J. Flei Amsterdamscfee Beurs Dagmeisj e LSJFROTFE, WIJL DUINKONIJNEN. Zaak-Max Stern. Voor het gerechtshof te Amsterdam ■werd in hooger beroep behandeld de tweede zaak tegen Max Stern. In deze werd Stern ten laste gelegd verduis tering, ten nadeelo van de firma nan- dré Glind'erman, van een voor parti cipatie. in een Russische Boschaan- ltoopon dernemi'ng bestemd bedrag van f 5000. De adv.-generaal baron Baud requi- reerde bevestiging van het vonnis der rechtbank, waarbij de bekl. werd schuldig verklaard aan het hem ten laste gelegde misdlri j f. en mitsdien werd veroordeeld' tot gevangenisstraf voor den tijd van zes maanden, met dien verstande, dlat op den duur der straf zal worden in mindering ge bracht. twee maanden van den tijd preventieve hechtenis doorgebracht. Mr. W. van Gelder, aan wien de bekl. evenals in eersten aameg, zijn verdediging had opgedragen, conci deerde op dezelfde grommen ais door hem voor de rechtbank weruen aan gevoerd tot vrijspraak. binden die niet gemakkelijk te vin den zal zijn. Wegens het verspreiden van voor de eerbaarheid aanstootelijke afbeel dingen werd door het O. M. bij de 5e kamer der Rechtbank te Amsterdam tegen Teys Reynier Kikkert gevor derd drie maanden gevangenisstraf. (Jn tier wijs. Acad. examens. Leiden. Geslaagd voor het candi- daats-examen in de rechtswetenschap de heer N. C. Mulder. Groningen. Geslaagd voor het doc toraal examen in de rechtsweten schap de heer J. Leopold. Amsterdam. Bevorderd tot doctor in de rechten op stellingen de heer J. L. J. W. Francken, geboren: 1e As ten. Leger en Vloot. Naar liet Hbld. meldt, zal bij de re gimenten infanterie een proef op rui me schaal worden genomen met schoei sel van chroomleder, Voor de proef zijn aangewezen twee bataljons van het reg. grenadiers en jagers, het 6e en 8e reg. en van ieder der overige inf.-reg. éen bat. Per bat. worden daartoe aan de miliciens der lichting 1903 200 paar chroom]eeren schoenen in proef gege ven. De proef is een voortzetting van een, in 1901 gehouden. Land- en Tuinbouw. De tuinen in het Weötland hebben zoetjesaan een ander aanzien gelere" gen.De boonestaken verdwijnen meer en meer, zoodat de effen grond op nieuw kan bemest en klaar gemaakt worden voor nieuwe producten. Ver lokt door de hooge prijzen, welke op de veilingen gemaakt werden, zijn de komkommerijen zeer lang in stand gebleven. Toch worden ook die reeds opgebroken. De ramen moeten gereinigd, de grond bemesit, en de peen enz. weer uitgezaaid wor den. Ook met de meloenen is het zoo goed als gedaan. De schorsenee- ren zijn dit jaar bijzonder goed en worden reeds ter markt gebracht te gen de gewone najaarsprijzen. Koloniën. De toestand in Seinarang. De .,Semarang Ct." van 12 Sept. deelt het volgende mede: De leden der commissie, benoemd om een onderzoek in te stellen naar den toestand in de noodlijdende ge deelten der residentie Semarang, zijn Dinsdag teruggekeerd van Demak en vergaderden Woensdagmorgen onder voorzitting van den resident. Het lid HeyHm- gaat heden met dien controleur Nieuwenhuys naar het dis trict Grogol. Overigens is het onderzoek afgeloo- pen en bet lid Hasselonan neemt mor gen de terugreis naar Buitenzorg aan. Nieuw-Guinea. De „Locomotief" bevat, een corres pondentie van 23 Augustus uit Merau- ke, waaiin o a. beschreven wordt, hoe eenige Aijehscbe dwangarbeidears, die indertijd het kampement ontvlucht waren .teruggevonden zijn. Den 22en Augustus werd 's ochtends het bericht ontvangen, dat de vluch telingen gevonden waren, doch in wel ken toestand! Verbrande en verminkte lijken, met pijleu doorboord, waren aangetroffen, met 'het hoofd tot bene den den hals afgesneden. Het