VAN OUK's niet berekend. moet gij dat echter ook duidelijk too- nen, opdat ik de burgers met nadruk erop wijzen kan, dat de onafhanke lijkheid van ons land krachtig beschut) wordt. In elk andor geval zullen mij-; ne woorden natuurlijk geen indruk; maken. Ik geef u mijne hand erop, dat. ik zal doen wat ik u heb aange boden." ..Maar eer het tot de verkiezing kwam, woei reeds de vlag van Enge land over de eenmaal vrije Republiek." Sportpraatje. Laat ik ditmaal mijn sportpraatje eens aanvangen met eene bespreking van de competitielijstjes, zooals ze in 't blad van Maandagavond stonden vermeld. Al direct zal 't opvallen, dat in de West. lste klasse A Velocitas van de eer ste plaats naar de zesde is getuimeld; ik voor mij zou zeggen op de spelqualiteit van de cadetten afgaande, dat deze de gradatie wel wat groot is en dus niet van langen duur zal zijn. Sparta deed juist 't omgekeerde en was zoo leep om de lste plaats in te nemen, door Zondag R. A. P. in .Amsterdam met 3—0 te klop pen. Het spel van R. A. P. was Zondag buitengewoon slecht, en zij heeft dan ook aan Sparta's spel te danken, dat eveneens ver van lste klasse spel was, de nederlaag niet ernstiger was. Sa menwerking werd bij beide clubs gemist en samenhang was er in 't geheel niet. H. V. V. verschuilt zich in afwachten de houding achter de Rotterdammers; om hun bij de eerste de beste bokken sprong te doen verhuizen. H. V. V. sloeg het reeds genoemde Velocitas met 4—0. Een gevoelige klap, die wel wat geflat teerd is, de cadetten verdienden te ver liezen, maar in geen geval met 40, een stand van 4—2 ware hier beter de ver houding geweest, hun verdediging en hun doelman waren zeer goed, evenals dit bij H. V. V, het geval was. Maar we zien dan toch maar weer wat de H. V. V. vermag. Haarlem en Ajax zitten elkan der geducht in de haren, nog Zondag eindigde hun strijd in een gelijk spel, wie van deze twee de primus is, valt moeilijk uit te maken, 2—2 was de eind uitslag; in de 4 jaar dat Haarlem tegen Ajax in Leiden heeft moeten spelen, is het haar'nog nimmer mogen gelukken te winnen, en zelfs nooit om gelijk te spelen. De groots kracht bij onze Haar lemmers zit hem dan ook voor van 't jaar in de voorhoede. De achterhoede is nog niet wat ze we zen moet, al is het spel van P. Stol uit stekend; toch vereischt de achterhoede nog veel zorg. Eenige oefening zou hier lang niet overbodig zijn. Ik vermoed dat Haarlem dit jaar eene mooie kans voor de 2de plaats heeft, van de eerste plaats zal ze wel verschoond blijven, daar zullen de Hagenaars wel voor zorgen. Competitie B. ziet de pas gepromo veerden, n.l. Volharding aanhaar hoofd, met alle 3 de wedstrijden gewonnen, staan de Amsterdammers goed aan 't hoofd. Een stout stuk hebben ze Zondag verricht, Rapiditas op 't kleverige schut tersveld in Rotterdam te slaan is nog verre van gemakkelijk. Ze hebben hier door getoond, waardige lste klasse spe lers te zijn. H. B. S. heeft zich in even verdekte positie opgesteld als haar stad- genoote, doch niet zoo veilig. De laatste minuut in Amersfoort tegen Quick heeft haar nog een kostbaar punt ontnomen. Of het protest door van Lier ingediend helpen zal? Ik voor mij ben er bang voor, maar je weet 't niet. H. F. C. stelt zich evenals Haarlem met de derde plaats tevreden, ik denk wel dat dit plaatsje voor haar besproken is, daar en Volharding eri H. B. S. wel bovenaan zullen blijven staan. Weer heeft H. F. C. een club afgemaakt en wederom op flinke