NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. ABONNEMENTSPRIJS: t$fjÈÊÊÊÊ7iF%Êk AD VERTENTIËN e Jaargang Donc'erdasr 23 October 1902. No 5926 HAABLEH'S DAÖBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20 Van 15 regels 50 0t«.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), U de prij» der Adrertentiën van 1-5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1,30 dfr' vt' Groote letters naar plaatsrnlmte. Bij Abonnement aanzienlek rabat. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1,65 HIBWhJy Keclames 30 Cent per regeL Afzonderlijke nummers0.02hR«S2VJU BnreanrGebonw Het Spaame, Zulder Buiteospaarne No. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, j,er 3 maanden 0.37K Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem iB bet uitsluitend recht tot plaatsing van Adverteutiën 9n Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. JDit blad. verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publidté Etrangère G, L DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31K* Faubourg Monmartn. Dit liQiumer bestaat uit zes bladzijden," Haarlem's Day blad van 23 Oct. bevat o. a. Gererht tusscheu Duitschers en Poleii, Engelschen in Zuid-Afrika, De h'oiiiuklyke saloiitreiii, Hoe AitierikaaiKSChe myuwerkers leveii, De Boerengeneraals. Buitenlandsch Nieuws Zuid-Atrika. Iemand had Chamberlain opmerk zaam gemaakt op een telegram van de „Times" uit Weenen, waarin de wensch wordt uitgesproken, dat er van regeéringswege een tegenspraak zou volgen op de onjuiste beweringen van Boenen en hun'vrienden als zou inj, Chamberlain, die beloften van Milner en Kitchener biet houden, op het stuk van de hulp aan de Boeren in het voor uitzicht gesteld. Chamberlain heeft laten antwoorden, dat hij geen rede voering gelezen heeft, waarin, aat be weerd wordt. Dan gaat het hem als Balfour, die ook eens gezegd' heeft dat hij geen kranten leest. Het Engelsch© Genootschap tot Be scherming van Inboorlingen heeft een adres aan Chamberlain gericht om de nieuwe Kaffer-belasting in Transvaal niet toe te passen. Onder de Republiek werd de belasting zeer slap geïnd; in de weinig of niet door blanken be woonde streken bleven de Kaffers er nagenoeg vrij van. Als nu de belas ting van 2 p. st. per hoofd streng in gevorderd wordt betalen de Kaffers in Transvaal meer dan het dubbele als in Natal en de Kaapkolonie. Een. pond is het uitelste wat volgens het genoot schap. geëischt mag worden. En dan protesteert het verder met nadruk er tegen om een belasting van 2 p. st. te heffen op alle vrouwen, die de Kaffer meer dan een heeft. Deze inmenging in de zeden des lands acht het. ge nootschap onbillijk en onverstandig bovendien. Het genootschap vergeet, dat er nog zoo iets is als de Randmagnaten, die Kafferg in de mijnen noodig hebben. Er heeft tijdens den oorlog in Enge. land een commissie gewerkt, die geld verzamelde om Boeren-vrouwen en kinderen te kleeden. De commissie herinnert er in de pers aan, dat zij nog bestaat, en vraagt dringend om geld. Er is veel noodig om de Boerenvrou wen en -kinderen van het noodige schoeisel en kleeren te voorzien. (Ongetand. Zondag hebben de ongelukkige afge dankte Zuidafrikaansche strijders weer in Hyde Park betoogd: er waren 2000 mannen bijeen, die „Hongert", „Schan de!", „Ziektel" riepen. Er werd gecol lecteerd. De „Petit Bleu" maakt onder voorbe houd gewag van het gerucht, dat de Engelsche regeering den generaals offi cieus zal te kennen geven, dat men hun tegenwoordigheid verwacht bij den op tocht van den koning, Zaterdag te Lon den te houden, of anders Zondag bij den dankdienst in de St. Paul voor de gene zing van den koning. Weigeren zij dan hoeven zij van de Engelsche regeering niets meer te verwachten. Als het waar is, hoe onedel dan om deze mannen te dwingen tot een voor hen pijnlijke deelneming aan een van die plechtigheden! Maar president Kru- ger heeft te