schijnt, 'dat de Papoea's rondom de plek waai de Aljehers zich bevonden een vuur hebben aangelegd daarin zijn ze ze ker bedreven, getuige de groote bran den, die men dikwijls ziet om: toen de dwangarbeiders daaruit wilden ontvluchten, dezen met pijlen neer te schieten en verder af te maken. Was 't een geruststelling te verne men, dat de Atjehers ons geen kwaad kunnen berokkenen, hun dood leerde, ons echter dat cl© Papoea's nog even verzot blijven op het koppensnellen en het bewaren der schedels en niet van hun gewoonte zullen afwijken, als de gelegenheid zich aanbiedt hun slag te slaan; alle voorzichtigheid behoori crus steeds buiten het kampement in acht te worden e-enomen. Wat zal er nu geschieden? Men had verwacht, dat er onmiddellijk een troe- penafdeeling naar Koeperiken zou gaan om deze kampong te tuchtigen, doch die beslissing is nog niet geno men; d'e assistent-resident zal trach ten de schedels door de bevolking zelf te doen terugbrengen. De gezondheidsto-estand blijrt bevre digend. In het hospitaal zijn weinig lijders en bij de dwangarbeiders zijn maar weinig zieken. Er wordt clan ook door de regeering in hun belang al het mogelijke gedaan. Dr. Roelfse- ma, die de katjang-idjoe-proer geieict heeft, keert met de van Swoll op 24 Augustus terug naar Java. en met hem Yreeselijko tlood. Een vreeseüjken dood vond dezer dagen een werkman Ite St. Ouien die een arnarilmolen bediende. Door een raadselachtige oorzaak werd hij plot seling door het vliegwiel, dat eenige duizenden wentelingen pe|r minuut maakte, gegrepen; het hoofd werd hem letterlijk van den romp den. Cholera op een schip. Aan boord van het Amerikaansche troepentransportschip „Sherman", ko mende uit Manilla, is cholera uitgebro ken. Van de 13 aangetasten zijn er 7 overleden. Het schip lag eenigen tijd ie Nagasaki in quarantaine en hoewel zich na het vertrek uit deze haven geen nieuwe gevallen hebben voorgedaan, is der ..Sherman" bij aankomst te San Francisco veiligheidshalve opnieuw quarantaine opgelegd. Hevige ontploffing. In hei Casino te Orsowa is een nieu we acetyleeniicht-installatie ontploft. Het gebouw werd grootendeels ver nield. Vier personen, onder wie de eigenaar en de oberkellner, werden onder het puin bedolven. Eén persoon is doodeliik gewond. Noodlottige overstrooming. De stad Marfil, in Mexico, is ver woest door een geweldige vloedgolf. Twintig personen kwamen om het le ven. Tirannie der Russische politie. Miloukoff, een bekend historicus, die in Rusland groote vermaardheid bezit, heeft in het voorjaar van dit jaar een huiszoeking moeten ondergaan, die ge volgd werd door zijn arrestatie, hoe wel cle pol'itie niets verdachts gevon den had. Niettegenstaande dat werd hij vier maanden lang gevangen ge houden. Bij de instructie bleek, dat de justitie hem het bijwonen van stu- dentensoirées kwal jk genomen hack die echter slechts kunnen plaats heb ben met toestemming van de overheid c-n onder streng politietoezicht. Gevolg van een, en ancl.er was evenwel, dat Miloukoff het verblijf in de beide hoofd steden werd ontzegd. Intusschen ont ving dc geleerde een uiinoodiging om aan een Amerikaansche universiteit ien aantal lezingen over geschiedenis te houden. Twee maanden geleden kreeg hij inderdaad een pas voor de Russische grens. Maar nauwelijks in liet vaderland terug den dag na zijn thuiskomst, werd opnieuw een bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd, - - ten einde hem een straf van zes maan- dr. Rinders.die met dezelfde boot her- den |_e doen ondergaan. Het geval waarts gekomen is om de behandeling dier geëvacueerden op zicli te nemen; die zijn er ditmaal slechts 