De algemeene vergadering zal dit! wij u bij voorbaat onzen dank betuigen .-.t, -m r^inhei- in nan Hjuictivoor uwe gewaardeerde medewerking. jaar op*30 October e.k. in Den Haag worden gehouden. Op die vers-adering zullen de data der a.s. competitie-wedstrijden worden vastgesteld, waaraan vermoedelijk zullen deelnemen: de Haariemsche Hockey- en Bandy-club. de Haagsche l Mixed-club (waarschijnlijk met 2 elf tallen), de Amsterdamsche H. B. C. en de Rotterdamsche H. en B. C. Victoria. Voor den aanvang moeten de clubs, die mot 2 elftallen opkomen de namen der spelers mededeelen van elk elftal. Geconstateerd kan worden dat in verschillende plaatsen nieuwe clubs zijn opgericht of in wording zijn. en ook die dames-clubs nemen zeer toe. Binnenkort zal een propaganda te Enschedé en in de omstreken worden gedaan. Voetbal. De Hagenaars, de kampi oenen van Nederland, komen morgen aan den Doodweg tegen de bekerhouders nl. tegen de Roodbroeken spelen. Een van de interessantsiewedstrijden zoo niet de interessantste zullen we morgen ta zien krijgen. Veel publiek zal voorze ker naar het keurig ingerichte veld van onze populaire spelers trekken, om hun luidkeels aan te moedigen. Mocht Haarlem hier eens overwinnen, •dan is haar een prachtige kans op het kampioenschap geworden. En wat een geluk is, eenige krachten die Haarlem morgen had moeten missen, zullen toch komen spelen. Een ding echter, waar wij reeds meer op aandrongen, vragen wij nog eens, en dat is, of het publiek buiten het veld en sommigen zelfs op het terrein niet wat beleefder tegen onze gasten kunnen zijn. Wat voor nut heeft dat vervelende gejauw en gescheld toch? Een goed succes zijn den roodbroeken ge- gewenscht. Loos alarm. Hedenmorgen om streeks half acht ontstond een ver schrikkelijke drukte voor eene woning door twee oude lieden op de Gasthuis- vest, bewoond. De meid, die anders om 7 uur steeds ingelaten wordt door den man des huizes, werd na herhaaldelijk bellen geen gehoor gegeven. Het eerste waar men weer aandacht was dadelijk, dat er een dubbele moord was gepleegd, wellicht gepaard met inbraak en diefstal. De menschenmassa groei de allengs: aan, en toen om 8 uur de politie kwam om den boel te onderzoeken wat bleek toen, dat nadat de politie zich toegang tot het huis had verschaft, èn de man èn de vrouw beiden ongesteld waren. En zoodoende niet hadden open gedaan. Toch duurde het nog lang voordat de buren het ei genlijke van de zaak wel wisten, want om half tien zag men nog buurvrouwen •mei elkander over het geval praten, alsof er ik weet niet wat was gebeurd. voor uwe gewaardeerde medewerking geven wij u gaarne de verzekering, dat de door u verstrekte gegevens uitsluitend 1 door onzen administrateur en diens bu-! reau zullen worden behandeld, zoodat geen vrees behoeft te bestaan, dat zij onder de oogen van mogelijke concur- renten-bestuuisleden van dezen Bond zullen komen". Bovenstaande circulaire, die geteekend is door de heeren T. van Waveren, voor zitter, en mr. Joh. Spoor, secretaris administrateur van den Bond van Bloem- bollenhandelaren, is zoo veel mogelijk aan alle exporteurs van Bloembollen naar Frankrijk verzonden. Zoo onver hoopt eenige exporteurs, die hunne me dewerking zouden willen verleenen, deze circulaire niet hebben ontvangen, dan worden deze beleefd uitgenoodigd hun ne adressen aan het Bureau van den Bond, Wilhelminastraat no. 13 te Haar lem te willen opgeven, ten einde den administrateur in de gelegenheid te stel len hun alsnog circulaire en formulier te kunnen toezenden. (W. v. B. C.) De kiesvereeniging „Haar lem" houdt Maandag 3 Nov. eene alge- meene vergadering in café „Neuf". De agenda vermeldt: Ballotage van den heer