Bet Biis onder tie Zee NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. 20e Jaargang Dinsdag 28 October 19U2. No. VJ30 HAARLEMS DAGBLAD ABONNEM ENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02)4 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden 0.37)4 de omstreken en franco per post0.45 ADYERTENTIËN Van 15 regels 50 Cis.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs; de? Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groots lettere naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Zuider Öuiteu8pa»rue NO. O. Telefoonnummer der Redactie 600. reioroounummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en CourantierB. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DB LA MAR Azn. te Amsterdam. JDit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère Li LAUBE Co. JOHN FJONESSucc., Parijs 3B** Faubourg Monvmaxtre. Kaartein's Dagblad van 28 Oct. bevat o. a. j&De Iersche kwestie in liet La gerhuis, Chamberlaiu naar Zuid- ifrika, Zondagsrust. Wedrennen te Bergen, Koninklijk Instituut van Ingenieurs. Buitenlandsch Nieuws Engeland. Herhaaldelijk zijn er deze week in het Lagerhuis heftige tooneelen voor gevallen over de Iersche kwestie. Tel kens brengen de Ieren grieven te ber de de hardheid van de straffen, we gens oproerige taal opgelegd hei ver- oordeelen van de leden van bestuurs lichamen tot dwangarbeid, die hen krachtens de wet belet later weer in die besturen zitting te nemen, het hand haven van de dictatoriale misdadenwet, in streken waar geen misdaden gebeu ren het aanblijven van een politie beambte te Dublin, die door v'alsch ge tuigenis een onschuldige heeft laten veroordèelen, en zoo meer. Een algemeen grief is, dat d'e regee ring geen algemeen debat over den toe stand in Ierland wil toestaan. Einde lijk hebben de Ieren 't zoover gekregen, dat de regeering beloofd hééft er ge legenheid toe te geven, als er, naar het gebruik, een motie van afkeuring over de Iersche politiek der regeering wordt voorgesteld uit naam van de geheele oppositie. Dit nu is een zeer handige zet van de regeering. Men weet, dat de libe rale partij op het stuk van Ierland zeer verdeeld is. De mannen van de libe rale liga de Rosebery-partij heb ben Home-Rul© afgezworen. De vol gelingen van Sir H. Campbell-Banner- man zijn er trouw aan gebleven, al vindt men ook onderdezen verschil van meening over de onderdeel en van het vraagstuk. Toen Balfour zijn eisch betreffende het indienen van de motie stelde, ver klaarde Campbell-Bannerman uitnaam der geheele liberale partij, dat hij het verzoek van de Ieren om de motie te mogen voorstellen en daarover debat te voeren steunde, maar dat de motie voor rekening van de Ieren moest blij ven. Balfour nam daarmede echter geen genoegen. De motie moest staan op rekening van de geheele oppositie. En of de Ieren er al schande over riepen, .dat zij met hun allen niet het recht zoud'en hebben over den kritieken toe stand van een heel land een debat uit te lokken, en Bannerman al herhaal de, dat de1 liberale partij het verzoek der Ieren van heeler harte steunt, de minister beriep zich op het gebruik en hield' voet bij stuk. Men begrijpt het vermaak, waarme de men van unionistische zijde de moeielijkheid ziet, waarin de liberalen adu,s gebracht zijn. Misschien lukt 't nog de motie zoo in te kleeden, dat Bannerman haar zonder protest uit zijn eigen partij kan overnemen mis schien ook zal d'e regeering ten slotte het debat toestaan ook zonder een motie van de oppositie in haar geheel Onlangs maakte de Daily News ge wag van een zeer zonderlinge toe spraak die Lord Methuen ergens ge houden had. Men had: hem verzocht bij te dragen tot het fonds, dat de Amerikaan Phipps met zijn honderd duizend dollars voor de Boerenw ©du wen en weezen geopend had. Lord Methuen zeide: laat de generaals te ruggaan naar Zuid-Afrika, en