NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Est Buis oaier ie Zee Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. 2Ue Jaargang Dinsdag 21 October 1902. No. Ö924 HAARLEM'S DA6BLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN Voor Haarlem per 3 maanden1.20 jjyflpgta Van 15 regel* 50 Ota.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 Groot© letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 rlfS_: CIJ1 PllJxReclames 30 Cent per regel. Afzonderlijke nummers0.02>£ jjl Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Zuider Buitenspaarne No. 6. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37K Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën werden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE Ti A MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad, verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère Gh Li DAUBE Co. JOHN F. J0NE8, Succ., Parijs 31w» Faubourg Monvmartre. Haarlem's Dagblad van 21 Oct. bevat o. a. Uit Zuid-Afrika, Het proces over den moord op graaf Bon- martini, Zegers Veeckens, Courses te Woestduin. Buitenlandseh Nieuws Zuid-Atrika. Er is een merkwaardig Reutex-Tele- gram gekomen. Het luidt aldus Vrijburg, 17 October. Gate heeft op de grens van Zijl's rebellen commando bezocht Hij noodigde hen uit zich o; Vrijburg over te geven, zeggende da hun geen zwaarder straf zou treffan dan beirooving van kiesrecht. De re bellen zouden echter in hechtenis ge nomen en gevangen gehouden worden tot het beslissende stuk van den procu reur-generaal van de Kaapkolonie te rug zou zijn. DeJBoeren waren echter sterk tegen gevangen zittenzij ha- den er geen bezwaar in om naar Le; burgerkamp te gaan. De bijeenkomst was van vriendschappelijken aard maar leidde tot geen uitkomst. He" commando. 80 man sterk, ging daarop de grens weer over. Er is eenige onduidelijkheid in dit telegram. De grens kan zijn de grens tusschen Transvaal en Betsjoeanalano maar aangezien het telegram uit VrJ burg komt, zou men dan moeten aan nemen, dat het commando ten slotte weer Transvaal introk, hetgeen on waarschijnlijk is. En waar ligt da, burgerkamp In Vrijburg Het is niet duidelijk. Maar ten slotte kom het er weinig op aan. Wat nieuw en belangrijk is, is dat dus niet alle rebellen de wapenen hen ben neergelegd. Het telegram spreekt van 80 man, maar uit niets blijkt, dai dit commando de geheele macht is, die in die huurt nog onder de wapenei ■staat. Waarschijnlijk zijn 't er meer. En het zijn rebellen onder van Zijl. Die naam is den lezers weibe kendeen der flinkste aanvoerders uit den oorlog. Laatstelijk heeft hij zich nogi onder generaal de la Rey bij Tweebosch onderscheiden. Hij open de met nog geen honderdman den aan val op de achterhoede van Lord Me thuen's colonne en joeg die overmacht voor zich uit. En herhaaldelijk heb ben de mannen van van Zijl ge toond tot de beste strijders van de Boeren te behooren. Van de 3 mlillioen pond sterling die de Engelschen aan de Boeren bij het sluiten van den vrede hebben bewilligd om ze te helpen bij het wederopbouwen van hun hoeven, is 2 millioen voer Transvaal en 1 millioen voor den Vrij staat bestemd. In de laatstgenoemde kolonie is het aantal hoeven ongeveer 10.000 zoodat voor éen hoeve onge veer 1200 gulden beschikbaar kom:. Deze som is echter zooals een kenner van de Boeren aan de Deutsche Tages- zeitung schrijft geenszins voldoend', om een hoeve ook maar half bewoon baar te maken. Daar de hoeveelheid neerslag, dn gemiddeld in een jaar 300 tot 500 mM bedraagt, over de verschillende maan den zeer onregelmatig is verdeeld, in dier voege dat het dikwijls vijf of ze? maanden lang, vele jaren echter ook van acht tot nogen maanden niet re gent, is het eerste werk van een Loer op zyn hoeve, voor hij zich nederzet, dat hij een dam (vijver) aanlegt. De grootte van den dam verschilt