Utrecht in de kerk tot de generaals gezegd: „Ga voort in uwe ver nedering, bedelen voor uw volk!" De ge neraals, als zij niet weigeren kunnen, zullen dit bedenken. Frankrijk. De Kamer behandelde de interpellaties over de algemeene werkstaking. De in- terpeUanten protesteerden tegen het zen den van troepen en verlangden de onmid dellijke terugroeping van deze, waarbij zij in herinnering brachten de treurige gebeurtenissen te Terre Noire. Achtereenvolgens spraken de afge vaardigden Thivrier, Briand en Basly. Laatstgenoemde vestigde er de aandacht op dat de Staat het recht heeft de mij nen terug te nemen, wanneer de con cessionarissen de opgelegde voorwaar den niet nakomen en verzocht den mi nister-president de naleving der voor waarden te eischen. De Kamer verdaagde de voortzetting van het debat tot Donderdag. Dttitschland. De tentoonstelling te Dusseldorf is Dinsdag met de, bij zoo'n gelegenheid ge bruikelijke, toespraken gesloten. Van de 2800 tentoonstellers zijn 1229 bekroond, namelijk 216 met goud, 447 met zilver en 566 met brons. Het bestuur richtte aan den Keizer een telegram, waarin het o.m. zeide: Alleronderdanigst berichten wij Uwer Majesteit dat heden de nijverheids- en ambachtstentoonstelling voor Rijnland, Westfalen en omliggende districten en de daarmede verbonden Duitsc-h-natio- nale kunsttentoonstelling gesloten wor den. Het verheugt ons, er bij te kunnen voegen dat de tentoonstelling naar het eensluidende oordeel van binnen- en bui tenland een schitterend getuigenis heeft afgelegd van hetgeen de Duitsche nijver heid vermag, zoodat wij de hoop mee- nen te mogen koesteren dat zij van blij- venden gunstigen invloed zal wezen op ons geheele oeconomische leven. De ten toonstelling zal een niet onbelangrijk overschot aan geld opleveren, dat voor doeleinden van algemeen nut besteed zal worden. Een dergelijk telegram werd verzon den aan den Kroonprins, als bescherm heer van de tentonstelling. Uit de sluitingsrede van Lueg, den eer ste voorzitter van het bestuur, blijkt dat de tentoonstelling tot 15 October bezocht is door 3,056.627 betalende bezoekers, en als men de bezoeken van de 36,681 abon nees medetelt, in 't geheel door 4.882.459 personen. Aan entree's is, met inbegrip van de abonnementen, voor 3,184.355 mk. ontvangen. Het overschot zal voorname lijk gebruikt worden tot onderhoud van het kunstgebouw op het tentoonstellings terrein. De Rijksdag heeft het debat over de minimum tarieven voor rogge en tarwe ten einde gebracht. De rijkskanselier verzekerde nogmaals zijn belangstelling voor den landbouw en als men meende te moeten spreken over een mogélijke verandering van Re geering dan meende hij daarop te mo- en antwoorden dat het zeer lang zal duren, voordat men weder een rijkskan selier vindt die voos den landbouw doet wat hij getracht heeft te doen. Allereerst stemde de Rijksdag over 't! recht voor rogge. Het voorstel-Wangen- heim een minimum-recht van 7 1/2! mark voor rogge werd bij hoofdelijke stemming met 289 tegen 44 stemmen en 5 onthoudingen verworpen. Het voorstel- Heim (een minimum-recht van 6 mark) werd eveneens verworpen. Een deel van het centrum en van de conservatieven stemde voor. Het voorstel der commissie een mi nimum-recht voor rogge van 5 1/2 mark werd bij hoofdelijke stemming met 187 tegen 152 stemmen en 5 onthoudingen aangenomen. Art. 1 van het tariefontwerp met het door de commissie vastgestelde recht van 7 mark (in plaats van 6 volgens het regëeïingsöntwerp) werd aangenomen. Het minimumrecht voor tarwe werd overeenkomstig het besluit der commis sie met 194 tegen 145 stemmen en 5 ont houdingen vastgesteld op zes mark, evenzoo werd art. 2 (tarwe) overeenkom stig het besluit der commissie 7 1/2 mk.) goedgekeurd. De beraadslaging werd daarop tot he den verdaagd. Italië Zondag is te Turijn in den Victor- Emmanuel-schouwburg een plechtige bijleenkomst gehouden van de