwerpen van waarde. Uit een daarop terstond in België ingesteld ondlerzoek is geble ken dat die arrestant, zekere J. A. K.(napen) zich te Seraing (België) op 16 Sept. jl. aan diefstal van een groot bedrag aan geld en kostbaarheden beeft schuldig gemaakt terwijl hij voortvluchtig was uit de militaire ge vangenis. waarin hij ook wegens dief stal was opgesloten. Vóór zijn in diensttreding als militair bracht hij ook al vier jaren in de gevangenis door. De arrestant is geboeid naar Mid delburg getransporteerd vanwaar nij later aan de Belgische justitie zal wor den uitgeleverd, op wier verzoen hij in arrest is gehouden. Gekneusd. Gisteravond is op heit spoorwegem placement aan liet station D. P. te Rotterdam een 21-jarige brandkasten- maker C. de G. uit Dordrecht beklemd geraakt tusschen een loods en een kist die door een voorbij rijdenden, waggon opzij werd geduwd. Zwaar inwendig gekneusd werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. Op hol. Te Gemert reed zekere v. d. L. door bet op hol gaan van zijn paard op een kar. Hij zelf werd van den wagen ge slingerd, het paard gewond en de kar verbrijzeld. V. d. L. is per rijtuig naar buis gebracht. Geen veilige bergplaats. Gisternamiddag arriveerde te Sleeu- wijk een sleepboot met eenige schepen te Rotterdam. Vóór men Rotterdam verliet, was een der schippers met zijn vrouw van boord geweest om inkoo- pen te doen. Een bedrag van f 500, dat men niet veilig genoeg geborgen acht te werd toen opgeborgeo in het fornuis. Toen schipper en vrouw terug waren werd direct afgevaren en men dacht' niet meer aan het geld, totdat de vrouw het fornuis aanmaakte zon der de f500 weg te nemen. De schipper het geval bemerkende, vloog naar beneden, keerde het rooster om en redde van het geld wat nog te redden was, duch helaas, 't was niet veel meer. Slechts twee briefjes van f60 waar van het nummer nog zichtbaar was kon hij te voorschijn brengen de rest was verkoold. Gisteravond is hij met al het ver brande bankpapier naar een kassier te Dordrecht gegaan, doch zonder ge volg; f380 is reddeloos verloren. Een aanvaring. Gistermorgen heeft er in den Nieu wen Waterweg ctich bij den Hoek van Holland, een aanvaring plaaits gehad tusschen de naar zee vertrekkende stoomschepen „Peterboro" en „Dord recht", waardoor laatstgenoemde aan den grond liep en beide schepen be scliadigd wei-den. Het stoomschip ..Peterboro" kon echter toch naar zee vertrekken. Een vlet, bemand met 3 man, gesleept door de ..Dordrecht" geraakte bekneld1 en werci verbrijzeld. Twee der roeiers zijn gered, maar een derde, genaamd W\, is waarschijnlijk verdronken. De „Dordrecht" is gistermiddag met boog water zonder assistentie vlot ge komen en ligt in den Waterweg gean kerd. Vermist. Een achtenswaardig burger van Breda, de hc-er A. van Gils, die sedert eenigen tijd aan zwaarmoedigheid lij den de was, wordt sedert Donderdag avond 9 Oct. vermist. Men vreest, dat hem een ongeluk is overkomen. Statistische gegevens. Nederland behoort tot de landen, waar de minste huwelijken worden gestoten. Over 1901 waren de verhoudimgscijfers voor Leiden 14.3, Utrecht 14.4, Arnhem 14.8, Haarlem 14.9, Rotterdam 15,4, Gro ningen 15,6, Den Haag 15.7, Amsterdam 15.7. Lager komt in Europa alleen Boe karest met 9.S, Petersburg met 10.1, en Italië (.Palermo 13.5, Genua 13,5, Venetië 11.4 enz.) Antwerpen staat het, hoogst met 26.5, dan volgen