Tweede Blad. Martelaarsvolken. Behoorende bij „Haarlem's Dagblad" van Maandag 27 October 1902 Nr. 5929 Haarlemsche Handels- vereeniging. Goed gele. hij Kon, Besluit van 12 Nov. No. 22, 1899. De Haarlemsche Handelsvereenfging hier ter stede, opgericht 10 Mei 1892 heeft in den loop van den ti]d wel haar recht van bestaan bewezen, in zeer veel gevallen, zaken van verschil lenden aard betreffende, is zij opge treden en dikwijls niet groot succes. Jammer echter, dat men algemeen niet meer blijk geeft, dit te waar- deeren door als lid der vereeniging toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, ieder nering doende. ja zelfs particulieren moesten lid worden, om ten minste te laten ge voelen, dat men het werk op prijs stelt, dat de Haarlemlsche Handelsver- eenigiimg steeds opneemt als doende, wat hare band vindt om te doen. De voordeelen, die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van verschil- lenlen aard haren leden aanbiedt, zijn zeer vele, en zeer groot tegenover de geringe jaarlijksehe contributie van f 2.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereeniging bemoeit zich in de eers'te plaats er mede de belangen van hare leden te bevorderen door onwillige betalers voor hun tot betaling aan te manen, en informaitiën voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden het recht het hun gratis te verstrekken advies van de rechtsgeleerde adviseurs der Vereeniging te vragen, die ook in pro- ceduren en faillissementen gratis voor hen optreden, natuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en het bedrijf der leden. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eeniging zijn de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenhollz en H. Ph de Kanter ter. Spaarne 94, alhier. Bankiers der Vereeniging zijn de Heeren Laane en van Bemmel, Kruis straat 51. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Lange Begijnstraat 22. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging w:ordt een vast recht van 2 pCt. der vordering, voor incasso's, door bemiddeling der advocaten een vast recht van 5 pCt. der vordering berekend. Bovendien moet 10 c. voor porto steeds worden bijgevoegd, bij in zending van vorderingen d'oor bemid deling der advocaten te innen. De kosten van informatiën naar bui ten de stad woonachtige personen be dragen 60 ct. pe^ informatie plus 5 ct. porto vergoeding. Informatiën naar binnen de stad wonende personen wor den gratis verstrekt. Pretentiën op buiten de stad wonen de personen worden n'Let behandeld, wanneer niet 10 ct. voor portovergoe ding is bijgevoegd. Ruim 1450 informaties en rechtskun dige adviezen werden in het afgeloo pen jaar gegeven. In de maanden M»i en Juni a. c. zijn 66 vorderingen tot een bedrag van f2248.36 behaald, 15 vorderingen wor. den afbetaald, en 18 vorderingen ziin uitgesteld. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschonden bewaard te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames, of wat dan ook, moeten worden ge adresseerd aan het bureau, dat ge opend is dagelijks van 'amorgens 9 tot 1 uur, en 'snamiddags van 2 tot 4 uur, waar dan ook verdere inlich tingen zijn te bekomen. Men wordt geraden alvorens te leveren aan Wennekes, bierhuishouder, Phoe- nixterrein en J. Pruis, Heerensingel 67, zich om inlichtingen te vervoegen aan het Bureau. HET BESTUUR. Luister eens op 'n zomeravond, als niets de geluid'elooze stilte stoort, naar 'n melancholisch lied dat uit de verte tot u komt. Stil zet ge u dlan neer, en peinst. Voor uw verbeelding rijzen allerlei beelden van blijde en droeve dagen; weemoedig denkt ge dan aan Geluk, waarvan reeds lang de schaduw ver vaagd' is; dat nooit weerkeert Aan tijden, dief ge zoo vurig weerom wenscbit. maar wier lichtende blijheid as een ijl wolkje in hooge sferen is opgegaan. Niets is u gelaten dan de herinne ring, de flauwe afschaduwing van een groot Geluk, waarvan eens uw ziel vol was. Zoo kunt ge u voorstellen, dat volke ren in vernedering en