wijze, nu is het Hercules uit Utrecht geweest, die op de Spanjaards laan klop kreeg met 42, een zeer goede stand, die de juiste verhouding weergeeft. Quick en Rapiditas zijn even druk aan "t harrewarren als Haarlem en Ajax, wat zal hier overwinnen; meer geroutineerd lste klasse of kersversche tweede dito; nous verrons. Hereules staart met leede oogen naar haar verleden, dat zoo roem rijk was; de ruim 20jarige vereeniging sluit op weinig eervolle wijze de stoet in de hoop op betere dagen. In 't Oosten neemt Quick de eereplaats in met P. W. op een uithoekje dier ze tel; een warme strijd zal het hier tus- schen deze twee worden, welke nu het meest stoelvast zal blijken te zijn. Even als in beide andere afdeelingen zijn ook hier twee combinaties die elkaar het vuur aan de schenen leggen; ik bedoel Quick en Victoria; op den duur lijkt eene groote meerderheid der Nijmegenaars 't waarschijnlijkst. En dan volgen goed moedig tegen elkander knikkebollend het Deventersche U. D. en het Wagening- sche Go-Ahead in de gedachte: „Kalm aan, dan breekt het lijntje niet." En zoo hebben we dan al weer de drie verschillende competitie-afdeelingen ge had en zulten we eens nagaan wat er voor Zondag op 't programma staat. Ze ven wedstrijden staan vermeld; 2 in de competitie A, 2 in de competitie B en 3 in het Oosten. Het eerste zien we dan Haarlem—H. V. V.; ik ril en beef er van als ik er aan denk, mijn vriend de Trap per zegt maar brutaal: „Zondag speelt „Haarlem" op eigen terrein tegen „H. V. V." Zal Haarlem voor 't eerst de kam pioenclub de das aandoen? Ik hoop en verwacht het." Ik ben het volko men met hem eens in 't hopen, maar in 't verwachten lang niet. Haarlem zal, naar ik vernomen heb, in niet al te groo- ten vorm de Haagsche gasten aan den Doodweg ontvangen; nu als dat zoo is, dan komt Haarlem niet in 't stuk voor. Wil ze eenige kans hebben de kampioe nen de das aan te doen, dan moeten al de zeilen bijgezet worden en moet baar spel minstens zoo goed zijn als tegen R. A. P. voor 14 dagen na half time. Het is dus een zaak van veel hoop en weinig verwachting. Sparta zal verheer lijkt worden met een bezoek van 't Leid- sche Ajax, met de Stoppelaar aan 't hoofd. I Dit. belooft wel een mooie wedstrijd te worden daar èn Ajax èn Sparta dit jaar beiden over goede krachten beschikken. Toch geloof ik, dat de overwinnig aan Ajax' zijde zal zijn, maar met geen groot verschil van goals. H. B. S. zal ook tegen een Haarlemsche vereeniging hebben te speten en wel te gen H. F. C II. F. C. heeft in de laatste matches wel getoond, dat ook zij dit jaar lang niet voor de poes is, maar de nieu we traditie zal wel opgaan, dat beide Haarlemsche clubs het morgen wel af zullen leggen tegen de Hagenaars. Utrecht zal de wedstrijd Hercules— Rapiditas zien verspelen, de ex-groen zwarten kunnen hier wel met de over winning gaan strijken, maar toch zal het hun moeite kosten. In 't Oosten gaat P. W. naar Victoria. Vitesse naar U. D. en Go-ahead naar Quick, de twee eerste gasten zullen hier wel winnen, doch Quick zal wel zorgen, dat zij niet wordt geslageD op het Ni]- meegsche veld. En als we dan deze wedstrijden weer hebben gehad, dan zullen we eens zien, wat Haarlem dit jaar met de Beker zal doen; maar laat ik nog maar niet te voorbarig zijn en hier maar mede wach ten tot de volgende keer. AMATEUR. Onderwijs. Acad. examens. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op proefschrift: „De strafrechterlijke aansprakelijkheid van den medicus", de heer E. W. van Dam van Isselt, geb. te Bergen-op-Zoom. Leiden. Bevorderd tot arts de heer P. J. G. Ph. Timmermans; tot semi-arts mejuffrouw M. C. Meiman. De hoofdbesturen van het Ned. Ond. Genootschap en van den Bond van Ned. Onderwijzers hebben aan den minister van binnenlandsche zaken een adres ge zonden, waarin zij te kennen geven: dat zij met leedwezen kennis geno men hebben van de treurige toestanden bij het onderwijs in de gemeente Emmen, toestanden, waardoor lo. het onmogelijk is de wettten des lands uit te voeren, 2o. een groot deel van den leeftijd van vele kinderen ongebruikt voorbijgaat, 3o. vele onderwijzers van een betrekking verstoken blijven of in bun promotie belemmerd worden, en dat volgens bun meening de gemeen te Emmen financieel te zwak is om zelf xn de behoefte aan onderwijs te voor zien; redenen waarom zij den minister met aandrang verzoeken: lo. het daarheen ie leiden, dat het ge meentebestuur van Emmen door vol doend subsidie van bet rijk, krachtens art. 49 der wet op het lager onderwijs, in staat gesteld worde om een genoegzaam aantal scholen te doen bouwen; 2o. om desnoods door de oprichting van tijdelijke houten schoolgebouwen een einde te maken aan de schromelïj ke misstanden, die zich in de gemeente Emmen voordoen. Bij het arrest is een memorie van toe lichting gevoegd. Rechtszaken. Do Ainsterdauische Lantaarn. Het O. M. bij de Rechtbank te Amster dam requireerde bevestiging van twee vonnissen van den kantonrechter al daar, bij-ieder waarvan Ahram Corae- lisse, colporteur van „De Amsterdam- sche Lantaren", werd veroordeeld tot 6 dagen hechtenis ter zake van het versto ren der openbare orde, terwijl hij be zig was op den openbaren weg exempla ren van genoemd blad te venten. INGEZONDEN MEDE DEE- LlNGhlN. 30 cents per re?eU De kalmte na een lievig lijden. De kolommen van de Hollandsche couranten allen te zamen genomen en die op een en denzelfden dag worden uitgegeven zouden op het oogenblik reeds niet meer voldoende zijn om al de attesten en dankbetui gingen te kunnen bevatten die sedert jaren en nog steeds dagelijks tot ons komen. Al de personen, die genezen zijn kunnen door onzen verslaggever niet bezocht worden, wij laten dus hier een attest volgen dat na de rond reis van onzen verslaggever nog tot ons gekomen is. En omdat hef. han delt over een rheumatieklijdJer, een kwaal waar zoovele menschen mede behebt zijn, twijfelen wij niet of het zal onze lezers en lezeressen een ze ker belang inboezemen. Het is juffouw H. Westerneyer 'te Soest, die ons het volgende meedeelt: „Mijn man, slager van beroep leed sedert langen tijd aan rheumatiek in zijn geheele been; van af de teenen tot aan zijn lenden, de pijn was zoo hevig, dat hij niet kon loopen noch zi'tten, noch staan, en daar wij al zod vele genezingen gelezen hadden in dergelijke gevallen door de Pink Pillen verkregen, gingen wij ook er toe over om ze te gebruiken, en het resultaat is van dien aard geweest, dat de pijnen van dag tot dag minder werden en dezelve zijn thans geheel verdwenen en kan weder flink zijn werk verrichten. Onze dankbaarheid kunnen wij met geen woorden uit- drukken, wij zijn ten allen tijde be reid aan desverlangendiem de gie- wenschte inlichtingen te geven, want van zulk een lijden verlost te worden is met geen goud te betalen. We be treuren dan ook geenszins bef geld, dat wij voor de Pink Pillen hebben uitgegeven, want nu mijn man we der