A. F. A. van Scherpenberg. Voorstel van het Bestuur tot wijziging van alinea 1 van art. 4 en van al. 1 van art. 16 van het reglement. Het bestuur stelt voor al. 1 van art. 4 voortaan aldus te doen luiden: Hij, die lid van.de Vereenigmg wenscht te wor den, wendt zich daartoe tot het Bestuur. Verder stelt het bestuur voor al. 1 van art. 16 voortaan aldus te lezen: leden betalen jaarlijks bij vooruitbeta ling eene contributie van f 1. Voor een zeer weinigtal rijk opgekomen publiek speelde gisteravond het Berliner Resid'enz-Ensemble". Opgevoerd werd „Onkel Cohn". Vooral het spel van den directeur, Max Samst, werd zeer toegejuicht. Zijn spel was zeer komisch. Ringvergadering. Zondagmid dag zal te Heemstede een ringvergade ring gehouden worden van de Christ. Jongeling-vereenigingen van den ring Haarlem en omstreken. Op deze bijeen komst zal besproken worden een voor stel van de Haarl. Jongelingvereeniging tot oprichting van een maandblaadje, ■aaraan reeds lang behoefte is. Als een bij zonderheid kan worden medegedeeld, dat door A. v. d. Ploeg, wonende Heemstede nog jonge radijs aan de groentenmarkt zijn ge bracht. Onder gejuich transporteer de Vrijdagmiddag ten 5 ure een agent van politie over de Groote Markt naar het bureau van politie een scharenslij perswagen. De eigenaar, die wegens dronkenschap werd medegenomen, ver koos niet langer den wagen voort te du wen. Volgens een schrijven van den hear Huizinga alhier, in het week blad Patrimonium, zijn de leden van Patrimonium te Haarlem ijverig be zig om steun te verzamelen voor de sta kers te Enschedé. Met de lijst van 't Chr. Arb. Secr. hebben zij uitsluitend gewerkt bij de patroons, welke f 15 op bracht. Eene collecte onder de vakgenooten (sigarenmakers! alhier bracht na af trek dei- kosten f 11,72 op. Volgens het Predikb. blad hebben de afgetreden leden der Ver. t. Verbr. der Waarheid weder verklaard hunne functies wederom te willen in nemen. Methetoofif opdeuitvoering van de Chr. Zangvereen. „Soli Deo Gloria" en liet optreden van Ds. Mon- tijn op den Hervormingsdag (31 Oct.), in de Grote Kerk, gaat de lezing van Prof. Muller dien dag niet door. De Woensdagavondbeurten in de Janskerk zullen voortaan des avonds te 8, instede van te 7 uur aan vangen. Tevens zal getracht worden aan de verpleegden uit het Diaconie- en Bui ten huis voortaan een betere plaats te verschaffen in die kerk. Wijlen mej. Focking heeft f25 vrij van successierechten, gelegateerd aan de vereeniging lot Stichting en Instand houding der Chr. Scholen te Haarlem. Mej. T. Viisser, sedert jaren werk zaam aan het Diaconessenhuis alhier, zal optreden als Directrice van het Diaconessenhuis te Batavia. Reeds «noedig zal zij hare bestemming vol- gen. Vermissen van Bollen. Wij vernemen dat door het Algemeen Bestuur van den Bond van Bloembollen handelaren aan Heeren exporteurs van bloembollen naar Frankrijk eene circu laire van den volgenden inhoud is ver zonden: „Van verschillende zijden zijn ons klachten ter oore gekomen betreffende het vermissen van bloembollen aan de Fransche grenzen. Het vermoeden ligt voor de hand,dat de wijze van onderzoek door de Fransche douanen hieraan niet vreemd is. Ten einde de noodige stap pen bij onze Regeering te kunnen doen ter mogelijke verbetering van dezen toestand, veroorloven wij ons u beleefd te verzoeken ons wel behulpzaam te wil len zijn bij het verzamelen der daartoe noodige gegevens, door ons op aange hecht formulier uwe eventueele onder vinding nopens vermissingen van bloem bollen voor Frankrijk bestemd, zoo nauw keurig mogelijk mede te deelen. Terwijl Beverwijk. e leverantie van benoodigdheden voor het handwerkonderwijs op de her halingsschool is