6; de mees- ten ervan hebben al de geleden ellen de meegemaakt. Het aantal gecvacu- eerden vermindert met elke bootgele- genhe'id, een duidelijk bewijs d;at de gezondheidstoestand verbetert. Voort aan zal met elke boot een officier van gezondheid komen om de zieken te ha len. Verplaatsing van bet proefstation voor tabak naar Deli. In de „Deli- Ct." wordt nagegaan het voer en tegen ©ener verplaatsing van het proefstation voor tabak, thans onder leiding van dir. Van Breda de Haan een onderdeel uitmakend van 's tancis plantentuin te Buitenzorg, naar Deli. Sinds geruimen tijd zijn de tabaksplanters overtuigd dat het proef station in Deli gevestigd moet zijn; dat de oude regeling, nu cfe omstan digheden veranderd zijn, behoort te vervallen. De studies hebben zich uit gebreid; het personeel is nu meer ver trouwd geraakt met de werkzaamhe den zoodat, deze, steunend op de reeds verkregen resultaten, allengs zelfstandig uitgevoerd zouden kunnen worden. Tegen de overbrenging bestaan ech ter verschillende bezwaren. In de eer ste plaats d'at dr. Treub die opperste leiding uit handen zou moeten geven; vervolgens dat de bestaande overeen komst. met :s lands plantentuin in 1900 op den ouden voet verlengd is; ten derde dat met deoverbrenging van het station gepaard zouden moeten gaan: splitsing en aanvulling der bi bliotheek ;d;e oprichting van een labo ratorium; verhooging der salarissen in vea-band met het duurder leven in Deli enz. Tegenover deze bezwaren stellen de planters clat zij gedurende een deel van het jaar verstoken zijn van des kundige voorlichting; dat dezer dagen bijv. dr. Mohr van Deli terugkeert naar Buitenzorg, terwijl enkele proe ven, onder zijn leiding genomen, nog in vollen gang zijn; dat andere proe ven. de droging dier tabak betreffende, nauwelijks zijn afgeloopen of de man die de proeven leidde, wordt weggeno men om elders liet werk voort te zet ten. Dr. Bijlert, dr Mohr, dr. Hunger en dr. I-Iissink bleven allen eenige maan den in Deli, doch na hun vertrek, ter voortzetting hunner studies, de tabak betreffende, komen In de practijk nog dikwerf gevallen voor die men gaar ne onmiddellijk aan hun onderzoek zou willen onderwerpen. De „Deli-Ct." is nu van oordeel dat die mogelijkheid en de wenscheli]kheid om het station onder dr. Van Breda de Haan naar Deli te verplaatsen bestaat; maar dat de urgentie niet voor de hand ligt. Voord'eelen zijn er, Maai* men belooft er zich wel eens te veel gouden bergen van en meent dat alles plotseling wel beter zal gaan, zoodra die oveibrengiii'- maar lieeft plaats gehad. Het hoofdbezwaar ligt in de over eenkomst met 's lands plantentuin, loopend'e tot 1908. De planters wenschen, alsmede daar om misschien reeds nu een zoöloog- agricu 1 tuurschemiker aan zich te ver- The Argosy van Demerara schrijft, naar „Onze West" melclt, het volgende: ,Een petitie is ingezonden bij het La gerhuis, op 28 Augustus, door den heer Hemniker Heaton voor den heer John. Godclen, van Tunbridge Wells,, welke eenige merkwaardige verklaringen bevat tegen 't gouvernement van cle Ned. West- Indien. De adressant verklaart, dat bij land gekocht heeft, waarvoor hij nog steeds rechten betaalt, op Aruba, een deel van de kolonie Curagao, en dat eeni gen tijd daarna het Hoilandsch bestuur aan eene maatschappij dit land ver pachtte, met 't. doel daar te exploiiteeren enphosphaat te exporteeren. 