pers- vereeniging te Turijn, ter ee.re van de nagedachtenis van Emfle Zola. Als spreker trad de afgevaardigde Fradellito op, die een overzicht gaf van Zola's arbeid; daarna werd mr. Labori aan de vergadering voorge steld. Hij werd met veel geestdrift begroet en hoorde zich telkens toe juichen gedurende de (redevoering, die hij daarop hield. Hij dankte voor de hulde aan Zola gebracht, want door dezen te huldigen, huldigde men Frankrijk. Labori maakte een toespeling op het "misverstand, dat Itusschen Italië en Frankrijk onlangs bestaan heeft en verheugde zich, on der instemming der aanwezigen, dat de lucht nu weer gezuiverd was en men weer tot toenadering gekomen was. Zwitserland. Er is in het land een openbare in schrijving geopend om den soldaten, die bij de algemeene werkstaking te Genève dienst moesten doen, daardoor geleden schade in hun bedrijf te ver goeden. De politierechter heeft 38 van de 40 beklaagden wegens manifestaties tot 24 uur arrest veroordeeld. Zaterdag is een ernstig tramwegonge luk gebeurd te Genève, dat men aan vankelijk beschouwde als gevolg van een wraakneming. Twee electrische trams zijn tegen elkaar opgereden. Acht passagiers zijn ernstig gewond, een kreeg een schedelbreuk, anderen braken armen, beenen of ribben. Onder hen waren de'theater-directeur Martini en zijn vrouw uit Parijs; hij brak zijn linker-arm, zij liep verscheiden kneu zingen op. Uit een justitieel onderzoek bleek gelukkig dat er van opzet geen sprake is .geweest. De rem van een der wagens bleek defect te zijn. Beide trams zijn zoo goed als vernield. In hoogste instantie heeft het hoog gerechtshof te Bern dezer dagen een be slissing genomen, waarop met spanning werd gewacht. Het gold namelijk de volgende principieele kwestie. Op initi atief van een deel der burgerij van Biel had de gemeenteraad een artikel in de politieverordening gezet, waarbij werd bepaald, dat alle winkels op Zon- en feestdagen gesloten moesten zijn, E eni ge winkeliers weigerden hieraan te vol doen. Zij werden vervolgd, doch in alle instanties vrijgesproken, onder toeken ning van een schadeloosstelling van 5 fr. per persoon. Bulgarije Te Sofia heeft een door vierduizend personen bezochte bijeenkomst plaats gehad, waarbij een motie werd aan genomen om Bulgarije en de groote mogendheden te verzoeken de Macedo- niërs te beschermen. De vergadering had een zeer kalm verloop. Oosteurijk-Hongarije. Te Bielitz in Oostenrijksch Silezië, vlak bij de Pruisische grens, zijn eer gisteren Polen en Duitschers slaags ge weest. Aanleiding tot de vijandelijk heden was de inwijding van een Poolsch werkmans-tehuis, waarover de Duitschers zich warm maakten. Zater dagavond hadden er groote samen scholingen plaats in de straten, doch eerst 's nachts kwam het tot-feitelijk heden. Alle muren van het Poolsche verenigingsgebouw werden toen met inkt bespoten en alle ruiten ingewor pen, waarbij een aantal werklieden. lie in de voorkamers sliepen, gewond werden oen Zondag de Poolsche afgevaar digden naar het feest aan het station aankwamen, liepen er weer eenige duizenden Duitschers te hoop. die de Stadsnieuws. Haarlem, 22 Oct. 1902. Woensdagmorgen omstreeks half tien geraakte alhier op de Heeren singel een fietsrijder te water, doordat hij, bij het afrijden van den brug een te korten draai maakte. De man was spoedig op het droge. Nadat hij het rijwiel opgevischt had, zette hij met een nat pak zijn tocht naar Amsterdam voort. T el e p h.o o n-aa ns 1 u i t in g. Verschillende ingezetenen van Haar lem in de buurt van den Hout en daar omtrent hebben reeds lang op aanslui ting gewacht, maar kunnen die voor- loopig niet krijgen. De oorzaak daarvan is niet, zooals wij hoorden, dat de tableaux op het Centraal bureau onvoldoende zijn, maar dat er geen draden aan die zijde van de stad meer beschikbaar zijn. Er moet dus een nieuwe kabel ge legd worden en dat zal in den loop van den winter