bij publieke inschrijving gegund aan den heer G. Witkamp alhier, voor 124.46'. Door B. en W. is aan de vereeniging van oud-Isr. Militairen „Getrouw aan ons Vorstenhuis en Vaderland" te Amster dam vergunning geweigerd tot het hou den van eene collecte. De politie heeft proces-verbaal opge maakt tegen een vrouw alhier, die ver dacht wordt van het ontvreemden van een paar pantoffels. De vermiste voor werpen zijn te haren huize gevonden. Op Zondag 9 November a.s., 's avonds te 7 uur, zal alhier een orgelconcert ge geven worden in de Hervormde Kerk, door de heeren J. A. Gullen en M. Bol- tes, organisten en de heer A. Snieder, violist, allen uit Amsterdam. Door den heer C. Kuenen alhier, is met goed gevolg het propadeutisch examen in de geneeskunde afgelegd aan de uni versiteit te Amsterdam. Binnenland. Brand. Door onbekende oorzaak brandde nabij het Hoorneche stoomgemaal af een woonhuis met schuur. Vreemd schijnt het, wijl kieederen en voorwer pen van waarde ui het (niet verbran de) kippenhok gevonden werden. Een nieuwe kolonie. De kolonie „Walden" te Bussum, heeft te Nederhorst den Berg grond aangekocht voor een nieuwe kolonie. Uit de Omstreken. Heemstede. Bij Kon. besluit is opgericht een Ka mer van Ai'beid voor de bloembollen teelt, waarvan het gebied! zich ook over deze gemeente uitstrekt; in de maand December a.s zal voor die eerste maal gevolg moeten worden gegeven aan het bepaalde bij de artt. 10 en 11 van het kiesreglement. Overveeii. Te Utrecht is de heer Van Bassen Jong bloed, inspecteur van politie alhier, ten gevolge eener keelontsteking overleden op den jeugdigen leeftijd van 32 jaren. Schoten. Het inbrekers-gilde is weer aan den gang geweest Liefst op twee plaatsen* doch ze zijn overal van een koudon kermis thuis gekomen. Bij den veehouder Van Schie waren ze bezig aan de ramen ,toen Van Schie wakker werd Hii zag dirie man voor z'n raam staan en ging een geweer aa ien. Daardoor hoorden de inbrekers een deur kraken en zetten het op een loopen Bij den veehouder J. Stut is het ook niet gelukt. Daar werd men ook wak ker. zoodat de booswichten onverrich- terzake moesten aftrekken. Zandvoort. Door den onbezoldigden Rijksveld- wachter-jacht-opzichter J. van Hon- schooten is proces-verbaal opgemaakt tegen J. B. te Lisse en W. v. d. Z. te Noordwijk, wegens het zich bevinden met wildstrikken in het jachtveld. Zondag as. des namiddags 2 uur zal op het terrein te Bendveld een voet bal-match plaats hebben tusschen „V.I.O.S." van hier en het 6d'e elftal van U.F.C. ze zullen worden gedaan na twee jaar, opdat men de werking der wet heeft kunnen zien. 3o. een motie van mr. Lioni luidende: „de vergadering van oordeel, dat een beslissing over het voorstel niet behoort tot de competentie van de Orde, gaat over tot de orde van den dag". De motie van mr. Lioni werd met 19 tegen 18 stemmen aangenomen. plaatst als klerk, welke functie hij 1 Oc tober 1862 verwisselde met die van ad junct-commies 1ste klasse ter provinciale griffie van Noord-Holland. In 1866 weTd hij comnües-afdeelingschef. Hetzelfde jaar zag den heer Van der Eist naar Amsterdam verhuizen, waar hij als hoofdcommies aan de gemeente lijke secretarie in functie trad. Later werd den verdienstelijken en ijverigen ambtenaar detitel'van griffier verleend. Als chef van de afdeeling onderwijs wist de heer Van der Eist zich hier allen, die met hem in aanraking kwamen, tot vrienden te maliën. Toen mr. Ie Jolle verleden jaar als se cretaris der gemeente eervol ontslag vroeg, benoemde de gemeenteraad den heer Van der Eist, in erkenning zijner groote verdiensten, tot diens opvolger. Leerplicht 1 Te Vriescheloo (Groningen) had een raadJslid deze week een leerplichtig