VAN DUK's niet berekend. MILITARISME. Toen de slag bij La Victoria begon, Maandag van de vorige week, waren Mains en Mendoza niet zelf aanwe zig; Castro daarenitegen wel, en hij bracht persoonlijk zijn troepen een paar maal in het vuur. Generaal Bu- cora sneuvelde toen, en luitenant-ge neraal Alcartara werd doodelijk ge wond. Toch werd de toestand voor Castro ongunstig, maar de komst van Gomez (den vice-president), die niet hulptroepen en schietvoorraad uit Caracas toesnelde, bracht hem een gunstige wending. In de volgen de dagen moest de President eerst op La Victoria terugtrekken. Me'tzijn 6000 man tegenover de 8000 opstande lingen, wist hij echter ten slotte, dank zij zijn artillerie, Matos en Mendoza de nederlaag toe te brengen Stadsnieuws. Haarlem, 21 October 1902. De afdeeling Haarlem van den Bond van Nederlandsche Onder wijzers wendt zich tot den gemeente^ raad met het verzoek bij de vaststel ling der verordening regelende het verleenen van pensioen aan weduwen en weezen van gemeente-ambtenaren te willen bepalen, dat de korting, welke op de bezoldiging van gemeen te-ambtenaren ten bate van het pen sioenfonds zal worden ingehouden, voor de onderwijzers zal worden ver minderd met het bedrag dat zij v:oor hun eigen pensioen in 's Rijks kas moeten storten. In de toelichting tot dit adres wordt o.a. gezegd: „Volgens art. 18 van de ontwerp verordening, regelende het verleenen van pensioen aan weduwen en wee zen van gemeente-ambtenaren, zal op de bezoldiging van gemeente-amb tenaren een korting worden ingehou den van zes te>n honderd na aftrek van drie honderd gulden.'" De onderwijzers aannemende, dat zij gerekend worden onder d/e cate gorieën van ambtenaren der gemeen te. die voor de toepassing der veror dening in aanmerking komen, wijzen er op, dat zij in het exc-eptioneele ge val verkeeren dat zij reeds *2 van hun salaris in 's Rijks kas starten, voor eigen pensioen. De andere gemeente-ambtenaren, die dalt niet doen, zeggen zij, ontvan gen ook uit de gemeentekas ouder domspensioen, terwijl de onderwij zers alleen weduwen- en weezenpen- sioen ontvangen. Zij vinden het dus niet meer dan billijk, dat bij de door hen te storten bijdrage voor genoemd weduwen- en weezenfonds in mindering wordt ge bracht hetgeen in s Rijks kas door hen wordt gestort voor ouderdoms pensioen. De onderwijzers doen hier een o.i. zeer billijk en gerechtvaardigd ver zoek. Wij geven nu nog eens de geheele uitslag van den verkoop van Orloff- merriën te Woestduin, daar er giste ren eenige fouten in zijn geslopen. Niettegenstaande helt slechte weêr waren velen naar Woestduin gegaan om bij den verkoop der 16. Orloff- merriën tegenwoordig te zijn. De lichte merriën gingen veel te goed koop. de zwaardere brachten een re delijken prijs op. Het resultaat was: Zelma (f 800) aan F. W. baron van Tuyl van Serooskerken; Leta (f 740) Ndgornaja 1025) en Laita [f 420), aan den heer Schuurman; Lewada {f 460) aan den heer Van Bruggen; Rictsch {f 600) aan den heer W. Jo- chems; Oussatschka f 760), Bilina (f 780), Prit (f 320), Molwa 1600) en Mourawjikha (f 430) aan den heer A A. v. d. Berg, Beresta f 890) aan den heer Ackermans; Slawnaja, 100) aan Jhr. Rutgers van Rozen burg; Programma 70) aan den heer H. K. Glas; Swetlana f 1100) aan den heer A. Wassenaar, en Bis- tra ja f 850) aan den heer Van Mun ster. Anselor, Abdul Ameer enz. enz. werden opgehouden. Het gemeentebestuur van Schoten heeft vergunning verleend aan de firma Savrij alhier, tot plaat sing eener fabriek van vernissen en Jakstokerij op een terrein aan den Spaarndammerweg. De aandacht des Burge- meesters is bij aanschrijving gevestigd op het herhaaldelijk siuk gooien der isolatoren der telegraaf- en telephoon- verbindingen door de jeugd, mei ver zoek hierop