het geld' dat zij krijgen, geven aan alle Boereu, hetzij die tegen de En- gelschen gevochten hebben of loyaal gebleven zijn, dan zullen de beur zen in Engeland zich openen. Maar toen zeide Methuen iets zeer zonderlings het vorige is het ge middelde gevoelen van alle Engel- sc-hen dit n.l. De generaals zijn goed in den Bijbel thuis, zij zullen dus wel de smart kennen van zeker verrader, die het geld nam om een akker te koopen, en zoo droevig aan zijn eind kwam.. De Daily New,s uitte haar veront waardiging, dat de man die aan ge neraal De la Reij zijn leven te dan ken heeft en door dezen zoo humaan behandeld is, zijn weldoener met Ju das vergelijkt.. En gaat men verder over de vergelijking nadenken, dan wordt zij niet alleen hatelijk, maar onzinnig. De gedachtengang zou dan wezen, dat geld, hetwelk de generaals buiten Engeland krijgen, verkregen wordt door Engeland 'te belasteren. Dat geld kan de Boeren geen heil aanbrengen zoomin als het verraders- geld van Judas. Het is fraai. Spoedig kwam een ex-Imperial Ye oman in de Daily News het voor Me: thuen opnemen. De Yeoman was er bij geweest. De la Reij's huis was ndet verbrand de Daily Newis had om De la Reij's edelmoedigheid te beter te laten uitkomen herinnerd,dat Methuen de la Reij's huis verbrand en diens vrouw het veld opgezonden had en Methuen was tegenover mevrouw de la Reij zeer beleefd ge weest. De generaal had er Methuen voor bedankt! Wij hebben deze stukken ouder de aandacht van generaal de la Reij ge bracht en hij machtigde ons tot de verzekering, onzen lezers trouwens bekend, dat Lord Methuen zijn huis en andere gebouwen op zijn plaats geheel heeft laten vernielen en alle boomen laten omhouwen. Toen Lord Methuen gewond en gevangen was, betuigd© hij tegenover mevrouw de la Reij nog zijn spijt, dat hij haar 't veld opgezonden had. Officieel wordt gemeld, dat Cham berlain in de laatste helft van Novem ber naar Zuid-Afrika zal vertrekken, teneinde een onderzoek in te stellen naar de verwikkelingen, uit het beëin digen van den oorlog voortgevloeid, en om in de zaken der nieuwe kolonies een regeling te treffen. Hij hoopt met de vertegenwoordigers van al de ver schillende belanghebbende partijen in overleg te trenen en hun meeningen betreffende de politiek in de toekomst te volgen, in overweging te nemen. Hij zal de. Kaapkolonie, Natal, de Oran jerivier-kolonie en Transvaal bezoeken en begin Maart terugkeeren. Renter's agentschap verneemt, dat dit de voile goedkeuring van den Ko ning en Balfour wegdraagt en door Lord Miïner hartelijk wordt toege juicht. Ais 't officieel is, zal bet wel waar wezen, maar vreemd Ls het toch zeker. Het valt wel zeer bijzonder op, dat Chamberlain de gelegenheid heeft la ten voorbijgaan om met de Boerenge neraals tot een vergelijk te komen en dat hij nu in Zuid-Afrika zelf „met de vertegenwoordigers van alle verschil lende belanghebbende partijen" de za ken regelen wil. Daar ligt duimen dik op het ..verdeel en heersch". Als Chamberlain inder daad naar Zuid-Afrika gaat, kan men er zeker van zijn, dat het zijn doel zal wezen groote onderlinge verdeeldheid ie zaaien. Builen de Boerengeneraals om, moe ten blijkbaar verschillende onderhan delingen gevoerd worden en dan ze ker met mooie beloften en voorspiege lingen al diegenen gepaaid worden, die eenigszins blijk geven voor Enge land „zoete jongens" te zullen zijn. Het is te hopen, dat de Boeren slim genoeg zijn om zich door den sluwen Chamberlain geen rad voor de oogen te laten draaien. De intocht van Koning Edward is zonder belangrijke incidenten afgeloo- Pen. Even na het vertrek van den stoet van Guild Hall brak aldaar- een begin van brand uit die echter onmid dellijk werd gebluscht. Bij London- bridge zakte een tribune in elkander waarop zich een honderdtal toeschou wers bevonden slechts enkele perso nen werden licht gewond. In South- wark werd een predikant gearresteerd die een hoeveelheid buskruit bij zich bleek te hebben waarmede hij voorne mens was om een tribune, opgerrcht op het terrein van de St. George-kerk. te doen springen. De eerwaarde heer. 