kind aan 't aardappelrooien. Brandstichting. Te St. Joosten werdi door de politie in hechtenis genomen en gevankelijk naar Middelburg vervoerd de 13-jarige koewachter, D. v. H., verdacht van brandstichting. De jongen moet be kend hebben den brand te hebben ge sticht uit wraak over een lichamelijke kastijding, die hij had ondergaan. Nat. Ver. voor Handelsonderwijs Op Zaterdag 1 November, des namid- dags te half twee ure, zal, in het res. taurant „Krasnapolsky" te Amsterdam de algenieene vergadering der Natio nale Vereeniging voor Handelsonder wijs worden gehouden. 0.a. komt aan de orde de verkiezing van zes bestuursleden in de plaats van de heeren mr. N. P. van den Berg, Amsterdamdr. D. Bos, Winschoten, II. Goedhart Jr., Arnhem J. H. Odink Amsterdam C. A. P. v. Stolk, Rotter dam, die aan de beurt van aftreden en herkiesbaar zijn en in de plaats van den heer N. van der Veen, te Rotter dam, die wegens drukke bezigheden zijn functie heeft neergelegd. Ais hoofdpunt staat op de agenda de behandeling van het rapport inzake llooger Handelsonderwijs, naar aan leiding waarvan het volgende ontwerp besluit door het bestuur ui overwe ging wordt gegeven De algenieene vergadering der Na tionale Vereeniging voor Handelson derwijs, gehouden te Amsterdam, den eersten November 1902; gezien het rapport eener commissie uit het bestuur, betreffende de wen- schelijkheid tot het oprichten eener in stelling van hooger handelsonderwijs in Nederland gehoord de besprekingen over dit rapport in deze vergadering van oordeel, dat dit rapport, dat haar volledige instemming heeft, den weg aanwijst, die tot organisatie van het hooger handelsonderwijs in Nederland kan leiden besluit 1. Het Bestuur der Vereeniging zal dit rapport ter kennis brengen van den minister van binnen] andsche zaken, met de mededeeling van het oordeel, door deze vergadering daarover uitge sproken 2. het Bestuur zal trachten een com missie samen te stellen, welke een ont werp van leerplan voor eene inrichting van hooger-handelsonderwijs zal vast stellen 3. het Bestuur zal eenige leden der onder 2 bedoelde commissie uitnoodi- gen, zich meer in het bijzonder met de voorbereiding van het daar genoemde ontwerp bezig te houden. Weerbericht. Verwachting: Zwakke wind, betrok ken, nevelig, weinig verandering temperatuur. S. L. Voor de Vereeniging Socialistisch L(eesgezelschap) te Amsterdam, zal Dins dag a. s. optreden Mr. S. J. Visser, met het onderwerp: „Katholicisme en Socia lisme". (Stellingen). Kaden van Beroep. Vrijdag vergaderde te Amsterdam de Orde van Advocaten ter behandeling van een voorstel van mr, J. A. Levy, om werkman-partij, ter zake der Beroeps- wet, in rechte kosteloos bij te staan, waar dit wordt vereischt, en den Raad op te dragen, bij de overige Raden ten onzent, zoodanige stappen te doen, als hij ter verkrijging van gelijksoortig besluit, ten voorschreven doeleinde, mitsdien van samenwerking der balie in Nederland, geraden oordeelt. Betreffende dit voorstel waren dTie mo ties ingediend: lo. een motie door mr. Cosman, lui dende: „de vergadering noodigt den Raad van Toezicht uit aan de Orde voor stellen te doen, na het tot standkomen der wet, om kosteloozen bijstand te ver- De Vereeaxigin - voor de Staathuis houdkunde en de Statistiek is voorne mens in November a.s. in eeine te Gravenhage te houden algemeene vergadierin- het vraagstuk der suucer- surtaxe te behandelen. Het leger en de Christelijke beginselen. Op de jaarlijksche algemeene verga- derin- van die nationale Christen-Of f i- ciers-Vereeniging die 30 October a.s. te Den Haag wordt gehouden; zal des namiddags het Kamerlid ds. Talma een referaat houden over de vraag: m hoe. verre het leger en de oorlog in over eenstemming kunnen zijn met de christek;ke beginselen. Nederlandsch Niouw-Guinea. In eene te Amsterdam gehouden vergadering der vereeniging voor het natuurkundig onderzoek in de kolo niën heeft dir. Treub van Buitenzorg eenige medledleelingen gedaan over de uitrusting en voorbereiding der expe ditie naar Nieuw-Guinea (Humboldt- baai). De Ned.