de Duitsche steden: Munehen 22.7, Mannheim 22.9, Berlijn 21.0, en zelfs Parijs met 20.0, wint het belangrijk van de Nederlandsche steden. De geboorten zijn met het aantal geslo ten huwelijken niet recht evenredig. Te Leiden werd op 1000 inwoners 33,3 kin deren geboren, te Utrecht 32.4, te Arn hem 29.6, te Haarlem 28.8, te Rotterdam 36.7, in Den Haag 29.4, te Amsterdam 29,2, te Boekarest 30.3, te Petersburg 29.9 te Palermo 29.1, te Genua 26.8, te Vene tië 25.8, te Antwerpen 26.5, te Munehen en Mannheim 36.4 en 43.9, te Berlijn 26.7, te Parijs 21.3. Het laagst staan in 't al gemeen de steden in Frankrijk- Bor deaux 19.5, Lyon 19.2, Nantes 19.4, Besan- con 18.7. ln een eenigszins ander licht treden deze veirhoudingscijfers nog, als men rek en in o- houdt mei de levenloos aan gegeven kinderen ,die er niet ondier begrepen zijn. Die bedroegen bijv. te Parijs 5-1 op de 100 geboorten, en te Amsterdam" slechts 3.7, te Antwerpen 3.9. Haarlem 3.4, Utrecht 4.0, Mann heim 2.7 enz. Het hoogste percentage geeft Lemberg met 20.0 op de 1000 in woners leve nel geboren en 10.8 op die 100 geboorten levenloos. Wat de on echte geboorten betreft, spant Weenen de kroon met 31.8 op 100 geboorten; dan volgt Stockholm met 31.4, Praag met 31.0 bij welke cijfers het moderne Babylon (Parijs) met 26.5 een onver wacht goed figuur maakt. Te Antwer pen is het percentage 14.2. Nederiancr komt in deze statistiek gunstig uit: Haarlem 2.4, Amsterdam 5.0, Rotter dam 5.1, Den Haag 4.1, Utrecht 5.2, Leiden 7.5 Haarlem staat het mooist van de 74 opgegeven steden, dan volgt Essen met 2.8. Wat de sterfte betreft, maakt Ne derland ook een goede vertoon mg. Am. sterdam met 5.1 op de 1000 inw., Gro ningen met 16.7. Rotterdam met 18.3. Haarlem met 14.0, Arnhem met 18.9, Leiden 18.2, Den Haag 15.2. Beneden de 15.1 van Amsterdam komt er met één van de 114 opgenomen Europee- sche steden. Londen had een sterfte van 17.6, Parijs van 18.6, Berlijn van 18.0, Weenen van 19.3, Petersburg van 24.2, Stockholm van 16.7, Frankfort aan de M. van 15,6, Antwerpen van 15.7, Rome van 20.0, Genua van 24.0, Mannheim van 23.2, Madrid van 32.7. Van belang is de staat, aangevende het verschil der geboorte- en sterftecij fers. Het geboorteoverschot bedraagt te Essen 25.9. Mannheim 20.7, Rotter dam 18.4, Leiden 15.1, Haarlem 14.8, Utrecht 14.4. Den Haag 14.2, Amster dam 14.1, Arnhem 10.7, Groningen 10.7 Londen 11.4, Antwerpen 10.8, Weenen 10.6, Berlijn 8.7, Stockholm 7.9, Milaan 4.5, Rome 4.5. Napels'2.4. Praag 2.0, Petersburg 1.7, Lyon 0.5, Bordeaux 1.2, Nantes 2.1, Besangon 2.2, Madrid 2.6, Rouaan 3.2. Toulouse 4.7, Leanberg 5.9. Deize 8steden zijn dus langzaam uit stervende. wat echter wel voorkomen zal worden door de immigratie. Een nieuwe tol. Een nieuwe tol, die fluiten en bellen tegelijk kan, is sedert eenigen tijd in den handel. In het midden van den tol be vindt zich een holte, waarvan het on derste gedeelte door middel van een schuine, pijpachtige opening in verbin ding staat met de buitenlucht. Boven in de holte zit een inrichting, die het ge luid voortbrengt: een combinatie van fluit en ratel. Het geluidvoortbrengend instrument bestaat uit twee doorboorde schijven, waartusschen zich een lucht kamer bevindt. Als de tol draait, wordt de lucht door de openingen in de schij ven in, de binnenste holte gezogen en door de pijpvormige opening naar bui ten geperst, waardoor