naar d- plaatselijke omstandigheden. In el! geval kan men echter zeggen dat tfa gemiddelde prijs van een waterdam 500 tot 600 pond sterling iis. Is de dam gemaakt, en na den regentijd mei water gevuld, dan begint de eigenaar zooals de wet dit voorschrijft, zijn hoe ve af te zetten. De wet verlangt dat de af zetting uit zeven draden bestaat, waar van vier beneden zoo dicht mogelijk op elkaar moeten worden aangebracht dat er geen lam door kan. De m 1- delste draden liggen dan verder uiteen, zoodat de bovenste draad anderhalveu meter hoog van den grond' is, om ka' vers en veulens het overspringen t° beletten. Als draad word' Am er - kaansch prikkeldraad gebruikt, daai het vee zich voor een aanraking hier mee wacht. Zulk een draadafzetiing kost echter ongeveer 60 cent den meter. De hoeven in den Vrijstaat hebben ech ter zulk een uitgestrektheid, dat de gt- heele afsluiting op tusschen 18000 en 24000 gulden komt te staan. Een span essen wordt in Zuid-Afrika op zeven of acht paar berekend. Neemt men echter aan, dat het SDan zeven paar sterk is, dan kost het ongeveer 14C pd. sterl. Daarbij behoort een wage-i. prijs van 35 tot 50 pd. st. Een bespan nen wagen kost dus op zijn muist 2100 gulden. Lichtere wagens, kleinere spannen bestaan in dit land niek daar er in Zuid-Afrika geen straatwegen zijn van de isoort, die men bij oii-s vindt maar alleen eenvoudige landwe gen, die dikwijls verbazend steil zijn. en daarom een groote trekkracht ver etechen. „Wil een Boer dus zijn hoeve op nieuw bewoonbaar maken, dan moe: hij in de eerste plaats een dam ma ken om dezen te maken, heeft hij trekdieren noodig de beesten met den wagen kosten hem echter reeds 80 pet. meer dan in het beste geval voor een hoeve wordt afgestaan. En dezen wa gen heeft hij ook noodig als woning, zoolang hij er toe komt zelf een huis te bouwen. Deze cijfers toonen duidelijk aan, welke ontzaglijke kosten gemaakt moe ten worden eer het land er weer in zooverre bovenop is. dat de Boeren aan hun verdere ontwikkeling kunnen gaan denken". Engeland. Een officieel bericht meldt: De co lonne van Swayne had twee gevech ten met de strijdmacht van den Mul lah teErego bij Muduc op 6 October Na een levendigen strijd werd de Mullah met groote verliezen afgesla gen. Onze verliezen bedroegen: 2 of ficieren en 50 man gesneuveld, 2 of ficieren en 100 man gewond. Daar de inlandsche troepen zeer onder den indruk waren van de nederlaag, trok Swayne zich op Bohotle terug om versterkingen af 'te wachten. De Mul lah voert van alle kanten versterkin gen aan. Frankrijk. Terwijl de Fransche ministerpre sident Combes zijn reeds gemelde re devoering over zijn gedragslijn bij de toepassing der congregatiewetten hield, moeiten uit de diplomatentri- bune door een daar zittende dame eenige woorden geroepen zijn. De Ka mervoorzitter oordeelde schijnbaar niet noodig, de tribune te laten ont ruimen hetgeen wellicht onaange name gevolgen zou kunnen gehad hebben zoodat de identiteit derbe- toogencle dame niet kon worden vast gesteld. De nationalistische Kamergroep heeft besloten een candidaat te stellen voor de betrekking van vice-president van de Kamer, opengevallen door den overgang van Maurice Faure naar den Senaat. Op Madagaskar is cle opening ge vierd van den eersten spoorweg. Ge neraal Gallieni heeft met talrijke ge- noodigden. waaronder de vertegen woordigers van bevriende natiën, een proefrit afgelegd tusschen Brickaville en Sandrantsemhona, een afstand van 30 kilometer. Een feestmaal van 100 couverts en vele redevoeringen besloot den proefrit. De inlanders, die het schouwspel van den rollenden trein hebben bijgewoond en die ook feest ge vierd hebben, moeten zeer opgewon den zijn geweest, vol geestdrift voor Frankrijk zegt het telegram uit Tananariva en verbaasd over den spoortrein. Duitschland. In zijn recto bij de onthulling