gebeuren. De aanvragers zul len dus nog wat geduld moeten oefenen. Oponthoud. Dinsdagmiddag om streeks vijf uur, brak een wagen met een ijzeren paal beladen in de Jansstraat precies op de rails van de electrische tram. De tram ondervond daardoor een kwartier oponthoud. Gearresteerd. De 3 gearresteerde bij de politie welbekende Akersloot en Junge, en v. d. Klashorst zijn Dinsdag, zooals wij in het vorig nummer in het kort mededeelden, naar het Huis van Be waring overgebracht, de beide eersten ter zake van palingdiefstal, de laatste wegens diefstal van paard en rijtuig. En wat meer zegt, tegen allen zijn nu o. i. zulke vaststaande bewijzen ingebracht, dat zeer waarschijnlijk hun ontkentenis niets zal baten, en eene veroordeeling zal volgen. Akersloot en Junge trachten nog den dans te ontspringen door te zeggen, dat zij de paling in het Spaarne hebben ge vangen, maar volgens deskundigen komt de in hun bezit gevonden paling niet in het Spaarne voor en is dit pol derpaling. Bovendien beweren zij de paling met haken te hebben gevangen en •een der palingen dragen daarvan uiter lijke teekenen, terwijl daarentegen alles getuigt dat zij in fuiken zijn gevangen. Bovendien mist de bestolene ongeveer 60 pond paling en een schildpad, die hij in die fuiken had, terwijl de gearres teerden eveneens in het bezit zijn ge vonden 'van 60 pond paling ongeveer en een schildpad. En hoewel dit op zichzelf nog geen sprekende bewijzen zijn, zul len al deze tegenstrijdigheden, en aan wijzingen, in verband mede met het feit, dai beklaagden ontkennen in de nabij heid der fuiken geweest te zijn, terwijl de veldwachter Revius hen daar heeft gezien, zeer waarschijnlijk het vast staand bewijs van hun schuld aan dezen paling-diefstal leveren. De tijd zal het leeren! gasten wilden beletten de stad binnendagavond gehou- te komen. Honderden Poolsche werlt- lieden uit Galiciê werden daardoor vergadering van leden der Societal gedwongen terug te keeren en er bad- --de Kroon" zijn de zaken afgewikkeld den nieuwe vechtpartijen plaats, waar- en is medegedeeld, dat elk lid voor zijn bij de politie eenige belhamels oppak-i aandeel recht heeft op f 313.11. te" De afgevaardigde in den Landdag Stojanofski kreeg steenen en rotte eieren naar bet hoofd het lid van den Rijksraad Bomba worden de eieren bespaard maar de steenen niet. Ten slotte slaagden een paar oudere inwo ners van Bielitz erin de razende Duit- Een aardig sommetje en gemakkelijk verdiend! De K o n i n k 1 ij k e salon trein. Bij de firma J. J. Beynes alhier is hoi», tuzu uc in aanbouw een koninklijke salon- schers tot bedaren te brengen, zoodat trein, die door de directie der H. IJ, S. Stojanofski ongehinderd naar de kerk1 M- en die der Mij. tot E. v. S.S. aan kon gaan. De gedelegeerden, die nog( Hare Majesteit de Koningin zal worden in de stad waren, bereikten langs eern aangeboden. omweg het station en trokken toen in j Deze trein, ter lengte van meer Clan stilte af. Er zijn sedert geen nieuwe 70 meter, zal bestaan uit vier aaneen- rustverstoringen voorgekomen, maar j gekoppelde rij tuigen «met zoogenaam de Polen zullen er daarom de zaak de harmonica-doorgangen, en wel: niet bij laten. Het brutale optreden der Duitschers is natuurlijk een gevolg van de aan de andere zijde der grens gevolgde Polenpolitiek de Oosfenrijk- sche1 Polen nemen evenwel een te ster ke positie in de monarchie in, dan dat zij de regeering niet de vraag zullen stellen wat zij van plan is te doen te genover zulke uitspattingen, die een keer te meer toonen, welk een bittere. lo. een bagage-rijtuig met twee groo te bagage-compartimenten, twee cou pés voor personeel met slaapinrichtin- gen. een coupé voor den treln-opzlch- ter. en em compartiment voor osn remmer, ingericht als zit- en slaapka mer met verheven remhuis; een en ander voorzien van water-closets, waschtafels, enz.; x 2o. een salonrijtuig voor den