een fluitend ge luid hoorbaar wordt. Tijdens het draaien van den tol, slaat een metalen balletje of hamertje op de schijven en doet een bellend geluid ont staan, nevens het gefluit. Uit de Arbeiders wereld BINNENLAND. ln de te 's-Gravenhage gehouden ver gadering der Kamer van Arbeid voor de Drukkersbedrijven is de volgende motie met algemeene stemmen aangeno men: De Kamer van Arbeid voor de Druk kersbedrijven te 's-Gravenhage, van oor deel dat het door de algemeene verga- dering van typografen, gehouden op 30 September j.h, genomen besluit niet is genomen na behoorlijke kennisneming van het voorloopig ontwerp van de ge- wij'zigde bepalingen omtrent loon en ar beidsduur van het personeel van boek en courantdrukkerijen te 's-Gravenhage en Scheveningen, zooals dat door de Ka mer in hare vergadering van 2 Septem ber is voorgesteld en, overwegende dat haar besluit niet op de juiste wijze is uitgevoerd, brengt gemeld ontwerp als nog ter kennis van de besturen der ty pografische vereenigingen: Door Een dracht te zaam verbonden, Prudentia et Caritate, Vakafdeeling Typografen en aanverwante vakken van Patrimonium en afdeeling 's-Gravenhage van den Ne- derlandschen Typografenbond. Omtrent een onder de sigarenma kers bij den heer Js. Rijkmans Jz. te Steen wijk uitgebroken wferkjstlaking, kan het volgende gemeld' worden: De werklieden eischten dat het mi nimumloon voor eerstbegiimenden van f 1.50 op f 2 werd gesteld, en dat de 3 korting van het loon werd af geschaft. De fabrikanlt voldeed aan dien eisch. Nu loopt de kwestie over loonsver- hooging voor de oudere werklui, die dadelijk per 1000 sigaren 25 cent en met 1 Mei a.s. nog 25 ct. meer willen hebben. De heer R. heeft zich Bereid verklaard met 1 Februari 25 dt. ver hooging toe te staan, maar zich de beslissing over verdere verhooging voorbehouden. De stakers ontvangen finantieelen steun van den Sigarenmakersbond, en. daar de fabrikanten ook een ver eeniging hebben tot ouderlingen steun is bet einde van deze staking spoedig te verwachten. Daar tengevolge van de staking der ouderen ook de jongeren niet kunnen voortwerken, is het getal van hen, d'ie nu niet werken, tot circa honderd gestegen. BUITENLAND. In de weverijen van Roannesveir langden de werkgevers dat de werk lieden ook Zaterdagmiddag aan den aTbeid bleven. Toen deze een weige rend antwoord gaven ontsloegen de patroons Itwee procent der arbeiders. Daarop staakte het geheele personeel 12000 man sterk. De werkstaking onder het tramperso neel te Genève is nu oolc gedaan. Van 300 stakers zijn ongeveer 130 tegen scha deloosstelling ontslagen. Staking in België. De stakers van Gilly, hij Charleroi, vergaderden gisteren in helt „Maison du Temple". Zij besloten hun eisch van 15 procent loonsverhooging te handhaven, en propaganda te maken bij de arbeiders aan andere mijnen. Hoogstwaarschijnlijk zullen ook de arbeiders in de mijnen van Trien Kaisin en Noël-Sar-Culpart het werk neerleggen. De berichtgever van de Petit Bleu te Charleroi verwacht, dat vandaag, Woensdag, de werklieden van de Houillières Unies, van de Trieu-Kai- sin en de Noël-Sart-Culpart den ar beid zullen neerleggen. Gisteren wa ren er te Gilly reeds een honderd of vijf stakers. De stakers vroegen een onderhoud met den directeur der mijnwerken dier Viviejrs. De direc teur, Ruydant, gaf ten antwoord, daJt hij de afgevaardigden van den troep zou