in het bijzonder te willen doen letten. Schouwburg. We willen nog eens herinneren aan de voorstelling van mor genavond. „Cyrano de Bergerac" door „Het Nederlandsch Tooneel". Herinneren alleen maar, aanbevelen zal wel overbodig zijn. Er zijn naar wij vernemen reeds zoo vele plaatsen besproken, dat men een tot den nok gevuld huis mag verwach ten. Komt soms „Het Nederlandsch Too neel" wel eens een enkele maal met stukken waaraan alleen litterair ontwik kelden wat hebben, van dit hero-comi- sche drama mag niet anders gezegd wor den dan dat bezoekers van alle rangen een avond vol genot zullen smaken bij de Cyrano-opvoering. Hubert La Roche maakt van de titelrol een creatie die overal de gTootste bewon dering heeft gewekt. Vrijdagavond komen de Duitschers, het Berliner Residenz-ensemble, die het blijspel Onkel Cohn ten tooneele voeren. Houdt men van Fliegende Blatter-mop- pen? Nu, dan moet men „Onkel Cohn" gaan zien. Het moet een aaneenrijging zijn van allerlei glossen en grappen, die de lach-1 •lust gaande houden. De directeur Max Samst is, als men de critiek mag gelooven een bijzonder goed komiek. Hij vervult zelf de titelrol. Examen vrije- en orde-oefe- ningen. Geëxamineerd 6 mannelijke en 6 vrouwelijke candidaten. Geslaagd de da mes A. Bos, R. Brandon, N. J. Borst, C. Brinkman, allen van Amsterdam, en H. Bos, Assendelft; de heeren J. Drijver en D. Kuiper, beiden Haarlem, N. Groen, Hoorn, en P. Groen, Edam. Bij vonnissen van de arron- dissements-recbtbank alhier, van 21 Octo-! ber 1902 zijn in staat van faillissement verklaard: 1. Arend de Winter, teelder te Wijk aan Duin, Rechter-commissaris jhr. mr. R. de Mareez van Swinderen. 2. G. A. de Groot pensionhouder te Haarlem, Rechter-Commissaris alsvoren. Over dit ondewerp sprak voor Kom- niunistenbond en Vrije Socialisten de heer F. Domela Nieuwenliuis Maan dagavond in de groole zaal van St. Bavo. Na een kort woord opende de voor zitter de vergadering. Geruimeii tijci ,zeide spreker, ben ik niet in uw midden geweest. Men heeft gemeend, dat ik Liever niet in Haar lem zou komen, doch waarom niet'? Een keelaandoening waaraan ik twee jaar lijdende ben, was de oorzaak, Komend tot zijn eigenlijk onderwerp zei Domela Nieuwenliuis, dat het een jaarlijks terugkomend onderwerp is, omdat de loting jaarlijks terugkeert. Spreker ze'ide, dat het protest tegen de loting dient aan te vangen me* een hulde aan de nagedachtenis van Zola, die zulk een krachtig pleidooi tegen het militairisme heeft geschreven. Trouwens dat kunnen wij niet anders verwachten van een man, die den ar beid gehuldigd heeft. Wie den arbeid huldigt, keurt den oorlog afzij gaan niet samen want de arbeid produceert, de oorlog verwoest. Zola's „Laatste stuiptrekkingen", Bertha von Suttner's „De We pens neer", en de geschriften van Tolstoi hebben het meest bijgedragen de open bare. nieening te bewerken tegen het militaii'isme. Toch is het militairisme niet af maai- toegenomen. Elk inensch afzon derlijk is tegen het militairisme en sa men helpen wij het in stand houden. Dat is een vreemd verschijnsel. Door het militairisme worden de volkeren op den rand van den afgTond gebrachthet moet lijden tot staats bankroet. Het volk noemt de loting de bloed wet dat is een iui&te benaming Weliswaar hebben we thans persoon lijken d'ienstpiicht, doch daarmee is bevoorrechting in de rangen van het leger geslopen en het blijft toch waar dat. het arbeidende volk het grootste contingent levert. Spr. zeide dat er bij de militie een uitverkiezing plaats heeft. Men kiest de sterken, de zwakken kunnen zich in tijd van oorlog dus alleen voort planten, en zoo leidt deze uitverkiezing zeer tot het nadeel van het geslacht. Wannéér de jongeman in dienst treedt, wordt hij ontrukt aan zijn ar beid om