onderdrukking zingen kunnen liederen van vervlogen blijde tijden In de couranten, weggedoken onder de groote kolommen nieuws, staan tel kens meer of minder uitvoerige mede- deelingen van knevelarijen en onder werping die machtige volken onder worpen naties aandoen, zij het dan ook dat die naties onder eigen naam een scbijn-onafhankelijkheid bezitten. Maar die berichten komen door de veelheid waaraan men zijn aandacht te schenken heeft, niet altijd tot hun recht; ze worden zoo vaak aandacht loos gelezen. Daarom is het goed dat in tijdschrif ten zoo nu en dan eens wordt vast gelegd het materieel waarnaar men be- ooxdeelen kan hoe moderne „neschaaf. de" staten hun onderworpen volken mishandelen. Tijdschrift-artkielen zijn geen een- dags-vliegen; men kan ze nog eens gemakkelijk nalezen en hun Inhoud kalm en emtig overwegen, Het Fransche tijdschrift „La Plu- m e" heeft de goede gedachte gehad een vaste rubriek te openen „ChronT que des Peoples Martyrs". Deze kroniek staat onder redactie I van den heer lann Morvran, die zich tot 'taak gesteld1 heeft alles te boeksta ven wat. betrekking heeft op de mo derne martelaarsvolken. Do lezing er van bracht er ons toe deze. zaken ins ons blad eens ter spra ke te brengen. We zullen, het voorbeeld van den heer Morvran volgend, eens beginnen met een land van welks lijden Ieder een wel veel behoord) hoeft, met F i n- la>i di Vooraf echter een korte herinnering Volgens professor Reuter van de Helsingfors-Universiteit zijn 1000 jaar vóór de Christelijke jaartelling kleine-1 re volksstammen van Zweedsch© af komst zich on de eilanden langs de kust en in het. Zuiden en Zuid-Westen van het land gaan vestigen en zijn, evenals de Lappen, eerst; verareven door Finsche horden, die uit het Oos ten kwamen en daar, op hun beurt, weer uit Rusland verdreven waren. Zoo heeft in die streken in het be gin onzer jaartelling een groote op dringing of opschuiving van stammen nlaats gehadi. uit d;e richting van Rus land naar Zweden, met Finland tot usschenstation. Van dien tij.d af zijn de Finnen be woners en bezitters gebleven van de landstreek van het „land1 dier dui zend miereu'" aan welke zij hun namen geschonken hebben. Westelijk van dit land nu woonden de Zweden, en Oostelijk nestelden de Russen zicli. Russische vorsten koesterden sinds eeuwen het vuriverlangen om. hun land met Finland te vergrooten. Het was o. a. vooral Peter de Groote, die- hiervan blijk gaf. Keizerin Elisabeth probeerde het op een heel sluwe marnier. Zij maakte in. 1742 gebruik van een oorlog tusschen Zweden en Finland om aan dit laatste Rijk in een zeer dreigend gesteld manifest hulp te bie den. Finland zou dan worden een on afhankelijk Rijk onder protectoraat van Rusland. De Finnen, wel bevroeden*? wat zulk een protectoraat zou beteekenen, dankten hartelijk voor de eer. Maar het gevolg was toch dat bun grensgebied, dat in 1721 reedis een si.uk Rusland was ingeschoven. In 1743 ten gevolge van een tractaat, dat men moest sluiten, weer verkleind werd. Zoo schoof Rusland langzaam, aan in Finland! vooruit. In 1808 ondervonden Russische, troe pen, die in Finland vielen, een hevi- gen tegenstand waarvan het gevolg is geweest dat Czar Alexander II den 25en Maart 1809 den Finschen. Landi- dag bijeenriep en bij die. gelegenheid als Groothertog van Finland de Stan den toesprak. Hij beloofde toen: te bevestigen en te handhaven oen gods dienst en de grondwet van het I a n devenals alle privi leges en rechten van net Groot- Hertogdom En let nu goed op. Onder die fundamenteele wetten die de verhouding tusschen het Groot- Hertogdom en Rusland regelden was er een dat bepaalde: de Russische mo narch mag o-een nieuwe wet scheppen of oude afschaffen zonder toestem ming van dien Finschen Landdag; de Standen hunnerzijds mochten dat niet doen zonder toestemming van den Rus- sichesn vorst. Ook was vastgesteld dat de Russi sche vorst gehouden zou zijn in tijden van oorlog de Finnen te helpen, doch geen oorlogskosten of andere belastin gen