Prins- haat de verschillende nationaliteiten gemaal, met slaapkamer, rookkamer, in het rijk van Frans Jozef bezieltI cabinet, enz.; een ruime eetzaal voor een haat. die bovendien schijnt toe te! 8 a 10 personen, twee flinke vestibules nemen in plaats van weg te slijten. en een gang; 3o. een salonrijtuig voor II. M. Koningin, bevattende een groot, nieuw salon, rijk gemeubeld en versierd, met fijne betimmering en geschilderde pla fonds (door den Haarlemschen kunst en decoratieschilder Loots), een bou doir .een coupé voor hofdames, een slaapkamer voor H. M., een cabinet d'aisance en een groot balcon als en- trée .en 4o. een rijtuig als keuken en buffet wagen, bevattendie een groote keuken, geheel ingericht, twee slaapcoupés voor dienstpersoneel, twee cabinets, een balconcoupé voor remmer, treIn- smid en communicatiegang. 't Spreekt ook van zelf dat de trein voorzien wordt van alle nóodige vei- 1 igh eidstoestellenW estingh ou serem vacuum luehtrem en dubbele hand rem; de rijtuigen kunnen door stoom worden verwarmd en zullen voorzien zijn van een inrichting voor electri sche verlichting. Aan een en ander zal de noocbige zorg worden besteed. Dat zulk een werk aan de bekende firma Beynes is opgedragen is niet alleen het bewijs van groot vertrouwen in deze firma, maar een verblijdend verschijnsel voor onze Nederlandsche. voor onze Haarlemsche nijverheid. Het zal no~ een paar maanden du ren voor de rijtuigen gereed zijn ter aflevering (O. H. Ct.) Toeval gekregen. Gisteren avond heeft een 28-jarige juffrouw een toeval gekregen op de Turfmarkt. Na bij een der omwonenden te zijn bijge komen. heeft zij haren weg vervolgd. Flink zoo. Een automobiel is be^ keurd omdat hij harder reed, dan in de desbetreffende verordening voor geschreven is. Op hoi. Gisteren is eene ponney, staande i:i eien hoefsmederij aan de Groote Houtstraat vandaar weten te ontsnappen op het pleintje voor het Proveniershuis werd het dier door de knechts van den smid gegrepen. Oplichting. Aangifte is ge daan door een persoon, dat op zijn naam in de laatste dagen jenever gehaald, zonder dat daartoe last ge geven was. Heling. Tegen een lSjarige meid jis proces-verbaal opgemaakt omdat zij een rok had beleend, terwijl zij wist. dat die van diefstal afkomstig was. Gevonden voorwerpen Een portemonnaie, een koperen hor logeketting, een R. K. kerkboek, een notitieboek, een adresboek. Gymnastiek. Met ingang van 1 November a.s. zijn tot directeuren van do Gymn astliek-vereen. „Bato" al hier benoemd de heeren Jac. J. Cor. Meyerink, Thans staan onder genoemde leiding de Vereenigingen ..Concordia", „W.i.K." „Kracht door Oefening" „Bato", en „Onder Ons". W e e n s desertie is de mili cien v. d. Klashorst van het bataljon Infanterie, alhier in garnizoen, door den krijgsraad veroordeeld tot éen maand militaire detentie. Haarlemsche T o y n b e e-V e r- eeniging. Wij ontvingen het jaarover zicht van de werkzaamheden der Haarlemsche Toynbee-vereeniging. Dat overzicht begint met de mede- deeling, dat de vereeniging in het af- geloopen jaar rechtspersoonlijkheid heeft gekregen en daarom eenige ver andering heeft plaats gehad in de in richting der vereeniging. De zoogenaamde afdeelingen zijn vervallen en nu dus ook de afdelings besturen vervielen, worden uit de wer kende leden van iedere afdeeling een of twee leden gekozen tot leden van het bestuur (vroeger hoofdbestuur). Deze bestuursleden behartigen de be langen van cursussen, clubs en voor drachten. Door het aftreden van mr. A. A. Land. als voorzitter, werd de heer J. G. Kleijnenberg tot deze functie be roepen. liet bestuur is thans aldus samenge steld J. G. Kleijnenberg. de dames Kersten, pennlmgm., A. van Ilaneveld M. Nieuwenhuyzen Krüseman. L. v. d. Linden. M. E. Westerveld en de heeren W. Kloeke en W. C. Schram. Een tweede gewichtige gebeurtenis iis dat de lokalen van „Weten en Wer ken niet wederom zijn ingehuurd. Th 