23 jaarlang heeft de heer Godden getracht vergoe ding te krijgen voor de verwoesting van het terrein door de phosphaa.t-maat- schappij: ihans doet hij een beroep op het Lagerhuis om het Foreign Office te bewegen aan cle Nederlandscbe regee- i'iing te 's-Gravenhage een onafhankelijk onderzoek te vragen." Faillissementen. Uitgesproken: 's-Gravenhage, 14 Oct. W. F. H. van der Valk, winkelier, te 's-Gra venhage. Recht^r-commissaris mr. C. W. Vollgraff. Amsterdam, 13 October. Louis No- ach, vleeschverkooper aldaar. Rech- ter-commissaris mr. Scholten. Opgeheven: J. Hardijzer, tuinman, te 's-Graven hage. F. L. Vermeers, dirankslijter, te Groningen. Ingetrokken: Het verzoek van Jacobus Lob, zich gewoonlijk noemende en schrijvende J. M. Lob, ©ommissionnair en koop man te Amsterdam, tot verkrijging van surcéanse van betaling, welke hem voorloopig was verleend. heeft natuurlijk groote opschudding verwekt onder de Russische geleerde wereld, en vol verwondering vraagt men zich af, wat toch wel de misdaad van Miloukoff geweest mag zijn. Vermoedelijk niets anders dan het bezit van een onafhankelijke geest en een vrijheidlievend gemoed Een nijdige sultan. De Sultan van Bacolocl (een rijkje gelegen op het eiland Negros Philip pijnen), heeft het volgende schrijven gericht tot den Amejrikaansclxen gene raal Summer „De Suhan van Bacolod wenscht onmiddellijk oorlog. De gods- dimst van Mohammed wensch ik te handhaven. Daarom dus oorlog. Ik verwerp uw vriendschap. Niet ontmoedigd. Santos Dumont. die Brazih'aansche luchtreiziger, heeft zich verhonden in zijn bestuurbaren ballon van het Boi? de Boulogne (Parijs) naar Hyde Park (Londen) te zweven. Als hij slaagt, verdient bij 100,000 francs met dezen tocht. Een mistend genie. De volgende advertentie is geplukt in een Zwitsersche courant: Een bekwaam man. 28 jaar oud, ongehuwd bekend met landbouw- bouw- en bureau-werkzaamhedeu en zi'ekenverpleging. zoekt tegen 15 Oc tober 1902 een passende betrekking, waarin hij gelegenheid heeft een zang- of muziekvereeniging te dirigeeren Hij zou eventueel geneigd zijn een be trekking als koeiendrijver op een boerderij te aanvaarden De veldwachter Lameyer zeide. dat hem het zaakje direct, verdacht voor kwam, temeer daar bekl. bij een on derzoek dat getuige ter plaatse instel de. beweerde f 200 aan zilver, die zich in de bedstede bevonden, met den brand te hebben verloren. Direct werd dan ook een onderzoek in die bedsted© ingesteld', doch niets, zelfs geen klompje gesmolten zilver werd ont- dlekt. en toen de veldwachter daar over zijne verwondering fe kennen gaf viel bekl. dooaden mandi en zeide. dat. hij met een kaars op een spijker het becldegoed in brand had'gestoken, om dat hij f 80 te kort. in zijn kas had, en dit dan met. de f 1000. waarvoor hij verzekerd' was, had willen aanzuive ren. ,,Is dat zoo?" vraagt cle president. ,,Ja, antwoordt bekl., dat heb ik wellicht gezegd, doch toen verkeerde ik in overspannen toestand. Nu kan ik niet anders verklaren dan dat ik alleen liet voornemen heb gehad brand te stichten, doch ik weet niet, of ik le kaars bij mijn vertrek wel heb aait gestoken. De vader, ais getuige a décharge, verklaart, dat zijn zoon dien avond omstreeks 8 uur bij hen te Hazerswou- cle is gekomen, en aldaar den nacht heeft doorgebracht. Het O. M-. zijn requisitoir nemende, acht. met het oog op de eerste beken tenis van beklaagde, in verband met de feilen, dat bekl. dien dag zijn vrouw en kinderen naar familie had ge stuurd, dat bij een tekort in zijn kas nad, dat hij kaarsen gekocht had, en dat er een gat in de bedstede was ge brand, op de plaats welke hekl. had aangewezen, dat hij d'e kaars had ge zet, "het wettig en overtuigend bewijs voor cle brandstichting geleverd. Bekl. is een hoogst gevaarlijk individu, die zich bepaald ook aan enkele der vele nostdiefstallèn in den Haarlemmer meer inden laatsten lijd heeft schul dig gemaakt. Tegen hem is nog