opgeleid te worden, ja, eigen lijk tot moordenaar. Ziedaar dan de grootsche taak die aan het leger is toebedeeld. Men werpt tegen, 't militairisme heeft ten doel 't land te verdedigen, doch we hebben geen land, zelfs niet zooveel om ons te laten begraven. We hebben een Christelijke regeering die ons voorziet van snelvuurkanon nen en meer dergelijke instrumenten. Spr. noemde het„Indien ge den vrede wilt, bereid u xen oorlog" een verderfelijk spreekwoord. Het antwoord op de Vredesconferen tie is geweest, dat in datzelfde jaar alle oorlogsbegrootingen zijn verhoogd. "Wanneer onze zonen worden opge roepen dan is het ter verdediging van de brandkast der bezittende klasse, daarvoor is het volk nog altijd goed genoeg. Het is alleen ter wille van het geld, dat oorlogen gevoerd wordenspreker be wees dit door de oorzaken van den oor log tusschen China en Japan te be spreken, die door spreker een opzet van de geldmannen genoemd werd. De oorlog tusschen Engeland en Transvaal was alleen om de goudmij nen. De legers dienen alleen tor be scherming der belangen van de bezit tende klasse. Dat blijkt ook in vre destijd, als het leger dienst doet bij werkstakingen. Het leger, betaald door het volk, ge- recruteerd uit het volk. wordt gebruikt tegen liet volk. Het wordt hoog tijd, dat daartegen eens een krachtig pro test gehoord wordt. Door spr. is reeds lang geleden het denkbeeld geopperd militaire dienst weigering. Dai is toeu door velen be spot, toch lokt net spr. nog altijd aan. De groote kracht schuilt niet in de miliciens, die op het oogenblik dienst doen, doch in hen die met groot ver lof zijn. Als die nu in tijd van oorlog dienst weigerden, wat moest de regeering dan met hen doen De oorlog zou dan onmogelijk zijn, want ieder zou in eigen land zooveel met eigen man schappen te doen hebben, dat het niet aan den oorlog kon denken. Daarme de dient gecombineerd te worden een werkstaking der arbeiders, die met den oorlog in verhand staan. Dit denkbeeld moet gepropageerd worden. Het schoonste oogenblik; dat we ons kunnen voorstellen, zal zijn als de manschappen de kolven var het geweer opsteken en zich met. de arbei ders verbroederen. Dan kan er cok persoonlijke dienst weigering zijn dit mag echter niet gaan np aansporing van anderen, doch uit eigen heilige overtuiging. Wat de Bruyn in ons land heeft ge daan en de Duchoboren in Rusland, is haanbrekers-werk. Ook moeten we toezien dat bij kin deren niet door prentenboekjes en speelgoed een militaire geest wordt aangekweekt. Op ons allen als ouders rust de plicht, het militairisme, dat we toch in den aard vervloeken, niet in de hand *-© werken. Op tie school reeds leeren kinderen als helden bij uitstek krijgslieden be schouwen, doch laten we ze leeren. dat mannen alö Luther, mannen die op elk gebied der wetenschap hun leven waagden, de grootste helden zijn Ten slotte zette spr. nog eens uiteen hoe leger en kapitalisme ten nauwste samenhangen en wekte op tot propa ganda onder de miliciens. Laat ons de zaaiers zijn die het zaad van denken strooien ondgr onze mede- menschen, aldus besloot spr. Deze rede werd met applaus begroet. Maandagavond omstreeks 8 uur werd een heer die met een dame in de Bloemhofstraat wandelde, door een tweetal beschonken opperlieden lastig gevallen niet scheldwoorden en onzedelijke praatjes. De heer, hier over 'in toorn ontstoken, gaf een der kerels met zijn paraplu ie een slag op; het hoofd, waarop zij beiden het ha zenpad kozen. Maandagavond omstreeks kwart over zeven werd een voorbijgan ger op den Ouden Weg door een hond in het been gebeten, en kreeg daardoor een bloedende verwonding aan dat li chaamsdeel. De man heeft hiervan aangifte hij de politie gedaan. A. a. Zondagmorgen houdt de schietvereeniging „Voor Vaderland en Koning" haar jaairlijkschen ouder lingen schietwedstrijd op de militaire schietbaan in de duinen onder Over- veen. Des morgens te 8 ure treden de leden aan op de Zijlbrug. Door den heer Roosdorp alhier is ondierhandsch aanbesteed: Het bouwen van 4 beneden- en 4 boven-woningen aan de Pieterstraat, Ingekomen wa ren 5 biljetten. Laagste inschrijver bleek te zijn de heer W. Saeijs, alhier voor f 11,729. Provinciale Staten van N.