werken kan, komen de uitgaven, die wij ons getroost hebben weder dubbel en dwars binnen. De Pink Pillen zijn niet alleen dienstig voor rheumatische aandoeningen maar bovendien tegen alle ziekten, voort komende uit een slecht bloed, zooals bdoödainmoede., bleekzucht, zenuw- gesloten; wat vette ouders onge twijfeld op prijs zullen stellen. Ze ker zal dit goedkoop© spel zich spoe dig een plaats veroveren naast voet bal. Er moeten tal van spelen in ons land in onbruik zijn geraakt, waar van het bekendmaken zal leiden tot wederinvoeren. Wie hieraan wil meehelpen, en het streven van den Bond wenschlt te Steunen, wende zich tot den secretaris, den heer J. C. G. Grasé te Amsterdam. Het korfbalspel is een ai lang be staand Zweedsch spel voor jongens en meisjes in hef open veld. Handig heid in het vangen van eenen grooten bal, vlug zien en besluiten, goedwer- dat zijn de eigenschappen, die een korfbalspetter zich eigen heeft te maken." De Heer H. WESTEMEYER, volgens portret. pijnen, enz. Ze zijn de hernieuwer van het bloed bij uitnemendheid, zij zijn onovertreffelijk ter bevordering der vorming der jonge meisjes en eveneens voor de vrouwen tusschen de 40 en 50 jaar. Zij bezitten een her stellende en opwekkende kracht wanneer men van een zware ziekte herstellende is. Wij kunnen er echter niet genoeg op aandringen dat men wel acht geve 'd!e echite Pink Pillen van Dr. Williams te bekomen, want gelijk al le goede produkten worden ook de Pink pillen reeds op eene grove ma nier nagemaakt, zelfs zoodanig dat zij uiterlijk den schijn hebben van de echte te zijn, doch de heilzame en genezende bestanddeelen bezitten ze in geenen dJeele. Koopt ze slechts bij de depothouders die onder de at testen zijn aangegeven of zoo ge maar eenigen twijfel mocht hebben, laat ze rechtstreeks van den Hoofddepothou der komen, de Heer Snabilié. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27. Rotterdam, hoofd-depothouder voor Ne derland en Apotheken. Franco toezen- Prijs 11.75 de doos, f 9 per 6 doozen. ding tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haarlem en Omstreken bij Wed'. W. PLAAT- ZER v .d. HULL, Drogerijen. Jans straat 28. FIJNE in luxe blikverpakking inhoudende een H, kilo 6© cents. De fraaie luxe trommels worden Letteren en Kunst. Wielrenner-zanger. Het debuut van den Franschen wieler kampioen Bourrillon van wien onlangs werd medegedeeld dat hij in zijn geboor teplaats Nantes in de opera Faust zou optreden, was den jeugdigen tenor een groot succes. Zijn stem is niet groot, maar zeer bekoorlijk, en vooral in de ro mance in de tweede acte had hij een enorm succes. Sport en Wedstrijden Korfbal. Met een boekje over de spelregels van korfbal, verschenen bij de firma Allert de Lange te Amsterdam, be gint de „Bond voor Lichamelijke Op voeding" een -reeks korte handleidin gen, hoofdzakelijk regels bevattend voor spelen in de open lucht. „Tal rijk zijn de pogingen ter bevordering van onze volksgezondheid zoo zegt de inleider. Een der jongste is de beweging, om het georganiseerde spel bij ons volk (te doen herleven. Wat enkele bevoorrechten geduren de een paar weken 's jaatrs zich kun nen veroorloven, haalt in belangrijk heid niet bij wat geregelde beweging in de buitenlucht door oud en jong kan uitwerken. De Bond tracht, onder meer, het aanleggen van de zoo noodige speel terreinen en open velden te verkrij gen, spelleiders ibe vormen, e»n het georganiseerde spel onder onze jon gens en meisjes