-Indische regeering heeft f 10,000 toegezegd1. Prof Wichmann zal als geoloog: dr. v. d. Sanoe als medicus en heer De Beaufort, can- didaat ,als zoöloog aan dézen tocht deelnemen Mr. Lorenz, advocaat te Utrecht, wil op eigen kosten voor na tuuronderzoek de reis medemaken. Men zoekt nu nog een botanicus en een topograaf. Prof. Treub gaf uitdrukking aan de beste wenschen voor den uitslag van de nieuwe expeditie, daarbij den wensch uitsprekende dat het blijken zou. dat Jan Salie al of niet gestoken in het kleed der imperialismophoDie het nog niet winnen zal van Jan Cou rage. In dezelfdë bijeenkomst hield de luik h z. 2e kl baron Van Asbeck. eene voordracht voor de reis van de „Ce- ram" in de wateren tea' noordkust van Nieuw-Guinea in 1901 en 1902. De heer Van Asbeck. deelde o. a. het volgende mee omtrent een onderzoek naar steenkolen in de nabijheid van Mawes Dai: Na een dag-langen tocht over water en land werden werkelijk steenkolen gevonden door eenige Papoea's die de a expeditie begeleid liadden; de plaats] '1' waar de kolen gevonden, worden ligts op een afstand van 2 1/2 a 3 uur gaans van het strand in zuidwestelijke richting van Mawes Dai De steenko len voldeden bii het stoken ln Oen stoomsloepketel bijzonder goed en Die ken geen pyrieten te bevatten. Zij ga ven een zeer volkomen verbranding zonder rook, roet of slakken en de in- landsche stoker van de stoomsloep noemdie ze beter dan Cardiffkolen. Het warmtegevend vermogen is echter ge ringer. Later werd nog vernomen van steen. kolenbeddingen die bij de Sarmuwai- rivïer en gunstiger voor exploitatie ge legen zijn dan de bovenbedoelde bed dingen. De tijd 'ontbrak echter om daarnaar een grondig onderzoek in te stellen. Verschillende rivieren werden op gevaren en in kaart gebracht, even eens het Sentami-meer. Hillegom. Onder deze gemeente zal aan den Dijk in café Lenzen a.s. Vrijdagavond 7 uur een openbare vergadering wor den gehouden, waar de heer J. Ger- ritsz van Haarlem zal behandelen „Tweeërlei Arbeiderspolitiek." De uitslag van de loting voor de Nat. Militie is voor deze gemeente als volgt: 1 C. H. Dubbeling, 2 J. v. Veen, brd., 3 K. Deensen, 4 J. de Groot. 5 W. v. Doo- ren, br.d., 6 H. Kruijdenberg, 7 J. J. Staats, 8 H. J. Overvoorde, 9 M. v. Roo- den, 10 C. H. Vis, G. H. Hermans, 12 J. Beijers, 13 J. Seijsener, 14 J. Schrama, lich.-gebr., 15 Th. W. Loman, 16 de Groot, br.d., 17 J. Holman, 18. W. Ver- weij, 19 N. Uïtendaal, 20 J. F. Deen, 21 C. Brouwer, lich.-gebr., 22 Th, J. Sistermans, lich.-gebr., 23 H. P. v. Bourgondiën, br„ 24 L. J. Rus, 25 N. A. Schipper, 26 J, W. Lommerse, 27 J. A. Leijsener, 28 Th. W. C. Jonkheer, br.d 29 C. La Bree, lich.- gebr., 30 M. de Jong, 31 P. van Ruiten, lich.-gebr.. 32 J. Aangeenbrug, 33 G. M. Damen, 34 P. Lommerse, 35 S. Rusman, te klein en lich.-gebr., 3G C. J. Witteman, lich.