van de onderdanen heffen zonder toestemming dhr regeering van het vrije Finland. In Finland hestaan twee grondwet telijke lichamen, de Landdag en de Senaat. De leden van den Senaat worden door den Czaar zelf benoemd, maar- uitsluitend Finsche onderdanen zijn benoembaar. Hij bestaat uit twee col lege's, nl. bet Hooggerechtshof en het Uitvoerend Lichaam. Aan het hoofd van ieder der afdeielingen staat een onder-voorzitter; voorzitter is de gou verneur-generaal. op het o ogenblik Bo brikov, die eveneens door d'en Czar benoemd: wordt. Al spoedig schaarde zich rond de troon van Alexander II en later rond die van Alexander III een partij, die de Finnen hun constitutioneele instel lingen misgunde; zij zette daarte gen een geduchte campagne op touw. Zoo begon die Russificeering van nationale Finsche instellingen. En dat was onder Czar Nicolaas II, de Vrede-Keizer. die gezworen hadi de wetten .rechten en privilegiën van Finland! te zullen handhaven, al even erp- Benige jaren bleef het kalm, doch de groote schrik kwam, toen 19 Jan. 1899 de Landdag bijeengeroepen werd met bet doel een nieuw ontwerp van wet op de Finsche leger-organisatie in behandeling te nemen. Volgens dë militaire wet van 1878 zou het Finsche staande leger bedra gen 5,600 man. De militie zou bedragen 1,920 man. Het leger zou staan onder een F i n- sc h e n staf, van Finsche officie ren. Voorgesteld; werd in 1899 echter om- de geheele macht te brengen op 36.000 man. Het meerdere contingent, 5,280 man, zou vijf jaar lan? in Russischen dienst staan, het leger in Finland op dezelfde hoogte blijven. Verder bevatte bet nieuw© ontwerp de bepaling, dat voortaan ook Russi sche officieren zouden mogen dienen in het Finsche leger. Mochten de Finnen eerst nog hopen, dat zij 's Czaren bedoelingen misver staan hadden, een manifest van 15 Februari sloe" de gunstige verwach tingen den bodem in. Het was: gij zult en moet uwe goedkeuring geven of wij kondigen de wet. desnoods Bui ten u om, toch af. Gehoorzaamt, of wij gebruiken geweld. Ofschoon de verslagenheid onder alle stamden groot was, ofschoon dl© ver- ontwaardigino- met moeite onderdrukt werd .van pogingen tot geweld heeft men niets vernomen. Ernstig en waardig heeft men Be toogd'. Een commissie van 500 Finnen heeft een adres gezonden. Een boekwerk, dat een omvang had van 26 folio doe len. Deze commissie werdde deur gewezen. Het ontwerp werd in de afdeeimgen van den Finschen Landdag onder zocht, en die adviseerden dat men het ontwerp niet kon aannemen. D© Landdag stelde een tegen-ontwerp op dat dioor Czar Nicolaas II eenvoudig naai- den Raad van State werd gezon den, en dus gewoonweg als advies Be handeld, tegen alle fundamenteele wetten in. Het ontwerp wer din de af deelingen heeft niet alleen Finland's constitutio neele instellingen, doch ook de ker kelijke instellingen bedreigd. Op het einde der 19e eeuw moet men nu in het Oosten van Europa het treurig schouwspel zien, noe een klein beschaafd volk, d'at niemand kwaad doet, tegen niemand' uitdagend optreedt, en niets liever verlangt dan op zijn plekje on de aarde rustig ie kunnen werken aan de ontwikkeling van zijn geest en van zijn ekononvj- sche instellingen bard arbeidend op en in den bodem, om er het noodage voedsel aan te ontwinnen en in tevre denheid zijn eigen geloof belijdend in zijn eigen kerken, de macht, onder vindt van het brute geweld in zijn plompsten vorm. En om nu terug te komen op de ge beurtenissen der jongste dagen zooals de heer Morvran, die in ..L a P1 u m e" releveert. Nog altijd zwaait Bobrikov in Fin land den heea-schersstaf. En de Barbaar verwaardigt zich zelfs niet zich uit te drukken in de taal zijner onderdanen. Ondanks d'at die fundamenteele wet ten bepalen dat alleen Finsche onder danen publieke functieën kunnen waarnemen, worden oven-al Russen ingestopt. Het bestuur der militaire aangelegenheden berust bij een Rus, generaal Turbin, dat der civiele even eens bij een Rus. bij Deutrich. Zoo ziet het Finsche volk zich