'die op 't oogenblik aan geen enkele parochie verbonden is ,had zich aan de ontheiliging van het terrein zeer geër- Frankryk. In verband met de ontsnapping van den oplichter-bankier Boulaine de dolste verhalen zijn daarover in om loop, bijv. dat Boulaine met zijn twee rechercheurs als met de beste maat jes uit rijden, uit dineeren, uit, enz. enz. ging en in verwijderd ver band met den onvindbaren Humbert- troep, loopt het gerucht, dat er veran deringen zullen aangebracht worden in de politie-organisaties. In den Franschen ministerraad kwam een en ander ter sprake en kreeg de mi nister van binnenlandsch© zaken vrij e hand om den dienst zoo noodig te hervormen: men meent echter te we ten, dat de prefect Lépine aan zal blijven. DuitscWand. De „Bheinisch-Westphaiische Zei- tung" heeft verteld, dat er onaange naamheden waren ontstaan tusschen Keizer Wilhelm en zijn Rijkskanselier graaf Yon Btilow. na-ar aanleiding van de schitterende ontvangst, die de be volking van Berlijn aan de Boeren-ge- neraals heeft bereid. De „Petit Bleu" wéét hieromtrent mede te deelen, dat de toom van den Keizer mede een ge. volg is van de échecs door den Rijks kanselier geleden ten opzichte van de tartieven-wetsontwerpen in den Rijks dag en bij de quaestie van het Elbe- Rijnkanaal. Doch de „Norddeutsche Aligemeine Zeitung" beweert, dat van oneenigheid tusschen den monarch en Von Bülow geen sprake is. Hiertegenover bevat thans het laatste nummer van de „Rheinisch-Westpha- lisehe een heftig geschreven artikel, waarin het blad voet bij stuk houdt en de .Norddeutsche"op verwoede wijze wordt aangevallen. „Zulke dementi's, schrijft het blad, worden natuurlijk steeds in zulke ge vallen gegeven, totdat de „Reichsan- zeiger" eindelijk zijn licht verspreidt; zij zijn dus waardeloos. „Overigens behoeven wij slechts op den vlegelachtigen toon van dit dé menti te wijzen, Zulke démenti's zijn producten der fantasie en geven alleen wenschen van invloedrijke personen weer". Na de onbetrouwbaarheid van dergelijke berichten nader te hebben aangetoond, zegt het blad tenslotte ..Wij raden het persbureau aan, om zijn geschimp te laten varen wij kon den op het einde ons geduld wel eens verliezen en gedwongen, worden geen enkel persoon meer te ontzien wij zouden dan verhalen kunnen doen over de reizen van zekere agenten, die de quaestie van de Boeren-audientie op zeer onaangename wijze konden hernieuwen." Sommige Duitsche bladen beweren, dat het voorgenomen bezoek van den kroonprins van Denemarken aan eren Keizer van Duitschland van groote po litieke beteekenis is. Het zou namelijk beteekenen dat de wonoe van 1304 geheeld is dat Denemarken dus voor goed afziet van Sleeswijk-Holstem, dat aan dit land dloor de Pruisen nu 38 jaar geleden werd ontnomen. Een bericht in het „Tageblatt" geeft weder een andere reden op voor het bezoek aan Duitschland; dit blad brengt het in verband met huwelijks plannen tusschen een Deensche prin ses en een zoon van den keizer. In dien deze echtverbintenis tot stand kwam. zou officieel de goede ver standhouding tusschen Denemarken en Pruisen weder hersteld zijn, zoo niet door het Deensche volk dan toch door de koninklijke familie van Dene marken. Bulgarije D© Bulgaarsche regeering moet tot de groote mogendheden een nota heb ben gericht om de beschuldiging af te wijzen door de Turken geuit, dat Bul garije de Macedonische beweging zou steunen. Wel vestigt de Bulgaarsche regeering de aandacht der mogendhe den op den gevaarlijken toestand in Macedonië en dringt aan op de hervor mingen aangewezen in het verdrag van Berlijn: er wordt een toespeling gemaakt