ontvangen, maar de mijnwerkers hebben het terrein verlaten zonder hun eischen verder kenbaar te ma ken. In de Borinage vragen de mijnar beiders een loonsverhooging van 15 pet., toe !te staan binnen 24 uren. Daar de patroons niet van zins schij nen voetstoots gehoor te getven aan deze eischen, kan men verwachten, dat morgen het werk aan de meeste schachten wel istil zal staan. Op de Fransch-Belgische grens wer den gistermorgen de Belgischo mijn werkers uit Roisin en Autreppe, in dienst bij de schachten te Quiéche- vrain, op Franscli gebied, door de stakende Fxanschen tegengehouden, toen zij over de grens wilden trekken om aan hun werk te gaan. De Fran sche gendarmes waren nieit bij mach te den doortocht voor de Belgen vrij te malcen. De Belgen werden over de grens teruggejaagd, waar zij wer den opgevangen door de Belgische gendarmes, die er in slaagden de Fransche arbeiders die hun werklus tige kameradenlvefrvolgden, verder doordringen te beletten. Staking in do Vereeuigde Staten Er was aanvankelijk alle aanleiding om te denken dat het arbitrage-plan aan de mijneigenaars niet door de mijnwerkers zou worden aangenomen, tenminste niet in zijn tegenwoordig en vorm. De leideir dier werklieden, Mit chell weigerde zijn opinie er oven- uit te spreken, maar hij zeidie dat zijn mannen niets gedaan hebben wat den indruk kan hebben gemaakt, die in de meeste telegrammen uit Washing ton wordt uitgesproken, dat het plan door de arbeiders zou worden aange nomen. Zij die dien toestand begre pen, voorspelden echter openlijk dat Mitchell op de conferentie van de dis- tricts-presidenten der mijnwerkersunie den raad zou geven het voorstel te weigeren. De meening onder de mijn werkers zelf is verdeeld; sommigen zijn voor, anderen tegen het voorstel der eigenaars. Mitchell lieeft nu een onderhoud met president Roosevelt gehad; waar van het resultaat niet bekend is. Men heeft even weinig reden op dit oogen blik, dat wij dit schrijven aan tc ne men dat op de voorstellen zou wor den ingegaan als het tegendeel. Staking in Frankrijk. De staking in Frankrijk neemt eer der in omvang toe. dan af. Het eeni ge lichtpunt in dezen treurigen strijd zijn die orde en kalmte waarmee hij gestreden wordt. Veel kans op een afdoende tusschen- kohist van derclen scliijnt er voorloo pig niet te bestaan. De hoop blijft ge vestigd op den socialistischen afgevaar digde Basty. die door een kort geding een einde zal trachten te maken aan den zuiver oeconomischen strijd in het Noorden, en het Pas-de-Calais-bek- ken. Gelukt deze poging dan zullen al licht de stakers uit het Loire-bekken, die het werk neerlegden om redenen van politieken aard ontmoedigd wor den. Er is zelfs sprake van dat pre sident Loubet het voorbeeld van zijn collega Roosevelt zal volgen voor de beide noordelijke departementen. Voor d!e bekkens, die den strijd) voeren te- een den staat kan Loubet natuurlijk geen tusschenkomst bieden. In Denain is sinds Dinsdagmorgen de staking algemeen, terwijl er ree kenen waargenomen kunnen worden d'at ook spoedig dien arbeid neergelegd: zal worden in Montceau-les-Mines. De socialistische gemeenteraad van Saint-Etienne heeft een som beschik baar gesteld voor de weerstandskas dei- stakers. Letteren en Kunst. Beweerd wordt, dat Zola vier mil lioen francs heeft nagelaten, grooten- deeds bestaande in terreinen aan de Seine bij Médan en elders. De „Neue