-Holland Heden zijn .enkele stukken verschenen, welke in de najaarszitting in behande ling zullen komen. Ged. Staten stellen voor het adres om subsidie der Ambachtsschool te Hilver sum voor kennisgeving aan te nemen, op grond dat de gemeenteraad aldaar geen financieele steun wilcLe geven en de Vereeniging nu zelve de aanvrage om een provinciale subsidie als niet gedaan wenscht te beschouwen. Voorts stellen Ged. Staten voor aan de afdeeling Amsterdam der Vereeniging ter bevordering van Fabrieks- en Hand- werksnijverheid in Nederland, ten behoe ve van een© vakschool voor schoenma kers voor elk der jaren 1902, 1903 en 1904 eene subsidie te verleenen van f 200, on der voorwaarde dat door de gemeente Amsterdam en door het Rijk elk over ieder dier jaren 300 wordt uitgekeerd. Ten behoeve van den omnibusdienst „de Drie Egmonden" wordt voorgesteld voor het jaar 1902 eene subsidie van f 300 te verleenen. Wat aangaat de verhooging der subsi die ten behoeve van den zuivelconsulent, Ged. Staten meenen dat daartoe wel termen bestaan, doch wenschen deze na dere regeling eerst te doen aanvangen met 1904 Zij stellen derhalve voor de subsidie van 1000 voor de jaren 1904, 1905 en 1906 te bepalen op f 1500, mits dat het Rijk ook zijne subsidie met f 500 verhoogt. Nog stellen Ged. Staten eene wijziging voor van liet bijzonder reglement van bestuur voor den Schouwbroekerpolder. Voor den aanleg van een spoorweg Blokker—Schellinkhout—Wijdenes—Ven huizen— Grootebroek, stellen Ged. Staten voor een renteloos voorschot van f 150.000 te verleenen, indien de daarvoor aan 't Rijk gevraagde steun van een derde der kosten van aanleg zijnde J 233.000 wordt verkregen, en mits: a. door de belanghebbende gemeenten en waterschappen als renteloos voor schot der provincie zijnde dus f 233.000 bedrag gelijk aan het verschil tussChen het een derde dier kosten en het voor schot der provinciee zijnde dus 233.000, min f 150.000 is f 83.000. b. ten genoege van Ged. Staten zal zijn gebleken, dat voor het laatste een derde een voldoend maatschappelijk kapitaal is bijeengebracht. iBehalve de bovengenoemde f 83.000 is er door de betrokken gemeenten van dit laatste derde reeds f 159.000 bijeenge bracht; rest dus nog f 75.000, want de kos ten der lijn worden geraamd op f 700.000) Voorts zijn enkele bepalingen gesteld waarvan de voornaamste zijn: De onder nemers zijn verplicht voor 1 Januari 1904 eene naamlooze vennootschap op te richten, ten doel hebbende bovengenoem- den spoorweg te bouwen en te exploltee- ren; de statuten dier vennootschap be hoeven de goedkeuring van Ged. Staten; de exploitatie van deze lijn zal geschie den door de H. IJ. S. M., de lijn moet in de gemeenten Blokker en Grootebroek worden aangesloten aan den spoorweg van Hoorn naar Enkhuizen; de spoor- wijdte der lijn moet zijn die van nor- maalspoor; de lijn moet voor 1 Jan. 1906 zijn gebouwd en op dien voet in exploi tatie gebracht, dat het rijden van ten. minste 5 treinen daags in beide richtin gen' verzekerd zij, met dien verstande, dat deze verplichting niet voor den Zon dag geldt. Het rentelooze voorschot wordt in 2 termijnen betaald, de- helft wanneer de baan is voltooid, de andere helft, wan neer de weg in exploitatie is. Voorts zijn nog eenige financieele be palingen gemaakt, waarvan de voor naamste zijn, dat het rentelooze