ingang te doen vin den. Bij het Korfbal, dat met den gewonen voetbal, doch alleen met de handen gespeeld wordt, is het gevaar van geschopt te worden geheel uit Lawn tennis. De Engelsche Lawn Tennis Associa tion heeft, in navolging van den regel die in Amerika ereldit, bepjaald dat de speler, die den bal inslaat (de „ser ver") ,met beide voeten achter den streep moet blijven. Een voorstel, dat b>; "den insla"- beide voeten op den grond' moeten staan, werd verworpen. Kaatsen. Te Dokkumi is eene kaatsclub opge richt. Wordt in de omgeving dier stad veel cekaatst op de talrijke dor pen. tot nop- toe ontbrak eene club „in de stad". Meer en meer breidt dit oude balspel zich in Friesland) uit, dank ziji de propaganda van den Ned. Kaatsbond. Voetbal. D© Middelburgsche V.V. „Olympia' die 2 Nov te~' Amsterdam voor- den Holdert-beker tegen E. D. O., aldaar moest speten, heeft besloten dezen wedstriid' gewonnen te geven. Heden zijn verzonden de uitnoodi- gingen aan diverse spelers en sports men. ter gelegenheid van de Kerstmis tour naar Engeland, van de H. V. V. „Houdt Breaf Stamt". Wij vertrouwen dat H. B. S. een sterk elftal in het veld zal kunnen brengen, opdat het Neerlands voetbal dan ook in Engeland geapprecieerd kan worden. Naar men verneemt be staan er reeds plannen bij diverse sportsmen, om de ex-bekerhouders te vergezellen. Te Liverpool zullen de Hollanders op het Stadhuis ontvan gen worden. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. De le jaarvergadering van het Chr. Arbeids-secretariaat in Nederland zal aanstaanden Maandag te Amsterdam worden gehouden Tot de punten van behandeling be- hooren de volgende: lo. Is het hebben van vrije dagen in den zomer voor werklieden gewenseht? Inleider: de heer W. M. Smit. 2o. Voorstellen van de Chr. Boot- werkersvereeniging Toenadering: a. „Het Chr. Arb.-Secr. wende- zich tot de regeering met het eerbiedig doch tevens dringend verzoek, zoo spoedig mogelijk over te gaan tot wijziging der Zondagswet, of, zoo dat nog niet gescheiden kan .maatregelen te nemen om de bestaande wet te 'handhaven". b. „Het Chr. Arb.-Secr. dringe er bii de regeering ernstig op aan, dat zij met het oog op art. 13 van de Beroeps- wet die maatregelen wil nemen, waar door èn de vakvereenigingen èn de Kamers van Arbeid meer beantwoor den kunnen aan haar doel. Tevens verzoeke het, art. 10 zoó te wijzigen of bij Kon. besluit te regelen, dat niet het overgroote getal (om van andere vakken niet te spreken; uitge sloten zijn. omdat zij meer dan één patroon per jaar hebben". 3o. Voorstel van de bakkersgezellen- ver eeniginrr Ons Beginsel: Is federatie, ook met socialistische vereenigin"-en in verband te brengen met Gods Woord)". W etensctiap. Intern. Tub01 cnlose-eongres. Te Berlijn is het intern. Tubercu- lose-congres wehouden. Na seen openingsrede van prof. Fraemkel werd een algemeene verga dering gehouden ter bespreking van de middelen tot verdere propaganda. Over deze quaestie werd rapport uit gebracht door dr. Blumenthal uit Moscou, die in een drietal cprxclusies uiteenzette wat tot bestrijding der tu berculose moet gedaan worden en een doelmatige anti-tuberculose propagan da nader omschreef. Gewenscht acht spr. de oprichting van een centraal bureau, liefst bij het Internationaal Centraal bureau te Ber lijn. dat tot opdracht zou hebben: le. het bijeenbrengen van alles wat op de bestrijding van de tuberculose en tot propagandeering van de anti-tuber- culose