-gebr. 37 M. Dekker, 38 J. W. M. d. Bosch, 39 W. Prins, 40 G. v. d. Wolf, 41 G. A. Spilker, 42 F. Rusman te klein 43 T. C. Kool, 44 G. A. Spilker, 45 G. Lam-1 leenen aan onvermogenden". mers, br.d 46 J. B. Fijma, 47 J. v. d. 2o. „een motie van mr. Pieren, met Lubbe, 48 L. Woudstra, 49 P. van Roode.j de strekking, dat eerst voorstellen in de- Vereeniging Krijgswetenschap. In de vergadering van de Vereeniging ter beoefening van de Krijgswetenschap, welke op Vrijdag 31 October in de Loge te 's-Gravenhage zal worden gehouden, zal o.a. worden uitgebracht het verslag omtrent den toestand der Vereeniging; voorts zal de verkiezing plaats hebben van drie bestuursleden, wegens de perio dieke aftreding van de heeren G. C. R. Hoetink, G. W. L. F. F. van Hoogenhuy- ze en G. A, Bahlman, en van een nieuw bestuurslid, ter vervanging van den heer G. J. W. Koolemans Beynen, die wegens vertrek van hier als zoodanig heeft bedankt. Daarna is aan de orde dis cussie over het door den kapitein van den general en staf W. F. Pop in de 1ste aflevering van het orgaan behandelde onderwerp: „Herziening van de Vesting wet urgent of niet." De volgende vergadering zal vermoe delijk worden gehouden op Vrijdag 2? Nov. a.s. Alsdan zal de discussie plaats hebben over het onderwerp: „De Land weer. Haar bestemming, organisatie, oe fening, kleeding en bewapening," behan deld in de He aflevering van het orgaan door den kapitein van den generalen staf M. C. van der Hoog. In den loop van dit werkjaar komen bovendien de navolgende onderwerpen in behandeling: De landstorm. Zijn organisatie en zijn gebruik. Kapitein der infanterie M. A. E. J. Meyboom. De moreele invloeden op het gevechts- veld. Gepensionneerd luit.-kol. van het N.-I- leger Jhr. G. J. W. C. H. Graafland. Samenwerking tusschen zee- en land macht, zoowel in vredes- als in oorlogs tijd. Gepens. vice-admiraal N. Mac. Leod. De beteekenis der artillerie voor het •I. leger kapitein der artillerie van het De conventie van Genève en haar toe passing in den Zuid-Afrikaanschen oor log. Officier van gezondheid 2e kl. dr. D. Remeijn. Tegen den avond verscheen Toean pi met groot gevolg en den volgen den dag had zijn onderwerping plaats en nam hij aan, de hem opgelegde boete, die door den resident van Tapa- noeli tot 400 Spaansche matten was verhoogd, te betalen. De rust is thans volkomen hersteld, weshalve de colonne den 22sten Sep tember over Hoeta Tinggi en Pagar Batoe naar Taroetoeng zou terugkee- ren. "Minister Van Asch van Wijck. In de openbare zitting der Kolonia le Staten op 29 September jl. bracht de voorzitter, namens de Koloniale Staten, een woord van hulde aan de nagedachtenis van den grooten vriend van Suriname, den overleden minis ter van koloniën. De tijding van zijn overlijden heeft diepen indruk ge maakt op de bevolking. Wij zullen, gaat spreker voort, nooit meer het ge luk hebben als minister van koloniën te hebben een man, die reeds als gou verneur de kolonie heeft leeren ken nen en liefhebben. Dat heeft hij niet alleen getoond als burgemeester van Amersfoort, maar ook in die Eer ste en Tweede Kamer.Zelfs als minis ter van Koloniën heeft hij zoovele blijken van onverflauwde belangstel ling getoond, dat hij meer genoemd werd gouverneur van Suriname dan minister van Koloniën. Voorwaar zijn overlijden was, zooals spreker reeds zeide, een ware treurmare. Ia het daarom veel gevorderd, wanneer spreker zijn aandenken in Suriname wenschte vereeuwigd te zien? Spreker roept den overledene een ;,Requescat in pace" toe. Hij meent deze woorden gezegd te hebben voor den persoon, die Suriname heeft liefgehad. Aldus het verslag, dat „De Surina mer" van deze zitting geeft. Ond-gonvernenr Tonckens. „De Surtnamer" schreef den 4den October: „Morgen vertrekt de oud gouverneur Tonckens naar Nederland na een verblijf van bijna 17 jaar in onze kolonie, die hij ruim 6 jaren als gouverneur bestuurd heeft. „Dankbaar is zeker de kolonie voor .'het goede, dat gedurende zijn bestuur tot stand gebracht is; en zeker zou d-: oud-gouverneur veel meer voor ons verricht hebben, indien niet onge lukkige omstandigheden zijne pogin gen gedwarsboomd hadden. „Wij wenschen den oud--gouveïv neur eene goede reis toe, en vele ge lukkige jaren in het mloederiand." Begrafenis prot. W. Stoeder. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van wijleri prof. W. Stoeder zal Maandag a.s. te ruim 12 uur op „Zorgvliet" plaats hebben. Staatspen8ionneerin g. Op de jongste alg. verg. van den Bond voor Staatspensionneering was aan het dagelijksch bestuur opgedragen de sa menstelling van een concept-adres met memorie van toelichting aan de Regee ring. Het concept-adres is volgens de N. R. Ct. thans gereed en aan het oordeel der leden onderworpen. Er wordt in opge merkt, dat reeds in 1891, blijkens den in houd der troonrede van dat jaar, de vraag werd gesteld naar de wenschelijk- heid eener wettelijke voorziening in den nood van oude menschen. dat in 1889 in Duitschland, in 1891 in Denemarken, la- ter in Zweden en Noorwegen, Italië, Bel gië, zelfs ook in Nieuw-Zeeland een wet telijke regeling over dit onderwerp werd getroffen, terwijl in Frankrijk een des betreffend wetsontwerp in behandeling, is, dat wel geen enkele der in de Staten- Generaal vertegenwoordigde partijen principieel gekant is tegen een wettelij ke voorziening en dat ook aan de samen stelling van een wetsontwerp wordt ge arbeid, doch dat de vrees gewettigd blijft voor een regeling in den geest der Duit- sche. Nagegaan wordt daarna in welke opzichten de Deensche regeling te ver kiezen is boven de Duitsche, welke fou ten ook aan de eerste aankleven, terwijl ten slotte de bedoelingen van den bond verdedigd worden. Aangedrongen wordt bij de leden der Kamer het daarheen te willen leiden, dat aan alle oude Neder landers, zoo mannen als vrouwen, op zekeren leeftijd recht wordt toegekend op een gelijk Staatspensioen, voldoende om te voorzien in een minimum van stoffelijke behoeften. A. van der Eist Azn. De gemeente-secretaris van Amster dam, de heer A. van de Eist Az., her denkt heden den dag waarop hij voor vijftig jaar zijn ambtenaars-loopbaan begon. Zeventien jaar was de heer Van der Eist, toen hij als beambte aan de Stads bank van Leening te Haarlem zijn amb ten aarsloopbaan begon, nu vijftig jaar geleden. Niet lang bleef hij in die functie. Nau welijks twee jaar later werd hij op de Haariemsche gemeente-secretarie Leger en Vloot. Koninkl. Mil. Academie. De commissie, aan welke de regeling van de feesten bij gelegenheid van het vijf-en-zeventig jarig bestaan der acade mie (November 1903) is opgedragen, is samengesteld als volgt: de majoor der artillerie Schuurman; de hoogleeraar Grotendorst; de kapitein der genie Van Royen; de ritmeester der cavalerie Van Wijk; de le luitenant der infanterie Van Ginkel; de le luitenant der artillerie Boo gaard, adjudant van den gouverneur, die tevens als secretaris der commissie zal optreden. Onderwijs. Academische examens. Te Utrecht is bevorderd tot semi-arts de heer S. Sjolieman. Koloniën. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet teruggegeven. Atjeh. De Java Crt. medt Blijkens een van den gewestelijken militairen commandant van Atjeh en Underhoorigheden ontvangen telegram van 24 September keerde de geheele colonne onder majoor Mattlxes met de brigades marechaussee onder luiten. Daiiang te Koeta-Radja terug. Aan een van den gewestelijken mi litairen commandant van Atjeh en On- derboorigheden ontvangen telegram van 27 September, opgenomen in de Jav. Ct„ wordt het volgende ontleend Bij het opsporen der schuilplaatsen van uitgeweken hoofden nabij Biranx en B'oven-Keuretoè werden veel nieuw aangelegde ladangs aangetroffen en opgeruimd. Zes vijanden sneuvelden, terwijl er twee gearresteerd werden. Onzerzijds werden daarbij niet levens gevaarlijk gewond de Europeesche