gere geerd door menschen, die niets begrij pen van hun karakter, noch van hun taal of wetten. Dat is lang niet alles. De Czar heeft bepaald dat voortaan met de knoet gegeeseld zullen worden zij. die Bobrikov mishagen. Dat heeft hij wel niet met ronde woorden dur ven zeggen, maar hoe anders moet men de vlijmscherpe berisping uitleg gen, die die gemeenteraad van Hel- singfois zich 19 April op den hals haalde toen die protesteerde tegen de harbaarsche wreedheden van de Ko zakken van Kaïgrod'ov? Ook postambtenaren hebben order gekregen alle brieven die verdacht schijnen 'te openen. Voor den vorm heeft men er bijgezegd: in tegen woordigheid der betrokkene, maar het is toch de tyrannie tot het uiterste ge dreven. Worden de kwade vermoedens der heeren employés gegrond bevonden, dan wordt dl© brief naar den gouver neur-generaal gezonden, dieEn ziedaar, hoe men Siberië bevolkt! De Finnen verhuizen dan ook bij honderden om de helsche tyrannie te ontgaan. De heer Morvran' heeft, een lijst ont vangen van jongelieden, die tot de wa penen geroepen zijn. Die telt zoowat de helft der- Finsche jongelui DocU velen zijn er die weigeren op derge lijke onwettige wijze dienst te nemen, en gemiddeld zijn er dan ook slechts twee van de vijf opgekomen. In som mige streken zelfs geen enkel. Zoo zet. Rusland de ruwe beren klauw op het arm© Finland, Het is goed deze dingen eens te overdenken. Een volgende maal hopen wij in de zen geest een en ander over Ar menië mede te deelen. Stadsnieuws. De Vereeniging voor Verbe tering van Vrouwenkleeding, onderafd. Haarlem, houdt Dinsdagavond een le denvergadering in de Bovenzaal van het Brongebouw. Daaraan is verbonden een tentoonstel ling van Refoxm'-japonnen tusschen 3— 5 uur. We wekken de dames, die de moeite willen doen kennis van deze zalven te nemen ten zeerste op de tentoonstelling te bezoeken. De collecte voor weduwen en weezen van Oud-Strijders, H. V. G., beeft opgebracht de som van t 231.27*. Examens Vrije en Orde-oefe ningen. Geëxamineerd 6 mannelijke en 6 vrouwelijke candidaten. Geslaagd de heeren P. Linthout, HaaTrlem; B. J. Mel- chier, Aalsmeer; J. J. Munnikhuizen, Huizen; W. P. van Munster, Haarlem; en de dames A. W. J. Dekker, Amster dam, M. J. Doncker, Haarlem; J. W. van Dobben, Hillegom. Naar w ij vernemen houdt de Vereeniging tot Verhooging van 's Lands Weerbaarheid ,,Voor Vader land' en Koning" hare schietoefenin gen in de nieuwe zaal van het ge bouw de Kleine Vereeniging. De keu rig ingerichte zaal van den heer Pau- len wordt reedis dirulc in gebruik ge nomen voor verschillende gelegenhe den. A.s. Dinsdag zullen de diverse prijzen uitgeloofd voor de onderlin ge schietwedstrijden eveneens alhier worden uitgèreikt, een feestjezal hier mede gepaard gaan. Binnenland. Hofbericht. H. M. de Koningin-Moeder zal half November weer van Soestdijk naar Den Haag vertrekken. Yorstelijke reizigers. Hét jacht „HohenzoRem", dat den Duitschen keizer van Vlissingen naar Engelan^ vervoert, zal niet in de haven te Vlissingen komen. De Keizer wordt met een stoomsloep, die aan den ponton van den provincialen stoombootdienst wordt gemeerd, naar de „Hohenzollern" gebracht. Waarschijnlijk zal den 6en No vember de Keizer oversteken. Donderdagavond vertrok met de mailboot- naar Engeland prins Christiaan van Sleeswijk-Holstein. Stoelen voor winkeljuffrouwen. Door den Min. v. Binn. Zaken wordt, naar de N. Rott. Ct. meldt, een onder zoek ingesteld naar bet langdurig staan van vrouwen in magazijnen en winkels. Het voornemen schijnt te zijn om daar aan, zoo mogelijk, van regeeringswege een einde te maken. ZoiulagspoRtzegels. Aan den minister van waterstaat zal door het comité voor Zondagsrust een adres worden gericht met verzoek om invoering van postzegels met strookjes er aan voor brieven, die men op Zon dag niet wil bezorgd hebben. Vreemde toestanden. In ons land bestaat een straat, waarvan de een© rij huizen onder een andere gemeente dan de tegenoverge stelde rij huizen staat. De rij huizen