ideeën betrekking heeft; 2e de mogelijkheid te verschaffen den arbeid van geheele landen, afzonderlijke ver- eenigingen en organisaties, staats-, ge meente en particuliere corporaties te leeren kennen; 3e. de volledige -verza meling van de anti-tubereulose propa ganda gemakkelijk en algemeen toe gankelijk te stellen en wel door het maken en verveelvoudigen van de op tische hulpmiddelen, d'oor inrichting van permanente musea, het houden van tentoonstellingen, voordrachten met lichtbeelden, enz., die echter niet alleen de wetenschappelijke zijde van het tuberculose-onderzoek, maar hoofdzakelijk de bestrijding der tuber culose als volksziekte en de sociale ge schiedenis van haar ontstaan, verbrei ding. voorkoming en genezing moeten duidelijk maken. Over een ander gewichtig middel in den strijd' tegen de tuberculose sprak dr. Obertatschen uit Wiesbaaen. Deze betoogde de noodzakelijkheid de school ook bii de propaganda-mid- delen voor den strijd tegen ae tuber culose op te nemen. De school mag niet een verbreidingsplaats voor d.e tu. berculose worden; de inrichting er van moet daarom zoovee] mogelijk aan alle eiscken der hugiëne voldoen. Ook moet de school als propaganda middel voor die amti-tuberculos.e ideeën gebruikt worden. Ten slotte wees dr. G. Serfiron uit Parijs op het gewichtige en noodza kelijk eom een internationaal insigne voor het internationaal comité voor tuberculose-bestrijding vast te stellen, en selde als zoodanig een dubbel rood kruis voor. Gemengd Nieuws. De Wet gevangen. „Heden aldus het Engelsche blad „de Star" heeft generaal De Wet zich ten laatste laten vangen, zoo gewillig als een lam dat ter slachtplaats gevoerd moet worden; aldus zijn naam van on- vangbaar te zijn verloochend ter wille van zijne landgenooten in de beide ko loniën. M. a. w„ De Wet heeft geposeex'd voor zijn portret. Wel kostte het heel wat beleid en overredingskracht den gueril- la-hoofdman zoo ver te krijgen, doch ten slotte bleek de tactiek van de aanvalster die niemand minder was dan mej. Thérèse Schwartz sterker te zijn dan die van den generaal zoodat hij ten slot te „ingaf". Hiermede zal de schilderes hare serie van Boeren-autoriteiten, waaronder pre sident Kruger, voltooid hebben. Het Engelsche blad beschrijft dan den generaal, ook in zijn eenvoudige burger- kleeding als in houding en voorkomen een volbloed miitair, die zich echter on der de handen van de kleine artiste de makste van alle krijgslieden betoonde; zonder eenige tegenwerping liet hij zich 't hoofd vaxx links naar rechts en van rechts naar links draaien, zich aan alle kanten meten en nog eens meten, kort om, hij liet zich op de kalmste wijze alle kwellingen aandoen die bij een derge lijke operatie behooren. Toen echter de generaal van 't posee ren moede begon te Worden riep hij lui de om „koffie" (de gewone Afrikaansche troost-drank) die hem terstond door een bediende gebracht werd. De man, waar schijnlijk wat zenuwachtig zich gevoe lend tegenover den beroemden generaal, stortte wat van 't vocht op 't schoteltje, hetwelk De Wet glimlachend deed op merken, dat hij in den oorlog al een bij zonder ongeschikt soldaat zou zijn als hij zoo trilde. Engelsch schijnt de Wet nog niet veel te kennen, iets waarover het Engelsche blad zich verwondert, er evenwel bijvoe gend, dat de Wet al heel weinig schijnt op te kunnen schieten met al wat En gelsch is! (Natuurlijk geen wonder!) De gezondheidstoestand van den ge neraal schijnt niet