't algemeen wordt er in 't verslag gezegd Wat betreft de belangstelling van hen voor wie onze Tovnbee-Vereen, in 't leven werd geroepen, daarover heb hen wij niet te klagen, t Bezoek der cursussen liet niet te wenschen' over. De clubs trachtten wij goed en aan genaam te maken, maar. zooals blijkt uit 't clubverslag, de minder geschikte lokaliteit kon ze niet altijd zoo gezel lig en aangenaam doen zijn als wij dit wenschen zouden en als noodig is voor de echte Tovnbee club. Dat er dit jaar een tweede jongensclub kou gevormd worden, verheugde ons zeer; wij zonden ze in 't volgend werkjaar verdubbeld willen zien, en daartoe doen we een beroep op hen die een avond in de week aan de 13- tot 16-ja- h'ge jongens zouden willen wijden. Die avonden zijn voor de jongens een groot genot, waarvan een behoefte aan gezelligheid en bezigheid kan uit gaan, van grooten invloed voor hun volgend leven. Er werden vier leesavonden gehou den vier voordracht- en muziekavon den. waarmede de vereeniging zeer veel succes had. Wat. de cursussen betreft, er werden gegeven 4 cursussen voor Fransch, 3 voor Duitsch, 3 voor Engelsch, 4 voor Boekhouden, 2 voor Houtsnijden. 1 voor stenografie, en 1 voor rekenen, met tezamen 152 leerlingen. Hoewel over de opkomst over 't al gemeen nliet te klagen viel. is het zeer ie. betreuren, dat veten reedis bij de helft, der cursus door hunne werkzaam heden gedwongen waren de lessen te staken. Over de clubs heeft men. in zooverre minder gunstige resultaten te vermei den, dat de quantiteit der deelnemers vermindert. Aan het verslag van den finantiee- len toestand ontleenen wij, dat het voordeelig saldo bedraagt f25.54, ter wijl nog steeds f515 voor het huis fonds op de Postspaarbank staat. De vereeniging heeft thans 207 leden Examen v r ij e en orde-oefe- ningen. Geëxamineerd 8 mannelijke en. 6 vrouwelijke candidaten. Geslaagd de dames M. Brinkman, A. Broertjes en J. M. Ruchter, te Amsterdam; E. M. Uden- Masman te Haarlem, en A. de Bruyn te Enkhuizen; de heeren Tj. de Groot en A. N. Jellema te Haarlem, en M. Hos te Alkmaar. Kamer van Arbeid1. Dinsdag avond werd! op de bovenzaal van de Korenbeurs eene bijeenkomst gehou den van kiezers-patroons voor oe Ka mer van Arbeidi voor de Confectiebe drijven to Haarlem en Heemstede, uit geschreven door eenige kiezers en be langhebbenden tot benoeming van candidaten voor de verkiezing op 30 November a.s. van drie leden-patroons in die Kamer De heer P. A. Alleman zette het doel van deze bijeenkomst uiteen en gaf als zijne meening te kennen, dat het wenschelijk was, patroons te verkiezen werkzaam in verschillende bedrijven in de Kamer vertegenwoordigd. Na onderlinge gedachtenwisseling werd tot stemming overgegaan en bij meer derheid van stemmen tot candidaten gekozen heeren: C. R A. Hoëing, H. Ickelsheimer en M. Schoolmeester. De twee eerstgenoemden verklaar den zfëh bereid de candidatuur te aan vaarden, doch de heer M. Schoolmees ter meende om redenen van persoon lijken aard hiervoor te moeten bedan ken Hij zwichtte echter ten slotte voor den herhaalden aandrang der aanwe zigen, die hem bij eene nieuwe stem ming ook weder met algemeene stem men kozen. Nadat de voorzitter had1 aange spoord om zooveel mogelijk de kiezers tot stemming op te wekken werd de bijeenkomst gesloten. Cremer, Door den photograaf P. Clausing Jr Kruisweg, zijn Dinsdag avond in den Schouwburg bij kunst licht opnamen gedaan van de ver schillende tooneelen in het historisch drama „De Balkan-Keizerin." Het doel is om deze photo's in den handel te brengen. Tevens zullen eeni ge exemplaren aan den letterkundigen Vorst van Montenegro Z. K. II. "Ni- colaas I worden gezonden. Thans is definitief besloten dat de letterlievende vereeniging J. J. Cre mer dit drama ook eens voor het pu bliek zal opvoeren. De datum daar voor is nog niet vastgesteld.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1