van het gedenkteeken voor den Grooten Keurvorst te Fehrbellin (die daar in 1675 de Zweden versloeg) betoogde de Keizer, dat de Groote Keurvorst door zijne daad bij Fehrbellin den grond had) gelegd voor de ontwikkeling tot de keizerskroon, en tevens den grond steen van het tegenwoordige leger. De oude Markische geest had zich door de eeuwen heen doen gelden. Frederik de Groote had zich moeten weren tot op het bloed om zijn erf deel te handhaven, maar wij hebben toch ook door den smeltoven van Je na en Tilsit heen gemoeten. Tenslot te was het toch aan de Markische re gimenten gegeven, onder Willem den Groote en zijnen heldenzoon, wiens verjaardag het heden is, het Rijk weder te helpen oprichtten. De Keizer wees erop, dat slechts dan de vrede gewaarborgd is, wan neer onze zonen hun hoogsten plicht zien in de verdediging <Jes vader lands, en besloot zijn rede met een Hoch! op de inwoners van de Mark. Italië. Het is nog nieit uitgemjaakt voor welk Hof van assises het proces over den moord op graaf Bonmartini zal voorkomen. Sommige bladen zeggen te Panna, andieren te Lucca. Maar in elk geval niet te Bologna, waar de politieke hartstochten tengevolge van dit drama Ite veel zijn opgezweept. De instructie heeft inmiddels niet stil gezeten en er komen voortdurend nieuwe feiten aan het licht, die lang zamerhand de geheele familie Murri, óók den vader, bezwaren. Den 4en September toch dos een paar da gen na den moord lietfc professor Murri dokter Daguini bij zich komen en vroeg deze of hij zijn dochter, de gravin Bonmartini, niet naar Zurich zoude kunnen brengen, waar zij voor herstel van gezondheid heen moest en wel onverwijld. De dokter maak te bezwaar wegens eenige dringende consulten, maar eindigde met toe te geiten, ofschoon dit aandringen en de haaslt, die bij het vertrek was, Ite'1"1 wel verwonderden. Met den dokter en de gravin gin gen op reis de professor zelf, een oom Riccardo Murri en Tullio Murri, de zoon. Maar tot nieuwe verbazing van den dokter stapte de oom in Pia- cenza uit, de professor in Milaan, en voordat men in Zürich was aangeko men, was Tullio na,ar... Belgrado ver trokken. In Zürich vond de dokter een tele gram, waarin slechts deze woorden: „Lelt op mijn raadgevingen. Je oom". Hij vroeg zich af wat die geheimzin nige woorden konden heteekenen en beschouwde de zaak reeds als een misverstand, toen gravin Bonmartini het telegram ziende, hem zeide, dat het voor haar was. De inhoud scheen haar onaangenaam aan te doen. De bovengenoemde oom, die advo caat is, had om argwaan te voor komen de voorzorg genomen, een brief aan een der leden van de rech terlijke mach)t te schrijven, waarin hij ook terloops mededeelde, dat zijn nicht, gravin Bonmartini, op voor schrift van dokter Daguini wegens haren gezondheidstoestand, onmid dellijk van klimaat moest verande ren. Laatstgenoemde, dezer dagen bij den rechter van instructie geroe pen, werd toen dat briefje van oom te lezen gegeven. Hij verklaarde aan stonds, dat het een groote leugen be vatte en verzocht, dat deze zijn mede- deeling uitdrukkelijk in het proces verbaal zoude worden vermeld. Herhaaldelijk d'eelen de Italiaan- sche bladen mede, dat de gramn een poging tot zelfmoord heeft gedaan, maar steeds volgt er bijna terstond tegenspraak op. Zij schijnt zich in tegendeel de zaak volstrekt nielt zoo erg aan te trekken, zij moet het best maken en een daarmede strookenden eetlust toonen. Alleen ergert hét haar dat zij van den loop der onderzoekin gen onkundig wordt gehouden en dat zij niet met haar minnaar vrijelijk kan correspondeeren. Tullio Murri, die, zooals men weet eenige weken geleden is uitgeleverd door de Oostenrijksche justiltie, schijnt een gemeene woesteling te zijn. Hij kon o.a. vreeselijk uitvaren tegen zijn moeder en ontzag zich niet haar nu en dan met een stok af te ranselen. Deze arme vrouw