voor schot direct opeischbaar is, als de ven nootschap in strijd handelt met boven genoemde bepalingen: als de lijn wordt verkocht of overgedragen, als de regee ring de concessie vervallen verklaard: als de vennootschap ontbonden wordt, als de exploitatie der lijn wordt gestaakt, als de vennootschap in staat van faillis sement wordt verklaard, en als de lijn door het Rijk wordt genaast, en het Rijk niet in de piaats der vennootschap wil treden ten aanzien van dit besluit. Op de agenda komen thans nog voor enkele punten, waarvan de stukken nog niet zijn verschenen.- O.a. een voorstel tot den bouw van ee-n tweede provinci aal geneeskundig gesticht voor krank zinnigen in de gemeente Castricum en tot den aankoop van den daarvoor be- noodigden grond; en een voordracht tot wijziging van de verordening op de in richting en het gebruik van tramhanen op of langs de voor het publiek verkeer openstaande wegen en bruggen in N.- Holland. Ook zal in deze zitting het Reglement van orde worden herzien. Verkooping. De verkooping van het huis van wijlen mej. Van Weemen op de Raamvest alhier, zal plaats heb ben op Zaterdag 29 November a.s. De kijkdagen zijn van 5 November af elke Diusdag en Donderdag en op den verkoopdag. Hedenmiddag gleed tenge volge der gladheid een automobiel op den Dreef tegen de trottoir aan, met het minder aangename gevolg, dat een as brak en het voertuig dus niet ver der kon. De inzittenden gingen per rijtuig naar huis. J. J. C r e m e r. Ditmaal willen wij het verslag van d'e opvoering van het Historisch drama „De Balkan-Keize rin". van Z. K, H. Nicolaas 1, Vorst van Montenegro, door de letterlievende Vereeniging...J. J. Cremer", aanvangen met de citeering van enkele woorden door dten heer P. van Ooy aan hei ein- dle van het eerste bedrijf gesproken: Een dier schoonste, zoetste droomen van Cremer" is hedenavond verwe zenlijkt. zeide de voorzitter dezer ver eeniging. En werkelijk zoo is het. Want door d'e opvoering van dit schoone, moeilijke stuk heeft „Cre mer" getoond den kroon te spannen boven andtere diilettanten-vereenigïn- gen. Er was een buitengewoon groote durf voor noodig om een stuk als de Balkan-Keizerin, naar de Duitsche be werking van Hugo Mark, voor het Ne derlandsch Tooneel bewerkt door F. Smit Kleine, op te voeren. Groote eischen worden in dit stuk aan de opvoerenden gesteld, en dus waagde Cremer veel. Zij stelde n.l. door deze opvoering haar goed aan geschreven naam hier ter stedie in de waagschaal; tegenover het feit. diat zij iets honger aam den kunst-hemel zou stijgen. Groote risico dus en weinig winst. Maar laat ons het er aanstonds bijvoegen; do kleine winst is behaald( d'e weegschaal is ten voordeel© van Cremer doorgeslagen, dank zij de uit nemende krachten waaruit dit gezel schap bestaat. Ja, zij heeft haar naam schitterend gehandhaafd., en veel eer met de opvoering ingeoögst. De inhoud van het stuk weer te ge ven .zou te veel plaats in beslag ne men, en dit achten wij ook met het oog op de door ons gepubliceerde le zing. indertijd door den heer Smit Kleine over dit stuk gegeven, overbo dig. Rest ons dus nog om even in bij zonderheden over de over 't algemeen uitstekende vertolking te schrijven, over de toneelschikking en het deco ratief, over de costumes enz. Wat het spel aangaat, in de aller eerste plaats hulde aan den heer Van Gasteren, als Banko, Hertog van Zeta voor de uitstekende wijze, waarop hij deze rol vervulde. Zijn spel was van 't begin tol het einde eenig mooi. Schitterend wist hij de vele moeilijkheden van zijn rol te overwinnen, en aan hem komt dan ook voor een zeer groot gedeelte het welslagen van het stuk toe. Als de eerzuchtige 2e zoon van Ivan Bey, Vorst van Montenegro in het eer ste* bedrijf, als de verrader van zijn vaderland