al te best te zijn; hij klaagde althans verscheidene malen over aanvallen van rheumatiek en beweerde dat hij niet begreep, hoe hij, die in al den tijd van het commando nooit de minste pijn of ziekte gehad had, thans bijna geen oogenblik geheel wel was. Wij wenschen hem in zijn vaderland een spoedige bterschap toe. Na drie uren poseeren was het portret eindelijk gereed; de generaal uitte zijn goedkeuring over de gelijkenis verschil lende maten; het portret zelve is be stemd, zooals de schilderes uitlegde, om te dienen als frontispiece voor het boek va Generaal de Wet, terwijl het origi neel verkocht zal worden ten voordeele van de arme Boerenfamilies. Yerdnisiering op groote schaal. Ten nadeele van de firma Israel, die in de Spandauerstrasse te Berlijn een groot magazijn heeft, zijn aanzienlijke verduisteringen ontdekt. Twee broeders, Besas genaamd, die ruim 40 jaar in de zaak werkzaam waren, hebben voor on geveer 1/2 millioen mark verduisterd. Beiden zijn gearresteerd. De helft van het verlies moet door het vermogen van één der broeders gedekt zijn. De diamantindustrie. Er heerscht op het oogenblik ongewo ne drukte in de diamantindustrie te Ant werpen. De vraag naar gekloofde stee- nen, vooral voor Rusland, neemt gewel dig toe en in de vorige week is er een dag geweest, dat op de Antwerpsche markt geen gekloofde steen te krijgen was. In de diamantkloverijen heerscht groo te bedrijvigheid en tengevolge van de voorschriften op de leerlingen komt men handen te kort. De werklieden hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt om loonsverhooging te vragen en hun ver zoek is onmiddellijk ingewilligd. Een gevaarlijk individu. Uit den bekend gemaakten staal van dienst van den Franschen bankier Boulaine wiens aanhouding ook aan de Amsterdanisclie politie is veer zocht, en die sterk betrokken is in de. ver melde oplichterij Rosemberg, blijkt wel dat men met een berucht individu heeft te doen. Hij heeft in Frankrijk, Zuid-Amerika Nederland en Engeland kans gezien maatschappijen op te rich ten ,geld op te strijken, zich failliet te laten verklaren, en er steeds onge merkt van door tei gaan; zijn voor naamste instelling is in 1896 te Lonot-n geweest „The International Comptoir Lid." met een kapitaal van 2 1/2 mil lioen; ook een krant, die hij in Parijs hield, ging fout. De twee rechercheurs, die Boulaine lieten ontsnappen, zijn aangehouden en vóór den rechter van instructie Vaj- lé geleid. Een verhaal, waaruit bun onschuld moest blijken, werd) niet ge loofd en uit een nader onderzoek is gebleken, dat zij hun taak om den bankier van nabij gade te s'aan al zeer eigenaardig opvatten. Een der aangehoudenen in de zaak Rosemberg, de geestelijke Benjamin Gadobert .onder verdenking staande mevrouw Civet voor 6U,0(J0 frs. te neb ben opgelicht ,is uit zijn preventieve hechtenis ontslagen, nadat zijn slacht offer verklaard had hem ter goeder trouw te beschouwen en nadat hij had aangeboden de som zelf terug te be talen. Een tooueelproce8. Een zeldzaam proces heeft de heer Cla- retie als beheerder der Comédie Fran- caise te voeren. Een half jaar geleden heeft hij namens de Vereenigde Tooneel- isten de heer Darland, hoofd der claque (bezoldigde toejuichers), bericht dat diens „betrekking" was opgeheven en hem dus eervol ontslag word verleend met erkenning van de voortreffelijke wijze waarop hij zich van zijn taak had) gekweten. De heer D. heeft nu den heer Claretie gedagvaard tot betaling eener schade vergoeding van 30.000 francs. Hij die sedert 1885 zijn taak met toewijding heeft vexrvuld en daarvoor eerst 100 fres. 