aan dezen kant van de straat staat in Maarsseveen. de rÜ aan genen kant staat op Maarssèns gebied. Beide plaatsen hebben veel men schen, dieren en dingen gemeenschap pelijk: een burgemeester, een dominee, een pastoor en een rabbi, een brug en een brugwachter, een vuilnisman en een lantaarnopsteker, een post-, ook telegraafkantoor met zijn beambten... Het nu bestaande dualisme geeft nogal eens aanleiding tot gehaspel; over de brug en zijn waker en het ambt van vroedvrouw o a. was wel eens gekib beld, en nu hadden de raden der voor noemde gemeenten een eigenaardig besluit genomen: Aan de gemeenschap pelijke openbare school staat een noord dat ontslag gevraagd heeft tegen 1 De. cember a.s.; door Maarsseveen nu is hem dat toegestaan, maar Maarsen legt beslag op liem tot 1 Januari. Er staat geschreven: „Niemand kan twee heeren dienen, of hij zal den eene aanhangen'enz. Het gaat in deze nu ook erg moeilijk, het belden naai' den zin te maken, en men zegt, dat er nocr wel een mouw aan gepast zal wordenEdfoch, ietwat komiek is het toch, dat men niet één gemeente maakt van vorengenoemde deelen. („Tijd") Een volksgebruik. Door een bijzondere omstandigheid wierd WJeerdiinge (Dr.) Woensdagr avond plotseling in rep en roer ge bracht. Al spoedig bleek, dat die bui tengewone levendigheid, voorafge gaan door een geheimzinnige drukte ten doel had een jonkman te dier plaatse dringend' zijn verplichtingen tegenover een meisje te herinneren, hetgeen hij blijkbaar voornemens was te vergeten. Een tailirijke me nigte, die fluks een boerenwagen tot huwelijktekoefe promoveerde, begaf zich te ongeveer halfacht, onder het aanheffen van geestdriftvolle huwe lijkszangen. naar de woning van den jonkman. Deze had zich inmiddels verscholen, doch spoedig hadden e enige gespierde handen hem gevat en was hij genoodzaakt bet „was- schopsvolk" buiten te begroeten. On derwijl was ook de betrokken jonge- dochter op het fooneel verschenen, die op overredende wijze den trouwe- looze zijn verplichtingen op het hart drukte, waarna het paar plaats nam op den wagen, welke onder daveren de gezangen door het dorp voortrol de, gevolgd door een stroom nieuws gierigen. die thuis bals over kop al les in den steek hadden gelaten. Bij de berbergen werd' halt gehouden,en afgestegen; verschillende woordvoer ders hielden ernstige toespraken tot den weifelenden jonkman, die_ ten slotte de gunstigste beloften aflegde. Hartelijke felicitaties volgden, er werd gedronken en geklonken en het .wjnsschop'svolk" had razenld! veel schik, totdat schijnbaar in de beste harmonie het toekomstige echterpaar bij de woning der bruid werd afgezet en met rust gelaten, om hun verdere belangen te kunnen bespreken. Uit Kruger's Gedenk schriften. Het „Nieuws van den Dag" geeft, en kele gedeelten uit de Gedenkschriften van president Kruger, welke eerlang zullen verschijnen. Wij ontleenen aan deze gedeelten het volgende. Allereerst een paar staaltjes uit Kru ger's jeugd „Mijn eersten leeuw schoot ik in het jaar 1839. „Ik was toen 14 jaar oud. Onze kudden weidden aan de Rheno sterri vier, in den tegenwoordigen Oranje- Vrijstaat, toen een leeuw ons ver scheidene' runderen na elkaar wegnam. Met ons zessen 'ik was eigenlijk de zevende, maar ik werd nog niet mee gerekend, maakten wij ons op om den leeuw te zoeken. Wij waren allen te paard en reden drie aan drie, op grooten afstand van elkander. „Mijn bloedverwanten verdeelden de plaatsen. Ik bleef achter of, van den kant van den leeuw afgerekend, vóór de paaiden zitten, bet ge weer gericht op den leeuw, die op ons aankwam. Zoo dra hij mij dicht ge naderd was, boog hij zich om een sprong te nemen voor zoover ik zien kon met de bedoeling, om langs mij op de paarden te springen. Midden in zijn sprong schoot ik, en ik trof hem gelukkig doodelijk, zoodat hij bij na op mij kwam te vallen. De ande ren snelden dadelijk naar mij toe om mij te helpen. Maar het was niet noodïg de leeuw was al dood. Het was een sterk dier. Op den klank van