rechts ingang verleend wegens diefstal van 1500 mark. doch deze. zaak is nog niet vervolgbaar, omdat men niet weet, waar het geld is. Voorts was het een betrekking van vertrouwen, cl'ie bekl. bekleedde" en verborg hij zich steeds achter een mom van overdreven gods dienstzin. Vandaar dat bekl. zeer. gevaarlijk was en een strenge straf voor liem ge- eischt moet worden. Deze luidde dan ook 7 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. M&rens, hield een krachtig pleidooi, waarin hij be toogde, dat bekl. een zwak, besluite loos karakter had, en door de om standigheden, waarin hij verkeerde, bekl. verdiende f 8 per week,waar van f 1.50 huur af moest, en had een vrouw met 5 kinderen, die niet de tering naar de nering kon zetten, in verleiding was gekomen van helt vele geld. dat hij in huis had, iets ten ei gen bate aan te wenden, met 't doel dit later weder aan te zuiveren. Daar dit niet spoedig genoeg ging, heeft bekl. helt voornemen geopperd1 den boel in brand te steken. Maar heeft hij aan dit voornemen uitvoering gegeven? Geen der getui gen kan dit verklaren. En daarom staat het bij den verdediger geenszins vast, clat bekl. de man is, die de wo ning in brand heeft gesltoken, temeer niet daar getuige Jongkind, zijn buur man, niet op goeden voet met bekl. leefde. Wel heeft bekl. het eerst bekend, doch dit heeft hij gedaan in een wan- hopigen, overspannen toestand, zoo dat aan die bekentenis weinig waarde mag worden gehecht. Verder zette pleiter uiteen, dat de brand eerst om twee uur 'was onlt- dekt, dus ruim 6 uur nadat bekl. zijn woning verlaten had, terwijl de kaar sen slechts 3 uur hoogstens konden branden. Bovendien is de brand in eene nis en 3 jaar plaatsing in een Rijkswerk inrichting. 2. T. van cle -Moolen, schippersknecht te Haarlem, wederspannigheid, 14 dagen gevangenisstraf. 3. J. Geugjes, H. de Jong hsv. J. Geugjes en G. Raas, hsv. II. de Jong, de le stratenmaker, de 2e en 3e zonder be roep, allen te Zaandam, wederspannig heid en mishandeling, de le zes weken gevangenisstraf, de 2e en 3e ieder een week gevangenisstraf. 4. K. Wilderom, boerenarbeider te Haarlemmerliede en Spaarntvoude, dief stal 3 weken gevangenisstraf. 5. W. Visser, losser te IJmuiden, ver duistering, 14 dagen gevangenisstraf. Nederl. Opera. Over „de Tannhauser" die bier in «le laatste jaren verscheidene malen, onder ongeveer gelijke omstandighe den werd opgevoerd, behoeft niet in den breede te worden gesproken, De voornaamste rollen werden door van ouds bekende en befaamde krachten vervuld Venus, door mevr. Coini Francisca, Tannhauser door Pauwel: Wolfram door Orelio, Landgraaf Her man door van Duinen enz. enz. Of de Elisabeth hier al vroeger door mevr. Bosse-Sommer werd gezongen weet ilc niet zekerwel weet ik, dat wij die dame in onzen Schouwburg meer ge zien en gehoord hebben. Dat zij cle moeielijke rol zoo maar zonder meer van hare ongesteld geworden kunst zuster Charlotte Cronegg kon overne men, verraadt veel talent en veel durf. Vooral in de laatste acte, waar geen aanleiding bestaat om door te drukke bewegelijkheid haar zang te storen, gaf zij iets werkelijk moois. De ..jonge herder" werd. ditmaal niet. onaardig voorgesteld door mej. A. Wibbeis,. Onverdeeld te genieten viel er alleen wanneer Orelio aan't woord was. Toch moet ook Pauwéls bewonderd en hooe gewaardeerd worden om zijn voorbeel dige toewijding, zijn geheel-z''ch-ge- ven. In het lange, vermoeiende maar ook uiterst spannende verhaal van zijn pelgrimage naar Rome bereikte hij ook thans weer zijn hoogtepunt. De ensembles van zangers, jagers, edelen enz. hebben wel eens beter ge klonken. De vier pages waren met hun