dat anders in Bulgarije een beweging ten gunste der Macedoniërs moeilijk te beteugelen zou zijn. China. De „.China Inland Mission" ver- nam betreffende het vermoorden der Engelsche zendelingen Bruce en Le wis in de provincie Hunan, de vol gende bij zo nderhedlenReeds geruimen tijd waren de gemoederen dei- Chinee- sche bevolking weer zeer veruit en blijkbaar broede er iets tegen de Wes terlingen. Plakkaten werden onder het volk verspreid waarin werd aan gezet tot verwoesting der Christenker ken en ombrengen der vreemdelingen. Men ging zoover ook den zendeling Bruce zulk een plakkaat, te zenden waarop deze zich tot de prefectuur om bescherming wendde. Het schijnt dat deze onmiddellijk optrad doch te laat. want toen d'e magistraat aan het mis siehuis aankwam, had het gepeupel zijn bloedig werk reeds verricht. Be richt wordt dat toen Mr. Lewis den avond van dienzelfden dae waarop hij het dringend plakkaat ontving, in zijn studeerkamer zat, plotse ling voor zijn huis een jongen ver scheen. die op een gong, Chineesch muziekinstrument, soort bekken sloeg. Het volgend oogenblik werd een groote steen in de kamer geworpen. Mr. Bruce wilde zich naar de voor deur begeven, maar werd in de gang overvallen en met dolksteken door boord. De andere zendeling, mr. Le wis. vluchtte naar een naburig huis en vond daar vier vrouwen bijeen wien hij onder aanbiedjng van .zil ver" (aldus het bericht) smeekte hem schuilplaats te verleenen. Zij weiger den echter en zetten hem het huis uit. Enkele seconden later werd hij door een woeste bende op straat gedood. Yereenigde Staten Het nieuwe smaldeel in de West-In dische wateren heeft thans officieel den naam gekregen van Ivaraibische divisiehet behoort tot de Noord-At lantische vloot en staat onder den tweeden bevelhebber van die vloot, schout-bij-nacht Coghlan, die zijn hoofdkwartier gevestigd heeft te Cu- lebra. De volgende schepen zullen deel uitmaken van'het nieuwe smal deel de Olympia (als vlagschip), Montgomery, Detroit, Marietta, Ma- chias en Panther. Volgens de officiee. le instructie is deze vlootafdeeling be stemd, niet alleen om de Amerikaan- sche belangen te beschermen in het kustgebied, der Karaibische zee, maar ook, „om het vriendschappelijke ver keer met andere volkeren te bevorde- ren." De minister van marine zal vermoe delijk aan het Congres voorstellen, de bemanning van de vloot te' bréngen van 25.000 op 28.500 man, ongerekend de mariniers. Bij de laatste marine- begrooting werd het aantal adelborsten aan het maritiem instituut te Annapo lis reeds vermeerderd met 100 's jaars, gedurende twaalf jaren men zegt, dat de minister nog meerdere uitbreiding wil geven aan dat corps. Voor de vloot is op de begroeting uitgetrokken ongeveer 82.400.000 dollar, waarvan 34.500.000 dollar voor het bouwen van nieuwe schepen, en het verbouwen van reeds bestaande bestemd zijn. In Juli van dit jaar heeft het Congres het noodige geld toegestaan voor twee nieu we pantserschepen eerste klasse, van welke er een op een rijkswerf, een op een particuliere werf zal gebouwd worden. Zoo wordt de Connecticut te. Brooklyn onderhanden genomen, het zusterschip I ouisia.ua te Newport- News. door de Shipbuilding Co. aldaar (voor 3.990.000 dollar). Beide schepen die in drie tot vier jaar gereed moe ten zijn, zullen een waterverplaatsing hebben van 18.000 ton en slechts 8.1 M. diepgang zij worden bewapend het vier kanonnen van 30 cM., acht van 20. twaalf van 17.5 en 50 van klei ner kaliber. Stadsnieuws. Haarlem, 27 Oct. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem, op Woensdag 29 Oc tober 1902. De volgende zaken zullen aan de orde worden gesteld 1. Beëediging en installatie nieuw inkomend lid. 2. Mededeelingen en ingekomen stukken. Adres onderwijzeres Tweede Burgerschool om eervol ontslag. 3. Voorstel B. en WW. vaststelling suppl. begrooting dienst 1902, met ad vies C. B. gem. finantiën. 