in liet tweede, en als de huichelaar in het derde, waarin hij zich als waarzegger heeft vermomd om nog éénmaal te trachten zijn Danitsja, die hij hartstochtelijk bemint, en voor wie hij alles op het spel heeft gezet om haar tot Balkan-Keizerin to verheffen, te bereiken en «alsnog over te halen met hem te vluchten; in alles is zijn spel even voortreffelijk. Vooral deze laatste scène maakte in druk dank zij ook het mooie, onge kunstelde spel van Danitsja. Als am bulance-zuster gekleed, voerde zij een harden strijd tusschen plicht en liefde. Maar de eerste zegevierde en vol af schuw stoot zij den eerzuchtigen Ban ko af, om getrouw te blijven aan haar vaderland Banko, zijn laatste hoop daardoor vervlogen ziende, ontbrandt in felle woede en doodt haar, om even daar na ook 'het. slachtoffer te woraen van het zwaard van zijn landgenooten, Da. nitsja's verdedigers. Zeer natuurlijk werd déze scène ver tolkt. en hei daverend applaus, dat aan het slot van dit bedrijf opsteeg, toonde aan dat het indruk had ge maakt. Ook aan de andere spelers mogen wij onze Tof niet onthouden. De vertolkers d'er rollen van den vorst van Montenegro, van den troons- opvolger, van Vorst Deaan, van Vorst Peroen en van Olivier ga^en goed spel te zien. Maar bovenal mag geroemd worden het spel van Ibrahim Aga, den slimmein welbespraakten gezant vam Sultan Murad. die wist. te speculeeren op de roemzucht van Banko, en dat van Iwo, bediend© van Prins Banko. Door zijn beschaafd, natuurlijk spel gaf hij veel te genieten. Bij eenige leiding belooft hij één der beste krach ten van de vereeniging te worden. Over de tooneelschikking, over het prachtige decoratief en over de fraaie costuums was maar één roep. Geen wonder dan ook dat de heer Prent van den Berg, die tijd noch moeite gespaard had om de décors gereed te ma ken en het geheel tot zijn recht te doen komen, door den voorzitter met een lau werkrans werd gehuldigd. Ontvang deze als blijk van erkentelijkheid, zeide de heer Van Ooy, en blijf nog lang een sie-, raad onder .onze eere-leden. (applaus). Daarna werd de heer Smit Kleine toe gesproken. Ook aan u, die zulk eene keu- rige vertaling gaf, zeide spr., zijn wij grooten dank verschuldigd. Wij hebben gezien hoe het stuk ingang mocht vin den. Vergeet Cremer nooit! Aan den regisseur, den 'heer Woort- man, werd eveneens een lauwerkrans aangeboden. Met een gezellig bal werd de avond be sloten. Naar wij vernemen bestaat bij Cremer het plan, dit stuk ook eens voor het pu bliek op te voeren. Uit de Omstreken. Heemstede. De uitslag van de loting voor de militie is voor deze gemeente als volgt: No. 1. J. M. J. Verkerk, 2. L. Nunnink, 3 J. Wildschut, 4 A. Hoogduin, 5 B. Blij- ker, 6 J. G. F. Zegwaard, 7 J. H. P. Staal, 8 A. J. Prins, 9 F. T. Goseling, 10 L. Le- loux, 11 L. J. W. Aveling, 12 J. W. Pisa, 13 J. Zwarter, 14 W. Groen, 15 G. Dries- sen, 16 P. de Boer, 17 G. WAUemse, 18 E. Weide-ma, 19 N. J. van Bilderbeek, 20 A. P. Vester, 21 E. Hollebrands, 22 A. N. van Naissouw, 23 A. A. C. Schreurs, 24 N. J. H. A. Booms, 25 W. van der Schoot, 26 L. Geutskens, 27 M. J. Kramer, 28 C. E. van Wijk, 29 F. H. van Loghem, 30 J. van Tongeren, 31 G. J. Kooren, 32 P. C. Abra hams, 33 H. Schilder, 34 H. de Mon, 35 J. M .Schulz, 36 J. Ivoomen, 37. J. Lambooij, 38 C. Bakker, 39 P. Kramer, 40 A. van Beusekom, 41 B. J. Roozen, 42 J. P. Lam- mers, 43 H. C. Loerakker, 44 J. S. Wil- lemse, 45 A. de Winter, 46 J. M. de Groot, 47 J. H. van Luijken, 48 J. L. J. Smit, 49 C. P. van Lierop, 50 L. P. de Zwart, 51 W. van Veggel, 52 J. E. van Bruggen, 53 L. Daniels, 54 N. van Amstel, 55 W, G. Leeman, 56 C. P. Smit, 57 S. Admiraal. No. 4, 7, 13, 16, 17, 18, 34 en 55 hebbe-n gebreken opgegeven. No. 1, 22, 29, 37, 39, 43, 46, 52, 55 hebben vrijstelling