fu seliers Molenaar, Simons, en Habra- ken (stamboek nummers 39855, 44339 en 38G52). De dekking voor den tramaanleg uit bivak te Geudong werd nabij gampong Aron onverwachts beschoten, waardoor sneuvelden de Europeesche sergeant van Diest en de Europeesche fuselier der Kleret (stamboek nummers 44888 en 39584) terwijl niet levensgevaarlijk ge wond werden de Europeesche fuselier Daams (stamboek nummer 33424) en twee inlandsche fuseliers. Ten gevolge van het in -die Javasche Courant van 23 September opgenomen besluit betreffende een excursie tegen het hoofd van Pamoenangan. wordt door de Java Ct. van 26 September aan een van den gouverneur van Suma tra's Westkust ontvangen telegram van 23 September het volgende onteend. i Geen aanraking met Toean Api ver-! krijgende, werd den 20sten September naar Pamoenangan opgerukt. Onder-j weg kwamen zijn gezanten ons tege-! moet met het bericht, dat hij zich wild© onderwerpen en nog denzelfden dag te Ranggigit zou verschijnen. Op ver zoek der gezanten is de colonne daarop naar laatstgenoemde plaats terugge-J keerd. Geachte Redactie. In uw blad van 24 October 1902, no. 5927, in Binnenlandsch nieuws lees ik, dat de handelaren in vet vee m bet Noorden van ons land doordat in de laatste vier weken, zonder dat men c__ oorzaak kon vinden bet vee 10 ct. per KG. is gedaald, de slagers er wel bij van-en. Geachte Redactie, tot mijn spijt moet ik u verklaren dat u nu geen slager zijt, dan kon u i ook eens profiteeren van die groote verdienste, die den slagers nu maken. Maar ik kan zeer goed begrijpen, dat als u maar een heel klein weinigje verstand van vet vee of vleesch zoudt hebben, u zulk een nieuws niet in uw veelgelezen blad geplaatst zoudt heb ben. De toestand der slagerij is tot op heden nog bijzonder slechts .dat zullen u alle slagers en veehandelaren uit de omstreken van Haarlem kunnen verklaren. Wel is waar noemt, u 't noorden des landls. maar de lezers van uw geëerd blad! denken dat in Haarlem het ook zoo is. Daarom hoop ik, dat u zulke be richten niet meer zult opnemen. Want de Haariemsche slagers krij gen last met liun clientèle. Ik verze ker u, dat- als d'e prijzen van het vleesch lager konden worden gesteld* wij 't gaarne zouden doen. Immers, dan zou er meer vleesch gebruikt worden dan op beden 't ge val is. Uw. Geachte Redactie, dankende voor de opname. Een Slager. Als inzender zegt, dat wij geen sla ger zijn. dan heeft hij natuurlijk g lijk. Ook willen wij dadelijk toege ven. dat wii in kennis van vee en vei vleesch voor hem onderdoen, maar dat toestanden in 't noorden nu maar zoo dadelijk op Haarlem toegepast zou den worden, schijnt ons minder juist. Althans wij hebben van het vleesch- etend publiek nog geen klachten over dei Haariemsche slagers, naar aanlei ding van dat bericht gehoord. Wel is ons bekend, dat in den laatsten tijd de slagerti hier ter stede geen beste za ken maakt. REDACTIE. Gemengd Nieuws, De ontvluchting van <len bankier Bonlaine waarvan wij met een enkel woord melding maakten, heeft heel Parijs Lx opschudding gebracht door de bij zonderheden, die ervan bekend ge worden zijn. Het moet namelijk ge bleken zijn. dat Boulaine niet ont vlucht is bij het verlaten van het Paleis van Justitie, waar hij door den rechter van instructie was ge hoord inzake financieele knoeierijen en zwendelarijen, waarvan hij ver dacht wordt, doch 's avond,s om tien uur. Boulaine, die speciaal bevriend was met den rechter van instructie, had van dezen vergunning gekregen niell! in den gewonen gevangeniswa gen doch in een rijtuig van en naar het Paleis van Justitie gebracht te worden, telkens in gezelschap van

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2