4. Id. id. id. staat beschikking uit Onvoorziene uitgaven, dienst 1902, met idem. 5. Id. ld. goedkeuring begrooting be waarschool Barbara-gasthuis, dienst 1903. 6. Id. id. id. id. voormalige corpo- ratiën van neeringen, ambachten, en bedrijven, dienst 1903. 7. Behandeling ontwrep-begroo- ting ontvangsten en uitgaven der ge meente dienst 1903. 8. Voordracht B. en WW. benoe ming onderwijzend personeel herha- lingsonderwijs. 9. Benoeming stembureau verkie zing leden Kamer van Koophandel en Fabrieken. Tentoonstelling van cteco- ratieve kunst te Turijn. De algemee- ne rapporteur dier jury. de heer Gio vanni Tesorone .directeur van het, Mu seum van Kunstnijverheid te Napels, is bezig met de samenstelling van het algemeen rapport der Jury, dat tevens het officieel© rapport der Itallaansche regeering zal zijn en in het Italiaansch en het Fransch zal worden verspreid. De heer Tesorone heeft aan de meeste Nederiandische exposanten photogra. phieën van hunne werken gevraagd, ten einde die in genoemd rapport te re- produceeren. Daar dit rapport een© belangrijke bijdrage zal vormen tot de geschiedenis van 't heden daags cbe kunstambacht zullen de Nederland- scbe artisten door het afstaan of het laten vervaardigen van photogra-phieën hunner werken wel willen medewer ken dat Nederland in dit rapport goed vertegenwoordigd zal zijn. De tentoonstelling zal den Hen No vember feestelijk worden gesloten, dien d'ag is hel St. Martij n. naamdag van den beschermheilige van Z.M. den Koning en tevens betaaldag van hen, die aan den wijnoogst werkzaam wa ren. Dan zal vermoedelijk op de ten toonstelling een soort van kermis wor den gehouden, ten einde tegen billijke prijzen. alles op te ruimen, wat ver koopbaar is. Na den lOen November blijft d'e Nederlandsche afdeeling even wel gesloten. Feuilleton. door MAX PEMBERTON. 33) Dicht bij ons, op een kabellengte, denk ik ongeveer, op een groep trot- punlten in de open zee was de deur, die wij gesloten hadden en de ladder waarmee Czerny's mannen naar het strand gingen. Maar het mooiste van alles was dit, dat de hoofdingang van dit huis der wonderen op zulk een hachelijk uur onbewaakt was. Hadden zij ons niet evengoed kun nen neerschieten, als wij naar bui ten kwamen de een voor den ander na, en hun makkers van de zee ge roepen, en dan? Maar dit gebeurde niét. Niemand praaide ons; wij had den de brekende golven aan onze voeten, de frissche lucht in onze longen. En wie het meeste verwon derd was, ik, dat de deur onhewaakt was, of mijn kameraden over zulk een poort, weet de hemel alleen, maar wij stonden nu daar aan den J zeeoever en keken elkander aan of zulk een groot geluk ons werkelijk kon overkomen. Ik heb u te voren verteld, da.t de Italiaan ons op de hielen was ge volgd toen wij de rots beklommen en tot hem richtte ik nu mijn vraag: Gij zeidet, dat er twee wachters aan de poort waren, Regnate. Waar zij-n ze dan, en walt houdt hen terug? Hij kraakte zijn beenige vingers eenige keeren, en begon in zijn eigen taal te kakelen, een taal, waarvan ik wel veel houd, maar die geen verstan dig man praten zal. Toen hij tot kalmte gekomen was, en tot een ver standig gesprek was over te halen, wees hij naar de kleinere poort, en be gon mij de waarheid duidelijk f.e maken. Gij komt op een gelukkig moment, mijnheer, dat komt gij Hafmitz gaat daarginds heen met zijn maathij gaat zeker zien, waarom de anderen zoo schreeuwen. Ik zag het in een oogenblik. Hst alarm was aan het andere einde van het rif gegeven, en de twee, die dit m'oesten bewaken, gingen in een boot, om te zien, wat er aan de hand was. Peter Bligh was de eerste die zijn turen opgaf, en zich als een groote hond schuddend, keerde hij zich met zulk een verstandig woord tot mij, zooals hij somtijds doen kon. 