bet schot waren ook de drie andere jachtgenooten toe gesneld en stonden allen om den leeuw heen, het gebeurde besprekende. Een van hen, zekere Hugo, knielde op den grond, om de tanden van den leeuw te meten, die buitengewoon groot waren. Terwijl 'ik het dier met aandacht be keek, trad ik, zonder aan iets kwaads te denken, den leeuw op den buik en terstond hoorden wij nu een verschrik kelijk gebrul, zoodat Hugo zijn tan- denmeterij vergat en van schrik ach terover viel. De anderen schaterden bet uit van lachen; want iedere jager weet, dat een doodgeschoten leeuw, wanneer men hem na eenigen tijd op den buik trapt, nog eenmaal een kort geluid uitstoot, alsof hij nog leefde De adem, welke nog in het lichaam is. en die bij plotselinge drukking oo den buik met la-acht door de keel naar buiten gedrongen wordt, veroorzaakt dat geluid. ..Erger ging het "mij bij een van mijn laatste neushoorn-jachten, welke ik ondernam met mijn trouwen jacht gezel, mijn zwager R. Theunissen. Ik moet vooraf vermelden, dat wij een af spraak .haddien gemaakt, weike aan ieder van ons het recht gaf, om den ander geducht af te ranselen, ingeval deze hetzij onvoorzichtig deed of uit lafheid een aangeschoten stuk wild liet ontsnappen, „Wij kregen drie neushoorns in 't zicht, éen bul en twee koeien, van de zoogenaamde „NVitharnosters," dus van de gevaarlijkste soort. Het vervol gen van de twee koeien liet ik aan Theunissen over en beval hem ze niet uit het oog te verliezen. Ik nam zelf op nnj eerst den bul te dooden en dan mee te helpen aan het vervolgen van de twee koeien. Ik joeg mijn neushoorn voorbij en sprong toen van het paard om te kunnen schieten. Ik plaatste mij zoo, dat hij mij op ongeveer tien pas af stands voorbij moest, om daar door een goede kans te hebben hem op een goede plek te treffen. Mijn schot was dan ook terstond doodelijk. „Dadelijk isprong ik weer te oaard en snelde voort in de richting waar ik i beunissen had hooren schieten. On der bet. rijden laadde ik mijn geweer opnieuw. Juist, toen ik hem bereikte loste bij een tweede schot op een van zijn beide neushoorns, die reedes eeu schot beet had'. Het dier bleef staan maar tegelijk zag ik, omdat het ge boomte hier niet bijzonder dik was, don tweeden neushoorn wegvluch'en, en ik ging dien nu oogenblikk lijk vervolgen. Toen ik mijn jachtgezel voorbijreed, riep hij mij toe„Stijg niet af vóór het dier, want het is erg wild en loopt heel snelMaar ik hechtte niet veel gewicht aan deze waarschuwing, omdat Theunissen al tijd een beetje overvoorzichtig was, sprong van mijn paard en liep den rhinoceros dwars voorbij. Nauwelijks had het cfiler dit gezien, of het veran derde van richting, en stormde woe dend op mij toe. Ik liet hem naderen tot op 3 4 meter en schoot toen af maar rnijn percussie weigerde en voor •een tweede schot was geen tijd. Het dier was al dicht bij mij, en mij bleef niets anders over dan om te koeren en te vluchten maar daar raakte mijn voet in de struiken verward en 'ik viel voorover neder. In tusschen had bet wilde dier mij bereikt. De eerste stoot, met zijn gevaarlijken hoorn gleed mij reclit over den rug heen. Met zijn neus drukte bet mij vast tegen den grond en wilde mij vertrappen. Op betzelfde oogenblik di*aaide ik mij om onder het. dier en schoot hem uit mijn tweeden loop onder het schouderblad, juist in het hart. „Mijn zwager Theuniissen kwam nu np eens voor den dag. Op ongeveer 50 meter afstand sprong hij van zijn paard en liep wat hij kon op mij toe, met anders denkende dan dat bij den strijd op leven en dood mijn geweer vanzelf was afgegaan en mijzelf doo delijk had getroffen. Maar toen hij naderbij kwam en zag dat ik opstond en nog leefde, greep bij naar zijn sham- bolt (ossenzweep) en begon hij (zoo als hij zeide, volgens afspraak) mij daarmee te ranselen, omdat ik onvoor zichtig was geweest en niet op zijn waarschuwing had gelet. Wat ik ook met goede woorden tof mijn rechtvaar diging te voorschijn bracht, het hielp nJietook niet, toen ik