D-dur-akkoord al erg ongelukkig. Daarentegen was het werk van 't or kest. te beginnen met de machtige ouverture, nog verdienstelijker dan op andere gunstige avonden. Daarvan en van den goeden gung over 't geheel, heeft de heer Markus alle eer. PHILIP LOOTS. Gevonden: een roeiboot met 4 hengelstokken, 3 azijnvaatj.es in een glaskist. Kennis werd. gegeven clat in een winkel in. de Lange Annastraat lieden nacht een ruit is verbrijzeld, en ontvreemd van dte étalage een flesclije met 3 haringen^ en een fleschje met. ingelegd© augurken. Vervolg Nieuwstijdingen. Verboden huizen. De Rechtbank te Amsterdam sprak heden wij den houder van de verboden inrichting aan de N. Z. Voorburgwal, o u. overwegende dat art. 183 en 184 der algem. Politieverordening in strijd zijn met art. 180 Gemeentewet; en B. en W. op grond van een nietbin- dende bepaling dus onbevoegd hebben de gehandeld en derhalve bekl's han deling tot het onleesbaar maken van liet op hun last aangeplakt afschrift van het bevel tot. sluiting niet was wc-derrechterlijk. Erfenis Teyler van der Hulst. Het Gerechtshof te Amsterdam wees lieden het verzoek tot het verieenen van verstek tegen alle niet verschenen bekende en onbekende erfgenamen van Pieter Teyler van der Hulst, even ais dit geschied was door de Recht bank te Haarlem, af. De droogte in Australië houdt aan. Een fabriek van verduur zaamd vleesch heeft 120,000 schapen ge kocht. tegen 30 a 60 cents per stuk. Er is geen voedsel voorde dieren. Burgerlijke Stand. Brongebouw. Voor een stampvolle zaal gaf het. Haarl. Muziekkorps, Dir. Kriens, een uitvoe ring in het Brongebouw met medewer king van mej. Toos Hoog uit den Haag. De marseh waar het orkest mede begon had veel succes. Het is dan ook een zeer mooi werk. Daarna kregen wij 't groot ste en het mooiste werk van dezen avond te hooren, nl. de 2e Symphonic van Haydn in D-dur. Deze muziek, al reeds zeer oud, klinkt toch heerlijk frisch en brengt de hoor ders in een zachte aangename stemming. Uit alles straalt vriendelijkheid, voor namelijk het schoone Andante wat ook <j zeer schoon uitgevoerd werd, geeft een zeer aangenamen indruk: daarna het Mennet zoo pittig uitgevoerd en dan het Ondertrouwd10 Oct. W. G. Ban- ninkW. de Boer. A. W. F. Wijdoogen A. Toepoel, E. J. Kok— K E. Brakel. Bevallen: 16 Oct. M. van Velzen—van Rijn d. 15. E. M. MeijnhoutMiedema d. H. A. Bolkenstein—Woudenberg d. T. C. van Houten—Kelderman z. J. Janus— Kerkman d. C. M. van der Veen—v. d. Boogaard d. Overleden: 14 Oct. L. Hees, 3 m.. z.. Ged. Vold'erser.15 J. F. II. Loerak kerv. Raaphorst. 52 j.. .1. Steenstr.; 14. G. J. BoogaardtKoch. 28 j.. Zijl- str.16. E. v. Dusschoten, 9 j., z.. »a- kenessergr^ Gister. Henen M150c; Dil. 16 Oct. 2l/ïpCt. Ned. Wert.8chaid... 8l5/s 815/s 4i/s pCt. Portugal4Si/4 4 pCt. Venezuela29 29 Cerl. Nederl. Handel Mftatij... Aftucl Koninkl. Petroleum457'/^ 457 Aand. Moeara Enim1111 /a 111 Aaud. Perlak Petroleum135 138 Aand. 8chibaielf Aand. Soemalata Aand. Am. Cav A Foundry Cy.34-">/s 357/lö Aaud. United Steel Coinp40p4 40</g Aand. Atchison Topeka S7s/lc S8'5/)a Aand. Union Pacific.103'/]Ö 104"/s 4 pCt. Oonv. Union Pacific bds 106 l06?/s Aand. Missouri Kansas &Texa9 29J( 30 Aand. New-York Ontario33»/.» 341/2 Gew. aand. Kansas City South. 3J5/s 351/4 Pref. aand. id. idöé'/ie 57 Gew. and. Southern Railway. 36s/t 377/8 Aand. Wasbash33i/o 33i/a Aand. Denver Rio Grande... 43!