't Is een wonder, waarlijk, en heel wat deuren erbij, riep hij, als een, die scherp nadenkt. Niettemin, ik ben zoo vrij te meenen, dat als zij voor ieder luik eensleutel hebben, 't voor ons heel moeielijk is, kaptein. Ik zat op een rotsklip en trachtte over alles na te denken. Czerny's man nen zouden binnen een uur, hoogstens twee uren, terugkeeren, en de waarheid zou uitkomen. Zij zoudlen komen, de werklieden door de kleine poort, de anderen door deze stalen deur. waar voor wij zaten, en daar zij zouden zien dat kloppen hun geen toegang ver schafte, zouden zij maatregelen nemen waardoor de deuren openspringen zou den. Als ze binnen waren, begrijpt men, hoe het verder met on,s en met al len, die wij beschermden, gaan zou. Niemand, zeg ik, zou dan blijven le ven, om deze geschiedenis te vertellen of om de geschiedenis van Edmondj Czerny's leven aan verwijderde kus-j ten over te brengen. Alles wat tus-| schen ons en ons leven lag, was deze, stalen deur, die ons als een geschuts- mond in de eenzame rots beschermde. I En konden wij bet er tegen uithou-' den Het konden wel driehonderd mannen zijn. Dat was een vraag, die de nacht beantwoorden moest. Regnarte. zei ik bij een ingeving, hebt ge geweren in dit huis? Hij stak zijn vingehrs vele malen op om een groot aantal aan te duiden. Een, twee, driehonderd, geweren, zei hijZijn Excellentie heeft ze allen; maar hier is een geweer veel grooter dan al de anderen. Gij zeelui, zult wel weten, hoe ze af te vuren, kapitein. Een oogenblik kon ik noch begrij pen, noch verstaan wat hij meende; maar plotseling wees hij mij wat ik nooit gezien had of in twintig jaar zou zien de loop van een snel vuurkanon, en een stalen plaat, die het beschermde. 't Is een pom-pom, of ik ben een Hottentot, rien Peter Bligh uit. die half dol werd op het gezicht. Een pom pom, en een schild1 er om heen. Hulde aan St. Patrick, die mij dat wonder laat zien! Een George Venn, die opgewonden mijn handi vastgreep, zeide: O, mijnheer Begv wat een ge luk, wat eeu geluk eindelijk toch! Ik liep over het plateau en zag het met mijn eigefi oogen. Het was een modern Kruup-snelvuurkanon, goed onderhouden, zeer geschikt, en achter een stalen schild' verborgen, dat ons tegen wel honderd verdedigen kon. Die het op d'e rots geplaatst had, had het zóó gesteld, dat niet alleen de dichtbij zijnde zee. maar ook de twee die poort door het vuur bestreken werd. Een hageljacht van kogels zou over het water kunnen schieten, en de genen. die dit deden, waren verbor gen. En de ironie er van was wel dit. dat Edmond' Czerny zijn huisdeur te gen d'e geheele wereld had kunnen verdedigen, maar nu zelf bedreigd werd. Ja, zei ik ten laatste, bijna als iemand', die dronken van opgewon denheid is. geef mij er kogels voor, en wij zullen de poort tegen vijfhonderd man houden! Deze hoop deed iedere zenuw van miji lichaam trillen het zweet gutste mij als regen van 't gezicht. Gij hebt hier een wapen-maga zijn. begon ik mij naar den Italiaan omkeerend die hoogst verwonderd over mij was; gij hebt in dit huis wa penen, en kogels voor dat kanon. Waar zijn man, waar zijn ze? Hij stond stokstijf en stamelde slechts een gebroken antwoord. Zijn Excellentie heeft den sleutel, kaptein, Ik zal "t u wijzen Wees niet boos, kaptein. 1-Iij keerde om, ten einde het. huis weder binnen te gaan. en ik volgde hem zoo begeeirig als iemand, op wiens leven 't gemunt is. maar zijn kan. Peter en George, houdt gij hier de wacht, zei 'ik, de plek aanwijzend, terwijl ik met diezen man naar bene den ga. Wij moeten de poort behou den. jongens, bescherm haar goed. En als die twee daarginds terugkomen, sluit hun dan voer alle zekerheid den mond. Gij begrijpt mij, Peter hunne monden sluiten Jawel, kaptein, ik begrijp u, zeide hij. Zij zullen geen gezangen meer zingen, wanneer ik met hen afgere kend heb !l (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1