erop wees, dat ik door het dier zelf reeds zoozeer ge trapt en gekneusd was dat hij mij de nu verdiende straf wel mocht schen ken. Ten slotte moest ik mij achter eenige doornstruiken verschansen. Maai- dit is ook de eerste en de laatste maal geweest, dat hij gelegenheid heeft gehad, om mij een pak slaag te geven Omllrent het tijdperk der binnen- landisoh© oneenigheden, van 1861 tot 1864, ischrijft Kruger, daarbij, en ook verder, steeds van zichzelf sprekende in den derden persoon „Toen na. de zitting van den Eersten Volksraad, die de verschillen had op gelost, de partij van d'en vroegeren op. per-kommandant Schoeman de beslui ten niet erkende, en bet met bet on derzoek van de zaak belaste Hooge Gerechtshof tegenwerkte, en daardoor nieuwe verwikkelingen deed ontstaan, was Kruger op de jacht aan de Kroko dil-rivier. Men zond toen naar hem, om hem te ontbieden. Nu hadden tij dens de voorafgegane twisten vele le den der Hervormde Kerk Kruger ver weten. dat hij volstrekt geen recht had zich met de algemeene belangen te be moeien want volgens de Grondwet der Republiek was de Hervormde Kerk de Staatskerk, en haddon alleen hare le den invloed op het beleid van zeken. j was geen lid van de Hervormde Kerk en dus ook gee-i stemgerechtigd burger. „Kruger behoorde namelijk tot de kort tevoren, in het jaar 1859, door ds. Postma ie Rustenburg gestichte' Chris telijk Gereformeerde Kerk. welke in Zuid-Afrika algemeen hekend staat als de „Doppers-Kerk." Waarvan dat woord dopper is afgeleid, is niet met zekerheid uit te maken In dien tijd leidde men het af van het woord dop, (domper), waarmee men een kaars uit dooft. De beteekenis was dan, dat, evenals de dop het licht van de kaars verstikt, de „doppers" alle nieuwe ge dachten verstikten en allen vooruit gang tegenwerkten. Het eigenaardige van de „Dopperskerk" bestaat hierin, dat hare leer streng vasthoudt aan de besluiten der Synode van Dordrecht (1G1S en 1619) en het oud-Gereformeer de standpunt handhaaft. De gods dienstoefeningen onderscheiden zich van die bij de Protestantsche gemeen te hierdoor, dat geen andere liederen dan de Psalmen worden gezongen. De leden dezer Kerk waren in de Grond wet niet genoemd, omdat in den tijd, toen deze gemaakt werd, die kerk nog geen afzonderlijke gemeenschap uit maakte". Toen bij Volksraadsbesluit deze moeilijkheid uit den weg was geruimd, kwam Kruger naar Pretoria, waar hij zoowel President Van Rensburg met eenigen zijner vrienden, alsook Schoe man met een aantal zijner volgelin gen aantrof. Hij verhaalt verder „De twee partijen stonden hier vij andig tegenover elkander. Kruger ging ter,stond naai- de mannen van Schoeman om te trachten hen te be wegen lot. een vreedzame bespreking. Hij deed een voorstel om eeu vergade ring van burgera uit de gi heeie Repu bliek bijeen te roepen en zich voor te namen do besluiten van de meerder heid in die vergadering te eerbiedigen. Beide partijen stemden met dit voor stel in, en de vergadering werd te Pre toria bijeengeroepen. „Hier kwam nu een groot aantal burgers uit alle deelen der Republiek te zamen, en met groote meerderheid werd besloten tot handhaving van het reeds door den Volksraad genomen be sluit om het Hooge Gerechtshof over alle bijzondere vragen te doen beslis sen. Maar Schoeman verzette zich te gen dat besluit en riep al zijn mannen die nog in de nabijheid van Pretoria waren, op, om. zich onder zijn leiding te scharen. Daarop gaf president Van Rensburg aan den opper-kommandant Snijman last tot het bijeenroepen van een krijgsraad, Tegelijkertijd deed hij schildwachten uitzetten, opdat Schoe man geen gelegenheid zou hebben om zijnerzijds boden het land in te zenden- „Toen het ten slotte zoo ver kwam, dat men niiet de wapenen in de hand tegenover elkaar stond, begon men den strijd wederom over ie brengen op liot gebied dei' kerkelijke verschilpun ten. „Schoeman verbreidde nu het ge rucht, dat Paul Kruger met een com mando in aantocht was, om voor zijn Christelijk Gereformeerde