die geheel buiten de zaak #.aat ver toefde vóór den moord voor haar ge zondheid in Rimini en schijnt daar tegen den senator Pasolini gezegd te hebben: „Ik moet naar Bologna, want ik vrees dat er iets ernstigs tu*sohon de twee zwagers op til is. De medeplichtige Naldi zat op den avond van 28 Augustus naar gewoon te in een café kaart te spelen. Hij nam erg onverschillige allures aan, die echter vrij onnatuurlijk leken vol gens de getuigen, die dien avond ook in het café waren. Plotseling kwam er een boodschap voor hem, dalt Tul lio Murri hem wilde spreken. Naldi ging weg, kwam niet terug en den volgenden morgen vernam men dat hij Bologna had verlaten. Turkije. Men wordt te Konstantinopel niet moede te verzekeren, dat de mededee- lingen over dfe onlusten in Macedonië overdreven zijn. Ook de vreemde gezantschappen bij den Sultan krijgen evenwel berichten, die spreken van een geleidelijk afne men der oproerisre benden en daarme de van den geheelen opstand. De Bulgaarsche bevolking, die vrijwillig of dioor de benden van Jankof en an deren gedwongen, in de bergen was gevlucht, keert terug. Tegengesproken wordlt voorts, dat er dertig bataillons uit Klein-Azië naar Macedonië worden gestuurd; er zijn troepen genoeg aan wezig. Ook is onjuist, dat maarschalk Edhem-pasja naar Macedonië is ge gaan in verband met den toestand. En de naar Sera-es gezonden commissie is reeds te Konstantinopel terug. D© zaak looDt blijkbaar op een eind. Servië. De wending, met of zonder Rus- land's medewerking aan hét incident in verband met de reis naar de Krim gegeven, heeft het mïnisterie-Voeïts toch niet kunnen redden. Het ont slag is verleend. De Koning heeft daarop een bespreking met vertegen woordigers van allerlei partijen ge had en hét waarschijnlijkst is, dat nu een coalitie-kabinet komt, be staande uit progressisten, neutralen, radicalen en gematigde liberalen, maai- met een conservatiever tint dan het nu afgötredene. Niet generaal Franassovits is met de vorming van een nieuw kabinet belast, zooals eerst gezegd werd, maar generaal Zinzar Markovits. Haïti. De opstand op Haïti schijnt zijn ein de nabij te zijn. De reeds gemelde overgave van die stad St. Marc aan de ree-eeringstroepen wordt bevestigd, 't Duitsche oorlogsschip Falke was er bij tegenwoordig. Te St. Marc is alles rustig. Firm in heeft met de Ham- burgsche stoomboot Adirondack de wijk naar Jamaica genomen. De re- geeringstroepen staan nu voor Gonai- ves. waar ook de Falke ligt. De blok kade is geëindigd. Volgens een hier ontvangen tele- grafisch bericht is Gonaives zonder strijd bezet door de regeeringstroe- pen van Haiti. Duitsche, Amerikaan- sche en Fransche troepen verhinder den de plundering. In het Duitsche consulaat te Gonaives bevinden zich 700 vluchtelingen, onder welke de familie van admiraal Killick. Stadsnieuws. Haarlem, 20 Oct. 1902. Algemeen Nederlandsch Ver- bond. Donderdag a.s, 23 October, des avonds om 8 uur, zal de bekende Dr. H. J. Poutsma, ex-directeur van de ambu lance van Christiaau de Wet in het Bron gebouw spreken over zijn ervaringen in den Boeren-oorlog. Ieder heeft wel eens iets gelezen van wat dezelfde dokter be kend gemaakt heeft in de kranten. Dringend bevelen wij den spreker dan ook aan bij het publiek, te meer omdat de netto-opbrengst is ten voordeele van de weduwen- en weezen van de Boeren. Kindervoorstelling. De kinder voorstelling. welke Zaterdag in de Con certzaal der Sociëteit Vereenigmg werd gegeven is buitengewoon druk bezocht geweest. Reeds bij het binnenkomen der zaal kon men aan het gegons en aan de uitroepen ,,hè, wat mooi", hooren dat de vele kinderen genoegen hadden; dat de prachtige, inderdaad zeer duidelijke lichtbeelden bij hen in den smaak vielen. Met de vertooning der portretten van de leden van ons Koninklijk Huis werd de voorstelling geopend, daarna werden de portretten