/g 43s/4 Gew. aand. Erie3S5/e 39Vs il Den 2 November hopen. II H onze geliefde ouders JOHANNES v. SCHOOIEN, en g JOHANNA ELIZABETH ?jj VAN BUURINGEN den dag te herdenken dat zij p 47'/, jaar in den Echt ver- 15 I bonden zijn. Hun dankbare 1| kinderen, Behuwd, en Klein- kinderen. |j Haarlem *16 October. Vervnk' Stadsnieuws. daaropvolgende eenvoudige Presto of eii ouvenumu uC A]legro g;iven veel te genieten. Zoo de ie andere bedstede ontstaan dan 'ul;en en bassen iets minder hadden die waarin de kaars door bekl. I ye(,.okkeQi het geheel zoo er niet door was gezet, en mede dient aandaehlt gescbaad hebben, doch wij weten nu te worden geslagenop^het feit,^ dat, eenmaa[ wek clat het Brongebouw geen T - igoede concertzaal is en- daarom niet al les goed tot zijn recht komt. Mejuffrouw Toos Hoog, die na deze Symphonie een aria uit de Messias zong, mocht ons niet Jongkind, die een haat tegen bekl. heeft, eerst dien avond om 11 uur is gaan visschen. Uit een en an dei- meent pleiter dat Stoomvaartberichten. Het stoomschip Prinses Amalia, van Amsterdam naar Batavia, arri veerde 14 O dit. te Port Said. Het stoomschip Koning Willem II, van Batavia naar Amsterdam, pas seerde 14 Oct. Gibraltar. Het stoomschip Koning Willem III, van Amsterdam naar Batavia, pas seerde 15 Oct. Ouessant. Het sltoom schip Prinses Sophie ver trok 15 Oct. van Bataivia naar Am sterdam. I-Iet stoomschip Ambon, van Am sterdam naar Batavia, passeerde 14 Oct. Perim. Het stoomschip Prins Willem II vertrok 15 Odt. van Amsterdam naar Paramaribo. Gemengd Nieuws, Mijn-ongeluk In d.e mijn Lobo, te Linarès, in Spanje, h'eeft een instorting plaats gehad1, waardoor zes menschen ge dood! werden. Aproudissements-Rechtbank. Zitting van Donderdag 16 October 1902. Veroordeeld. De Duitscher Gus- taaf Müllcr (Dedio) werd heden ver oordeeld' ter zake van diefstal met braak in de bierbrouwerij ,,"l Haan tje" te Haarlem en in 't. Groote Bad huis te Zand'voort, tot 6 jaar gevange nisstraf. De eisch was 7 jaren gevangenisstraf. Daarna had zich voor genoemde rechtbank te verantwoorden D. van Vliet .postbod© te Aalsmeer, thans ge detineerd, terzake van brandstichting in zijne woning op 6 Sept. 1.1. Door een brandende kaars in aanraking met beddegoed to brengen, moer de brand" ontstaan zijn. Uit het getuigenverhoor bleek dat bekl. dien dag 2 kaarsen gekocht had. en dat de bivand des nachts om 2 uur was uitgebroken. Doch meer konden zij niet verklaren. Bekl. verklaarde dat hij wel is waar het voornemen hadi gehad den boel 111 brand te steken, dat hij daarvoor de kaarsen had gekochtwaarvan hij één had gebruikt om te zien hoelang de kaarsen zouden branden en d© an cl er op een spijker in een heddeplank had bevestigd met de bedoeling om net goed in brand t© steken, doch hij meent niet dat hij dit voornemen, heeft uit gevoerd. Althans bekl. weet niet meer of hij toen hij 's avonds om half zeven naar Hazerswoude vertrok de kaars op cle beddeplank wel heeft aangesto ken en zijne woning gesloten. Wel heeft hij dit twee dagen daarna aan den rechter-commissaris verteld, doch toen was hij nog zoo onder den indruk van het gebeurde, clat hij niet goed wist, wat' hij zeide. Voorts doet bekl. eene bedekte beschuldiging aan liet. adres van den getuige Jongkind, die vlak naast, hem woont, en met wien hij op slechten voet leefde. de bekentenis op aannemelijke gron- z00 voldoen als vroeger, de liederen in den is herroepen. En vraagt hij daar- J bet tweede deel door haar gezongen wcu om -voor bekl. vrijspraak en diens ren beter, doch zulke overbekende, num- onmjddfcülijke invrijheidstelling. rners gaan voor het publiek, dunkt ons, Mocht de Rechtbank hierop niet in- J wel eens vervelen. Het orkest moest in gaan, dan verzoekt de verdediger j bet tweede deel een nummertje bisee- bekl.eene lichtere straf op te leggen. ren en het laatste nummer I,a Feria, De Off. van Justitie antwoordt dat Spaansehe suite, mocht door de vele van een overhaaste bekentenis door j mooie trekjes in het 2e gedeelte voor bekl. geen sprake is, daarbij deze 2 j Obo en fluit, zeer schoon uitgevoerd dagen na het gebeurde heeft gedaan. 