Kerk de rechten van staatskerk in de plaats van de I-Iervonnde Kerk met geweld te veroveren. Deze uitstooisels waren voor velen aanleiding om zich bij Schoeman aan te sluiten. Zelfs in 't district Marico kreeg Schoeman aan- hangers, en onder dezen ook .Tan Vil- joen, den commandant van dat dis trict. Zoodra het Regcerings-coniman- do. dat ongeveer 500 a 600 man sterk was, Potchefstroom genaderd was, zond President Van Rensburg aan Schoeman een bode, met liet voorstel uit beide partijen een gemeenschap pelijke commissie te doen kiezen, wel ke een oplossing voor de tegenwoordi ge iinoeielijkheden zou hebben op te werpen. Schoeman stemde daarin toe en benoemde van zijn kant Jan Koek (den vader van den in den jougsten oorlog gesneuvelden Genei-aal Koek) alsmede nog eenige andere burgers. Door de Regeeringspartij werden Kru ger en nog eenige andereu met do on derhandelingen belast. „De beiderzijdsche afgevaardigden ontmoetten elkander halverwege tus schen die beide legerkampen. Nauwe lijks hadden zij elkander gezien, of .lan Koek zeide tot Kruger; „Gij wilt dus uwe Kerk tot Staatskerk maken „Wees bedaard, antwoordde Kru ger. Oom Jan, ik behoef mij niet da*uk te maken om u tegen te spreken, Als gij een beetje nadenkt., moet gij zelf inzien, dat liet een onwaarheid is. Ilier staat het Regceringskamp. De Presi dent en al de officieren behooren tot de Hervormde Kerk, en ik weet niet, of er onder de 500 of 600 man wel twintig zijn die tot mijn kerk behooren. Wat gij daar over de Kerken spreekt, kan dus niet waar zijn." Later voegde Kruger er nog bij „Ik heb er nooit aan gedacht, de Kerk waartoe ik behoor, tot Staatskerk te maken. Maar zelfs al zoudt gij mij dat willen aanbieden, dan zou" ik het' stellig afwijzen, omdat ons grondbe ginsel is, dat Christus en nietnand an ders bet Hoofd der Kerk moet zijn." „Maar de Commissie kon tof. geen besluit komen en men ging onverrich- terzake uiteen." Later werd door den persoonlijken invloed' van Kruger en diens krachtig verzoenend optreden de inwendige vrede hersteld. Van de beeediging van president Bur gers vertelt zijn opvolger „Kruger was daarbij tegenwoordig. Nadat de President den ambtseed had! afgelegd, nam Kruger het woord en sprak hem aldus aan „Hoogedele Heer. Ik heb mijn uiter ste best gedaan om uwe verkiezing te gen te werken. Hoofdzakelijk wegens uwe mijns inziens verkeerde opvatting van den Godsdienst. Maar nu Gij door de meerderheid gekozen zijt. onder. wei*n ik mij als goea republikein aan die uitspraak van het volk, in het ver trouwen. dat gij gelooviger zijt dan ik dacht, in welk geval ik U van harte zou gelukwenschen." „De President antwoordde daarop „Gij burgers, die tegen mij gestemd hebt, om uw gewetens wil, gij zijt mij even lief als de anderen, die vóór mij gestemd hebben." De laatste tijd van Burgers' presi dentschap is tevens hot begin van den openlijken strijd met. Engeland. Mei: weet dal Shepslone na den Soekoekoe- mii-oorlog naar Pretoria kwam onder voorgeven van te willen onderhande len over Kaffptr-moeielijkheden doch in waarheid om de 7. A. Bepubliek in te lijven. Kruger, die de bedoelingen van Shepstone zeer goed begreep, stel de aan President Burgers den eisch, dat hij Shepstnne mrt zijn gewapende lijfwacht niet binnen de stad zou toe laten, tenzij onder geleide van even eens gewapende burgers. Aan dat vooustel gaf President Burgers echter geen gehoor. Op aandringen van een aantal bur gers stelde Kruger zich toen candidaat voor de presidentsverkiezing die juist gehouden moest'worden. Reeds in de week, toen de stemlijsten in omloop waren, bleek, dat Kruger een sterke meerderheid bad. Poen verhaalt de schrijver ging hij naar president Burgers en zeide tot hem „President, ik beloof u de meerder heid1 der burgers op uw zijde fc bren gen, wanneer gij mij belooft, krachti ge maatregelen" te nemen legen de an nexatie en de onafhankelijkheid zult verdedigen. Is dat uw bedoeling, dan

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 5