van Paul Kruger en de Boeren-generaals op het doek gebracht, ®n a] deze photo's werden door het jonge volkje met luide hoera's begroet. Achter eenvolgens kwamen nu op het doek ge zichten uit verschillende landen in Euro pa, en met veel belangstelling volgden de kinderen dit heerlijke reisje door voor hen onbekende streken. Zeer voldaan trok het jonge volkje om 7 uur huiswaarts. De voorstelling is voorzeker voor de jeugd zeer leerzaam geweest. Harmonie. Naar wij vernemen zal de muziekvereeniging „Harmonie", di recteur de heer H. W. Hofmeester Rz., op veelvuldig verzoek, op Zondag 9 No vember a.s. in de Concertzaal der Socië teit Vereeniging een groot populair con cert geven, waarop o. a. ten gehoore zul len worden gebracht de nummers, waar mede bovengenoemde vereeniging op het groot nationaal concours te Rotterdam, d.d. 19 Mei jl. in de eerste afdeeling den eersten prijs en in de eere-afdeeling den, eere-prijs behaalde. Bovendien zal op dit concert als eene bijzonderheid, uitslui tend een dames-specialiteiten-gezelschap medewerken, onder directie van den heer E. Kalff. Daar Harmonie den naam van Haarlem als muziekstad te Rotterdam zoo schitte rend heeft weten te handhaven, evenals dit door „Zang en Vriendschap" te Am sterdam geschiedde, vertrouwen wij dat door eene volle zaal Haarlem's ingeze tenen blijk zullen geven, deze overwin ning op prijs te stellen, en daardoor me de te werken om Harmonie's leden aan Feuilleton. door MAX PEMBERTON. 27) Ik had de trapdeur geopend, half in de meening, in de een of andere ka mer te komen, misschien in de keu ken van het huis. Ik zeide bij mij zelf. dal daar menschen zoudenzijn, en Czemy's waakhonden zoud'en met hun vragen gereed zijn. Maar dit was geen goede berekening, en daar er overal booglampen waren, kon ik zien dat de plaats in 't geheel geen kamer was. maar een ronde keldier, met ruwe gaten in de muren, en er hingen gordijnen in plaats van deu ren. Dit bracht mij niet van streek, zooals ge zult zien, en mijn weg ging recht dioor, toen ik stemmen hoorde in een kamer er dicht bij, maar ik kón niet zeggen, vanwaar het kwam, of door welke deur ik weg moest gaan. Langen tijd' stond ik stil, niet we tend wat te doen. Ten laatste stak ik mijn hoofd op goed geluk om het eer ste gordijn, e© trok het weer spoedig terug. Daar waren menschen. half naakte mannen, rondom een oven, waarvan het roode licht verblindend op de muren en den zolder flikker die. zoodat de werklieden er als karmozij nen duivels uitzagen. Spoedig wist ik wat of de oven beteekende. of waar om hij gebouwd was, want een van hen gaf op een oogenblik een bevel, waarop een spuit begon te werken, en een windstoot en bet zuigen van een verwij derde pomp op dit teek en ant woord gaf Lucht, zei ik in mij zelf, zij pompen lucht voor boven. De mannen hadden mij niet gezien zoo vlug idieed ikhet, en zoo zacht schoof ik het ledleren gordijn op zij, en op de teenen door de grot gaan de .stootte ik bij toeval op een deur, die ik te voren nog niet opgemerkt had. Het was niets anders dan een groote, uitgeholde opening in de rots. maar ik bemerkte verder een menigte trap pen, en daarachter weder flikkerende lampen. Dit. zei ik, moet bepaald de weg naar d!e zee zijn, want de trappen leiden omhoog, en zooals men begrij pen kan, wilde Czerny de hooger ge legens kamers gebruiken. Daarom aar zelde ik nu niet langer, maar de trap, als met katten pooten oploopend, ging ik recht dioor en kwam dadelijk to zulk een prachtige gang, dat ik er op een anderen tijd misschien wel een uur inbewondering zou hebben door gebracht. Er waren hier lampen bij twintigtallen, in kandelaren van beslagen ijzer. Men zag, bijna bij iederen tran. deuren ja. en meer dan deuren; menschen liepen neen en weer; lichtstralen vielen uit open ka mers. en tafels stonden gereed' met kaarten, en flesschen