wegens broederdienst. Het aandeel door de gemeente te leve ren zal waarschijnlijk 20 zijn. Maand'agavondi hadi alhier in café Landzicht, toebehoorende aan mej. Steenvoorden de eerste bijeenkomst, in het winter-seizoen plaats, door de- ver eeniging „Door Vriendschap Bloeien de". Als spreker trad hierbij op dr. G. A. M. Droog. Maandagmiddag had alhier nabij de Kastanjelaan met de stoomtram die omstreeks halfvijf uit den Hout vertrekt, een treffend ongeluk plaats. Zekere H. Kramer Mz.wonende al hier, omstreeks 23 jaar oud, staande achter op een der balkons, viel hier echter af, waarbij hij aan beide beenen ernstige kneuzingen bekwam. Na door vier personen in een huis te zijn binnengedragen verleende dokter Droog de eerste hulp, die te vens noodig oordeelde, om direct te worden vervoerd naar het Gasthuis te Haarlem. Indertijd werd een broer van Kra mer ook door de stoomtram overre den. Bennebroek. De loting voor deze gemeente is als volgt afgeloopen: No. 1. L. Minck, 2 H. Heystek, 3 H. H. Hoogensteijn, 4 A. Troost, 5 P. Castien, 6 J. H. van Lierop, 7 J. Janus, 8 H. A. Teunisse, 9 C. R. v. d. Vossen, 10 J. de Jong, 11 J. P. de Goede. Velsen. De stoompont Kenneanerland is bijna gereed om als ketltingpont te worden gebruikt. Vermoedt wordt, dat de proef nog deze week zal aanvangen.. Door het gemeentebestuur alhier is aanbesteed: De levering van steeniio- len en turf ten behoeve der gemeente. Het laagst werd ingeschreven voor kachelkolen door J. Koster, voor f 0.90, voor Nutskolen door F. J. Koeks voor f 0.95, voor korte turf door J. B. H. Wa terschot voor f 5.40, en voor lange turf door J. Duineveld', voor f 5. All© inschrijvers wonen alhier. Door den heer B. Langejan. aanne mer der spoorw eg werk en alhier, is aanbesteed:: liet afgraven van een af gemaaid weiland, groot 80,000 vierk. M. Voor dit werk werd het laagst inge schreven door den heer G. Kneppers, te Velsen, voor f 824. Haarlemmermeer. Na afloop der Woerdensche markt, zul len de monsteringen van 1 1/2 paarden te Haarlemmermeer weer geregeld plaats hebben. Ondanks het nachtelijk surveillee- ren der gemeentepolitie te Haarlem mermeer, komen herhaaldelijk dief stallen voor, wel geen groolte, doch groot genoeg om schrik bij de bewo ners te wekken. Het Noorden van Haarlemmermeer blijft voor de dieven het geschiktste punt. Hierdoor is men in de andere gedeelten dezer gemeente op zijn hoede en hijzonder waakzaam. Beverwijk. Tot assistente aan de Fröbelschool in plaats van mej. G. Schuit, is be noemd mej. J. Tusch, alhier. Tot deelname aan het herhalings- onderwijs hebben zich 112 leerlingen aangemeld. In dit onderwijs zijn ook lesuren begrepen voor voorberei dend tuinbouwonderwijs, iets wat in onzen streek bij uitstek nuttig ge noemd mag worden en waaraan mis schien gedeeltelijk het groot aantal deelnemers is toe te schrijven. Ook te Wijk aan Zee en Duin is een comité gevormd voor hulpbetoon aan de Bóeren-weduwen en -weezen. Eere voorzitter is de Burgemeester, de heer H. del Court, president de heer E. J. P. Fockens, pastoor, secretaris de heer ds. H. Creutzberg. en penningmeester de heer D. Wartena. Bij de onlangs begonnen winter- dienst der paarden-tramweg Beverwijk- Wijk aan Zee. tot 1 Mei 1903. zullen dagelijks 4 trams heen en 4 terug loo- pen. en wel van Beverwijk te 8.40, 12.50, 4.25 en 8 uur, en terug te 7.50, 11.50, 3.10 en 7.00 Greenwichtijd. INGEZONL)EN MEUEOEE- L1NGEN. 30 cents per regel. Odol-Monelwater, een flacon 60 centl FIJTNB in luxe blikverpakking inhoudende een '/2 kilo 60 cents. De fraaie luxe trommels worden binnenland. Hotberichten. H. M. de Koningin-Moeder heeft Maandag te Arnhem alleen de Indus trieschool bezochtvan de bezichtiging van het Gesticht voorMismaakten is afgezien wegens bouwwerkzaamheden