's maands en 20 tres. per dienstvo or stel ling en later een vaste wedde van 300 fres. 's maands genoot, acht het in strijd met recht en billijkheid dat hij zonder pensioen is ontslagen, terwijl hij nergens anders meer een plaats kan vinden. Stoomvaartbenchten. Het stoomschip Koning Willem I, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 23 Oct. van Genua. Het stoomschip Koning Willem III, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 23 Oc tober van Genua. Het stoomschip Koningin Regentes ar riveerde 22 Oct. van Amsterdam te Ba^ tavia. Het stoomschip Soembing, van Java rx aar Rotterdam, vertrok 23 Oct. van Perim. Het dubbelschroefstoomschip Noor- dam, van de HollandAmerika Lijn, van Rotterdam, naar Newyork, passeerde 24 Oct. des voorm. 11 uur 45 min. Lizard. Het dubbelschroefstoomschip Goen- toer, van Java naar Rotterdam, vertrok 24 Oct. van Padang. Faillissementen. Rotterdam, 24 October. A. H. Mulders, voorheen suikerwerkfabrikant, thans reiziger. Rechter-commissaris: rar. F. M. C. E. Ivoksma. De firma The Continental incandes cent Gas Light Company, gevestigd te Rotterdam, waarvan eenig lid is Julius Boehm, wonende te Londen. Rechter commissaris rnr. L. R. Telting. Geëindigd zijn de faillissementen van J. Smits, bierhuishouder, en J. van der Markt, jalouzieënmaker, beiden te Rotterdam. Burgerlijke Stand BLOEMENDAAL. Bevallen: H. v. di. Veldltv. Bak el, dl; M. C. Rouwems—Koopman, d.; M. v. Tienhoven-Wilson, z. Overleden: A. M. de VriesJarmam, 63 j.Meerenbere-. HEEMSTEDE. Gehuwd: W. Sumatx en G. do Ruig. Ondertrouwd1: S. van Straten en A. P. Nunnink; J. van Deursen en P. Kersten. Bevallen: G. KuipersKaMa.de, z.; J. van DeursenHendriks, d.C. Faae seLieshout, d.; C. van der Aai-van der Vossen, d. Overleden: C. A. van der Schout, 9 jaar; A. van Groenendaal, 25 j.H. de Wilde, 38 j. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. Getrouwd: A. Saarloos en H. Vallent- goed. Bevallen: M. RozaJas z.; A. Come- lissenHeermans, z. Overleden: P. Nooij, 55 j„ J. Damen 33 jaar. SPAARNDAM. Getrouwd: H. Visser en P. Schooten. VELSEN. Ondertrouwd: H. van Duijnen en G. Hertel. Getrouwd: A. J. van der Veldt en T. M. Feije. Bevallen: P. C. Stappen—Botterop z.; T. van der Leek—Vlottes d. F. W. de Boer—Hubenet d. G. Krab—Glas r. A. van den Oever—van der Pluijm, z. J. H. van der Meij—Verzijlberg d. J. Komin— Veltrop z. G. Noteboom—Koppenol d. M. de Reus—Veken z. C. Jongej an— Schmidt dochter. Overleden: H. J. Grijzen, 72 j.; J. Nij- man, 3 w. BEVERWIJK. Ondertrouwd: J, Stam en E. Knapen. R. J. Spies en G. Oosterheert. Getrouwd: G. G. Th, Leemhorst en A, Pauw. Bevallen: A. M. Heere—van Noort, z. C. de Wildt—Zuiderduin z. D. Moen- houi—Bertram z. P. Los—Verseveld z. J. LangeveldLos, d. N. WalterHar- meijer z. Overleden,- W. Schipper, 60 jr. geh. met A. H. Antonijsen. HAARLEMMERMEER. Getrouwd: W. v. Zomeren en A. Ver meulen. P. Kooij en A. K. Ivooij. J. G. Standaart en P. Hartenberg. Bevallen- M. E. GrootHardenberg d. S. M. Parlevliet—Wassenaar z. E. Han gelbroek—Deursma z. J. v. Andel—Lod der d. J. Eveleens—de Graaf z. T. Touw— Verheul z. J. Dol—Luchtenburg z. C. Voorthuizen—Bremond z. D. Janzweert— Bakker d. Overleden: Ph. Kok, 66 j.; S. Broertjes 27 j., J. v. d. Meij, 5w.; E. v. d. Kieft67 j.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 6