er bij, en vreem de mienschen uit alle streken, sommi gen slapend, anderen twistend of zin gend, terwijl weer anderen in die keuken of werkplaats bezig waren. Hier en daar ontmoetten die mannen mij in de gan"- en ik trok mij op wen donkere plek terug, en liet ze voorbij gaan. Zij merkten mij niet op, of zoo ze dit deden maakten zij er zich niet druk over. Met dat al. ik was een zeeman, evenzoo gekleed als andere zeelui. Waarom zouden zij mij op merken. wanneer er wel honderd zul- ken in Czemy's huis waren? Ik begon in te zien, dat men met minder ge vaar kon loooen wanneer men alleen was, dan met een handvol menschen. Toch zal ik Czerny vinden, zei ik tot mijzelf, en het met hem uitmaken. Wanneer hij gesproken heeft, is er tijd genoeg om te vragen, wat er dan gebeuren moet? Dit troostte mij een weinig en ik ging met meer vertrouwen verder. De geheele gang doorloopend. bereikte ik ten laatste een paai- ijzeren deuren en vond ze stevig gesloten en voor mij gegrendeld. Er was geen zijweg, voor zoover ik kon opmaken, nog eeni ge aanwijzing, hoe ik de deuren moest openen. Men kan niet met vragen door een ijzeren wand heen komen, noch hem op verzoek dóen opensprin gen, en daar stond ik in de gang, als een boodschapper, die op een leeg huis gestuit is. maar toch niet geneigd is been te gaan. Dien nacht moest lk Czerny zien .al moest ik mij aan de schurken verklaren, die in de vertrek, ken dichtbij bezig waren, en wier stemmen ik nog kon hooren. Ik had geen idee. om aan de deur te kloppen, maar in waarheid kwam zoo iets mij niet eens in 't hoofd op, zoo vol was ik van andere plannen. Juist bedacht ik dat dit een waagstuk was, of niets zou uitrichten, toen het kleine Fransche meisje Rosamunda naar buiten stapte. Ontsteld op mijn gezicht (want de electrische lamp verborg nie mand) stootte zij een aardig gilletje uit, en zeide toe^i. O., kapitein Begg, kapitein Begg. wat wilt ge in dit huis doen? Liefje, zei ik. met zeemansvrij heid haar aansprekend', ik wil veel goede dingen zooals de meeste zeelui in deze wereld1. Wat is daar nu ach ter die deur, en waar zijt gij vandaan gekomen? Vertel mij zooveel je kunt en je zult mij een grooter pleizier doen dan je denkt Eerst gaf zii hier geen antwoord op, maar deed1 mij een waag, zooals meis jes doen. wanneer zij aan iemand den ken. Waar zijn de anderen? riep ze, waarom komt ge alleen? Waai- is die kleine, mijnheer mijnheer George Venn, zei ik. o, dat is de jongen! Nou. hij is opperbest, kind lief, en als hij geweten had, dat wij elkaar zouden ontmoeten, zou nij je ziin liefdie hebben toegezonden. Gij zult hem ginds beneden vinden, in den kelder bij de machinekamer. Wijs mij den weg naar de deur van mijn heer Czemy's kamer, en wij zullen hem er gauw uit krijgen. Hij is hier ver vandaan gekomen, alleen voor het genoegen om jou te zien werkelijk. Zoo'n praatje leek haar. maar ik gaf haar geen tijd hierover na te denken, en ging verder: Ik veronderstel, dat mijnheer Czerny daar nu woont? Zij zeide: Ja, ja. Zijn kamerslagen aan 't einde der groote gang, die voor- bii de deuren was; maar zij keek zoo verwonderd op van mijn idee om daarheen te gaan. en zij luisterde zoo oplettend, of zij ook iemand hoorde praten .dat ik met één oogenblik haar terughoudendheid begreep, en zag, dat zij mij niet wilde laten gaan. om dat zij beweesd was. Waar is je> oude vriend, de Franschman? woeg ik haar met na druk; in welk deel van dit vreemde huis heeft hii zijn hangmat opgehan gen? Zij kleurde hierover, en liet mij haai- verdriet blijken. O, mijnheer Begg, zei ze, Clair- de-Lune is gestraft, omdat hij u op Ken's Eiland geholpen heeft. Hij mag nu zijn kamer niet veriaten. Mijnheer Czerny is heel boos, en wil hem niet zien. Hoe komt gij er nu bij, om hier te komen o, hoe kondt ge hier ko men? (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1