1 heette. Alzoo kunnen wij besluiten met Voorts was de bedstede doorgebrand de verzekering dat èn directeur ènhoor- doorgebrand op de plaats, die door bekl. was aan gewezen als de plek, waar hij de kaars gezet. had. Bovendien bewijst het niets, dat de brand 6 uur na het vertrek van bekl. is uitgebroken, want al dien tijd heeft h©t becldegoed kunnen liggen smeulen. Het O. M. vond dan ook geen ter men om iets af te doen aan het be wijs van schuld, en bleef volhouden bij zijn requisitoir. Ook de Verdediger bleef bij zijne meening, dat cle bekentenis in over spannen toestand had plaats gehad, en daar derhalve geen waarde aan mocht worden gehecht. Ook hij bleef hij zijn verzoek volhouden. De Rechtbank begaf zihh daarna m raadkamer, en na heropening der zitting verklaarde de President, dat geen termen aanwezig waren om aan het verzoek van den verdediger te voldoen, doch dat de Rechtbank Eelt onderzoek niet volledig genoeg acht te, en derhalve eene hervatting daar van moet plaats hebben op a.s. Don derdag, wanneer drie nieuwe getui gen, C. v. d. Zwaag en twee van Rin kels, nog zullen worden gehoord. Tegen J. W. Barend, werd ter zake van diefstal van gereedschappen ui|t in aanbouw zijnde huizen in het Noordejrkwartiqr. 1 jaar gevangenis straf gevorderd. UITSPRAKEN. 1. J. de Boer, sjouwerman, zonder vas te w ders èn uitvoerders met voldoening op dezen avond kunnen terugzien. Ondertrouwd: EGBERT J. KOK e 1 KLARA E. BRAKEL. Haarlem, 16 Oct. 1902. Ondertrouwd: Adr. W. F. WIJDOOGEN Wedn. van A. M. Twisterling, en ALIDA TOEPOEL. Haarlem, 16 Oct. 1902, GEVRAAGD Aanmelden: Tetterodestraat 8, (Kleverpark). Telegra mrncn. DE WERKSTAKING IN DE V. S. GEöINDIGD. WASHINGTON, 16 Oct. (R. O.) De minister van oorlog Root deelde te 1 uur mede dat een gemêenscïiappeiipce grondslag voor een overeenkomst- tot regeling van de werkstaking in de Ko lenmijnen gevonden was, WASHINGTON, 16 Oct. (R. O.) Een officieel bericht hedenmorgen te 2,20 uitgegeven meldt dat de werkstaking in "de kolenmijnen geëindigd is. PRESIDENT KRUGER TE MEN- TONE. MENTONE. 15 Oct. (R. O.) President Kruger is met zijn gevolg met den trein van 11.30 te Mentone aangeko men. Daar het bericht van zijn aan komst reeds vroeg in den avond bekend was, hadden een groot aantal men schen zich aan het station verzameld, waar de president met toejuichingen werd ontvangen. De maire van Mentone, vergezeld door de autoriteiten en de voornaam ste ingezetenen, begroette de President bij het verlaten va,n het spoorwegrij tuig. In rijtuigen werd d'e President met zijn gezelschap vervolgens naar zijn KAPITAAL, UITZET, STUDIE, of PENSIOEN-Yerzekering PENSIOEN kan verkregen worden door nu en dan iets te storten zooveel men missen w i l of k a, n, of door een vaste jaarlijksche pre mie, b.v. een 30 jarige betaalt jaarlijks 23.73 voor elke 100 pensioen van af 55 jaar te ver krijgen. J. de Boer, sjouwerman, zonder vas-verblijf .in de villa „Gena" gebracht, monplaats, bedelarij, 5 dagen hechte-1 Er hadden geen incidenten plaats. INSPECTRICE Nationale Levensverzekering-Bank opgericht 1863, te Rotterdam, Haarlem, 2r. Nieuwe Groenmarkt. Spreekdagen Maandag, Woens dag en Zaterdag van 10 tot 4 uur. TELEFOON 188. Steeds versch voorhanden, groote vette wilde Hazen, Faisanten, Patrijzen, Eend vogels, Talingen, Poulardes, Braad en Soepkippen. P. YAN DER STAD, Poelier. KI. Houtstraat 136.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 3