aan dart. huis. H. M. dejeuneerde ten huize van den Commissaris der Konin gin in Gelderland, baron Mollerus van Westkerke. II. M. de Koningin zal voor haar ver- trek naar bet buitenland nog de ge loofsbrieven van den Deenschen gezant in ontvangst nemen, waartoe H. M. vermoedelijk 29 dezer, den gezant, die tegen dien tijd uit Londen te Amster dam vernacht wordt, audiëntie zal ver leenen. De minister van b'innenl. zaken ver trok Zondag naar het Loo, ter audiën tie bij II. M. de Koningin. Na afloop daarvan heeft de heer Kuyper, bege leid door jhr. E. van Loon, die met den minister uit 's-Gravenhage ver trok, een bezoek gebracht aan d© on langs te Apeldoorn opgerichte kant- school. Prins Hendrik keerde1 gistermiddag op het Loo terug, van Arnhem af per rijtuig. H. M. de Koningin reed te 3 uur haar gemaal in de richting van de Woeste Hoeve tegemoet. Prins Hendrik te Aken. Men schrijft aan de „L. K." uit Aken, dato 18 October. Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlan den bezichtigde Maandagmiddag, bege leid van zijn adj'udant en den Kurdirec- teur, de vakschool voor Textielindustrie. Nadat eerst de verschillende machine rieën nagegaan waren, liet Z. K. H. zich in de zaal van de leerlingen in de ma chinerie eenige uitleggingen geven over de werkingen van sommige werktuigen. In het reusachtige voorportaal werd de verzameling van monsters der ver schillende heeren- en damesstoffen, van 't jaar 1800 af, bezichtigd, welke een in teressant overzicht geeft van de modes in den loop der tijden. Ook Coptische gewaden uit de jaren 200—700 waren aldaar. In de spinnerij gekomen, werd den Prins de bewerking van wol tot gewaden getoond, waarna het gezelschap zich naar de ververij begaf,om ook hier de be werking van te zien. In deze afdeeling was een Nederlandsch leermeisje, welke Z. K. H. zich liet aanwijzen, en zich al lervriendelijkst met haar onderhield. Voor al het genoten© dankte de Prins daarna den directeur in hartelijke be woordingen en verliet de groote inrich ting, na er twee volle uren vertoefd te hebben. Uitvaart Zegers Teeckens. De tera.afl-debestelling- van het stoffe lijk overschot van den vice-admiraal P. Zegers Veeckens zal Donderdag voormiddag plaats hebben. De stoet vertrekt met militaire eerbewijzen te kwart voor tienen van het sterfhuis naar het Staatsspoorwegstation (Wees- perpoort), van waar het lijk te 11 uur stadstijd met een extra trein naar Den Haag vertrekt. Aankomst aldaar te 12.27 uur. Naar men verneemt, zullen te 's Gra- venhage geen militaire eerbewijzen gebracht worden. Doodgeslagen. Zondagavond is de ruim 40jarige P. S„ arbeider te Dussen in den Dusse- naten polder, in de nabijheid van Alm- kerk, doodgeslagen. De marechaus sees hebben de vermoedelijke daders, die hun slachtoffer met een stuk hout op het hoofd sloegen, gearresteerd. De verslagene was een oppassend man, gehuwd en vader van een gezin. Genezen. Eindelijk is ook mej. M.. de laatste der drie personen, die bij het bekende fietsongeluk te Ubbergen zoo levens gevaarlijk gewond werden, uit het Zie kenhuis te Nijmegen ontslagen en te Utrecht teruggekeerd. Krankzinnigen gedetineerden. De staatscommissie, aan welke is op gedragen een onderzoek in te stellen naar de wijze waarop de verpleging dient, geregeld to worden, o.m. „van gedetineerden, die krankzinnig' zijn bevonden volgens geneeskundige ver klaring, of lijdende zijn aan gekrenk te of achterlijke geestvermogens", met verzoek der regeermg deswege te die nen van advies, heeft, aannemende, dat onder deze laatste omschrijving begrepen zijn, de gedetineerden die lij dende zijn aan epilepsie of behept zijn met imbecilLitas, idiotisme in lichten graad, of achterlijkheid in meer ern-

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2