deutsche Rundschau" maakt een brief openbaar van de dochter van een vroegeren burgemeester van Maag denburg aan een vriendin', waarin ver teld wordt over de eerste opvoering van een opera van den nieuwen kapelmees ter, een heel jongen man nog, welk werk echter geen bijval vond, zoodat het wel niet tot een herhaling zou komen. De jonge kapelmeester was Richard Wagner en de mislukt geoordeelde ope ra „Das Liebesverbot", welke in den winter van 1833 te Maagdenburg opge voerd is. Tegenwoordig treedt in Amerika op zekere mevrouw Edith Helena, die over een stem beschikt van een omvang van niet minder dan drie octaven. Zij haalt de hooge A, zingt dus een toon hooger dan Adeline Patti, die Christine Nilson een toon overtrof en verschillen de tonen hooger dan Ellen, Beach Yaw. De uitgever Joh. C. M. van Mastrigt te -Arnhem zal de> uitgave der seriën Ne- dieriandsche mannenkoren hervatten, zoodat binnenkort de derde serie zal ver schijnen. Verschillende toonkunstenaars van naam, zoowel uit Nederland als België, hebben reeds hun toezegging gedaan en van af 15 October verschijnt zooveel mo gelijk geregeld iedere maand, een man nenkoor in handiger formaat en duide lijker notendruk dan de beide vorige series. Als no. 1 der serie is ter perse: De Uit wijkelingen, voor vierstemmig koor, woorden van G. Destanberg, Muziek van Jac. J. Ruijgrok, terwijl verder pers- blaar liggen Wapenroep van G. Hamm, Erika van J. Martin S. Heuckeroth, en Opbeuring van Joh. W. Wensink. 21 October veiling door de firma Roos in De Brakke Grond te Am sterdam ivan moderne schilderijen, nagelalten door jbr. Henry Tindal van Amsterdam, en den heer M. H. Huygens van hier; in het geheel 117 doeken en twee beeldhouwwerken. De catalogus bevat een aantal repro ducties en noemt o.a. de namen: Bak ker Korff, Bastert, Bles, Blommers, Bosboom, Calame, Du Chattel, Nib- brig, Hoyitema, Hobbe Smith, Harla- moff, Jozef Israels, Jacque, Kever, Klinkenberg, Leys, Gabriel Max, Willem Maris, Mauve, Mesdag, Pog- genbtfeik, Rochussen, Roelofs, Ron- ner, v. d. Sande Bakhuijzen, Sprin ger, Verveer, Verboeckhoven, Weis- senbruch, Wijsmuller. Kijkdagen: particulier 18, publiek 19 en 20 Ooi Rechtzaken. Mishandeling door een politie agent. Het Gerechtshof te Amsterdam ver nietigde het vonnis dier rechtbank al daar, waarbü die hoofdagent van po litie Bramsleven terzake van mishan deling. daarbij misbruik makende van de middelen hem krachtens zijn ambt geschonken, (hij zou op het Frederiks- plein met de sabel slagen hebben toe gebracht aan den bokser Placké en aan de echtgenoote van een touneel- speiler) werd veroordeeld'' tot 6 weken gevangen i sstraf Het Hof opnieuw recht doende, oor deelde. dat het onderzoek het wettig •en overtuigend bewijs van bekl.'s schuld niet had opgereveru cm sprak den bekt. vrij. Schadevergoeding. De rechtbank te 's Gravenhage ver oordeelde de Broodk en Meelfabriek al daar tot betaling van f 3000 aan den jongen, die aan d;e fabriek, werkzaam, met zijn linkerhand in aanraking was gekomen met dte' tandraderen der scheepsbroodmachine en daardoor 2 vingertoppen had verloren, terwijl ook de 3e vinger beschadigd' werd. De rechtbank achtte het ongeval door de gehouden getuigenverhooren bewezen, een deskundig ondlerzoek naar den toestand van de harm onnoo- diig en de gevorderde f 3000 niet te hoog.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2